Leidse fenol doodde Kaagse vissen DINSDAG 14 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 H.M. de koningin (links) en H.K.H. prinses Beatrix (rechts) bewonderen de prachtige kostuums van een Mexi caanse dansgroep tijdens het bezoek aan een woonwijk in Mexico-stad, gebouwd door het Mexicaanse instituut voor sociale zekerheid. Naast de prinses mevr. Lopez M ateos, echtgenote van de president. Sassenheimse lichtte Leidse winkeliers op Voor 6Vi mille aan goederen Niet minder dan acht aangiften van flessetrekkerij had de Leidse po litie binnengekregen naar aanleiding van het optreden van een 19-jarige Sassenheimse. Zij had in de loop van de maanden december en januari j.l. bij Leidse winkels en warenhuizen grote orders geplaatst soms van meer dan 2000 gulden, met gevolg, dat zij bij elkaar voor een bedrag van zes en half mille in Leiden aan goe deren had gekocht zonder dat zij ook maar enigermate in staat bleek dit bedrag te betalen. Het pleit voor de goedgelovigheid van de Leidse winkeliers, dat de jongedame er steeds weer in slaagde de bestelde goederen los te krijgen. Zij beston den uit meubilair, kledingstukken, textiel, elec. apparaten etc. De Sassenheimse dame, die ge trouwd is, werd dezer dagen door de Sassenheimse politie op verzoek van de Leidse politie in arrest ge steld. WAAROM DE MELK DUURDER BIJ DE KLANT KOMT Minister Biesheuvel (Landbouw) heeft in antwoord op vragen van de socialistische fractieleider in de Twee de Kamer, prof. Vondeling, uiteen gezet hoe het verschil te verklaren ia tussen de consumentenprijs voor melk en de (richt)prijs, die de boe ren voor hun melk (kunnen) ont vangen. De (richt)prijs voor de boeren be draagt op het ogenblik 31 cent per kilo melk van 3,7 percent vet. In de gesaneerde gebieden in het westen van het land betaalt de consument voor een liter losse melk (3 percent vet) 48 cent en voor flessemelk (3 percent vet) 54 cent per liter. Uit het antwoord van de minister blijkt, dat het grootste deel van het verschil tussen boerenprijs en con sumentenprijs te verklaren is uit de slijtersmarge van 7,55 cent voor losse melk en 8,55 cent voor flessemelk, kosten van aanvoer en verwerking (4,8 cent voor losse melk en 8,8 cent voor flessemelk), afvoerkosten van 1 cent voor losse en 2 cent voor fles semelk, diverse kosten van 1/4 cent voor losse en flessemelk en omre kening van kilo's in liters (1,1 cent voor losse en flessemelk). Naast de ze vijf factoren zyn er nog de extra grondstoffen (2,1 cent voor losse en flessemelk) en de zgn. winstmarge in de theoretische verrekenprijs (2,6 ct. voor losse en flessemelk), die het verschil tussen producenten- en con sumentenprijs bepalen. Vetgehalte Telt men alle factoren bij elk-~r op, dan blijkt tussen de boeren- en de consumentenprijs van een liter losse melk een verschil te bestaan van 19,4 cent, en tussen boeren- en consu mentenprijs van een fles melk van een liter een verschil van 25,4 cent. Van deze bedragen moet echter 2,4 cent worden afgetrokken, omdat de consument melk van 3 percent vet drinkt, terwijl de boeren 31 cent (kunnen) krijgen voor melk van 3,7 percent vet. Er komt dus 0,7 per cent vet vrij, die de consument niet geleverd krijgt en dus ook niet hoeft te betalen. Uit het antwoord van minister Biesheuvel blijkt verder, dat in Duits land, Frankrijk, Engeland en Dene marken de verschillen tussen boe ren- en consumentenprijs voor flesse melk ongeveer even hoog liggen als in Nederland. In Duitsland bedraagt dit verschil 21,6 cent, in Frankrijk 23,15 cent, in Engeland 31,5 cent en in Denemarken 27,5 cent. Wel is het zo, dat de consumptiemelk in Enge land ongeveer 3,7 percent vet bevat en de Deense consumptiemelk 3,8 pet. vet. Evenals de Nederlandse betaalt ook de Duitse huisvrouw 54 ct. voor een fles melk van een liter, de Fran se 52 cent, de Engelse 67 en de Deen se 49 cent. Herdenking van gevallenen Ter gelegenheid van de nationale herdenking op maandag 4 mei zal de aartsbisschop van Utrecht, Bern. kar dinaal Alfrink, om half twaalf op de centrale begraafplaats der oorlogs gravenstichting te Loenen een H. Mis van Requiem opdragen voor de zielerust van de gevallenen. 's Middags om twee uur zal op de begraafplaats een herdenking wor den gehouden. Na een openingswoord door de burgemeester van Apeldoorn, mr, A. L. des Tombe, zullen ds. J. F. v. Berkel en mgr. dr. A. C. Ram- sedaar toespraken houden Het Tweede>Kamerlid Vondeling (PvdA) had aan de minister-presi dent schriftelijk gevraagd waarom de rijksvoorlichtingsdienst destijds heeft medegedeeld, dat „het onder zoek naar de naam van Don Carlos is afgesloten", aan welke mededeling was toegevoegd, dat nog niet beslist was of de resultaten van dit onder zoek bekend zouden worden ge maakt. De heer Marijnen antwoordt daar op thans, dat de regering door deze informatie een einde wilde maken aan de ondezekerheid of het onder zoek naar de naam van prins Char les Hugues al of niet was afgesloten. Twee archeologen bedolven Twee aan de Amsterdamse ge meentelijke universiteit verbonden archeologen, drs. H. H. van Regie- ren Alten a en zijn assistent, de heer H. A. Rutte, zijn gisteren tijdens werkzaamheden in Velsen bedolven geraakt onder een instortende wal van zand en grind. Zij waren op zoek naar overblijfselen van een Ro meinse nederzetting, waarvan reeds eerder ter plaatse sporen waren aan getroffen. Enkele arbeiders, die in de buurt waren, wisten de beide ar cheologen van de dood te redden. De heer Van Regteren Altena kreeg een heupfractuur, zijn assistent een beschadigde nier en een gebroken been. UTRECHT KOOPT LANDGOED De gemeente Utrecht heeft, ter ver groting van het recreatiegebied ten behoeve van haar inwoners, 't land goed Nieuw-Amelisweerd aangekocht. Het landgoed ligt in dé onmiddel lijke omgeving van de stad, en sluit aan op de reeds eerder door Utrecht aangekochte landgoederen Oud-Ame- lisweerd en Rhijnauwen. 't Nieuw verworven gebied is ruim 124 hec. groot. Op een persconferentie in Houston, Texas, is maandag bekend gemaakt, dat veteraan-astronaut Virgil (Gus) Grissom en de nieuwe astronaut John W. Young aangewezen zijn om eind 1964 of begin van het volgend jaar aan boord van een tweepersoons ruimtevoertuig in het project Gemini, een ruim- tevlucht te maken, welke hen driemaal om de aarde zal voeren. Op de pers conferentie zien we linksvoor Grissom, rechtsvoor Young, linksachter Wal ter Schirra en rechtsachter P. Stafford. van die romig-jonge, gcurig-belegen, pittig-oude Op de top van de Euromast heeft Wim Bloemendaal, de leider van de jeugd- actie „Europa 1, 2, 3", maandagmiddag de eerste exemplaren van de gram mofoonplaat, welke ten bate van deze actie wordt uitgegeven, uitgereikt aan een aantal bekende artiesten, o.w. Rob de Nijs, Johnny Lion en de Jumping Jewels. Op de plaat (45 toeren) zingen en spelen Jan Burger's New Orleans Syncopators en Ilona Biluska een aantal twist-nummers. De opbrengst van de plaat is bestemd voor de jeugd in de ontwikkelingslanden. Foto: Het heu gelijke gebeuren werd natuurlijk op de-gevoelige-plaat vastgelegd. Op de voorgrond links Jan Burgers, rechts Johnny Lion, naast hem de kok van de Euromast. Verder de Jumping Jewels met geheel rechts Rob de Nijs. Vrije zaterdag voor lagere scholen in Amsterdam De openbare lagere scholen in Am sterdam zullen, indien het voorstel van b. en w. wordt aangenomen, in het vervolg op zaterdagen gesloten zijn. Hiermede is dan een vijfdaagse schoolweek bereikt, waarmee reeds herhaalde malen is geëxperimenterd. Een gemeentelijke studiecommissie, die de mogelijkheden van de invoe ring van een vrije zaterdag op de lagere scholen heeft onderzocht, heeft over haar bevindingen een gunstig rapport uitgebracht, op grond waar van b. en w. hun voorstel aan de raad zullen doen. De verloren les uren worden ingehaald via twee ex tra kwartieren per dag, en op woens dagen één kwartier. Negen Haagse vechtersbazen gearresteerd De Haagse politie heeft negen man nen ingesloten, die dit weekeinde „met vereende krachten" mishande lingen hebben gepleegd. Een verte genwoordiger en twee taxi-chauf feurs waren hiervan het slachtoffer. Zij liepen verwondingen op varië rend van builen en bloedneuzen tot een gebroken knieschijf en lichte hersenschuddingen. De vertegenwoordiger werd door vier mannen in de leeftijd van 20 tot 35 jaar, getrapt en geslagen in een ijssalon aan de Torenstraat, omdat hij het opnam voor een andere.klant, die, daar hij een zonnebril droeg, het mikpunt van de spot van het viertal was. Op de Varkenmarkt mishandelden vijf jongemannen, allen jonger dan 24 jaar, twee taxi-chauffeurs die het eveneens voor een ander, een onbe kend gebleven jongeman, opnamen, (Advertentie) Bagger van Langegracht bevatte vergif Enige duizenden vissen zijn het slachtoffer geworden van een ver keerde handelwijze van de gemeente Leiden. Aldus luidt de klacht van de bekende Kaagse visser J. v. Nieuw koop. Deze klacht is ons door enige officiële instanties bevestigd. Leiden heeft nl. de bagger, welke uit de te dempen Langegracht verwijderd Nico van der Linden leidt zijn koor in eigen „Mis in d kl De zang- en oratoriumvereniging „Zang en Vriendschap" te Amster dam, die 60 jaar bestaat, zal onder leiding van Nico van der Linden, die het koor reeds 45 jaar leidt, een mis van de dirigent uitvoeren. Van der Linden heeft zijn „Mis in d. kl." ge componeerd vlak voor de laatste we reldoorlog, en hij oogstte er veel succes en waardering, vooral bij des kundigen, mee. De uitvoering van deze mis zal plaatsvinden op dins dag 28 april, in het Concertgebouw te Amsterdam. Nico van der Linden kwam in 1919 als dirigent bij „Zang en Vriend schap", dat hem engageerde, toen hij in dat jaar in een wedstrijd voor dirigent, die te Scheveningen in het Kurhaus werd gehouden, een door Prins Hendrik beschikbaar gestelde prijs behaalde. Venrayse fabriek ontslaat 44 man De Venrayse metaalindustrie Sa- ris-Jurgens N.V., die roestvrije pro- dukten voor groot-keukenbedrijven vaardigt, heeft maandagmiddag aan 44 personeelsleden ontslag op korte termijn aangezegd. Als redenen wer den opgegeven: onderbezetting in de orderportefeuille en liquidatiemoei lijkheden. 23 handarbeiders en 10 beambten werkzaam in koperslage rij, draaierij en bankwerkerij, val len onder deze groep. moest worden naar de Kagerplassen gebracht en daar in het water laten verdwijnen. Deze bagger bevatte ech- er het voor de vissen gevaarlijke fe nol en dit miste dan ook zijn uitwer king niet. De fenol is een afvalprodukt van de Gemeentelijke Energiebedrijven, die voorheen op de Langegracht loos den. Volgens de getuigenis van de visser was het water bedekt met do de of verlamde visselijven. De Rijkspolitie te water heeft op de klacht van de visser dadelijk Lei den en het Hoogheemraadschap Rijn land gewaarschuwd, welk laatste een onderzoek instelde. Toen de dodelij ke werking van de bagger bleek, heeft de gemeente Leiden de afvoer naar de Kagerplassen stopgezet. Aan het snelle onderzoek is het te danken, dat de schade aan de visstand in de Kagerplassen beperkt bleef. De gewraakte baggerafvoer heeft in December jl. plaatsgevonden. Daar direct daarop een vorstperiode volgde, kon het Hoogheemraadschap Rijnland niet meer nagaan hoe groot de schade aan de visstand is geweest. TON WEG BIJ COÖPERATIE INKERKRADE Bij een Kerkraadse coöperatie is de verdwijning van een ton aan het licht gekomen, bij een accountants onderzoek. Het tekort, dat aanvan kelijk niet aan de openbaarheid werd prijsgegeven, werd voor de buiten wereld bekend, toen de gebruikelij ke paasuitkering van 4 procent niet doorging. De leden van de coöperatie „Con- sum" hebben tijdens een rumoerige vergadering het afgelopen weekend besloten het bestuur te royeren. Er zal een nieuw bestuur worden ge vormd, en er zullen nieuwe statuten vastgesteld worden. Tijdens de afgelopen zondag ge houden vergadering kwam bovendien aan het licht, dat Consum een bak- tekort van bijna 6 ton heeft. De goe derenvoorraad wordt geschat op on geveer 2,5 ton, zodat het werkelijk tekort bijna 350.000 bedraagt. Het accountantsrapport heeft het bestuur van de Consum verantwoor delijk gesteld voor de slechte gang van zaken. Erhard verdedigt minister Schroder Op niet mis te verstane wijze heeft bondskanselier Erhard gisteren zijn minister van buitenlandse za ken, Schroder verdedigd die sedert enkele dagen in een felle strijd is gewikkeld met de voorzitter van de Beierse cihrisen-democraten, oud-mi nister van defensie Strauss. Het orgaan van de Beierse zuster partij van de ahristen-democraten van Konrad Adenauer had vrijdag een aanval gelanceerd op de buiten landse politiek van Schroder, die niet meer de meerderheid van het Duitse volk achter zich zou hebben. Bondskanslier Erhard liet door een regeringswoordvoerder tegenover de pers in Bonn verklaren, dat hier van een „ongerechtvaardigde en onbe voegde aanval tegen de persoon van de minister van buitenlandse zaken sprake is." De minister volgt bij de praktische uitvoering van de politiek de richt lijnen van de bondskanselier en van de meerderheid in het parlement. Schroder geniet het volle vertrouwen van de bondskanselier, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse munt draait op volle toeren met het slaan van deze zil veren halve dollar, welke de kop van J. F. Kennedy toont. Ondanks de grote aanmaak is de munt vrij zeldzaam. Verzamelaars hebben zich met grote ijver op het verzamelen geworpen met het resultaat, dat het be machtigen ervan op het ogenblik werkelijk moeilijk is. Tegen het einde van het jaar zal het wel wat beter worden, dan zijn er al zo'n negen mil joen stuks geslagen en in roulatie gebracht.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7