Volley-ers in grootse vorm verdienen reis naar Tokio FRANKRIJK NA SUBLIEME STRIJD DOOR DE VINK C.S. VERSLAGEN Vervelende kwestie opgelost JONGE ENGELSEN MET OVERMACHT WINNAAR VAN ZILVEREN BAL Spanje gedesillusioneerd... MAANDAG 6 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Jacques de Vink keek als een veldheer rond. Nederland aan service by de stand 14—13 in het voordeel van onze landgenoten na een enorm har de smash van diezelfde Vink. Langzaam zeilde de bal, met effect geslagen, naar de enige open plek in de Franse verdediging en stuiterde voor de voeten van de verbaasde Cassini op de grond. Een kreet ging door de propvolle sporthal Veld wijk in Hengelo. Als éen man sprong iedereen overeind: 1513 in de vierde set en een 31 over winning van onze landgenoten was een feit ge worden. Alle emotie van 112 minuten top volley bal in de finale van de West-Europabeker tussen Nederland en Frankrijk, zocht zich een weg bij spelers en publiek. Ontroerend waren de tonelen en de tegenstellingen. Iedereen omhelsde ieder een. Een oorverdovend lawaai vulde de ruimte binnen de hal. Ineens veranderde alles in een compleet gekkenhuis. Toeters, feestmutsen, span doeken, glimlachende gezichten van de bestuurs leden van de NeVoBo en van de officials van het N.O.C. Formidabele *"5& verdediging i het rood gestoken haantjes te rug tot 14-13. De spanning steeg tot het kookpunt. De Nederlanders raak- Overigens 1. de 3-1 eege vu de l,n in P*"1"1- m"r h,t w" J*C«UM Nederlanders niet dan na keiharde -- - strijd tot stand gekomen en de set- cijfers laten hierover geen twijfelt 15-10, 14-16. 15-10 en 15-13. Keiharde strijd, omdat de Fransen over een formidabele verdediging beschikten, die om ieder punt streed. Geen en kele mogelijkheid om vanuit die sterke verdediging in de aanval te gaan, werd onbenut gelaten en het was frappant om te zien hoe de trico lores in de tweede en laatste set van uit een bijna onmogelijke positie nog naast onze landgenoten kwamen. Want al enidigde dan de eerste set na een volkomen regelmatig oplo pende score in het voordeel van Ne derland, in de tweede set tTokken de Fransen alle registers open. Via een 1-0 voorsprong kwam men tweemaal gelijk op 6-6 en 8-8 om tenslotte tot 13-8 uit te lopen. Onze landgenoten kwamen door sterk smashen van Rob Groenhuizen en Jacques de Vink terug tot 13-12, maar toch werd het 16-14 voor Frankrijk. De derde set was het evenbeeld van de eerste, maar in de vierde hervatting heeft het publiek kunnen genieten van een in dit toernooi tot dan toe ongeëven aard volleybal, waarvan de Tsjechi sche scheidsrechter Kettner na afloop zei, dat het dicht het Europese top- peil bereikte. De molenwieksmashes van Dinko van der Stoep, de vinnige en hoogspringende Jacques de Vink, die keer op keer de bal langs de vol komen verblufte Franse verdediging joeg, Rob Groenhuizen, die een ieder varraste met uitgekookte passes en set-ups om vaak zelf een groot aan deel had in het scoren van punten en een verdediging waarin Piet Swieter, Joop Tinkhof en Jan van der Hoek tot grote hoogte groei den, zij allen zorgden voor een 14-6 voorsprong en er scheen geen vuiltje meer aan de lucht. Lange weg De Fransen dachten er anders over. Door enorm verdedigen en aanvallen SCHAKEN Persoonlijk kampioen schap L.S.B. Piket nu op gelijke hoogte met Wiebes de Vink, die met een machtige klap en een uitgekookte opslag zijn ploeg voor het spelen van nog een set be hoedde. Nederland had overtuigend {lewonnen op een manier, die bij een edcr diep ontzag afdwong. De weg via Brussel over Hengelo naar Tokio is lang en vermoeiend ge weest. Coach Henk Blok, de sterke man achter de schermen, die 'n pluim Piet Svvieter (links) passeert zijn tegenstander met een felle smash. Beeld uit de wedstrijd Nederland Frankrijk. verdient voor de manier waarop hij in zo n korte tijd de ploeg wist te begeesteren, zei het voortreffelijk: „En nu trainen voor Tokio, want daar willen we laten zien werkelijk tot Olympisch niveau te behoren". Anti-climax De wedstrijd om de derde en vier de plaats van het toernooi om de Westeuropese volleybalbeker tussen Italië en Portugal was louter 'n for maliteit en had daardoor het effect van een anti-climax. De Italianen, die wat betreft het prestatieniveau zijn te rangschikken onder Nederland en Frankrijk, speel den toch dermate gevariëerd, dat de Portugezen, die zich in Nederland zouden kunnen meten met de hoofd klassers, geen enkel verweer hadden. In drie sets werden zij met 15-11, 15-8, 15-1 aan de kant gezet. Altig winnaar in Vlaanderen De Duitser Rudi Altig heeft zondag met grote voorsprong de ronde van Vlaanderen voor professionals ge wonnen. Altig legde de 240 km af in 5 uur 45 min. en 27 sec. Wereldkam pioen Benoni Beheyt (Belg), die in de sprint de tweede plaats verover de, had een achterstand van 4 min. en 5 sec. op de winnaar. Onze land genoot Jo de Roo legde beslag op de derde plaats. ATLETIEK WIM VAN GERVEN WEER EERSTE Wim van Gerven van de Spartaan uit Lisse heeft zaterdag in het Rijs- wijkse Bos bij de Naald 'n nationale veldloop over 5000 meter gewonnen. Hij legde het parcours dat over bospaden en grasland voerde, af in 15 minuten en 42 seconden. Hij ver sloeg Ben Gilling, die de gehele wed strijd geleid had, in een eindsprint. De uitslag luidt: 1 Van Gerven (De Spartaan, Lis- se); 2 Gilling (AAC, Amsterdam), 3 Verkerk (AAV '36, Alphen), 4 Hes (Hollandia, Hoorn), 5 Van Oostrom (Metro, Rotterdam), 6 v. Ginkel (GAC, Hilversum). De 17-jarige C. Kruf uit Hal steren is zondagavond te Bergen op Zoom in valle vaart met zijn motor tegen een autobus gereden. De jonge man overleed een uur later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De duopassagiere mej. N. G. uit Din- teloord werd met een shock en een sohedelbasisfractuur naar het zieken huis vervoerd. De motorrijder was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij had de motor van een vriend ge leend. GYMNASTIEK Vic Holten (Blerick) Ned. kampioen NKGV Vic Holten van Olympia uit Ble- riclc in zondag in Coevorden kam pioen van Nederland van het Neder lands Katholiek Gymnastiek Verbond geworden. De Limburger verzamelde 107,45 puhten. Strufer (KDV, Bleijerheide) eindigde met 105,25 punten als twee de, terwijl Hendriks uit Tongelre de derde plaats voor zich opeiste met 108,60 punten. UEFA-JEUGDTOERNOOI Ex-wereldkampioen Piet Roozenburg (foto) heeft zaterdag in Apeldoorn ep verrassende wijze beslag gelegd op de Nederlandse damtitel 1964. Tot aan de laatste ronde stond hij een punt achter op Bom. Deze verloor cater- dag van Laros, terwijl Roozenburg zegevierde over Bergsma. VOLLEYBAL KAMPIOENSMARS VAN K.V.C. GESTUIT Een inhaalronde voor hoofdklas sers en derde klassers, een begin van de finales eerste en tweede klasse, dat had het programma moeten zijn voor de jongste wedstrijdavond van het persoonlijk kampioenschap van WIELRENNEN de LSB 1964. Jammer genoeg, kwam er weer weinig van terecht. Het is KVC (nog) niet gelukt in de laatste competitiewedstrijd van dit seizoen het kampioenschap vap de overgangsklasse te behalen. Het Haagse Zandvliet, zelf ook nog een gegadigde voor de titel, bood felle tegenstand en het werd tenslotte een gelijkspel. KVC is nu uitgespeeld, ter wijl Zandvliet nog één wedstrijd - tegen Syrena - moet spelen. Een blik op de stand aan het hoofd van de ranglijst maakt duidelijk dat een be slissingswedstrijd zeker niet uitgeslo ten is. De stand: 1 KVC 20—30; 2 Zandvliet 1929 en 3 Syrena 19—28. Even had KVC in het begin van de wedstrijd last met de zenuwen en hiervan profiteerde Zandvliet dank baar. De Hagenaars bleven een kleine voorsprong behouden en kwamen op match-point 1411. KVC gaf de moed echter niet op en in een spannende slotstrijd wisten de Katwijkers toch nog de setzege in de wacht te slepen 14—16. In hoog tempo ging KVC in de 2e set door. Maar weer kwam Zandvliet terug en legde de Katwijkse aanval volkomen aan banden en door een 159 setzege trokken de Hagenaars de score weer recht. Volkomen gelijk op ging de strijd in de 3e set, maar weer sloot het Haagse blok 1511 voor Zandvliet. Ondanks de zekerheid dat het kampioenschap in deze wedstrijd niet meer kon worden behaald, ging KVC in de 4e set prachtig door. Nog even kwam Zandvliet terug 1212. Het laatste woord was aan KVC, dat door een 1215 setzege het gelijke spel bereikte. De Spaanse kolonie zweeg. Steeds verder zakte het rood-geel-rode span doek op de eindelijk zonnige staantribune. Zelfs de meest fanatieke Spaan se supporters begrepen het: Engeland zou in de finale van het UEFA- jeugdtoernooi met overmacht gaan triomferen. Een 20 ruststand bood misschien nog enige hoop, doch toen het na twaalf minuten in de tweede helft al 40 was geworden, was de strijd toch werkelijk gestreden. Dege nen, die de wedstrijden van Spanje van dichtbij gevolgd hebben, hadden het al zien aankomen. Spanje heeft, als tegen zwakkere tegenstanders wordt aangetreden, een prachtige ploeg. Maar als het team voor grote pro blemen wordt gesteld, gaat veel van de klasse plotseling verloren. De ver dediging raakt dan opvallend snel in paniek en de aanval blijkt dan uit zonderlijk steriel. den van KNVB-praeses A. L. M. Schroder in ontvangst nemen, om daarna in dolle triomf met zijn ploeg genoten een ereronde te lopen langs de inmiddels al bijna verlaten tribu nes. In de hoofdklasse werd maar een partij gespeeld. Joop Piket van Phili- dor won van de immer gevaarlijke LSG-veteraan mr. ir. J. Westra en kwam daardoor met koploper W. D. Wiebes gelijk. De beslissing valt in de laatste ronde wanneer Piket met wit Wiebes moet bestrijden. In ieder geval een uitstekend toernooi voor Wiebes. Groep A wacht nog op de hang- partijen van H. P. v. d. Spek tegen resp. J. C. Kort en G. P. Sluyts, die maandag- en woensdagavond zullen worden beslist. In de finale eerste klasse werd al leen de wedstrijd Kohlbeck-P. J. Pi ket gespeeld, een duel waarin de wit- speler met duidelijk overwicht zege vierde. De partij van de LSG'er Demmen- dal tegen drs. H. B. Gerritsen (Phi- lidor) werd uitgesteld. In de tweede klasse verloor de jonge Philidorspeler Barendse, na aanvankelijk overwicht, van de Al- phenaar Aussems. Zijn broer Leo was tegen de SPW'er Verkuyl gelukkiger. De overige partijen werden utige- steld. KERKHOFF JEUGDKAMPIOEN De 19-jarige Rotterdammer Kerk hof f is zaterdag in zijn woonplaats jeugdschaakkampioen van Nederland geworden. Door in de laatste ronde remise te spelen tegen De Wilde, kwam hij op een totaal van 6p., hetgeen door zijn concurrenten niet Irnn wordpn bphaald. Zoet herstelt zich in Zaandam Bart Zoet heeft zich zondag ge revancheerd voor de pechpartij in de Ronde van Noord-Holland. Want al kon de Sassenheimse renner het In ternationale criterium van Zaandam voor amateurs over 100 kilometer niet zegevierend beëindigen, zijn tweede plaats achter de Santpoorter Coen Visser mag er zijn. De winnaar van de Ronde van Noord-Holland, Gerben Karstens, eindigde als 20ste. In deze 100 kilometer-wedstrijd hebben de talrijke toeschouwers op de Prins Hendrikkade kunnen ge nieten van een felle stryd, die met een uitstekende finale eindigde. Reeds vanaf het startschot was het onrustig. Keer op keer probeerde men er alleen van door te gaan, maar de eenzame uitlooppogingen van o.m. Visser leverden geen resultaat op. De beslissing viel na twintig kilo meter. De Belg Paul van der Vijver ging er samen met animator Bart Zoet tussenuit en langzaam maar ze ker bouwde dit tweetal een voor sprong op. De strijd bleef levendig. Weer probeerden vijf man weg te komen en de kop te bereiken. Hen- ny Schouten, Henk Peters, Jan van Rijn en Sjef Drummen haalden het echter in eerste instantie niet en toen Nol Kloosterman zich aan het hoofd van het peloton nestelde en het naar de leiders toe sleurde slonk de voor sprong tot 15 seconden. Maar nog was het niet rustig. Na 90 kilometer werd het peloton uit de strijd genomen. Karstens had de meute juist op tijd verlaten en reed de laatste kilometers eenzaam voor de koplopers uit. In de spurt klopte Coen Visser de Sassenheimer Bart Zoet met een klein verschil. Nol Kloosterman ein digde in de sprint van het tweede groepje als derde en klasseerde zich hiermee als dertiende. Uitslag: 1. C. Visser (Santpoort); 2. B. Zoet (Sassenheim); 3. S. Drum men; 4. H. Schouten; 5. J. van Rijn. Geslaiagde solo en knappe zege van Jan Hugens Een gedeelte van de Televizierploeg van Kees Pellenaars heeft zondag met groot succes deelgenomen aan de Omloop van de Vier Kantons over 240 km in Zwitserland. Jan Hngens boekte na een geslaagde solo 'n knap pe overwinning. Hij finishte met een voorsprong van 45 seconden op nummer twee, de Italiaan Franco Bitossi. 24 Seconden na Bitossi arriveerde het grote pelo ton, waarvan de Duitser Horst Ol denburg de sprint won. Piet van Est klasseerde zich als vierde en Jo de Haan als vijfde. Verdiende zege Ook in het Olympisch stadion, dat de echte sfeer van een cup-final heeft moeten missen, was dat zondag het geval. Het nuchtere Engelse spel bracht de Spaanse verdediging aan de rand van de wanhoop. De voor hoede liep steeds weer vast in de hechte Engelse defensie, waar vier, vijf Britten nauwelijks moeite had den met de enkele tegenstanders, die zich in de voorste linie waagden. Volkomen verdiend kon rechtsbui- ten Kendall, de Engelse captain, na Aanvoerder Kendall is met de beker de ontmoeting de in dit toernooi vaak door het Engelse team op de schou- te fel betwiste Zilveren Bal uit han- ders genomen. Kleine ramp De ploeg uit Albion heeft een voor treffelijke wedstrijd gespeeld en tastte de Spanjaarden in hun zwak aan door tempo in het spel te leggen, wat voor hun op „franje" ingestelde tegenstanders een kleine ramp bete kende. De homogene Engelse ploeg nam direct al het initiatief met snelle, ge vaarlijke aanvallen. Rechtsbinnen Knowles loste na negen minuten een schot van zeker 25 meter afstand, dat via de deklat doel trof. Een fout van doelman Rodriguez Dominguez die de bal na een poging van Knowles los liet, bood rechtbuiten Rogers kort daarop een niet te missen kans. Zoals gezegd, na de rust viel de beslissing heel erg snel. Voortreffe lijke aanvallen maakten, dat Rogers en linksbinnen Sissons de stand bin nen een kwartier op 40 konden brengen. Wel waren de laatste mi nuten nog voor Spanje, maar de be kwame Engelse goalie Peter Sprin- gett stond zijn tegenstanders zelfs niet de troostprijs van een tegen doelpunt toe. Portugal derde Portugal legde beslag op de derde plaats door in Rotterdam Schotland na verlenging met 32 te verslaan. De ruststand in dit duel was 20 in het voordeel van de Portugezen, de stand na de reglementaire speeltijd 2—2. Scoreverloop: 18. Nelson 10; 37. Nelson (strafschop) 20; 53. Harper 21; 64. Bruckley 22; 85. Jorge 32. Scheidsrechter Arribas (Span je); 2000 toeschouwers.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10