OOSTENRIJK NA ZEVEN JAAR WEER TECEN DISCIPELEN VAN SCHWARZ LFC op het nippertje gewipt door le-klasser Laakkwartier a B B - ïüta SCHAKEN g b a x a z h Fortuna '54 klopt Zwitserse ploeg Vier gelukkigen met alles goed Griekenland schakelt Britten uit -swrjgH DONDERDAG 9 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 NA HET DRAMA VAN WENEN Zondag a.s. in het Olympisch stadion in Amsterdam Nederland Oostenrijk. Een hernieuwde kennismaking met het Oostenrijkse voetbal, na het drama in het Praterstadion van Wenen en de daar op volgende ontmoeting in Amsterdam, wedstrijden die zeven jaar geleden de gemoederen bezig hielden in het kwalificatie-toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Vooral de eerste ontmoeting in Wenen heeft bij velen nog een nare nasmaak, door het optreden van de beruchte Dienst die doelman Eddy Pieters Graafland kraakte en Haummer, die op een bijzonder onelegante wijze Roel Wiersma een hersenschudding bezorgde. En was dat nog niet alles, de omstreden elfmetertrap deed in wezen voor de Nederlanders de deur dicht om het eindtoernooi te bereiken. Want in de tweede ontmoeting in Amsterdam kwamen de Nederlanders niet verder dan een gelijkspel: 1—1, dank zij het fraaie doelpunt van Abe Len stra in de 65e minuut. tenplaats is nog een vraagteken, of- IN HET VERLEDEN 21e"S*nof. verstevigd, omdat Grau- schoon Kastner zijn tegenstanders j s3™ niet alleen een prachtig doel- vele malen verraste door zijn snel- Maar dit alles is verleden tijd; al- pnnt „„teerde, maar tevens zijn me- held. van" WitLreherbbenatraÏ957ntIgenn van prachtige passes Vandaag aal Josef Walter de 15 Oostenrijk gespeeld en vol verwach- J man aanwijzen die de reis Mar Ne- ting kijkt iedere voetballiefhebber Nemec verhuisde naar de rechts- derland zullen meemaken. Het elf- naar de vijfde ontmoeting tussen buitenplaats en scoorde een gave tal dat het Olympisch stadion zal be- beide landen. Eenmaal wonnen de treffer, terwijl Flögel de eindstand treden wordt in de loop van zater- to 1912 twens het °P ^acht. bekend gemaakt. Olympisch toernooi in Stockholm, met 3-1; tweemaal verloren de onzen in 1933 met 0-1 in Amsterdam, en in 1957 in Wenen met 2-3 en een- VERMOEDELIJKE OPSTELLING Gezien het vertoonde spel zal Kol- ler hoogstwaarschijnlijk als stopper optreden, terwijl het spelen van Ha- senkopf en Hirnschrodt in de verde diging eveneens geen al te moeilijke keuze zal zijn. De markantste figu ren op het middenveld waren tijdens deze oefenwedstrijd Puschnik en Sko- cik, terwijl in de aanval het binnen- trio Flögel, Grausam, Fi^la de beste indruk achter liet. Nemec voldeed als rechtsbuiten, maar de linksbui- ZILVEREN MOLENTOERNOOl LFC UIT DE IMPASSE Het Nederlands elftal komt uit in dezelfde opstelling als tegen België en is reeds samengesteld, maar de Oostenrijkse bondstrainer Josef Wal ter en coach Bela Gutmann zijn nog niet zover. Laatstgenoemde moet het Oosten rijkse voetbal uit de impasse halen en daarom speelden twintig geselec teerden woensdag een oefenwedstrijd van driemaal dertig minuten tegen Kapfenberg. De „nationalen" wonnen met 7-0, en ofschoon de cijfers tegen het veel zwakkere Kapfenberg niets zeggen omtrent de krachtsverhouding, wa ren Josef Walter en Bela Gutmann optimistisch ten aanzien van de ont moeting tegen Nederland. LET OP GRAUSAM In het eerste half uur imponeerde alleen Fiala, die in de 16e minuut voor de openingstreffer zorgde. Inde tweede periode, stond „nationaal" Fraydl in het doel van Kapfenberg. Deze miste twee houdbare schoten van Nemec en Fiala, terwijl Grau sam als middenvoor spelend 'n goe de indruk achterliet. Deze indruk werd in de derde VOETBAL Cor van der Hart opvallend goed De Limburgse ere-divisieclub For tuna '54 heeft woensdag te Grenchen een overwinning met 21 behaald op een Zwitserse selectieploeg. Weliswaar waren de Zwitsers in de faire, maar ietwat trage wed strijd, die door 3500 toeschouwers werd bijgewoond, het meest in de aanval de cornerverhouding 10-2 in 't voordeel der Zwitsers illustreert dit duidelijk maar de aanvalslinie miste de macht de kansen uit te bui ten. Slechts dan was de Zwitserse vier-mans-voorhoede werkelijk ge vaarlijk, wanneer ze met een directe speltrant ten aanval trok. Bij Fortuna vielen vooral op Cor van der Hart en Piters, terwijl tot de beste Zwitserse spelers behoorden Farn, Kaiserauer, Gottardi en Mosca- telli, welke laatste overigens na 5 minuten reeds een prachtige sco ringskans onbenut liet. Voor LFC is het door haar zelf georganiseerde Zilveren Molentoernooi gisteravond al geëindigd. Tegen het Haagse Laakkwartier moesten de Leidenaren met 43 het onderspit delven. Wel moet daaraan toegevoegd worden, dat de geelzwarten deze wedstrijd met 4 invallers moesten aan treden en dat het tegen een elftal uit de eerste klas niet gemakkelijk winnen is. Erg gemakkelijk heeft Laakkwartier de zege zeker niet ge kregen, want pas in de laatste minuten van de wedstrijd wisten de Hage naars de overwinning in de wacht te slepen. Dit kwam door een misver stand in de achterhoede waardoor de midvoor van Laakkwartier de be slissende treffer achter invaller-doelman Van Leeuwen in de touwen kon plaatsen. Gelijke kansen In het begin zag het er zeker niet naar uit dat LFC als verliezer uit de strijd te voorschijn zou komen, want nauwelijks 4 minuten na de aftrap nam LFC de leiding. D. Sira lanceer de een corner goed op maat naar H. Heymans, die geen moeite had om in te schieten: 10. Na 18 min. maakte Laakkwartier gelijk. Rechtsbuiten Corsmit wist met een fraaie -kopbal doelman De Hoed kansloos te ver slaan: 11. Vlak daarna namen de Hagenaars de leiding door een doel punt van linksbinnen Kamerbeek 12. Voor er een half uur verstreken was ondernam LFC een prachtige tegenaanval, die voortreffelijk was voorbereid. P. de Jong rondde de aanval af met een zuiver gericht schot, dat doelman Toledo geen schijn van kans gaf: 22. Tot aan de rust was het een gelijkopgaande en aan trekkelijke strijd. WIELRENNEN Karstens en Zoet naar Ronde van België Gerrit Schulte zal in het kader van de voorbereidingen voor de Ronde van de Toekomst met een sterke ploeg deelnemen aan de Ronde van België voor amateurs. De sportcommissie van de KNWU heeft voor deze ronde, die van 25 april tot 3 mei wordt gehouden, in overleg met de bondscoach en de ploegleider de volgende renners aan gewezen: Jan Pieterse (Oude-Tonge), Gerben Karstens (Leiden), Jan Boog (Laren), Frans Ouwerkerk (Rotter dam), Bert Zoet (Sassenheim), Eddy Beugels (Sittard), Harry Stevens (Elsloo) en Jacques Schouten (Wog- num). De heren De Haan en Hulshof gaan mee als respectievelijk soig- neur en mecanicien. Pijnlijk incident in Omloop van de Provence De woensdag gereden eerste étap pe van de omloop van De Provence van Marseille naar Avignon, over 'n afstand van 213 km, had na 155 km een pijnlijk intermezzo. Te Beaucaire vond een massale valpartij plaats, waarbij o.m. betrokken waren de Duitser Wolfshohl en de Fransen Jacques Anquetil en Lebaube. Het ernstigste was Wolfshohl er aan toe, die volgens de eerste diagnose een sleutelbeen had gebroken. Lebaube liep verwondingen in het gezicht op. Anquetil hield een pijnlijk hoofd aan de val over, maar vervolgde in ge zelschap van de Spanjaard Bahamon- tes en de Belg Bracke, die eveneens door de valpartij oponthoud hadden gehad, de rit toch. SPRINTZEGE VAN BEHEYT De étappe werd beslist in een mas sale eindsprint. Beheyt zegevierde in een tijd van 5 uur 48 min. 11 sec. voor de Belg Lelague, de Engelsman Hoban, de Belg Vandenbossche en de Fransman Joseph Groussard. De Ne derlander Jan Janssen plaatste zich achttiende in dezelfde tijd als de win naar. Bahamontes en Bracke eindigden met nog enkele renners, in een klein groepje bijeen, met een achterstand van ruim vijf minuten op Beheyt. ATLETIEK DE SPORTTOTO Aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde hebben 533.399 personen deelgenomen. Aan prijzen kwam be schikbaar ƒ206.878,98. Voor de eerste prijs ad ƒ113.783,44 meldden zich 4 ge lukkigen, die ieder bruto 28.445,86 zul len ontvangen. Voor de tweede prijs, ƒ62.063,69, had den 68 deelnemers 12 uitslagen goed voorspeld. Zij krijgen netto 912,70 uit gekeerd. Voor de extra prijs van vijf gelijke spelen is 'n bedrag van ƒ31.031.85 beschikbaar. Hiervoor komen 22 gega digden in aanmerking, die bruto ƒ1410,54 in ontvangst kunnen gaannemen. Xi onoplettendheid, misschien vermoeid heid, doet hem de volgorde der te spelen zetten verwisselen en dat is net voldoende voor de tegenpartij om in 't voordeel te komen. Zwart speelde: 13.e7-e6? En nu volgde: 14. d4-d5, e6xd5 (op nu Pa5 volgt d5xe6 met pionwinst): 15. Lc4xd5!, Pc6-a5; 16. Pe2-f4 (het steunpunt d5 wordt verder verzekerd). Ta8-c8; 17. Tclxc8, Dd8xc8; 18. Le3-d4!, Lg7xd4f; 19. Ddlxd4, Pa5-c6; 20. Dd4-b2, Pc6- e7; 21. Tfl-cl, Dc8-b8? Zwart ontgaat de nu volgende combinatie; alweer verwonderlijk voor een speler van dergelijke sterkte. Met Dd7 zou zwart weliswaar minder goed staan, maar niet verloren. Wit speelde nu 22. Pf4- e6ü En, volkomen in de war ge bracht antwoordde zwart: 22 Pe7-d5 om opgeschrikt te worden door 23. Db2-g7 mat. Enige troost is dat na 22. fxe6, 23. Lxe6t, Tf7; 24. Df6, Df8; 25. Tc7 ook verlies had betekend. *9 ««ftXWH Het spelen van een goede schaak partij is een inspannende bezigheid. Het heet een spel en dit zou inhou den, dat het ontspanning brengt. Als afwisseling van de dagelijkse arbeid, of deze nu lichamelijk of geestelijk is, geeft de schaakpartij stellig af leiding en verzet de gedachten, doch zodra men zich werkelijk ten volle aan de opdracht een goede partij te spelen houdt, vergt het een voortdu rende aandacht, gedurende verschei dene uren achtereen. Een ogenblik van verslapping, van niet ten volle geconcentreerd zijn, kan reeds fataal worden. In de volgende partij, uit het toer nooi te Buenos Aires 1955 tussen Wit: Gligoric en Zwart: Packman, werd na de volgende zetten: 1 d4, Pf6; 2. c4, g6; 3. Pc3, d5; 4. cxd5, Pxd5; 5. e4, Pxc3; 6. bxc3, Lg7; 7. Lc4, 0-0; 8. Pe2, b6; 9. 0-0, Lb7; 10. f3, c5; 11. Le3, cxd4; 12. cxd4, Pc6; 13 Tel, de volgende stelling bereikt. H*H AA 4i A A '"ft A B m.tm m m bab h B E BAB Ai B BAB ABCDEFGH Ter oplossing Doelman geslaagd Trainingpakken-wedstrijd Voor-Olympisch voetbal Griekenland heeft Groot-Brittan- nië uitgeschakeld in het voor-Olym pisch voetbaltoernooi. Nadat de Brit ten in Londen met 21 de Grieken hadden verslagen in de eerste kwali ficatiewedstrijd, zegevierde Grieken land woensdag in de returnmatch te Athene met 41, waarmee de totaal score 53 werd in het voordeel van Griekenland, dat nu nog twee wed strijden tegen Tsjecho-Slowakije moet spelen om de weg te effenen naar Tokio. De Grieken, die door hun superieure voetbal de overwinning alleszins verdienden, konden pas in de laatste acht minuten met twee doelpunten hun zege gestalte geven. Bij de rust leidde Griekenland nog maar met 10. Na de rust kwam LFC met doelman Van Leeuwen onder de lat, daar De Hoed het veld moest verlaten wegens een opgelopen blessure.. En al direct werd de nieuwe goalie op de proef gesteld door de Haagse voorhoede; hij slaagde glansrijk! Het zou ruim 21 minuten duren eer de geelzwar ten tot scoren zouden komen. H. Hey- marts kreeg een hoekschop te nemen, plaatste door naar broer Aat en deze kopte fraai in: 32. LFC had weer de leiding. Maar weer niet voor lang, daar in de 40ste minuut Laakkwar tier de partijen opnieuw op gelijke voet bracht door een doelpunt van F. Wagtet- (33). In de laatste minu ten van de wedstrijd ontstond het reeds in de aanhef beschreven mis verstand in de Leidse verdediging, hetgeen voor LFC een vroegtijdig einde van het Molentoernooi bete kende. BILJARTEN TINY WIJNEN WEL NAAR VOORHOUT Tini Wijnen, die wegens ziekte niet deel kan nemen aan de Europese kampoienschappen anker kader 47/1, die vandaag in de Duitse stad Düren zijn begonnen, zal a.s. zaterdag wel zijn demonstratiepartij spelen tegen Roodenburg in café-restaurant „Eigen Zorg" te Voorhout. De Ossenaar is in zoverre hersteld, dat hij weer kan spelen, hetgeen na- turlijk niet wil zeggen, dat hij di rect weer in zo'n vorm is, dat hij met succes kan deelnemen aan een Europese titelstrijd. Badminton. Het Nederlandse badmintonteam heeft woensdagavond te Haarlem een grote nederlaag ge leden tegen een Brits universiteits team. Het eindresultaat was 165 in het voordeel der Britten. van De Bataven De atletiekvereniging De Bataven hield gisteren weer de traditionele Trainingspakkenwedstrijd op de J^eidse sintelbaan. De bedoeling van deze onderlinge krachtmeting, waar aan dit jaar ook De Spartaan uit Lisse bij gebrek aan een eigen sin telbaan deelnam, is uit te maken, hoe de atleten hebben overwinterd, hoe hun conditie is en hoe de ver houdingen binnen de vereniging lig gen, met het oog op samen te stellen ploegen voor het komende wedstrijd seizoen. De uitslagen zijn: Heren. 100 m: 1 H. Verdegaal 12.-, 2 G. Verhaar 12.2, 3 O. Hettinga 12.2, 4 P. Langelaan 12.4, 5 Jac. Kraan 12.9, 6 F. Mentink 12.9. Jongens A, 100 m: 1 J. Ransdorp 12.2, 2 N. v. Dornik 12.3, 3 B. Rooy- akkers 12.3, 4 K. Floor 12.5, 5 A. Belt 12.7. Meisjes A en B, 80 m: 1 C. Dor- landt 10.9, 2 P. v. Beek 11.2, 3 W. Hulshof 11.2, 4 M. Lourier 11.6, 5 C. Jaspers 11.8. Heren, 400 m: 1 G. Verhaar 53.9, 2 H. Verdegaal 54.1, 3 B. Kraan 57.7, 4 Jac. Kraan 58.-, 5 P. Langelaan 58.3, 6 P. Brugman 59.1, 7 W.' Compier 59.4, 8 P. Niekerk 59.4. Dames, 200 m: 1 C. Dorlandt 29.5, 2 D. v. Beek 30.3, 3 W. Hulshof 30.4, 4 M. Lourier 30.5. Jongens A, 300 m: 1 B. Rooyakkers 40.1, 2 J. Ransdorp 40.5, 3 A. Belt 41.-, 4 Fr. Dames 42.2. Heren, 1500 m: 1 H. Kraan 4.31.6, 2 H. Verdegaal 4.39.2, 3 B. Kraan 4.40.2, 4 J. Kraan 4.42.7, 5 W. Com pier 4.45.8, 6 P. Brugman 4.46.6. Voetbal. De eerste wedstrijd tussen Olympique Lyon en de Spor ting Club de Portugal voor de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor nationale bekerwin naars, welke woensdagavond te Lyon is gespeeld en die werd geleid door onze landgenoot Piet Roomer, is ge ëindigd in een gelijk spel: 00. XH B H*H BAH BABA H*H BAH ÜA1SAB I H H BAHJ A3 SftHAES ABCDEFGH Indien zwart nu had voortgezet met 13 Pa5T waarop wit het beste zou antwoorden 14. Ld3 en dan 14. e7-e6, dan zou er evenwicht zijn en wit maar moeten zien, hoe verder te gaan. Een meester als Packman weet dit stellig ook, maar een ogenblik van ABCDEFGH Wit aan zet, wint. •&\oa iBui ua 9S31 e :-AUO d 'LOL Z 'U3JL I jo tgqxj, do jbui l3iajp ua zSl Z WH '+J.SX t M.M.O.-aanvoerder trad te Hoogmade in het huwelijk In de parochiekerk van O.L.Vrouw Geboorte te Hoogmade is gisteren het huwelijk ingezegend van Fr. Jansen en Emerentia Borst. Deze huwelijksinzegening zou zich niet onderscheiden hebben van andere, ware het niet, dat het hier betrof de aanvoerder van het eerste elftal van de plaatselijke voetbalvereniging MMO. Voor de inzegening en de H. Mis, welke tot hun intentie door de geeste lijk adviseur van de vereniging, pas toor Oltshoorn werd opgedragen, wacht te de aanvoerder met zijn bruid reeds een warme huldiging. Op het kerkplein werden zij verwel komd door vele clubgenoten, die met erebogen in de wit-groene kleuren en met de clubvlaggen van MMO een ere haag vormden alvorens het bruidspaar de kerk binnenging. Brigadier Piet en de semi-prof 32. Het zal een ieder duidelijk zijn Excellentie!" riepen de Ijverige func- hoe vreemd de minister van Buiten- tionarissen ontzet uit. „De politie ver- landse Aangelegenheden opkeek toen zoekt ons u onverwijld mededeling te daar zijn staatssecretaris en zijn re- doen van 't feit, dat een zekere Karei ferendaris tegelijk bij hem binnen- Kleutjes of Geutjes door twee Italia- holden en dat nog wel op zo'n krank- nen is ontvoerd en vermoedelijk clan- zinnig vroeg uur van de dag. destien op weg is naar Italië. Dit ,Wat is er jongens?" vroeg de oude feit kwam ons zo belangrijk voor, daf minister ontdaan, dde vond dat zijn wij onmiddellijk onze drukke werk- medewerkers er uitzagen, alsof hun zaamheden teTzijde legden om u. Foto- doelman Pichler tijdens de training van de Oostenrijkse selectieploeg doodvonnig zojuist getekend was. „Dat is inderdaad vreselijk!" viel voor de wedstrijd tegen Nederland. Jen vreselijke slag trof one land, de minister zijn helpers m de rede. „Hier moet onmiddellijk gehandeld wordien! Ik begrijp het wel. Het gaat hier natuurlijk om de wondervoetbal- ler Karei Kleuntjes. Als oud-voetbal ler meen ik, dat er daden gesteld moeten worden!" Ja ja, de minister loog daar geen woord van. In zijn jeugd was hij herhaaldelijk als reserve uitgekomen voor het twaalfde elftal van Bonc- kelhoven Vooruit, zodat hij beslist een voetb aldeskundige genoemd mocht worden. „Laat onmiddellijk mijn wagen voorkomen!" beval de minister. „Ik ga een protestnota overhandigen aan de Italiaanse ambassadeur! Nu di rect." Zo was die minister van B.A. altijd onmiddellijk tot handelen bereid. Kijk, daar rijd hij al door de stad, op weg naar die Italiaanse ambassade.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10