„SCHAKELS" DRIE BUSLIJNEN IN LEIDEN ZUIDWEST EN OEGSTGEEST ONTSLOTEN BEELD TE VROEG ONTHULD HOOFDPIJNPOEDERS DONDERDAG 9 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 i'" 'Mg- Man met vogel aan Witte Singel Voortijdig is vannacht door onbe kenden het beeld, dat de kunstenaar Cees Stouthamer maakte voor het Zoölogisch Laboratorium te Leiden, onthuld. Het beeld staat al enige tijd onder grauw zeildoek op zijn plaats aan de Witte Singel, wachtend op de officiële onthulling, waarvan de da tum moest worden bepaald door de hoogleraar-directeur van het labo ratorium, prof. dr. H. P. Wolvekamp. Leidse Indianen Gisteravond hebben volwassenen en padvinders in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden serieus indiaantje gespeeld. Er werd nl. een Indiaanse avond gehouden onder auspiciën van de Vereniging voor Paedagogiek en de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Op verantwoorde wijze werd het leven van de Indianen in Noord-Amerika uitgebeeld. Allen wa ren gekleed in de originele kleding van de prairie-indianen. Het geheel werd opgefleurd door Indiaanse dan sen. De avond stond onder de inspi rerende leiding van dr. G. D. van Wengen. ZWAK STUK IN GOEDE OPVOERING Herman Heijermans is na Bredero onze grootste toneelschrijver, „óp hoop van zegen" en „De wijze kater" zijn van het talent van Heijermans de beste getuigenissen. Gisteravond werd in het kader van de Heijermans- herdenking (Heijermans werd 100 jaar geleden geboren) het minder be kende „Schakels" opgevoerd door het Nieuw Rotterdams Toneel; en het is gebleken, dat de onbekendheid van dit stuk bepaald geen toeval is. Het stuk telt naast momenten van werkelijke toneelkunst, enkele zeer zwakke plekken. De psychologische ontwikkeling is in sommige delen verre van logisch, hier en daar zelfs nagenoeg onaanvaardbaar, terwijl vooral tegen het einde van het stuk Heijermans het goede spoor bijster wordt; het drama is geen drama meer, het wordt melodrama. Het beeld, dat een Zadkine-achtige indruk maakt dank zij het feit, dat een gat de plaats van het hart aan duidt, is een verbeelding van de mens in de ontmoeting met het dier. We konden van bevoegde instantie geen toelichting op deze plastiek krijgen. Waarschijnlijk houdt de figuur een vogel op de hand, terwijl een ander dierachtig wezen aan zijn voeten staat. Vanaf de overzijde van de Witte Singel heeft men een goed zicht op deze levensgrote aanwinst voor Leiden. Bijzonderheid is, dat het beeld vannacht al voor de tweede maal on officieel ontbloot is en dat de onbe kende onverlaten een bord voor het beeld hadden geplaatst, waarop zij een titel voor deze figuur hadden ge schreven. (Foto: De Leidse Courant) 15e R.K. ONDERWIJSDAG. Op dinsdag 14 april zal in Leiden de 15e R.K. Onderwijsdag worden ge houden. Het programma vermeldt 's morgens een gezongen H. Mis en in de morgenbijeenkomst een rede van prof. dr. J. A. Ponsioen S.C.J. over het onderwerp „Wat is een Ka tholieke School", 's Middags zal het toneelstuk „Brief van een generaal" van Maurice McLoughlin worden op gevoerd door het Amstel-toneel uit Amsterdam. PERSOONLIJKE REGIE De zwart-wit tekeningen in karak ters, waarvoor wij in het programma boekje van K. O. gewaarschuwd waren, zijn ons erg meegevallen. Wij zijn geneigd dit toe te schrijven aan het vaak verbluffend knappe spel van bijvoorbeeld twee hoofdrolspe lers Richard Flink en Jan Teulings, die tevens verantwoordelijk was voor de regie. Teulings heeft aan „Schakels" een zeer persoonlijke visie opgelegd, waardoor het stuk ontegenzeglijk aan zeggingskracht heeft gewonnen. De in het stuk beschreven situatie was voor Heijermans' tijdgenoten „uit het leven gegrepen", doch voor ons, die meer dan een halve eeuw later leven, en een geweldige sociale evolutie achter de rug hebben, vol komen irreëel. Teulings heeft dit in- „Leidse" Zeeuwen bepraken flora en fauna rond Duivenvoorde De in Leiden en omstreken woon achtige Zeeuwen, verenigd in „Luc- tor et Emergo" hebben gisteravond in de bovenzaal van café-restaurant „Old Dutch" weer hun maandelijkse bijeenkomst gehouden. Tot het welslagen ervan droegen ditmaal in hoge mate bij de heren N. van Dalsen en M. A. Vermet, die res pectievelijk een honderdtal fraaie zelfvervaardigde kleurendia's projec teerden van het landgoed Duiven voorde te Voorschoten en van het Zeeuwse landschap. Na het welkomstwoord van de voorz., dr. J. H. Bromelow, waarin hij ondermeer zijn vreugde uitsprak over de weer zeer grote ledenop komst, was allereerst het woord aan de heer Van Dalsen. In zijn korte in leiding vertelde de heer Van Dalsen, dat de vereniging het plan heeft op gevat om in de tweede helft van mei onder leiding van de heer Vermet 'n excursie naar het landgoed Duiven voorde te houden. Spr. gaf zijn gehoor een kort over zicht van de historie van het 14de eeuwse kasteel Duivenvoorde, dat kort geleden na een grondige restau ratie voor het publiek werd openge steld. Bijzonder veel succes oogstte de heer Van Dalsen met zijn fraaie op namen van de ondersoheide vogels, die zich op Duivenvoorde hebben ge nesteld, welke opnamen uiteraard onder vaak moeilijke omstandighe den en met veel geduld konden wor den gemaakt. Na de pauze projecteerde de heer Vermet, eveneens een voortreffelijk amateur-fotograaf, tal van kleuren dia's over de Zeeuwse landschappen, dorpen, dijken etc. gezien, en hij heeft deze wetenschap in zijn regie vorm gegeven. Hij heeft afstand genomen van zijn onderwerp, heeft vooral de humoristische zijde nadruk gegeven, zonder echter het karakter en de bedoeling van het stuk geweld aan te doen. Hij gaf trouwens zelf voortreffelijk gestalte aan zijn zienswijze in zijn rol van Hein Duif, de zeeman, die het leven van de zonnige kant ziet en zich zelfs niet door een ongelukkig huwelijk van de wijs laat brengen. VOORTREFFELIJK SPEL Richard Flink leverde als Pancras Duif vooral in de drie eerste bedrij ven een bijna ongeloofwaardige pres tatie. Hij paste zich geheel aan de regie aan, maar zwichtte in de laat ste fase van het vierde bedrijf voor de druk, die Heijermans hem in zijn teksten oplegde. Hans Culeman gaf zijn vertolking van Toon, de student, de juiste dosis zwierige nonchalance mee. Leo de Hartogh was bij vlagen uitstekend in zijn rol van Henk, di recteur van „De Schakel". Van de overige spelers konden eigenlijk alleen Nelleke Knegtmans als de kleindochter van Pancras Duif en Thera Verheugen als Marianne tot een naar moderne begrippen aan vaardbare prestatie komen. De ove rige spelers gaven aan hun vertol king beslist te weinig relief. De to tale indruk, die wij aan deze opvoe ring hebben overgehouden, is overi gens verre van ongunstig. Het was een bij vlagen uitmuntende vertol king van een van Heijermans zwak kere stukken. •(Advertentie) Prof. dr. K. H. Miskotte, oud-hoog leraar in de dogmatiek, theologische ethiek, kerkrecht en zendingsweten schap vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk, heeft een dezer dagen een ere-doctoraat in de godgeleerd heid van de Universiteit van Glas gow ontvangen. puauKAne van a.k.u., arnhêm ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van: ss „Statendam" (16-4); Argentinië: ms „Montferland" (13-4), ss „Cora- cero" (15-4); Australië: ms „Werras- tein" (15-4); Brazilië: ms „Cap. San Nicolas" (13-4), ms „Rhone" (15-4); Voorm. Brits Oost-Afrika: ms „Ya- lou" (12-4), ms „La Bourdonnais" (16 -4); Canada: ss „Maasdam" (15-4); Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" (15-4); Suriname: ms „Jason" (15-4); Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika: ms „Stirling Castle" (12-4), ms „Seroos- kerk" (15-4). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. De twee tekeningen dui den de nieuwe route aan per 31 mei a.s. van de bussen in Zuidwest en Oegstgeest. Lijn 2 heeft in Zuidwest zijn eindpunt aan de Cesar Franckstraat. Rijdt ver volgens via de aangegeven route naar de Herenstraat en vervolgt: Jan van Hout kade, Korevaarstraat, marktroute naar Oegst geest (20-minutendienst). Bus 3 onderhoudt een 20- minuten-dienst komend van station Lammen schans, Vijf Meilaan, Chur- chilllaan, Verdistraat, C. Franckstraat, etc. Een ver binding met onder meer Professorenwij k, Hout kwartier en Noorderkwar tier. Bus 4 maakt deze route in omgekeerde richting. De tekening van de lijnen in Oegstgeest spreek voor zichzelf. Voor artikel zomerdienst N.Z.H. zie pagina 9. HhUHHU

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5