A „Accountants" van liet tweede plan Bedreigde woonwagen bewoner in Leiden wapende zich met stengun „GENEESKUNST" HOUDT ZICH AFZIJDIG Sigaretten-verkoop in januari 17 procent minder Stakers geweerd door aannemers Spelend kind in autowrak gewond EXPLOSIE OP KATWIJKSE LOGGER Ckefariue 4 DE SCHADUW VAN EEN MAN DINSDAG 7 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Geopend van 10 uurv.m. tot 10 uur n.m. llaaH**0^ Alles voor Uw vacantie! Groot voorlichtingscentrum Shows ven vacantlekledlng Kampeerdemonstratles Doorlopend toeristische like ovond Nivon-Tour-Sho Bescherming van titel Staatsregeling in de maak met SPD-examen-niveau Haast U naar Kamp Haiifrustf film» W HAAGSE RECHTBANK Er scheen voor een 23-jarige koop man, die in het woonwagenkamp te Leiden woonde alle reden te zijn om zich te bewapenen. Men had hem n.l. verdacht aan de Leidse politie mededelingen te heb ben verstrekt over de gebeurtenissen rond de schietparij in het kamp in het vorig jaar. „We krijgen je wel een keer", zo zou hem zijn medegedeeld door bij de schietpartij betrokken familieleden. „Ik voelde me echt bedreigd", zo verklaarde de koopman voor de Haag se rechtband waar hij zich had te verantwoorden wegens overtreding der Vuurwapenwet. Hij had n.l. een stengun met 77 pa tronen in zijn wagen. Een en ander had hij voor 75. van een onbekende in een café ge kocht. Toen de politie een controle hield Weer stijging winst van Unilever Uit het verslag over 1963 van Uni lever (N.V. en Ltd samen) blijkt in aansluiting aan hetgeen reeds op 25 februari jj. werd gepubliceerd, dat de omzet met 455 miljoen is ge stegen tot 19.678 miljoen; de stij ging deed zich vooral voor in de twee de helft van het jaar. De winst is met 123 miljoen en de geconsolideerde nettowinst met 41 miljoen toegenomen tot resp. 1203 en 566 miljoen. De winst op margarine is op hetzelfde peil geble ven. De wasmiddelen, waarvan de omzet in geldswaarde met 10% is gestegen, hadden het grootste aan deel in de stijging van de winst, ook diepvtriesprodukten en gedroogde soe pen hebben het hunne bijgedragen. Consumptie-ijs leverde betere resul taten op dan in 1962. Toiletartikelen toonden een herstel. De winst op- veevoeder heeft het peil van het jaar 1962 niet opnieuw kunnen bereiken. NIEUW SOORT RAKETTENKRUIT De regering is er mee akkoord ge gaan dat aan de Kon. Nederlandse Springstoffen-Fabriek in Amsterdam 'n subsidie van 750.000 wordt gegeven voor het ontwikkelen van een nieuw soort rakettenkruit. Het subsidie zal worden verdeeld over drie Jaar. De KNSF zelf zal, verdeeld over drie jar, een bedrag van 450.000 in het pro ject steken, zodat er in totaal 1.200.000 ter beschikking zal zijn. De ontwikkeling van het voor Neder land principieel nieuwe soort kruit, kon geschieden in de drie laboratoria van de KNSF, n.L twee in Muiden en een in Ouderkerk aan de Amstel. De KNSF mikt met de ontwikkeling van het kruit vooral op de kleinere raketten. Het bedrijf ziet voor deze raketten, zowel op civiel als militair terrein, een markt. Het spiegelt zich daarbij aan Noorwegen (ook een klein land) waar men enige jaren geleden de „Terne" ontwikkelde, een kleine raket waarmee het land veel sukses heeft. in het kamp, deed verdachte mede deling van het bezit van het vuur wapen. „Ik moest wel oppassen, maar schie ten kon ik niet", zo verklaarde ver dachte. De officier van justitie vond het toch wel een gevaarvolle situatie, want er hadden gemakkelijk nieuwe schietpartijen kunnen ontstaan en dan weet men nooit wat er verder ge beurt. Bovendien is verdachte al eens veroordeeld wegens mishandeling, zodat h\j niet zo bang is van geweld- plegen. De eis luidde daarom een maand gevangenisstraf, met verbeurdver klaring van steungun en patronen. De verdediger, mr. De Groot, be toogde, dat de bedreiging wel serieus moest worden genomen en verdachte erg bang was geworden en hij dus eigenlijk in een soort angstpsychose heeft gehandeld. PL verzocht daarom te volstaan met het opleggen van een geldboete. De Kon. Ned. Mij. ter Bevordering der Geneeskunst kan zich geen oor deel vormen over het artsenconflict in België en acht het bovendien niet juist zich te mengen in een interne Belgische aangelegenheid. Aldus het antwoord van de Mij. „Geneeskunst" op een telegrafisch verzoek van het Nationaal Verbond van de Syndicale Kamers der Ge neesheren te Brussel tijdens het art senconflict geen Belgische patiënten In behandeling te nemen. In een communiqué verklaart onze medische toporganisatie, dat de Ne derlandse artsen uit traditie en over tuiging zich verplicht achten in Ne derland gevraagde medische hulp onder alle omstandigheden te verle nen. De Mij. „Geneeskunst" heeft de Nederlandse artsen, die aan of over de Belgische grens werken, geadvi seerd hun werk normaal voort te zetten, derhalve ook Belgische pa tiënten te bezoeken, die tot hun eigen praktijk behoren en voorts hulp te verlenen in noodgevallen, „welke hulp een arts immers niet mag wei geren." Het stoffelijk overschot van de 69-jarige mevrouw G. J. Benjamins- Rous is gisteren in een zijkanaaltje van de Westeinderplas gevonden. Zij woonde tijdelijk in een zomerhuisje aan het water. Zondagavond moet zij te water zijn geraakt en verdronken. In een onbewaakt ogenblik is de driejarige Josje ten Tusscher maandagmiddag in de vijver in de tuin van een buurman gevallen en verdronken. Toen de moeder even later haar zoontje miste vond zij de kleine in de vijver. Doktoren hebben getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch zonder succes. De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft aan de Staten-Gene- raal het rapport doen toekomen, dat de commissie accountantswerkzaam heden ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf op 18 december 1963 aan hem heeft uitgebracht. De commissie had tot taak de om vang en de inhoud te peilen van de behoefte die bij het midden- en klein bedrijf bestaat aan het werk van ac countants. Men wil komen tot een wettelijke regeling voor de z.g. tweede groep van accountants, voor diegenen, die niet vallen onder de wet op de re gisteraccountants (VAGA en NIVA). Bij de kleinste bedrijven is de be hoefte aan administratieve dienst verlening zeer beperkt. Deze kunnen strikt genomen, volstaan met de hulp van boekhoudkundigen op bescheiden niveau (de zgn. avondboekhouders). De grotere kleinbedrijven en de middelgrote bedrijven hebben daar entegen met het oog op een juiste beleidsvoering een uitgebreide hulp nodig bij het vervullen van de ad ministratieve functie. Voor deze ca-~ tegorie bedrijven is behoefte aan be trouwbare adviseurs, met een vak opleiding, die als basis heeft het ni veau van het staatspraktijkdiploma voor bedrijfsadministratie (het zgn. SPD). Deze opleiding zou moeten worden aangevuld met specifieke kennis van vraagstukken en ver schijnselen, die voor de bedrijfsvoe ring in het midden- en kleinbedrijf een rol spelen. Teneinde hen, die aan de te stellen eisen voldoen, als zodanig voor het bedrijfsleven herkenbaar te doen zijn, acht de commissie het noodzakelijk dat aan deze administratieve dienst verleners een beschermde titel wordt verleend. Zij heeft er zich niet over uitge sproken of deze titel al dan niet het woord „accountant" kan bevatten. Wel is zij tot de overtuiging geko men, dat alleen al om praktische re denen, het voeren van de accountants- titel in ieder geval dient te worden verboden aan hen, die noch tot de registeraccountants, noch tot de on derhavige groep zullen behoren. stoten in de hals om het leven heeft gebracht. De vrouw leefde geschei den van haar echtgenoot, terwijl ook P S. gescheiden van zijn vrouw leef de. P. S. en R. E. H. trokken met el kaar op, maar door het verschijnen van een andere mannelijke figuur was onenigheid gerezen. Gisteren vroeg trachtte P. S. deze onenigheid bij te leggen, maar de vrouw wilde hiervan niet weten. Daarop heeft P. S„ die voor zijn werkzaamheden bij een aannemingsbedrijf altijd een dolkmes bij zich draagt, de vrouw vermoord. Daarna had hij zich naar zijn werk begeven. Hij viel daar op door zijn met bloed bedekte kleding en heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld. De omzet van sigaretten was, in geldopbrengst gemeten, in januari jl. 17 procent lager dan in januari 1963. De omzet van sigaren steeg met 22 procent, die van tabak met 15 pet. Dit blijkt uit de statistiek van het economisch instituut voor het mid den- en kleinbedrijf. In de rubriek „diversen" (waaron der meer pijpen vallen) viel 'n stij ging te constateren van 33 pet. Al met al was januari toch niet zo slecht: de aan de omzetstatistiek deel nemende winkeliers hadden in die maand een hogere geldomzet van twee procent, vergeleken bij januari 1963. In Amsterdam: De grote aannemers in Amsterdam zijn vastbesloten de op diverse wer ken wegens „wangedrag" ontslagen arbeiders niet weer in dienst te ne men. Zij zijn van mening dat zij daarmee de werkwilligen een dienst bewijzen. De aannemers beschouwen de nieuwe cao als een contract dat strikt moet worden nageleefd. Dit wordt onder meer gezegd in een communiqué dat is uitgegeven na afloop van een vergadering, die aannemers - die in Amsterdam be langrijke werken uitvoeren - vandaag hebben gehouden. Deze vergadering werd bijgewoond door het bestuur van de samenwerkende patroonsver enigingen SPV. Het 11-jarig Amsterdammertje A. v. Houten heeft gistermiddag brand wonden in het gezicht opgelopen toen hij met zijn vriendjes op het Prinsen eiland in Amsterdam een autowrak als speelgoed gebruikte. De jongen hield een brandende lucifer boven de benzinetank, die weliswaar geen ben zine maar wel benzinedamp bevatte. Er volgde een ontploffing en een steekvlam trof de jongen in het ge zicht. Hij werd naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. MAF stak vrouw dood De 47-jarige P. S. uit Beverwijk heeft gisteren tegenover de poli tie bekend, dat hij de 49-jarige vrouw R. E. Hilgen uit de Regulierdwars straat te Beverwijk met zevén dolk- VIJF GEWONDEN Aan boord van de Katwijkse mo- torlogger KW 160 „Vrouw Alida" heeft zich vanmorgen in de haven van IJmuiden een zware gasexplosie voorgedaan, waarbij vier personen zo ernstig werden gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgeno men. Een opvarende werd licht ge wond. De bemanning van de KW 160 rook vanmorgen bij het aan boord gaan een gaslucht. Een man zette een paar patrijspoorten open, terwijl een an dere een lucifer aanstak. Door de ex plosie, die daarop volgde, werd het bemanningsverblijf van de logger verwoest. Monteur M. de Bruin uit IJrrluiden, die in het ziekenhuis te Leiden is opgenomen, verkeert in le vensgevaar. Naar bet Antoniuszie- kenhuis te IJmuiden werden overge bracht W. Haasnoot uit Katwijk aan Zee, de schipper van de kotter A. J. van der Plas en de opvarende N. van dei Plas, beiden uit Katwijk aan fee, Matroos P. van Velzen uit Katwijk aan Zee kon na behandeling in het ziekenhuis huiswaarts gaan. (Advertentie) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen in één tablei doen wonderen zonder de maag van streek te makenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. Aether klanken WOENSDAG 8 APRIL 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kC/s. 7.0O—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten: 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke orkest muziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte pianomuz. (gr.). 8.30 Wals- muz. (gr.). 8.45 Internationale volkslie deren en -dansen. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.10 Klassieke gram. 10.80 Mor gendienst. 11.00 Mod. pianomuz. (gr.). 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoor- speL 11.45 Lichte gram. 12.30 Medede lingen tb.v. land- en tuinbouw. 12.33 Triptiek, wekelijks vakantieprogramma. 12.50 Gram. eventueel aktualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwin- tet. 13.35 Operamuziek. 14.00 Klassieke en moderne gram. 15.20 Samenzang: Geestelijke liederen. 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte orkestmuziek en zangsol. 18.10 Operettemuz. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Nieuwe gram. 19.00 Nws. en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Negro Spiritu als. 20.00 Gitarspel (gr.). 20.15 Radio kamerork. en soL: klass. muz. 21.05 Ruim een jaar Mammoetwet, vraaggesprek. 21.25 Pianorecital: klass. muziek (gr.). 21.40 Vocal ensemble (stereofonische uitzending. 22.00 Kanttekeningen: aktu- ele rubriek. 22.15 Licht instrumentaal kwartet (stereofonische uitz.). 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte orkestmuz. (gr.). 23.15 Koor en ork. (gr.). 23.35 Pianospel (licht muz. - gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-14.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. Strijdlied. 7.23 Licht gr. (Om ca. 7.30 Van de Voorpagina). 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw. 9.10 Klas. kamermuz. (gr.). VPRO: 9.40 School radio. VARA: 10.00 Licht gr. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 't Chansonnetje in huis: liedjes (herh. van 4 april jl.). 12.10 Mu- sette-ork. en zangsoL 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelkwartet 13.15 Meisjeskoor met instrumentale begelei ding. 13.35 Licht instrumentaal sextet. 14.00 Klass. gram. 14.50 Kiezen kan moeilijk zijn, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Roe meens ork. 17.50 Regeringsuitzending. Geven en nemen. Tips voor en van weg gebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte gram. 18.20 Uitzending van de Anti- Revolutionaire Partij: Tot u spreekt: mr. W. R. v. d. Sluis. secr. van de ARP. 18.30 Jazzband met zangsol. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muz. voor de kinde ren (gr.). 19.30 Tango-Rumba-orkest en zangsol. 20.00 Nieuws. 20.05 La Damna tion de Faust, dramatische legende. In de pauze (pl.m, 21.05-21.15): Voordracht. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Spontane reakties, discussie tus- sen twee ervaren musici. 23.30 Lichte gr 23.55-24 00 Nieuws TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, internat, jeugdjournaal. NCRV: 17.10—17 45 Voor de kinderen. 19.30 Barend de Beer. 19.35 Pas geperst, actuele zaken op muzikaal gebied en nieuwe grammofoonplaten. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 De Beverly Hillbillies, tv-feuill. 21.00 Als u 't mij vraagt, wedstrijdprogramma. 21.50 Film kader. 22,20. Samenzang. NTS: 22,30— 22.35 Journaal. Ik knikte goedkeurend en ging toen naar de gereedschapskist, waaruit ik een paar stevige touwen haalde. Billy had intussen uit de kist een soortgelijk zwaar ijzeren voorwerp genomen zoals ik had. Touw had hij al, want ik zag uit elke broekzak een eindje bengelen. „Wij zullen achterom gaan en van uit de struiken eerst eens rondloe ren", zei hij, terwijl hij de schroef - sleutel in zijn hand woog. „Wij zijn daar vlak bij de achter deur." „Je hebt gelijk, William", zei ik begerig. „Val maar aan." Het begon reeds te schemeren en nu wij onder het geboomte kwamen, zegden wij praktisch het daglicht vaarwel. Billy zowel als ik bezitten achter tamelijk veel kennis van bos sen en al wat dies meer zij; daartoe had ons verblijf in de Zuidameri- kaanse wildernissen ons ruimschoots in staat gesteld. Ik geloof dan ook niet, dat wij meer gedruis maakten dan absoluut noodzakelijk was. Hoe het ook zij, wij kwamen tenslotte, wel een beetje gehavend aan een laag hekje, dat het boa van de eigen lijke tuin scheidde. Hier hielden wij ■til en loerden, zij aan zij gehurkt met ingehouden vrolijkheid naar het huis. Billy legde zijn hand op mijn mouw. „Luister eens, Jack", fluisterde hij. ,,Ik zal vooruit kruipen en zien, of alles veilig is. Jij blijft hier en dekt mij met je revolver. Jij schiet beter dan ik." 't Was juist iets voor Billy om het zwaarste werk onder een of ander voorwendsel te kiezen, maar er was nu geen tijd voor redetwisten. „Vooruit dan maar", zei ik. „Fluit maar, als ik bij je moet komen." Hij kroop geruisloos door het kreu pelhout in de richting van een grote den, welke een diepe schaduw dwars over het grasveld wierp. Ik kon hem juist nog zien, toen hij onhoorbaar over die schaduwplek liep. Ik richtte mijn blik naar het huis en wachtte met mijn revolver in mij d hand, luisterend en spiedend naar enig teken van leven. Er waren vier vensters, die op de achtertuin uitza gen; twee gelijkvloers en twee bo ven. Zover ik kon zien in de duister nis, waren ze goed gesloten. Ik zag Billy nog eens, vlak bij de achterdeur. Toen verdween hij op nieuw en ik wachtte misschien vijf minuten in spanning, steeds mijn ogen op het huis gericht houdende, Plotseling hoorde ik het zachte ge kras van een uil. Ik stak mijn revol ver in mijn zijzak en begon door het kreupelhout te kruipen, zoveel mo gelijk in de richting, die ik Billy had zien nemen. Ik vond hem, gehurkt onder het linkervenster, doch voelde hem meer dan ik hem zag, zo donker was het. „Ik heb het gevonden", fluisterde hij met zijn mond vlak tegen mijn oor. „Aan de zijkant is 'n venster open de provisiekamer denk ik. Daar kunnen we naar binnen." Lenig als een panter kroop hij om de hoek van het huis en ik volgde hem met de schroef sleutel in mijn hand geklemd. De afstand was zeker niet meer dan tien meter, maar nooit heb ik een doel met groter dankbaar heid bereikt. De vensterbank was niet hoog en het schuifraam stond 'n paar centimeters open; wij konden dopr de open deur een flauw licht in de gang zien. „Ik zal er eerst maar doorkruipen", fluisterde Billy, „jij bent zo verdui veld groot." Ik knikte en met de grootste be hoedzaamheid schoven wij het raam heel langzaam op, totdat het ver ge noeg open was, om iemand door te laten. Ik bukte, Billy stapte op mijn rug en wrong zich door het raam. Een ogenblik hielden wij stil en luisterden scherp, of wij soms geluid in de gang hoorden. Er volgde ech ter niets, dat de naam geluid waard was; toen stak Billy zijn hoofd door het raam en fluisterde opnieuw: „Hoofd vooruit, Jack. Dat is de manier voor jou". Ik volgde zijn advies. Ik had nooit kunnen geloven, dat ik er door had kunnen kruipen, want ik was veel breder dan Billy, en hij kon er ternau wernood door. Na hevig wringen, kreeg mijn corpus een ruk van bin nen en daar stond ik naast hem in de duisternis, wel enigszins gehavend, maar tooh als overwinnaar. Wij wachtten enige seconden om op adem te komen, want het scheen of alles uit mijn borstkas was gedrukt. Dan stapten wij zo behoedzaam als maar mogelijk was naar de deur, die half open stond en toen ik haar voor zichtig opendeed, kwam ons een zwak licht tegemoet. „Klaar, Billy?" fluisterde ik, ter wijl ik mijn revolver uit mijn zak haalde. „Vooruit, Jack", was het onmiddel lijke antwoord. Het was een lange, lage gang, slechts verlicht door een kleine electrische lamp aan het uiterste einde. Behalve het harde tikken van eqn klok in de kamer heerste er doodse stilte. Wij slopen de gang door en spitsten onze oren, voor elk mogelijk gevaar. Billy wilde het eerst door de deur, welke wij bereikten, doch Ik was hem voor. Ik greep de knop, draaide hem om en trok de deur open, terwijl ik mijn revolver omhoog hield, om in ge val van nood te kunnen schieten. Er was echter nog niets van die aard nodig, want wü bevonden ons nu in de hal, in zo verre deze plaats die naam mocht dragen, want het was een kleine, armoedig gemeubelde vierkante ruimte met een trapopgang Er waren twee deuren tegenover ei kaar, beide gesloten, doch achter een ervan konden wij het geluid van stem men horen. Billy legde zijn hand op mijn arm en voor een ogenblik stonden wU be wegingloos te luisteren, Van uit het vertrek kwam zeer duidelijk het ge luid van degengekletter tot ons, dal onmiddellijk werd gevolgd door een schaterlach en een zeer courante Spaanse vloek. Ogenblikkelijk ston den wij man aan man voor de deur „Madre de Dios! Ik heb er genoeg van. Jij schermt zo duivels gelukkig vandaag". Wij hoorden 'n stoel schui ven; klaarblijkelijk ging de spreker zitten. Billy had zijn hand aan deurknop „Klaar, Jack?" fluisterde hij. Ik knikte. Een krak, een lichtstraal en zij aan zij stormden wij de kamer binnen. Wordt vervolge

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2