'W Lijm hout met plezier en met S*. CETAFLEX 'Si? NIEUWE BRANDWEERGARAGE AAN DE BRANDWEER OVERGEDRAGEN Wassenaarse auto-dealer verdacht van massale ontduiking invoerrechten WOENSDAG IS APRIL 1964 SC LEIDSE COURANT PAG IN 5 (Advertentie) LEIDERDORP De nieuwe brandweergarage, waarin het gereedschap en het rollend mate rieel een goed onderdak heeft. Leider dorp beschikt thans over een hoge- en een lagedrukspult. Tussen de garage en 't gemeentehuis (nog gedeeltelijk zicht baar) bevindt zich het kleedlokaal voor de brandweerlieden. Tijdens een feestelijk getinte bijeen komst, voorafgaande aan de raadsver gadering is gisteravond de nieuwe branweergarage naast het gemeentehuis door burgemeester mr. R. M. Gallas overgedragen aan de commandant van de vrijwillige brandweer, de heer W. Buitendijk. BU de overdracht waren aanwesig de beide wethouders, de raadsleden en het voltallig brandweerpersoneel, dat deze avond onder commando stond van on dercommandant J. van Vliet. In het kort releveerde de burgemees ter de geschiedenis van het nieuwe ge bouw. Oorspronkelijk was het de be doeling, dat er een kazerne zou komen, inclusief met woningen voor het perso neel. Van dit plan moest het gemeente bestuur al spoedig terugkomen, aange zien men de verzekering kreeg, dat Lei derdorp voor een dergelijk groots pro ject nooit de toestemming van hoger hand zou kunnen krijgen. In 1980 werd het plan voor het huidige gebouw in gediend, maar het zou nog twee jaar duren voor de vergunning af zou ko men. Eind 1963 had de gemeente alle papieren binnen waarna direct met de bouw begonnen kon worden. Goed besteed De gelden, die Leiderdorp aan zijn brandweer besteedt zijn welbesteed, want vorig jaar moest men 16 keer uit rukken. enkele keren ter asistentie bij grote branden in Leiden. De samenwer king met Leiden noemde de burgemees ter voortreffelijk. Weliswaar heeft Lei derdorp Leiden vorig jaar niet nodig gehad, maar indien er onverhoopt brand zon. uitbreken in een van de weinige hoogbouwcomplexen van Leiderdorp, dan zal men ongetwijfeld kunnen re kenen op steun van Leiden. Leiden be schikt over het zwaardere materiaal, een magyrusladder onder andere, waar van de aanschaf door een gemeente als Leiderdorp economisch niet geheel ver antwoord is. Volle vertrouwen De burgemeester zeide tenslotte, dat de brandweer van Leiderdorp zijn volle vertrouwen heeft. Immers, indien een werk vrijwillig wordt aanvaard, dan zal het ook goed gedaan worden. De heer Buitendijk dankte de burge meester en het gemeentebestuur voor de nieuwe accommodatie en de compli menten, die de burgemeester de brand weer gemaakt had. De brandweercom mandant gaf de verzekering, dat het personeel met veel enthousiasme de op zich genomen plichten nakomt. De brandweer heeft niet bepaald over per soneelsgebrek te klagen. Geregeld die nen zich jonge krachten aan, terwijl de ouderen niet graag hun post verlaten. Het korps is daarom op volle sterkte (23 man). Nadat men een heildronk had uitge bracht spoedden b. en w. en de raads leden zich ter raadsvergadering. Hoewel de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (FIOT) een geheimhoudingsplicht heeft, is uitgelekt, dat deze dienst een onder zoek instelt naar de gangen van de Wassenaarse handelaar in tweede hands auto's, importeur van een bekende Italiaanse klasse wagen en miljonair Jan van der M. (46). Deze wordt ervan ver dacht voor grote bedragen aan invoerrechten te hebben ontdoken. Hij zou daartoe auto's frauduleus hebben ingevoerd en geknoeid hebben met motor- en chassisnummers en zgn. verlofgangers- en diplomatenwagens. Van der M. bevindt zich al enige dagen niet meer in zijn bungalow te Noordwijkerhout. De FIOT heeft de zaak (nog) niet in handen van het openbaar ministerie gesteld. De (Voorschotense) landbouwerszoon Van der M. begon na de oor log aan de Wassenaarseweg in Den Deyl een handel in tweedehands wagens. In enkele jaren tijds groeide het bedrijf enorm uit. Thans bezit Van der M. naast net hoofdbedrijf in Wassenaar nog een dozijn andere bedrijven. De Wassenaarse recherche heeft niets van frauduleuze handelingen bij het bedrijf van Van der M. bemerkt en is tot nog toe niet bij het onderzoek ingeschakeld. „Als er iets fout zit", zo zei men, „dan moet het zich hoofdzakelijk aan de grens hebben afgespeeld. Hij heeft hier in Wassenaar geen enkele slechte wagen staan, daar kennen we hem te goed voor. De oudste wagens zijn van 1962". Ook invoer via consulaten zou in het onderzoek be trokken zijn. SPOORLOOS Nader vernemen wij, dat de in on derzoek zijnde zaak niet betreft bui tenlandse kneusjes, die voor de ver koop zijn opgelapt. Van der M. zou juist volgens de aanklacht zich van kneusjes bediend hebben om voor practisch nieuwe auto's een lage in voerwaarde te behoeven betalen. In kneusjes (total-loss-wagens) die uit Duitsland werden ingevoerd zou men de motor- en chassisnummers van goede, bijna nieuwe wagens hebben aangebracht, waarop men de vereis te papieren en het nummerbord ver ving. Waardevolle wagens werden op deze wijze op de weg gebracht, ter wijl men grote bedragen aan invoer rechten kon besparen. Het betreft hier dus indien de aanklacht juist is een zuiver fiscaal delict. Van der M. is intussen nog niet gevon den. Hij was ook vanmorgen spoor- met enige directeuren. Dit leidde tot het ontslag op staande voet van twee directeuren in het oosten des lands, waarvan een van het bedrijf in Arn hem. Het vermoeden bestaat, dat van uit Arnhem de zaak aan het rollen is gebracht. Hier was volgens de be richten een autohandelaar gevestigd, die de uit Duitsland afkomstige wa gens ver onder de invoerwaarde de grens over liet komen. TOEKOMST ELAM Van der M. had filialen in ver schillende plaatsen, zoals Zoeterwou- de, Utrecht, Arnhem, Eindhoven. Ook de N.V. ELAM, gevestigd aan de Haarlemmertrekvaart te Leiden be rust als ..zustermaatschappij" in het concern Van der M. De ELAM nam echter, naar wij vernemen, als Ford dealer, de minst-afhankelijke plaats in. De gebouwen van de ELAM aan de Haarlemmerweg werden van Van der M. gehuurd. Van der M. bezit wel het grootste aandelenpakket in de ELAM (Eerste Leidse Automo bielmaatschappij). Door de N.V. Ford Nederland wor den thans stappen ondernomen om de goede situatie van de Leidse ELAM veilig te stellen. Het bedrijf neemt in de lijst van dealers van Ford-automobielen zo'n belangrijke plaats in, dat Ford deze stand van zaken wil consolideren. De onlangs opgerichte maatschap pij N.V. Truck-service te Leiden, welke een nieuw gebouw plaatst on der supervisie van de ELAM aan de Morsweg op de plaats waar „Bloem- lust" stond, en de door de ELAM overgenomen „El-Tours", het voor heen door Gebr. Van Ulden geëx ploiteerde touringcar-bedrijf worden in verband met Van der M. niet ge noemd. Invoer van „kneusjes" in Arnhem berecht „Alleen al over de grenspost Bergh worden 2500 tweedehandsauto's per maand van Duitsland in Nederland ingevoerd en de meeste hiervan zijn „kneusjes". In Kerkrade worden er nog meer geïmporteerd. De prijzen van deze auto's zijn in Duitsland aan de hoge kant, maar toch wordt aan de invoer in Nederland stevig ver diend, want de importeurs ontduiken door middel van valse facturen en kwitanties de invoerrechten en de omzetbelasting". Dit merkte de heer J. Muijsson van de douanerecherche heden op als getuige bij de behandeling van gevallen van zulke frauduleuze in voer door de rechtbank te Arnhem. FRAUDULEUS EN IMMOREEL Hiervoor stond terecht de 36-jarige koopman C. G. te Utrecht, die wordt verdacht van de invoer van zeven auto's met behulp van valse invoer- documenten. Hij kocht onder meer vijf auto's voor 7300 DM in Duits land en gaf ze aan voor een waarde van 1700 DM. Hij tekende de kwi tantie met de naam „Von Hagen". Dergelijke frauduleuze invoer is immoreel, niet alleen omdat deze verdachte 's Rijks schatkist bena deelde, maar ook door de ongeluk ken die kunnen gebeuren met deze onbetrouwbare auto's. Van zulke kneusjes worden vaak de lasnaden onzichtbaar gemaakt, aldus de offi cier van justitie, mr. F. O. Leu9ink, en hij eiste wegens frauduleuze in voer en valsheid in geschrifte tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. Verdachte was niet verschenen, maar juist was de zaak behandeld, toen hij binnenkwam. Hij was per taxi en niet per ingevoerde auto van de grens naar Arnhem gereden N aams verandering legerplaats Steenwijkerwold Op 5 mei zal de legerplaats Steen wijkerwold de naam krijgen „Johan nes Postkazernes". De onthulling van de naamplaat aan de ingang van de legerplaats zal worden bijgewoond door prins Bernhard, die in de och tend van 5 mei per helikopter in de legerplaats zal aankomen. In de legerplaats zal in de eerste week van mei een tentoonstelling „Het verzet 1940-1945" worden gehou den, die de daar gelegen militairen inzicht geeft in de betekenis van het verzet in Nederland gedurende de tweede wereldoorlog. Johannes Post was een van de meest bekende verzetsstrijders in de oorlogsjaren 1940-1945. In het laatst van de oorlog is hij door de Duitsers gefusilleerd. Nederlandse aanval op Duits graanbeleid in EEG „Politiek bedenkelijk" heeft giste ren de Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel, in de ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap de houding van de Duitse bondsrepubliek jegens het „plan-Mansholt" voor de eenma king van de graanprijzen in de „zes" genoemd. De Duitse minister van landbouw, Schwarz, bleek niet alleen vastberaden in z(jn standpunt te vol harden, dat de bondsrepubliek nog geen beslissing over de kwestie van de Europese graanprijs wil nemen, doch deed daarbü een voorstel, dat een scherpe aanval van minister Bies heuvel uitlokte. Doelende op het feit, dat na de le januari 1966 bij het ingaan van de „derde étappe" van de uitvoering van het EEG-verdrag beslissingen moge lijk worden met een gekwalificeerde meerderheid en het vetorecht voor een aantal kwesties gaat vervallen, deed hij formeel het voorstel de be slissingen over de graanprijzen in de ministerraad te blijven nemen met eenstemmigheid en dus de mogelijk heid van een Duits veto te handha ven. Dit zou volgens hem „bijdragen tot rust in de openbare mening". Minister Biesheuvel noemde dit voorstel een afwijking van het EEG- verdrag en „een terugkeer naar de intergouvernementele samenwer- SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER (Advertentie) ONTSLAGEN De betrokken figuur, die het type van een self-made-zakenman is, had de laatste jaren geregeld onenigheid Boskoopse bromfietser bij aanrijding gedood Op de Berkenweg vond een aanrij ding plaats waarbij één der betrok kenen, de 17-jarige K. (enige zoon) aan de bekomen verwondingen is overleden. Het slachtoffer dat per bromfiets op weg was naar zijn wo ning, werd door een andere bewoner van de Berkenweg, de 22-jarige B. de B., die onverwacht uit een poort tussen de woningen kwam, aangere den met bovenvermeld gevolg. K. werd nog wel naar een ziekenhuis in Gouda vervoerd doch medische hulp mocht niet baten. Dreigende gas ontploffingen in Arnhem De politie in Arnhem heeft giste ren met alle macht gewerkt om een dreigende ramp het hoofd te bieden. Politiewagens met luidsprekerinstal latie reden door de nieuwe stads wijk Presikhaaf om de bewoners te waarschuwen het gas niet aan te ste ken. Men is n.l. bezig om over te scha kelen van stadsgas op aardgas en door een slechte sluiting van de net- afscheiding stroomde het onder veel grotere druk staande aardgas de leidingen van het stadsgas binnen. Omdat alles hier nog niet op bere kend is ontstond een groot gevaar voor ontploffingen. Intussen wordt er en praktische oefeningen in de facul teit der geneeskunde voor onbepaalde tijd niet mag plaatsvinden behou dens van geval tot geval te verle nen machtiging van de minister van Onderwijs, Kunsten en wetenschap pen. De bijzondere universiteiten hebben zich bereid verklaard aan een inschrijvingsbeperking van buiten landers voor de medische medewer king te verlenen. Er zal daartoe ge zamenlijk overleg tussen de medische faculteiten plaatsvinden over de aan tallen buitenlandse studenten, die aan elke facnlteit zullen kunnen wor den ingeschreven. Deze maatregel sluit aan op de in stelling van een plaatsingscommissie eerstej aarsstudenten geneeskunde, waarvan eerder melding werd ge maakt. De bepaling geeft de moge lijkheid het aantal in te schrijven buitenlandse studenten aan te pas sen aan de capaciteit van de betrok ken faculteit nadat in de plaatsing van de Nederlandse eerstejaarsstu denten is voorzien. Buitenlandse medische studenten voorlopig niet ingeschreven Bij K.B. van 3 april is bepaald, dat de Inschrijving van personen, die geen Nederlander zijn, aan de open bare universiteiten voor de colleges DAGGELD VERHOOGD Ingaande heden is het tarief Voor daggeld (call money) met een half procent verhoogd tot VA procent. Dit in verband met de krapte op de geldmarkt als gevolg van de stor ting op de staatslening. Op 9 april werd het tarief met een kwart pro cent verlaagd tot VA procent king". Trappisten mogen niet in loondienst Het plan van zes trappisten van de Achelse Kluis, de abdij van St. Be- nedictus bij de Belgisch-Nederlandse grens, om in loondienst te gaan wer ken, heeft niet de goedkeuring ge kregen van de speciale commissie der cisterciënzer-orde van de strenge opvatting. De commissie is sedert zondag bn- een in de abdij van Westmalle in Vlaanderen onder voorzitterschap van abt Ambrosius Southey van Mount-St. Bernard in Engeland. In een communiqué wordt meegedeeld, dat de commissie zich niet bevoegd acht een beslissing te nemen en dat de kwestie met nog andere zal wor den voorgelegd aan het generaal ka pittel, dat in het voorjaar 1965 te Cyteaux in Frankrijk wordt gehou den. Vernieuwingsbeweging. In verschillende abdijen van de cisterciënzer-orde is een vernieu wingsbeweging aan de gang. Het plan der zes trappisten van de Achelse Kluis is er een van. Het wil het trappistenleven losmaken van het agrarisch bedrijf vroeger de enige mogelijkheid om in eigen onderhoud te voorzien en het gebedsleven der trappisten plaatsen in de moge lijkheden van deze tijd: de loondienst. Minister Van Aartsen opende ANWB- leergangen Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren in het gebouw van K. en W. te Utrecht de driedaagse verkeerstechnische leer gang van de ANWB geopend. In zijn openingswoord beantwoordde de be windsman enkele door voorgaande sprekers opgeworpen vragen. Drs. H. G. Knoppers, burgemees ter van Abcoude en ex-planoloog bij de provincie Noord-Brabant, stelde, dat het grootste deel van de nieuwe autowegen in het westen van het land aan de grens van hun capaciteit zijn, terwijl enkele wegen deze grens reeds hebben overschreden. De toe stand wordt over enkele jaren on houdbaar, aldus drs. Knoppers, wan neer de voorspelde aanwas van het aantal auto's van 10 procent per jaar doorzet. Capaciteitsverhoging is aldus drs. Knoppers, nagenoeg onmogelijk. Ir. Van der Linde, voorzitter van de ANWB, wees op de grote bezorgdheid van de ANWB voor de zijns inziens veel te geringe groei van het wegen net. Minister Van Aartsen zei in ant woord hierop, dat het met betrekking tot de wegenbouw bijzonder lastig is prioriteiten vast te stellen en vol doende financiële middelen te ver krijgen. Bouwvakkers bij ongeluk in Duitsland omgekomen Drie Nederlandse bouwvakarbeiders zijn om het leven gekomen en een vierde werd gewond toen hun auto in de nacht van dinsdag op woensdag in Grundsteinheim, bij Paderborn in Noordrijn-Westfalen. uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De omgekomen arbeiders zijn afkomstig uit Goirle en Tilburg. Zij werkten in Kassei en waren op de terugweg naar Nederland. De slachtoffers zijn P. Vromans (Goirle), B. Hendriks (Goirle) en A. D. de Rooy (Tilburg). In een zieken huis werd opgenomen de heer H. J. Vromans, een broer van de overleden P. Vromans. Hij is ernstig gewond. LARIVE NAAR SVENKA SHELL Het ligt in de bedoeling de heer E. H, Larive, vroeger directeur van Shell Tankers N.V. en directeur van de KLM, aan de raad van commis sarissen van A-B Svenska Shell voor te dragen als general manager van deze maatschappij. Hij zal op 1 aug in deze functie de heer J. P. Visser opvolgen, die de Koninklijke/Shell- groep met pensioen zal verlaten, al dus deelt de Shell mee. STUURLUI AAN DE WAL Twee kapiteins ter koopvaardij, de een uit Berkel en Rodenrijs en de andere uit Den Haag, hebben het als automobilisten wat te bont gemaakt volgens de normen van de Rotter damse politie. Beiden hadden zij wat gedronken en waren toen achter het stuur van hun auto gaan zitten. De ontmoeting was een klap maar de schade viel nog al mee en de beide zeelui vonden dat er nog best een borreltje „op de goede afloop" af kon. Zo ver kwam het niet. De politie greep in en in plaats van een feeste lijk glaasje werd het een tocht naar het politiebureau. De een had zijn rij bewijs bij zich en moest het inleve ren. De ander niet. Het was hem juist toegezonden door de provinciale grif fie en het lag nog tnuis in de brie venbus. Het is hem meteen afgeno men. President Johnson heeft dinsdag koning Hoessein van Jordanië in het Witte Huis ontvangen. De koning brengt een officieel bezoek van twee dagen aan Washington. STUDIEDAG „PAGHALA" De Nederlandse Katholieke Bond van Handelaren in Porselein, Aarde werk, Glas, Huishoudelijke Artike len, Luxe-artikelen, Speelgoed. Ij zerwaren en Gereedschappen, kort weg „Paghala", houdt op maandag 20 april een studiedag in Utrecht. De deelnemers aan deze studiedag zul len zich verdiepen in het vraagstuk van de vestiging van middenstands ondernemingen in nieuwe woonwij ken. NRKM en de werkgevers protesteren De voorzitter van de Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond, de heer J. B. Hurkmans, heeft gister middag gereageerd op de afkondiging van de generieke onverbindendver- klaring van de collectieve vertikale prijsbindingen. De heer Hurkmans heeft gistermid dag, in afwijking van het programma voor de gisterochtend in het gebouw „Op Gouden Wieken" in Den Haag begonnen studiedagen van zijn bond, in een korte toespraak er zijn diepe teleurstelling over uitgesproken dat de staatssecretaris van Economische Zaken de verantwoordelijkheid voor de thans afgekondigde maatregelen heeft willen aanvaarden. De staats secretaris is immers mede belast met het middenstandsbeleid. De heer Hurkmans heeft nog op gemerkt dat uit de toelichting op de algemene maatregel van bestuur o.m. blijkt,dat te zijner tijd maatre gelen op het gebied van de individu ele vertikale prijsbinding zijn te ver wachten. Hij heeft herinnerd aan de vergadering die drie centrale mid denstandsorganisaties een maand ge leden in het Kurhauspaviljoen te Scheveningen over dit onderwerp hebben gehouden. Daar is, zo zeide hij, op de meest duidelijke wijze stel ling genomen tegen de toen nog voor lopig geformuleerde voornemens van de staatssecretaris. De heer Hurk mans zeide dat de bezwaren onver kort gehandhaafd blijven. VAN GEVAL TOT GEVAL Het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft gistermiddag voor uitlopende op de bestudering van de concrete Inhoud van de gisteren ge publiceerde algemene maatregel van bestuur inzake verticale prijsbinding verklaard bij zijn standpunt te blij ven dat generieke maatregelen hier niet op hun plaats zijn, maar dat de merites van overeenkomsten op dit gebied van geval tot geval dienen te worden beoordeeld. Meer in het algemeen richten de bezwaren van het verbond zich tegen een nieuwe uitbreiding van het aan tal maatregelen op het terrein van de prijzen, die voor tal van bedrijven een ingrijpende omschakeling met zich mee zal brengen en daardoor een nieuwe complicatie betekent in de toch al moeilijke situatie, ontstaan na de recente loonoperatie. Uit razendsnelle raceboot gesprongen De Amerikaanse' racebootbestuur- der Lee Taylor is dinsdag levensge vaarlijk gewond tijdens een poging tot verbetering van het wereldrecord voor raceboten van Donald Campbell in het Havasu-meer, in de staat Ari zona. Toen zijn boot een snelheid van bijna 480 kilometer per uur had be reikt, sprong de 29-jarige Taylor er uit, omdat het vaartuig niet reageer de op zijn pogingen de snelheid te verminderen, waardoor het gevaar liep op de oever te pletter te slaan. Spelenderwijs is gisteren de vijfjarige Bennie de Wit uit Alkmaar in het Noordhollands kanaal terecht gekomen. Het kind werd enkele mi nuten later in bewusteloze toestand op het droge gebracht. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis werd zuurstof toegediend, doch bij aan komst in het ziekenhuis bleken de levensgeesten te zijn geweken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5