S)e &2i<i6e<8oma/ttt Irene trouwt in 't buitenland EERST STAKING OP TE HEFFEN PRINSES IRENE BIJ PAUS PAULUS VI Ongerustheid op Cyprus DINSDAG 7 APRIL 1964 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Chroesjtsjow las uit de Bijbel Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 13.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes 1,75 Naar haar particulier sekretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, van middag op Schiphol officieel heeft meegedeeld, zal het huwelijk van Prinses Irene niet in Nederland, doch in het buitenland worden voltrokken. De particuliere sekretaris van de Koningin, mr. J. van der Hoeven, en de particulier sekretaresse van prinses Irene, mej. M. C. C. Wijnen, hebben vanmiddag kort na het vertrek van de Koninklijke familie tijdens een haastig geïmproviseerde persconferentie het volgende verklaard: „H.K.H. Prinses Irene heeft overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot besloten reeds nu in zijn werk te delen met alle konsekwenties van dien," zo luidde de verklaring van mej. Wijnen. „Daarom zal zij niet meegaan op het staatsbezoek naar Mexico, teneinde volledig de persoonlijke verantwoordelijkheid van haar handelingen te scheiden van de verplichtingen der koninklijke familie, met name om voor de Koningin generlei staatkundige moeilijkheden te scheppen. In verband met een en ander zal hun huwelijk buiten Nederland wor den voltrokken." Geflankeerd door mej. Wijnen en de direkteur van de rijksvoorlichtings dienst, dr. G. J. Lammers, legde mr. Van der Hoeven vervolgens de vol gende uit slechts één zin bestaande officiële verklaring af: „De particulier sekretaris van H.M. de Koningin deelt in aansluiting hieraan mede, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins met leedwezen van deze beslissing van hun dochter hebben kennis genomen. Prinses Irene is gisteren tijdens haar bezoek aan Rome, waar ze enige dagen heeft doorgebracht in gezelschap van haar verloofde, Don Carlos, en diens vader, prins Xavier, door Paus Paulus VI in particuliere audiëntie ontvangen. De prinses, die gekleed was in een eenvoudige zwarte japon en een snoer parelen om de hals droeg, was in gezelschap van haar verloofde, die in rok gekleed was en zijn onderscheidingen op de borst droeg. Over het bezoek zijn geen nadere bijzonderheden bekend gemaakt. Het Vaticaan deelde mede, dat het hier een bezoek betrof van „een jong paar. dat op het punt staat in het huwelijk te treden". Zal Vatikaan kardinaal Mindszenty „uitnodigen" Kardinaal Koenig, aartsbisschop van Wenen, heeft gisteren in een rede voor de „nationale persclub" in Washington verklaard, dat het Vati caan wellicht kardinaal Mindszenty zal „uitnodigen" Hongarije te verla ten als de communistische regering daar concessies aan de Katholieke Kerk doet. Kardinaal Koenig verklaarde ver der, dat de communistische regimes zich ervan bewust zijn geworden, dat de godsdienst niet kan worden uit geroeid en zich nu bewegen in de richting van verdraagzaamheid je gens de kerken. Hij zei voorts, ver ontrust te zijn door geruchten, dat de komende derde zitting van het Vati caans Concilie wellicht de laatste zal zijn. „Er moet nog zoveel worden ge daan en besproken, dat ik niet ge loof, dat één zitting nog voldoende kan zijn. Ik denk, dat we een vierde zitting nodig zullen hebben", zo zei hij. Kardinaal Koenig brengt een be zoek van twee weken aan de V.S. Joodse kritiek Z.H. Paus Paulus VI heeft prinses Irene en haar verloofde Don Carlos maandag in audiëntie ontvangen. op „Steilvertreter^ BELGISCHE PREMIER: ARTSEN DIENEN ROZENKRANS De paus heeft de prinses een ro- senkrans ten geschenke gegeven. Don Carlos kreeg een medaille, die is ge slagen ter gelegenheid van de troons bestijging van de paus. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade heeft tegenover 't persbur. Reuter verklaard dat 't voor nemen van de prinses om de paus te bezoeken van te voren niet is ken baar gemaakt. TERUG Het verloofde paar is gistermid dag in gezelschap van prins Xavier met een lijnvliegtuig van de Alitalia uit Rome op Schiphol teruggekeerd. Het gezelschap is onmiddellijk door gereisd naar paleis Soestdijk. PRINSES IRENE NIET MEE Geheel onverwacht heeft prinses Irene vanmiddag op Schiphol ver stek laten gaan bij het vertrek voor het officiële koninklijke bezoek aan Mexico. Koningin Juliana, prins Ber- hard en kroonprinses Beatrix ver trokken dus zonder prinses Irene. Zij vertrokken kort na half twee per DC- 8 van de KLM. Een Turks-Cyprische voorlichtings ambtenaar heeft gisteravond in Ni cosia meegedeeld, dat Griekse Cypri oten bij de toegang tot 't oude, om muurde gedeelte van de Cyprische hoofdstad vier Turkse Cyprioten heb ben aangehouden, meegevoerd en er gens „op een rij hebben gezet en neergeschoten". De Turks-Cyprische zegsman had dit vernomen van een van de vier betrokkenen ,die door drie kogels was getroffen maar toch ontsnapt was. Volgens hem waren twee van de anderen gedood en was de derde gewond. Een verbindingsofficier van de Ver. Naties heeft bevestigd, dat Britse militairen de lijken van twee Turkse Cyprioten hebben gevonden. Naar de vierde man wordt nog gezocht. Volgens de Turks-Cyprische zegs man werden de vier mannen by de Famagusta-poort aangehouden door een aantal gewapende Griekse Cy prioten, van wie enkele in uniform waren. De vier Turken, die uit Li massol op Zuidwest-Cyprus kwamen, waren eerst afgeranseld met ijzeren staven voor ze neergeschoten wer den. TURKIJE WAARSCHUWT GRIEKENLAND Een aanval op het Turkse detache ment op Cyprus zal worden be schouwd als een aanval op Turkije zelf. Dit staat in een nota, die van ochtend vroeg door de Turkse am bassadeur in Athene is overhandigd aan de Griekse minister van buiten landse zaken. De Turkse regering heeft de Turks- Griekse conventie inzake een visum regeling opgeschort. Volgens de con ventie hadden staatsburgers geen vi sum nodig voor een bezoek aan el- kaars land, mits de duur van het verblijf de drie maanden niet te bo ven ging. De conventie geef* de twee partijen het recht, na kennisgeving Arthur Goldberg, rechter bij het Amerikaanse opperste gerechtshof, heft verklaard, dat het toneelstuk „De plaatsbekleder" van Rolf Hoch- huth „de grote en goede paus Pius XII onrecht doet". Rechter Goldberg sprak op een nationale joodse conferentie: „Joden zijn en dienen altijd dankbaar te zijn voor hetgeen de paus en de katho lieke Kerk hebben gedaan om on schuldige joodse slachtoffers te red den van de waapzin en het barbaris me van de nazi's". Cubaanse ambassadeur onverwacht uit Brazilië vertrokken De Cubaanse ambassadeur in Bra zilië heeft gisteren met vrouw en kinderen en zijn persoonlijke staf het land in alle haast verlaten, zo is uit radioberichten vernomen. De am- basadeur wilde geen commentaar ge ven toen verslaggevers hem op het vliegveld van Rio de Janeiro naar de reden van zn plotselinge vertrek vroegen. In Mexico-City deelde gisteravond de Mexicaanse minister van buiten landse zaken mee, dat acht Brazi liaanse functionarissen politiek asiel hebben gekregen op de Mexicaanse ambassade in Rio de Janeiro. Hij wil de zich niet uitlaten over de identi teit van de betrokkenen. De landeigendommen van Goulart. Joao Goulart was eigenaar van 500.000 hectaren land toen hij als president werd afgezet, zo heeft het Braziliaanse parlementslid Magalhaes gisteren in een rapport bekend ge maakt. Volgens hem waren 83.425 hectaren geregistreerd op naam van Goulart zelf en stonden de eigen domsakten betreffende de rest op naam van intieme vrienden van de ex-president, die zich - aldus Magal haes - daarvoor geleend hadiden. de regeling tijdelijk op te schorten. De Turkse regering heeft besloten de Turkse schepen die naar de basis Golsjoek aan de Zee van Marmora waren teruggekeerd, naar Iskende- roen (noordoostelijk van Cyprus) te laten terugkomen. Dit is een overzicht tijdens de grote demonstratie in Luik waar duizenden mensen protesteerden tegen de Bel gische artsenstaking. Daarna pas hervatting van het overleg De Belgische minister-president, Th. Levèfre, heeft gisteren ver klaard, dat een hervatting van het overleg met de geneesheren alleen mogelijk is, nadat de art sen hun staking hebben beëin digd. Na een speciale kabiiietszitting las premier Lefèvre een rege ringscommuniqué voor, waarin wordt gezegd, dat „de ongeluk kige gebeurtenissen van de jong ste dagen de ernstige verant woordelijkheid bevestigen, die de artsenorganisaties op zich hebben genomen door het afkondigen van een staking, die leidde tot het in de steek laten van de zie ken, zelfs in zekere ernstige ge vallen." Belgische artsen in staat van beschuldiging Nieuwe klacht na sterfgeval Tegen de twee Belgische artsen, die gisteren in voorlopige hechtenis zijn genomen naar aanleiding van het overlijden van een 18-maanden oude baby in Tongerlo, is vandaag een aanhoudingsbevel uitgevaardigd. Bei de geneesheren, Robbrechts en Geens, worden er van beschuldigd geen hulp te hebben verleend aan een persoon in levensgevaar en overtreding van het desbetreffende artikel, dat in 1961 in het wetboek van strafrecht werd opgenomen. Dr. Robbreoht is tevens burge meester van de plaats Olen. De jus titie had een onderzoek ingesteld nadat een klacht was ingediend tegen de artsen van de wachtdienst, die pas na twaalf uur naar de baby> kwamen kijken. Het kind overleed in een zie kenhuis. Inmiddels wordt in enkele Belgi sche bladen melding gemaakt van een nieuwe klacht tegen de staken de artsen. De 42-jarige Raymond Donnen, onderwijzer in Bray, over leed na een hartaanval nadat zijn echtgenote een uur lang had getracht de hulp van een dokter te krijgen. De burgemeester van Bray heeft een klacht ingediend bij het parket in Bergen, dat een gerechtelijk on derzoek heeft ingesteld. DEENS KONINKLIJK PAAR NAAR VATICAAN Het Deense koninklijk paar zal, in aansluiting op het staatsbezoek aan Italië op 23 april, een officieel staats bezoek aan hetVaticaan brengen. Dit is het eerste bezoek van het Deen se koninklijk huis aan het Vatiqaan. Vijfduizend Finse militairen heb ben zich als vrijwilliger, opgegeven voor dienst bij de VN-vredesmacht op Cyprus waarvoor een 700-tal van hen zal worden uitgekozen. „Eerst na beëindiging van deze toe stand, die in strijd is met de beroeps plichten van de artsen, zal de rege ring een hervatting van de bespre kingen, die nooit hadden mogen wor den onderbroken, onder ogen kunnen zien". In antwoord op vragen antwoordde Lefèvre, dat de regering nog niet het „opvorderen" van de artsen over weegt, maar wel de noodzakelijke maatregelen tracht te nemen om de leemten in de „wachtdiensten" van de stakende artsen op te, vullen. Zo werden militaire medische diensten, die bij het Belgische leger in Duits land zijn gestationeerd, naar Brüssel overgebracht. WETSOVERTREDING Lefèvre bevestigde, dat het verla ten van de zieken een wetsovertre ding is. Hij wilde zich echter niet uitlaten over de arrestatie van de twee Belgische artsen, omdat de ge rechtelijke autoriteiten deze kwestie in onderzoek hebben en een uit spraak zullen doen. Op een persconferentie hebben woordvoerders van de nationale fe deratie van Belgische artsen gister middag elk verband ontkend tussen de dood van een 18 maanden oude baby in Tongerlo en de artsensta king. Zij verklaarden, dat trouwens geen enkele beschuldiging is inge diend tegen de twee artsen van de wachtdienst, die in voorlopige hech tenis werden genomen. Deze maat regel werd volgens de woordvoerders genomen in het belang van het on derzoek. Het overlijden van de baby werd toegeschreven aan"" de „normale ont wikkeling van de ziekte", waaraan 't kind leed. Dat er zoveel tijd verliep tussen het oproepen van de wacht dienst en de aankomst van een arts was volgens de woordvoerders een gevolg van het feit, dat de toestand van het kind aanvankelijk niet als een dringend geval werd beschouwd, vergeleken met de andere patiënten die door de „wachtdienst" moesten worden bezocht. Belgische familie al twee weken met zeiljacht zoek Al veertien dagen is de Belgische familie Torreele, bestaande uit vader moeder en twee kinderen van 4 en 5 jaar verdwenen met een 9 meter lang kajuitjacht „De vier Zusjes" uit de jachthaven „De Valk" in Nieuw- Loosdrecht. De heer Torreele verklaarde tegen de verhuurder overspannen te zijn en een kajuitjacht te willen huren voor een korte vakantie. Hij zei met de boot op de plas te zullen blijven en daarom besloot de eigenaar de boot niet apart te laten verzekeren. De totale verzekering van zijn bo ten zou toch half april ingaan. Het jacht heeft een waarde van f 5.000. Het is een negen meter lang kajuit jacht met een groot blauw zeil en een aanhangmotor. Dinsdag voor Pasen kwam er een bericht uit IJmuiden van de Belgen, dat zij de boot op Goede Vrijdag zou den terugbrengen. Daarna is er niets meer van hen vernomen. In het Belgische dorp Beersen is bekend, dat de heer Torreele, die onlangs failliet is gegaan, van plan was een nieuw leven te beginnen in Nederland of in Engeland. ZOEKT U EEN GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor 70 en 100 of f 300 en 800 Juwelier v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Incident in Auschwitz-proces In het proces tegen 22 voormalige bewakers van het concentratiekamp Auschwitz is het gisteren tot een in cident gekomen tussen een getuige en Oswald Kaduk, een van de meest gevreesde bewakers van Auschwitz De getuige, de voormalige blok- leider Ludwig Woerl, had verklaard gezien te hebben, hoe Kaduk met een revolver in de hand een tiental kin deren, van wie de jongste drie of vier jaar was, samendreef naar de gaskamers. Op dit ogenblik werden de emoties de getuige te machtig en, zich met een ruk omdraaiend naar de beklaagdenbank riep hij uit: „Waar is Kaduk? Waar zit hij?" Kaduk sprong op en riep: „Hier ben ik" en hij begon de getuige uit te schelden met „leugenaar" en „je moet de waar heid vertellen'.' Politiemannen en functionarissen van het hof kwamen tussenbeide om te voorkomen, dat de twee mannen elkaar te lijf gingen. Kaduk werd met geweld gedwongen weer te gaan zitten. Van de publieke tribune werd ge roepen „sla Kaduk dood". Degene die dit deed gaf geen ge hoor aan de uitnodiging van de presi dent van de rechtbank om zich te melden. De 57-jarige Kaduk is slager ge weest en ziekenverpleger. Opnieuw nachtvorst De afgelopen nacht passeerde een zwakke rug van hoge druk ons land. De opklaringen, die dit met zich mee bracht waren van voldoend lange duur om nachtvorst te veroorzaken. In de zuidelijke en Oostelijke pro vincies daalde de temperatuur tot 1 a 2 graden onder nul. Een storing in de hogere luchtlagen kwam in de nanacht over de Noordzee tot dicht bij ons land. Dit gaf aanleiding tot plaatselijke lichte buien. Uit het noorden volgt nu een rug van hoge druk, die een uitloper is van een krachtig bij de Azoren gele gen hogedrukgebied. Er zijn daarom weer opklaringen te verwachten met opnieuw nachtvorst. Inmiddels komt op het noordelijke deel van de oceaan geleidelijk een westelijke storing tot stand. Een daar in meebewegend front dringt morgen tot ver op de Noordzee door, maar blijft nog zo ver van ons land ver wijderd, dat het hier geen regen brengt. ZON- en MAANSTANDEN 8 April: zon op 05.59, onder 19.25; maan op 04.54, onder 14.07. Hoogwaterstanden 8 April: v.m. 12.20. KORRELTJE Als men krachtig, aanhoudend wil, slaagt men altijd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1