Melk één cent duurder en dit jaar nog tweede verhoging SPAREN GEEFT KRACHT Dat is 'n Amstelman! Laten we wél wezen WOENSDAG 1 APRIL 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een scène uit het televisiespel van a.s. donderdagavond, dat onder regie van Gerard Kekers door de NCRV op het scherm wordt gebracht. Op de foto zien we v.l.n.r. Frans Koppers (als ober), Henk Rigters (als schakel), Huib Broos (als vluchteling) en Hans Boswinkel (als Vopo). De minister van Landbouw en Visserij heeft voor het jaar 1 april 1964 1 april 1965 de richtprijs af-boerderij voor alle af te leveren melk vastge steld op 31 per honderd kilogram met 3,7 procent vet. De verrekenprijs wordt verhoogd van 32,65 tot 34,10 per 100 kg. én daardoor zal de drinkmelkprijs op 6 april één cent per liter stijgen. De nieuwe richtprijs ligt 2 per 100 kg. melk hoger dan het richtprijspeil in de thans afgelopen periode van vijf maanden. Deze verhoging is een gevolg van het feit dat volgens de berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut de pro- duktiekosten van de melk sinds het melkprijsjaar 1962-1963 met ongeveer 2 per 100 kg. zijn gestegen. Landbouivschap vroeg meer De beslissing van de minister is niet in overeenstemming met de ver langens van het landbouwschap, dat een complex voorzieningen vroeg, gericht op een richtprijs van 0,33. Daarentegen heeft de bewindsman wel gehoor gegeven aan het verzoek van het landbouwschap om compen satie voor de aanpassingsloonronde per 1 januari 1964. NOG TWEEDE VERHOGING Tussen begin november en nieuw jaar, zo bleek uit een toelichting die minister Biesheuvel gistermiddag op de genomen besluiten gaf, kan nog een tweede verhoging van de straat- prijs met één cent per liter worden verwacht. Het tijdstip zal mede af hankelijk zijn van de ontwikkeling op de zuivelmarkt. De straatprijs verhoging per 6 april a.s. komt neer op een cent per liter voor melk, pap, yoghurt e.d. en 2 1/4 cent per liter voor koffiemelk. De richtprijsverhoging van novem ber vorig jaar en die van thans moe ten in combinatie met elkaar worden gezien, meende de minister. Hij had de indruk dat het landbouwschap over het hoofd ziet, dat in november reeds een belangrijke verbetering werd bereikt. De richtprijs ging toen ook met twee cent omhoog, van 27 naar 29 cent per kilogram. Men heeft toen niet exact allerlei kosten factoren berekend, maar gestreefd naar een zo snel mogelijke inkomens verbetering voor de veehouder. DOORBEREKEND De nieuwe verhoging met twee cent, waartoe nu besloten is, verte genwoordigt de stijging van de pro- duktiekosten ten opzichte van het melkprijsjaar november 1962no vember 1963. De in november tot stand gekomen inkomensverbetering is dus volledig gehandhaafd. Zowel de eerste als de tweede loonsverho ging van vijf procent zijn in die twee cent produktiekostenstijging meebe- rekend, zulks in afwijking van de al gemene regel, dat alleen de eerste vijf procent mag worden doorbere kend. Hoe het landbouwschap zijn vraag prijs van 33 cent per kg. had opge bouwd was de minister niet bekend. Wel meende hij te weten dat het landbouwschap, uitgaande van de bestaande richtprijs van 29 cent, re- Een foto van de piratenzender „radio Caroline", welke ter hoogte van Har wich buiten de Engelse territoriale wateren met proefuitzendingen is be gonnen. Radio Caroline is gevestigd op een voormalig passagiersschip van 702 ton en voert de Panamese vlag. De Engelse reclamezender zendt uit op een golflengte van 199 meter en is ook in Nederland zeer goed te ont vangen. kening hield met produktiekosten- stijgingen, betere vergoeding voor bedrijfsgebouwen, inhalen van loon achterstand, de komende stijging van de voedergraanprijzen, en verbete ring van de rentabiliteit der bedrij ven. Hoe het schap de kwantitatieve verhouding tussen die factoren zag wist hij echter niet. In de beslissing van november is volgens de minister al rekening gehouden met deze fac toren. Op de genomen beslissing is ook de E.E.G. van invloed geweest. In de toekomst zullen we als EEG-partner elke verhoging van de melk-richt- prijs moeten realiseren door verho ging van de produktenprijzen en niet meer door verhoging van de toe slag. Ook op dit moment, zo meent de minister, kan Nederland, gezien de EEG, de bestaande toeslag op in- dustriemelk van 8 per honderd kg. al niet meer verhogen. Met de nieuwe richtprijs van 31 cent ligt Nederland 2,4 cent boven het voor de hele EEG geldende mi nimum en 3,8 cent beneden het voor Frankrijk, België, Duitsland en ons land geldende maximum. Vader en dochter omgekomen bij verkeersongeval Op de Graafseweg te Nijmegen zijn gisteravond de 26-jarige heer F. den Tuinder uit Eindhoven en zijn 5-ja- rig dochtertje bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de heer Den Tuinder in een bocht van de Graafseweg met zijn kleine perso nenauto die hij juist derdehands op een automarkt had gekocht, een vrachtauto wilde inhalen. Hij botste met grote snelheid tegen een vracht auto die uit tegenovergestelde rich ting kwam. Beide wagens vlogen in brand. De stoffelijke resten van de be stuurder van de personenauto kon den pas worden geborgèn toen de brandweer de brand had geblust en er een kraanwagen aan te pas was gekomen om de twee wrakken uit elkaar te trekken. Toen werd ook het lijkje van het kind gevonden. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. Zes mensen aan gasvergiftiging ontsnapt In Musselkanaal is een gezin met vier jonge kinderen tenauwernood aan de dood ontsnapt. Tpen gister morgen het winkelmeisje, de zeven tienjarige W. Dijkhuizen, bij de zaak van de familie Twickler aan de Markstraat kwam, bleek alles nog gesloten. Een kort onderzoek wees uit, dat de hele familie Twickler be wusteloos in bed lag. Gasvergiftiging was de oorzaak. De vier kinderen van acht maan den tot acht jaar oud waren er spoe dig weer bovenop. De heer en mevr. Twickler kwamen pas uren later weer wat op verhaal. Er zat een lek in de gasleiding. Wanneer het winkelmeisje een uur later zou zijn gekomen was het hele gezin waarschijnlijk om het leven ge komen, zo hebben artsen meege deeld. De 72-jarige rustende landbouwer Koolwijk uit Haastrecht is vanmor gen aan kolendampvergiftiging over leden. Zijn echtgenote is in bewuste loze toestand naar een ziekenhuis in Gouda vervoerd. Aan de gevolgen van een ernstig verkeersongeluk is gisteren mej. C. van Oort uit Apeldoorn in het Sofia- ziekenhuis overleden. Zondagavond was zij met haar auto op een kruis punt in botsing gekomen met een andere personenauto. Met een zwaar hersenletsel was zij naar genoemd ziekenhuis gebracht. Bij het oversteken is gister avond de achtjarige Hendrik Bussing uit Zeist door een vrachtauto aange reden. Voor de ogen van zijn elfjarig zusje en de huishoudster van de fa milie werd de jongen enige meters meegesleurd en zwaar gewond. Kort na aankomst in het ziekenhuis van Zeist is hij overleden. GEVELTOP STORTTE NAAR BENEDEN VIJF GEWONDEN Met donderend geraas is dinsdag avond de geveltop van het perceel Waterlooplein 96 in Amsterdam naar beneden gekomen, waardoor vijf personen verwondingen hebben op gelopen. De gevel begaf het tijdens de verhuizing van de inboedel van de bewoner van de bovenste etage, de heer K. Worms, die evenals zijn buurtgenoten moet wijken voor het toekomstige Amsterdamse stadhuis. Toen de haard, een van de laatste stukken, al bijna de begane grond had bereikt kwam de geveltop met de hijsbalk naar beneden. Twee verhuizers, de 54-jarige M. Hoopman en de 51-jarige W. Ruyzen- dael, twee helpende buurjongens, de 16-jarige Fanie Ewaard en zijn 14- jarige broer Chris en de 14-jarige juist passerende scholier Jan van Bennekom werden door het vallende gesteente getroffen en moesten met bloedende verwondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. De heer Ruyzendael was het ergst ge troffen. Behalve talrijke wonden had hij namelijk een hersenschud ding opgelopen. Alle betrokkenen zijn echter later in de avond naar huis teruggebracht. Voor de familie Ewaard was het wel een bijzonder slechte dag. Want 's middags was het drie-jarig doch tertje Beppie van deze familie tijdens het spelen in het water van de nabij gelegen Amstel geraakt en in een ziekenhuis opgenomen. Nieuwe cao voor machinepersoneel Tussen de werkgeversorganisatie in de bouwnijverheid en de vakvere niging het Zwarte Corps is overeen- stemming bereikt over een nieuwe CAO voor het zwarte corps (het tmg van de arbeid zak deze P machinepersoneel in de water-, spoor- 1 maart 1964 in werking treden. On- en wegenbouw), zo heeft deze vak- der meer zullen hierdoor de week- vereniging vanavond meegedeeld. Be- lonen der werknemers met 16 pet houdens goedkeuring door de stich- worden verhoogd. Sparen geeft kracht, vermogen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-oourant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. Dé spaarbanken met volledige bankservlce. 'n Man die houdt van een goed boek» een volle lach en voUe glazen Amstel. Da's een rond» heerlijk bier, fris op de tong, lekker en puur, een prachtpilsi Arrestaties na inbraak bij Arnhemse juwelier De politie in Arnhem gelooft twee van de drie inbrekers te pakken te hebben, die tien dagen geleden uit de juwelierszaak aan de Jans Bin nensingel te Arnhem voor circa 25.000 gulden aan sieraden, horloges en oude munten meenamen. Het zijn de 20-jarige P. B. zonder beroep en de 19-jarige voeger T. S., beiden uit Arnhem afkomstig. Verder zijn vier mannen aangehouden die verdacht worden van heling. Het zijn de 23- jarige constructieschilder R. S. en de 20-jarige werkster E. H., de 23-jarige monteur T. van de P. en de 22-jarige buffetjuffrouw A. van O. te Amster dam. Beatles procederen tegen Haagse kauwgomfabrikant De Beatles hebben een Haagse kauwgomfakrikant een proces aange daan. De fabrikant, N.V. Ebrol, brengt zijn waar aan de man met een plaatje van dit omstreden viertal. Dat gaat te ver volgens de Beatles. Niet dat zij iets tegen kauwgom met hun conterfeitsel hebben, als men er maar voor betaalt en dat laatste schijnt niet naar de zin van de Beat- ler geregeld te zijn. Zij verwachten dat de fabrikant op straffe van f 10.000 per overtreding verboden wordt nog langer hun naam of foto te gebruiken. De Beatles staan niet alleen; drie Britse maatschappijen hebben zich met hen verenigt in de strijd tegen de Hagenaars. Deze maatschappijen heb ben de naam en het fotorecht van de Beatles gekocht. Daar moet men vol gens mr. B. W. F. Pauwels uit Den Haag die voor de jongens uit Liver pool zal optreden niet gering over denken. Het recht een foto van de Beatles te mogen voeren komt al gauw op een ton. De omzet van kauw gom met plaatjes wordt wel tien keer zo groot als zonder, zo is de Haagse advocaat gebleken. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT VAANDELS VOOR DE MARINE H.M. de Koningin is voornemens op dinsdag 14 juli het aan de onderzee dienst der Koninklijke Marine bij K.B. van 18 augustus 1962 toegeken de vaandel uit te reiken. Prins Bern- hard zal drie dagen later op 17 juli het vaandel uitreiken, dat bij K.B. van 18 augustus 1962 werd toegekend aan de Marine Luchtvaartdienst. De plechtigheden vinden plaats resp. bij de Onderzeedienst te Den Helder en het Marinevliegkamp Valkenburg. Het vaandel van de Onderzee dienst draagt het opschrift: „1906 On derzeedienst" (jaar van oprichting) „Zuid-Chinese Zee 1941-1942" en „Middellandse Zee 1941-1944" (als voornaamste krijgsverrichtingen „Het vaandel van de Marine Lucht vaartdienst draagt als opschrift: „1917 Marine Luchtvaartdienst" (jaar van oprichting). „Nederlandsch-Indië 1941 1942", „Indische Oceaan 1942-1945", „Noordzee 1941-1942" en „Normandië 1944" (als voornaamste krijgsverrich tingen). AFSLUITING 1813-1963 IN ROTTERDAM (Advertentie) Tijdens het spelen op het niet meer gebruikte deel van de Willem III-sluizen in Amsterdam-Noord is de tienjarige T. E. B. M. Lucker te water geraakt en verdronken. Een arbeider is de jongen nog nagespron gen, maar deze was al in de diepte verdwenen. Het lijkje is later door de Rijkspolitie te water opgehaald. V ertegenwoordiger bekent brandstichting bij vroegere werkgever De Bredase politie heeft meege deeld, dat de 32-jarige vertegenwoor diger H. V. uit Breda heeft bekend dat hij in de nacht van 24 op 25 maart op drie plaatsen brand heeft gesticht bij de Bredase Houthandel Brabant, gevestigd aan de Tramsin gel. V. wilde hiermee een twist met de houthandel, zijn vroegere werk gever, vereffenen. De schade bleef beperkt tot om streeks duizend gulden. De brand weer was snel ter plaatse, mede door dat de houthandel naast de brand weerkazerne ligt. V. is al ruim twee jaar ziek en heeft voor die tijd als vertegenwoor diger bij de houthandel gewerkt, waar hij met ruzie vertrokken is. Bij latere bezoeken van V. aan de hout handel is meer dan eens ruzie ont staan tot handgemeen toe, onder meer over de uitkering van de hout handel aan V. Op genoemde avond waarop V. be sloot de houthandel in brand te ste ken had hij enkele glazen bier ge dronken. Gistermiddag heeft H.K.H. Prinses Beatrix in Rotterdam de discussie bijeenkomst ter afsluiting van de na tionale herdenking 18131963 bijge woond. De prinses werd verwelkomd door mr. G. E. van Walsum, de bur gemeester van Rotterdam, dr. L. J. M. Beel, vice-voorzitter van het co mité Nationale Herdenking 1813 1963 en door prof. dr. P. J. Bouman, het Rijnhotel in Rotterdam heeft de prinses ruim vijf kwartier geluisterd naar een vraag- en antwoordspel tus sen jeugdige scholieren, studenten en jeugdleiders en een uit twaalf leden bestaand forum, waarin deze drie ca tegorieën eveneens vertegenwoordigd waren. Thema van de discussie was: „Het koninkrijk der Nederlanden, nu en in de wereld van morgen". Er werd uit voerig gesproken over de waarde van een verenigd Europa, over de taak ervan en hoe dit streven te ver wezenlijken. Bij een verkeersongeluk in 's- Heerenhoek op Zuid-Beveland is gistermiddag omstreeks half vijf de 49-jarige J. Verburg uit Kortgene (Noord-Beveland) bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Hij werd op de bromfiets aangereden door een personenauto, werd ge schept en kwam in de sloot langs de weg terecht.'De man was vermoede lijk op slag dood. De auto werd zwaar beschadigd. De bromfiets werd enige tientallen meters meegesleurd en totaal vernield. Het slachtoffer was getrouwd en vader van twee kinderen. Onze kroonprinses is met haar auto tegen een boom gereden. Dat ge beurde op Eerste Paasdag, maar werd gisteren dat is dan dinsdag den volke bekend. De prinses schijnt er goed van afgekomen. We moeten even (glim)lachen om de bewering van de korpschef der Baarnse politie, dat hij het ongeval te onbelangrijk vond om wereld kundig te maken. Zulk een houding getuigt van een heerlijke en in nemende naieviteit. Of is deze leerling van de R.V.D. toch minder naief dan hij wil voor geven? Wantlaten we wèl wezen worden van iedere tegen een boom gebotste auto de nummerborden stante pede verwijderd?

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7