HOOFDSCHOTEL? VLEES! COLLECTIEVE VERTIKALE PRIJS BINDING GENERIEK ONVERBINDEND WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID VOOR ATOOMGEVAAR ZAANDAMS CEMEENTEPERSONEEL SLOEG OMSTREDEN BEELD KAPOT HOOFDPIJNPOEDERS De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN DINSDAG 14 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (Advertentie) Minister Andriessen drukt door overal in dezelfde mate voor. Boven dien kunnen zich in bepaalde bedrijfs takken bijzondere omstandigheden voordoen waardoor het voortbestaan der v.ertikale prijsbinding, ondanks de daaraan verbonden betwaren, wordt gerechtvaardigd. ln het gisteren uitgekomen Staatsblad is een algemene maatregel van be stuur afgekondigd die op 15 juni a.s. in werking treedt en waarbij bepalin- Gisteren is bij de Tweede Kamer clusief, d.w.z. dat niemand anders Do bewindslieden zien daarom ffeen de Staten-Generaal een wetsont- (met name leveranciers, vervoerders, De Dewmasiieaen zien aaarom geen werp ,ngediend inZake de wettelijke e.d.) daarvoor kan worden aange- geer stuur aigcKuuuiKU uie uy xo JUXII a.s. ui wcrkuig txccut cxx waarug ucpami- grond VOOT het Onverbindend Verkla- i lit, 1 1 1 gen betreffende collectieve vertikale prijsbinding in mededingingsregelingen ren van individuele vertikale prijs- «lïïL X? It sproken onverbindend worden verklaard. In principe tijn straks alle bepalingen van binding over de gehele linie. Wel SDrakeliikhefd êereceld die exnloitan De aansprakelijkheid is beperkt in collectieve vertikale prijsbinding verboden, bestaande bepalingen en even- denken zij aan een optreden in die De aansprakelijkheid beperkt in toeel te maken bepalingen. De maatregel houdt een zgn. generieke onver- "ectoren waar de bezwaren duidelijk Zyn- Dit zouden met name de secto bindendverklaring in. Tijdens het beraad tussen het bestuur van de Stichting van de Arbeid en een delegatie alt het kabinet over lonen en prijzen had minister Andriessen reeds zijn voornemen tot generiek onverbindend ver klaren Van collectieve vertikale prijsbinding aangekondigd. toren dragen voor schade, veroor- bedrag en in tijd. Het maximum-be drag van de aansprakelijkheid is ge steld op f 430 miljoen per kernonge- tend, óf vrijwel uitsluitend, met toe- De voornaamste punten van deze Xerzeke^s o^op'andere^^EeUjké passing van het systeem van vertikale regeling stellen om te beginnen de wonnoor Ho vorvp. 2.1J XI. X-»i! IUUUCU 111 Cl limine uc OCllü- li ren zijn waarin de artikelen uitslui- Iaakt door een kernongeval. prijsbinding worden verkocht. itcciuiK axcixcxx uxxi ic ucKXiiucu uc - - ,TT exploitant van een landreactor In be- ^L^^iedeW^Wannee^dejerre; VERDEELD ADVIES Economische Zaken en door de mi- kale prijsbinding de concurrentlever- derd'e^wordTtoeTeSt'S brekende bedrag uit openbare midde ulsters van Onderwijs. Kunsten en houdingen tussen leveranciers op ^^akeUiXld reldt Mk als «en len beschikbaar stellen. De commissie Economische Mede- Wetenschappen, van Volkshuisves- ernstige wijze zouden worden ver- aanspraKeujKneia geiai ook ais geen dinging heeft op 8 april van het vorig ting en Bouwnijverheid, van Land- stoord, kan een ontheffing worden Jaar een verdeeld advies uitgebracht bo^w en visser^ en van Sociale Za- overwogen vendien is deze aansprakelijkheid ex- over de vertikale prijsbinding aan de ken en Volksgezondheid), wordt o m. Als voor het in werking treden een staatssecretaris van Economische Za- gezegd dat vertikale prijsbinding ontheffing wordt gevraagd voor me- f ken, wiens ambtsvoorganger reeds op remmend kan werken op de ontpooi- dedingingsregelingen die op het ogen- 3 maart 1960 om een advies vroeg. ing van efficiente distributie onderne- blik van inwerkingtreding bestaan. De meerderheid der commissie mingen en dat zij de tendens heeft de dan blijven die regelingen hangende achtte geen termen aanweiig voor verkoopprijzen hoger te doen liggen de beslissing van kracht. Voordat een generiek onverbindend verkla- Aan economisch nodig wordt ge- de overheid een beslissing kan nemen ren van de individuele vertikale prijs- acht voor efficient werkende handela- moet de commissie economische me- binding. De kleinst mogelijke meer- ren dedinging advies worden gevraagd derheid der commissie was tegen een De bezwaren worden volgens de ¥Tt7 generiek onverbindend verklaren van bewindslieden niet weggenomen door ONTHEFFING MOGELIJK de collectieve vertikale prijsbinding. de prijsConcurrentie tussen de pro- d Wanneer zonder collectieve verti- aansprakelijk voor alle schade staa*hrt ont- Economische Zaken en door de ml- kale prijsbinding de concurrentiever- die ah gevolg van een kernongeval brekende bedrag uit openbare midde- n beschikbaar stellen. De beperking van de aansprakelijk heid in tijd bestaat hierin, dat schade vergoeding slechts kan worden ge vorderd binnen een termijn van 10 jaar na het kernongeval. De exploitant is niet aansprake lijk voor schade als gevolg van een kernongeval dat zich voordoet in oorlogstijd, bij burgeroorlog bij ern stige natuurrampen e.d. KANS GERING De ministers van Financiën, van Justitie, van Economische Zaken en Volgens het ministerie waren vrij wel alle leden der commissie van oordeel dat bepaalde vormen in het kader van de collectieve handhaving van vertikale prijsbinding niet kun nen worden geduld. ducenten op de consumentenmarkt. ,LOS VAN SITUATIE" Voor regelingen die op het mo ment van inwerkingtreding van de algemene maatregel van bestuur nog niet bestaan kan ook ontheffing wor- De meningen der bewindslieden Bevraagd, maar deze nieuwe r^ oyer de vertikale prijsbinding staan gel.ngen kunnen dan pas bindend In de nota van toelichting op de los der conjuncturele situatie. Toch om Stt^Ang algemene maatregel van bestuur (on- springt de betekenis van de invloed verzoek om onineii ng. der vertikale prijsbinding op het De algemene maatregel van be- prijsniveau van verbruiksgoederen stuur die nu in het Staatsblad is af- onder de huidige economische om- gekondigd richt zich tegen det collec- standigheden bijzonder in het oog. tieve vormen van vertikale prijsbin- De praktische gevolgen der bezwa- ding; hij laat de zuivere individuele ren tegen de vertikale prijsbinding vertikale en de zuivere horizontale komen volgens de bewindslieden niet vormen ongemoeid. Steeds meer jeugdige alcoholisten Zelfs drank op schoolfuif jes Stier op hol door Den Haag Een tegen zijn lot in opstand gekomen stier heeft gistermor gen paniek gezaaid in Den Haag Het beest sprong van de vracht wagen waarmee het naar het slachthuis werd vervoerd. Er volgde een wilde ren over de slachthuiskade en de Rijswijkse- weg, waarbij de stier zes auto's beschadigde en mensen die hem probeerden te vangen, aanviel. Op de Noordpolderkade werd hij tenslotte klem gereden met een vrachtwagen en door de chauffeur en zijn bijrijder met staalkabels vastgebonden Een opzichter van het slacht huis die inmiddels met een koe in een vrachtauto was gearriveerd slaagde er niet in de stier in de wagen te lokken. Met een schiet- masker ls de stier ter plaatse ge veld. van Verkeer en Waterstaat merken in de memorie van toelichting op, dat bij de toepassing van de kernenergie uit zonderlijk grote schade kan optreden als gevolg van radio-actieve besmet ting, ook al'moet de kans daarop zeer gering worden geacht. „Bloesemroutes ANWB De ANWB zal in de provincie Utrecht tijdens de bloeitijd van de vruchtbomen twee „bloesem-routes" speciaal bewegwijzeren. De routes zullen als éénrichtingsverkeer wor den uitgezet. De eerste ligt ten wes ten van Utrecht en loopt van Woer den via Harmeien naar IJsselstein, Oudewater en Linschoten. De twee de route ligt ten zuiden van Utrecht en loopt van Wijk bij Duurstede via Schalkwijk, Vreeswijk, Jutphaas en langs Bunnik, Werkhoven en Lang broek. Ten behoeve van degenen, die de ze tochten willen rijden, zullen op de bestaande wegwijzers opzetbord- jes „bloesemroute ANWB" worden aangebracht. Op de punten waar men van rich ting moet veranderen en een weg wijzer dat niet aangeeft, zal een zes hoekig wit „bloesembordje" komen te staan. Miletic begint tiënten op de Nederlandse conso! tiebureaus voor alcoholisme was in de jaren 1956 tot 58 twintig procent nroces tegen Zaandam niet ouder dan dertig jaar. In de pe- r O riode 1960-'62 steeg dit percentage tot gemiddeld 32. In Amsterdam was dit In de nacht van aondag op maan- percentage in 1962 al gestegen tot 42 dag heeft personeel van de gemeen- procent. Dertien procent van de al- tewerken van Zaandam het gipsen coholisten, die op het Amsterdamse Houtbewerker" van de bureau werden ingeschreven, had nog 01 niet de 21-jarige leeftijd bereikt. Dit beeldhouwer Slavomir Miletic in bleek op 'n studieconferentie van de brokken geslagen. Het omstreden Algemene Nederlandse brankbestrij- werd eerst van het terrein van Bcp,re1tgwlrdA„me7n -et GEB. waar hc, ai vcie maanden Nederland te komen tot een moder- een plaats had, verwijderd, ne en objectieve voorlichting over 't De Zuidslavische beeldhouwer, die alcoholprobleem. een proces togen de gemeente Zaan- De deelnemers aan de conlerentie, dam begonnen, weet nog niet wat afkomstig uit alle takken van onder- hij gaat doen. Hij beschikt nog over wijs, vonden, dat het aantal jeugdige de houten mallen, die hij nog kan alcoholisten verontrustend toeneemt. gebrujkell om het beeld te herbou- ^Wl^vooSol^ wen. Di, za, hij evenwe, niet meer me. Ook werd gewezen op het stij- op het GEB-terrein kunnen doen, gend gebruik van alcoholhoudende waarop Miletic gratis heeft mogen dranken, waarmee de drankmisbruik werken nagenoeg gelijke tred houdt. Even eens werd gesignaleerd, dat op De wens van de gemeente Zaan- schoolfuiven en op fuifjes van scho- dam om een beeld te krijgen met als lieren tegenwoordig meer en meer onderwerp een houtbewerker en dat alcohol wordt gebruikt, waardoor de Beatrixbrug zou sieren, leidde ge- mede dit soort feestjes nog al eens tyd geleden tot een verzoek aan Miletic om er een ontwerp voor te maken. Miletic maakte evenwel geen model, maar wel een gipsen beeld op ware grootte. Dit beeld werd afgekeurd. Er ontstond beroe ring toen Miletic alles in het werk stelde om zijn beeld toch geplaatst te krijgen. Het gemeentebestuur wil de evenwel geen enkel contact meer mét de beeldhouwer. Intussen was 't eerste beeld vernietigd en was een nieuw gipsen beeld gemaakt. Miletic nam mr. Kokosi uit Am sterdam in de arm, die een proces tegen het gemeentebestuur van Zaan dam voorbereidde, waarbij het o.m. gaat om plaatsing van het beeld van Miletic op de Beatrixbrug en beta ling van 15.000 salaris aan Miletic. B. en W. van Zaandam besloten, (Advertentie) dat het beeld op het GEB-terrein bin nen acht dagen moest worden ver wijderd. Er was nog om uitstel ver zocht, nu door vakanties de zaak nog niet voor de rechtbank in Haarlem kon worden behandeld. Dit uitstel is kennelijk niet verleend nu de be wuste nacht „De Houtwerker" in brokken is geslagen. iether klanken WOENSDAG 15 APRIL HILVERSUM 1. 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws en herhaling SOS-ber 7.10 Dapopening. 7.20 Klassiek stujk- kwartet (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws 8.15 Licht orkest (gr 8.30 Lichte grammofoonmuziek 8.45 inter nationale volksliederen en dansen (gr.). 9 00 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klas sieke gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Oude muziek (gr.). 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. (herhaling van donderdag 9 april jl.) 11.50 Lichte gram.muziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Klass. koor muziek (gr.). 12.37 Middagpauzedienst uitgaande van de Stichting Alle-Dag- Kerk. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-en semble en zangsolisten. 13.40 Balletmuz (gr.). 14.00 Klassieke kamermuz. (gr.). 15.00 Jeugdconcert: accordeonork. 15 50 (Advertentie) Bijbelvertelling voor de jeugd. 16 00 Een vervolgverhaal van Suske en Wiske ontaarden. Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Licht orkest. 18.10 Gemengd- en dameskoor: klassieke en moderne lie deren. 18.30 Het Spektrum, lezing. 1845 Nieuwe gram.platen. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af. praat je. 19 15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Moderne kamermuz (gr.). 20.15 Omroeporkest en solist: mo derne muziek. 21.05 Geeft acht op de jaren, klankschets over de tweede we reldoorlog (deel 3). 21.20 Metrópole or kest. 21.55 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. 22.20 koninklijk bezoek aan Mexico. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Koorzang (gr.): volks liederen. 23.10 Licht orkest (gr.). 23.30 Nobelprijswinnaars in vertaling, lezing. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram.muziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram.muziek. 850 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kook- praatje. 9.05 Moderne orkestmuz. (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte- en amu sementsmuziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.35 En nu Antwerpen, amusementsprogramma. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Elektronisch orgelspel met zangsoliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Ritmisch strijkorkest. 13.45 Waar komt het weer van daan? lezing. 14.00 Moderne Nederlandse orkestwerken (opn.). 14.50 Morgenavond hoort u van ons, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Tentoonstellings agenda. 17.25 Tango-Rumba-orkest on zangsolisten. 17.50 Regeringsuitzending: Geven en nemen: Tips voor en van weg gebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Gespr. brief Uit Vlaanderen. 18.20 Uitzending van de VVD. 18.30 Orgelspel. 18.50 Lich te gram.muziek. 19.00 Paulus de Bos kabouter. 19.10 Artistieke staalkaart. 19.40 Instrumentaal trio en zangsoliste: jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Ope retteklanken (gr.). 20.55 Spijtoptanten, documentaire. 21.25 Licht ensemble en zangsolisten. 21.50 Promenade-orkest en zangsoliste: populaire operamuz. 2230 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Mod. kamermuziek. 23.5524 00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdjournaal De Verre kijker. VPRO: 17.1017.45 Voor de kinderen. 19.30 IJsland zonder ijs, do cumentaire film. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20 20 Tussen Elbe en Oder, do cumentaire impressie. 20.50 Cabaret- kroniek, (dl. 14). 21.35 Wedloop om morgen, documentaire film. 22.00 Ziek zijn beter worden, medische rubriek NTS: 22.35—22,40 Journaal EXPERIMENTELE PERIODE 2e NET NTS: 20.40 De bergforel. documen taire film. 21.0022 35 Afspraak met Marie Octobre, speelfilm. (69) „Mag ik ook mee'?' vroeg Billy, terwijl hij kalm een sigaret opstak „Dat is mijnheer Logan, inspec teur", zei ik, „ik weet niet of u hem ook moet arresteren." De inspecteur schudde zijn hoofd „Ik heb geen bevel tot inhechtenisne ming voor u mijnheer", zei hij tegen Billy, „doch aangezien u in gezel schap van mijnheer Burton is hierge- komen, zal ik u tot morgen ^in dit huis onder bewaking stellen." „Dat vind ik een uitstekende maat regel", antwoordde Billy vriendelijk „Ik moet even de auto in de garage brengen; dan kom ik terug en ga naar bed. U kunt deze agent wel bij mij laten. Hij kan hier wel een bed krij gen en dan wandelen wij morgen «amen naar Bowstreet." Ik weet niet, of inspecteur Neil al dikwijls dergelijke arrestaties had ge leid, maar de wijze waarop wij de zaak opnamen, vond hij blijkbaar origineel en humoristisch tevens. „Zeer goed mijnheer", zei hij met een brede glimlach. Toen wendde hij zich tot de agent en vervolgde: „Jackson, jij bent tot morgenoch tend verantwoordelijk voor deze heer. Je kunt mij in Bowstreet telefoneren, als je iets hebt te rapporteren." De agent salueerde. „En telefoneer nu om een taxi." Toen de man naar de telefoon ging, kwam het aardige kamermeisje, dat al die tijd bevend op de achtergrond had staan luisteren, plotseling naar voren. Haar gelaat was lijkbleek en zij wrong haar handen om er mede lijden mede te krijgen. „O, mijnheer, wat betekent dit al les? Zij zullen u toch niet gevangen nemen, mijnheer?" Zij hijgde de woorden uit en keek mij smekend aan. „Het zal zo'n vaart niet lopen", zei ik sussend. „Blijf jij maar hier, om op het huis te passen. Ik kom binnen een paar dagen terug." „O, mijnheer", snikte zij. „Ik hoop niet, dat ik iets heb gezegd, dat ik niet had moeten zeggen. Zij hebben ons alsmaar uitgehoord, over alles. O, ik zou niet graag iets in uw na deel hebben willen zeggen, om de gehele wereld niet, mynheer!" De droefheid van het arme kind was zo ongeveinsd, dat ik er werke lijk door getroffen was. Ik legde mijn hand op haar schouder. „Het is over het algemeen genomen het beste om de volle waarheid te zeggen", zei ik, „en ik weet zeker, dat je dat gedaan hebt." „Houd er de moed maar in, meis je", zei Billy met een vriendelijk knikje; ,,'t zal best aflopen, let maar op mijn woorden." Toen klonk buiten het snorrend ge raas van een taxi, die voorreed. Ik wendde mij tot de inspecteur. „Dat zal uw taxi zijn" verklaarde ik. „Komen er nog handboeien of zoiets by te pas?" Hij schudde zijn hoofd en glim lachte opnieuw. „Ik denk niet, dat het nodig zal zijn, mijnheer." „Bonsoir Billy", zei ik. „Morgen ochtend kom je toch hé? Zul je goed op je bewaker passen? De keuken meid heeft de sleutel van de kelder." „Goed", zei hij. „Wij zullen het er eens goed van nemen, agent." Op deze zeer ongebruikelijke wijze ging ik de trap af, om mijn gerech telijk verhoor wegens moord te on dergaan. Onderweg naar Bowstreet wissel den wij niet veel woorden. Ik zag dat een gesprek of vragen stellen toch geen nut zou hebben en zoais begrijpelijk, had ik voldoende stof om te overdenken. De gehele zaak had zich zo onverwacht en vlüg af gespeeld, dat ik nu eigenlijk pas be gon te beseffen, dat het een uitge maakte zaak was. Het scheen mij niet aan twijfel onderhevig, dat Prado zijn dood gevonden had onder de handen van Da Costa. Dat de rest van de bende aan dit feit geen schuld had, daar had ik overtuigende be wijzen voor. Waar en wanneer het drama zich had afgespeeld kon ik on mogelijk gissen en het was een even onoplosbare vraag voor mij hoe de politie het geheim van mijn identi teit had ontdekt. Het overhaaste ver trek van Maurice stond ongetwijfeld hiermede in verband en nu kon ik begrijpen, waarom hij mij bij het le zen van het telegram met die vreem de uitdrukking had aangezien. Niettegenstaande het ernstige van de toestand gevoelde ik mij niet ze nuwachtig. Trouwens mijn meest naar voren tredende gewaarwording behalve een hevig verlangen om zo spoedig mogelijk naar bed te gaan, was het geestverlichtende gevoel, dat deze geschiedenis ten einde was. Hoe verzot ik ook op een avontuurlijk leven ben, van deze Northcotezaak had ik meer dan genoeg. Het vervul, de mij met een nieuwe, ongekende vreugde, dat ik weer Jack Burton was, zelfs met de aanklacht wegens moord die boven mijn hoofd hing. Mijn overpeinzing werd onderbroken toen de taxi voor.het politiebureau stopte. De inspecteur stapte het eerst uit en ik volgde, onder belangstelling van verschillende nachtelijke slen teraars, die ons vanaf het trottoir aan de overkant nagluurden. Wij gingen direct de trap op en kwamen in een hel verlichte gang. Een agent, die daar de wacht had, begunstigde ons met een doordringende, nieuwsgie rige blik, en tikte eerbiedig tegen zijn helm hetgeen natuurlijk niet voor mij bestemd was. De inspecteur opende een deur aan de rechterzijde, „Wilt u maar bin nengaan", zei hij, zijn stem verzwa rend. „Dit is mijnheer Jack Burton", zei mijn vrijheidsberover tegen een heer die daar zat, met een vergeeflijk tikje trots in zijn stem. Daarna wend de hij zich tot mij. „Inspecteur Cur tis zal u de aanklacht voorlezen." Inspecteur Curtis was spoedig zijn ogenblikkelijke emotie te boven. „Waar heeft de arrestatie plaats gehad?" vroeg hij op scherpe toon, terwijl hij mij met buitengewone be- langstelling opnam. „In Park-Lane", antwoordde de andere. „Ik was juist bezig Inlichtin gen te winnen, toen mijnheer Burton binnenkwam met een vriend die de auto bestuurd had. Ik heb de laatste onder bewaking gesteld. Er is geen verzet geboden.' Inspecteur Curtis knikte; toen stond hij op en ging naar een soort stella ge, die tegen de muur stond en sa mengesteld was uit vakjes. Uit een van die vakjes haalde hij een opge vouwen papier, dat er tamelijk of ficieel uitzag. „Ik zal u de aanklacht voorlezen", zei hij. (wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2