De drie vakcentrales willen deling in winsten van bedrijf Husqyarna Wijziging geldschieterswet ter bestrijding sneeuwbalsysteem VRIJDAG 3 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Met loonsverhoging komt men er niet De drie vakcentrales zullen binnenkort een rapport publiceren, waarin zij vermogensaanwasdeling of investeringsloon als effectief bezitsvor- mingsbeleid bepleiten. De vakbeweging meent, dat de arbeiders recht hebben op een deel van de winsten die voor interne financiering van de bedrijven worden gebruikt. Als de structuur van de onderneming dit niet mocht toelaten, moet de oplossing worden gevonden in de vorm van in vesteringsloon. Dit heeft de secretaris van het Nederlands Katholiek Vak verbond en tevens vice-voorzitter van de KVP, de heer F. G. van der Gun, op een gisteravond in Utrecht gehouden bijeenkomst van de Utrechtse afdeling van de jongerenorganisatie van de KVP meegedeeld. Rechtvaardige verdeling van het inkomen De heer Van der Gun, die ook over de loon- en prijssituatie sprak, is van oordeel dat een rechtvaardige verde ling van het nationale inkomen al leen mogelijk is door een effectief be- zitsvormingsbeleid, waardoor de schokken van de laatste loonontwik keling mede kunnen worden opge vangen. Gezien de ontwikkelingen in het verleden en de uitwerking van de laatste loonoperatie moet volgens de heer Van der Gun op het loon- front voorzichtigheid worden be tracht. In de praktijk is de loonoperatie verder gegaan dan bij het akkoord Veenbrug uit 2000 v Chr. ontdekt Ten zuidoosten van Emmen is in het veen een veenbrug ontdekt date rend van ongeveer tweeduizend jaar vóór Christus. De brug, die gemaakt is van balken en stammetjes, is waar schijnlijk de oudste veenbrug van ons land. Het hout moet met stenen bijlen gekapt zijn. Bij de nu ontdekte weg zijn bij vorige opgravingen reeds en kele gebruiksvoorwerpen gevonden. Dit jaar zal nog vijftig meter van de brug worden opgegraven. De opgra ving staat onder leiding van dr. W. Gaspari van het biologisch-archeolo- gisch instituut te Groningen. Als gast is hierbij aanwezig dr. Mat: Andrews uit Minnesota (VS). Midden-Zuid-Holland Geldlening Omringdijk voor centrale waterbeheersing Gister (donderdag) morgen kwam de verenigde vergadering van het Waterschap De Omringdijk van de Drooggemaakte Noordpias (omvat tende diverse polders in Midden- Zuid-Holland) in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw te Hazerswoude- dorp, onder voorzitterschap van de heer J. P. J. Voets (Hazerswoude) spoedeisend bijeen. Na opening deelde voorzitter Voets mede, dat in de najaarsvergadering van 1963 besloten is uitvoering te geven aan het ontwateringsplan. Aan vankelijk was in de voorjaarsverga dering van 1963 besloten de nodige kasgeldleningen te sluiten voor de vóór-financiering. De Wet kapitaaluitgaven publiek rechtelijke lichamen en de tempori sering van de kapitaaluitgaven, die onlangs in werking is getreden, la ten zulks niet toe en eisen een vaste geldlening. Spreker deelde mede, dat de N.V. Nederlandse Waterschaps- bank te 's-Gravenhage bereid gevon den is, een geldlening te verstrek ken tot 'n totaalbedrag van f 2.100.000; op te nemen in twee gedeelten, op 1 augustus a.s. f 1.000.000,- en op 1 februari 1965 f 1,1 miljoen. Koers en rentepercentage zullen gelden naar de toestand op 1 augustus a.s. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de vergadering deze lening te sluiten. van Wassenaar was overeengekomen, want de loonstijging bedraagt voor 1,2 miljoen werknemers (60 procent van de onder cao's of een andere loonregeling werkende arbeiders) thans ongeveer 13V2 procent. Dit hoge gemiddelde is vooral beïnvloed door de aan de 250.000 bouwarbeiders ver leende prioriteit. SNELLE LOONSTIJGING Vergeleken met het buitenland was de loonontwikkeling in Neder land volgens de heer Van der Gun aanzienlijk. Het indexcijfer steeg van 100 in 1960 tot 131 thans, terwijl het cijfer voor de EEG-landen 122 en voor de overige concurrerende lan den 115 bedraagt. Wat de consequen ties daarvan zullen zijn, kon de heer Van der Gun niet voorspellen. Om onze concurrentiepositie te genover het buitenland te vergroten achtte hij produktiviteits verhoging noodzakelijk, want deze is achterge bleven bij die in de omringende lan den. Hierbij is volgens de heer Van der Gun een mentale kwestie in het geding. Er mankeert veel aan de communicatie in de onderneming. Een beter samenspel tussen onderne mer en werknemer oordeelde hij noodzakelijk, waardoor de arbeiders zoals in andere landen beter leren beseffen dat het bedrijf niet alleen een zaak is van de directeur. Een wij ziging van de structuur van de on derneming is daarvoor nodig. Zweedse naaimachines Moderne Zweedse vormgeving. 7 Typen vanaf 285.-. Vraag demonstratie - het verplicht U. tot niets. MEERPOEL KORTE GOLF Aan de gevolgen van een on geval in de Rotterdamse haven op 20 maart jl., is gisteren de 33-jarige ha venarbeider M. E. J. Berrevoets uit Zierikzee overleden. Door het slip pen over een treinwissel zwenkte zijn vorktruck af naar de waterkant. De havenarbeider kwam met zijn linkeronderbeen tussen de truck en een boven de kademuur uitstekende trapbeugel. Hij liep daarbij een ge compliceerde onderbeenbreuk op, waaraan hij nu is overleden. Bij werkzaamheden op het land is gisteren de 13-jarige zoon van de landbouwer Steeghs in het plaatsje Zand bij Asten, onder een walsrol geraakt en om het leven gekomen. Een voorbijganger vond het vreemd, dat het paard stil stond op het land. Hh ging op onderzoek uit en vond de jongen liggen. Vandaag is in Den Bosch de jaarlijkse „Pax Christi" voe ttocht gehouden. Onze fotograaf snapte een aantal deel nemers, van wie er enkele zich zittend op de komende tocht voorbereidden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van de geldschie terswet ingediend. Het ontwerp is ondertekend door de minister van Maatschappelijk Werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, de minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen en de minister van Justitie, mr. Y. Scholten. Het algemene geldsbedrag voor de werkingssfeer van de wet wordt van 1500 op 4000 gebracht. Voor geregistreerde kredietin stellingen en hypotheekbanken zal een grensbedrag van 1500 gelden. De toegelaten bouwkassen zullen niet onder de wet vallen. Hiervoor be staat een wettelijke regeling in de wet voorlopige voorzieningen bouw kassen. Overgordijnstoffen keuze uit méér dan 100 exclusieve dessins Gordijnvelour moderne kleuren. Terlenka Vitrages Textielhandel en W oninginr ichting W. J. ZIRKZEE Van 't Hof f straat 7-7a Leiden Telefoon 24610 MIDZA (Advertentie) Discongruentie bij middenstands-, vestigings- en vakdiploma's de heer Deering worden bestudeerd. Het inzicht in de stof, die in de op leiding wordt geboden, achtte hij met de dag noodzakelijker. Voor deze studie zag de heer Deering graag een commissie in het leven geroepen, waarin vertegenwoordigers zitten van de departementen van Economi sche Zaken, en van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, van de on derwij scentrales, van de MULO-ver- enigingen en van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Deze com missie dient ook tot taak te krijgen met plannen te komen om de beide manieren ter verkrijging van een vestigingsdiploma meer gelijk te trekken. TOEZICHT DOOR B. EN W. De deelnemers van bestaande pot- of sneeuwbalkredietsystemen, waar bij aan deelnemers een geldlening van 4000 of minder in uitzicht is gesteld, worden van rechtswege ont heven van de verdere verplichting tot het storten van spaarbedragen. De werking van deze kredietsyste men moet worden gestaakt. De door deelnemers reeds gestorte en nog niet teruggegeven spaarbedragen moeten worden teruggegeven. Wan neer het wetsontwerp tot wet wordt zullen burgemeester en wethouders toezicht moeten houden op de afwik keling. SOLVABILITEIT GERING Als bezwaren tegen het sneeuwbal systeem, waarbij de gelden benodigd voor de uit te zetten kredieten voor af door de gezamenlijke gegadigden moeten worden bijeengebracht, voer den de bewindslieden allereerst aan de zeer geringe solvabiliteit van deze ondernemingen. Zij verstrekken im mers kredieten zonder daarvoor eigen kapitaal aan te wenden. Een in het oog springend bezwaar is ook, zo wordt in de memorie van toelich ting opgemerkt, dat de wachttijd on bepaald is, zodat de inleggers geheel in het onzeker blijven over het tijd stip, waarop een lening wordt toe gewezen. Doordat mag worden aangenomen, dat een groot aantal van de deelne mers reeds in financiële moeilijkhe den verkeert, kan het systeem ge makkelijk tot een verder wegzinken Win een vliegtuig in de nieuwe SUS Voor de elfde keer gaat 5 april a.s. de SUS-actie van start. De actie duurt tot en met 15 mei en op zaterdag 16 mei volgt de eerste bekendmaking via de KRO-radio. De baten van de loterij zijn be stemd voor 21 organisaties en instel lingen, die werkzaam zijn op gees telijk en stoffelijk gebied in de ka tholieke Volksgemeenschap. Zoals gewoonlijk bestaat de loterij uit vijf series van 150.000 loten, elk lot be staat uit 5 coupons, zodat de koper vijf kansen op een prijs heeft. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft een keur van geschenken be schikbaar gesteld aan de winnaar van de hoofdprijs (f50.000). Er zal als extra-premie een vliegtuig te winnen zijn door de houder van het prijsbepalendè lot met het laagste nummer. Het toestel is een Nipper en heeft een Nieuww aarde van f 9.500. In de elfde SUS-aktie nemen een- en-twintig organisaties deel. Door 't kopen van SUS-loten koopt men le vensgeluk en levensvreugde. Beelden gestolen van expositie Van een expositie, omvattende 130 plastieken en 70 tekeningen van de kunstenaar Pieter Starreveld in de Oudezijdskapel te Amsterdam, zijn dinsdag twee bronzen beeldjes ge stolen. Het ene beeldje, 25 om hoog, stelt een baa ister voor. Het andere, 18 cm hoog, is een vrouwenfiguurtje Minister Soebandrio heeft donderdag in Kasteel Oud-W assenaar een receptie gegeven. Op de foto zien we hem met vleugeltjes; de waarde bedraagt samen met de Amerikaanse ambas sa deur in one land, John Rke. raap. 950 an 700. Geen inzichten bij ULO-kandidaten Verzwaring van het officiële mid denstandsexamen heeft een nog schrillere tegenstelling doen ont staan tot de waarde, die aan vrijstel ling voor het middenstandsexamen wordt toegekend aan ULO-kandida ten, die in de zgn. handelsvakken zijn geëxamineerd. Het gaat dan om weet jes. Van inzicht is bij de doorgaans veel jongere ULO-kandidaten weinig sprake. Op deze discongruentie werd door de voorzitter van het instituut voor middenstandsontwikkeling, de heer J. C. Deering, vandaag gewezen in zijn openingsrede op de algemene vergadering in hotel Figi in Zeist. Ook meende hij, dat een detailhan delsbrevet in de toekomst wel eens de betekenis van de vakdiploma's sterk kon doen afnemen. De heer Deering zei, dat deze diploma's voor de detaillist in zijn economische en commerciële expansie een belemme ring vormen nu branchevervaging en de noodzakelijkheid van uitbreiding van assortiment zich voordoen. Voor een detailhandelsbrevet, waarin een dosis fundamentele warenkennis is opgenomen, wees hij op de reeds be staande praktijk in EEG-verband. De heer Deering achtte de mogelijkheid aanwezig dat in dit opzicht bepaalde wijzigingen in de middenstandsoplei ding niet denkbeeldig zijn. De discongruentie bij de waarde van de vestigingsdiploma's moet volgens Eelde-Schiphol door de lucht groot succes De luchtverbinding tussen Schip hol en Eelde, die wordt onderhou den door Schreiner Aerocontractors, is een groot succes geworden. Deze eerste binnenlandse verbinding door de lucht zal deze zomer uitgebreid worden. De lijn van Rotterdam naar Schip hol bleek geen succes en zal worden opgeheven. Daarnaast zijn er plan nen voor een rechtstreekse verbin ding tussen Rotterdam (via Eelde) en Hamburg. Omdat een toevoerkabel van 't electriciteitsnet brak door een onhan dige manoeuvre met een dragline is gisteren het kippenfokbedrijf van de heer J. Schotman te Lichtenvoorde zonder stroom gekomen. Door de koude stierven 7.000 kuikens, 'n strop van ongeveer 20.000 gulden. in moeilijkheden leiden. De wacht tijden zowel als het lot van de spaar gelden blijken vaak ontoegankelijk voor voldoende controle of verifica tie. GEEN CONCRETE GEGEVENS Over het aantal kredietonderne mingen, dat het sneeuwbalsysteem toepast bestaan geen concrete gege vens. Aangenomen wordt, dat de be langstelling ervoor toeneemt als ge volg van suggestieve wervingsmetho den en reclamecampagnes. Uit het geen ter zake op het departement van Maatschappelijk Werk bekend is, kan worden opgemaakt, dat het aantal teleurgestelde deelnemers"ver re van gering is. Wat betreft de verhoging van het grensbedrag tot 4000 wordt opge merkt, dat geldkredietondernemin- gen om aan de werkingssfeer van de wet te ontkomen kredieten van ten minste 4500 zullen moeten bieden, want ingevolge wet en jurispruden tie geldt als hoofdsom het bedrag, dat metterdaad in handen van de feldnemer is gesteld, dus na aftrek van alle renten en kosten. Voor der gelijke grote kredieten zullen gega digden gewoonlijk wel de weg weten naar een bonafide kredietinstelling, aldus de bewindslieden. Sterrenivacht voor Universiteit van Nijmegen Binnen afzienbare tijd zal de Nij meegse Universiteit een eigen ster renwacht bezitten. De directeur van de faculteit der Wis- en Natuurkunde, dr. C. Aarts, deelde mede, dat de sterrenwacht aan het begin van het komende studiejaar reeds in gebruik genomen zal kunnen worden. De koe pel van het observatorium is reeds aangebracht op het Universeel Labo ratorium aan de Driehuizerweg. De koepel is van Amerikaans fa brikaat. In Amerika worden derge lijke koepels ook gebouwd als daken voor graanopslagplaatsen en zij zijn daardoor goedkoper dan de in Euro pa gefabriceerde koepels. Het mate riaal waarvan de koepel is gemaakt, is gealuminiseerd staal, en heeft een diameter van bijna 4.5 meter. Het objectief komt uit Frankrijk en is in 1930 gebouwd door de beroem de lenzenmaker Couder. De kijker zal in de centrale werkplaats van de faculteit worden gemoderniseerd. Er zal onder andere een fotografische camera op worden gemonteerd. Het standbeeld van Ollie B. Bommel, dat op 4 april a.s. in Den Bommel op GoereeOverflakkee zal worden onthuld, nadert zijn voltooiing. De Schiedamse glazenier-beeldhouwer André Henderickx legt er hier de laat ste hand aan. Het beeld van de heer van stand is door de Leidse studen tenclub „Ollie B." t.g.v. de tweede dies aan de gemeente Den Bommel aangeboden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9