LOF IN LEIDSE RAAD OVER NIEUWE VOLKSTUINCOMPLEX HET TWEEDE IRENE-DEBAT Weerbericht LEIDS KIND VAN BALKON GEVALLEN PRIJZENREGEN VOOR DE LEIDSE FOTO-AMATEURS Het weer in Europa DINSDAG 14 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wel waterleiding geen koolas-paden Nog géén uur heeft de Leidse raad gistermiddag nodig gehad om het 22 agendapunten omvattende programma af te wikkelen. De voorzitter, de voor het eerst sinds geruime tUd weer aanwezige burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, feliciteerde in deze vergadering twee raadsleden, nl. de heer Van Egmond. die op deze dag zyn verjaardag vierde en de heer Van Aken, die eergisteren vader is geworden. De burgemeester verbond aan zijn tweede gelukwens een speechje over de (geringe) groei van de bevol king van Leiden en „de bijdrage, die het betrokken raadslid had geleverd". Veeï waardering ondervond het voor- stel voor de aanleg van een derde Leids Volkstuincomplex in de Oostvlietpolder op Zoeterwouds grondgebied. Alle raadsleden die hierover aan het woord kwamen betreurden het tijdelijk karak ter van dit complex. Het is altijd ver velend volkstuinders weer van een ge bied te moeten jagen, zoals in het ver leden al enige malen is gebeurd. De heer Van Egmond (KVP) sprak tevens De zesjarige Ingeborg Brussée is om 5 uur gistermiddag aan de ach terzijde van haar huis aan het Gal genwater 13 op een 80 centimeter hoge afrastering geklommen en ge vallen op de vier meter lager gele gen binnenplaats van de aangren zende school. Daarbij werd zij zeer ernstig aan het hoofd gewond. Ook vanmorgen was haar toestand nog ernstig. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Bij K.B. is dr. L. Bosch, sinds vo rig jaar lector in de biochemie, be noemd tot gewoon hoogleraar in' de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen met dezelfde leerop dracht Professor Bosch is sinds vorig jaar tevens buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster- Voor stadsnieuws zie pag. 8 BEURS0VERZ1CHT" Internationals gemakkelijker Amsterdam 14/4 De stemming voor de internationale waarden is vanmiddag gemakkelijker geweest met weinig zaken. Het teleurstellen de slot waarmede Wallstreet giste ren af kwam, ook voor de Nederland se hoofdfondsen, was oorzaak van de min of meer lusteloze stemming van middag op het Damrak. Er werden, zoals gezegd, weinig zaken tot stand gebracht. Het publiek hield zich gro tendeels afzijdig, de arbitrage kon internationaal moeilijk tot zaken ko men, terwijl daarnaast de beroeps- handel een kansje waagde door stuk ken af te geven in de hoop deze mor gen goedkoper te kunnen terugko pen (speculatie a la baisse). AKU ging twee punten naar omlaag tot 536. Hoogovens eenzelfde aantal pun ten lager op 671. Philips een paar dubbeltjes lager op 154.50, Unilever praktisch onveranderd met een eer ste notering van 144.70, terwijl Kon. Olie bijna een gulden moest prijsge ven op 153,60. Later op de middag kreeg het marktbeeld een licht ver deeld karakter. Hoogovens ontmoette toch weer enige vraag voor West- duitse rekening waardoor de prijs kon oplopen tot 674. Kon Olie ver beterde tot 153.80. Daarentegen daalde Philips tot f 153.90, Unilever tot f 144.40. Dit alles met zeer wei nig zaken. Wallstreet was gisteren terughou dend op de aangekondigde spoorweg staking. De Westduitse beurzen ga ven vandaag koersverliezen van vijf tot tien punten te zien. De stemming op de overige Europese beurzen was lusteloos. Evenals gisteren viel er ook van daag in de scheepvaartsector weinig te beleven. De koersen gaven een lichte afbrokkeling te zien. Van de leidende cultures werden certifica ten Deli weer eens in een open hoek verhandeld. Na een opening op 129 daalde de prijs tot 128,50. Gisteren noteerde Deli f 130. Aanwijsbare redenen voor het, zij het geringe aanbod, waren niet aanwezig. Ook Amsterdam Rubbers lagen aangebo den in de markt, evenals HVA. De staatsfondsenhoek gaf geen verande ringen van enige betekenis te zien. Ook vandaag werd in'de lokale af delingen, op verzoek van het beurs- bestuur, geen notering opgemaakt in aandelen Simplex. Gisteren werd nog volstaan met een biedkoers op 165. De laatstgedane notering was 125. Officieel is thans bekend ge maakt dat een bod op de aandelen Simplex wordt gedaan van 165. Aan delen Ned. Exportpapier fabriek rea geerden praktisch niet op de scherpe winstdaling het afgelopen boekjaar alsmede het dividendvoorstel van 14 pet., waarvan 10 pet. in agio-aande- len (14 pet. in contanten) De divi dendverlaging tot vier (zeven) pet. had aanbod tot gevolg in aandelen Demka. De koers werd geadviseerd op 165 (173'/i). Vandaag werden claims Homburg voor het laatst ver handeld. De adviesprijs was 480. zijn waardering uit over het feit, dat met medewerking van Zoeterwoüde ook op dit complex huisjes en een vereni gingsgebouw geplaatst kunnen worden. De heer Molle (PvdA) vroeg om aan sluiting op de Leidse waterleiding en om stevige paden in het complex. Dus liever niet de geplande koolaspaden. Deze zaken maken punt van overweging uit bij het college. Uit het antwoord van wethouder Piena bleek wel. dat men zich van de toekomst nog geen dui delijk beeld kan maken. Het complex valt in het toekomstige recreatiegebied tussen Vliet en Rijksweg, waar ook volkstuinen zijn geprojecteerd. Het is dus nog niet zeker, dat dit complex in de toekomst opgeruimd zal moeten wor den. Eerst de grenswijziging zal hier een duidelijker beleid mogelijk maken. Shakespeare De Shakespeare-herdenking op het Academieplein wordt door de gemeente gegarandeerd met een bedrag van ca. 3000 gulden. Daar het geraamde tekort aan deze voorstellingen dan nog ruim 6000 gulden bedraagt, deed zich in de raad de vraag voor wat er moet ge beuren als andere instanties, die ook voor garantie in aanmerking komen, „niet over de brug komen". Het was de heer Portheine (WD) die deze gewe tensvraag stelde. Het college zal dan de zaak nog eens bekijken, zei wethouder Sannes, waar mee de raad genoegen nam. Alle andere reeds eerder in dit blad aangekondigde voorstellen en benoemingen werden zonder commentaar aanvaard. In het kader van de bestuursacti- viteiten der Leidse Amateur-fotogra fenvereniging werd in het. wintersei zoen 19611962 een diapraat-avond georganiseerd, waarmede de LAFV tevens een novum in de Nederlandse amateur-fotografenkringen introdu ceerde. Nadien hebben verschillende fotoclubs in ons land dit evenement van de LAFV overgenomen, wijdde het bondsorgaan er zelfs een hoofd artikel aan en heeft het een vaste plaats in de LAFV-winterprogram- ma's gekregen. De bovenzaal van restaurant „De Doelen" was gisteravond tot de laat ste plaats bezet met LAFV-leden tot bijwoning van de dia-praatwedstrijd in dit seizoen en waaraan ditmaal zes leden deelnemen met als inzet twee prijzen t.w. een kleurenfilm van 36 en 20 opnamen. Het waren me vrouw N. van Dijk, en de heren J. F. S. van Blijswijk, N. L. van Dal- sen, J. Tinbergen, U. M. Ubbens en J. A. de Vries, die over de „sprekers drempel" waren heengestapt en het bewijs leverden, dat de LAFV ook op het gebied van het „redenaars talent" steeds meer prominente krachten gaat tellen. Ook nu fun deerden alle aanwezigen weer als juryleden. Als intermezzo vond de bekend making van de uitslagen van de jaar lijkse onderlinge zwart-wit en kleu renfotowedstrijden plaats, waarvan de inzendingen ook ditmaal door een zowel neutrale als deskundige jury gevormd door leden van de Leider- dorpse amateu r- fotograf en vereniging, werden beoordeeld. Aan het eind van de bijzonder spannende dia-praatstrijd bleek, dat de jury ditmaal de hoogste lof had toegekend aan de heer Tinbergen, die niet alleen een fraaie serie kleu rendia's van het Krügerpark in Zuid-Afrika projecteerde, doch even eens succes oogstte met zijn zeer on derhoudend en leerzaam praatje over flora- en faunapracht in genoemd park. De heer De Vries legde met zyn zeiltochtserie en praatje beslag op de tweede pry's, die vorig jaar juist aan zyn neus voorbijging. Hoewel mevr. Van Dijk (onderwerp „Oud-Delft"), en de heren Van Dalsen („Op foto vogeljacht"), Ubbens („Winter '62- '63") en Van Blyswyk („Vakantie in Bij schilderwerk aan het voorma lige weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht gleed gistermiddag een Haagse schilder uit. Hij viel met zijn hand in een verfkrabber met gevolg, dat hij een diepe snijwond in de rechtermiddenvinger opliep. De vin ger zal waarschijnlijk geamputeerd moeten worden. Een 14-jarige scholier uit Leiden heeft gistermiddag om half zes enige verkeersfouten duur moeten beko pen. Hij fietste in de Julianastraat in verboden richting en gaf geen voorrang aan een bestelauto, die op de Herensingel reed, met gevolg dat hij tegen de rechtervoorzijde van de auto botste. Met een hersenschud ding werd hij door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Voor de peters en meters en de ouders van de kinderen, die zater dag a.s. het H. Vormsel zullen ont vangen in de H. Lodewijkskerk, zal hedenavond in de kerk een voorbe reiding worden gehouden. Extra aandacht voor de laatste bijeenkomst van de bijbelcursus he denavond om acht uur onder leiding van pater Terstroet. Plaats: restau rant Van der Heyden, Breestraat. Stadgenoot de heer Jac. A.lphe- naar is geslaagd voor het Associate Examen van de Urlited Kingdom Al liance of Professional Teachers of Dancing, met de vermelding Highley Commended. DOCOS In verband met de tele visie-uitzending van de wedstrijd Borussia D.-Internazionale komt de seniorentraining van DOCOS mor gen-, woensdagavond te vervallen, terwijl de training van de adspiran- ten A en B om zes uur aanvangt. Venetië") met back-ground-music via een tape-recorder) dus niet in de prijzen vielen, waren de onderlinge verschillen betrekkelijk gering. De uitslagen van de jaarlijkse on derlinge wedstrijden waren: KI eurenfotowed strij dselectieklas se: le prijs W. Rotteveel; 2e prijs U. M. Ubbens; 3e prijs mevr. W B. Wa- jon-Stroethoff; eervolle vermelding: A. Brinks; wedstrijdklasse: le prijs R. Singerling; 2e prijs dr. J. Ver steeg; 3e prijs G. L. v. d. Berg; eer volle vermelding: W. J. B. Ziege- laar. Zwart-witwedstrijd, selectieklasse: le prys H. J. Blechstein; 2e prijs J. Tinbergen; wedstrijdklasse: 1ste prijs R. Singerling; 2de prijs F. A. Era dus; 3de prijs H. T. Wijsman; eer volle vermelding: dr. J. Versteeg. De uitslagen van de onderlinge competitie '63-'64 werden: Afdeling kleurendia's, selectieklas se: 2de prijs F. A. Eradus (67 pnt); 3de prijzen: P. H. de Blocq (66 pnt), P. F. v. d. Kley (63 pnt), Jac. Raar (62 pnt); eervolle vermeldingen: mevr. W. B. Wajon-Straathof, mevr. W. M. J. Rotteveel, mevr. N. van Dijk, en de heren J. A. Brinks, U. M. Ubbens, A. D. J. van Oosten, J. Stoffels, N. L. van Dalsen en P. S. Geertsma; wedstrydklasse: 2de prijs R. Singerling (69 pnt), 2de prijs W. J. Ziegelaar (60 pnt); eervolle ver melding: dr. J. Versteeg. Afdeling zwart-wit, selectieklasse: 2de prijs A. D. J. van Oosten (68 pnt), 3de prijs P. F. v. d. Kley (63 pnt). 3de prijs mevr N. van Dyk (62 pnt); eervolle vermeldingen: mej. M Smit en de heren L. de Bolster. A. A. Rosin en J. Stoffels; wedstrijd- klasse: 1ste prys dr. J. Versteeg (73 pnt); 2de prijs W. J. Ziegelaar (68 pnt); 3de prijzen: G. Kikkert en W. Wondergem (beiden 65 pnt); eervolle vermeldingen: mevr. W. B. Wajon- Stroethoff en de heren R. Singerling en F. A. Eradus. Waar geen eerste, tweede of derde prijzen zijn vermeld, werden deze wegens het niet behalen van het mi nimum aantal punten niet toege kend. Lidivina-bedevaart naar Schiedam De jaarlijkse bedevaart naar St. Lidwina te Schiedam heeft gisteren weer plaats gehad. Meer dan 150 be devaartgangers uit Leiden en Den Haag vierden samen in de Lidwina- kerk een plechtige Hoogmis, opge dragen door de emeritus-pastoor B. Hosman met assistentie van rector B. Drost, die ook de predikatie hield, en kapelaan J. Vaneman. De gezan gen werden verzorgd door een da meskoor verstrekt met een bejaar denkoor uit Den Haag. Na de H. Mis werd er in een gezel lig samenzyn een kopje koffie ge dronken in het Wijkcentrum. Na een plechtig Lof, opgedragen door de weleerwaarde heer pastoor W. Blok en een processie met de reliquiën vertrokken de bedevaartgangers uit Schiedam. Op de terugweg werd in Rotterdam in de Lidwinakerk van Hillegersbergparochie een gezamen lijke opdracht aan Maria gebracht. (Advertentie) Tegen vijf over een vanmiddag heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. van Thiel, de open bare vergadering van de Kamer ge opend waarin o.a. aan de orde komt de brief van de minister-president van 9 april j.l. over het standpunt van de regering naar aanleiding van de verklaring van H.K.H. prinses Irene van 7 april j.l. Achter de ministerstafel had al leen plaats genomen minister-presi dent Marijnen. De kamerleden waren nagenoeg alle aanwezig. De algemene beraadslagingen over de brief werden geopend en het woord was aan de heer Vondeling, fractievoorzitter van de PvdA. De heer Vondeling merkte op dat een week of zeven geleden een opi nieonderzoek in ons land heeft aan getoond dat slechts acht procent de voorkeur gaf aan d§ republiek. Uit het onderzoek blijkt dat het konings huis en de monarchie tegen een stoot je kunnen. Ook de nieuwe tegenslag zal overwonnen worden, hoezeer die ook moest worden betreurd. Bij haar inhuldiging heeft de Ko ningin gezegd dat haar taak als moe der even belangrijk is als voor iedere andere Nederlandse vrouw. De plich ten van de koning wegen zwaarder dan die van moeder. Wij hebben op nieuw begrepen dat de vervulling van het moderne koningschap de hoogste eisen stelt aan elk van de betrokkenen. Ook de practische kant daarvan wij zend zei de heer Vondeling, dat staatsbezoeken nuttig zijn, maar de kennis van eigen volk is nog belang rijker. Een punt waarop veel verrassende aandacht is gevallen was het bezoek aan de paus. Is het verzoek tot die audiëntie langs de normale kanalen WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND Beurs met inhoud, motorhandschoe nen, etui inh. vulpen, reproduktie mozaik, overall, padvindersportemon nee, autosteppen, poppenspel, dames portemonnee, blitzstatief, rijwieltas ih gereedschap, herenpolshorloge, da meshandschoenen, herenhandschoe nen, damespolshorloge, zakje inh. postzegels, vulpen, waterpas, heren portefeuille, dameshandtas, bedelarm- bar.dje, 1 paar stelten, regenbroek, hoofddoek, kinderbril. kinderschoen tjes, sleutels, waardebon, gouden armbandje, bestektekening, baby kleertjes, muntbiljetten a f 2.50, he renportemonnee, blokfluit in etui, broche, herenbril, damesbril, geld bedrag, onderdeel van een radiateur, studieboek, draagbare radio, lasge- reedschap, kinderjasje, jongenspols horloge, bankbiljetten f 25 en f 10, bontje, sigarettenpijp, zilveren ring, damessjaal, houden kinderstep, vier daagse kruis, zilveren oorbel, dekzeil, herenpantalon, parkiet, alpinomuts, 4 kleurenpotlood, tas inh. boodschap pen, halssnoer, paraplu, tas inh. ma teriaal voor handenarbeid, canvas tas met inh., damesmantel, schetsboek, draagwand, regenpijpen, herenhoed, gouden ringetje, rijwieltas (geruit) met inh. Inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort op woensdagmiddag tussen 14 en 17 uur. Telefonische inlichtingen kun nen niet worden verstrekt liet bezoek aan Mexico, opnieuw geen particuliere aangelegenheid, valt onder de ministeriële verantwoorde lijkheid. Waarom was het de bedoe ling dat ook prinses Lrene meeging? Dat had voorkomen moeten worden. Wat de voorlichting betreft herin nerde de heer Vondeling over eerder terecht geuite klachten. Spreker heeft niet de indruk dat de regering al enigszins gevorderd is op de door haar aangekondigde weg naar coör dinatie. De mening van prinses Irene, geuit op Schiphol, was dat haar particuliere mening? Hoe kon de prinses een dag later in Parijs verklaren dat zij een eigen mening had? Hetzelfde geldt voor de medede ling van de koningin. Spreker dringt aan op verheldering. Hy betreurt dat de minister-president niet zelf onmiddellijk een verhelderend woord heeft gesproken. Overigens stemt hij in met de wijze waarop het kabinet deze zaken heeft behandeld. Formeel, naar de letter van de wet, blijft de regering verantwoordelijk voor hetgeen prinses lrene doet en gaat doen. De ministers hebben, om het zo te zeggen, blijkens de brief de verantwoordelijkheid op stal ge zet. De fractie van de PvdA accep teert tot nader order deze mededeling. Hij kan zich voorstellen dat die ver antwoordelijkheid feitelijk en prak tisch weer gaat werken. Met dit voorbehoud kan de frac tie de gedragslijn van de regering bil lijken. Te vijf over half twee kwam de fractievoorzitter van de KVP, de heer Schmelzer, aan het woord. Drs. W. K. N. Schmelzer (KVP) merkte onder meer op, dat men zich bij het bepalen van een zuiver stand punt een ogenblik dient los te maken van de talrijke emotionele reacties, die de laatste tijd in ons volk zijn ontstaan. De heer Schmelzer herinnerde er aan dat de regering aan het stand punt van Prinses Irene de staatkun dige consequentie heeft verbonden, dat woorden en handelingen van de prinses het kabinet niet meer kunnen worden toegerekend. „In ons staat kundige bestel is deze consequentie de enig mogelijke en daarmee de juiste om de verantwoordelijkheden over en weer zuiver te kunnen hou den", aldus de heer Schmelzer. Hij deed de suggestie zich te bezinnen op de afgeleide ministeriële verantwoor delijkheid voor woorden en handelin gen van leden van het Koninklijk Huis, eventueel aan de hand van een op hoog niveau uit te brengen advies. Spr. zei, dat de KVP-fractie kan instemmen met het standpunt, dat de regering in de onderhavige kwestie inneemt. Drs. Schmelzer merkte voorts op, dat de nuchtere staatkundige feiten en standpunten ons hart niet mogen sluiten vopr de menselijke gevoelens, spanningen en strijd die daarachter liggen. „Aan begrip daarvoor heeft het de laatste tijd in een aantal pers commentaren en tv-uitzendingen he iaar wel ontbroken". Prinses Irene heeft zich ongetwijfeld gesteld ge steld voeld voor een keuze tussen haar verplichtingen als nog niet ge huwde Prinses der Nederlanden en verplichtingen, zoals zij die ziet, als verloofde van een prins met sterke politieke aspiraties. Ook koningskinderen hebben naar onze mening het recht, naar eigen geweten te kiezen tussen plichten die in hun ogen eerlijk bestaan. Prin ses Irene heeft trouwens terecht uit baar keuze de consequentie getrok ken, aldus mede tot het voorkomen van een breuk bijdragende. Hij zei aan te nemen, dat de rege ring, net als wij, het op zichzelf zou begroeten wanneer de Koningin bij het huwelijk van haar dochter aan wezig zou kunnen zijn. Omstandig heden met staatskundige consequen ties zouden dit echter kunnen ver hinderen. In dat opzicht zullen in de naaste toekomst de feiten - die wij nu nog onvoldoende kennen - de doorslag geven. Tenslotte zei de KVP-woordvoer- der er op te vertrouwen dat er een intuitief respect bestaat voor de wij ze waarop de regering haar plicht doei in de moeilijke taak met betrek king tot ons constitutionele bestel. „Maar niet minder zijn ons op rechte respect en onze diepe genegen heid in het bijzonder voor Hare Ma jesteit de Koningin. Er leeft diepe bewondering voor de vorstelijke wij ze waarop juist nu ons land en voïk opnieuw in den vreemde worden ver tegenwoordigd". HU besloot aldus: „zovele gezinnen in ons volk ervaren in hun eigen problemen en spanningen verwant schap met de vraagstukken waarvoor een koninklijk gezin zich ook men selijk gesteld kan zien. Naar onze overtuiging zal ook dat tot een ver dere versteviging van de band tussen ons vorstenhuis en ons volk kunnen leiden". De heer Geertsema, fractievoorzit ter van de WD, merkte op dat het aan het staatshoofd is te zorgen dat de zaken lopen zoals ze moeten lo pen. Hij is altijd aanhanger geweest van de gedachte in de grondwet denkbare en ondenkbare gevallen neer te legen. Hier hebben we niet met een denkbaar geval, maar met een feit te doen. Hij meent dat de regering moet on derzoeken of de Grondwet niet moet worden gewyzigd. Prinses Irene was volgens de Grondwet niet in staat afstand te doen van haar recht op troonsopvolging. Had zij dat recht wel gehad, dat zou zij dat zyns in ziens zonder twyfel hebben gedaan. Vrijwillige afstand zou b.v. kun nen gelden voor de prinses of prins die zelf afstand wil doen. Studie van het probleem van indirecte verant woordelijkheid en van een eventuele grondwetwijziging lijkt hem geboden. Ongewenstesituaties hebben zich nu voorgedaan. De prinses wil vrUheid voor poli tieke activiteiten en de regering kan haar die vryheid niet geven. De stem van het hart heeft voor de prinses sterker gesnroken dan die van de Grondwet. Het zU zo. Ons past niet alleen een diep be grip voor de spanning van staats hoofd en van moeder maar ook dankbaarheid voor zulk een staats hoofd. Hij heeft volledig begrip voor het openlijk uiten van dankbaarheid voor haar houding na de terugkeer uit Mexico, maar de waardigheid moet daarbij niet uit het oog worden verloren. Namens de fractie betuigt spreker de minister-president hulde voor de wijze waarop de zaak is behandeld en waardoor de schade aan de consti tutionele monarchie tot een minimum is beperkt. HELSINKI mist 4 1 STOCKHOLM 1. bew. 9 1 OSLO onbew. 14 —2 KOPENHAGEN motregen 11 4 ABERDEEN zw. bew. 13 2 LONDEN regen 13 5 AMSTERDAM zw bew. 11 5 BRUSSEL zw. bew. 13 1 5 LUXEMBURG h. bew. 12 1 PARIJS zw. bew. 14 6 BORDEAUX mist 16 9 GRENOBLE regen 18 9 NICE geh. bew. 17 11 BERLIJN onbew. 11 4 FRANKFORT zw bew. 13 5 MüNCHEN regen 15 7 ZURICH geh bew 15 6 GENEVE regen 15 7 LOCARNO zw bew. 16 6 ROME h. bew. 20 9 AJACCIO onbew. 17 8 MADRID onbew. 20 6 MALLORCA onbew. 21 5 (Medegedeeld door het KNMI, gel dig tot woensdagavond, opgemaakt 11.15 uur). Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige, vooral aanvan kelijk nu en dan krachtige zuidwes telijke wind. Iets hogere temperatu ren. PAVZE HARTKWAAL Men ontmoet twee soorten bezorgde lolleken. De ene stroming is er be zorgd over dat dierbare devoties ver dwijnen: de andere is er bezorgd over dat er niet genoeg verdwijnen. Er is een pracht middel uitgedacht oni zulke bezorgde discussies tot de kern terug te brengen. Je vraagt keihard: wordt er meer of minder te communie gegaan? Zijn wü christenen of niet? Wie zou er niet een lastige reis van 500 km. over heg en steg voor over hebben om Chris tus persoonlijk te ontmoeten? Allen, zonder uitzondering. Maar niet 'n kwar tier of een half uur vroeger het bed uit! Hier klopt iets niet helemaal goed, vrienden! Wat hier niet goed klopt is een ernstige kwaal, een hartkwaal. Het hart van het christen-zijn is het zijn met Christus in zijn offermaal. En als het hart niet goed functioneert, als het flauwtjes klopt, ziet het er voor de patiënt niet zo best uit, onverschillig of hij progressief of conservatief discus sieert. PUZZEL It 2 3 4 H S 6 7 8 9 10 11 12 13 14 lb 16 17 HÏ8 19 20 22ga 23 24 25 26 27 28 29 30 Nr. 528. Horizontaal: 1 lekkernij, 5 nauwe opening, 8 vogel, 11 hoon, 13 ketting, 15 tijdrekening, 17 slede, 18 gravure, 20 bekende afkorting, 21 land in Europa (afk.), 23 graveur, 25 appel, 27 niet hol, 29 getimmerde bewaarplaats, 30 hoofdpersoon van 'n treurspel van Shakespeare. Vertikaal: 2 voorzetsel, 3 eter, 4 leger (Fr.), 5 meisjesnaam, 6 plaats in Zeeland, 7 voegwoord (Fr.), 9 gem. in Groningen, 10 doornachtige plant, 12 gebak, 14 eer, 16 buitenhaven, 19 sterk oplopend, 22 bezinksel, 24 Zeeuwse hoeve, 26 Europeaan, 27 fa milielid, 28 muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing nr. 527 Horizontaal: 1 Beers, 5 hap, 7 al, 8 aloë, 10 adem, 11 pt, 12 klem, 13 ale, 14 toon, 15 maar, 16 oom, 17 karn, 8 RN, 19 klad, 2 deer, 22 er, 23 nog, 24 itala. Vertikaal: 1 ban, 2 el, 3 raden, 4 slem, 5 hé, 6 poter, 9 om, 10 alom. 11 plan, 12 koon, 13 aard, 14 toren, 15 maart, 17 klei, 19 K.E., 20 dra, 21 dg. 22 el. PUI\T

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3