Houten koffietentjes een eigenaardig Leids verschijnsel Eigen sfeer, eigen publiek en koffie, maar... géén bier LIJST VAN MONDELINGE EXAMENS MIDDELBARE SCHOLEN Helft verpleegsters plotseling ziek ZATERDAG 11 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Ja, TogaL En niet tegen reumatiek-alleen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apotk en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Advertentie) Leiden is een fabrieksstad. Dit feit heeft verschillende gevolgen, maar een van de vreemdste gevolgen is toch weleen groot aan tal koff ietentjes. Wij keken heel ongelovig, toen wij dit hoorden uit de mond van de eigenaar van één van de Leidse koff ietentjes. Het zijn geen opvallende cafetaria's met een juke-box. Vaak vallen zij zelfs helemaal in het niet, tegen een groot gebouw, dat er vlak achter staat. Enkele tentjes hebben wij eens van de binnenkant bekeken. Het interieur bestaat over het algemeen uit een klein buf fet met een filterapparaat voor koffie, een kleine uitstalkast voor koek, pepermunt, kauwgum en aanverwante artikelen. De eigenaar heeft in de meeste gevallen een klein gangetje achter het buffet, waarin hij een minimum aan bewegingsvrijheid geniet. Wanneer hij zich omdraait, staat hij voor een spoelbak, waarin hij zijn vaat kan doen. Klein, maar De klanten hebben ook niet al te veel ruimte. Aan de andere zijde van het buffet staan soms enkele stoelen, een tafel, en langs de wanden van het (houten) gebouwtje zijn zitbanken aangebracht. De wanden zijn een voudig geverfd, op de tafeltjes ligt in vele gevallen een stuk wit plastic enbier of andere sterke drank wordt er niet geschonken. „De koffietentjes in Leiden zijn heel aparte gevalletjes", sprak bo vengenoemde eigenaar, nadat wij het interieur goed in ons opgenomen hadden. „Het feit, dat Leiden vroe ger zoveel arbeiders had, bracht met zich mee. dat zij een eigen gelegen heid nodig hadden onder de koffie pauze en tussen de middag ergens anders hun boterhammetje te kun nen eten dan buiten op straat of in de kantine. Bouwvakkers, die immers nu eens hier, dan weer daar aan het werk zijn, beschikken niet eens over een kantine, hoogstens over een keetje-op-wielen, waar zij vooral 's winters misschien wel droog, maar zeker niet al te warm zitten". Geen „drupke" Zoals wjj uit de mond van ver schillende koffietentjes-eigenaars vernamen, was de opzet vroeger vaak ook, om de arbeiders uit de café's te houden, waar de verleiding van de tapkast vaak maar al te sterk bleek te zijn. De koffietentjes hebben dus zeker hun nut al bewezen. Allengs echter is er in de sociale situatie van de arbeider het nodige veranderd, waardoor het doel van deze tentjes ook een accentverschui ving heeft moeten ondergaan. Lang zamerhand is het vrachtvervoer met vrachtauto's op gang gekomen, en hierin hebben de koffietenten een kans. In de koffietentjes kunnen de chauffeurs goedkope en vaak uitste kende koffie krijgen, zonder dat zij in de voor hen wel zeer gevaarlijke verleiding komen naar een smakelijk glas „sterk water" te grijpen. Tussen de middag kunnen zij daar met een gekocht kopje koffie of een glaasje Cola of limonade hun door moeder- de-vrouw klaargemaakte twaalfuur tje opeten, iets wat in andere gele genheden verboden is. Typische klantenkring Verschillende tentjes hebben een accentverschuiving in andere rich ting ondergaan. Bij het Leidse Hout en aan de Hoge Rijndijk bijvoorbeeld zijn er koffietentjes, die geliefde oorden van samenkomst zijn gewor den bij leerlingen van de middelbare scholen, die in de onmiddellijke na bijheid staan. De tentjes hebben een geheel eigen karakteristieke klantenkring, die vaak veel uitgebreider is dan menig een zal vermoeden. De terughou dendheid, die er bij een groot ge deelte van het publiek bestaat op grond van vermeende „ordinaire volksheid" is, zo is ons in nagenoeg alle gevallen overduidelijk gebleken, volkomen ongegrond. Liever geen vernieuwingen De sfeer, die er in zo'n klein hou ten kamertje heerst, is bovendien 1. De oudste koffietent, „De Korevaar". Duidelijk zichtbaar is een van de wielen. Het andere wiel is te vinden onder het buffet. Uit het feit, dat deze tent „op wielen" staat, is al te leiden, dat het vroeger een rijdende kan tinewagen is geweest. 2. „Fosthof", tegenover de vroegere splitsing voor de „blauwe" en de „gele" tram. heel bijzonder. De eigenaars schrik ken er soms voor terug opvallende vernieuwingen aan te brengen, daar dit immers de vertrouwde gezellige sfeer ernstig zou kunnen schaden. Van één van de koffietentjes weten wij bijvoorbeeld, dat er eerst kort geleden electrische verlichting is aan gebracht. De tot dat ogenblik ge bruikte gasverlichting compleet met kousjes is er nog steeds, en wordt vaak ook nog gebruikt. „Gas verlichting is ideaal", zo zei ons de eigenaar van deze koffietent. „Het geeft behalve goed licht ook nog be hoorlijk warmte". Nieuwe koffietentjes, in dezelfde vorm als de hierboven beschreven, komen er niet meer bij. Zij „passen niet meer in een modern stadsbeeld", zegt men dan. Wel is er nog niet zo 5. Aan de grens van Leiden staat „De Lammenbrug", waar chauffeurs, die lang geleden een koffiebar geopend vanaf Rijksweg 4A onder Zoeterwoude-dorp naar Leiden of in tegenge- aan de Rijndijk in Voorschoten, maar stelde richting rijden graag een ogenblikje pauzeren, het verschil met de echte, oude, Leid se koffietenten valt onmiddellijk op: het is eer gewoon stenen gebouw, want „hout" past niet meer..." En de sfeer is er ontegenzeglijk heel an ders. N. O. 4. Tegenover het Rembrandt-lyceum heeft deze tent een ideale plaats. Leerlingen van dit lyceum én van het Stedelijk Gymnasium, dat ook in de buurt staat, drinken hier graag hun koffie. 1 „De Valk" aan de Rijnsburgersingel, tegenover molen „De Valk". Nadat reedis in een gedeelte van onze oplage de data van de mondelin ge examens van enige mididellibare scholen te Leiden zijn opgenomen volgt hier de volledige lijst: LEIDEN Gemeentelijk gymnasium, afd. gym nasium: 8, 9, 10, 11, 12 en 13 juni, dr. E. Pelosi, Den Haag, mej. prof. dr. B. H. Wind, Den Haag, drs. A. N. Ha- bermann, Son (N.-Br.), dr. J. W. B. van der Stigchel, Den Haag, op 8, 9, 10, 11, 12 en 13 juni. Rembrandtlyceum, afd. gymna sium: 8, 9 en 10 juni, prof. dr. S. W. Mönnich, Amsterdam, prof. dr. A. Reichling, Amsterdam, prof. dr. F. van der Blij, Bilthoven, prof. dr. L. W. Kuilman, Amsterdam, op 9 en 10 juni. Christelijk lyceum, afd. gymna sium: 6, 8, 9 en 10 juni, prof. dr. F. J. de Waele, Nijmegen, prof. dr. W. J. H. Caron, Amsterdam, prof. dr. A. van der Sluis, Utrecht, prof. dr. H. J. Lam, Leiden, op 9 en 10 juni. R.K. lyceum voor meisjes „St.-Ag- nes", afdeling gymnasium: 11, 12 en 13 juni, prof. dr. C. W. Mönnich, Am sterdam, prof. dr. A. Reichling, Am sterdam, prof. dr. F. van der Blij, Bilthoven, mevr. drs. M. G. de Graaf- Peteri, Rotterdam, op 12 en 13 juni. R.K. lyceum „St.-Bonaventura", af deling gymnasium: 1, 2, 3, 4, 5 en 6 juni, prof. dr. C. W. Mönnich, Am sterdam, prof. dr. A. Redchling, Am sterdam, prof. dr. F. van der Blij, Bilthoven, dr. J. Smit, Nuenen, op 2, 3, 4, 5 en 6 juni. Gemeentelijke h.b.s. voor meisjes, afd. msvm: 25, 26, 27, 29 en 30 juni en 1, 2, 3, 4, 6 en 7 juli, mr. P. J. C. Schipper, Rotterdam (e.f.), ds. dr. W. Nijenhuis, Den Haag (d.g.), mevr. R. Vos-Beijerman, Utrecht (n.a.). R.K. Lyceum „St.-Agnes", afd. msvm: 28, 29 en 30 mei en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 juni, mevr. drs. P. Walma van der Molen-Meindersma, Den Haag (g.a.), mevr. W. Nieulant Felkman- Harcksen, Den Haag (d.e.), P. J. A. Juffermams, Kwirotsheul (f.n.). OEGSTGEEST Rijnlands lyceum, afdeling gym nasium: 11, 12 en 13 juni, prof. dr. F. J. de Waele, Nijmegen, prof. dr. W. J. H. Caron, Amsterdam, prof. dr. A. van der Sluis, Utrecht, prof. dr. H. J. Lam, Leiden, op lil, 12 en 13 juni. VOORSCHOTEN R.K. middelbare school voor meis jes, msvm: 28, 29 en 30 mei en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 juni: mr. J. A. van Bronk- horst, Gouda (a.f.), mevr. I. C. H. Erné-Fleischer, Delft (d.e.), mevr. M. A. de Jong-de Monchy, Rotter dam (g.n.). WASSENAAR St-Adelbertcolttegeafdeling msvm: 26, 29 en 30 mei en 1 en 2 juni, mr. M. D. van Wolf eren, Den Haag (g.n.), mevr. E. Franken-Liefrinck, Zeist (f.e.). dr. J. M. Jalink, Den Haag (d.a.). Rijnlands lyceum, afdeling msvm: 3, 4, 5, 6, 8, 9 en 10 juni: mr. M. D. van Wolferen, Den Haag (g.n.), me vrouw E. Franken-Liefrinck, Zeist (f.e.), dr. J. M. Jalink, Den Haag (d.a.). St.nAdelbertcolttege, afdeling gym nasium: 15, 16 en 17 juni, dr. P. Herfst, Zeist, dr. Jos P. Chr. de Boer, Den Haag, drs. A. F. Vester, Haarlem, dr. J. J. A. Blekkingh, Eindhoven, op 10 en 17 juni. Rijnlands lyceum, afdeling gym nasium: 28, 29 en 30 mei en 1 en 2 juni: drs. Chr. Kok, Baarn, A. Dar tels, Den Haag, prof. dr. W. T. van Est, Leiden, dr. G. A. van Arkel, Bun- nik, op 29 en 30 mei en 1 en 2 juni. Op spanningsdraad gevallen en gewond Zwaar gewond is een 36-jarige technische ambtenaar uit Amsterdam naar een Delfts ziekenhuis gebracht. Hij was in een werkplaats van het gebouw voor Elektro-techniek van de Technische Hogeschool te Delft gevallen en in aanraking gekomen met een spanningsdraad van 380 volt. Hij was overdekt met brandwonden. In het ziekenhuis werd tevens een zware hersenschudding geconstateerd. In Coevordens ziekenhuis De gang van zaken in het Aleida Cramerziekenhuis in Coevorden is aan het wankelen gebracht, omdat bijna de helft van het verplegend per soneel plotseling aan 'n infectie-ziek te - waarschijnlijk paratyfus - lijdt. Deze onverwachte stijging van 't aan tal zieken (met ong. dertig) en het even grote verlies aan verpleegsters heeft de directie van het ziekenhuis voor grote moeilijkheden geplaatst. Getracht wordt de opengevallen plaatsen te doen bezetten door ver pleegsters van het Emimer Diacones- senhuis, oud-verpleegsters en des noods dames zonder verpleegerva- ring uit Coevorden. Tot dusver heeft men de ergste moeilijkheden op deze geïmproviseerde wijze het hoofd kun nen bieden. De ziekte is niet kwaadaardig en de verpleegsters worden dan ook niet geïsoleerd. De directie is ervan over tuigd, dat voedselvergiftiging in geen geval de oorzaak kan zijn. Het Rijks- streeklaboratorium in Groningen en het Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde te Leiden stellen een on derzoek in. TTMtMi 6. Aan weerszijden van de Jan van Houtkade staat een koffietent. Aan de zijde van de Korevaarstraat „De Instuif", aan de andere kant „De Koe poort". Zij staan beide langs in- en uitvalswegen naar en van Leiden. 7. De nieuwste koffietent aan de Rijndijk te Voorschoten. Toch wel iets anders dan die misschien wat primitieve, maar sfeerrijke houten tentjes... (Foto T. Akerboom) dat de huidige regionale bestuurs vorm van Trenta en Alto Adige ge handhaafd moeten blijven. Voorts moet de Duits sprekende bevolking gelijkelijk zijn vertegenwoordigd in openbare functies en de rechterlijke macht. Gelijkschakeling van het Duits in Zuid-Tirol? Een Italiaanse commissie, die se dert 1961 zoekt naar een oplossing van de moeilijkheden in het na de eerste wereldoorlog aan Italië toege vallen en voorheen tot Oostenrijk behorende Zuid-Tirol, heeft aanbe volen de gelijkwaardigheid van het Duits en het Italiaans in de betrok ken provincie nadrukkelijk vast te leggen en de Duitse benaming voor de provincies Bolzano en Trento te schrijven als Trentino-Süd-Tirol. De provincie Bolzano met een overwe gend Duits sprekende bevolking en de aangrenzende provincie Trento, waar Italiaans wordt gesproken, die nen volgens de commissie uitgebrei de bestuursbevoegdheden te krijgen. De oommissie is echter van oordeel, De vroegere chef van de Gene rale Staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, zal zeer binnen kort een reis maken naar Amerika en Canada. Hij zal daar verschillen de opleidingsinstituten van de Ame rikaanse en Canadese strijdkrachten bezoeken, zoals Westpoint, Colorado Springs en Kingston. De generaal maakt de reis op uitnodiging van de Amerikaanse autoriteiten. Hij zal voor 1 augustus terug zijn in ons land, omdat hij, zoals bekend, op die datum gouverneur wordt van de Ko ninklijke Militaire Academie in Bre da.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3