BRANDARIS ..voor mij zware Brandaris! I Meerburgparochie verwelkomde jonge priester bij zijn eerste plechtige optreden Misverstanden in parlement als gevolg van 1 april grap DE LEIDSE COURANT Per slot van rekening De Amerikaanse multimiljo nair Walter Johnson, 79 jaar oud, heeft vrijdag na een pro ces van 85 dagen echtscheiding verkregen van zijn 27-jarige vrouw Pauline, onder voor waarde, dat zij uit het gemeen schappelijke eigendom 1.857.962 dollar ontvangt (ongeveer 6,7 miljoen gul.den). Bovendien moet Johnson de kosten van het proces betalen, die op 1.650.000 dollar worden geschat. Voor een onbepaalde periode ontvangt zijn vrouw nog 2.500 dollar per maand. Johnson bleek echter toch verheugd te zijn over de afloop van het proces. Zijn commen taar tegen verslaggevers: „Per slot van rekening is het alleen maar geld". Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. IWARI 1' ■'iïib Wc.èf- f 1.- in dubbelwandige tabakszak ZWARE SHAG VAN DOUWE EGBERTS wii—i'inii \um (Advertentie) Spoorwegstaking in Italië 800 Nederlanders komen later thuis 800 Nederlanders, die hun vakan tie in Italië hebben doorgebracht, zijn gedwongen nog een dag in hun va kantieoord door te brengen. Door de staking bij de Italiaanse spoorwegen komt de Bergland-Expres waarmee zij naar huis terugkeren, 24 uur later aan. Oorspronkelijk zou de trein met vakantiegangers van de Nederlandse Reisvereniging en Lissone Lindeman gisteravond in Nederland aankomen. AFSCHEID JOHAN KUIJPERS VAN DE TIJD/MAASBODE Zaterdagmiddag heeft de directeur van de Maasbode, de heer Johan Kuij - pers, afscheid genomen van zijn krant tijdens een receptie te Rotter dam. De heer Kuij pers werd op 1 mei 1940 directeur van een kranten- bedrijf dat 14 dagen later herscha pen was in een ruïne. Toen in 1945 een poging werd gedaan normale toe standen te creëren bleken noch per soneel, noch outillage of organisatie aanwezig te zijn. Desondanks ver scheen de krant weer. In 1958 voltrok zich de fusie tussen de Maasbode en De Tijd. „Brief' van VVD aan PvdA Het was echt niet zo bedoeld, zo zei gistermiddag de heer J. Bosman, perssecretaris van het Studentenco mité Zuid-Afrika, dat onder meer de sinaasappelboycot tegen Zuid-Afrika organiseert. Hij maakte tegenover het ANP bekend, dat hij de auteur is ge weest van de brief, zogenaamd van mr. Geertsema, fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, aan het socialistische kamerlid de heer J. J. Voogd. In deze brief schreef hij aan de heer Voogd, dat 14 van de 16 leden van de VVD-fractie in de Tweede Kamer zich gesteld hadden achter het adres van de heer Voogd aan de ambassa deur van Zuid-Afrika over de apart heid. De heer Voogd had van drie le den van deze fractie een adhesiebe tuiging ontvangen. Deze brief Geert sema - Voogd werd door het ANP als een mystificatie ontmaskerd. „Ik vindt het jammer dat het zo uitgegroeid is", zei de heer Bosman. „Ik had niet gedacht dat het in de openbaarheid zou komen". De heer Bosman zal mr. Geertsema en de heer Voogd telefonisch en schrifte lijk zijn verontschuldigingen aanbie den, maar wil ook in het openbaar zijn spijt betuigen over het gebeur de. Hij is het enige liberale lid van het studentencomité Zuid-Afrika en had nogal wat kritiek te verduren gehad van zijn mede-comité-leden over het gering aantal VVD-kamer- leden, dat bereid was geweest het adres-Voogd te steunen. „Zelf vond ik de brief nogal door zichtig en ik had er echt niet op ge rekend dat de heer Voogd het au serieux zou nemen. Ik had de brief gefrankeerd, terwijl kamerleden hun post ongefrankeerd kunnen verzen den. Verder had ik (als quasi - mr. Geertsema) de heer Voogd getutoy eerd, terwijl ik bijna zeker wist dat mr. Geertsema en de heer Voogd el kaar nauwelijks kennen. Ook heb ik in de brief erg openhartig gesproken over moeilijkheden in de VVD-fractie over de adhesie aan het adres van de heer Voogd. M.i. zal een fractie leider zich tegenover een lid van een andere fractie zich nooit zo open hartig uitdrukken als ik nu heb ge daan, zeker niet in een brief', aldus de heer Bosman. Vrijdagavond (dus voor in de dag bladen over de ontdekking van de vervalste brief melding was gemaakt) heeft de heer Bosman in een rijmpje de heer Voogd ingelicht, dat hij de auteur was. Dit rijmpje luidt als volgt: Beste Joop, mijn innige hoop op wat ver stand van liberale kant bracht mij tot de gril, om op 1 april de rol van Geertsema te spelen, de outspan - spanning begon mij te vervelen. Daarom, hoezee, de WD doet mee. Maar helaas de tijd gaat door en ik verontschuldig mij daarom voor je niet terecht gevoelde blijdschap. Ho pelijk vindt je het geen rot-grap. Jelle. Mr. Geertsema, de fractieleider van de WD in de Tweede Kamer, zei dat hij het optreden van de heer Bosman „zeer bepaald misplaatst" vindt. Hij had duidelijker moeten la ten uitkomen dat het een aprilgrap was. De WD-fractieleider zei in dit ver band dat de brief geschreven is met grote kennis van de gang van zaken in de VVD-fractie. Een journalist had hem reeds gevraagd wie van zijn fractiegenoten deze brief geschreven kon hebben. Het feit, dat de brief, op papier van de Tweede Kamer was geschreven leidde er toe dat wij dachten aan leden van de kamer en parlementaire journalisten. Onderzoek naar geheimzinnige dood van epilepticus Op het ogenblik is een uitvoerig en diepgaand onderzoek aan de gang naar de geheimzinnige dood van een veertigajrige verpleegde in huize Pro vinden tia (voor epileptici) te Sterksel, die dinsdagavond opgehan gen in een liftkoker van het gebouw werd aangetroffen. Verschillende aan wijzingen wierpen de aanvankelijke veronderstelling, dat de man zelf moord had gepleegd, omver. Er is komen vast te staan, -dat enige uren, voordat de man vermoedelijk door verhanging om het leven is geko men, een viertal verpleegden in de liftkoker is geweest. Ook is er ge schreeuw gehoord, dat kennelijk af komstig was van Iemand, die zich te gen geweldpleging verzette. De officier van Justitie te Den Bosch, mr. P. Duyx, kon geen nadere gege vens verstrekken, maar was van oor deel, dat er in ieder geval van mis drijf sprake is. Op de weg tussen Westwoud en Nibbixwoud in Noord-Holland is zon dag mevrouw BrinkMachtel, moe der van tien kinderen, ter hoogte van de Zwaagdijk van een door haar man bestuurde bromfiets gevallen. Een ijlings ontboden dokter kon slechts de dood constateren. VADER VAN DON CARLOS De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio is later- B,J PAREUS vq dagochtend na zijn bezoek aan Nederland van Schiphol naar Parijs ver- Palis pauius vl heeft de vader van trokken. Hem werd uitgeleide gedaan door zijn Nederlandse ambtgenoot, j)on Carlos, prins Xavier de Bourbon Z. E. mr. J. M. A. H. Luns. Foto: het afscheid van de beide staatslieden. In parma, in particuliere audiëntie ont- het midden achtergrond mevrouw Soebandrio. vangen. „Wij zijn er fier op, dat God een van ons „aan de Meerburg" heeft uitverkoren voor het priesterschao". Dit zei de pastoor van de parochie Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ont vangen, de zeereerwaarde heer H. C. A. M. Kouwenhoven in een korte toespraak zaterdagavond in de Meer- burgkerk, nadat neomist Gé Pieterse een triomftocht had gemaakt door een gedeelte van zijn geboorteplaats. Fierheid over de uitverkiezing van een der hunnen hebben de parochia nen zaterdag en zondag alleszins ge toond: tijdens de feestelijke intocht, tijdens het hierna volgend lof, waar in de jonge priester voor het eerst de zegen gaf aan zijn medeparochia nen, tijdens de eerste plechtige H. Mis, het hoogtepunt van de feestvie ring, tijdens de receptie en tijdens het sluitingslof, waarin de vorige maand tot priester gewijde Jonge Meerburger zijn dank betuigde voor de hulde die hem als priester ten deel viel. TOCHT DOOR DE PAROCHIE Zaterdagavond was pastoor Kou wenhoven de tolk van alle parochia nen, toen hij de neomist van de Con gregatie van priesters van het Hei lig Hart, op de parochiegrens bij Oosthoeks betonmaatschappij in korte bewoordingen een hartelijk welkom toeriep. Tezamen met zijn ouders en Meerburgs pastoor nam de jonge priester vervolgens plaats in een door twee witte schimmels voortgetrokken landauer om daar mee een „joyeuze entree" in zijn pa rochie te maken. De jeugd van Meer burg toonde alleszins verheugd te zijn over de uitverkiezing van een der hunnen: de zaterdagmiddag door pastoor Kouwenhoven geïnstalleerde „Rijntambours", leden van de wan delvereniging „Zwieten", van de gymnastiekvereniging en voetbalver eniging „Meerburg", kabouters, gid sen, welpen en verkenners en hun leiders te zamen met twee ruiters en twee amazones leidden de neomist en zijn familieleden over de Hoge Rijn dijk naar de parochiekerk. De tem peratuur was niet bepaald aange naam, maar dat verhinderde toch niet, dat vele parochianen de warme huiskamers hadden verlaten om hun plaatsgenoot een welkom toe te zwaaien, dat de snijdende koude deed vergeten. PLECHTIGHEID IN DE KERK Feestklokken uit de Meerburg- kerktoren kondigden de plechtighe den aan ter gelegenheid van de fees telijke intocht van de neomist. Vlag gen, voor de kerk en vanaf de wonin gen der parochianen, zetten hier luister bij. Prachtige bloemstukken in het kerkgebouw verleenden een zo danige sfeer, dat de onaangename temperatuur heel snel was vergeten. Vele geestelijken, de meesten paro chiezonen uit Meerburg en parochia nen waren er getuige van, hoe pas toor Kouwenhoven na de korte pro cessie door de kerk zijn parochiaan welkom heette. „Jij bent een van de onzen", aldus Meerburgs parochie herder, „een van ons aan de Meer burg. We zullen je. steunen met ons gebed". Vervolgens leidde pastoor Kouwenhoven de neomist naar de verschillende plaatsen in de kerk, waar een priester zijn heilig ambt uitoefent: het doopvont, de biecht stoel, de preekstoel en het altaar. Bij het Maria-altaar tenslotte bad de pastoor een gebed. Tijdens het korte lof, dat hierop volgde, gaf pater Pie terse zijn eerste zegen met de mon strans aan de gelovigen van bij ons aan de Meerburg. Assistentie tijdens dit lof verleenden pastoor Kouwen hoven en parochiezoon F. van de Poel, zojuist teruggekeerd uit de mis sie. De plechtigheid werd besloten met het „Aan U. o Koning der eeuwen". De heer Riebeek begeleid de op het orgel. EERSTE PLECHTIGE H. MIS HET HOOGTEPUNT Zondagmorgen (de zon verleende aan dit hoogtepunt van de festivitei ten welwillend medewerking) cele breerde de eerwaarde heer Gé Pie terse in zijn parochiekerk de eerste H. Mis. Misdienaars, de schola can torum van het parochiële zangkoor en priesters begeleidden de neomist onder het zingen van de Introitus van Beloken Pasen naar het altaar. In het kerkgebouw bevonden zich be halve de familieleden ook burge meester Detmers van Zoeterwoude, priesters uit de parochie, leden van het priestercomité (oud-klasgenoten van de neomist) en vele parochianen. Assistentie tijdens deze H. Mis ver leenden pastoor Kouwenhoven als presbyter assistens, pater Suitbertus van Mil (OFM) diaken en Th. Pie terse, subdiaken en broer van de pasgewijde priester. Onder leiding van de heer J. P. van de Velde wer den de wisselende gezangen van het feest van Beloken Pasen uitgevoerd door de schola cantorum, zangkoor en andere kerkgangers zongen de nieuw ingestudeerde vaste gezangen uit Joseph Gelineaus' „Messe respon- soriale" op prachtige wijze. De heer W. A. van de Velde accom pagneerde op het orgel toen een mannen- en dameskoor Mozarts Pater Gé Pieterse met zijn ouders en pastoor Kouwenhoven in de koets. „Ave Verum", Bachs Cantate nr. 147 op tekst van drs. J. A. Bank en Psalm 46 „Klapt in de handen" van J. M. Hoen ten gehore bracht. Ove rigens brachten de parochianen dit letterlijk tot uitdrukking, want bij het verlaten der kerk applaudiseer- den allen luid voor de neomist. PREDIKATIE Pastoor H. C. A. M. Kouwenhoven hield tijdens de hoogmis de feest predikatie. Hij attendeerde erop, dat de Meerburg wel door God is uitver koren. De Meerburg telt nu negen in leven zijnde parochie-zonen. Zich richtend tot de neomist zei hii: „Je bent geroepen door God, radicaal! Radicaal Christus zijn in de verschil lende functies van het priesterschap is dus vereiste. Heb nooit het idee genoeg te hebben gedaan als pries ter". Ouders en familieleden verzocht de predikant niet trots te zijn, doch fier te gaan op Gods uitverkiezing. „God immers heeft dit alles bewerkstel ligd". De parochianen spoorde pas toor Kouwenhoven aan te bidden voor de priesters. RECEPTIE Vrijwel alle parochianen hebben zondagmiddag acte de présence ge geven in „De Drie Eendjes" op de receptie. Namerts alle parochianen sprak de heer C. Schijff, een van de stuwende leden van het priester- comité, dat de feestelijkheden op zo prachtige wijze organiseerde. Hij wenste de neomist een rijk priester leven toe en bood uit naam van allen van bij ons aan de Meerburg een uit twaalf delen bestaande boekenset over het Oude en Nieuwe Testament aan. De heer Schijff overhandigde tevens aan de jonge priester een wandklok van de zijde van zijn oud klasgenoten van de lagere school. De heer P. de Vrind was de tolk van leerlingen en leerkrachten der lagere scholen en zijn woorden werd nog kracht bijgezet door een leer linge van de school, die op charman te wijze haar wensen in vers maat naar voren bracht en daar bij een bloemstuk offreerde. Verder voerden KAB-afgevaardigde P. Gor dijn en namens misdienaars en ako- lieten P. van de Geer nog het woord. Verscheidene geschenken werden hierbij nog aangevoerd. Na deze rij van sprekers hebben velen, of het nu wereldlijke of geestelijke gezagsdra gers, Meerburgers of „buitenlanders", jong of oud zijn, de neomist en zijn naaste familieleden gelukgewenst. De in fraaie uniformen gestoken leden van de Rijntambours brachten tussen de bedrijven door nog een se renade. De festiviteiten ter gelegenheid van Gé Pieterse eerste Heilige Mis in zijn parochie werden zondagmid dag besloten met een kort lof. De neomist bracht allen dank voor de spontane hulde, die alle parochianen hem als priester brachten. De staking van de Belgische artsen duurt onverminderd voort. Ca. 300 artsen hebben hun intrek genomen in Valkenburg. Foto: in een van de hotels luistert een grote groep naar Radio Brussel voor nieuws over de staking.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8