ZWITSERSE PERS VOL LOF OVER OPTREDEN VAN HET JEUGDORKEST DE SCHADUW VAN EEN MAN DONDERDAG 9 APRIL 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Kwartet brak in uit verveling Uit pure verveling hebben vier ZURICH. WOENSDAG 1 APRIL Vandaag startten de leden van het Leidse Jeugd Kamer Orkest gelukkig wat later: het opstaan geschiedt namelijk steeds weer adagio molto. De rondrit door Zürich toont ons nu eens niet de oude, maar de nieuwe gebouwen. Gids is Paul Vogt-Freizeit- dienst van Pro Ju. ventute. We zien, dat je in Zürich in je vrije tijd kunt pottenbakken en je met ezels en lama's vermaken. De heer Steinbach be gint alvast een wedloop met een soort afghaan, die op zijn beurt een in doodsangst wegvluchtende kalkoen achterna zit. Aanvurende kreten van supporters tot het hondebeest wordt gevangen en de kalkoen kan uitblazen (evenals de „reisleider"). Om één uur aan tafel in restaurant Zürichberg voor de maaltijd, die ons wordt aangeboden door het gemeentebestuur. Bij de hoge temperatuur en de bloemkool trekt de heer Thomann, secretaris van de burgemeester, zijn jasje uit. Hij spreekt in het Hollands en in hemdsmouwen tot het Leidse Jeugdorkest. We moeten hem af en toe een woordje helpen, maar dat is juist wel amusant. Niet bang ZATERDAG 4 APRIL De laat ste dag wordt er gewinkeld en ge wandeld en hard gewerkt aan voor bereidingen voor de afscheidsavond. Om vijf uur staan de tafels klaar in het Schweighof (zo langzamerhand De begeleiding van de aria's ver- beroemd om het alkoholfreies Bier) zorgt het orkest „met klankrijke dis- voor een etentje, aangeboden door cretie" en Lenie Stevens „toont haar bet Jugend Orchester Zürich aan De Volkshauszaal voor het twee- uitgesproken talent" (pers). „An- fasten en gastheren: ver over de hon dje concert blijkt groot en licht te driessen" wordt als nooit tevoren ge- derd mensen, zijn, met een podium dat kan worden speeld en bij de laatste opmaat van vergroot, hetgeen natuurlijk ogen- laatste variatie gaan alle strijk- blikkelijk moeten gebeuren, willen stokken met zwier de lucht in. de alten niet met de lessenaars van de fagottisten in gevecht raken. Een zeer groot publiek wacht ons vanavond, een verwend en veel de schouders te beuken (weer eens wat anders dan dirigeren). Muzikale prestaties en humoris tische improvisaties, SLmpre Ois- trakh's eerste vioolles, een Posaunen- koor, een trio van Beethoven, een dans, een liedje van Ria, vullen de avond afgewisseld met dansen op J01^; mannen"!' 'twee* 19-jangë stoft muziek van de Landlerkapel. feerders een 20-jarige banketbakker *V7. -i i en 6611 19-jari8e elektriciën, broer „Allf Wiedersehen van de banketbakker, allen afkomstig uit Tilburg, vier jaren lang 's avonds ZONDAG, 4 UUR - „Stunde der inbraken gepleegd en vernielingen del en een symfonie van Harris (met Tranen Auf Wiedersehen'" Er wordt aangericht. Het viertal, dat dezer da- reven pauken!!!). gediscussieerd en gelachen op de w,erd ingesloten, heeft reeds 24 bustocht-retour en iedereen ringt inbraken bekend. Niet altijd gingen Werken, eten en zijn eigen partij uit de finale van de zu gezamenlijk op pad. De banketbak- (Ad Jepaer. Een beetje decrescendo is het fungeerde als leider. Behalve in afscheidsavond natuurlijk wel, maar wat geeft het? bedrijven en particuliere woningen, aiscneiasdvonu De band en de goede sfeer drongen m onder meer bunnen in het etherklanken zijn er in het JKL en er komen toch Palels raadhuis, het wethoudershms ncum niuiincn weer nieuwe concerten? het schone uitzicht over het water. De dag besluit met een concert in de TonHalle door het Tonhalle-orkest men speelt een suite van Bach, een wonderlijk altvioolconcert van Han- Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor OP THEEVISITE In Beethoven na de pauze De heer Zunderman spreekt de heer en mevrouw Scherrer toe om te danken voor al het werk, dat ze heb ben verzet. „Georges" Scherrer, diri gent van het J.G.Z., verdient oprecht een donderend applaus. Martien en een museum. Aan geld werd voor enige duizenden guldens buitgemaakt. Bovendien werden alerlei goederen gestolen. In vele gevallen werd uit pure baldadigheid een ware ravage aangericht in de bezochte percelen. van de LJA en tot slot staan beide bang. Het oordeel van de pers? „Aan reikten we „een mooi evenwicht tus- vele lessenaars van de strijkers en sen blazers en striikers" (Ders) j- aan de meeste van de blazers zaten Naast enorm veel muziekvreugde dlrlBen,en elkaar op het podium op jonge musici, die hun partij voor- brengt deze avond ons een onver- treffelijk speelden en die zich tege- wachte uitnodiging. Mevrouw Gyr lijkertijd zelfbewuste en bescheiden yjf Zug die heel erg vroeger het virtuozen voelden (en mochten voe- Leids gymnasium bezocht vraagt *en) ons voor vrijdag alle vijftig op de thee. doosje betekent: protektie tegen infektie Hoogtepunt DONDERDAG, 2 APRIL Het letterlijke hoogtepunt van de week: NIEUWE INVALSWEG NAAR DORDRECHT Gistermiddag is de nieuwe afrit naar Dordrecht van rijksweg 16 offi cieel in gebruik genomen. Deze af rit, even voorbij de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndreoht gelegen, vervangt de (Advertentiei oude toegangsweg naar Dordrecht, die een zeer gevaarlijke kromming had. H(j zal in de naaste toekomst wachtmeester Njjssen tussen de wal uitkomen op het Beneluxplein, een en het schip, want één der conclusies groot verkeersplein met de aanleg van het rapport luidde, dat de func- waarvan men al geruime tyd bezig tie van postcommandant te laag ge- ls- honoreerd en gewaardeerd werd. De Dit plein zal het Dordrecht binnen- Geld wisselen Het ambtenarengerecht in Rotter- SVSden' aanle tZ vu *°mende het de stad verlatende dam heeft vanmorgen beslist, dat de opperwachtmeester, een rang die verkeer naar men verwacht makke- eis van de wachtmeester eerste klas- voor wachtmeester Nijssen voorlopig en veilig laten circuleren. De Wachtmeester Nijssen blijft in Vianen v^^t. u.7. top van de Rigi. Eerst naar het Ca- jjet „blauwe" is het klooster in Ein- sino in Zug: een verrukkelijk gek ge- siedeln. dat bijna wit is ih de stra bouw, stikvol deuren en gangen en iem|e zon van vandaag, trapjes, een kostelijk zaaltje met ge plaatsing van Lexmond naar een on- gel moest een aantal wachtmeesters dergeschikte positie bij de groep- Vianen ongedaan te maken, niet ge grond H. J. van der Dussen, stelde met der eerste klasse van hun postcom- Kiaan te magen, met ge- mando's worden ontheven, wegens e(m symbolische haJldeling de afrit in Het ambtenarengerecht onvoldoende anciënniteit. Dat lot capitonneerd podium, waarboven Tiidens de tocht tenmin<rfp al« z*cb °P be* standpunt dat de trof ook wachtmeester Nijssen, xijaens ae locm lenminsie. ais llitj.nm(!tpn van rpnrpaniwtip hir,. uitkomsten van de reorganisatie bin nen het korps rijkspolitie -_ als ge- NIJSSEN JUICHTE NIET gipsen engeltjes dartelen met één of we even stilstaan moeten twee andere muzikale spreuk. Koffers en violen en een hoho nodi? eeldwi^se- - - instrumenten werden gedeponeerd |en. Als nette jKL ers treden ze de -5? Zgn' »raPP°rt-Boot en verder naar Arth-Golden, waar de bank binnen; in razende vaart, ver- bindend z«n- „blauwe tram" Waar staat voor momd als overvallers en zwaaiend transport naar Rigi-Kulm. Helaas met de buit komen ze weer naar weinig zicht, maar heej wat sneeuw buiten gerend. Segtoien van gelach en hoera, boven schijnt de zon. daveren door de bus. Sneeuwbalgevecht, soep, broodje sa lami. zonnebad, natte sokken rooie wangen. Na zo'n middag Veehouders in Rijnstreek dreigen met maatregelen als melkprijs niet (nog verder) wordt verhoogd i de Hollandse Maatschappij Wachtmeester Nijssen had gepro testeerd tegen de ontheffing uit zijn functie als commandant van de twee- Na de boterham in „Roter Hut" manspost der rijkspolitie in Lexmond een rondleiding door de kerk met de en de kort daarop volgende over- De besturen van de afdelingen Rijnstreek t concert- twee torens en de vijf orgels. De plaatsing naar Vianen, waar hij een van Landbouw, de Christelijke boeren- en tuindersbond en de Katholieke geestdrift tot Kigi-hoogte opgevoerd, klanken van het vierde orgelconcert ondergeschikte positie ging bekle- Land- en Tuinbouwbond, die gisteren in Alphen aan den Rijn bijeen Jp SS' nTar«»0llin 7Tu van Handel stromen door de rijk den. Achtergrond van alles was de waren, hebben telegrammen gezonden naar de minister-president en de stuk Nü-schtaart tewrortJe? De lïïïSï met een ^werking van het rapport-Boot dat minister Van landbouw. Zij laten daarin weten, dat zij het niet eens zijn butgemiguide versIeringem^Ti^ne^oge tormn g^ct ÏJS», Tel gering vastgestelde richtprijs voor de me.k van 31 cent zoek) heel kort en bumen het kwar. van het Franse orgel - ontelbare voorde meeste politiemannen be- doch wel met de vraagprijs van het landbouwschap. 33 cent. Als er geen uer klinkt het welluidend stemmen rococo-engelen machtig zwellende langrijke verbeteringen-inhield. Juist correctie van de prijs naar 33 cent komt gaan zij tot actie over, kondigen door de zaal. akkoorden van het Duitse instrument door dat rapport-Boot belandde ze aan. Onze maestro „verstaat de kunst In de grote koepel. Na het speciaal jI het orkest met voor ieder duidelijk voor ons gegeven concertje een om- waarneembare „Ausgezeichnigkeit" metje langs de lange rijen stallen van aan te sporen". (Dit volgens de Zwit- bet klooster. De volgorde voor van- serse pers). Joke Harzheim „een oer- daag is: kerk, stal, huisje. Het huisje muzikale concertmeesteres" (pers) is van mevrouw Gyr aan de Zuger toont in de romance van Beethoven See, met kamers als museumzalen en „een poëtische gevoeligheid" (pers). een terras waar je een concert kunt Zij ontvangt het applaus doodleuk geven. We zoeken een plaatsje in de met op het hoofd een krans, door zon met kopje thee en servetje vol collega's in de bus gevlochten van onbekende koekjes en genieten van klim4 op en primula (die geplukt wa ren in de tuin van het Rotschucheim; daar parkeerden enkele strijkers hun stoel in het meer en aten we alle- /-* ri i t\ maai „Buchstabesuppeirratheuvel in Drente gevonden Te Exloo (gemeente Odoorn, Dr.) is op het gebied van het landbouw bedrijf Tewes, even buiten het dorp, een grafheuvel gevonden van onge veer tweeduizend jaar vóór Christus. De grafheuvel stamt uit het laat- Neolithicum. De laatste tijd worden door het biologisch archeologisch in stituut van de Rijksuniversiteit te Groningen onder leiding van de we tenschappelijk hoofdambtenaar J. D. van der Waals geregeld opgravingen verricht, waarbij sporen zijn gevon den van de oudste bewoners van Drenthe. Bij de grafheuvel in Exloo is wel de steenmantel blootgelegd en ook is de ringsloot gereconstrueerd, maar het eigenlijke graf is evenals bij vorige gelegenheden nog niet ontdekt. De vondst is zeer interessant, zodat buitenlandse archeologen die ter ge legenheid van het „Second Atlantic Colloquy" in Groningen verblijven, gisteren een excursie naar de graf- NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER f 1.12 in beker of pot (Advertentie) heuvel hebben gemaakt. VRUDAG 10 APRIL HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte gr. muz. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.36 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Franse chansons. ,10.20 In de Platen- soos: muz. progr. voor de bejaarden. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gr. muz. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Angelus. 12.04 Sterren van vroeger: muz. klankbeeld. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Pianospel. 12.50 Platennieuws. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Wissewassenlicht pro gramma. 13.35 Walsmuz. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 St. Hubertus-Mis (gr.). 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Kamermuz. 17.00 Boekbepereking voor de jeugd. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Lichte gr. muz. 17.55 Lichte orkestmuz. en sol. 18.15 Fanfaremuz. 18.50 Kinderliedjes. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Boekbespreking voor de jeugd. 19.30 Tien jaar vlie gende schijven: gevar. progr. voor de militairen. 20.20 Wie het weet mag het zeggen: wedstrijd in muzieklitera tuurkennis. 20.50 Treffers.... van overal: maandelijks overzicht van de wereld-hitparade. 21.15 Kath. Paral lellogram, klankbeeld. 21.35 Klass. kamermuz. 22.15 Gr. muz. 22.20 Het Kon. bezoek aan Mexico. 22.30 Nws. 22.40 Het beeld van de mens, hoor spel. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA, 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO, 16.00 VPRO, 21.00-24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr. muz. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nws. 8.18 Lichte gr. muz. 9.00 Och tendgymn. voor de vrouw. 9.10 Piano kwintet (gr.): klass. muz. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gr. muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Voor de kleuters. 11.55 Licht orgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Tentoonstellings- agenda. 12.38 Licht ens. 13.00 Nws, 13.15 Meded. event, act. of gr. muz. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ens. met zangsol. 14.00 Zang en piano: In donesische volksliederen. 14.20 Voor de vrouw. 16.00 Solisten van weleer: violisten uit de 19e eeuw, klankbeeld. 16.30 Inzicht en uitzicht, een half uur voor wie tijd heeft om te luisteren. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor jonge mensen. 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.30 Boekbespreking. 18.35 Klass. gr. muz. 19.00 Kiosk: artikelen uit zojuist verschenen weekbladen. 19.10 Jazz-rondo. 19.30 Uit de kunst, een veertiendaags magazine. 20.00 Nws. 20.05 Radiokamerork. en instr. trio: klass. muz. 20.50 Bèta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen. 21.00 Prom.-ork. 22.00 Machten in on ze economie, doe. 22.30 Nws. 22.40 Marimba, act. kroniek. 23.10 Lichte gr. muz. 23.45 Soc. nieuws in Es peranto. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 19.30 De Drempel, progr. voor jonge studenten. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Berlin in Ber lin: muz. progr. 21.15 Bonanza. TV- film. 22.05 De Liturgie van de H. Mis, doc. NTS: 22.35-22.40 Journaal. VARA: 20.25 Concert, exp. Hon gaars filmpje. 20.40 Kettingreactie, speelfilm. 21.30-21.50 Nasciso Yepes, bespr. over de verschillende aspec ten van het gitaarspel. ij 65 „Mijn auto staat buiten klaar", ant woordde ik. „Onderweg zal ik je al les wel uitleggen, maar ik moet eerst nog een hartig woordje met Rojas spreken." „pa je hem doden." Ik schudde glimlachend mijn hoofd „Neen, Mercia", zei ik, „beslist niet Hij maakt het leven zó interessant, dat ik hem niet zou kunnen missen." Ik nam haar hand en geleidde haar in de hal. Aan de voet van de trap sloot ik haar in mijn armen en kuste haar, al vorens ik haar naar boven liet gaan. „Zeg, Mercia, zul je me voortaan bij mijn voornaam noemen?" „Ja, Stuart", zei ze met zo'n beto verend glimlachje, dat ik nog eens even afscheid van haar moest nemen. „Kom je gauw terug, lieverd?" Maar zjj was al boven en ik haastte mij naar de kamer. Billy had zijn gevangenen naar het midden van het vertrek gesleept en zat nu op de hoek van de tafel kalm zijn pijp te roken. „De zaak is in orde", zei ik. „De oude vrouw is naar Londen en Mer cia heb ik gevonden. Zij is aanstonds klaar om met ons mee te gaan". Hij knikte. „Ik heb jullie gehoord" „Hoe gaat het met Guarez?" vroeg ik, terwijl ik naar mijn gehavende tegenstander keek. „O, is dat Guarez?" zei Billy en hij gleed van de tafelhoek af. „Nu, hij maakt het vrij goed; je hebt alleen zijn bakkes een beetje hard geraakt, maar ernstig letsel heeft hij niet; ik heb hem al terloops geïnspecteerd." Het moet erkend, dat mijn tegen stander geen vriendelijke' aanblik op leverde. Hij lag op de vloer en zei niets, maar staarde ons met één oog zo woest aan als twee stuks met aan wending van alle beschikbare haat bezwaarlijk konden ontwikkelen. Het andere kijkorgaan had tijdelijk zijn werk gestaakt omdat het onder ge ronnen bloed verborgen was. „Hij heeft in ieder geval genoeg gehad", zei ik, „maar ik moet die an dere sinjeur een paar woordjes zeg gen. Laat ik je even aan mijnheer voorstellen. Senor Rojas uit San Luca mijnheer William Logan uit Londen. Billy, wat ben jij van oordeel, dat er met een man gedaan moet worden, die een meisje haar pols knijpt tot hij bijna breekt?" „Doodranselen", zei Billy even vriendelijk, als hij zeggen .zou: geef hem een borrel. Een onderdrukte verwensing, die aan duidelijkheid niets te wensen over liet, doch ongeschikt om voor het lezend publiek te worden her haald, was de enige reactie, welke op het vriendelijke uitgesproken von nis volgde. „Bovendien", zei Billy, „heeft hij het al verdiend door de wijze waarop hij zich van zijn tong bedient." Hij boog zich omlaag en met een vlugge zwaai hees hij de gevangene omhoog en zette hem op zijn twee benen. Ik keek de kamer rond en zag in een hoek een flinke essen wandel stok staan, die mijn handen deed jeu ken. Indien senor Rojas van nature mis schien weinig spraakzaam was, deze eigenschap liet hij plotseling varen, toen hij mij dat zeer bruikbare wapen zag ter hand nemen. Hij barstte uit in een afschuwelijk koeterwaals van Spaans, zoals dat in het Argentijnse achterland wordt gebrabbeld en smeekte kermend, dat wij hem die schande niet zouden aandoen. „Schiet mij dood, Prado", gilde hij. „Schiet mij dood. Ik ben niet bang om te sterven." „Houd je mond", riep Billy. „De duivel is veel te goed om met zo'n schurk als jij opgescheept te worden. Kom hier." Hij trok de tegenstribbelende kerel tegen de tafel aan en drukte z'n hoofd zo diep omlaag, tot het op het blad terecht kwam, zodat de schurk in ge kromde houding stond. Billy hield hem in die houding vast door het eenvoudige hulpmiddel, van zelf over zijn hoofd en nek te gaan liggen. Ik gaf een proefslag door de lucht. „Dit. mijn vriend", zei ik in het Spaans, „zal je leren vrouwen niet te mishandelen." Of mijn optimistische voorspelling in vervulling is gegaan, kan ik niet zeggen, maar zeker is dat senor Ro jas geen type was, om zijn gevoelens te onderdrukken. Hij jankte en gilde zo doordringend, dat mijn hart er door verwarmd en mijn arm tot gro tere werkzaamheid werd aange spoord. Eerst toen zijn stem schor en 't onderhoud minder aanmoedigend werd, liet ik de stok omlaag zakken. Billy liet hem los en hij gleed, snik kend en jankend als een gestrafte jongen op de vloer. „Hier eindigt het tweede epistel" zei Billy oneerbiedig. Dan boog hij zich over de van pijn kronkelende gestalte en voegde er met vriende lijke stem aan toe: „Neem mijn waar schuwing ter harte, ventje; als je er de volgende maal op uitgaat om Pra do dood te schieten vul dan je broeks pijpen goed op." Ik wierp lachend de stok in een hoek. „Wij zullen die knuppel maar als souvenir hier laten", zei ik. „Kom, Billy, ik denk dat Mercia wel reisvaardig zal zijn." Wij gingen in de hal en sloten de deur achter ons, teneinde het onsa menhangend gevloek buiten te slui ten. Mercia kwam juist met haar kof fertje de trap af. Aan de glans in haar ogen bemerkte ik, dat de eoho van onze feestvreugde in zekere mate haar oren had bereikt. „Mercia", zei ik, terwijl ik het kof fertje van haar overnam. „Mag ik Billy voorstellen? Wij hebben alles aan hem te danken." Zij gaf hem op haar eigen beval lige hartelijke manier de hand. „Hoe zal ik het u ooit kunnen ver gelden!" zei zij zacht. Billy maakte een buiging en kuste haar vingertoppen. „Geen dank, geen dank", zei hij vrolijk, terwijl hij haar met een glimlach van oprechte be wondering aankeek. „Ik ben altijd op zulke karweitjes belust". „Ben je klaar, Mercia?" vroeg ik. Zij knikte en wij gingen naar bui ten, waarna wij de deur achter ons sloten. De auto stond, waar wjj hem gela ten hadden. Billy deed de lampen aan en er schoten twee brede lichtbundels over de eenzame weg. Ik voelde dat Mercia, die aan mijr. arm liep, plotseling wankelde. Als ik haar niet met beide armen had omsloten, geloof ik, dat zij zou ge vallen zijn.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2