OUDE VEER EN WAAGHUIS TE H00G- MADE MOETEN VERDWIJNEN VOOR BOUW VAN NIEUWE BRUG Historische plek wordt ingrijpend veranderd Felle bosbrand bij Tilburg JEUGDIGE VERKEERSBRIGADIERS IN HUN FUNKTIE GEÏNSTALLEERD Zweefvliegtuig gleed uit in Zoeterwoude Dode bij frontale botsing 18-jarig meisje verduisterde 40.000 gulden MAANDAG 13 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Zaterdagmorgen om kwart voor 10 was de heer Slierings uit Oegstgeest sportvlieger met allerlei soorten vliegtuigen) op vliegveld Valken burg de lucht in gebracht, maar na ongeveer een uur in de lucht te zijn, verloor hij boven Zoeterwoude te veel hoogte, zodat hij genoodzaakt was te landen. Verschillende men sen zagen het vliegtuigje steeds maar rondjes maken en snel hoogte ver liezen, totdat het met een mooie glij vlucht een landing maakte in het weiland naast de Nieuweweg in Zoe terwoude. In een „mum" van tijd waren er veel personen aanwezig om deze „gro te vogel" van nabij te bekijken. Door middel van de zender in een auto van de Rijkspolitie werd kon- lakt opgenomen met de thuishaven. Kort daarop verscheen er een ander vliegtuig boven de Nieuweweg om te kijken of het zweefvliegtuig weer opgetrokken kon worden. Dit was op het weiland echter niet mogelijk. poen kwam er een auto waar 't hele rliegtuig op ging. Terug naar Val kenburg om het weer eens te pro beren. Grappige sport! In een taxi kwam prins Hugo van Bourbon Parma zaterdag in Parijs aan bij de woning van de Bourbons, waar prinses Irene op hem wachtte. sloten. Hij wordt verdacht van he ling, c.q. schuldheling. Beide zijn inmiddels voor de officier van Justi tie te Rotterdam geleid. Het meisje werkte vanaf begin 1962 bij de loonadministratie van het Zaterdagmiddag heeft een felle Goudse bedrijf. De wekelijkse loon- brand bij de Dongense Baan in Til- staten zou ze steeds 300 te hoog burg een strook van tien hectare bos opgevoerd hebben. Eind maart van en heide verwoest. Het vuur woedde dit jaar werd dit werk tijdelijk over- juist op een gedeelte tussen Loon op genomen door een der firmanten. Zand en Dongen, waar ook het vo- Hii kwam al spoedig tot de ontdek- rig jaar een grote bosbrand heeft king, dat de kantoorbediende on- gewoed. De brandweer van Tilburg rechtmatige handelingen had ge- die met veertig man het vuur be ploegd. Volgens de resultaten van streed, kreeg assistentie van die van een accountantsonderzoek heeft ze Loon op Zand, een veertigtal mili- zich in de loop der jaren veertigdui- tairen uit Tilburg en een aantal ver zend gulden toegeëigend. Van het kenners. Voorkomen kon worden dat geld is niet veel meer over. De Schie- de vlammen een naburig aaneenge- damse vriend zou alleen al zo'n sloten bosgebied bereikten. Omtrent 25.000 voor zijn privérekening de oorzaak tast men in het duister. hebben genomen. In het Dijkzigtziekenhuis te Rot- In deze zaak zijn ook nog enkele terdam is gisteren overleden de 61- andere arrestaties verricht. Aange- jarige B. van der Greef uit Schoon houden zijn enige familieleden van hoven, die op Tweede Paasdag tij de fabrieksarbeider. Tegen een Goud- dens het oversteken van de Provin- se familie, waar het meisje (een ciale weg te Krimpen aan de IJssel pleegkind) vaak kwam, is proces- door een auto werd aangereden en verbaal opgemaakt. daarbij zeer ernstig werd gewond. ALPHEN AAN DEN RIJN leerd. Zij zullen dienst gaan doen op zij de situatites in dit verkeer goed en zes oversteekplaatsen op de Prins Bern- zelfverzekerd kunnen beoordelen. HU hardlaan, Paradijslaan en Castellumlaan. wenste de jongelui veel succes in hun Alle lagere scholen in deze omgeving verantwoordelijke, maar prettige func- aan de lage zjjde doen aan de regeling tie. mee. Uiteraard zijn de ouders van de schoolgaande kinderen hierbü zeer ge- GEEN SPELLETJE interesseerd, maar het is logisch dat de Alphense afdeling Veilig Verkeer zich De hoofdinspecteur-korpschef van de beijverd heeft voor deze zaak. Na her- plaatselijke politie, de heer N. G. Groot- haaldelijk overleg kreeg men drie maan- huijse, feliciteerde de afdeling Veilig den geleden toezegging van het ge- Verkeer met dit resultaat. Hij wees er meentebestuur, en werd de regeling, met nadruk op, dat het regelen van waarbij het systeem van hoofdagent J. verkeer geen spelletje is, doch een Groenendijk toegepast werd, uitge- hoogsternstige zaak. Een woord van werkt. waardering sprak de heer Groothujjse aan het adres van de secretaris van de Op de zonovergoten speelplaats van VelliS Vekccr' de heer doh der de Willem de Zwijgersehool kwamen Horst. Zich richtend tot de brigadiertje. zaterdagmorgen de bij deze zaak be- vroeg de heer GroothoUse vooral te let- trokken kinderen bijeen. De voorzitter *en °P de kleintjes, van de afdeling Veilig Verkeer, de heer Hierna gaven de brigadiertjes op een A. van der Veen Meerstadt, wees op de van de oversteekplaatsen een demon- moeilijke taak, die de jongelui wacht, stratie. f"\E WERKZAAMHEDEN U voor de nieuw te bou wen brug met waterkering over de Does bij Hoogma- de een binnenwatering die de verbinding vormt tussen de Wijde Aa en de- Rijn en haar naam volgens historici ontleent aan de p Romeinse veldheer Drusus vorderen gestaag. Op- rit en bruggehoofd zijn jgf aan de Vlietkade reeds duidelijk zichtbaar. Drusus hield een sterkte bezet, die gelegen was ter hoogte van het kruispunt Wijde Aa, de Rijpwete- ringse vaart en de verbin dingsvaart, waar het thans geheten „Huis ter Banken staat. Door deze nieuw bouw in de weg Hoogmade-Woubrugge, die zeker aan alle eisen zal gaan voldoen, komt in de toekomst de scherpe bocht om de Ned. Herv. kerk te Hoogmade, mèt de bestaan de brug, die in 1892 in de w-eg naar Woubrugge werd gebouwd, geheel te ver vallen. Door de nieuwe verbin ding, die in opdracht van Rijkswaterstaat, provincie en gemeente wordt ge maakt en een vijftigtal meters westelijker komt dan de tegenwoordige, zal het verkeer het oude, uit 1692 daterende en enkele jaren geleden door monu mentenzorg geheel geres taureerde kerkgebouw, ge heel ongemoeid laten. Op de plaats van de huidige kerk werd in het jaar 1370 de eerste kapel van Hoog made gesticht, die in 1438 tot parochiekerk werd ver heven. Om de aanleg aan de noordzijde van de Does mogelijk te maken, bleek het echter noodzakelijk 'n woningblok in de Kerk straat (huisnummers 6, 8 en 10) af te breken. Reeds enkele jaren geleden wer den de panden door de ge meente aangekocht. Na on bewoonbaarverklaring en nadat de bewoners elders konden worden overge bracht, kon tot sloop wor den overgegaan. Dat alles betekent een ingrijpende ver andering op een historische plek van Hoogmade. Met de sloop van deze wonin gen gaat nl. 't oude Veer- en Waaghuis verdwijnen. Van hieruit werd het veer op Leiden en Amsterdam onderhouden. Op 20 april 1849 gaven burgemeester en assessoren der burger lijke gemeente van Wou brugge verlof met dit veer voor de westelijke ingeze tenen van de plaats te gaan varen. In die tijd vormde de veeteelt met zijn kaas en zijn boter de hoofd bron van bestaan voor de inwoners van Hoogmade. Een oude dichter zong het reeds: „Hoogmade ligt in Rijnlands oord; Brengt beste kaas en boter voort en zet door haar landbouwerij aan Rijnland nieuwe luister bij." Voor het vervoer van de produkten des lands was men op dit veer aan gewezen. Ruim honderd jaar is het veer eigendom geweest van leden van het nu nog bekende (oud-adel lijke) geslacht Ruygrok van de Wer ven. Vóór de verscheping plaats vond werd het gewicht van de kaas en de boter bepaald in het waag- of weeg huis. Bij de weging van vee werden de dieren in een houten getimmerte gedreven, dat aangebracht was op een der platforms. Was door omstan digheden het vervoer van de produc ten kaas en boter niet mogelijk, dan werden deze opgeslagen in het kaas pakhuis, dat „Truitjeshuis" was ge heten. De naam „Truitjeshuis" ontleende dat gebouw aan een borstbeeld in de gevel, met het onderschrif t „Geer- truy". Vermoedelijk stelde het beeld Geertruy van Lokhorst voor, am- bachtsvrouwe van Hoogmade. Het gebouw was gelegen tegen over het oude veer- en waaghuis. Na dien (in 1849) werd op deze plaats de gemeenteschool en -woning ge bouwd, die nu nog als winkelpand en bergruimte dienst doen. DE NIEUWE BRUG sluit direct aan op het Noordeinde. Ook dit Noordeinde heeft historische beteke nis, vroeger werd deze weg „Hout laan" genoemd. Aan het begin van deze Houtlaan was het „Lusthuys" der Van Poelgeesten gelegen, volgens de „stucken daervan synde" gebouwd in 1608. Het lusthuys werd in 1653 geschonken aan de Gereformeerde Kerk van Hoogmade en ingericht als pastorie. In 1780 werd hierover nog een rechtsgeding aanhangig gemaakt, tot in 1818 de toenmalige ambachtsheer van Hoogmade bepaalde, dat de pre dikant gratis het oude „jagt- of lust huys" als pastoriehuize met tuin mocht bewonen, waarvoor de kosten aan de kerk kwamen. In 1850 werd het oude gebouw af gebroken om plaats te maken voor een nieuwe pastorie, waartegen een Haagse deurwaarder zich uit naam van de heer Diert Melissant, vrijheer van Hoogmade, verzette. Een jaar later bracht de toenmalige burge meester van Hoogmade en Koude kerk, de heer Samson, alles in 't reine en kon de nieuwbouw plaats hebben. Deze pastorie wordt thans nog be woond door de predikant van de Ned. Herv. Gemeente. OOSTELIJK van deze „Houtlaan" thans dus het Noordeinde tegenover het lusthuys (waar nu het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis en enkele woningen zijn gebouwd) stond eertijds de galg. Die plek was omgeven door een vaart, welke was gegraven van de Oude Aa naar de Does. De omgeving van de nieuwe brug is dus wel een plaats waar zich de oude historie van Hoogmade hoofd zakelijk heeft afgespeeld. In 't hui dige verkeer is de situatie er echter verkeerstechnisch dermate slecht, dat er wel ingrijpende maatregelen moesten worden genomen. Aan het nieuwe en moderne moet veel oud- historisch worden opgeofferd, althans is daar niet altijd aan te ontkomen. De verkeersmoeilijkheden zullen voor een groot gedeelte worden opgelost, hoewel de smalle Kerkstraat met de onoverzichtelijke bochten nog wel moeilijkheden zal blijven geven. W. H. J. BANK BIJ DE FOTO'S 1. Het oude veer- en waaghuis van Hoogmade, dat moet verdwijnen. 2. Hier komt de nieuwe brug. Rechts een deel van het te slopen oude veer- en waag huis. 3. Het nieuwe wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis staat op de plaats waar vroeger de galg van Hoogmade stond. Gistermiddag om drie uur is de 47-jarige J. G. Kruijer uit de p. c. Boutensstraat in Haarlem, bij een verkeersongeluk om het leven geko men; drie dochters werden gewond, van wie twee zwaar, en een vrien dinnetje van een der meisjes liep lichte wonden op. De heer Kruijer reed op de Rijksstraatweg in Haar lem-noord in de richting Santpoort en uit de tegenovergestelde richting naderde de 22-jarige J. D. van der W. uit Amsterdam. Laatstgenoemde autobestuurder week naar links uit, waardoor een frontale botsing ont stond. De heer Kruijer is kort na aankomst in het ziekenhuis Sint Jo annes de Deo in Haarlem overleden. Naast hem zaten zijn 20-jarige en 7- jarige dochters, die een zware her senschudding opliepen. Zij verkeren niet in levensgevaar. Achter in de auto zaten een 18-jarige dochter en een 15-jarig vriendinnetje uit Am sterdam. Deze meisjes kregen res pectievelijk een lichte hersenschud ding en lichte wonden aan het ge laat. De Amsterdammer was niet ge wond en is voor verhoor naar het bureau van politie overgebracht. Bei de auto's zijn zwaar beschadigd. De politie van Gouda heeft giste ren de 18-jarige kantoorbediende L. L. uit Gouda aangehouden. Zij wordt verdacht van verduistering van veertigduizend gulden ten na dele van haar werkgever, een potte- rie uit Gouda. Een vriend van het meisje, een 21-jarige fabrieksarbei der uit Schiedam is eveneens inge-

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8