Oostenrijk bracht Nederlandse aanval met grof geschut tot staan VERDONK: HARD EN SOMS GEMEEN Ritme weg na eliminatie van Kruiver en Bergholtz SPORTTOTO MAANDAG 13 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 ELEK SCHWARTZ stond als een triomfa tor temidden van zijn nog duidelijk vermoeide pupil len. „Nu is het bewezen: 4-2-4 kan ook aanvallend zijn Toch was de bonds coach, eindelijk eens niet gestoken in een trainings pak, doch gekleed in een donker costuum, lang niet tevreden over de afloop van de ontmoeting. „Na tuurlijk ben ik teleurge steld, dat we niet met het zelfde elftal tot het einde hebben kunnen spelen. Jammer, want voor de rust werd er goed gespeeld. Dat ene ogenblik waarop de verdediging niet attent was, heeft de zege gekost. Dat gebeurt je maar een maal. Als je tien minuten gespeeld hebt kan het niet meer voorkomen. De jongens hebben puur voetbal gespeeld, offensief voetbal en zich goed her steld na dat snelle doel punt". „Een harde wedstrijd" was de vraag die Elek Schwartz steeds werd ge steld. „Laat ik zeggen", be gon de bondscoach voor zichtig, „een moeilijk ge lijk spel voor Oostenrijk". Ben van Gelder, de secre taris van PSV, vulde Schwartz metaan aan: „be haald met grove midde len „Dat zeg ik niet", haast te Schwartz te zeggen, „laat ik het zo zeggen, ik vond 't jammer, dat ze be kerstijl hebben gespeeld.'. PUMMIE" BERG- HOLTZ, de man die éen kwartier na rust op volkomen unfaire wijze door linksback Hasenkopf werd uitgeschakeld, was heel wat minder beminne lijk in zijn commentaar. „Dat was toch geen voet bal meer. Pak jij hem of pak ik hem, hoorde ik om me heen. Jammer, 't ging zo lekker". Klaas Nuninga kon ten minste met meer vreugde aan de ontmoeting, die zijn tweede interland-doelpunt opleverde, terugdenken. „Tegen België moest ik Hanon stoppen, dat ligt mij niet. Ik moet vrij kunnen voetballen. Ja, het was 'n moeilijke kans. Ik wist dat het kon. Natuurlijk, je kunt niet altijd zeggen hij komt in dat gaatje. Maar een gelukstreffer was het echt niet „In de tweede helft kon je toch niet voetballen", zei een duidelijk teleurge stelde Lambert Verdonk, die maandag het infante- riedepot te Maastricht zal komen versterken, ,,'t Was hard, soms zelfs gemeen. Tegen de Belgen ging het veel beter. Maar dit nee Ook Hans Kraay had weinig sympathie voor zijn tegenstanders. „Ik vind 't vreemd, dat 'n grote ploeg als Oostenrijk zo moet voetballen". NOU DOE JE EENS een keer niets terug en prompt vlieg je eruit", mopperde Piet Kruiver. De blonde Feijenoord-midden- voor had besloten ondanks de felle charges van zijn tegenstanders correct te blijven spelen „mijn re putatie is toch al niet zo best" en had daar ach teraf bepaald spijt van. „Ik verkoop ze liever een op lawaai terug, dan kijken ze een tweede keer wel uit. En je ziet het, nu deed ik het een keer niet en wat was het gevolg?" Met een verongelijkt gezicht wees de Feijenoorder naar de bloeduitstorting op zijn heup, veroorzaakt door de harde tackle van linkshalf Skocik. „En als het nu nog een ongelukje was ge weest, zou ik het niet zo erg gevonden hebben, maar dit was van te voren be raamd, dat zweer ik je. Als Oostenrijk gewoon was blijven voetballen, zouden we beslist gewonnen heb ben." DELA GUTTMANN lach- te van oor tot oor. „Een juiste uitslag", beweerde hij met stelligheid „en ik ben dik tevreden over on ze jongens. Zij hebben hard gewerkt en waren tegen 't eind duidelijk sterker dan le Nederlanders. Op onze vraag, of daaraan het uit vallen van Bergholtz en Kruiver niet vreemd was, riposteerde de oude, slim me voetbalrot op de hem eigen gevatte wijze. „Mis schien, maar er stonden tot de laatste minuut toch elf spelers in het veld, die blij ven gevaarlijk tot 't laat ste ogenblik. En vooral Ne derlanders zei de man, wiens prestige onder de de dreigende aanvallen van oranje, vaak wankelde, soms leek te bezwijken, maar tenslotte toch onge deerd bleef Een strafschop voor zo'n overtreding? Nee, dan moet er wel iets ergers gebeuren". DeTsje- mische scheidsrechter Mi lan Fencl had er geen moment aan gedacht om de overtreding van links half Skocik, die midden voor Kruiver het verder spelen vrijwel onmogelijk maakte, met een penalty te bestraffen. „Het leek allemaal erger dan 't was. Ik heb zelf ook gespeeld en ik weet daarom, dat dergelijke dingen o zo ge makkelijk voor kunnen komen." De 44-jarige sportleraar uit Praag had het 'n goede wedstrijd gevonden. „Die nummer zeven van u, wat een voetballer", prees hij. Bennie Muller had wel veel indruk op de Tsjech gemaakt, evenals trouwens Bergholtz en Kruiver. Het feit, dat juist deze laatste twee in de tweede helft ge blesseerd waren geraakt, beschouwde Fencl als lou ter toeval. „Er werd soms wel eens wat te hard ge speeld, maar dat kwam hoofdzakelijk door 't glad de veld", was zijn mening. Scheidsrechter Fencl: Voor een strafschop moeten er ergere dingen gebeuren Een vooral in de tweede helft vaak te fors spelen de Oostenrijkse voetbalploeg heeft Nederland gis termiddag in het met 50.000 toeschouwers gevulde Olympische Stadion van een verdiende overwin ning afgehouden. Het werd tenslotte 11. De Oranjeploeg, die zich na een aarzelend begin voor treffelijk herstelde en bij vlagen tot voortreffelijk voetbal kwam, leek de winst voor het grijpen te hebben, toen linksbinnen Nuninga in de 24e mi nuut met een knap schot de binnen 100 seconden opgelopen 0—1 achterstand teniet deed. De Oos tenrijkers zagen het gevaar en poogden met alle ter beschikking staande middelen de dreigende nederlaag af te wenden. RechSbuiten Bergholtz en middenvoor Kruiver werden er het slachtoffer van. Bij felle charges van respectievelijk links back Hasenkopf en linkshalf Skocik raakten zij in de tweede helft zodanig geblesseerd, dat verder spelen dwaasheid zou zijn geweest. Het uitvallen van de twee Feijenoorders haalde het ritme uit de Nederlandse ploeg en de laatste twintig minu ten van de strijd gaven dan ook een Oostenrijks overwicht te zien. Voor onze landgenoten was de pret er duidelijk af en zodoende kreeg deze inter land, die gedurende meer dan een uur in het teken van goed voetbal had gestaan, een vrij on bevredigend slot. Oostenrijk was anders zo goed be gonnen. Geholpen door het feit, dat de Nederlandse defensie kennelijk nog op temperatuur moest komen, bouwden de gasten al in het prille begin aan een combinatie, die links binnen Fiala een droomkans bood. Eddy Pieters Graafland redde in eerste instantie door snel uit te lo pen en zag vervolgens tot zijn op luchting, hoe stopper Kraay de bal met een resolute trap over zijn eigen doel werkte: hoekschop. Een korte pas van linkshalf Skocik naar Fiala en vervolgens een hoge voorzet. Te hoog voor Kraay en Schrijvers, maar precies op maat voor rechtsbinnen Flögel, die de bal met een noncha lante hoofdknik in de voor Pieters Graafland verste hoek van het doel deponeerde: 01. doeltreffend schot te kunnen afvu ren. Nog geen zestig seconden later dreigde er opnieuw acuut gevaar voor Oostenrijk. Een dieptepass van Fons van Wissen was alleen voor linksbinnen Nuninga bereikbaar. De geschrokken Groninger speelde in zijn ijver echter de bal te ver voor zich uit en opnieuw kon Fichler redden. Mooie combinaties Voorlopig hield Oostenrijk nog even stand. Pichler greep bekwaam een kopbal van Kruiver en een schot van Verdonk, terwijl een hard schot van Nuninga op het been van een verdediger afstuitte. Nederland raak te er niet ontmoedigd door. Integen deel, de combinaties werden steeds fraaier van opzet. Muller, Nuninga en Kruiver vonden elkaar bijna blindelings en de Oostenrijkse ver dedigers kwamen steeds vaker net iets te laat. Na ruim een kwartier spelen kreeg Piet Kruiver een uit stekende kans om gelijk te maken. Droomkans Nuninga had na een uittrap van Pieters Graafland de bal met zijn hoofd zodanig van richting veran derd, dat de blonde Nederlandse aanvalsleider ongehinderd op kon rukken in de richting van het Oos tenrijkse doel, maar de uitgelopen Pichler wierp zich met succes in de baan van Kruivers harde schot. Toch werd het duidelijk, dat het op deze manier vroeger of later niet goed meer kon gaan voor Oostenrijk en in de 25e minuut kwam dan eindelijk de verwachte gelijkmaker. KLAAS NUNINGA verdiende gelijkmaker T egenstoten Dat deze gang van zaken Neder land helemaal niet aanstond, bleek onmiddellijk. De eerste tegenstoot kwam van Bergholtz, die zijn hoge voorzet een prooi zag worden van doelman Pichler. De volgende pass van de Feijennoord-rechtsbuiten was beter gericht, maar Verdonk stond in een te ongunstige positie om een Na- een vrije trap van Muller kop te een Oostenrijkse verdediger de bal voor de voeten van Bergholtz, die meteen voorzette. Zijn pass be reikte de vrijstaande Nuninga, die de bal even opwipte en vervolgens met zijn rechterbeen hoog inschoot. Pich ler wierp zich vergeefs naar rechts. Tegen dit schot was niets te doen. Het bleef na deze treffer druk in en om het Oostenrijkse strafschop gebied. Pichler verhinderde door een bliksemreactie een tweede doel punt van Nuninga en oogstte kort daarop wederom applaus door een fraaie safe op een vrije trap van Schrijvers. Aan Oostenrijkse zijde begreep men, dat het zo niet langer door kon gaan. Linksbinnen Fiala, wiens prestaties kennelijk nogal wa ren tegengevallen, moest na 35 mi nuten het veld ruimen. Zijn vervan ger Knoll kon echter al evenmin lijn in de schaarse aanvalsacties brengen. Slechts door het eminente doelverde- Ongeoorloofde middelen GESPREKKEN IN DE KLEEDKAMERS digen van Pichler bleef Oostenrijk in deze periode voor verdere ram pen bespaard. Al kort na het begin van de twee de helft bleek, dat Oostenrijk de za ken anders zou gaan aanpakken. Kruiver ondervond dat als eerste, toen hij bij een doorbraak op nogal grove wijze uit balans werd gebracht door spil Koller. Kruiver is echter wel op zulke chargei ingesteld en zo doende kon hij nog Nuninga lance ren. De ijlings toegesnelde rechts back Hirnschrodt kon echter nog net een been tussen deze combinatie ste ken. maar toch nog geen Arbiter Martenseerste prijswinnaars „Een strafschop, geen twijfel" Scheidsrechter Joop Martens, die nog duidelijk veel last heeft van zijn vorige week bij de ontmoeting Sport club Enschede-DWS opgelopen spier- scheuring, was het lang niet eens met de veelbesproken indirecte vrije trap van arbiter Milan Fencl. De Tsjech bestrafte de ruwe actie waar mee kanthalf Skocik in de 24e mi nuut na de rust Piet Kruiver in het penaltygebied ten val bracht met een indirecte vrije trap, alle protesten van spelers en toeschouwers ten spijt. „Het was een strafschop, daaraan is geen twijfel. Een overtreding van ar tikel 12 (het opzettelijk doen vallen van een tegenstander) was het en Met een gezicht, vertrokken van de de straf daarop is een directe vrije pijn, zoekt Bergholtz de kleedkamer schop. Dus in het strafschopgebied op een penalty", luidde zijn commentaar in de catacomben van het Olympisch Stadion. Nog niemand van de 470.648 deel nemers aan de sporttoto van deze week, die voor een gezamenlijke in leg van 538.736 gulden zorgden, had zich zondagavond gemeld met „alles goed". Doordat drie wedstrijden af gelast werden bleven dit keer twaalf wedstrijden over. Voor de eerste prijs is 97.781 gulden beschikbaar. Twee gegadigden meldden zich met elf goed voorspelde uitslagen, voor de tweede prijs van 53.335 gulden. Aangezien er meer dan tien wed strijden in een gelijk spel eindigden, zal de extra-prijs van 26.667 gulden bij die van de volgende week ge voegd worden. NederlandOostenrijk X ArsenalBlackb. R. X BirminghamStoke C. X EvertonWolverh. W. X FulhamWest Ham X LeicesterBlackpool X W. Bromw. ANotts For. X StuttgartHamb. SV X Boruss. D.Meider. SV X Eintr. Br.Kaisersl. München '60Frankf. SaarbrückenHertha Dokter Pannekoek leidt Piet Krui ver uit het strijdgewoel. Het was duidelijk: dit Nederlands' elftal was niet van zins mede te wer ken aa* het herstel van Oostenrijks prestige op voetbalgebied. Maar een nederlaag tegen Nederland kon het Oostenrijkse voetbal zich ook niet permitteren. Vandaar waarschijnlijk het gebruik van minder geoorloofde middelen. Na een kwartier spelen werd „Pummie" Bergholtz wel op zeer gemene wijze door linksback Hasen kopf gevloerd nadat hij zijn directe tegenstander voor de zoveelste maal was gepasseerd. Hasenkopf boog diep het hoofd onder het felle fluit concert, dat losbarstte op de tribunes, maar het kwaad was geschied. Berg holtz strompelde moeizaam van het veld, terwijl Bosveld met lange pas sen de arena binnenstapte om zijn taak over te nemen. Nederland, toch wel geschokt door het incident, moest even terug, maar vond weldra de kracht om het offensief voor te zetten. Twaalf wedstrijden, Nog 'ii slachtoffer Kruiver, de in zijn aanvalsdrift nauwelijks te stuiten Kruiver, rukte met de bal aan de voet het Oosten rijkse strafschopgebied binnen. „Halt", gebood linkshalf Skocik en door een bepaald niet geoorloofde heupzwaai werd Kruiver inderdaad tot staan gebracht. Arbiter Fencl haalde zich de oorspronkelijk voor Skocik bedoelde publieke toorn op de hals door geen strafschop, maar slechts een indirecte vrije trap toe te kennen. De actie van Skocik was afdoende geweest, want Kruiver ver dween hinkend naar de rechtervleu gel om zich tenslotte een kwartier voor het einde te laten vervangen door Martin Koeman. De Oranje- ploeg kwam deze tweede tegenslag niet meer te boven. Oostenrijk, be seffend dat het verzet gebroken was, kon vrijuit gaan aanvallen, maar kwam in de resterende speeltijd niet meer aan een overwinning 'toe. Ge- Tevergeefs valt doelman Pischler in de eerste helft van de zondag in Am- zjen j^et spel mocht het echter met sterdam gespeelde voetbalwedstrijd NederlandOostenrijk, uit naar de de gelijke eindstand al meer dan te- bal. Nuninga (onder de doelman zichtbaar) heeft raak geschoten (1—D.vreden zijn. Bij een volgende aanval wankelde Oostenrijk opnieuw. Nu kon Koller nog juist ingruipen, nadat Bergholtz, Kruiver en Nuninga fraai combine rend gevaarlijk dichtbij waren ge komen. Het eerste Oostenrijkse doelpunt, dat in de eerste minuut van de wed strijd. werd gemaakt. De Oostenrij ker Flögel passeert doelman Eddie Pieters Graafland.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9