N KONINGIN JULIANA BEZAT MEER ENERGIE DAN HAAR „PLAAGGEESTEN" D. P. Planje veertig jaar in het bedrijf Laatste ronde voor Leidse teams van weinig belang Paus meende dat Soestdijk van audiëntie op de hoogte was ZATERDAG 11 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Fotografen brachten vorstin tot wanhoop, maar KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING BIJ WERNINK Op 1 april j.l. was het precies 40 Jaar geleden, dat de heer D. P. Plan- Je in dienst kwam bij de N.V. Wer- nink's Beton en Aannemingsmaat schappij. In verband met dit jubi leum werd de heer Planje met zijn echtgenote en kinderen gistermid dag door de directie ontvangen in de kantine, waar de Leidse loco-bur gemeester, wethouder S. Menken, de jubilaris in tegenwoordigheid van *t voltallige personeel de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nasau, opspeldde. De jubilaris werd allereerst in har telijke bewoordingen toegesproken door de oud-directeur en gedelegeerd commissaris der N.V., de heer P. A. Wemink jr., die onder meer de fraaie staat van dienst van de heer Planje schetste. Na aanvankelijk op de tekenkamer bij de afdeling bouwwerken werk zaam te zijn geweest, verwierf de heer Planje, die inmiddels het diplo ma als betontechnicus had behaald, zich met zijn theoretische kennis al vrij spoedig een bijzondere plaats in het groeiende amnemersbedrijf. Toen dan ook na enige tijd in het fabrieksbedrijf de calculatie uitge breid werd, was de jubilaris de aan gewezen man, die met de leiding hiervan werd belast. Sedert 1956 is hij chef van de technische dienst. De heer Wernink sprak tot slot nog zijn grote bewondering uit voor de bekwaamheid van de jubilaris in het vrij moeilijke betonvak alsmede voor de wijze waarop hij met ieder een kan omgaan, mede omdat zijn gevoel voor humor hem nooit in de steek laat. In zijn kwaliteit van vice- voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid en Handel overhandigde spreker de jubilaris de gouden leg penning van genoemde maatschappij ert het hierbij behorend getuigschrift. Mevrouw Planje liet spreker in de hulde delen met een doos bonbons. Wethouder Menken wees in zijn hulidigingstoespraakje voornamelijk op de vele nevendiensten, waarme de de jubilaris zich had onderschei den. Zo was de heer Planje onder meer de initiatiefnemer van de idee enbus bij het bedrijf, medeoprichter en de eerste voorzitter van de per soneelsvereniging en gaf hij gedu rende enige winters een cursus in 't bedrijf teneinde d deelnemers een beter inzicht in hun werkzaamheden te geven. Na het betreffende Koninklijk be sluit te hebben gememoreerd, speld de wethouder Menken onder grote bijval van de aanwezigen de jubilaris het koninklijke eremetaal op. In een geestig getint toespraakje bracht de heer D. J. van Leeuwen, voorzitter van de personelsvereni- ging, de jubilaris vervolgens hulde. Namens het personel overhandigde hij de jubilaris een geschenkenbon en mevrouw Planje voor haar aan deel in het geheel een receptieboek. De heer J. J. X. Klaaysen rele veerde de verdiensten van de heer Planje in diens kwaliteit van voor zitter van het Personeelsfonds en overhandigde hem een platenkoffer met inhoud. Mevrouw Planje kreeg van spreker een fraaie bloemenhul de. Mede namens de gehele directie werd de jubilaris tot slot nog har telijk toegesproken door ir. A_ Sit sen. die er onder meer de nadruk op legde, dat de heer Planje in de nog resterende jaren bij het bedrijf on getwijfeld nog vele belangrijke ta ken te wachten staan. De heer Sitsen liet zijn woorden van grote erkente lijkheid vergezeld gaan van de bij de koninklijke onderscheiding beho rende draagmedaille en een geschenk onder couvert. De jubilaris dankte tenslotte voor de hem toebedeelde onderscheidingen en blijken van hulde en sympathie. Beloning 25,- voor vinder van portemonnaie t.n.v. B. E. A. Ottenvanger, of voor degene die aanwijzin gen geeft tot terugvinden. Verloren in bus 50 of in Oegstgeeat. Kleur: donker bruin. Mijn naam staat erin gedrukt. Adres: Roodenburgerstr. 5, Leiden. (Advertentie) In Californië tóch spoorwegstaking In Californië hebben gisteren wis selwachters het werk neergelegd in weerwil van de toezegging, die ver tegenwoordigers van alle vakbonden van spoorwegpersoneel president Johnson hadden gedaan, de staking vijftien dagen uit te stellen. De spoor wegmaatschappij „Southern Pacific", in dienst waarvan de betrokken wis selwachters staan, heeft zich daarop tot een federale rechtbank gewend, die de staking onwettig heeft ver klaard. Het gehele noorden van Ca lifornië werd vrijdag door de actie getroffen. COMPETITIE NEDERLANDSE SCHAAKBOND Het komende weekeinde brengt voor de Nederlandse schaakcompetitie de laatste ronde. EERSTE KLASSE A Uitslagen zesde ronde: WGA-LSG 5—5, BSG-HSG 7—3, Charlois-Unitaa 7—3, ASV-Staunton 5</r—4>/i. Stand BSG (Bussum 6 12 38 WGA (Amsterdam) 6 8 32 LSG (Leiden) 6 7 31 ASV (Arnhem) 6 7 30 Staunton (Groningen) 6 5 29»/i Unitas (Groningen6 5 28"/t Charlois (Rotterdam) 6 4 29*/» HSG (Hilversum)6 0 21»/i Programma laatste ronde: LSG-BSG, HSG-Charlois, Unitas-ASV, Staunton- WGA. Het kampioenschap van Bussum en de degradatie van Hilversum staan hier reeds vast, maar voordat de tweede de gradatieplaats in beslist moeten Charlois Staunton en Unitas nog een angstige slotronde doormaken. Het eerste team van het Leids Schaak genootschap is van alle verwachtingen en zorgen vrij en kan tegen kampioen Bussum nog een nuttige oefenwedstrijd spelen. Er wordt zondagmiddag vanaf 12 uur in Zomerzorg gespeeld. EERSTE KLASSE B Uitslagen zesde ronde: Philidor 1- T3D 2 8—4. Spangen-Moerwijk 6«/r—8'/». Stand Utrecht 1 6 12 37 Philidor 1 (Leiden) 6 8 34 Spangen 1 (Rotterdam) 6 8 33 HCSV (Den Haag) 6 7 35 DD 2 (Den Haag) 6 7 31 Dordrecht 6 4 27 Moerwijk (Den Haag) 6 2 23«/ï RSC (Den Haag) 6 0 19»/: Programma laatste ronde: Dordrecht- Philidor, DD 2-Utrecht, HCSV-Spangen, Moerwijk-RSC. Oook hier zijn al belangrijke beslis singen gevallen: Utrecht onbedreigd kampioen en naast het uit de hoofd klasse gedegradeerde Hilversum moest ook de Residentie Schaakclub wederom in degradatie berusten. Philidor zal tegen Dordrecht moeten trachten een zo groot mogelijke zege te behalen, niet alleen om de tweede plaats veilig te stellen, maar ook om de sportieve plicht te doen. Bij Philidor zal Westra (verhin derd) vervangen worden door de vroe gere Philidorkampioen Barkema. TWEEDE KLASSE C Uitslagen: Philidor 2-Rotterdam 2 3«/«6«/t, RLAC-DSC 4«/ï—5'/!, Spangen 2-De Dom 5'/»—4Vs, Utrecht 2-Gorkum 7'/»2Vt. Stand Rotterdam 2 6 10 40'/s Utrecht 2 6 8 34 Spangen 2 (R'dam) 6 8 29 De Dom (Utrecht) 6 7 31 „HUISARREST" OVER EN WEER? Washington en Moskou „spelen" thans een vrij onschuldig spelletje over een diplomatiek incident. Zoals wij gisteren meldden mogen vier Amerikaanse militaire attaché's zich gedurende drie maanden niet buiten Moskou begeven, omdat zij zich „in het openbaar onheus zouden hebben gedragen". Bovendien zouden zij zich op verboden militair terrein hebben bevonden. Het Amerikaanse ministe rie van defensie maakte later op de avond bekend, dat de Verenigde Sta ten „een passende vergeldingsmaat regel" hebben genomen. De woord voerder wilde geen nadere bijzonder heden verstrekken. Ook maatregel tegen Brit? Volgens goedingelichte kringen in Londen is ook de Britse luchtmacht attaché in Moskou beperking van be wegingsvrijheid opgelegd. De Russen beschuldigen hem ervan, dat hij te zamen met twee Amerikanen op 17 maart een vliegveld bij Toeala, ten zuiden van Moskou, had betreden Slechts één kandidaat voor Braziliaans presidentschap Generaal Castello Branco is thans de enige kandidaat voor het presi dentschap van Brazilië. De beide an dere kandidaten, generaal Amaury Kruel en maarschalk Enrico Gaspar Dutra, hebben zich vrijdag terugge trokken. Het is vrijwel zeker, dat generaal Castello Branco gekozen zal worden. Hij heeft de steun van de militaire en burgerlijke leiders van de revo lutie, die leidde tot de val van pre sident Goulart. Zoals gemeld zal het Braziliaanse congres vandaag de pre sident en vice-president van de re publiek kiezen. V.N. GEVEN HERDENKINGS POSTZEGEL UIT De Verenigde Naties zullen ter ge legenheid van het twintigjarig be staan van de volkerenorganisatie in 1965, een serie postzegels uitgeven die tevens in het teken zal staan van „het jaar van de internationale sa menwerking". De postzegel vertoont twee han den die in elkaar slaan, het embleem van de Ver. Naties en de leuze: „Vrede en vooruitgang door samen werking". Gezelschap bezocht pyramiden der Azteken De goede sfeer, die zo tekenend is voor het bezoek, dat koningin Juliana prins Bernhard en prinses Beatrix aan Mexico brengen, dreigde even te worden verstoord, toen de konin gin gisterochtend, bij een bezoek aan de pyramiden van Teotihuacan, te midden van een grote groep fotogra fen en televisieoperateurs stond, de handen in wanhoop omhoog gehe ven. De kranten in de Mexicaanse hoofd stad, die gehele met foto's verluchte paigina's aan het bezoek wijden, wa ren ongetwijfeld van plan ook zater dag weer eens goed uit te pakken. Het gevolg van diie activiteiten was echter, dat de koningin ieder uit zicht werd ontnomen door tientallen ijverige fotografen, die natuurlijk met de beste bedoelingen waren bezield. Prins Bernhard, die achter was ge bleven, voegde zich snel bij zijn echt genote die bezig was de cameramen sen te overreden haar een beetje ter wille te zijn omdat zij wel iets van de overblijfselen uit het Mexicaanse verleden wilde zien. Men kwam tot een compromis en de koninklijke fa milie stelde zich met mevrouw Lo pez Mateos en haar dochter bij een pyramide op. De fotografen konden toen hun gang gaan. Zou de koningin toen geweten heb ben, dat zij over meer energie be schikte dan haar „plaaggeesten" dan had zij haar verzoek achterwege kunnen laten. Toen koningin Juliana namelijk onvermoeibaar pyramide na pyramide bekeek, daarbij trap-op, trap-af klauterend, lieten journalis ten en fotografen haar al spoedig al leen met een deskundig gevolg, dat bestond uit de Mexicaanse minister van onderwijs en de directeur van het nationale instituute voor anthropolo gic en historie. De pyramiden van Teotihuacan lig gen ongeveer 50 km van de Mexi caanse hoofdstad. Zij werden onge veer 2000 jaar voor Chr. gebouwd door de oorspronkelijke bewoners van Mexico, de Azteken. De bouw verschilt van de pyramiden in Egyp te hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de Mexicaanse bouwsels be stand zijn tegen aardbevingen. In en om de pyramiden speelde zich het religieuze leven van de Azteken af. Nog dagelijks zijn historici bezig met opgravingen en de musea in Mexico- City tonen de resultaten van hun ar beid. Op de plaats die koningin, prins en prinses bezochten, bevindt zich onder meer de pyramide van de zon, die hoger zou zijn dan enige Egyp tische pyramide. Evenals op vele an dere plaatsen in Mexico hebben de Spanjaarden in 1521 ook hier danig huisgehouden. Latere generaties en ook de huidige trachtten de cultuur monumenten hun oude aanzien terug te geven. „Majesteiten van de republiek". Ook gisteren was de publieke be langstelling voor de Nederlandse be zoekers groot. Een geestdriftige Me xicaanse riep, toen 't gezelschap pas seerde. luidkeels „Lang leve hunne majesteiten van de Hollandse repu bliek." Iemand bracht de vrouw snel iets meer kennis van ons land bij, waar op zij reageerde met de uitroep: „Oh, nou, lang leve de koningin van het koninkrijk Nederland, dan". Tulpen uit Nederland. Aan het begin van de middag had den koningin Juliana en prins Bern hard de Mexicaanse president en diens echtgenote een lunch aangebo den in het meest luxueuze hotel van de Mexicaanse hoofdstad „Maria Isa bel". Er zaten honderdzestig perso nen aan. De grote ontvangzaal was voor deze gelegenheid opgesierd met tal van bloemen, onder meer tulpen uit Nederland. Gistermiddag is de Nederlandse ko lonie in Mexico-City de gast van de Nederlandse ambassadeur, baron Van Heemstra, geweest. In diens ambts woning werden de Nederlanders ont vangen door koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix. De au to's waarmee de vorstelijke bezoekers arriveerden werden het laatste deel van de route begeleid door Mexi caanse ruiters in fraaie kostuums. Kort na aankomst begon de receptie en passeerde enkele honderden Ne derlanders de hoge gasten. De rij werd gesloten door een groepje An- tillianen die in de Mexicaance hoofd stad werken of studeren. De Antilli aanse groep bood de Nederlandse vorstin een fraai boeket bloemen aan. DSC (Delft) 6 6 33 RLAC (Den Haag) 6 6 30»/t Philidor 2 (Leiden) 6 2 22'/- Gorcum 6 1 19'/» Programma: DSC-Philidor 2, De Dom- RLAC, Rotterdam 2-Utrecht 2, Gorcum- Spangen 2. Ook hier zijn feitelijk de beslissingen gevallen. Philidor 2 moet trachten zon der Barkema maar met Rosdorff, tegen Delft tot een goede prestatie te komen om zo eervol mogelijk van de KNSB- competitie afscheid te kunnen nemen. PROMOTIEWEDSTRIJDEN KNSB De kampioen van de Leidse Schaak bond, de reserves van het Leids Schaak genootschap, zal trachten met Philidor 2 stuivertje te wisselen. De Leidenaren zijn Ingedeeld bij de kampioensteams van Den Haag en Rotterdam. Op 26 april wordt gespeeld tegen het Haagse DD 3. Wij komen hierop nader terug. STIJGEND LEDENTAL VAN „DE KAAG" In de gisteravond in café-restau rant Boschlust te Den Haag gehou den jaarvergadering van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „de Kaag" kon de voorzitter, de heer L. van der Steur vele leden verwel komen, maar daarnaast stond hij een ogenblik stil bij het overlijden van de bekende Valkenzeiler Freek Gou- driaan, die hij schetste als een der actiefste leden op wedstrijdgebied. Met een ogenblik stilte werd zijn heengaan herdacht. De voorzitter wees er vervolgens op, dat een bloeiend verenigingsjaar achter de rug ligt. De vereniging groeide opnieuw, de financiën namen weer toe. maar de uitgaven stegen evenredig, zodat de overschotten steeds kleiner worden. HOGER LIGGELD Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. W. Nijman, vermeldde een ledenverlies van 100, maar daar naast een aanwinst van 206 leden, zodat de vereniging thans 1719 leden heeft. De jachthaven was het gehele seizoen volledig bezet. Naar de penningmeester, de heer J. Roos mededeelde, geeft de winst en verliesrekening voor de tweede maal een tekort aan, zodat het nood zakelijk is uit te zien naar middelen, om de inkomsten te verhogen. Dit tracht men o.a. te bereiken door de verhoogde ligplaatsen in de jachtha ven. De zeilcursus was wederom een succes, maar de kosten hiervan wor den niet gedekt door de inkomsten, zodat men ook hier aan verhoging denkt. Bij die bestuursverkiezing werd in de vacature-Schrama definitief be noemd de heer ir. J. van den Hoek, die reeds door het bestuur was aan gezocht de functie van de heer Schra- ma in het afgelopen seizoen te ver vullen. Voorts werden in de plaats van de aftredende bestuursleden, de heren E. A. A. Rolf von den Baumen en ir. L. P. Herfst, die niet herkies baar waren, gekozen de heren ir. G. A. Bakker en J. W. Toetenel. De Dr. Coops-beker werd voor 1963 uitgereikt aan de heer J. J. van Bal- kom, als bewijs van waardering voor diens werk voor de Waterski-afdeling van de vereniging, terwijl aan tien leden, die vanaf 1939 lid waren het bij het 50-jarig bestaan ingestelde 25- jarig lidmaatschapsinsigne werd uit gerekt. WEDSTRIJDPROGRAMMA VASTGESTELD Voor het komend seizoen werden de volgende wedstrijden vastgesteld: op 2 en 3 mei de Voorkaag, oefen wedstrijden op 7 mei (Hemelvaarts dag), 10 mei en 24 mei, dc lange af standswedstrijd op zaterdag 23 mei, de wedstrijd in Ronde- en Platbodems op zondag 21 mei, de Kaagweek van 18 t.m. 22 juli en de Nakaag op 10 en 11 oktober. Tijdens de Voorkaag en de oefen wedstrijden zal een proef worden ge Protest aan prins Xavier De audiëntie, die de Paus heeft verleend aan prinses Irene en haar verloofde, heeft een nasleep gekre gen. Eerst thans wordt n.l. bekend, dat de Paus niet op dé hoogte is geweest van het feit, dat koningin en prins niets van dit bezoek wisten. De va der van de prins Van Bourbon, prins Xavier, heeft deze audiëntie voorbe reid. Hij heeft een voorbezoek ge bracht aan de Paus, maar deze niet medegedeeld, dat de koninklijke fa milie niet op de hoogte was. De Paus is zich inmiddels ervan bewust ge worden, dat hij meegewerkt heeft aan het verhevigen van de verwar ring rond prinses Irene. Hij heeft zich via zijn nuntius in Den Haag zowel tot de regering als tot de koningin gewend om de juiste toedracht uiteen te zetten. Ook heeft de Paus zich aldus verneemt het Algemeen Dagblad gewend via zijn nuntius in Parijs tot prins Xa vier met een protest. De prins Van Bourbon is gisteren, op een Frans paspoort reizend, naai Parijs teruggekeerd. Over huwelijksplannen heeft hij in Madrid niet gesproken. Zijn secre taris heeft gisteren wel laten we- Missionaris vermoord door christen-vluchteling De Belgische missionaris Herman Rasschaert S.J. is gedood door een giftige pijl van een der christenen uit een primitieve stam, die uit Oost- Pakistan naar India is gevlucht. De missionaris trachtte een Mohamme daan in bescherming te nemen tegen de groep, die zijn woede koelde op de Mohammedaan, wegens de mis handelingen, welke zij in Pakistan van de Mohammedanen hadden on dervonden. Volgens het Internatio nale Katholieke Persagentschap Fi des is dit de tweede missionaris die om het leven is gekomen sedert de uittoch van Christenen en Hindoes uit Oost-Pakistan, vooral uit het ge bied van de Garo-heuvels, naar In dia. De eerste was pater Novae CSC, die in januari werd gedood bij Mo hammedaanse razzia's in Oost-Pakis tan. Rina Lodders trouwt morgen met Chubby Rina uodders en Chubby Checker trouwen zondagmiddag om twee uur plaatselijke tijd ('s avonds acht uur Nederland se tijd) in de Lutherse kerk van Pennsauken in de Ameri kaanse staat New Jersey. De verloving van de bekende twistzanger en de voormalige miss World werd in december van het vorig jaar bekend ge maakt. ten, dat alle geruchten over een „stil huwelijk" van het verloofde paar uit de lucht zijn gegrepen. „Het huwe lijk zal in het openbaar geschieden, met alle staatsie die het toekomt. Honderden, wellicht duizenden Car- listen zullen er bij tegenwoordig zijn. Het burgerlijk huwelijk zal wel licht in Parijs, maar het kerkelijk huwelijk zal in Spanje worden ge sloten". nomen met een nieuwe finishlijn. Tot vorig jaar lag deze lijn steeds in het verlengde van de startlijn. Nu wiJ men de finish verleggen naar de Laak bij de Lakerpolder om de opeenho ping van schepen bij de startlijn te voorkomen en tevens om het laatste obstakel van de wedstrijdbaan, de luwte achter de bosjes ten noorden van De Eenzhamheid te omzeilen. Slaagt deze proef, dan zal ook tij den de Kaagweek in De Laak gefi nisht worden. Na rondvraag volgde tenslotte de sluiting der vergadering. Waterpolo'Het Haagse HZPC heeft vrijdagavond in Antwerpen een waterpolowedstrijd tegen de Ant werpse ZC met 104 verloren. De tussenstanden waren: 22, 10, 3 0, 4—2. „Rolpaden" langs de „Piëta" Drie „rolpaden" kunnen op de wereldtentoonstelling in New York, die 22 april wordt geopend, ongeveer zesduizend mensen per uur langs Miche langelo's „Piëta" voeren. Dit 465 jaar oude meesterwerk in wit marmer zal een ereplaats krijgen in het ovaalvormige Vaticaanse paviljoen. Bezoe kers die wat langer naar de beeldengroep willen kijken dan de „lopende band" toestaat, kunnen van een vierde, hoger gelegen pad gebruik maken, dat niet wordt voortbewogen. De snelheid van de rolpaden wordt aangepast aan het aan tal bezoekers, maar de leiders van het paviljoen hebben al la ten weten, dat zij haar „rede lijk" zullen houden. Nieuwe successen voor Labourpartij Bij de donderdag gehouden verkie zingen voor het graafschap Groot- Londen heeft de Britse Labourpartij de overwinning behaald. Labour kreeg 64 van de 100 zetels en de conservatieve partij 36. Bü de provinciale verkiezingen die deze week voor de 53 graafschaps raden zijn gehouden heeft Labour de belangrijke raad van Lancashire (Noord-Engeland), die het drie jaar geleden had verloren, heroverd. Ook Staffordshire (Midlands) werd een overwinning voor Labour. KORTE GOLF Bij de aardbeving, die in juli van het vorig jaar de Zuidslavische stad Skopje heeft geteisterd, zijn in totaal 1.070 mensen om het leven gekomen en 3.300 gewond. De schade wordt geschat op ruim 1.6 miljard gulden. Rond 15.000 huizen werden verwoest en 20.800 beschadigd. Na 14.000 maal om de aarde te hebben gedraaid en een afstand van rond 550 miljoen km te hebben af gelegd, is de Amerikaanse ballon satelliet „Verkenner-9", die op 16 maart 1961 werd gelanceerd, donder dag bij zijn terugkeer in de damp kring verbrand. dr. J. A. E. van Dodewaard vertrek vrijdag 17 april naar Rome i.v.m. de bijeenkomst van twee subcom missies uit de theologische commis sie. Mgr. van Dodewaard zal waar schijnlijk tot 25 april afwezig blij ven. Daardoor vervallen op 22 april de gebruikelijke woensdagaudiën ties. In de moutfabriek van de heer J. Arnoldts te Sittard vatte vrijdag middag door oververhitting twintig ton gekiemde mout vlam. Het vuur werd door de Sittardse brandweer met groot materiaal bestreden. De hevige rookontwikkeling, de vrij ge- isoleerde ligging en de geweldige hit te bemoeilijkten het blussingswerk ten zeerste. De schade wordt geschat op meer dan een ton.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10