WERD ER GEKNOEID BIJ DE BOUW VAN FLATS IN NOORDWIJK? Bouwer voor de Haagse rechtbank Ned. watermolen voor New York Reiskosten leden Koninklijk Huis Ko!e darm- vergiftiging in Woerden Produktschap voor siergewassen WOENSDAG 15 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT PAGINA i Van gistermorgen elf uur tot 's avonds acht uur, met slechts een korte onderbreking, heeft de rechtbank in Den Haag zich beziggehouden met het ondersoek in de zaak tegen de 40-jarige bedrijfsleider J. H. uit Laren, die ervan wordt verdacht te hebben geknoeid met bestekken voor de bouw van de „Bosflat" te Noordwijk, bestaande uit ruim zeventig flats, Hierbij zou ook een bouwonderneming uit Hilversum een rol hebben gespeeld, doch de zaak tegen hem werd nog niet behandeld. Er waren in deze zaak acht getuigen a charge en elf a décharge gedagvaard. Van de totaal negen tien getuigen zijn er vijftien door de rechtbank verhoord; de zaak zal op dinsdag 12 mei verder worden behandeld. van het recht de koop ongedaan te maken bij wanprestatie. Daar was volgens hun mening geen reden voor. Men had wèl geconstateerd, dat te genover bepaalde weglatingen bij de bouw weer andere dingen waren aangebracht. De flats waren voor prijzen van 42.500 gulden tot 47.500 verkocht. LUXE FLATS De getuige J. Visser, een bouw kundige, die een flat had gekocht, verklaarde, dat naar zijn mening aanvankelijk niet van „luxe flats" kon worden gesproken zoals was aan gekondigd. Na aangebrachte verbe teringen was dit z.i. wel het geval. Notaris R. L. A. Muller zei, dat hij inzage van het grijze bestek had ge weigerd, omdat hij meende dat zulks Is er gebouwd volaens origineel bestek? Dit is de Siamese tweeling Santina en Guiseppina Foglia in Turijn. Braaf poserend voor een fotograaf in een speciaal gebouwde kinderstoel. De ouders van de kleintjes zien met spanning uit naar de dag, waarop binnen kort artsen in Turijn een poging zullen wagen de meiskes van elkaar te scheiden. De overlevingskansen van de kinderen worden op het ogenblik grondig bestudeerd. niet tot de gewoonte behoort bij ver- welke de klachten zou onderzoeken, koop van flats. Dit vond de officier Dit had tot resultaat, dat 44 afwü- Van justitie, mr. G. J. de Lindt een kingen van het bestek waren gecon- zwak verweer. stateerd. Bij besprekingen deelde de De heer G. Vogelaar, makelaar in verdachte mee bereid te zijn op 41 Noordwijk, tevens wethouder dier punten ervan op korte termijn te gemeente, verklaarde twee flats te Het ging er om of was gebouwd voorzien. Zulks gebeurde echter niet, hebben gekocht en daarmee tevreden overeenkomstig het originele bestek, óók niet nadat bij herhaling hierop te zijn. Hij meende dat de hele ge- dat later bij een notaris te Noord- was aangedrongen. Later schijnen schiedenis alleen een gevolg is van wijk was gedeponeerd en waarvan wèl verbeteringen te zijn aangebracht het streven van drs. Langeraar. inzage aan kopers zou zijn geweigerd In een vergadering van de vereni- Toen de gewenste verbeteringen of dat later een ander bestek zou zijn ging van kopers was het nogal ru- waren aangebracht was voor hem de gemaakt. moerig toe gegaan; men was het niet zaak af, zo zei hij. De bedrijfsleider verklaarde, dat in alles met elkaar eens, (zoals men De getuigen a décharge, voorna- hij sinds 1959 in dienst is van de enkele weken geleden in ons blad melijk makelaars en ook enkele ko- bouwondernemer te Hilversum. Deze heeft kunnen lezen). pers der flats, verklaarden allen vrij maakte in dat jaar met de gemeente TT.A wei zonder uitzondering ingenomen Noordwijk een overeenkomst inzake Ult het verdere verhoor van de te zijn met de wijze waarop uiteinde- de flatbouw, waarvan bestek en te- verschillende getuigen bleek wel, dat ïjjk de flats werden opgeleverd, keningen door een erchitect te HU- de flats vlot werden verkocht. Op vereum waren samengesteld. Bestek ren vraag van de verdediging waar- In de zitting van dinsdag 12 mei en tekeningen werden bij de Noord- om men ze kocht voordat ze gereed zal de rechtbank de overige vier ge- wükse notaris gedeponeerd, waarna waren, luidde het antwoord: „Omdat tuigen i decharge horen, waarna de verscheidene makelaars bij de ver- ze buna allemaal al verkocht waren", officier van justitie en vervolgens koop der flats werden ingeschakeld. getuige zei dan ook geen reden beide verdedigers aan het woord zul- Nadat het principebestek was samen- te hebben gehad gebruik te maken len komen. gesteld ging men kosten berekenen.- Toen bleek echter dat enkele wijzi gingen nodig waren. Volgens de ver klaringen van de verdachte werd een zogenaamd „kopersbestek", oftewel technische omschrijving samengesteld een oranjekleurig, dit in tegenstel ling tot het oorspronkelijke grijs- kleurige bestek. Er werden koopcon tracten gemaakt om de flat af te bou- Demonstrerende bouwvakkers Hazerswoudse molen s'ond model Namens de ANVV en de gehele Amsterdamse delegatie in New York, zal burgemeester mr. G. van Hall zijn New Yorkse collega op 16 april een echte Nederlandse watermolen aan bieden, die een plaats zal krijgen in New York. Mr. van Hall zal burge meester Robert F. Wagner een geheel op schaal vervaardigd .model van de watermolen van Hazerswoude over handigen tijdens een speciale ont vangst Dit model is gemaakt door een in woner van Hazerswoude. Waarschijn lijk in mei zal de echte watermolen in New York arriveren, in een grote container. Als de wieken in de hoog ste stand staan heeft de nabootsing van de molen van Hazerswoude een lengte van 14 meter. De molen is ge heel volgens het oorspronkelijke bouwprincipe tot stand gekomen. Het enige verschil met het voorbeeld is dat het materiaal nieuw is en de schaal iets kleiner. Waarschijnlijk krijgt de molen een plaats in de New Yorkse wijk „Flushing Meadows", naast het ter rein van de wereldtentoonstelling. Als deze tentoonstelling is afgelopen, worden alle paviljoenen hier afgebro ken en komt er een groot park. New Dinsdagmiddag is de 71-jarige tuinier G. Griffioen te Woerden le venloos te bed aangetroffen. Hij was tengevolge van kolendampvergifti ging overleden. De alleenwonende man was zondagavond nog op fami liebezoek geweest, hij heeft vermoe delijk na het bijvullen van de nog vrij nieuwe haard niet opgemerkt dat er kolengruis tussen de klep van de vultrechter zat, waardoor deze onge veer 1,5 cm open bleef staan. De man sliep in de kamer waar zich de bran dende haard bevond. MENSA AFGEBRAND IN EINDHOVEN Vanmorgen is de mensa van de stu dentensociëteit „Ilium" in Eindhoven door brand verwoest. Deze mensa be staat uit een paar houten loodsen, achter de sociëteit. Zij waren pas een paar maanden in gebruik. De oorzaak is niet bekend. De stu denten hadden sinds een week de mensa tegen brand verzekerd. Be halve de houten loodsen is ook de hele inventaris verloren gegaan waaronder een kartonnen doosje met credietbrieven van studenten. —In Delft is in een gracht het li chaam aangetroffen van een zestig jarige vrouw. Het bleek te zijn van mevrouw Van der Kieft, gewoond hebbende aan de Paardenmarkt. Yorkse eerste watermolen zal dan aan de rand van dit nieuwe park staan. De achtergrond van het geschenk is in herinnering te brengen dat Ne derland een van de eerste was, die zich met de waterhuishouding bezig hield. Er zal op gewezen worden, dat dit een rijke traditie is geworden en dat Nederland op het ogenblik de grootste waterwerken van de gehele wereld uitvoert, het Delta-plan. Scholier te Wassenaar dodelijk verongelukt Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor 5 is op de secundaire weg langs de Rijksstraatweg te Wassenaar, ter hoogte van de Narcislaan de 14-ja- rige scholier Ton Koot uit Wasse naar bij een verkeersongeval om 't leven gekomen. De jongen kwam op de fiets uit Leiden via de oostelijke secundaire weg. Ter hoogte van Dey- leroord stak de jongen, zoals daar wel vaker schijnt te gebeuren, via een opening in de heggen de hoofd rijbanen van de Rijksstraatweg over naar de andere secundaire weg aan de westelijke zijde, juist op het mo ment dat over deze secundaire weg 'n vrachtauto met aanhangwagen be stuurd door F. C. H. uit Lisse na derde. De bestuurder kon een aan rijding niet voorkomen. De jongen werd gegrepen en op slag gedood. Naar de politie meedeelt is de vracht auto, kort voor de aanrijding, een bromfietser en een fietser gepas seerd, die vermoedelijk getuigen zijn geweest van het ongeval. De ver keerspolitie verzoekt deze getuigen zich met haar in verbinding te wil len stellen. VOLLEDIG AARDGAS VOOR ROTTERDAM IN 1970 Blijkens een nota over de gasvoor- ziening, die burgemeester en wet houders van Rotterdam de raad heb ben aangeboden en die gistermiddag nader is toegelicht door de wethou der voor Openbare Nutsbedrijven, de heer H. W. Jettinghoff, zal aan het einde van het jaar begonnen wor den met het inschakelen van aard gas bü de gasvoorziening van Rot terdam. Men verwacht hiermee, afhanke lijk van de arbeidssituatie wat be treft het technische personeel, dat nodig is voor de voorzieningen bij de omschakeling van stadsgas op aardgas, in 1970 gereed te zijn. De globale kostenraming van deze over gang van stads- naar aardgas geeft een bedrag van f 63 miljoen aan. sie uit de kopers gevormd. ORANJE EN GRIJS ontslagen o Er bestaat geen algemene rege- in «en gistermiddag in Amsterdam *'rS omtrent het aandeel In de reis- wen overeenkomstig het oranjebe- eei,ouHen vereaderine van aanne- kosten van leden van het Koninklijk mers' die 'n de" Stad *rote W«ken HuJ^ dat 'f lasJe va" de", lande ka" tien maanden na de oplevering volg- n|tTMren met het bestuur van de worden gebracht, indien dere reizen denl strubbelingen en vroegen de ko- «nmenwerkende Datroonsvereniein- niet het karakter dragen van een of- pers inzage van het grijze bestek. Er 2^W"et het ooe o^de vwtdS- «cieel staatsbezoek", aldus minister werd daartoe een technische commis- Juit ond™' d? bouw^aga?- mr. J. M. A. H. Luns in zijn memo- beiders in verband met de strikte rie va" antwoord aan de Tweede Ka- toepassing van de nieuwe CAO be- mer betreffende de begroting van sloten werknemers, die eventueel aan Buitenlandse Zaken over 1962. Inci- een demonstratie tijdens de werktijd aenteel plegen de nodige regelingen Tevoren zou een koper, dla naar dMlneInen op staande voet te 0„t. te worden getroffen bij de voorberei- het bestek had gevraagd, wel het s|aan we,ens onwettig verzuim. dir-K van de betreffende reis. grijze bestek zyn getoond. De vct- Waar stakingen in de hoofdstad zUn De re'zen. di® prinses Beatrix in dachte had echter geweigerd om dat geëindigd zo werd verder meege- 1962 en '963 naar verscheidene Azi- later ook aan anderen te doen. Op deeld' zyn de stakende werknemers Btische landen maakte kostten rez- verzoek van de verdedigers m deze weer aa^ het werk gegaan op de pectievelijk rond f 185.000 en zaak, mr. K- R- Beta en mr. J. G. voorwaarden vful de u,ans geldende 135.000. Onder deze bedragen vallen Petersen, beiden uit Hilversum, gaf nieuwe CA0 Geruchten als zouden ook de uitgaven die werden gedaan het vSte ah«trir werkgevers in Amsterdam hier en VP« de voorlichtingsaktiviteiten die nlt hJtrnf w n£t FS daar weer boven de CA0 uitban met rnet de reis verband hielden. S-lneel'„en ïL Z' de loonbetallng, zijn, zo steldl de ver- paa"d soort ranmn l^en Tnder" ??d«'"d 6™d plaats dan aangegeven, en het niet Goedkeuring CAO Schildersbedrijf Burgemeester van Hoogeveen benoemd Bij K B. is met ingang van 1 mei 1964 benoemd tot burgemeester van Kadavers als vers vlees verkocht gebruiken van Zweeds graniet, etc. Volgens verdachte was dat om aller lei technische en ook wel praktische redenen ongewenst gebleken. KOPERSCOMMI88IE Op een gisteren gehouden bespre^ - Drs. A. H. Langeraar, die deze zaak king met vertegenwoordigers van de Hoogeveen de heer J. H. de Goede, aan het rollen had gebracht, deelde werkgevers- en werkneraersorganisa- heer Qbede is geboren op 30 als getuige mede, dat uit de vereni- ties in het schildersbedrijf heeft de 1908, is gereformeerd en ging van kopers der flat een techni- looncommissie van de stichting van politieke richting is A.R. Hij is sche commissie was samengesteld, de arbeid zich bereid verklaard de se^ert 1 mei 1958 burgemeester van CAO voor het schildersbedrijf goed godenberg en daarvoor was hij te keuren op voorwaarde, dat partij- "Orgemeester van Gramsbergen. en nog enkele redactionele wijzigin gen aanbrengen. Overeengekomen wijzigingen ko men in grote lijnen overeen met die in de CAO voor het bouwbedrijf en Dinsdagnacht heeft de algemene omvatten ook een inhaal achterstand inspectiedienst (AID) van het Minis- bouwlonen van twee cent per uur, terie van Landbouw en Visserij in Partijen in het schildersbedrijf zijn samenwerking met de veterinaire in- bij gentlemens agreement overeen- spectie van de volksgezondheid een gekomen, dat de nieuwe CAO zal in- inval gedaan in een landbouwbedrijf- gaan op 13 april, zodat uitbetaling je van de twee gebroeders M. te van de nieuwe lonen kan plaats heb- Zwartebroek, gemeente Barneveld, ben in deze loonweek. waar de kadavers en delen van tien- tallen gestorven kalveren en ook van fl^lt «n Vrmihriik* varkens werden aangetroffen. l/un in r 'UTIHTIJK De gebroeders M. bleken deze ka davers bij boeren in de omgeving te hebben opgekocht. Het ministerie van landbouw heeft gisteren mee gedeeld dat het kadavervlees werd uitgebeend en aan een tussenper soon te Amersfoort werd verkocht, die dit „vlees" tegen „concurrerende" prijs aan consumenten heeft afge zet. Het aangetroffen destructi§Blite- riaal waaronder een half vergaan Het staatsiebezoek van koning Olav De data van net statiebezoek dat Z.M. Koning Olav van Noorwegen dit jaar aan Nederland zal brengen zijn 9, 10 en 11 september. De koning, die het bezoek op zijn verzoek en op uitnodiging van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden brengt, zal op de laatste dag van zijn verblijf in. Ne derland Rotterdam bezoeken. Hij zal dan namelijk aanwezig zijn bij de inwijding van de Noorse ka pel, die voor Noorse zeelieden in het Europoortgebied is gebouwd. De in wijding van dit typisch Noorse kerkje gebeurd door de Lutherse bisschop van de stad Bergen, mgr. Juvkamp, die speciaal voor deze plechtigheid naar ons land overkomt. Het bezoek van de Noorse koning aan Rotterdam op 11 september is tevens het hoogtepunt van een Noor se manifestatie in de Maasstad, die o.m. een tentoonstelling van Noorse produkten zal omvatten. POLITIEMUSEUM GEOPEND IN DEN HAAG Burgemeester Kolfschoten van Den Haag heeft vanochtend onder het toe ziend oog van de officier van justitie, en van mr. ir. W. H. Folmer, hoofd afd. Criminele Zaken van het minis terie van justitie, eigenhandig ge zorgd voor uitbreiding van zijn poli tiedossier. Hij forceerde namelijk met een echt inbrekerswerktuig een drukklem de deur die toegang gaf tot het in het hoofdbureau van ge meentepolitie te openen Politiemu seum. Een binnen opgesteld fotograaf legde het misdrijf juist op tijd voor de politie-annalen vast. Het Haagse Politiemuseum zal hoofdzakelijk bestemd zijn om bij lezingen en - rondleidingen in een oogopslag een overzicht te geven van de vele taken der politie. In een ex positieruimte van 100 vierkante me ter is men er met grote selectiviteit in geslaagd daarvan een rustig maar toch sprekend beeld te geven. Men vindt er inbrekerswerktuigen, ge kraakte brandkasten, vergelijkende vingerafdrukken, gipsafdrukken van sporen, wapens, maar ook vitrines, gewijd aan de kinderbescherming, de dierenbescherming en de ver keersveiligheid. Alles verlucht met foto's en teksten, die vaak verwijzen naar recente misdrijven en activi teiten. Het museum zal niet alleen toegankelijk zijn voor de leden van het korps zelf, maar ook voor het publiek, dat zich vooral de eerste dagen vooraf een toegangskaart zal moeten verschaffen. De openingsplechtigheid werd bij gewoond door drie oud waarnemend hoofdcommissarissen en verder tal van vertegenwoordigers van politie organisaties. Noordhol lands water duurder Het water van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland moet per 1 januari 1965 25 procent duurder worden, zo hebben Gede- futeerde Staten aan de Provinciale taten van deze provincie meege deeld. Bij het nieuwe tarief zal re kening worden gehouden met hogere salariskosten, het gestegen kosten- peil _en de financiële gevolgen van de komende waterwinning aan het IJsselmeer. Het Produktschap voor Siergewas sen heeft gistermiddag in zijn openba re vergadering in Den Haag de in stelling van een soort produktschap Kunstschatten naar Schaarsbergse bunker De oude Duitse bunker bij Schaars- bergen zal worden ingezet als berg plaats voor Nederlandse kunstschat ten en historische voorwerpen in oorlogstijd. Aldus een mededeling van mr. R. Hotke, de hoofddirecteur van de rijksdienst voor de monumen tenzorg op een persconferentie. Er zijn in Nederland reeds verschil lende bergplaatsen ingericht voor opslag van kunstschatten, o.a. in de Pietersberg nabij Maastricht, in Paas- lo in de kop van Overijssel, en en kele bunkers in de duinen, o.a. bij Noordwijk en Zandvoort. varken is in beslag genomen. De officier van justitie te Utrecht is van een en ander in kennis ge steld. Het onderzoek wordt door de opsporingsambtenaren voortgezet, Er wordt uiteraard proces-verbaal op gemaakt. Reeds geruime tijd waren er ver moedens dat er in de omgeving vin Barneveld een kadaverslagerij was. Op het bedrijfje werd een onbe- schrijvelijke rommel aangetroffen met hele kadavers en delen daar van die op allerlei plaatsen in een kippenren en onder een bed lagen geborgen. WAARSCHUWING Mede in verband met de huidige, hogere, vleesprijzen zijn de veteri naire volksgezondheidsinspecties en de AID voortdurend op pad om te waken tegen het in consumptie bren gen van ondeugdelijk vlees. Hierbij wordt de herkomst van het in cro- quetten en gehaktballen en derge lijke eetwaren verwerkte vlees scherp in het oog gehouden. In het oprollen van deze kadaver slagerij vindt de veterinaire hoofd inspectie van de volksgezondheid aanleiding het publiek nog eens aan te raden vlees en eetwaren, waarin vlees is verwerkt uitsluitend door middel van bonafide handel te be trekken. voor siergewassen in Frankrijk be sproken. In het algemeen juichte men de instelling van dit „nationaal beroepscomité voor de bloemkweke rij en de boomkwekerij sector met uit zondering van bosplantsoen" toe. Al had men wel de bedenking dat men zal moeten afwachten wat dit be- rqepscomité zal gaan doen. De taak van het comité bestaat in het vertegenwoordigen van de be drijfstak zowel nationaal als interna tionaal, voorts het bestuderen, het treffen van en het medewerken aan de tenuitvoerlegging van alle maatre gelen, die kunnen dienen tot verbete ring van de organisatie zowel als tot verbetering van de produktie, de ver handeling en het gebruik van sier- fewassen. De voorzitter van het pro- uktschap, de heer A. J. Verhage achtte de instelling van het Franse beroepscomité belangrijk, zo zeide hij, omdat daarmede de mogelijkheid wordt geschapen gezamenlijk maat regelen in de EGG te treffen bij de uitvoer van siergewassen naar derde landen. De Zweedse minister van Jus titie, de heer Herman Kling, is gis termiddag op uitnodiging van zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. voorbeen Tijdens haar bezoek aan Mexico heelt H.M. de Koningin een fraaie Hol- i„„,i n„ k.t landse klok aan de president Lopez Mateos ten geschenke gegeven. De foto toont de uit 1780 stammende tafelklok met het carillon, dat tien ver ons land. Na het officiële gedeelte van zijn bezoek zal hij nog enige da gen in Amsterdam doorbrengen. schillende melodietjes kan spelen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8