De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN MAANDAG 13 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HAZERS W OUDE 50-Jarig huwelijksfeest van echtpaar Van Vliet-v. Dijk Al v\jftig jaar wonen zjj samen in Hazerswoude-dorp, echte Hazerswou- ders kan men ze dus noemen, de heer J. J. van Vliet en zjjn echtgenote mevr. C. A. van Vliet-van Dijk, die op 28 april a.s. him gouden huwelijksfeest hopen te herdenken in hun huidige woning: Dorpsstraat 236. Vijftig jaar lief en leed hebben de gouden feeste lingen gedeeld en daarom zullen hun zes kinderen en de achtendertig klein kinderen op genoemde datum God tij dens de H. Mis uit dankbaarheid, die in het huis van de familie Van Vliet zal worden gecelebreerd, danken voor de vele gaven, die Hij in dit tijdsbestek over de beide echtelingen heeft doen neerkomen. De tfuidegom (78), iedere Hazerswou- der kent hem. De veehouder, met een geweldige koopmanskunde, die twintig jaar lid was van het armbestuur van de parochie van de H. Engelbewaarders, voorzitter was van verscheidene pol ders, ex-lid van de woonruimte-com missie, voorzitter van de inmiddels op geheven toneelvereniging „Van ontwik keling vreugd" en daarbij altijd tijd vond om vele mensen met raad en daad ter zijde te staan. Twee jaar geleden moest hij, getroffen als hij werd door ziekte die hem nog aan 't bed kluistert, al deze functies, die hij met zoveel enthousiasme vervulde, noodgedwongen neerleggen. Is de bruidegom een geboren en getogen Hazerswouder, zijn echtge note kan zich, geboren als zij werd in Nootdorp, sinds 28 april 1914, vlak voor wereldbrand nummer een, in woonster van de plaats noemen, waar het goed wonen is, aldus de slogan, die nog wel eens voor Hazerswoude naar voren wordt gebracht. Overi gens kwam zij na haar huwelijk wel weer in het vak, om het zo maar te noemen: boerendochter als zij was (dagelijks in Nootdorp op de hoeve van haar ouders druk doende) ver schaften de huwelijksjaren haar èn in gezin èn op de boerderij van haar echtgenoot handenvol werk. Niette genstaande dit laat haar gezondheid, op 79-jarige leeftijd, niets te wen sen over. Huishoudelijk werk schrikt haar nu dan ook nog niet af. De Leidse Courant wil de gouden feestelingen vanaf deze plaats har telijk gelukwensen. Zij viert immers ook een beetje het feest mee: het bruidspaar leest onze krant immers op 28 april ook vijftig jaar! Hazerswoudse amateurs presenteren muziekprogramma „Zegt het uw naaste", aldus annon ceert de plaatselijke culturele com missie het muziekprogramma, dat op 23 april a.s., 's avonds om acht uur in de gereformeerde kerk, zal wor- TER AAR Geboren: Neeltje M. dr van H. van Eijk en H. Koren winder; Cornelia J. M. M. dr van C. A. Keijzer en H. M. C. J. Wijfje; Cornelia Th. M. dr van Th. A. van der Jagt en C. F. Eg berts; Pieter C. zn van C. P. Tur kenburg en M. J. Lankhaar; Cornelis G. zn van A. C. v. d. Hoorn en C. E. Markman; Margaretha J. M. dr van A. Slof en J. A. M. Straver. Ondertrouwd: W. Schoonheijm, 28 jaar te Utrecht en W. v. d. Starren, 23 jaar; P. J. H. v. d. Meer, 30 jaar te Alkemade en M. A. A. Borst, 23 jaar; A. J. de Jong, 26 jaar te Nieuw koop en Th. M. H. Hijdra, 23 jaar. Getrouwd: P. J. M. van Ruiten, 23 jaar te Alkemade en G. A. M. Lek, 24 jaar. Overleden: A. J. Verlaan, 73 jaar, T. Sanders 81 jaar. KOUDEKERK Geschenk aan gemeente De Postduivenvereniging „Ons Genoe gen", die haar eerste lustrum dit jaar viert, heeft ter gelegenheid van dit feit aan het gemeentebestuur een fraaie bank geschonken. Deze bank zal worden geplaatst in het wandel plantsoen, hetwelk wordt aangelegd voor de in aanbouw zijnde nieuwe Herv. School aan de Prinses Mar grietstraat. Volgens het ontwerp zal dit plantsoen een fraai geheel gaan vormen met de omgeving aldaar. den verzorgd door amateurs uit ei gen gemeente. Instrumentaal en vo caal zullen plaatselijke ensembles en solisten op genoemde avond name lijk een bewijs van hun kunnen de monstreren en het is dus vanzelfspre kend, dat èn uitvoerenden èn leden van de culturele commissie verwach ten, dat hun plaatsgenoten op grootse wijze van hun belangstelling blijk zul len geven. Onder de lijst van medewerkers staat een koor genoemd, bestaande uit leden van'de Kon. Toneel-, Zang en Muziekvereniging „Onder Ons" uit de Groenendijk. Wat deze betreft: aLs liid van „Onder Ons" treden zij de laatste tijd vooral op als tone list. Niettegenstaande staat de be zoekers van de muziekavond een goed optreden van de Onder Onzers te wachten, want in eigen kring - dus onder ons - plegen zij vaak grote suc cessen te vieren. Daarnaast nog: allen zijn lid van he* zangkoor van de Scheepjeskerk en het vrij frequente zingen voor de radio in uitzendingen van hoog missen, bewijst, dat de Groenendij kers onder de beproefde leiding van de heer J. Th. WesseJimgh zangen kun nen. Vocale solisten zijn tijdens het pro gramma de uit Hazerswoude afkom stige sopraan S. W. Dekker en de te nor Jan Koot, woonachtig in Leider dorp, maar lid van het parochiële zangkoor van de Groenendijk. In strumentaal valt er deze avond ook voldoende te genieten: enkele leden van de Rijnlandse Orkestvereniging, waarvan enkele heren Wesselingh uit de Groenendijk lid zijn, zullen en kele werken ten uitvoer brengen. Ge memoreerd zij tevens, dat de heer P. van Oeveren, voorzitter van de „Har monie van Hazerswoude", een trom petconcert zal doen klinken en de heer H. Bovenkamp, organist van de Nederlands Hervormde kerk, boven dien zal solieren. Een ter plaatse verschijnend dag blad heeft eens de vraag gesteld, of Hazerswoude niet rijp was voor cul turele evenementen. Tijdens het laat ste, onder auspiciën van de culturele commissie plaats gevonden hebbend concert van het West Nederlands Symfonie Orkest onder leiding van de heer Sam Swaap was de belang stelling uiterst miniem. Reden dus voor de Hazerswouders om deze vraag op 23 april te beantwoorden met een algeheel „ja". ALKEMADE Johannes P. M. zv P. J. Wesselman en A. A. van der Meer; Lucia G. M. dv P. A. M. van der Boog en C E. van Zeil; Maria A. C. dv C. N van der Geest en A. C. de Vette; Pau line H. A. dv Th. J. Termeulen en C. G. van Klink; Rolandus L. V. zv J. P. Platjouw en A. M. Leogman; Johanna H. M. dv A. J. B. de Jeu en J. M. C. de Boer; Petronella A. M dv J. W. Wolvers en C. M. van der Hoorn. Ondertrouw: C. J. van Dommelen en J. M. Koek; J J. C. Borst en E. J. M. van Berkel; W. H. Versluis en C. M. Wesselman; P. A. C. A. van Vliet en J. M. H. Penders. Huwelijk: Th. C. van Velzen en C. J. Opdam; J. M. van Oostwaard en C. M. Bouwmeester; J. A. van Haastrecht en H. J. van Velzen; C. C. Olijerhoek en M. H. Bouwmees ter; B A. van der Meer en H. G. van Berkel; D. van Biezen en H. H. C. van Asselt. BOSKOOP Hoofd openbare school. Het is b. en w. gelukt voor de vacante be trekking van hoofd van de openbare lagere school voor gewoon lager on derwijs enkele sollicitanten aan te trekken. De gemeenteraad heeft nu keus uit de heren: A. van Leeuwen, onderwijzer o.l.-school te Boskoop; A. Barendregt, hoofd o.l.-school te Har- melen en P. Huysman, hoofd o.l.- school te Haaften. AARDGAS IN BOSKOOP Teneinde tijdig gereed te zijn om aardgas te kunnen ontvangen, zodra het energiebedrijf van Gouda zal kunnen en moeten afzien van de produktie van stadsgas, is het nood zakelijk nu een aanvang te maken met de voorbereidingen van de daar voor noodzakelijke technische voor zieningen. De ombouw zal de ge meente komen te staan op een be drag van f 600.000, omdat door de Ned. Gasunie een bedrag van f 50 per aansluiting zal worden vergoed. Het ligt in de bedoeling in mei a.s. te beginnen met de technische enquetering van de aansluitingen, terwijl met het oog op de levertijd reeds dient te worden overgegaan tot de aankoop van een aantal gas meters, kranen, ombouwsets en aan sluitingskranen. De prijzen van het aardgas zijn nog niet bekend. Verwacht wordt dat de grote persleiding omstreeks begin 1965 tot in de nabijheid van onze gemeente zal zijn gelegd. Momenteel worden onderhandelin gen gevoerd om te komen tot een gemeenschappelijke regeling op het gebied van de gasvoorziening. UITBREIDINGSPLAN „SIERTEELTGEBIED" Door het Instituut Stad en Land schap voor Zuid-Holland is op ver zoek van het gemeentebestuur een ontwikkelingsplan samengesteld voor de gehele gemeente. Het instituut heeft zich daarbij doen bijstaan door een werkgroep, waarin naast een vertegenwoordiging van het gemeen tebestuur zitting hadden vertegen woordigers van de cultuurtechnische dienst, het rijkstuinbouwconsulent- schap, het proefstation voor de boom kwekerij, de polderbesturen en het bedrijfsleven (boomkwekerij). Het plan is thans gereed. Dank zij de genoemde samenwerking is een plan ontstaan dat de stedebouwkundige ontwikkeling van de gemeente in juiste banen kan leiden. Wanneer dit plan door de gemeenteraad voorlo pig wordt vastgesteld zal het open baar worden aangekondigd en ter inzage worden gelegd. Dan zullen de ingezetenen dus kunnen gaan zien hoe Boskoop er in de toekomst uit zal gaan zien. Verhoging jaarwedde wethouders en presentiegelden. In de eerst komende vergadering zal de gemeen teraad de jaarwedde van de wethou ders en de presentiegelden bespre ken. Op voorstel van G.S. kunnen de wedden worden verhoogd met ingang van 1 jan. 1963 tot f 3.433, 1 jan. 1964 tot f 3.830,- en ing. 1 febr. 1964, ten gevolge van de grenswijziging, waar door het aantal inwoners boven de 10.000 is gestegen tot f 4474,-. De pre sentiegelden voor de raadsleden kun nen dan worden verhoogd tot f 18,- voor een raadsvergadering en tot f 9 voor een afdelingsvergadering. Stinksloot achter de Zijde wordt gezuiverd Het slootje achter en kele woningen aan de Zijde, hetwelk altijd een doorn in het oog is geweest door zijn kwalijke geur en onsmakp- lijke aanblik zal binnenkort een „schone" sloot worden wanneer de gemeenteraad akkoord gaat met de aanschaf van een vij.zelpomp. Deze zal dan worden opgesteld bij een te vernieuwen duiker waardoor een circulatie van schoon water door het vervuilde slootgedeelte ontstaat en de stank zal verdwijnen. Goudse rijweg wordt verbeterd Het gedeelte van de Goudse Rijweg tussen Groeneweg en de Toegangse- weg, dat door de grenswijziging nu tot de gemeente Boskoop behoort, is volgens b. en w. door de gemeente Alphen a. d. Rijn wel goed onder houden doch na de afgelopen winter is gebleken dat het wegdek zeer slecht is te noemen en dat dringend verbeteringen moeten worden aange bracht. De kosten hiervan zullen on geveer 61.000 bedragen. Ook het gedeelte dat reeds bij Boskoop onder beheer was behoeft verbetering waarvoor dan een bedrag van 6000 gemoeid zal zijn. Luidklok in aula. Tenslotte achten b. en w. het ge wenst, dat in de toren van de aula van de nieuwe begraafplaats een luidklok niet mag ontbreken. In ver band daarmede wordt voorgesteld een krediet te willen verlenen van 2.700 voor de aankoop van de klok de luidinstallatie en de montage in het torengebouw. Geboren: Willemina Gerarda d.v. J. Ravenhorst en H. Schouten: Jan Jasper z.v. G. Kooij en T. van Noort; Arie z.v. P. C. van der Eist en G. M. Geers; Astrid Louise Maria d.v. A. Th. Verkleij en K. L. G. M. de Wit; Annette Jolanda Corrine d.v. C. J. M. de Lange en C. A. Straver; John Cornelis z.v. M. J. de Wit en C. A. van Eijk. Ondertrouwd: Cornelis Pieter Hoo- gerdijk en Adriana van Helden; Otto Bertus Marinus Krijgsman en Mar tina Irene Dikhoff. Sammy Davis: zelfverzekerd. Zaterdag hebben de liefhebbers Sammy Davis jr., kunnen zien in een verbluffende show, samengesteld uit anderhalf uur optreden in het Am sterdamse Carré. Naar verluidt heb ben Avro, RTF en Belgische tv 16.000 dollar moeten neertellen voor deze registratie. De kijkers zijn wèl aan hun trekken gekomen bij een artiest die over zoveel kwaliteiten beschikt. Sammy heeft een perfecte show weg gegeven, vol vaart en aangewakkerd door grote vitaliteit. Het was alles verbluffend, bovendien zelfvoldaan. Deze joodse kleurling, die in Ameri ka grote opgang heeft gemaakt, be reikte ook hier een ongedwongen stijl, met tophits, imitaties, tapdance en revolvershow. Het was alles tempe ramentvol en onuitputtelijk van fan tasie; dat waren ook zijn prestaties aan vleugel, vibrafoon en drum. Voor af ging het quizuur van de Avro, de ze keer zelfs met drie KRO-medewer kers: cabaretier Jan de Cler verving zijn collega-dokter Tetzner in het pa nel, de tekstschrijver André Meurs trad in „Wachtwoord" op en de Lei- denaar Hans Bik van de KRO-tv nam deel aan de intelligentietest. Wat niet eerder was voorgekomen: bij één van de tests hebben alle vier leden van het panel goed geraden. De Misliturgie. Ook j.l. zondag vanuit Goes is ge bleken, dat t.v. misuitzendingen boei end voor de kijkers kunnen zijn. In dit geval was er ook een bijzondere functie van de diaken en hét optre den van de katholieke Zeeuwse koor school. In de laatste uitzending van de KRO was er een gesprek over de vernieuwing van Misliturgie, waaraan onder leiding van Hans Wortelboer werd deelgenomen door twee des kundigen: een priester en een leek. Het werd een oriënterend gesprek, waaruit duidelijk het verlangen van de gelovigen naar voren kwam om de liturgie zo snel mogelijk te ver nieuwen, doch waar toch weinig con creets tegenover werd gesteld. Als belangrijk element werd van leken- zijde gewezen op de samenwerking tussen „vakman" en leek bij de op bouw van deze liturgie, een punt, dat door beide partijen tot nu toe te veel wordt vergeten. Jammer, dat ook dit forum in het probleem is blijven steken. We wachten nu maar op de terugkeer van mgr. Van Bluy- sen uit Rome met hopelijk nieuwe aanwijzingen voor het toepassen van vernieuwingen in de misliturgie in ons land. Intussen heeft men op het scherm opnieuw kunnen zien een fragment uit de t.v.-misuitzending van Palmzondag in Baarn, waar de celebrant de aanwezige gelovigen rechtstreeks bij de kerkdienst betrok. Komende uitzendingen. Na te hebben opgemerkt, dat de Sweet Sexteens van de NCRV zondag op z'n Japans voor het voetlicht zijn getreden, geven we de hoogtepunten van programma's in de komende da gen. Vanavond draait de film „De jongen met de trompet", waarbij men opnieuw Doris Day kan volgen. Dins dag heeft de KRO enkele belangrijke onderdelen. In „Jan en alleman" komt na lange afwezigheid Sacha Denisant, oftewel mej. Denissen uit Nijmegen, die eerder in „Saint Gerjnajn des Prés" van Tom Mandors succesvol is opgetreden. Na vier weken volgt het tweede deel van een documentai re over de bejaarden. Verder zal Henk Neuman een gesprek leiden over het veelomstreden toneelstuk „Der Steilvertreter" van Hoohhuth. Dan is er ook nog een uur met Hitch cock. De VPRO brengt woensdag Ibo's cabaret-kroniek en de medische rubriek van dokter Van Swol. Op het tweede net draait de film „Af spraak met Marie Octobre" met de bekende ster Danielle Darrieux. Ook donderdag is de KRO aan bod, nu met een programma over adoptie en met het toneelstuk „Brieven van een dichter" met Caro van Eyck, draag ster van de Bouwmeesterring. Een vervolgverhaal van Snske en Wiske Aetherklanken DINSDAG 14 APRIL HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gr. muz. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Lichte gr. muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Nws. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Mod. gr. muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gr. muz. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 An gelus. 12.04 Draaiorgelklanken (gr.). 12.20 Amus. muz. (gr.). 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Platennieuws. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gr. muz. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Rieleksengevar. progr. (herh. van zaterdag j.l.). 15.10 Voordracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang: gods dienstig progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de padvinders. 17.50 Reg. uitz.: Nws uit de Ned. Antillen, door H. Denmert. 18.00 Voor de tieners. 18.20 Uitz. van de Pacifistisch Socia listische Partij: Vragen en antwoor den. 18.30 RVU: Zoeklichten op het toneel, door drs. G. J. de Voogd. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht ens. 19.:50 Lichte gr. muz. 20.00 Ka merkoor en orgelmod. liederen. 20.30 William Shakespeare en het kort be grip der tijd (II), lezing. 21.20 Mod. kamermuz. (opn.). 22.00 De zingende kerk: bespr. van kerkmuz. uit ver schillende stijlperiodes. 22.20 Het Ko ninklijk bezoek aan Mexico. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van elders enan ders. 23.10 Licht ens. met zangsol. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Ochtendigymn. 7.20 Lichte gr. muz. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Progr. overzicht. Aan sluitend: lichte gr. muz. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gewijde muz. (gr.). 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Arbeidsvitami nen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte orkest- muz. 12.20 Reg. uitz.: Voor do land bouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte orkestmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gr. muz. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dans- orkest en zangsol. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lich te gr. muz. 15.30 Alt en piano: Klass. en mod. liederen. 16.00 Mexico en Nederland door vriendschap verbon den, klankbeeld. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte gr. muz. voor de teenagers. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Johan Willem Friso Kapel. 18.45 Dansmuz. 18.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.10 Fragmenten uit de opera Alcina (gr.). 20.00 Nws. 20.05 Hou je aan je woord, een progr. vol speelse invallen en literaire spitsvondigheden. 20.45 Moet u eens luisteren, cabaretprogramima. 21.15 Viool en piano: klass. en mod. muz. 21.45 Jonge Politici in Indone sië: interviews. 22.15 Licht instr. trio. 22.30 Nws. en medied. 22.40 Act. 23.00 Venster op de hedendaagse muz.: discussie. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NOT-NTS: 14.00-14.25 Schooltele visie: De boog staat gespannen. KRO; 19.30 Kijk op kunst: act. en wetens- waardigheden op het gebied van kunst en kuituur (ld. 27). NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.40 Jan en alleman. 21.05 En zij leefden nog lang en gelukkig? doe. 21.40 Een uur met Hitchcock, TV- film. 22.30 Journaal. KRO: 22.35-23.05 Gesprek over het veelomstreden to neelstuk Der Stellvertreter. 68) „Ik denk, dat wij het huis gesloten zullen vinden", zei ik. „Het zou be ter geweest zijn, als ik een telegram had gezonden, dat ik vanavond thuis kwam". „Daar is niets meer aan te doen", antwoordde Billy. „Wij zullen ze wakker moeten kloppen, dat is alles. Waar berg je de auto?' „Allemachtig, dat weet ik niet" zei ik lachend, „ik heb een auto en weet niet eens, waar mijn garage is. Had ik Simpson maar geseind". Billy stuurde behendig de hoek van Park-Lane om. ,,'t Hindert niet", sprak hij. „Ik weet een grote garage in Piccadilly Ik zal hem, als je binnen bent, daar heen brengen voor deze nacht". door Victor Bridges Langzaam reden wij Park-Lane in en stopten voor het huis. Door het bovenlicht van de voordeur zag ik, dat de hal verlicht was. „Er is tenminste nog iemand op", zei ik. „Ik denk dat de dienstmeisjes de surveillerende politie-agent te sou peren gevraagd hebben", grinnikte Billy. „Dat is een aardige verrassing voor hen, hé? Klop jij nu op de deur en dan wacht ik om te zien, of alles in orde is". Ik ging de stenen trap op en stak myn sleutel in het slot. Ik had hem nog niet omgedraaid, toen de deur openvloog en ik tegenover een man stond, die zich op de vloermat had geposteerd. Over zijn schouder heen zag ik het bleke, verschrikte gelaat van mijn aardig kamermeisje. Een ogenblik keek ik de man aan zonder iets te zeggen. Hij was groot, breedgeschouderd, van middelbare leeftijd, met iets peper en zoutachtigs dat waarschijnlijk de naam „snor" voor zich opeiste, maar volgens mijn taxatie daarop volstrekt geen aan spraak mocht maken. Het meest op vallend bij de man waren zijn door borende ogen of liever oogjes, want ik heb opgemerkt, dat gezichtsorga nen, welke bovengenoemde eigen schap bezitten, steeds klein van af meting zijn. „Als u het niet al te onbescheiden van mij vindt", zei ik beleefd, „mag ik dan vragen, wie u is?" „Ik ben inspecteur Neil van Scot land Yard", sprak hij zacht. „Ik ge loof, dat ik het genoegen heb met mijnheer Burton te spreken." Het gaf mij een geweldige schok, maar ik doorstond hem meesterlijk, al zeg ik het zelf. „Wat blieft u?" antwoordde ik. De inspecteur legde zijn hand met krachtige druk op mijn schouders. „Dan, mynheer", sprak hij enigs zins plechtig, „is het mijn plicht u te arresteren." Er volg de een ogenblik van stilte Ik keek hem met een blik van vrij moedige verbazing aan. „Mij te arresteren?" herhaalde ik. „Waarvoor in 's hemelsnaam?" Het antwoord volgde onmiddellijk» met verbijsterende duidelijkheid. „Wegens moord op Stuart North- cote!" De mens doet in ogenblikken van opwinding, door een of andere on verwachte gebeurtenis veroorzaakt, zelden wat hij moet doen. Ik ver onderstel, dat ik, als onschuldig mens had behoren achteruit te tuimelen en uitschreeuwen: „Goede hemel, wat bedoelt u met die belediging?' Maar om eerlijk de waarheid te zeg gen, ik deed niets van dat alles. Ik staarde mijn nieuwe kennis een ogenblik als wezenloos aan en kreeg toen plotseling een lachbui, die ik onmogelijk kon stuiten en Uit dien hoofde haar gang liet gaan. Mijn vrolijkheid scheen infecterend op Billy te werken, want hij zat op de bovenste trede van de trap te lachen als een gek. Het gelaat van de inspecteur te beschrijven is onbegonnen werk. „Het spijt mij geweldig, mijnheer" stootte ik eindelijk uit, „maar zou den wij niet naar binnen gaan?" Nog steeds met zijn hand op mijn schouder, stapte de inspecteur ach teruit de hal in, vanzelfsprekend door mij gevolgd, terwijl Billy op stond, de deur achter zich sloot en, met zjjn handen in zijn broekzak ken, achter ons aan kwam slenteren. „Nu", zei ik, „wilt u zeker wel zo vriendelijk zijn, een nadere verkla ring te geven?" Terwijl ik sprak, weerklonk het geluid van zware voetstappen en kwam er een hoofdagent van politie de trap af dreunen. De inspecteur beschouwde mij met niet onvriende lijke belangstelling. „Er valt niet veel te verklaren of uit te leggen, mijnheer. Ik heb een bevel tot inhechtenisneming voor u wegens moord, gepleegd op mijnheer Stuart Northcote en het is mijn plicht u mede te delen dat alles wat u nu zegt als bewijs tegen u zal gebruikt worden." „Maar waarom denkt u dat mijn heer Stuart Northcote dood is?" vroeg ik. „Omdat zijn lijk", antwoordde de inspecteur somber, „op 't ogenblik in het lijkenhuis in Eaststreet ligt" Ik heb in mijn niet lang, doch ta melijk bewogen leven heel wat on aangename schokken te doorstaan gehad, maar deze was voor mij een nieuwigheid ofr dit gebied. Zelfs Bil ly, wiens onverstoorbaarheid alleen maar door een aardbeving tot reage ren wordt geprikkeld, vertolkte zijn verbazing door een langgerekt ge fluit. Dus hadden zij hem tenslotté toch gevonden. Ondanks zijn gewe tenloze listen, niettegenstaande de bijna duivelse scherpzinnigheid waar mede hij zijn sporen onzichtbaar wist te maken, was de lange, zwarte re kening van Ignace Prado vereffend. Ik dacht aan Mercia en was ver heugd. „U breekt uw verhaal wat al te spoedig af, inspecteur" zei ik. „Wan neer heeft dit treurig spel zich af gespeeld?" „Het is niet aan mij, nu uw vra gen te beantwoorden, mijnheer", ant woordde de inspecteur beleefd. „De aanklacht zal u aan het bureau van politie worden voorgelezen en als u rechtskundige bijstand wenst, zullen wij uw advocaat de gebruikelijke in lichtingen verschaffen." Ik knikte. „Neem mij niet kwalijk, dat ik u lastig gevallen heb", zei ik, „maar ik heb op 't gebied van be schuldiging van moord, weinig of liever geen ondervinding. Wat moet er nu gebeuren?". Ik zag zijn ogen knippen. „Ik zal u moeten verzoeken, met mij mee te gaan naar het politiebureau in Bow- street, waar u in hechtenis blijft tot het bevel wordt opgeheven."

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2