V.S. trekken 7500 militairen terug uit West-Duitsland Belgische regering en artsen konden het nog niet eens worden Goulart politieke rechten ontnomen Hevige gevechten in Z.-Celebes Geen bloemencorso in Rotterdam DANSEN ZATERDAG 11 APRIL 1964 54e JAARGANG No. 16.199 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sprookjes van Anderson (zie pagina 9) Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw„ Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes l.i5 Het Amerikaanse ministerie van aanzienlijk toegenomen. „De VS ne- defensie heeft gisteren bekend ge- men voortdurend maatregelen om de bezoek" aan "het niemandsland maakt, dat de laatste eenheden van sterkte van de landstrijdkrachten te Runche is drie daeen od Cvorus voor de strijdkrachten welke in 1961 met vergroten. Zo zijn er bataljons met een r0utinebez0ek™ Hü mÏÏ van- het oog op de crisis om Berlijn naar Pershing- en Sergeant-raketten naar daar Gaza West-Duitsland werden overgebracht, Europa gekomen, evenals gemotori- D zweedse reeerins heeft vriidaa naar de Ver. Staten terugkeren. Het seerde kanonnen van 175 mm, nieuwe besloten het verzoek van secretaris- gaat om drie bataljons artillerie, een lanceerinstallaties voor Honest Johns, Beneraai' oe Thant van de Verenigde bataljon tanks en een regiment pant- Nike-Hercules-raketten ter vervan. E Li 300 man voor de vrcdci serwagens. tezamen ongeveer 5.100 ging van de Nike-Ajax en 155 mm macht'0D Cvorus^êschSbaar hestel- man. Circa 2400 man is al eerder artillerie in de plaats van het 105 £n in Te ^mëen naar Amerika teruggekeerd. mm-geschut". Met inbegrip van on- - - van Nicosia. Britse VN-militairen be gaven zich onmiddellijk naar het niemandsland, maar het incident had geen verdere gevolgen. De Turkse Cyprioot gaf zijn plan ten water, toen hij werd getroffen door een kogel. Grieke Cyprioten beweerden, dat de kogels „per onge luk" werden afgeschoten. Ralph Bunche, de onder-secretaris generaal der VN, bracht kort na het incident Van de zijde van de Westduitse dersteuningseenheden beschikken de le^ren"5"^*} "Ltra-contingent "z™ regering zijn geen bezwaren tegen Amerikaanse strijdkrachten in Euro- "aLuteerd uit df Zweed deze tprufftrokkinf» ingebracht aldus na nver 250(1(10 man hoteeen moe. W°ï?^" gerekruteerd uit de Zweed- se VN-troepen in Kongo en bij Gaza. Lodge doet gooi naar presidentschap De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, Bij een schietpartij in Nicosia is zal in juni naar de Verenigde Sta- vrijdag een Turkse Cyprioot gedood ten reizen om deel te nemen aan de en heeft een Turks-Cyprisch meisje campagne voor de komende presi- verwondingen opgelopen. De schoten dentsverkiezing en de nationale con- werden gelost vanuit Grieks-Cypri- ventie van de republikeinse partij die sche stellingen bij de neutrale zone in juli wordt gehouden. Begin volgende week Grieken schoten Turk op Cyprus neer deze terugtrekking ingebracht, aldus pa over 250.000 man, hetgeen meei de Amerikaanse bekendmaking. De is dan het aantal, dat zich vóór de betrokken militairen behoren niet crisis in Europa bevond. tot het normale contingent, dat de VS in het raam van de Navo in Eu ropa hebben gestationeerd. Sterkte vergroot Volgens het Pentagon is het strijd- vermogen van de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland als ge volg van de recente reorganisatie TIEN JAAR LANG Aan ex-president Joao Goulart van Brazilië zijn voor de tijd van tien jaar zijn politieke rechten ontnomen, zo wordt uit Rio de Janeiro verno men. De maatregel was mogelijk gewor den nadat een „institutionele wet" was ondertekend krachtens welke de president de komende zestig dagen j)e Belgische regering is er gister- - r leden van het congres hun mandaat avond nog niet in geslaagd met de de mededelingen te doen over het kan ontnemen. geneesheren overeenstemming te he- ™rl.°°P jan de besprekingen, her- Tegen Janio Quadros en de leider reiken over het beëindigen van de S™ VS van de communisten Carlos Prestes reeds 10 dagen durende artsensta- zijn, evenals tegen verscheidene an- king. dere linkse persoonlijkheden, gelijke Na een vergadering, die gistermid- f maatregelen genomen. dag om half vijf op het conferentie- tT~re, die de mi- inisteriële delegatie leidde, verklaar- merleden geldt en welke naar rato de echter „noch optimistisch, noch H.M. de Koningin be klimt een pyramide tij dens het bezoek aan Teotihuacan, ongeveer 50 km. van de Mexi caanse hoofdstad. einde staking? oord Hertoginnedal aan de rand van Brussel was begonnen en kort na middernacht eindigde, werd slechts medegedeeld, dat het overleg heden middag zal worden voortgezet. Terwijl de artsendelegatie weiger- GOED BESTEED van de woonplaats varieert. Daarbij pessimistisch" te zijn. hoort naar onze smaak een variabe- De artsen legden geen enkele ver- ï"\e minister van Binnenlandse Za- ie onkostenrekening meer thuis, maar klaring af. Op de vraag wat zij dach- U ken, mr, Toxopeus, heeft op heel in de financiële practijk maakt de ten over de mededeling van minister snelle wijze aan detoezegging vol- bepleite methode natuurlijk niets uit. Gilson zeiden zij „deze niet te heb- daan de z.g. „schadeloosstelling" voor Het is in wezen ook niet zo belang- ben gehoord". de leden van de Tweede Kamer op rijk, maar met de door ons bedoelde De vergadering van gisteravond een beter peil te brengen. Daarmee oplossing zou de uniformiteit van be- was de tweede, sinds de Belgische is opnieuw de vrij algemene „trend" loning tussen alle leden onderling be- regering donderdag besloot „contact" in de loonsverhogingen gevolgd en te- ter tot zijn recht zijn gekomen, dach- op te nemen om de mogelijkheden vens een beter financieel niveau ge- ten we. Overigens is het nieuwe ele- na te gaan van een hervatting der schapen, waarop parlementariërs zich ment ons bijzonder welkom, in de onderhandelingen, die in de nacht dienen te kunnen bewegen, wanneer hoop, dat het een fase vertegenwoor- van 1 april afgebroken werden om- zij enigszins op gelijke voet willen digt in een complex van maatregelen dat geen overeenstemming over de staan met degenen, die zij geregeld om het werk van ons parlement te eisen van de Belgische artsen kon in hun arbeid op ambtelijke en maat- verbeteren en aan de hedendaagse worden bereikt. schappelijk terrein plegen te ontmoe- eisen op uiteenlopend terrein aan te ten. De aangekondigde verhoging passen, mag vrij fors lijken: ruim 16 procent met ingang van 1 januari j.l. en zelfs i*re koesteren daarom de verwach- 33 procent per begin van het komend ff ting, dat de regering binnen niet. De toestand van de Britse acteur jaar, maar daarmee wordt niet veel aj te lange tijd ook over de brug zal Peter Sellers, die deze week een ontlopen aan hetgeen over een pe- komen met financiële middelen ter zware hartaanval heeft gehad, is niet ,-iode van enkele jaren voor de top- verbetering van de uitrusting van de meer kritiek, zo is gisteren in Hol- rangen van de ambtenaren werd be- Kamers en haar fracties in het geheel, lywood bekendgemaakt. De 38-jari- slist. waaraan nog wel het een en ander ge patiënt is er nog wel ernstig aan Nu van verscheidene kanten het ontbreekt. Wanneer de parlementa- toe. parlementaire bedrijf en zijn beoefe- riërs dan zelf voortgaan met het Regisseur Billy Wilder heeft ïntus- naren de laatste tijd weer eens en- zoeken en naleven van nieuwe werk- sen bekendgemaakt, dat de Ameri- kele malen in het volle licht werden methoden, zullen straks de niet van kaanse filmspeler Ray Walston de gezet, waarbij de algemene constate- zorg gespeelde beschouwingen over hoofdrol in „Kiss me, stupid zal ring was, dat aan de volksvertegen- aanzien en waardering voor de volks- overnemen. Sellers was met de op- woordigers hoge eisen worden gesteld, vertegenwoordiging haar nuttig ef- namen voor deze film bezig, toen hem mag het land in zijn beloning niet ka- fect hebben gehad! de hartaanval trof. rig zijn en zeker geen grote discrepan- MacMillan weigert hoge onderscheidingen De voormalige Britse premier Ha rold Mac Millan heeft de titel van graaf, die hem door koningin Eliza beth was aangeboden, geweigerd, al dus heeft men gisteren in gezagheb bende Londense kringen meegedeeld. Ook weigerde hij de orde van de Kouseband, een onderscheiding die als persoonlijke gift door de Britse vorst wordt verleend. Een voormalige premier krijgt vol gens traditie de titel van graaf. In dien hij deze aanneeiht wordt hij automatisch lid van het Hogerhuis, hetgeen inhoudt, dat hij niet in het Lagerhuis kan worden gekozen. Mac Millan had reeds aangekondigd, dat hij niet weer parlementslid wil zijn. TSJECHISCHE MILITAIRE VLIEG TUIGEN VERONGELUKT Vannacht zijn in de omgeving van Praag bij nachtoefeningen twee Tsje- choslowaakse militaire toestellen neergestort. In een korte bekendma king is gezegd, dat een deel van de bemanningen zich met een valscherm heeft gered. Een militaire woordvoerder in de Indonesische hoofdstad heeft giste ren bekendgemaakt, dat in het zuiden van Celebes hevige gevechten aan de gang zijn, waarbij Indonesische rege ringsstrijdkrachten een gewapende o:pstand pogen neer te slaan. De Indonesische woordvoerder, ko lonel Ibnoe Soebroto, heeft verder meegedeeld, dat Indonesische militai re vliegtuigen die opstandelingen, on geveer 3.000 man sterk, bestoken. De strijd speelt zich voornamelijk af in de buurt van de plaats Pinrang, ten noorden van Makassar, die een bevolking heeft van 8000 zielen. De gevechten zijn zondag begonnen nadat twee Indonesische oficieren en enkele manschappen in een hinder laag waren gevallen en gedood. On middellijk waren versterkingen naar de plaats van de overval gezonden. Kolonel Soebroto verklaarde ook, dat de in opstand gekomen militairen onder bevel 9tonden van een zekere luitenant-kolonel Mat tola. Kolonel Joesoef, de bevelhebben van het betrokken militaire district, was zondag, vergezeld door een aan tal militairen, op weg naar luitenant- kolonel Mattola, om met hem over de veiligheid in Zuid-Celebes te spre ken. Mattola liet toen zijn kolonel en de hem vergezellende militairen in een hinderlaag lopen. Joesoef wist ongedeerd te ontkomen. Opstand bedwongen? Het officiële Indonesische persbu reau „Antara" meldde gisteren, dat ongeveer 630 militairen, die onder bevel van luitenant-kolonel Mattola stonden, gevangen zijn genomen of zich hebben overgegeven. Anderen, die nog op vrije voeten zijn, hebben te kennen gegeven zich ook te willen overgeven. Brandpuntredakteur Han Mul der heeft de KRO-dienst verlaten. De KRO heeft de heer Mulder op diens verzoek om persoonlijke rede nen ontslag verleend. tie scheppen tussen de financiële ver goeding en hetgeen de Kamerleden el ders zouden kunnen verdienen, wan neer ze uitsluitend in de commerciële sfeer of op ambtelijk gebied zouden werken. Men kan natuurlijk stellen, dat met een éénvormige vergoeding alle capaciteiten en inspanningen ten on rechte gelijkelijk worden gehono reerd. Dat is tot zekere hoogte waar, al zal men nimmer exact kunnen vaststellen, hoe ver de concrete in spanningen van elk individueel Ka merlid gaan, teneinde datgene te be reiken, dat hij in het openbaar en in het werk van de binnenkamers pres teert. Er is daarom geen andere mo gelijkheid dan alle leden gelijkelijk te belonen, tenzij iemands werkzaam heden zó duidelijk in omvang, in spanning en kosten die van de ande ren te boven gaan, dat een hogen' uit kering niet anders dan volkomen bil lijk en zelfs geboden zou zijn. Wij hebben daarvoor in het verleden op deze plaats gepleit. Minister Toxopeus is aan die wens, hem ook in de Kamer te verstaan gegeven, in zijn deze week ingedien de wetsvoorstel tegemoet gekomen door met name de voorzitters van de fracties elk een extra verhoging van duizend gulden te verstrekken en hun bovendien per fractielid (maar tot een zeker maximum* nóg een verho ging te garanderen. Het is onmisken baar, dat fractievoorzitters veel extra werk hebben te verzetten en dat de daarvoor te maken kosten ten on rechte doorgaans op hun eigen budget plachten te drukken. De door mr. Toxopeus uitgewerkte oplossing maakt daaraan weldra een einde. We hadden in dit verband wel lie ver gezien, dat de bewindsman de extra vegoeding niet bovenop de ai- gemene schadeloosstelling had ge plaatst, maar op de daarnaast gegeven kostenvergoeding, die voor de Ka- Theo van Eijck, de 21-jarige vliegtuigmaker van de marine, die 7 maart j.l. op Malta in een Grumman Tracker toestel kroop en daarmee naar Libië vloog, is vrijdagmiddag uit Benghazi op Schiphol aangekomen. Bij aankomst werd hij terstond door de koninklijke marechaussee gearres teerd. Foto: begeleid door een wachtmeester van de marechaussee verlaat Theo van EÜck het vliegtuig. Ondanks aanbod van Rijnsburg: De Stichting Rotterdamse Bloe mencorso heeft er van afgezien dit jaar opnieuw een bloemencorso te organiseren. De Stichting is van me ning, dat het organiseren van een dergelijk evenement een te zware last betekent. Vooral de grote finan ciële investering in een verantwoord bloemencorso levert volgens de Stichting te grote moeilijkheden op. Bovendien is men in Rotterdam niet meer in staat voldoende deelnemers voor een jaarlijks terugkerend corso te vinden. Vorig jaar organiseerde de Stich ting voor de 35ste maal een derge lijk rijdend bloemenfeest, het „ha vencorso", ter gelegenheid van 100 jaar Nieuwe Waterweg. Naar men zich zal herinneren heb ben de heren Hemmes van de Rijns- burgse bloemenveiling „Flora" en de corsobouwer Albert Paauw, Rijns- burg/Sassenheim aangeboden het Rotterdamse corso te verzorgen. Uit het besluit van de Stichting Rotter damse Bloemencorso blijkt nu dat dit aanbod niet werd geaccepteerd. NIEUW PROCES VOOR RUBY De advocaat van Jack Ruby, Phil Burleson, heeft bij rechter Brown in Dallas een verzoek om een nieuw proces ingediend. Ruby is ter dood veroordeeld wegens moord op Lee Oswald, de vermoedelijke moorde naar van president Kennedy. Het verzoek om een nieuw pro ces is slechts een formaliteit: een dergelijk verzoek is tot nu toe altijd ingewilligd. Dochter van Oswald gedoopt. Het zes maanden oude dochtertje van Lee Harvey Oswald en Marina Oswald, Rachel, is in de Oosterse orthodoxe kerk van de H. Serafijn gedoopt. De doop werd v erricht door de geestelijke Dimitri Royster, die ook het oudste dochtertje van het echt paar Oswald, Junie, verleden jaar, heeft gedoopt. Juiüe is drie jaar oud. Chinezen gaan door met aanvallen op Moskou In de Chinese pers is gisteren een lang en in krachtige bewoordingen gesteld artikel gepubliceerd, waarin de Sowjet-Unie ervan wordt beschul digd, dat zij in februari j.l. heeft ge poogd een scheuring teweeg te bren gen in de toen op communistisch ini tiatief, in Boedapest gehouden bij eenkomst der internationale studen tenunie. Van Chinese zijde wordt nog steeds het stilzwijgen bewaard over het krachtige antwoord, dat de Sowjet- Unie, na een langdurige periode van stilzwijgen, heeft gegeven op die aan houdende Chinese beschuldigingen aan het adres van het Kremlin. Buitenlanders, die kortgeleden met Chinese gezagsdragers hebben ge sproken, hebben de indruk, dat de Chinese communistische partij geen haast maakt met het beantwoorden van de beschuldigingen die de voor naamste Sowjetrussische theoreticus en partijsecretaris Soeslov op een voltallige vergadering van het cen trale comité der Sowjetrussische communistische partij aan het adres van Peking heeft geuit. „Waarom zouden wij ons haasten? Wij moeten nog twee artikelen pu bliceren, als antwoord op de open brief, die de Russische communisti sche partij in juli 1963 het licht heeft doen zien", aldus deze Chinese func tionarissen. In de Chinese pers zijn tot nu toe acht artikelen verschenen, waarin steeds scherper wordende aanvallen op de persoon van Chroesjtsjow en zijn politiek zijn gedaan. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of 400.—? v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist. Libanese minister sprak met paus „De Paus heeft blijk gegeven van veel begrip voor de vraagstukken van het Nabije Oosten, waarin hij een grote kennis van zaken toonde", zo verklaarde vrijdag de Libanese minister van buitenlandse zaken, Foead Ammoen, na een onderhoud van drie kwartier met de Paus. In kerkelijke kringen wordt aan deze ontmoeting historische waarde toe gekend. Zij past, aldus deze kringen, in het raam van de toenadering tus sen de christenen en de mohammeda nen, die tot stand kwam onder Paus Johannes en door het bezoek van Paulus aan het Heilige land een nieu we impuls kreeg. Hotel DE BEURS NOORDWIJK ZONDAG 12 APRIL van 8-11 uur. Van 3-6 uur 's middags met m.m.v. ANNEKE GRöNLOH Kaarten v.a. heden verkrijgbaar. (Advertentie) AAN DE KUST KOUD Het KNMI deelt mede: Ons land bevindt zich aan de rand van een hogedrukgebied, waarvan de kern bij de Azoren ligt, maar dat 'n uitloper heeft naa/r West-Europa. Er is over het algemeen weinig wind, maar overdag wakkert de wind tij delijk wat aan door het zeewindef fect, daardoor is het aan de kust kou der dan in het binnenland. Deze toe stand zal ook morgen gehandhaafd blijven. Het front van een depressie bij IJsland komt over Ierland en Schotland naar de Noordzee. Het kan morgen de bewolking tijdelijk doen toenemen, voornamelijk in de kustprovincies. Er wordt geen regen van enige betekenis verwacht. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON- en MAANSTANDEN 12 April: zon op 05.50, onder 19.32; maan op 06.21, onder 19.30. Nieuwe maan 13.37. 13 April: zon op 05.48, onder 19.34; maan op 06.42, onder 20.56. H oogwaterstanden 12 April: v.m. 3.05; n.m. 15.22. 13 April: v.m. 3.41; n.m. 16.01. KORRELTJE Er is maar één manier om iets te volbrengen: voorwaarts gaan en het doen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1