I LEIDSE VUIL WORDT OVER TWEE JAAR HYGIëNISCH AANGEPAKT Leidse huisvrouwen zagen leuke show KOSTEN: 1MILJOEN Toetsingsprijs woningwetwoningen te laag Dode en twee zwaargewonden PONDBLÏJFT VERBODEN WELK MEISJE Onderzoek naar dood van jonge Spaanse zeeman Moeder en zoon verongelukt op onbewaakte showden eigen werk 0 DONDERDAG 16 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 EERSTE PAAL VUILVERBRANDING Over ongeveer twee jaar sal Leiden langs de spoorlijn LeidenAmster dam, nabij de rioolwaterzuivering, beschikken over de modernste vuilver brandingsinstallatie van Nederland. Door de heer P. S. Harmsen, wet houder van financiën is gisteren namelijk de eerste paal geslagen voor het project, dat, gebouw en technische installaties bij elkaar, ongeveer 6 miljoen zal gaan kosten. Wethouder Harmsen verving bij deze offi ciële plechtigheid, waarbij ook de wethouders C. J. Piena, S. Sannes, vele raadsleden, hoofden en directeuren van gemeentelijke diensten en ver tegenwoordigers van enkele randgemeenten tegenwoordig waren, zijn ambtscollege ir. J. van Hoek, die wegens ziekte afwezig was, maar onder wiens politieke verantwoording de nieuwe vuilverbranding tot stand zal komen. Wethouder Harmsen slaat de eerste paal voor vuilnisverbranding. Geheel rechts de directeur van de Gemeen telijke Reinigings- en Ontsmettings- dienst, de heer H. Hoorn. Drie Tweede Kamerleden, de he ren B. Roolvink, Tj. Walburg en G. A. Kieft, aUen behorende tot de AR- den horizontale betonnen ribben aan- fractie, hebben aan de minister van gebracht. Het kolosachtige element Volkshuisvesting en Bouwnijverheid wordt hierdoor voor het oog sterk gevraagd of het juist is dat vele ge- gereduceerd. HYGIëNISCH meentebesturen van mening zijn dat de toetsingsprijs voor woningwetwo ningen te laag is en dat zij daarmee niet kunnen werken. „Erkent de minister, dat de ge meentebesturen hierdoor in de ver- Eerste paal ook een mijlpaal „Behalve een eerste paal, is dit ook een mijlpaal. Een mijlpaal in de ge- jjet verbranden zal voorts op hy- schiedenis van de Leidse Gemeente- per-hygiënische manier in zijn werk Sï aldus °wethouderHarmsen - Vt tijdens een korte bijeenkom* tn Ted* e^n oop,alTtbb™u ut ^efvan de" bouwkeet op het werk. ton vniJ De verbrandingsin- «JJ® ^Scen?""^verschrijving schui De Leidse vuilverbranding heeft ËjS?®® beantwoordt aan alle door indien dit het geval is, aldus deze een lange voorgeschiedenis (onder rNO gestelde normen. Kamerleden, wat denkt de minister wethouder J. Drijber -werden reeds Qm beginnen treedt geen ver- dan te doen om hieraan tegemoet te de eerste voorstellen voor de vuil- g^iyjng van vuj] op bij de aanvoer, komen? verbranding m de raad gebracht), gesl*ten auto>s w£rdt het vuil aan- ?ok willen zi) vernemen of de cir- maar nog geen jaar na het raadsbe- gevoerd en gestort in een bunker culaire van 11 april 1958 van zijn sluit, dat genomen werd na langdu- waarln een onderdruk staat. De lucht ambtsvoorganger nog steeds van rige discussies over het verbrandings- VOQr de verbranding in de ovens kracht is. In deze circulaire riep deze procédé, kon reeds de eerste paal ge- wordt namelijk aangezogen door de minister de medewerking van de ge slagen worden. „Dit is bijzonder ver- verzamelbunker. Door het grondige meentebesturen in om voor de pre- heugend", zo zeide de wethouder, verbrandingsproces en de stofvangers miebouw beschikbare terreinen aan want een vuilstortplaats, is eigenlyk (cycionen) de schoorsteen is dat- te bieden tegen zo gunstige prijzen, een anachronisme, die niet meer past gene> wat er nog de lucht in gaat zó als op objectieve gronden toelaatbaar in de Randstad, waar met iedere fijnkorrelig, dat het verspreidings- of wordt geacht. vierkante meter grond gewoekerd neerslaggebled enorm groot is. De moet worden ten behoeve van de concentratie in het neerslaggebled zal recreatie, de woningbouw en het ver- derhalve praktisch te verwaarlozen keer. zijn. Dat het een schone aangelegen- STREEKFUNCiIE beid is wordt wel bewezen door het feit, dat de fa. Von Roll eenzelfde in- Het is de bedoeling, dat niet alleen stallatie heeft mogen plaatsen in Bern Leiden van de vuilverbranding zal tussen drje ziekenhuizen in. Het ver gaan profiteren, want de capaciteit brandingsprodukt, de zgn. slakken, n» 4«_iariae caféhouder W H A gaat ver uit boven wat nodig zou zyn kunnenëgebruikt'worden b.v. voor poïïtie a voor het inwonertal van Leiden. De het ophogen van terreinen. - - - - heer Harmsen kondigde dan ook aan, dat binnenkort het overleg met de randgemeenten zal gaan beginnen. 1 IY *1 11 1 Hi) besloot met een toast uit te bren- LeerLUlgeil U.K. liUlSilOUQSCilOOl gen op een hopenlijk voorspoedige O bouw. dat een 16-jarig meisje, dat bij hem in de zaak werkte, in Schotland Is ge trouwd met de 53-jarige chauffeur P. de O. uit Den Haag. De caféhouder, die getrouwd is en zes kinderen heeft, wilde het meisje op deze wijze aan de ouderlijke macht onttrekken, om haar bij zich te kunnen houden. Hij heeft tegenover de politie in Den Haag toegegeven, dat hij 'een verhouding met haar heeft. De 53- jaar oude chauffeur diende als „stro man". Door het huwelijk zou het kind meerderjarig worden en de ouders zouden niets meer over haar te zeg gen hebben, zo meende de caféhou der. Het huwelijk is per 6 april in Edenburg in Schotland voltrokken De chauffeur is wegens medeplich tigheid aangehouden. De politie deelde vanmorgen nog mee, dat de caféhouder nog nimmer met de politie in aanraking was ge weest en dat het meisje uit een keu rig milieu komt. Bestelauto tegen boom gedrukt Bij een verkeersongeval te Beek en Donk is gisteren één persoon ge dood. Twee anderen werden ernstig gewond. De chauffeur van een zware vrachtwagen verloor de macht over het stuur, en zijn stuurloze wagen drukte aan de andere zijde van de weg een bestelauto tegen een boom. De vijf inzittenden van de bestelauto liepen zware verwondingen op; één van hen, de heer Van Lith uit Beek en Donk, zó zwaar, dat hij ter plaat se overleed. Twee andere inzittenden, de heren Marinus en Van Doorema- len werden zwaar gewond naar een ziekenhuis te Helmond vervoerd. Staatssecretaris Bakker van Eco nomische Zaken ziet geen aanleiding om de IJkwet te veranderen in die zin, dat naast de aanduiding in gram men en kilogrammen ook de woor den pond en ons gebruikt mogen worden. Zoals bekend werd enige tijd ge leden een winkelier door de Zutphen- se rechter veroordeeld, omdat hij in een advertentie de aanduidingen pond en ons gebruikt had. In de tweede wereldoorlog was door de Duitsers het gebruik van de woorden pond en ons verboden omdat dit te Engels klonk. In zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid mr. Portheine (WD) zegt de staatssecretaris, dat het bedrijfsleven over het algemeen geen moeilijkheden had door deze maatregel, alhoewel de woorden pond en ons in het spraakgebruik nog veel gebezigd worden. Met zijn fiets is gisteren de 21- jarige A. de Groot uit Nootdorp do delijk verongelukt. Hij werd door een passerende vrachtauto gegrepen. Zijn elfjarig zusje, dat naast hem reed, was geschrokken van de auto en gaan slingeren. Zij raakte met haar fiets die van haar broer, die ten val kwam. SAA/WWW\A/WV^/VA^AAA/N^»/WS/S/,V>/SA/W\^>^WWWV van 18 jaar of ouder wil een interes sante, behoorlijk betaalde baan op de ADMINISTRATIE van ons dynamisch krantenbedryf? Als je vlot kunt typen en de Neder landse taal goed beheerst, schrijf ons dan of kom zelf eens praten bij: N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 - TELEF. 20935 - LE.DEN Aan boord van de chemicaliëntan- ker „Dutch Master" van de Rederij N.V. Tankvaart Rotterdam (499 brt) heeft zich gisteravond een dodelijk ongeval voorgedaan waarvan de oor zaak nog niet door de politie is vast gesteld. Het schip vertrok uit de Derde Pe troleumhaven in Rotterdam met een lading van 600 ton carbon- tetra-chloride en met bestemming Liverpool. Tijdens de vaart over de Waterweg zou de 23-jarige Spaanse matroos Roberto Manera Sanies, afkomstig uit Castello Puerto del Sol de stuurboord wing- tank reinigen. De man is daarbij be dwelmd geraakt en dir. Lonkhuyzen uit Hoek van Holland die te hulp was geroepen, kon slechts de dood constateren. De „Dutch Master" is daarna teruggekeerd naar Rotterdam waar het stoffelijk overschot van de jonge Spanjaard is overgedragen aan de rivierpolitie, die thans doende is de oorzaak van dit ongeval op te sporen. De „Dutch Master" is een speciaal voor het vervoer van aggressieve chemicaliën ingericht tankschip. Vijf tig verschillende soorten van derge lijke gevaarlijke stoffen, vooral be stemd voor de nylonindustrie, kunnen met dit soort schepen worden ge transporteerd. De tanks zijn vervaar digd van roestvrij staal en kunnen verwarmd worden. Avonturiers kwamen niet verder dan Brussel De avontuurlijke reis van twee jongens, die ontsnapt waren uit een inrichting te Apeldoorn, is geëindigd op het politiebureau in de Belgische plaats Deinze (onder Brussel). De twee jongens, de 18-jarige J. H. uit Almelo en de 17-jarige M. G. uit Leeuwarden, waren op 5 april de inrichting ontvlucht, waar zij door de kinderrechter onder toezicht ge plaatst waren. Via België had het tweetal een uitstapje naar Parijs ge maakt. Toen hun geld opgeraakt was besloten zij zich bij een mare- chausseepost te melden. De Belgische justitie zal de jongens op transport stellen. Echtpaar als verstekeling naar Australië Kapitein Herman van den Heuvel van de „Willem Ruys" heeft het echtpaar Meyer, dat als verstekeling aan boord meereisde naar Australië, verboden van boord te gaan, voordat de passageprijs van 3600 gulden be taald is. Australische verwanten van de Meyers zijn nu bezig dat bedrag in te zamelen. Inmiddels hebben de Australische immigratie-autoriteiten het echtpaar toestemming gegeven een maand in Australië te vertoeven voor familie bezoek. Toen hun auto gisteravond op een niet-beveiligde overweg in Weert ge grepen werd door een lege personen trein, rijdende van Roermond naar Eindhoven, werden gisteravond de 40-jarige mevrouw A. Stevens-Stör- zer uit Budel en haar 18-jarige zoon uit hun wagen geslingerd en op slag gedood. Mevrouw Stevens was moe der van acht kinderen. De auto werd geheel vernield en de trein liep zo veel schade op, dat hij naar Weert moest worden teruggesleept. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Korendijk (22-4); Argentinië: ms. Alnitak (23- 4); Australië: ms. Tricolor (20-4); Brazilië: ms. Aldabi 24-4; Canada: ss. Rijndam (22-4); Chili: ms. Wies- baden (19-4), ms. Archimedes (21-4); Ned. Antillen: ms. Maron (21-4); Nieuw-Zeeland: ms. Queensland Star (22-4); Suriname: ms. Artemis (22- 4); Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika: ms. Windsor Castle (19-4), ms. Ouwerkerk (22-4). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Caféhouder organiseerde schijn-huwelijk e 48-jarige caféhouder W. H Den Haag is door de politie gehouden, omdat hij heeft bewerkt, De heer H. Hoorn, de directeur van de gemeentelijke Reinigings- en Ont- smettingsdienst, gaf ons hierna een Gistermiddag werden in het ge- mantelpakjes, deux-pieces, cocktail toelichting op de tekeningen en de bouw van de R.K. Huishoudschool en avondjurkjes en een zeer fraaie installaties. aan het Galgewater openbare lessen bruidsjapon. Dat het publiek, waar- Het gebouw, een staal en betoncon- gegeven in de op de vakschool ge- onder vele belangstellenden van bui- «tructie, zal gebouwd worden door doceerde vakken. Aan deze lessen ten de school, het getoonde op waar de N.V. Werninks Beton- en Aanne- was een modeshow verbonden, waar- de wist te schatten, moge blijken uit mings Maatschappij onder architec- hij leerlingen hun eigen werk aan 't het herhaaldelijk opklinkende ap- tuur van het architectenbureau ir. talrijke publiek hebben geshowd. De plaus. De ontwerpen werden aange- M. P. Schutte en G. H. Bellaard. Om ieeriing«n hebben met deze show kondigd door mej. A. Brouwers en het imposante bouwwerk (grondop- hüjk gegeven van een grote fantasie mej. G. Brandsma. De show werd pervlak 52x20 meter en een schoor- en vaardjgheid met naald en schaar, gisteravond, hedenochtend en -mid- steen van 80 meter hoogte) voor het Voor de tientjes waren er enkele dag herhaald, telkens voor een zeer oog aantrekkelijker te maken, wor- g^ppjg^ nachthempjes en een vro- talrijk en enthousiast publiek. jurkje, voor de groteren dusters, Foto: „Tableau de la troupe" (Van een bijzondere medewerkster) Op verzoek van de afdeling Leiden ran de Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen en met medewerkingj van leden-mannequins werd gister- middag in de kleine zaal van de| Stadsgehoorzaal een bijzonder ge-1 slaagde modeshow gehouden door de j firma Warnecke uit de Breestraat. De president van de afdeling, me vrouw H. A. van Herwaarden-Wilde- boer, was biy met zo'n volle zaal en leidde op charmante wijze de show. Voordat met het tonen van de da meskleding werd begonnen presen teerde de mannequins zich zonder hoed, zodat de verschillende kapsels heel goed tot hun recht kwamen, die kapper Van der Blom uit de Steenstraat piekfijn had verzorgd. Ook de bijoux waren van deze firma, de tassen de' handschoenen van de firma Antilope uit het Gangetje, en de hoeden van Messcher's Modehuis, Breestraat. Er wordt wel eens beweerd, dat modellen van een show alleen draag baar zijn voor hyper slanke figuren, doch de collectie van de firma War- neokc is zeer geschikt voor de Neder landse vrouw en het Nederlandse klimaat. Wij noemen onder andere een Jer sey ensemble in ruit-des&Jn. gedragen onder een terlenka regenmantel en een Zwitserse import katoenen licht blauwe doorknoopjurk onder een donkerder teint regenmantel. Het was dë eerste maal, dat door dit modehuis mantels werden ge toond. Een donkerblauwe mantel met appliqué op de kraag, waaronder een rechte roze japon met kort mouwtje had bijzonder veel succes. De grote hoed met roze garnering maakte van dit complet een chique geheel. Een oranje tas en handschoenen van dezelfde kleur zagen we dragen by een oranje-geel gebloemde japon. Het geel kwam terug in de bypas- sende hoed. Leuke zonnejurken met en zonder bolero, namiddagjaponnen, ze waren er allemaal te kust en te keur. Niet vergeten mogen worden de genopte pyjama met 7/8 broek en de duster met bypassende nachthemden. Het was een zeer geslaagde show, waarvan de aanwezige dames bijzon der hebben genoten. u i BREESTRAAT 151/153 's Maandags gesloten

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10