THEO VAN EUCK NA TERUGKEER IN NEDERLAND ONDER ARREST 5 HUIBERS ER ZIJN NOG STEEDS MENSEN DIE IEMAND EEN LOER DRAAIEN" RUSSISCHE PROFESSOR: ANNA ANDERSON IS ANASTASIA Baviaan doodde baby ZATERDAG 11 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 NA SENSATIONELE VLUCHT NAAR LIBIë Theo van Eijck, de 21-jarige vliegtuigmaker bij de marine, die op 7 maart j.l. op Malta in een Grumman Tracker toestel kroop en daarmee over de Middellandse Zee naar Libië vloog, is vrijwillig teruggekeerd naar Neder land. Gistermiddag tegen half vijf arriveerde hij in het KLM-lijnvliegtuig uit Benghazi en werd bij zijn aankomst terstond door de koninklijke mare chaussee gearresteerd. Naast een wachtmeester op de vliegtuigtrap staan de, gekleed in burger en met een KLM-tas om de schouder poseerde hij zonder een zweem van nervositeit met een glimlach om de lippen voor een legertje persfotografen en werd vervolgens in een busje weggebracht naar de marechaussee kazerne te Badhoevedorp. De in het Noordbrabantse dorp Riel woonachtige monteur werd een maand geleden na zijn opzien barende vlucht door de autoriteiten van Libië in een kamp geplaatst. Aan vankelijk overwoog hij de mogelijkheid om nimmer naar Nederland terug te keren, omdat hem daar hoogstwaarschijnlijk een straf van de krijgs raad boven het hoofd hangt, doch later veranderde hij van gedachte en nam hij vrijwillig het besluit toch terug te gaan. EEN DAG VRIJ Zo kreeg hij voor één dag zijn vrij heid terug. De autoriteiten van Li bië lieten hem rustig gaan. Om 9 uur gisterochtend vertrok Theo met het KLM-vliegtuig uit Benghazi. Hij werd door niemand begeleid en was een vrije passagier. In Tripoli, Tunis en Frankfort maakte de machine tussenlandingen, waarbij de passa giers en dus ook Theo even van boord gingen. Maar hij bleef nergens achter, hoewel hij wist, dat hij bij zijn aankomst op Schiphol zou wor den gearresteerd. ONDER ARREST Dat geschiedde dan ook. Zodra de vliegtuigtrap voor het toestel was ge plaatst ging adjudant F. Veltman der marechaussee naar boven en zegde Theo zijn arrestatie aan. Hij hield de marinemonteur in het toestel, totdat alle andere passagiers waren uitge stapt. Tenslotte leidde hij zijn arres tant de trap af, waarbij de persfoto grafen de gelegenheid werd geschon ken hun werk te verrichten. Onderahn de trap stond een auto busje, waarin Theo om half vijf door een aantal leden van de marechaus see naar de kazerne in Badhoevedorp werd gebracht. Om kwart voor zes volgde daar het weerzien met de „verloren" gewaan de zoon en echtgenoot, een weerzien, waarbij de vrouw van Theo en zijp ouders hun ontroering niet konden bedwingen. In het kantoortje van ad judant Veltman liet men de familie dan ook enige tijd alleen. ZWAAR AFSCHEID Vijf kwartier duurde de reünie. Toen kwam het zware afscheid. Theo pinkte in de hal tersluiks en haastig een traan weg en poogde vervolgens voor het forum van journalisten on verschillig te fluiten. „Sterkte" riep een verslaggever hem buiten toe, toen hij in het busje stapte, dat hem om 7 uur naar de marinebasis op het vliegveld Valkenburg bracht. „Ik zal het nodig hebben", antwoordde Theo. Ook de ouders en Corrie, zijn vrouw, hielden zich betrekkelijk goed. Zij stonden nog even de wach tende journalisten te woord voor ze met de burgemeester van Riel terug keerden naar Brabant. VERKLARINGEN „Hij was op die fatale dag erg neer slachtig", deelde een nerveuze Cor rie mee. Ze had haar geliefde sinds 4 februari, toen hij naar Malta ver trok, thans voor het eerst weer ge zien. Van de vlucht zelf zo had hij haar verteld kon hij zich niet eens meer veel herinneren. Kennelijk had hij op de bewuste 7e maart in bij zonder opgewonden toestand ver keerd. „Theo heeft altijd willen vlie gen", vervolgde Corrie. „Het zat hem erg dwars, dat hij een half jaar ge leden werd afgetest". „Het is nooit een neerslachtige jon gen geweest", voegde zijn moeder er treurig aan toe. Theo is van haar 12 kinderen de 9e. „Iets meer durven dan een ander is altijd zijn motto geweest", meende zijn vader, overigens niet zonder een beetje trots. DANK ZIJ ZIJN VROUW Volgens Corrie was er geen voor bedachte rade geweest. Bij ingeving was Theo op 7 maart op Malta in de machine gestapt en weggevlogen. Hij belandde in Libië zonder dit van te voren als doel te hebben gehad. Aan vankelijk wilde hij er blijven om zijn straf in Nederland te ontlopen. Waar om hij van mening was veranderd en toch terug was gekomen? Corrie trok onwetend haar schouders op, maar vader Van Eijck zei: „Ik zal eerlijk zijn: omdat zijn vrouw liever wilde dat hij terug kwam". Corrie bevestigde dit toen maar. Het leven als bannelinge in het bui tenland leek haar onaanvaardbaar en dus had ze in brieven Theo tot het besef gebracht dat hij naar zijn va derland moest terugkeren en daar door de zure appel heen bijten. Ver wacht wordt dat Theo zich voor de krijgsraad zal moeten verantwoorden wegens desertie. Premier Chroesjtsjov en zijn echtgenote hebben hun officiële bezoek aan Hongarije beëindigd. Per trein zullen zij naar de Sowjet-Unie terug reizen. Foto toont: het afscheid op het station. Zij bekogelde hem met proppen papier In het proces te Hamburg over de kwestie-Anastasia heeft gisteren de Russische prof. Sergius Rodnew de stelling gesteund van Anna Ander son, dat zij prinses Anastasia is, de dochter van de laatste tsaar. In een schriftelijke getuigenverklaring zei prof. Rodnew, dat hij in 1925 te Ber lijn mevrouw Anderson had geope reerd. Onder de narcose had zij En gels gesproken, de taal die aan het tsaristische hof werd gesproken. Toen zij koorts had, had zij echter Russisch gesproken. Prof. Rodnew verklaarde voorts, dat hij haar indertijd had gevraagd, wat zij had gedaan op de dag dat de oorlog in 1914 uitbrak. Zij had toen geantwoord: „Schandelijk. Tatjana (een van de vier dochters van de tsaar) en ik gooiden proppen papier uit het Kremlin op de voorbijgan gers". De hoogleraar was zeer verbaasd geweest over dit antwoord, omdat hij op de genoemde dag door twee (potter's l1n1a en Kec'P'JÏ ttct. Een rijdende perspyramide. Het Mexicaanse leger heeft voor de fotogra fen en cineasten, die het Nederlandse koninklijke bezoek verslaan, een speciale wagen beschikbaar gesteld. Tijdens de intocht in Mexico City werd hier voor de stoet uit dankbaar gebruik van gemaakt. van de prinsessen met proppen pa pier was bekogeld, toen hij met een vriend het Kremlin passeerde. Hij verzekerde in zijn verklaring, dat hij indertijd met niemand over deze er varing had gesproken. De voormalige tandarts van de tsa ristische familie, dr. Von Kosdritzky, achtter het echter uitgesloten, dat mevrouw Anderson prinses Anasta sia was, toen hij een gipsafdruk van haar kaak had gezien. Ook werd een brief voorgelezen, waarin groother togin Olga, een zuster van de t9aar, aan prins Hendrik van Pruissen schreef, dat mevrouw Anderson niet Anastasia was, doch een „arm meis je", dat meelijwekkende pogingen deed om de mensen wijs te maken, dat zij de prinses was. Opmerkelijke overeenkomsten. Het hof kreeg te horen, dat zowel prinses Anastasia als een Pools boe renmeisje, Franzi9ka Schanzkowski, een mismaakte grote teen aan de rechtervoet hadden. Anna Anderson heeft een dergelijke mismaking. Vol gens hertogin Barbara van Mecklen burg, die in 1933 door de Westduitse rechtbank als achternicht van de laat ste tsarina tot enige erfgename van het fortuin van de Romanoffs werd verklaard, zou Anna Anderson in werkelijkheid het Poolse meisje zijn, dat in 1920 in Berlijn verdween, in hetzelfde jaar waarin Anna Ander son voor het eer9t haar aanspraken liet gelden. De advocaat van mevrouw Ander son verklaarde, dat zijn cliënte een litteken van twee cm. aan de middel vinger van haar linkerhand heeft, dat ook Anastasia vertoonde als ge volg van het feit, dat in 1904 haar hand tussen het portier van een auto was gekomen. De advocaat van her togin Barbara was van oordeel, dat het litteken bij mevrouw Anderson was veroorzaakt, toen zij als Franzis- ka Schanzkowski in een brouwerij flessen spoelde. Landbouwgrond niet onevenredig duurder Na 1 januari 1963 traden in ver schillende gebieden in meer of min dere mate prijsverhogingen op, maar daar is een aanpassing van het ge durende vele jaren op een laag ni veau gehouden grondprijspeil niet vreemd aan. Een deel der hogere prijzen komt thans naar voren uit die van objecten met speciale be stemmingen. In de eerste helft van 1963 werd gemiddeld voor een hectare behuisd land f 6350 betaald, voor los bouw land per hectare f 5820 en voor los grasland f 5020 per hectare. Uitschieters op dit gebied lieten Noord-Holland zien met f 8600 per ha voor behuisd land en Limburg met f 7790. Los grasland was het duurst in Zuid-Holland (f 7520), los bouwland was het duurst in de Hol landen en Utrecht (f 7300 - f 7360 per ha). Kerk binnen drie weken gebouwd Voor de Christus Koning-parochie in Hoensbroek wordt een kerk ge bouwd van betonelementen die bin nen drie weken klaar is. 26 Betonnen muurpanden van 9 meter lengte die bij een betonindus- trie in Venray zijn vervaardigd, zijn al over de weg naar Hoensbroek ver voerd. 13 Betonnen dakschalen die te zwaar zijn voor vervoer over de weg, worden per trein naar hun plaats van bestemming gebracht. De schalen zijn elk 25,5 meter lang en wegen 18 ton per stuk. Ze wor den met een speciale oplegger-wa gon vervoerd, die de N.S. pas vah de firma Krupp heeft gekocht. OUDSTE MAN VAN NEDERLAND OVERLEDEN Te Zwolle is gisteren overleden de heer J. A. Hesseling, die 104 jaar is geworden. Hij was de oudste man van Nederland. Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 leiden TeL 01710-22889 Ook ow adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Levenslang tuchthuis voor „Operamoordenaar'' De Weense „operamoordenaar", Josef Weinwurm, die vorig jaar het Weense balletleerlingetje Dagmar Fuhrich vermoordde, is gisteren in Wenen conform de eis tot levens lange opsluiting in een luchthuis ver oordeeld. De Weense „operamaordenaar"" had het meisje op 12 maart van het vori ge jaar met 17 messteken om het le ven gebracht. Weinwurm werd veroordeeld tot één dag vasten in de drie maanden tijdens zijn levenslange gevangenis straf, en hij moet de dag waarop het misdrijf gepleegd is in het donker doorbrengen. Hij werd ook schuldig bevonden aan pogingen tot het neer steken van drie vrouwen, het be dreigen van een vrouw met een vork, een homosexueel misdrijf en diefstal. Ook op de verjaardagen van zijn drie aanvallen met een mes moet hij in het donker blijven. Gedurende zijn driemaandelij ke vastendag moet Weinwurm tevens de Oostenrijkse straf van „het harde bed" ondergaan, wat betekent, dat hij geen kussen of dekens mag heb ben. Dergelijke straffen zijn in Oos tenrijk niet ongebruikelijk, vooral niet na ernstige misdaden. De Russische deskundigen on derzoeken in de omgeving van Smo lensk een meer, waar Napoleon bij zijn terugtocht uit Moskou goud, zil ver en andere kostbaarheden zou hebben gegooid. Men heeft al gecon stateerd, dat er zich op de bodem voorwerpen bevinden en dat het wa ter een ongewoon hoog goud- en zil vergehalte heeft. Een uit een dierentuin in de Zuid- Afrikaanse stad Brakpan ontsnapte baviaan heeft gisteren in het immi gratiecentrum bij die stad een baby van vier maanden doodgebeten. De baviaan boog zich over de kinder wagen waarin de baby lag en beet het kindje in het hoofd. Spoedig daar na werd het beest door de politie doodgeschoten. De ouders van de ba by zijn pas twee weken geleden uit Italië in Zuid-Afrika aangekomen. Kinderspelen Koninginnedag De inschrijving voor de jaarlijkse wedstrijden, te houden op Koningin nedag voor de schoolgaande jeugd van 9-12 jaar, is op maandag 13 april voor de jongens en op dinsdag 14 april voor meisjes, telkens te half vijf, in de Burcht, Nieuwstraat. Het deelnemen is geheel kosteloos. Alle kinderen krijgen op 30 april een tractatie. Bijna uitgestorven Valkenjachttelt in Nederland nog zes beoefenaars VALKENIERS waren vroeger in de Duinstreek bepaald niet zeldzaam. Nu is er nog één: de heer Dijkstra uit Heemstede. Een romantisch beroep wordt door hem als liefhebberij be oefend. Wat is nu de bedoeling van de val- kensport? Wil men dat de valk een prooi vangt en die dan netjes bij de eigenaar bezorgt? Een vogel die zijn baas dus van lekkere boutjes voorziet? Neen! Punt één was en is: de sport Het uiterst boeiende „luchtgevecht" waarin de valk slechts zelden als overwinnaar tevoorschijn komt. Het is dus helemaal geen bloedige sport, zoals de buiten staander wellicht zou denken. Valken weten maar zo'n keer of vier, vijf per jaar een prooi te bemachtigen. Het is ongelooflijk boeiend een valk aan het werk te zien. Van honderd me ter hoogte komt hij als een steen uit de lucht vallen. Op een koppél patrijzen bijvoorbeeld. Maar ieder „schot" is niet raak. De patrijzen weten deksels goed hoe zij hun natuurlijke vijend moeten ontlopen. Als de valk heeft misgetast gaat hij opnieuw de lucht in". GEDULD Het africhten van een valk is geen klusje dat men eventjes tussen neus en lippen kan doen. Daar is veel tijd en nog meer geduld voor nodig. De valken en alle andere roofvogels) zijn zeldzaam geworden. Men mag ze niet vangen dan alleen op speciale vergun ningen. Soms mogen jonge vogels uit de nesten worden gehaald. In gevangen schap gaan valken niet tot broeden over. Fokken is uitgesloten, omdat aan het liefdesspel uitvoerige vluchten in de vrije ruimte voorafgaan. De vogel krijgt een kapje op en zo „geblinddoekt" leert hij rustig op. de (gehandschoende) hand van de valke nier zitten. In vaktaal heet dat kapje een „valkenhuif". De kleppen kan men openen en sluiten door aan leren riemp jes te trekken. Aan de poten worden met kleine riempjes belletjes bevestigd. Deze rinkelende schelletjes hinderen de valk in het geheel niet. Een exem plaar van de heer Dijkstra vloog eens weg en werd in Lapland gevangen. Het dier had de belletjes nog aan de poten mét het naamplaatje. VLEES In de middeleeuwen waren afgerichte valken veel geld waard. Zoals we reeds zeiden, is véél geduld nodig. Men moet de valk laten wennen aan de man, die hem wil africhten. De huif moet een gegeven moment afgedaan worden en dan ziet de vogel dus dat grote mannen- hoofd vlak bij zich. Het beste kan het aan elkaar wennen in een schemerig- donkere ruimte geschieden. Op de duur wordt de valk heel mak en eet hü uit de hand. De valk eet uitsluitend vlees. Als een valk wegvliegt en men brengt hem terug, dan zitten in de doos brok ken brood en soms een busje water. De zorgzame mensen zijn onbekend met het feit, dat een valk niet eens weet dat brood eetbaar is: water drinken doet hij nooit In vers vlees zit voor hem voldoende vocht. EEN LOER DRAAIEN De uitdrukking „iemand een loer draaien" stamt uit de valkensport. Als men een valk heeft laten jagen op prooi en men wil hem weer terug laten komen, dan draait men een hoef ijzervormig geval, vaak versierd met rode lintjes en duivenvleugels heel snel aan een riempje in het rond. Dat is het sein dat de valk eten krijgt. Haastig komt het dier terug. De „loer" ziet hij van honderden meters afstand. Bij hij het jagen beschadigt een valk gauw zijn veren aan kreupelhout e.d. Men drukt een ijzeren pinnetje in de schacht en lijmt het geheel vast. Dat moet natuurlijk met de grootste zorg gebeuren en men dient veren van di verse formaten voorhanden te hebben. Een snavel van een valk is zo scherp als een mes. Hij ziet wel kans om een poot van een konijn doormidden te „sabelen", zo vertelde de heer Dijkstra. De heer Dijkstra is een van de zes valkeniers die Nederland rijk is. Men ziet hem hier met een afgerichte valk op de hand. De vogel draagt een huif, een kapje, dat men open en dicht kan trekken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9