$)e£eidóe6oti/fca/nf Mexicanen verwelkomden koninklijke familie bijzonder hartelijk STILLE EN BLEKE PRINSES LIET NIEUWE VERKLARING VOORLEZEN CALEX Geen commentaar meer van regering op zeggen en doen van Carlos-Irene KONINGIN VERRASTE Al,EEN MET SPEECHJE IN HET SPAANS DONDERDAG 9 APRIL 1964 54e JAARGANG No. 16.197 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Warme Mexicaanse hulde aan vorstin Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes l.*5 H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard worden har telijk verwelkomd door president Adolpho Lopez Mateos na hun aankomst op het vliegveld van Mexico City. Irene: verhouding met familie onveranderd Prinses Irene heeft woensdagmid dag in Parijs een communiqué uitge geven, waarin zij onder meer zegt, dat de betrekkingen met haar fami lie „geen enkele wijziging hebben ondergaan". Zij verklaart dat zij, oa haar be sluit om het leven van haar toekom stige echtgenoot te volgen, niet naar Mexico was vertrokken om de per soonlijke verantwoordelijkheid van haar daden geheel te scheiden van de Staatkundige handelingen van haar familie en om te voorkomen, dat zij staatkundige moeilijkheden schept voor de koningin en de regering van haar land. Prinses Irene wil in Parijs rust ne men alvorens begin volgende week naar Nederland terug te keren. Het communiqué werd op een pers conferentie voorgelezen door een woordvoerder van de familie Bour- bon-Parma, de markies Guy de Va- lous. Gezegd werd dat er onjuiste lezingen van het Haagse communi qué, dat de prinses gisteren had uit gegeven, waren gepubliceerd. De „oorspronkelijke tekst", volledig en zonder de toevoegingen werd her haald. In deze herhaling werd geen gewag gemaakt van een besluit van de prinses haar huwelijk in het bui tenland te zullen sluiten en evenmin werd erin gesproken over „constitutio nele problemen" waarbij koningin Juliana betrokken zou zijn. De woordvoeder zei: „in de eerste plaats wil ik er de nadruk op leggen, dat de prinses deze persconferentie in Nederland had willen houden, maar dat dit door gebrek aan tijd on mogelijk was. Het communiqué dat de prinses door middel van haar par ticuliere secretaresse heeft verstrekt, wilde zij in de oorspronkelijke en volledige tekst herhalen. Tekst Deze tekst luidde als volgt: „Prinses Irene heeft besloten het leven van haar aanstaande echtgenoot te delen met alle gevolgen van dien. Daarom zal zij niet meegaan op het staatsbezoek naar Mexico, teneinde volledig de persoonlijke verantwoor delijkheid van haar handelingen te scheiden van de staatkundige han delingen van haar familie en om te voorkomen dat er staatkundige moei lijkheden worden geschapen voor de koningin en de regering van haar Official dealer Leiden e.o. land", aldus de woordvoerder. „Zoals men uit deze verklaring kan aflei den hebben de verhoudingen in het koninklijk gezin geen enkele veran dering ondergaan", aldus de woord voerder. „Het besluit van de prinses is* het gevolg van op haar uitgeoefende druk inzake enerzijds haar toetreden tot de rooms-katholiêke kerk, en aan de andere kant van waar vastbeslotenheid haar aanstaande echtgenoot bij te staan bij zijn verplichtingen tegenover Spanje. Hare Koninklijke Hoogheid is naar Parijs gegaan om enkele da gen uit te rusten. Ik zal u erken telijk zijn wanneer uit de prinses helpt deze dagen in volledige rust door te komen. Zij is van plan begin van de volgende week naar Nederland terug te keren." Zenuwcrisis Nadat de markies het communiqué had voorgelezen stond de prinses op en liep zij naar een aangrenzende kamer. Slechts een paar verslaggevers en fotografen waren toegelaten in het vertrek waarin de persconferentie werd gegeven. De persvertegenwoor digers, die de hele dag hadden staan wachten voor de woning van prinses Francoise de Lobkowitz, werden door politie en lijfwacht tweemaal gecon troleerd, voordat zij in het vertrek in het witte gebouw op de Avenue Marceau werden toegelaten. Prinses Irene, nog gekleed in de blauwgroene deux-pièce, waarin z(j 's morgens naar Parijs was gevlogen, zag er vermoeid uit. De markies zei: „Zij is op de -rand van een zenuwinstorting en heeft rust nodig". Op de aanhoudende vragen waar en wanneer de prinses zal hu wen zei de markies: „Er is nog niets vastgesteld." Meer wilde hij hierover niet zeggen." Hugo-Carlos niet aanwezig Prins Hugo Carlos was niet op de perconferentie aanwezig. Prinses Irene speelde nerveus met een prach tige ring met een robijn afgezet met diamanten, terwijl zij enigszins ver strooid luisterde naar het oplezen van het communiqué door de markies De Valous. Voor de deur van het vertrek hiel den drie lijfwachten de journalisten die niet binnen mochten vastbesloten buiten. De ontvangst in Parjjs is gister morgen aanvankelijk in volstrekte rust geschied. De prinses begaf zich naar het huis op de deftige Avenue Marceau, waar zij bij haar aanstaande schoonzuster haar intrek nam. Nog maar juist was zij daar gearriveerd of het huis werd belegerd door ver slaggevers en fotojournalisten. Zij werden in toom gehouden door Parij- se politiemannen in burger. De twee Rijksrechercheurs, die met de prinses zijn meegevlogen keken werkeloos toe. „We mogen niets doen, verklaarden zij, want we zijn op Frans grondgebied. De Parijse politie heeft de zaak in handen." Geen commentaar De Nederlandse regering heeft ge weigerd op de verklaring van prin ses Irene, die in Parijs werd afgelegd, (Advertentie) enig commentaar te leveren. De directeur van de RVD ver klaard dat het communiqué, zoals dit gisteren door de particuliere se cretaresse van de prinsessen werd uit gegeven onveranderd blijft. Hij voegde daaraan toe, dat de re gering en haar zegslieden geen com- me- ètaar meer zullen geven op wat er ook gezegd of gedaan wordt door prinses Irene en prins Carlos of na mens hen. HUWELIJK IRENE IN SPANJE Naar gisteren in Madrid werd Be kend gemaakt is het bijna zekér dat prinses Irene in Spanje in het huwe lijk zal treden. Waarschijnlijk vindt het huwelijk reeds in het begin van de volgende maand plaats, wanneer de Carlisten voor hun jaarlijkse bedevaart in Montejurra bijeenkomen. De plaats, die daarvoor het meest in aanmer king komt is Pamplona. Hier ont moette prinses Irene de prins van Bourbon-Parma een jaar geleden tij dens een stierengevecht. Het is te- veps het centrum van de Carlistische beweging in Spanje. Het Spaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken ontkende dat de prins de Spaanse nationaliteit zou krijgen. Fiér rechtop, een houding, die de Mexicanen respect afdwong, zo stond gisterochtend koningin Juliana onder de warme zon op het vliegveld van Mexico City, terwijl zij in het Spaans welkom werd geheten door de Mexicaanse president Adolpho Lopez Mateos. Om elf uur pi. tijd (het was toen in Nederland zes uur 's avonds) scheerde het vliegtuig van de Mexicaanse president boven de lucht haven. Dit vliegtuig had koningin Juliana, prins Bernhard en prin ses Beatrix en het gevolg van Houston in Texas overgevlogen naar het 2400 m. hoog gelegen Mexico City. Aan haar aankomst waren uitgebreide plechtigheden voorafgegaan, die volkomen aangepast lekën aan de vrolijke aard van de Mexicanen en aan het prachtige zomerse klimaat. Kadetten van het Mexicaanse leger stonden op gesteld. Zij droegen uniformen, die Frans aandeden; zwart met gouden knopen, een zwarte kepi met een pluim, de mouwen bij de manchetten met rood afgezet. Er was een zes verdiepingen hoge tribune, geheel gevuld met spelende Mexicaanse muzikanten in kleurige Mexicaanse costuums, de zogenaamde mariachi's (afge leid van het Franse woord mariage, omdat deze muzikanten op huwelijksfeesten plegen te spelen). Aan de tegenovergestelde zijde stonden orgeldraaiers, die met hun buikorgeltjes het stadsleven van Mexico City opfleuren. Een groep kinderen van een school, die door de Nederlandse kolonie is geadopteerd, juichte de Nederlandse gasten toe. wachtten de „Charros" en de ama zones van Mexico City om de gas ten van Mexico te paard tot aan de residentie te begeleiden. Dit gebaar had men in het bijzonder voor prins Bernhard gemaakt, wiens liefde voor de paardesport ook in Mexico niet onbekend is. Gisteravond heerste er grote druk te om het „Palacio de bellas artes" in de stad Mexico, waar koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Bea trix een uitvoering bijwoonden. Mexicaanse kadetten vormden in hun kleurrijke uniformen een ere haag tot aan de loge, waarin de vor stelijke bezoekers, in gezelschap van president en mevrouw Lopez Mateos en hun dochter, een voorstelling van het folkloristische ballet van Mexico gadesloegen. Confettiregen Toen koningin Juliana als eerste het vliegtuig verliet was alles en iedereen gereed om de koninklijke gasten te ontvangen. Saluutschoten werden afgevuurd en nauwelijks wa ren de rookwolken daarvan wegge dreven of de volksliederen weerklon ken. Eerst het Mexicaanse, toen het Nederlandse. Stram in de houding stond daar prins Bernhard in zijn uniform van de luchtmacht, naast hem onze koningin in een blauwe japon met een daarbij behorende blauwe mantel en zwarte hoed. Prin ses Beatrix was in het groen ge kleed. Koningin Juliana stond roer loos. Niets aan haar herinnerde aan de recente gebeurtenissen. Na het spelen van de volksliederen sprak de Mexicaanse president, die in gra cieus Spaans herinnerde aan de ban den tussen beide landen en de Ne derlandse gasten welkom heette. Vervolgens trad onze vorstin voor de batterij van microfoons van radio en televisie en tot grote ver rassing van alle aanwezigen beant woordde zij de toespraak van de pre sident in het Spaans. Op de slot woorden „Viva Mexico" volgde een warm applaus. Op dat moment scheen het of het gehele ceremonieel haar een ogenblik te machtig werd. Haast ongemerkt opende zij haar tasje, haalde er een zakdoekje uit en maakte een snelle beweging over het gelaat, een gebaar van enkele seconden. zoek van de koninklijke familie aan Mexico niet worden bekort. Aanvan kelijk koesterde men in Mexico de vrees, dat de recente gebeurtenissen invloed zouden hebben op de duur van het bezoek. Met name dacht men, dat de koningin wel eens, na het officiële gedeelte van het program ma, dat eind deze week afloopt, naar Nederland kon terugkeren. Geschenken voor koninklijke gasten President Lopez Mateos, zijn echt genote en hun dochter hebben de koninklijke gasten uit Nederland ter gelegenheid van het staatsbezoek aan Mexico een aantal geschenken aan geboden. Het presidentiële paar schonk de koninklijke familie een schilderij van twee naast elkaar ge legen Mexicaanse vulkanen, de ene genaamd „De slapende vrouw", de ander „de ridder" (die de vrouw be waakt). Verder gaf de Mexicaanse presi dent koningin Juliana een bokaal van onyx en ontving onze vorstin van mevrouw Lopez Mateos 'n ju welendoosje van goud-filigrain, ver vaardigd in chiapas. Tevens gaf me vrouw Lopez Mateos prinses Beatrix een typisch Mexicaans kostuum, zo als gedragen wordt in de staat Vera cruz. Het presidentiële gezin heeft ver der aan ieder lid van onze koninl> lijke familie een fraaie zijden hang mat gegeven en bovendien een ring aan prinses Beatrix. Spontane hulde Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zelter Toen het gezelschap bij de presi dentiële residentie „Los Pinos" aan kwam was de auto, waarin de Ne derlandse vorstin en de Mexicaanse president waren gezeten, bedekt met bloemen die de juichende menigte langs de route hen had toegewor pen. Langs de gehele vijftien kilo meter lange weg van het vliegveld naar de residentie bracht de bevol king de Nederlandse bezoekers een spontane hulde. Toen de auto's het grote Zocaloplein en de straten in de binnenstad passeerden daalde 'n regen papiersnippers in vele kleuren op de stoet neer. Bij de ingang van Chapultepechos Dansvoorstelling Het was een twee uur durende voor stelling van regionale dansen en, door typisch Mexicaanse muziek be- gelèide zeer rythmische volkswij zen, die het Mexicaanse leven van vroeger en nu uitbeeldden. De ko ningin genoot zichtbaar, terwijl „zij zorgen genoeg heeft", zo werd door iemand van het gevolg opgemerkt In de pauze werden de uitvoeren den aan koningin, prins - en prinses voorgesteld en belangstellend onder hielden de hoge bezoekers zich met hen. De leden van het ballet boden ko ningin, prins en prinses grammofoon platen aan, waarop de muziek en zang van het ballet is vastgelegd. Ook kregen zij fraai bewerkte hou ten dozen. Het optreden van de ko ningin wekte alom bewondering en een van de grootste Mexicaanse kranten, Excelsior, bracht de aan komst van de koninklijke familie on der een kop over de gehele breedte: Juliana, de sympathieke koningin en moeder verovert Mexico, met als onderkop: de zon, de bloemen en de kinderen hebben haar hart veroverd. Daarbij stond een foto afgedrukt van kleine kinderen, die tuiltjes bloemen aanboden. Duur van bezoek ongewijzigd V erontschuldigingen van prinses Irene .Prinses Irene heeft presi- 'dent Lopen Mateos in 'n tele gram haar verontschuldigingen aangeboden voor het op het laatste ogenblik annuleren van haar bezoek aan Mexico, zo heeft het Mexicaanse ministe rie van buitenlandse zaken be kend gemaakt. „Het spijt mij oprecht, mijn ouders op het laatste moment niet naar Mexi co te hebben kunnen vergezel len," zo staat in 't met „Irene" ondertekende telegram. „Deze laatste maanden droomde ik er niet alleen van, mijn dierbare vrienden in die ogenblikken van persoonlijke blijdschap weer te zien, maar vooral hen terug te zien in uw land, waar ik van houd en dat ik altijd in mijn hart mee zal dragen. Ik hoop Carlos spoedig te kun nen laten delen in de vreugde, u te kennen en uw land dat! tot dat het tegendeel bewezen wordt, het mooiste ter wereld is," aldus prinses Irene. ZOEKT U EEN GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70 en 100 of I 300 en 800 Juwelier v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De markies Guy de Valous, een woordvoerder van de familie Bourbon-Parma, leest in aanwezigheid van de markiezin en prinses Irene, een ootnmuniqué voor tijdens een persconferentie in de woning van prinses Francoise de Lobco wits in Parijn LAGERE TEMPERATUREN Boven Frankrijk en de Alpen is een afzonderlijke hogedrukgebied ontstaan. Dicht ten noordwesten van de Britse eilanden bevindt zich daar entegen een depressie. Beide houden tezamen een zuidwestelijke stroming in stand, die zachte lucht naar West- Europa transporteert. Zowel het ho ge- als het lagedrukgebied bewegen zioh naar het oosten. Het gevolg hier van is, dat het koufront van de de pressie, dat vanochtend Ierland be reikte, morgen Nederland zal passe ren. Dit gaat naar alle waarschijn lijkheid gepaard met enige regen of enkele buien. .De lucht achter het front heeft een lange weg over het noordelijke deel van de oceaan afge legd en is daardoor kouder dan de lucht waarin we ons vandaag bevin den. De temperatuur zal morgen dan ook weer naar beneden gaan. ZON- en MAANSTANDEN 10 April: zon op 05.55, onder 19.29; maan op 05.41, onder 16.44. H oogwaterstanden 10 April: v.m. 1.43; n.m. 14.01. KORRELTJE Wat voor heden goed en nuttig schijnt, blijkt straks soms verkeerd en waardeloos.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1