Wereld gisteravond een tijd lang in onzekerheid Enthousiast welkom voor gasten in de Mexicaanse stad Oaxaca VERWARRING ROND BELGISCHE ARTSENSTAKING WEER GROTER Opstand op Celebes neergeslagen? Alleen VN-wapens op Cyprus gebruiken bij zelfverdediging DINSDAG 14 APRIL 1964 54e JAARGANG Directeur J F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dokteren aan een staking Teief. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p.mnd., f 10,05 p-kw., Franco p.p. f 10.55 Adv. 20 ct p. mm„ Telefoontjes f 1.75 Chroesjtsjow was overleden Het Westduitse persbureau heeft gisteravond een bericht, dat premier Chroesjtsjow van de Sow jet-Unie om 20.19 uur die avond was overleden, ongeveer een uur later moeten in trekken. Het bericht berustte op een „misverstand", zo werd toen door DPA bekend gemaakt. DPA gaf deze (vage) uitleg: een Japanse journalist in Moskou had er Sowjet-Unie wil sancties tegen Z.-Afrika De Sowjet-Unie heeft de Veilig heidsraad verzocht onmiddellijk economische en politieke sancties tegen Zuid-Afrika af te kondigen om dat land te dwingen zijn apart heidspolitiek te staken. In een brief aan de raad die gis teren is gepubliceerd, zegt de Russi sche afgevaardigde Fedorenko, dat de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika „tot het uiterste" is opgevoerd. De bewapening van Zuid-Afrika is naar zijn mening niet alleen een gevaar voor de eigen negerbevolking, maar ook voor andere Afrikaanse landen. President bijna slachtoffer van „zwarte kunst" Een gewezen president van het hooggerechtshof van Ivoorkust, Er- nest Boka, heeft zich opgehangen nadat hij had bekend een aanslag op het leven van de landspresident, Houphouet-Boigny, te hebben be raamd. Dit werd gisteren door president Houphouet-Boigny in de nationale vergadering meegedeeld. De president las een brief voor, waarin ook Boka enkele bedriege rijen bekende uit de tijd toen hij minister was en meedeelde, dat hij betrekkingen met bepaalde commu nisten heeft onderhouden. Boka is ruim een jaar geleden als president van het hooggerechtshof ontslagen. Dit was na de ontdekking van het eerste komplot tegen Houp houet-Boigny. De president zei. dat Boka zich heeft laten leiden door voorspellin gen van medicijnmannen. Ook de lei ders van twee vroegere komplotten stonden onder invloed van wonder doeners. Een kok van het presiden tiële paleis had zich bereid verklaard de president op bevel van Boka te doden. President Houphouet-Boigne riep de bevolking op zich niet met zwarte kunst in te laten. Muur achter „de Muur" Oostduitse grenswachten zijn gis terochtend bij een controlepost „Charlie" aan de Berlijnse sector grens begonnen een nieuwe muur te bouwen, die bestand is tegen tanks. Een gepantserde vrachtauto, een waterkanon en een ziekenauto wer den tijdens dit werk in gereedheid gehouden. „Checkpoint Charlie" wordt voor het doorlaten van buiten landers gebruikt. bij Tass naar gevraagd, waarom in de Engelse dienst van Tass de bericht geving over 'n toespraak die Chroesj tsjow op een receptie voor een Pool se delegatie had gehouden, niet was voortgezet. Hij had klaarblijkelijk een hem in het Russisch verstrekte mededeling niet begrepen. Toen de Japanner zijn vraag stelde, was in de Russische dienst van Tass de berichtgeving in kwestie inderdaad al gesloten, maar in de Engelse dienst nog niet. Er volgde toen een infor matiewisseling tussen internationale persbureaus, waarbij een onjuist be richt van Japanse kant, waarin Tass werd aangehaald, het bericht van Chroesjtsjows overlijden in de we reld bracht, aldus DPA. De directeur-generaal van Tass, Gorjoenow, heeft het „gerucht in het buitenland, als zou premier Chroesj tsjow dood zijn", tegengesproken, 'n Woordvoerder van de Russische am bassade in Berlijn zei later op de avond in een radio-interview, dat „deze berichten (van DPA) slechts een Duitse provocatie zijn". BRITSE LOF VOOR JARIGE RUS In een t.v.-programma, naar aan leiding van de 70ste verjaardag van de Russische premier Chroesjtsjow, heeft Harold Wilson, de leider van de Labourpartij, gisteravond gezegd, dat de Russische leider een briljant verstand heeft en een natuurlijke aanleg voor de politiek. Quintin Hogg, de staatssecretaris voor onderwijs en wetenschap, die Chroesjtsjow in Moskou heeft ont moet bij de ondertekening van het kernstop verdrag, zei in deze uitzen ding: „Hij heeft alle kwaliteiten die een goed politicus nodig heeft: hel derheid van geest, vastberadenheid en een enorme vitaliteit". „U zult toch wel in uw krant in Nederland schrijven, dat wij de ko ningin met geestdrift hebben ontvan gen", vroeg een koopvrouwtje aan de verslaggevers op de markt in de Mexicaanse stad Oaxaca, de stad waarheen koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix gister ochtend waren gereisd. De Neder landse bevestiging aan 't koopvrouw tje, wier vraag inmiddels door an dere vrouwen werd ondersteund, maakte, dat de prijs van enkele der echt Mexicaanse inkopen, waaronder ponchos en fraaie zelf ge weven ta felkleden, weer met enkele peso's naar beneden ging en dat, terwijl hij toch al belachelijk laag was. Het enthousiasme van de bewoners van Oaxaca begon al bij aankomst van de koninklijke gasten op 't vlieg veld. De konigin kreeg bloemen, of ficieel aangeboden door kindertjes in echt Mexicaanse en Volendammer costuumpjes .Maar daarbij bleef het niet, want enige mensen hadden op eigen gelegenheid bloemen gekocht en boden deze aan. ZEGETOCHT Daarna volgde een zegetocht door de stad naar het hotel, waar de ko ninklijke gasten waren onderre- bracht. De gehele stad, die bijzonder fraai is gelegen tussen bergen met een heerlijk klimaat, scheen te zijn uitgelopen. Schoolkinderen stonden klasgewijs langs de weg, zwaaiend met eigengemaakte vlaggetjes in rood, wit en blauw. Elders stonden verpleegsters, weer op een andere plaats kinderen van jeugdorganisa ties en verder de gewone kijklusti gen, maar tezamen vormden zij dik ke rijen. Hier en daar werd met con fetti gegooid, maar zij, die geen con fetti hadden kunnen bemachtigen deden het met bloemblaadjes. Deze intocht moet wel een onvergetelijke indruk op de koningin hebben ge maakt. STOR5I IN GLAS WATER Voordat de koninklijke gasten ver trokken, had zich nog een storm in een glas water voorgedaan. Een Nederlandse journalist, die eerder op de dag met Nederland had getelefoneerd, kwam het bericht, dat de Russische premier Chroetsjsjow was overleden. Via minister Luns kwam het be richt bij de koningin terecht, die volgens de verhalen erg was ge schrokken. Een uur later moest het bericht echter worden tegengespro ken, omdat een andere Nederlandse krantenman inmiddels had gehoord, dat het bericht niet waar was. Gisteravond woonden koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Bea trix een kleurig folkloristische zang en dansfeest bij, dat zich afspeelde tegen de historische achtergrond van een kathedraal en een universiteit. Behalve de koninklijke gasten woon den duizenden inwoners van Oaxa ca de opvoering bij en zij lieten zich niet onbetuigd wat de aanmoedigin gen betreft. Het gebodene viel bij de konink lijke bezoekers enorm in de smaak en het was dan ook veel to vroeg geëindigd naar de mening van velen. Vooral de kleurige costuums deden het zeer goed tegen de historische achtergrond. GROTE HITTE IN MEXICO In de Noordmexicaanse stad Mon- terry zijn de afgelopen twee dagen als gevolg van de zeer hoge tempera turen vijf kinderen overleden. Vol gens het blad „Ultimatos Noticies" bereikt het kwik 40 graden in- de schaduw. Een honderdtal kinderen vertoeft in ziekenhuizen wegens ge brek aan lichaamsvocht. Tientallen militaire politiemannen en jeugdige Mexicannen rennen mee, terwijl H.M. de konmgm in een elek trisch wagentje wordt rondgereden in een woonwijk van Mexico-stad, welke door het Mexicaanse instituut voor sociale zekerheid is gebouwd. Mechels akkoord op losse schroeven artsenstaking is in de loop van giste ren steeds groter geworden. Werd des morgens gemeld, dat in de kring Mechelen een overeenkomst werd be- artsen voelden zich naar zij ter pers conferentie zeiden gesterkt door de steun, die zij van een grote groep Brusselse advocaten genieten. Vele juristen trekken, naar werd gezegd, de grondwettigheid van de vordering van bij ziekenhuizen verbonden medi ci in twijfel. De van regeringszijde gedane me- startpunt zou kunnen zijn voor een tot elkaar komen op het gebied der me- disch-ethische vraagstukken. Er werd dedeldngeVover een"gTedVgang van op gewezen, dat de regering de Me- za^en in ziekenhuizen en over her- chelse overeenkomst gunstig ontvan- vatting van praktijken werden zwak- De verwarring rond de Belgische gen heeft- jes geridiculiseerd. Men liet zich ech ter niet uit over de deels militaire Afzonderlijk tekenen. organisatie van de medische wacht diensten in ziekenhuizen. In het Brusselse gebouw van de In de loop van de dag werd be reikt om tot het einde van het jaar artsenfederatie werd ondertussen kend, dat in sommige ziekenhuizen het werk onder bepaalde waarborgen weer een der onder journalisten be- operaties moesten worden uitgesteld voort te zetten, gistermiddag leek rucht geworden rommelige perscon- omdat geen complete medische teams deze hele overeenkomst weer op losse ferentie gehouden. Commentaar op aanwezig waren. Er was in het bij - schroeven te staan. De stakinigsleiding riep maandag middag een 250 man sterke artsen vergadering te Mechelen bijeen. Daar in werd aangevoerd, dat de overeen- Ruim 700 opstandelingen in Zuid- Celebes hebben zich aan de rege ringsstrijdkrachten overgegeven, al dus meldt Antara uit Makassar. Zoals gemeld begonnen de rebel len onder kolonel Andi Selle Matto- la op 5 april een opstand. In de om geving van Makassar kwam het tot hevige gevechten tussen de opstan delingen en de in allerijl naar dit ge bied gezonden regeringstroepen. Vol gens de laatste gegevens van Anta ra zou de opstand zijn neergeslagen. Er werd echter geen mededeling ge daan van Mattolo's verblijfplaats. Evenmin werd bekendgemaakt hoe veel slachoffers de gevechten hebben de overeenkomst van Mechelen werd zonder gebrek aan narcotiseurs. daar niet geleverd. Wel werd er op In de kabinetsvergadering van gis- gewezen, dat iedere Mechelse arts teren is geen besluit genomen over afzonderlijk zal moeten tekenen. Men eventuele hervatting van het overleg trok voor een groot deel van in de met de artsen. De medici zelf ver- stad en wijde omgeving praktiseren- wachten de eerste 24 uur geen ont- komst nauwelijks compromis kon zijn, de 250 artsen sterk in twijfel. De wikkelingen in die richting. omdat aan de ethische voorwaarden, onder andere vrijheid van therapie en strikte handhaving van het be roepsgeheim. niet werd voldaan. Daartegen werd aangevoerd, dat dit compromis, waarin honoraria binnen de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet geregeld werden en voorts tijden voor het uitoefenen van particuliere praktijken werden vastgelegd, een Robert Pothier, de vertegenwoor diger die in de Franse plaats Sarrou- ville een jonge autodief doodschoot toen deze bezig was zijn auto te ste len. is maandag in Versailles tot een boete van 800 frank veroordeeld. Pothier had tot zijn verontschuldi ging aangevoerd, dat al twee maal eerder een auto van hem was gesto len. Een delegatie van de Poolse partij en de Poolse regering is voor een vriendschappelijk bezoek aangekomen in Moskou Van de delegatie maken deel uit det eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Wladislow Gomoelka en de voorzitter van de Poolse ministerraad, Yosef Cyrankiewicz. Foto: Staande in een open wagen rijden Cyrankiewicz (links) en Gomoelka (midden) met Nikita Chroesjtsjov (rechts) die hen op het vliegveld had verwelkomd, hier moskou binnen. Russische troepen naar Chinese grens? Een Indisch persbureau, Infa heeft gisteren gemeld, dat zowel de Sowjet-Unie als communistisch Chi na militaire versterkingen naar de gemeenschappelijke grens stuurt. De ze grens is ruim 7000 km lang. Infa meldde in welingelichte krin gen in Nieuw Delhi te hebben verno men, dat er ongeveer 40.000 Russi sche troepen uit Oost-Duitsland en Polen naar het grensgebied zijn over gebracht. Deelnemers aan ruimtevlucht De Amerikanen Grissom en Young zijn gisteren aangewezen om eind 1964 of begin volgend jaar aan boord van een twee-persoons ruim tevoertuig een ruimtevlucht te ma ken, die hem drie maal rond de aar de zal voeren. Majoor Grissom maakte in 1961 al een ruimtevlucht. Luitenant Young werd in 1962 bij de kandidaat-ruim tevaarders gevoegd. Vóór die tijd was hij testpiloot. Als reservebemanning voor deze belangrijke volgende stap van het Amerikaanse programma om een mens naar de maan te brengen zijn aangewezen Walter Shirra en Tho mas Stafford, een andere nieuwe astronaut. Shirra is de oudste van de zeven oorspronkelijke Mercury-ruim- tevaarders nu majoor Glenn zich heeft teruggetrokken. In 1962 maak te hij zes tochten rond de aarde. De eerste Amerikaanse ruimtevaarder, Alan Shepard, kon wegens een oor ontsteking niet voor de vlucht in aanmerking komen. POLEN ACHTER DE SOWJET-UNIE In een rede die hij gisteravond in het Kremlin heeft gehouden, heeft de Poolse partijsecretaris Gomoelka ge zegd, dat zijn partij achter de Russi sche staat in het ideologische geschil met China. De leider van de Poolse communis tische partij, was gisteren in Moskou aangekomen en terstond in het Krem lin besprekingen begonnen met de Russische premier. OE THANT GEEFT RICHTLIJNEN V.N.-macht stelde ultimatum De secretaris-generaal der Ver enigde Naties Oe Thant heeft in een gisteren door hem te New York, als stuk van de Veiligheidsraad, gepubli ceerd document verklaard, dat de VN-macht op Cyprus haar wapens slechts tot zelfverdediging mag aan wenden. „De VN-militairen moeten zich tot beginsel stellen om zo min mogelijk geweld te gebruiken," aldus Oe Thant. Hij voegde hieraan toe, dat de beslissing, of eventueel geweld moet worden gebruikt, bij de VN-be- velhebber ter plaatse berust. Strijdkrachten van de VN op Cy prus hadden de Turkse Cyprioten die de bergpas in de weg van Kyrenia naar Nicosia bezet houden, het ulti matum gesteld, dat zij hun stellingen gisteren vóór 15.00 uur plaatselijke tijd zouden verlaten. Niets wees er op, dat de Turken het plan hadden om de pas vrij te geven. Een VN-patrouille begaf zich hier- Meisje gedood bij aardschok in Zuid-Slavië Als gevolg van de aardschok die gisterochtend het noordelijke deel van Zuid-Slavië trof, is een 13-jarig meisje om het leven gekomen. Meer dan 70 personen liepen verwondingen op. Volgens het seismologisch insti tuut in Belgrado bevond het epicen trum van de beving zich ongeveer 200 km ten westen van Belgrado, halverwege Zagreb. Op de Richter- schaal, waarvan het maximum 12 be draagt, sloeg de wijzer uit tot acht In Slavonski Brod werden 30 per sonen gewond van wie 10 ernstig. Dertien gebouwen werden verwoest, terwenl de energievoorziening uit viel. Dit was ook het geval in Novi Sad, een plaats op ongeveer 74 km ten noordwesten van Belgrado. Dertien personen, voor het meren deel kinderen, zijn maandag gewond door het instorten van een tribune van een circus dat zijn tenten in Ancona had opgeslagen. na naar het Grieks-Cyprische dorp Dhikomo om de Grieks-Cyprioten te verzoeken hun voorgenomen aanval op de Turks-Cyprische stellingen niet uit te voeren. De strijd die twee dagen lang ten noorden van het dorp Pano Dikomo heeft gewoed, is thans gestaakt. Een VN-woordvoerder heeft meegedeeld, dat een Canadese VN-patrouille een post der Turkse Cyprioten op een heuveltop heeft bereikt en deze heeft overreed het vuren te staken. Britse en Canadese VN-troepen on derhandelen thans met de Turkse en de Griekse Cyprioten in dit gebied, om te pogen hen over te halen de vijandelijkheden te staken. Zuidivestelijke wind Een depressie, waarvan het cen trum in de loop van de ochtend bo ven het noordelijke deel van de Noordzee is aangekomen, beïnvloedde vandaag het weer in Nederland. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die aanleiding zal geven tot een tijdelijke weersver- betering. Een nieuwe oceaandepres sie veroorzaakte vanochtend lucht drukdalingen in het zeegebied ten nieuwe storing het weer in Nederland weiten van Ierland. In hoeverre deze morgen alweer zal beïnvloeden, kon nog niet worden vastgesteld. De wind blijft zuidwestelijk'. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON- eri MAANSTANDEN 15 April: zon op 05.44, onder 19.37; maan op 07.35, onder 23.47. Hoogwaterstanden 15 April: v.m. 4.58; n.m. 17.19. KORRELTJE Let eens op de mensen, die be weren, dat succes een kwestie van toeval, van geluk is: tien tegen een, dat het mislukten zijn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1