395- B. SCHOUTEN HIELD CAUSERIE OVER „EUROPA'S GROOTSTE ALPENWEIDE" Oegstgeestse bibliotheek kreeg Amerikaanse boeken ten geschenke Leidse Universiteit Weerbericht Het weer in Europa Lager dividend Grofsmederij DONDERDAG 16 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Leiden van de Kon. dering moeilijk valt te schatten. Na- Ned. Maatschappij voor Tuinbouw dat spr. nog enkele interessante bij en Plantkunde heeft gisteravond in zonderheden over de zeden, gewoon- het Jeugdhuis (Breestraat) haar ten en folklore der bevolking had maandelijkse bijeenkomst gehouden, verteld, vestigde hij er nog de aan- welke ditmaal werd opgeluisterd dacht op, dat aan de alpenbloemen door een causerie van de heer B. vele sagen en legenden verbonden Schouten over het onderwerp „De zijn. grootste Alpenweide van Europa". Ook kende men naast een bepaal- Na het gebruikelijke welkomst- de geneeskracht vroeger ook andere woord van de voorzitter, de heer J. H. Smit, wijdde de vergadering aller eerst de nodige aandacht aan de be- minder prettige uitwerkingen aan be paalde alpen-bloemsoorten toe, welke bijgelovige toekenning ook nu nog schrijvingsbrief van het hoofdbe- niet geheel is uitgestorven. Zo zullen stuur t.g.v. de 112de algemene verga dering, welke op 22 april a.s. te de bijgelovigen onder de bevolking van de alpenweiden de kleine blauwe Utrecht zal worden gehouden. De gentiaan (Gentiana Verna) ook wel verkiezing van de afgevaardigden le verde geen moeilijkheden op, daar genoemd „Donner und Blitznagel" niet in huis halen, want dan slaat bij Kostbare collectie, grote verscheidenheid Als eerste en naar alle waarschijn lijkheid als enige Nederlandse open bare bibliotheek, werd gisteren die van Oegstgeest verblijd met 'n prach tig geschenk van rond honderd Ame rikaanse werken, die namens de Amerikaanse schenkers werden aan geboden door mr. John S. Rice, am bassadeur der Verenigde Staten ih Den Haag. Mr. Rice hield daarbij een toespraak, waarin hij o.m. zeide: „Wij in Ame rika hebben groot begrip en eerbied voor pogingen als die van uw biblio theek, omdat bibliotheken in de V.S. ook zijn gesticht door en met steun van het particulier initiatief. Zelfs de boekerij van de president wordt met nieuwe werken aangevuld door schenkingen." Spr. vervolgde: „In samenwerking tussen de regering der VS en het voorlichtingsinstituut, stelde het Ver bond van Amerikaanse boekverko pers een programma samen onder de naam: Internationale bibliotheek van het Witte Huis. Het doel is boe ken te schenken aan bibliotheken in andere landen en de volken van die landen deelgenoot te maken van de culturele bloei, hart, geest, vreugde, zorgen en aspiraties van het Ame rikaanse volk, zoals dit is uitgedrukt in het letterkundige werk van de beste Amerikaanse schrijvers. In het bijzonder uw bibliotheek is daarvoor uitgekozen," aldus de heer Rice, „omdat wij weten, dat zij een afspiegeling is van de moderne ontwikkeling van het Nederlandse volk. Omdat deze bibliotheek zo wel dient tot de opvoeding van de jonge scholier als van het brede pu bliek. De vandaag geschonken col lectie van Amerikaanse boeken zal bij de lezers in de grootst mogelij ke verscheidenheid bijdragen tot een beter begrip van ons culturele en intellectuele leven." DANK Dr. J. L. Naeff, rector van het Rijn lands lyceum en voorzitter van de bibliotheek, heeft het geschenk onder grote dank en waardering aanvaard. Hij bracht dank aan de ambassadeur. De openbare bibliotheek van Oegst geest is de enige boekerij in Neder land, die zowel ten dienste staat van een school als van het grote pu bliek. Spr. nam tevens de gelegenheid te baat allen te danken, die aan deze schenking hebben meegewerkt, in het bijzonder mw. G. L. Bettink, direc trice van de Provinciale Bibliotheek centrale Zuid-Holland, dr. Reedijk, directeur van de Koninklijke Biblio theek in Den Haag, de heer W. de la Court, van het consulentschap voor bibliotheken en mw. Riemsdijk, secre taresse van het bibliotheekbestuur. Nadat deze laatste een lint had doorgeknipt, dat de ontvangstruimte provisorisch scheidde van de plaats, waar de geschonken boeken ter be zichtiging waren neergelegd, namen de aanwezigen daarvan kennis. On der hen bevonden zich wethouder Steenmetser, die het college van U. en w. vertegenwoordigde en enkele raadsleden w.o. de voorzitter van de KVP-fractie, mr. Bergmeyer. GROTE VERSCHEIDENHEID In de collectie van rond honderd werken, die representatief mogen he* ten voor de Amerikaanse cultuur, be vinden zich boeken van - om enkele schrijvers te noemen - Aug. Heck- scher, John W. Gardner, Neil Mac- Neil, Marion Starkey, Steinbeck, Van Wyck Brooks, Mark Twain, Wm. Faulkner en Clarence Randall. Als bewijs van de verscheidenheid der collectie mogen twee titels gelden: „American Negro Poetry" en „We Seven", het boek van de zeven be kende Amerikaanse astronauten. erkt ook met Z naalden - electrisch MEERPOEL GEM. AANKONDIGING TWEE AANRIJDINGEN IN LEIDEN Om kwart voor acht 'gisteravond heeft een automobilist op de Lage Morsweg hoek Vondellaan, een brom fietser aangereden, toen hij na de bromfiets links te hebben ingehaald naar rechts een scherpe bocht maak te. De bromfietser, de 23-jarige J. Marcus en een duo-berijdster, de 16- jarige mej. De Mey (Richard Hol straat) werden tegen het wegdek ge worpen. Het meisje liep daarbij won den aan beide benen en een lichte hersenschudding op. Om tien voor twaalf gister avond ontstond op de Boshuizerkade een aanrijding tussen een scooter en een bromfiets. De bromfietsberijd ster, de 65-jarige mej. S. Meerhoek, wonend in het St. Jacobshofje, stak achter eert bus rijdend de weg over, waarbij zij door de scooterrij der, de 24-jarige opticien Th. Jong- mans, niet werd opgemerkt. De scooterrijder kreeg een buil aan zijn voorhoofd en schaafwonden aan de rechterknie; de vrouw moest met een bloedende hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. LEIDSE REDDINGS BRIGADE In De Kleine Burcht werd de jaar lijkse algemene ledenvergadering ge houden van de Leidse reddingsbrigade. Voorzitter A. van Egmond had de lei- ing. In de Overdekte blijkt het woekeren met tijd en ruimte te zijn. Men heeft nog steeds slechts over één uur oefen tijd de beschikking. De heer H. C. Brum- melkamp bedankte als bestuurslid. In zijn plaats koos men de heer C. Lancel. In verband met het aftreden van de huidige voorzitter werd een nieuwe voorzitter gekozen en wel de heer L. Immink. De heer L. Plug werd her benoemd. Hij blijft secretaris van de technische commissie. Uit de verslagen bleek, dat in het afgelopen seizoen verscheidene examens zijn gehouden. De heer L. Lens en zijn korps instruc teurs zijn tevreden over de resultaten. Electronica luidt nieuwe periode in bij de Spoorwegen „De internationale samenwerking, die zich vooral na de tweede wereld oorlog heeft doorgezet, is bij de Eu ropese Spoorwegen al van de vorige eeuw af bekend". Dit zei mr. M. G. de Bruin, directeur van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen, voor het De partement Leiden van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel op een lunchbijeenkomst in. restaurant „Van der Heyden". Mr. de Bruin sprak over de „Inter nationale Samenwerking tussen S poor wegmaatschappijen" Deze samenwerking kan onder scheiden worden in die waarvoor de medewerking van de regering no dig is en die van de nationale spoor wegen zelf. Alle West-Europese Spoorwegen en die van enige lan den achter het IJzeren Gordijn heb ben zich verenigd in de Union In ternationale des Chemins de Fer, met het doel om de uniformiteit te waarborgen. De boekhouding bij voorbeeld is internationaal geünifi ceerd. Maar niet alleen administra tief, ook exploitatief is deze samen werking duidelijk merkbaar, deze beslaat o.a. het terrein van de inter nationale dienstregeling en het ge bruik van elkaar rollend materieel. Overeenkomsten als „EUROP" ma ken het mogelijk, dat een pasge bouwde Nederlandse wagon in Grie kenland terechtkomt en pas na tien jaar weer eens terug komt. De alge hele samenwerking biedt ook goed- vrijelijk gebruik van de verkregen over research-apparatuur en het koper researchwerk, de beschikking resultaten. COMPUTERS Zijn de Spoorwegen ontstaan bij de eerste technische revolutie, n.l. de uitvinding van de stoommachine, thans krijgt zij een nieuwe impuls bij de tweede technische revolutie de ontwikkeling van de electronica en de verbeterde telecommunicatie. De computer gaat de taak, die de mens niet meer aan kan, overnemen. Wat vroeger niet meer door de menselijke geest berekend kon wor den, wordt nu gedaan door de com puter. We staan bij het begin van een nieuwe periode, waarbij de mo gelijkheden, die tot onze beschik king staan, nog niet kunnen over zien. Promotie Gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der Wiskunde en Natuurwe tenschappen op proefschrift getiteld: „Crystal chemistry" and some mag netic properties of mixed metal oxi des with spinel structure, de heer G. Blasse, geboren te Amsterdam in 1934, en thans wonende te Gcldrop. De promotie geschiedde Cum Lau- de. „Natuurvriend" bestudeerde aquaria Gisteravond troffen vele Leidse aqua- rianen elkaar in de kantine van -de Olga-matrassenfabriek aan de Hansen straat te Leiden. Reden van deze sa menkomst waren de fraaie aquaria, die in deze moderne kantine staan opge steld. Na een welkomstwoord door voor zitter W. Zwart leidde men de vele aan wezigen langs aquaria, waarin vele niet- alledaagse vissen en planten zijn onder gebracht. Bij ieder aquarium werd uit voerig gediscussieerd over inrichting, opbouw en bevolking, waarbij bijzon der mooie exoten domineerden. Na het genot van een kopje koffie tijdens de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen af te vuren aan een forum, samengesteld uit leden en enkele bestuursleden, allen deskundigen, die hun sporen in de aquaristiek reeds hebben verdiend. Pro blemen en vragen betreffende water samenstelling, kweek, voeder enz. wer den door het forum op voortreffelijke wijze uit de doeken gedaan. Bijzonder veel belangstelling trok de filterdemon stratie. Al met al een avond waaraan eenieder aan zijn trekken is gekomen. Uit de (oude) Leydsche Courant Leyden 15 April 1802 Direc teuren der Leydsche Schilder Academie, onder de Zinspreuk: Ars Aemula Naturae, maaken aan alle Leden derzelven be kend, dat door eenen gelukkig geslaagden maatregel, Zij zig in staat gesteld vinden om hen op elke weekelijksche by een komst eenen nieuwen voorraad van Tekeningen, en telkens het voornaamste 't welk in 't vak van prentkunst in. Europa uit- koomt ter bezichtiging aan te bieden. met meerderheid van stemmen de onweer vast en zeker de bliksem in. heren N. de Leeuw (bestuurslid) en H. Veendorp (lid) worden gekozen. Inzake de komende afdelingsacti viteiten kon de voorz. vervolgens mededelen, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om in de ko mende maanden een bloemschikcur sus voor de amateur-leden te organi seren, zodat de afd. zich zo sterk mo gelijk kan laten vertegenwoordigen bij de landelijke bloemschikwedstrij den, welke waarschijnlijk in septem ber a.s. zullen worden gehouden. Hoewel het gebruikelijke excursie- programma voor het komende zomer seizoen nog niet geheel compleet is, staat nu wel reeds vast, dat de afde ling een bezoek aan het Boskoopse proefstation voor de boomkwekerij en de Leidse Sterrenwacht zal bren gen. Voorts zullen een aantal afde lingsleden per touringcar op 14 juli a.s. de jaarlijkse vriendschappelijke bijeenkomst te Arnhem bezoeken. Tot slot kan de voorz. tot zijn genoe gen nog bekend maken, dat vandaag te Zwolle de 100ste afdeling der Maatschappij wordt opgericht. Burgemeester en Wethouders van De heer Schouten bracht vorig jaar Leiden brengen ter openbare kennis, een veertiendaags bezoek aan de Do- dat te beginnen op maandag 27 april lomieten (Zuid-Tirol) en wel in het 1964, krachtens het bepaalde bij arti- bijzonder aan de daar gelegen Alpen, kei 17 der Verordening op wegen, weide, die met een oppervlakte van lanen, straten enz. en wateringen en ruim 62 km 2 tot de grootste van Eu- sloten, schouw zal plaats hebben ropa wordt gerekend. over alle wegen, lanen, paden, stra- Alvorens de aanwezigen in gedach- ten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, ten mee te nemen op enkele wande- sloppen of poorten en gangen, bene- lingen door deze Alpenweide, hield vens de daarin gelegen of daartoe de heer Schouten eerst een korte in- behorende bruggen en andere kunst- leiding, waarin hij ondermeer ver- werken, voorzover die bijzonder telde, dat de Dolomieten zijn ontstaan eigendom zijn en zonder verhinde- uit een oorspronkelijk in zee gelegen ring door of vanwege rechthebben- kalkrif, dat gedurende vele miljoe- den voor het publiek verkeer open- nen jaren werd opgebouwd uit schel- staan, alsmede over alle wateringen pen van gestorven zeediertjes. en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daar- Door vulkanische uitbarstingen toe behorende sluizen, duikers, bui- destij ds ver boven de zee uitgetild, zen, toegangskokers en dergelijke ontstonden er in dit gigantische rif werken, voorzover die bijzonder door aardverschuivingen en erosie eigendom zijn. ontelbare spleten, pieken, rotspartij- Leiden, 15 april 1964 en en kloven, waartussen zich op het (Advertentie) vruchtbare kalkgesteente prachtige Alpenweide vormden, w.o. de z.g. „AJpe di Suisi", de grootste van Eu ropa werd. De bevolking in deze zo wel fraaie als machtige Alpenweide GOUDA, 16-4. Kaas Aanvoer 21 bestaat veelal uit nazaten van de z.g. partijen. Noteringen: le kw. 2.61-2.70, Ladimers, een oud Midden- en Zuid 2e kw. 2.50-2.60, extra kw. 2.71-2.75. Europees volk, en beoefent vrijwel Handel: kalm. algemeen de houtsnijkunst als voor- BARNEVELD, 16 4-1964 Vee naamste bron van inkomsten. Naast Aanvoer ca 2.000.000 stuks, handel Duits en Italiaans spreekt men on- kalm. Prijzen (in f per 100 stuks), derling als voertaal nog het z.g. Rhe- Eieren van 58/65 gram 10.90-11.85, to-romaans. alg. prijs 11.40, kg-prijs 1.84. Op ba- Met een schat van prachtige zelf- sis 62 gram. Henne-eieren van 40/55 vervaardigde kleurendia's illustreer- gram 7.60-10.55. de spr., dat deze grote Alpenweide BARNEVELD, 15-4-1964. Pluimvee, voor wandelaars een waar paradijs Aanvoer ca 26.000 stuks, handel is waar men bij een heerlijke tempe- traag. Prijzen (in f per kg) slacht- ratuur dagenlang langs en door een kippen lichte 1.60-1.70, zware 1.75- feeeriek bloementapijt kan wande- 1.85. Slachtkuikens 1.80-1.90. len, waarvan het aantal der onder- 's-HERTOGENBOSCH, 15-4. Vee - scheidene soorten bloemen bij bena- Aanvoer 9674; runderen 2953, gras- kalveren 621, vette kalveren 1199, nuchtere kalveren 1328, schapen 190, lammeren 186, geiten 12, fokzeugen 36, slachtvarkens 438, lopers 7, big gen 1965, slachtrunderen 739. Prijzen: melk- en kalfkoeien 080-1500, guste koeien 725-1200, graskalveren 450- 600, kalfvaarzen 1090-1480, klamvaar- zen 875-1025, guste vaarzen 875-990, pinken 600-810, nuchtere kalveren voor fok of mesterij 75-225, weide- schapen 90-130, ooien met lammeren Medegedeeld door het KNMI, gel dig van vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. KANS OP ONWEER Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien en een kans op onweer. Matige wind ruimend van zuidoost naar zuid tot zuidwest en lagere middagtemperaturen. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON 13 mist h. bew. 11 mist 10 h. bew. zw bew. regen 13 h. bew. 15 zw. bew. 17 1. bew. 16 zw. bew. 18 1. bew. 22 zw. bew. 19 geh bew. 16 1. bew. 15 h. bew. 16 1. bew. 15 1. bew. 17 h. bew. 16 geh. bew. 19 onbew. 15 on bew. 20 zw. bew. 21 zw. bew. 18 zw bew. 22 1. bew. 23 geh. bew. 21 PAUZE MARKTBERICHTEN In de vergadering van directie en commissarissen van de N.V. Konink- lijke Nederlandsche Grofsmederij 175.250"," dkch'tige""""zeugen50Ö-65Ó', werd besloten aan de algemene ver- iopers 95.115, biggen 72-85, slacht- gadermg van aandeelhouders voor runderen extra kw. 4.35-4.50, id. le te stellen een dividend van zes pet. kw. 4.20-4.30, id. 2e kw. 3.70-4.00, id over 1963 uit te keren (over 1962 3e kw. 3.35-3.65, vette stieren 4.10- werd zeven pet. betaald). 4,30, worststieren 2.90-3.20, vette kal- veren le kw. 3.00-3.20, id. 2e kw. Vanmorgen heeft de heer P. J. Jansen 2.70-2.95, id. 3e kw. 2.50-2.65, nuch- uit Leiden uit handen van de burge- tere slachtkalveren 1.30-1.70, slacht- meester van Leiden de bronzen medaille zeugen le kw. 1.73-1.82, id. 2e kw. verbonden aan de Orde van Oranje- 1.65-1.72, slachtvarkens 1.95-2.05, vet- Nassau ontvangen. De heer Jansen is 40 te schapen 120-150, vette lammeren jaar in dienst van de Noord-Zuid-Hol- 130-1-60. Overzicht aanvoer, handel landse Vervoersmaatschappij. Hij is en prijzen: melk- en kalfkoeien, gro- wagenwasser. Achter hem de heer Hor- ter, ruimer, duurder; guste koeien, tensius, directeur van de NZH. ruimer, vrij vlot, vast; jongvee, gro ter, vlug, gehandhaafd; vette kalve ren, groot gedrukt, niet prijsh.; nuch tere slachtkalveren, minder, willig, stijver; schapen en lammeren, nor maal, ongewijzigd, ongewijzigd; fok zeugen, behoorlijk, redelijk, prijsh.; lopers en biggen, groot, redelijk goed, niet prijsh.; slachtvee, ruimer, tra ger, aflopende prijzen; slachtzeugen, normaal, traag, minder. UTRECHT, 16-4. Vee Aanvoer 5171; runderen 1891, vette kalveren 239, graskalveren 95, nuchere kalve ren 1378, schapen 254, lammeren 162, varkens boven 100 kg 251, id. bene den 100 kg 92, biggen 784, bokken en geiten 95. Prijzen (in guldens per stuk): melk- en kalfkoeien 1100-1400, kalfvaarzen 800-1075, vare koeien 800-1075, pinken 600-800, stieren 650- 775, graskalveren 375-600, nuchtere kalveren 65-70, schapen 105-165, lam meren 100-160, varkens boven 100 kg 425-675, id. beneden 100 kg 100-140, biggen 75-100, bokken en geiten 10- 69, vette koeien le kw. 4.00-4.40, id. 2e kw. 3.30-3.80, id. 3e kw. 3.00-3.30, vette kalveren le kw. 3.00-3.35, id. 2e kw. 2.80-3.00, id. 3e kw. 2.60-2.80, nuchere kalveren 1.30-1.65, varkens boven 100 kg 1.85-1.90, id. beneden 100 kg 1.75-1.85, slachtzeugen 1.62- 1.67, jonge zeugen 1.67-1.72. Over- IN DE TUIN VAN DE DOMINEE De echtgenote van de dominee was aan de pastorie-schoonmaak. Zij had de zwart-geplooide, fluweel-gekraagde to ga's van haar man aan de takken van een appelboom gehangen om uit te waaien. Daar dansten zij op en neer in de lente-bries als twee volleerde pre dikanten met wijde gebaren van de mouwen. Waarom hullen predikanten, of zij katholiek of hervormd zijn, zich in plichtmatige plechtgewaden? Waarom kleden zij zich niet gewoon als iedereen? O.L.Heer en de apostelen hielden er ook geen speciale garderobe op na! Terwijl deze brandende vraag door het brein woelde, ontmoetten we een bliksemende auto .Rijkspolitie" met twee jeugdige agenten erin, voor wie. als zij in burger gekleed gaan, wij geen grein respect hebben. Nu vertegenwoordigden zij: het gezag. Hun kleding veranderde hun functie. De liturgische kleding heeft enigszins dezelfde strekking, een ont heffing aan het gewone gedoe om daar door tot uitdrukking te brengen eer bied voor de ere-dienst, die het kontakt legt tussen God en de gemeenschap. PUZZEL Oplossing nr. 530. Hor.: 1. klank, ham, 7. rob, 8. are, 9. adé, 10. edele. Vert.: 2. lomperd, 3. normaal, 4. Chaam, 5. abeel. Nr. 531. Hor.: 1. danspartij, 3. dof, 5. vaarwel, 7. welaan, 9. per expresse (afk), 10. krijgsmacht, 11. voorzet sel, 12. voorzetsel, 14. voegwoord, 16. jongensnaam, 17. boom. Vert.: 1. vruchtje, 2. muzieknoot, 3. voornaamw., 4. gesloten, 6. plaat van een handpers, 8. bergweide, 9. voor, 11. wilde haver, 13. brij, 14. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 15. muzieknoot. Oplossing morgenavond. PUNT zicht handel en prijzen: melk- en kalfkoeien, kalm, even hoger; vette koeien, redelijk, lager; vare koeien, kalm, even hoger; vette kalveren, willig, als vorige week; graskalveren, redelijk, even hoger; nuchtere kal veren, willig, iets hoger; schapen, willig, lager; lammeren, idem; var kens, matig, iets hoger; biggen, idem.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3