Keiharde atletiektraining voorbereiding voor Tokio Gerda Kraan, Tilly van der Zwaard en Cees Koch favorieten voor medaille? Harder dan ooit te voren Minder belangstelling voor 16 e Tulpenrally DONDERDAG 16 APRIL 1964 DE LUIDST COURANT PAGINA 11 De even jaren zijn in de atletiek altijd van het grootste belang, omdat dan óf de Europese kam pioenschappen óf de Olympische Spelen worden gehouden. Uiteraard spreken de Olympische Spe len altijd veel meer aan dan de Europese titel strijd, omdat men de spelen kan beschouwen als de officieuze wereldkampioenschappen. Na de successen van de Europese kampioenschappen, die in september 1962 in de Zuidslavische hoofdstad Belgrado werden gehouden, waar een kleine maar selecte groep Nederlanders voor voortreffelijke prestaties zorgde, wil de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie de opgaande lijn graag doortrekken. Wie herinnert zich niet meer de fantastische 800- meter-race waarin Gerda Kraan de titel verover de en tevens met 2 min. 02.8 sec. een nieuw Euro pees record vestigde. Nederland veroverde nog meer medailles. Cees Koch werd tweede bij het discuswerpen en Tilly van der Zwaard eindigde als derde op de 400 meter. Ook de prestaties van Joke Bijleveld en Eef Kamerbeek, die beiden vierde werden op resp. verspringen en de tien kamp, mochten gezien worden, terwijl Henk Snepvangers zijn „afvaardiging op het laatste moment" rechtvaardigde met een bijzonder goed gelopen 1500 meter finale, waarin hij slechts een seconde van Wim Slijkhuis' historische record (3.43.8) verwijderd bleef. Met als einddoel Tokio heeft de Nationaal Technische Commissie aan het begin van de afgelopen winter een Olympische selectieploeg geformeerd, die met een aantal trainingspartners de afgelopen winter harder heeft ge traind dan ooit te voren. De eisen voor Tokio zijn zeer zwaar. De KNAU heeft zich namelijk op het standpunt gesteld, dat degenen die voor uit zending in aanmerking komen tenminste bij de laatste twaalf of zei tien moeten eindigen. En dat is met de Olympische Spelen van Rome als maat staf beslist geen geringe eis.. Alle leden van de selectieploeg en ook enkele nog niet-„01ympischen", zoals Cees Clement, Hans Smit, Frits Boss, Jan van Uden en Corrie van Wijk hebben de diverse „prikken" gehad. Vier tot zeven trainingsdagen Er is overigens in alle stilte hard gewerkt door de Nederlandse topatleten, waarbij vier tot zeven trainingsdagen geen uitzondering wa ren. In de komende maanden zullen de Nederlandse „toppers" in binnen - en buitenland tegen gerenomeerde tegenstanders moeten bewijzen, dat 1 hun trainingsiarbeid niet vergeefs is geweest en dat de officials van de KNAU en NOC na de Nederlandse kampioenschappen, die dit jaar in Beverwijk worden gehouden (22 en 23 augsutus) met een gerust hart de Nederlandse afvaardiging naar Tokio bekend kunnen 'maken. V èrspringsters Nog enkele weken scheiden ons van het atletiekseizoen. Zonder op prestaties vooruit te willen lopen en zonder verwachtingen te wekken, wil dit overzicht alleen een „moment opname" zijn, die een klein inzicht kan geven in de „overwinningen" van Nederlandse top-atleten. De eer aan de dames en in de eer- •te plaats aan de Olympische kandi daten. Onder leiding van Bram Leeu wenhoek hebben de v erspringsters Joke Bijleveld en Corrie Bakker zich voorbereid. Tweemaal in de week kwamen zij met o.a. Ellen Ort, Jan van Heek en Will Hulshof naar Den Haag voor een stevige conditietrai ning. Langzaamaan is de training verplaatst naar de sintelbaan, waar Joke en Corrie bij trainingspringen met slechts negen passen aanloop af standen haalden van resp. 5,44 m. en 5,82 m. Opdracht voor Gerda: niet voluit lopen De 800-meter-loopsters Gerda Kraan en Janny van Eyck-Vos hebben eenmaal in de week on der leiding van Gerard Rinkel getraind. Gerda Kraan toonde haar goede vorm reeds tijdens de Maple-Leaf-loop in Hilver sum, tijdens de Nederlandse veldloopkampioenschappen in Vught en bij een veldloop in Al- blasserdam. De opdracht was echter niet voluit te lopen ter voorkoming van blessures. CEES KOCH 240 kg. LIA HINTEN training GERDA KRAAN medaille Been verstuikt Marjan Thomas, die vorig seizoen bij het hoogspringen doorstootte naar de top, heeft wat pech gehad. Zij verstuikte haar afzetbeen en was daardoor gedwongen enkele weken rust te houden, hetgeen haar trai ningsprogramma in de war stuurde De Noordhollandse atlete is weer aan de beterende hand en zij zal haar achterstand ongetwijfeld nog wel inhalen. Lia Hinten, de Nederlandse record houder 80 meter horden, specialiseert zich op de vijfkamp onder het wa kend oog van Jan Blankers, een to taal van 46 a 4700 punten behoort zeker niet tot de onmogelijkheden. Uiteraard is ook de specialiteit van de Tilburgse, de 80 meter horden, niet vergeten. Corrie van Wijk, enigszins geprik keld door het niet opnemen in de selectieploeg, traint met nimmer af- laende ijver. De Beverwijkse is in training met de kogel al tien maal bo ven de vijftien meter geweest en het is te hopen, dat haar dat ook in de wedstrijden lukt. De hoogspringsters Anneke Leen- stra en Liberta Lamsink kwamen in training tot 1,60 en 1,55 m. terwijl Paula Weissoher uit Groningen naar Amsterdam is teruggekeerd en zich nu helemaal toelegt op het versprin gen. Janny van Eyck-Vos, die vorig jaar enkele voortreffelijke tijdens noteer de, vexihoogde haar trainingsactivi teiten in de Hilversumse bossen tot vijfmaal per week, waarbij zij dan afstanden liep die variëerden van 800 tot 2500 meter. De blonde GAC- atlete blaakt dan ook van strijdlust om het passagebiljet voor Tokio te veroveren. Jan Blanikers heeft goede verwach tingen van zijn pupillen. Els van Noordduyn, de 18-jarige Amsterdam se kogelstootster steekt in een voor treffelijke vorm. Blankers ziet ook voor Loes Baling, nu zij vrij van exa- menzorgen is, grote mogelijkheden. Tilly van der Zwaard, het raspaard- je op de 400 meter, heeft ongeveer hetzelfde programma afgewerkt als vorig jaar. Veel lopen op bospaden, werken met licht gewichten en ver sterking van de beenspieren door oefeningen met aan de benen beves tigde fietsbinnenbanden. er dik in, maar er moet meer uit komen." Jaap Noordenbos houdt zich nauw gezet aan de schriftelijke cursus van Lothar Padelt, de Duitse ex-coach van de KNAU. De Rotterdamse stu dent in de lichamelijke oefening is meedogeloos voor zichzelf. Hij traint met gewichten tot vijftig kilo, ver sterkt de beenspieren met de „fiets bandenoefening" en loopt verder ge regeld op de Nenyto-baan. Jaap Noor- derbos hoopt op een tijd onder de 47 sec. op de 400 meter. Fred van Herpen, vorig jaar tijdens de zes- landenwedstrijd in Enschede, door gebroken op de 400 meter, heeft zijn conditie verbeterd door het lopen van crosswedstrijden. Met Jan van Uden, die na de operatie aan zijn achilles pees enthousiast terugkwam, is Van Herpen enkele malen in Leverkusen geweest bij de bekende Duitse trai ner Bert Sumser. Het jeugdige Ne derlandse tweetal heeft daar getraind met de 800-meter-hoop Arnd Krij ger en de Belgèn Clerckx en Lam- brechts. „Het gaat fantastisch", zei Van Uden, „en ik kon het gemakke lijk volgen." Stijl van Luitjes onherkenbaar De Haagse sprinter Frans Luitjes heeft ook stage gelopen bij Bert Sumser, die o.a. Arm in Hary naar een nieuw wereldrecord en de Olym pische titel voerde. Meindert Blan- kenstein zorgde er voor dat Frans Luitjes de opdrachten van Sumser steeds nauwgezet uitvoerde en de jonge sprinter, die achteroverhellend en verkrampt liep, is qua stijl niet meer te herkennen. Ontspannen sprinten is het parool voor de Haagse student in de eco nomie en wanneer hij dat ook wer kelijk doet, moeten er tijdens van 10.4 en 21.- inzitten. „Wanneer hij er onder komt, is dat meegenomen", aldus Meindert Blankensteijn, die van Sumser een pluim kreeg voor zijn leiding. Ook Piet' Tamminga en Wim Loman boekten het afgelopen winterseizoen vooruitgang. Leo de Winter, op het; ogenblik in militaire dienst, wordt binnenkort overgeplaatst naar Den Haag, waar hij zich onder leiding van Bram Leeu wenhoek dan nog meer op het ver springen kan gaan toeleggen. Cees Koch, die vorig jaar door 'n ernstige enkelblessure lange tijd op non-actief was, kan geen dag verlie zen en traint verbeten. Vaak met Eef Kamerbeek, Dick Schrieken en Herman Timme onder leiding van de Duitse werptrainer Gerd Bode. Hoewel hij op de gewichtstraining niet de nadruk legt, maakt Koch met lasten tot 240 kilogram diepe knie buigingen. Zyn geblesseerde voet kan hij nog steeds niet goed buigen maar zijn stugge winter training heeft er toch niet onder geleden. 8000-punten-grens Eef Kamerbeek, nu eindelijk be vrijd van beenblessures „ik heb nog te weinig kunnen springen" kan in Tokio zijn ideaal de 8000 pun- ten-grens doorbreken, verwezenlij ken. Hans Smit, Frits Boss, die sprint op met loodverzwaarde schoenen, en Gijs de Bode hebben getraind dat de stukken eraf vlogen. Jo Moer man, de secretaris van de NTC, heeft persoonlijk de supervisie over de 400-m.-lopers Ton Schuyt en Tjeerd Vellinga. Het jonge Amsterdamse hordentalent Peter Delilensen is ook zeer actief geweest, terwijl kogel- slingeraar Jan Romani nu eindelijk hoopte 60 meter-grens te halen. Hubert Lieshout, de 19-jarige Rot terdammer die vorg jaar deel uit maakte van de Nederlandse tien kampploeg, traint naast zijn studie aan het CIOS te Overveen hard om zijn positie op zijn minst te hand haven. HERMAN TIMME geen tienkamp Zeist naar Driebergen, waar hij werkt, doucht bij zijn werkgever en maakt na de gedane dagtaak de zelfde route terug (totaal 30 km). Verder traint de FIT-atleet dan in de avonduren nog zo'n 15 km, waar in tempolopen, fartlek en het inter- valprincipe een grote rol spelen. Dokter Strikwerda, die Cees Clement elke veertien dagen onderzoekt, is enthousiast over de conditie van Cle ment, die op 1 mei in Dahlhausen zijn eerste wedstrijd, een 10.000 m., zal lopen. Oud-tienkamper Herman Timme specialiseerde zich verder op dicus en kogel. Jan van Heek, die in militaire dienst veel faciliteiten kreeg, hoopt tenslotte dit seizoen de 7000-pun.ten- grens te doorbreken, hetgeen hem, gezien de opgaande lijn in de presta ties van het vorige jaar, wel zal luk ken. Snepvangers niet geselekteerd Henk Snepvangers, tot veler ver rassing niet in de selectieploeg op genomen, heeft definitief gekozen voor de 5000 meter. De Roosendaler is n.l. van mening, dat een tijd van 14 min. 02 sec. voor hem eerder haal baar is dan 3.43,5 op de 1500 meter. Van de lange-afstandslopers heeft Joep Delnoye na een korte pauze de training weer hervat. Cees Cle ment, die vorig jaar kampioen werd op de 5 en de 10 km, loopt gemid deld 200 kilometer in de week. El ke dag gaat hij via een omweg van AUTOMOBILISME Peter Hopkirk doet dit jaar niet mee HENK SNEPVANGERS niet geselecteerd Veertien meter hinkstapspringen Bij de heren is er niet minder hard getraind. Henk Evers, onze succes volle hinkstapspringer, hééft er van de Duitse specialist Paul Rappe een dagtaak bijgekregen. Zeven maal in de week is de Friese landmeter in het bos van Oranjewoud te vinden waar hij zijn loop- en springoefenin gen afwerkt, terwijl hij zich ook be zig houdt met gewichtsheffen. Henk heeft met een negen passen aanloop al 14 meter gesprongen en tijdens een training in Duitsland overklaste hij de Duitse kampioen Sauer volkomen. De verwachtingen van z(jn coach zijn dan ook hoog ge spannen. Henk ziet de toekomst zelf ook zonning in: „Zestien meter zit KAMERBEEK EN VAN HEEK zwaarste onderdeel..* De belangstelling voor de 16e in ternationale Tulpenrally, die van dinsdag 21 tot en met donderdag 23 april met Noordwijk aan Zee als start en finish wordt gehouden, blijkt aan zienlijk minder groot te zijn dan voor de sterrit van vorig jaar. Meld den zich in 1963 in totaal 170 équipes bij het secretariaat van de RAC-West aan, voor de rit van dit jaar ontving het wedstrijd-comité tot nu toe slechts 127 inschrijvingen. Aangezien er nog veertien zeer po sitieve toezeggingen acht Britse, twee Nederlandse, twee Duitse, één Zweedse en één Franse door as pirant-deelnemers zijn gedaan, zal het aantal deelnemers echter nog wel iets stijgen. De 127 combinaties vertegenwoor digen twaalf nationaliteiten. Neder land heeft, voor het eerst sinds ja ren, het grootste contingent. Er heb ben zich 46 Nederlandse équipes aan gemeld. Het aantal Britten vorig jaar 56 liep sterk terug. Slechts 35 Britse teams hebben voor de ster- rit ingeschreven. Er komen voorts 15 équipes uit Zweden, 11 uit West- Duitsland, 6 uit Denemarken, 5 uit Frankrijk, 3 uit België, 2 uit Italië, één uit Zwitserland, één uit Ierland, één uit Monaco en één uit Luxem burg. Het aantal amateurs is groter dan ooit. Van de 127 deelnemers dingen er namelijk 90 mee naar de prijzen voor de amateurs. STERKE RIJDERS Kwalitatief is de inschrijving bij zonder sterk. Slechts Peter Hopkirk, winnaar van de Rally Monte Carlo 1964, ontbreekt. De Ierse garage houder verkoos de Torgo Florio lange afstandsrace op Sicilië, die volgende week zondag wordt gehouden, boven de Tulpensterrit. Behalve de Franse Ford Falcon- équipe Henri Greder-Martial de la Lande, winnaar in 1963, meldden zich ook de winnende combinaties van 1961, de Brit Mabbs, en 1962, Saab- rijdster Pat Carlsson-Moss aan. Voorts zal Ann Riley-Wisdom, die in 1962 met Pat Moss triomfeerde doch zich daarna terugtrok, deelne men. Zij rijdt met haar man, Peter Riley, in een fabrieks Morris Mini Cooper. Ook Eric Carlsson, tweevou dig winnaar in Monte Carlo, zal dins dag a.s. voor hotel „Huis ter Duin" starten. H(j rijdt met Gunnar Palm in een Saab. Tot de Nederlandse rijders behoort o.m. ir. A. Paulen uit Treebeek, de onlangs afgetreden voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die de 2800 kilometer lange tocht in een Alfa Romeo Spider zal maken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11