VOORSCHOTEN de gestolen paaseieren Tot dusver slechts matig Paasbezoek Laten we wèl wezen N.V SLAVENBURG'S BANK een der oudste dorpen van westelijk Holland heeft een geschreven geschiedenis van tien eeuwen sssx.steden waaraan vrschoten ïroeser ZATERDAG 28 MAART 1964 DE LETOSE COURANT PAGINA 10 Het verhaal van Reumatiek Griep Migraine T O G A L HELPT TOG AL HELPT TOG AL HELPT Menstruatiepij n T O G A L HELPT Verkouden Hoofdpijn Spit T O G A L HELPT TOG AL HELPT TOG AL HELPT (Advertentie) IJ ET was heel laat in de avond. In het hazenhuis brandde nog licht, want meneer en mevrouw Paas haas waren nog druk in de weer. „Gelukkig!", verzuchtte meneer Paas haas, „dat hebben we weer gehad. De eieren zijn allemaal goed gelukt, en we hoeven ze alleen nog maar in te pakken en rond te brengen. Morgen zullen alle kinderen een heerlijk paasei in de tuin vinden". „Als ze goed zoeken", vulde mevrouw Paas haas aan. „Nogal wiedes!", bromde meneer Paashaas een beetje knorrig, maar even later keek hij toch weer vrolijk, toen mevrouw Paashaas met twee heerlijk-dampende koppen kof fie binnen kwam. Nadat ze samen op hun dooie ge mak, allebei op 'n omgekeerde mand, hun koffie hadden zitten drinken, klopte meneer Paashaas zijn pijp, waaraan hij tussen de slokken koffie lekker had zitten dampen, leeg in de asbak. Mevrouw Paashaas bracht de kopjes naar de keuken, en ze gin gen weer aan het werk, want de eieren moesten nog in de manden gedaan worden. Heel voorzichtig de den ze dat, want er mocht er niet één breken, en eieren zijn erg breek baar, dat weet je. Het was een se cuur werkje, maar het ging toch heel wat vlugger dan het schilderen van de eieren: daar hadden ze bijna twee weken over gedaan. Na een paar uur hadden ze de drie grote manden tot de rand vol, en er lag niet één eitje meer op de tafel. Voorzichtig schoof meneer Paashaas de manden naar een hoek van de kamer, waar hij ze de volgende dag zo op zijn rug kon zetten. Mevrouw Paashaas veegde nog met stoffer en blik de ergste rommel een beetje bij elkaar, en toen dat gebeurd was, kropen ze doodmoe onder de wol. En ze sliepen zó vlug, dat ze de klok, die toen zij naar bed gingen op bijna twaalf uur stond, de twaalf slagen niet eens hebben horen slaan! „Waar zijn de eieren?", riepen ze. Geschrokken kwam meneer Paas haas, die de scheerzeep nog aan zijn snorharen had zitten, kijken: de man den waren weg! „Wat moeten we nu doen?", vroeg meneer Paashaas angstig aan zijn vrouw. Veel tijd om over haar antwoord na te denken kreeg mevrouw Paashaas niet, want er werd gebeld. Het was kabouter Henk, die heel verbaasd vroeg, waar om ze allemaal zo sip keken „Het is toch Pasen, en dan moeten jullie Paashazen toch vrolijk zijn?" Meneer Paashaas vertelde wat er gebeurd was. „Da's niet zo mooi", mompelde kabouter Henk", maar laten we dan maar gauw gaan zoeken; misschien vinden we de dief nog voordat het te laat is". Moeder Paashaas draaide het gas onder de koffie laag, meneer Paas haas veegde de scheerzeep van zijn gezicht, en daar gingen ze, op zoek naar de dief. Maar waar moesten ze zoeken? Meneer Paashaas en Henk de kabouter keken elkaar eens aan, en haalden de schouders op. „Daar", riep mevrouw Paashaas opeens, „daar zit Cornelis de uil! Die zal het wel weten!" Kabouter Henk schudde Cor nelis, die heerlijk zat te dutten, wak ker, en vroeg hem, of hij misschien iemand had gezien, die de eieren ge stolen kon hebben. „Ja", zei de wijze uil, „vannacht heb ik Kiki nog ge zien. Ze liep te sjouwen met iets heel zwaarsMisschien is zij het wel" „Natuurlijk, Kiki is de dief", bromde meneer Paashaas, die het helemaal niet prettig vond, dat hij zich niet eens goed had kunnen scheren. „Wel bedankt, Cornelis", maar hij hoorde het niet: hij sliep weer ZE wisten nu, wie de dief was, maarhoe moesten zij het hol van Kiki vinden? „Dit jaar vieren we maar geen Pasen", pruilde me vrouw Paashaas. „Niks daarvan" riep Henk de kabouter", mijn hond Bello zoekt Kiki wel op. Gaan jullie maar naar huis, om je verder klaar te maken. Ik zal wel zorgen, dat jul lie op tijd de eieren krijgen". De fa milie Paashaas ging een beetje treu rig terug naar huis, waar mevrouw Paashaas verder ging met koffie zet ten. Maar nu zong ze niet meer Kabouter Henk ging zo vlug moge lijk Bello halen. Bello snuffelde een beetje, en hij had het spoor van Kiki te pakken. Regelrecht liep hij, zijn baasje meetrekkend, naar het hol van Kiki, heel diep in het bos. Kiki was zo moe van het slepen met de zware zak, dat ze gewoon vergeten was de deur van haar hol op slot te doen, en zo konden Henk en Bello heel gemakkelijk naar binnen. Daar lag Kiki te slapen, en ze snurkte verschrikkelijk. Zij schrok wakker door het woedende geblaf van Bello en keek angstig naar Henk, die haar dreigend aankeek. „Waar zijn de Paaseieren?", vroeg hij, terwijl hij met zijn wandelstokje Kiki een tik op haar lelijke neus gaf. „Ddd .daar" zei ze met een beverig stemmetje, en ze wees met haar magere wijs vinger naar een oude kast, die in een donkere hoek van het hol stond. „Neem die manden op je nek, en zorg dat ze binnen een half uur weer bij meneer Paashaas zijn. En haal geen grapjes uit, want Bello heeft best wel trek in een mals heksenboutje!" Er zat voor Kiki niets anders op dan te doen, wat Henk haar zei, want ze was als de dood voor honden I7N weet je wat er verder met Kiki de heks gebeurde? Ze moest van de koning naar de gevangenis, ergens diep in een hoge berg. En dat was maar goed ook, want anders had ze vast nog wel de zon, die nu op Pasen zo stralend scheen, weggetoverd. Want dat kon ze; ze was een hele knappe heks. Nou, je begrijpt, dat de familie Paashaas blij was, toen de eieren te rug waren, gelukkig nog op tijd ook! De volgende dag vonden alle kinde ren een paasei in de tuin. Ze hebben niets gemerkt van het avontuur van de paaseieren. De eieren waren mis schien alleen niet zo goed verstopt als andere jaren Buitenlanders ook naar Leiden en badplaatsen Het ziet er niet naar uit, dat het paasbezoek van buitenlanders zo groot zal zijn als verleden jaar. Wel stroomden gisteren en vandaag langs de zes rijbanen van de grenspost Bergh in de „Hollandlinie" weer duizenden Duitse auto's binnen, maar aan de andere grensposten, zoals Venlo, Vaals, Glanerbrug en Dene kamp was de drukte niet overweldi gend. En veel van het binnenko mend verkeer werd daar bovendien door grenskopers veroorzaakt. Hotels en pensions in Amsterdam zyn over het algemeen zeer goed be zet, al waren er vrijdagavond nog wel wat bedden vrij. Groepen konden niet meer worden ondergebracht. Deze werden doorge zonden naar plaatsen' boven 't Noord zeekanaal. Utrecht, Haarlem en Leiden waren vrijdagavond goed bezet. De VW- Leiden bracht reeds vroeg toeristen op partikuliere adressen onder. De Rotterdamse tunnel vertoonde gebrek aan capaciteit ook buiten het spitsuur. De Centrale Raad van Beroep heeft zijn fiat gegeven aan een be slissing van het Amsterdamse Ambtenarengerecht. Dat instituut had n.l. het ontslag, verleend aan een ambtenaar, die er een gewoonte van maakte geregeld te laat te komen, nietig verklaard. Hoe bestaat het, zal iedere arbeidzame werknemer zich afvragen. Waarom mag een ambtenaar regelmatig te laat ten burele verschij nen en is dat aan anderen niet toegestaan? Het antwoord op deze vraag (met betrekking tot de ambtenaar) is, dat hem op grond van een psychiatrisch onderzoek zulk geregeld te laat komen „niet kan worden aangerekend". „Nu is myn pijp uit", zal hierop veler reactie zijn, maar ik kan er toch wel inkomen. Hoe hoger de ambtenaar, hoe later op het werk. Hoe hoog ONZE ambtenaar was, weet ik niet, maarlaten we wèl wezen.(goed) voorbeeld doet (goed) volgen. Welnu KORT RAPENBURG 20, TEL. 26405 BOUW KREDIETEN EN HYPOTHEEKBEMIDDELING (Advertentie) PHET hazenhuis was het nu stil. Als je heel goed luisterde, kon je misschien meneer en mevrouw Paas haas horen ademen, maar dat was dan ook alles. Buiten was het ook stil, tenminste bijna. Zo nu en dan kraakte er een takje; eerst heel ver weg, maar het geluid kwam steeds dichterbij. De maan, die de hele avond heerlijk had liggen soezen op een zacht wolkje, kwam nieuwsgie rig om een hoekje kijken. Eerst zag hij niets, maar opeensHij kroop weer snel achter zijn wolkje, zó schrok hij. Kiki, de heks liep daar, beneden in het bos! Geen wonder dat de maan zo geschrokken was. Ze liep héél voorzichtig, voetje voor voetje, en op haar rug droeg ze een grote zak. Op haar schouders zaten twee grote zwarte raven. Je weet wel, dat zijn van die grote vogels, die niets liever doen dan stelen. Ook de raven waren niet veel goeds van plan, dat zag de maan direkt. Alle bei hadden ze echte dievenpetten op. Toen bleef het even stil. De maan kon zijn nieuwsgierigheid niet lan ger inhouden, en keek nog 'ns stie- kum om een hoekje. Daar stond de heks, vlak voor het hazenhuis, met haar grote, lelijke oor tegen de deur te luisteren. „Hihi, niks te horen" kraste ze met haar kraakstem, „straks zijn al die lekkere eitjes voor mij! En wat zal meneer Paashaas opkij ken, als hij morgen zijn eitjes wil gaan rondbrengen, hihi". Ze pro beerde of de deur open was, maar dat viel haar tegen. Mevrouw Paas haas, die wist, dat Kiki gek op paas eieren was, had vlak voordat ze naar bed ging, de deur goed op slot ge daan. Wat keek Kiki op haar neus! En die neus was toch al zo lelijk, met al die grote pukkels erop! Met een grote zwaai zette ze de zak, die ze op haar rug droeg, op de grond, en ging er boven op zitten. „Wel alle heksen", bromde ze nij dig, „daar heb ik niet op gerekend". Ze zette haar knokkige hand onder de kin, en dacht na. Plotseling sprong ze op: „Ik weet het! Krelis Jullie vliegen door de schoorsteen naar bin nen en doen als jullie binnen zijn gewoon de deur openHihi, me vrouw Paashaas dacht dat ze slim was, maar Kiki de heks is véél slim mer!" Krelis en Nelis de twee grote zwarte raven, sprongen op de grond, streken hun veren glad en vlogen kraaiend naar boven, waar ze in de schoorsteen verdwenen. Even later ging de deur piepend open en de twee raven wenkten Kiki, dat ze binnen kon komen. Ze sleepten de manden met eieren voorzichtig naar buiten en stopten ze in de zak, die Kiki had meegenomen. Krelis en Ne lis deden de deur weer aan de bin nenkant op slot, en vlogen door de schoorsteen naar buiten, waar Kiki al ongeduldig stond te wachten. Met z'n drieën sjouwden ze de grote zwa re zak weg, naar het hol van Kiki, heel diep in het bos r\E volgende dag sprong meneer Paashaas fris en uitgeslapen uit zyn bed, en hij trok zijn beste pak aan. Mevrouw Paashaas, die haar mooie jurk had aangetrokken, stond in de keuken zingend koffie te zet ten. Ook de twee hazenkinderen lie pen al vrolijk te spelen: zij mochten dit jaar voor het eerst mee om de eieren te verstoppen. Ze renden naar de kamer, om naar de eieren te kij- k-pn. maarer waren geen eieren! Drs. L. van der Gouw heeft enige schiedenis. Toen werden deze gebie- tijd geleden een groot aantal be- oen leengoederen van de Hollandse langstellende Voorschotenaren een graven. De nederzettingen van toen blik gegund in de geschiedenis van waren economisch zelfstandig. Dat him woonplaats. Voor zover deze veranderde echter omstreeks 1100, dan bekend is - of verondersteld - toen door invloeden van buitenaf - vanaf de grijze oudheid. reizende kooplieden - hier jaarmark- Dat onze streek een der oudst be- ten ontstonden, waarvan de Voor- woonde plaatsen in het westen van schotense en Valkenburgse paarden- het tegenwoordige Holland is ge- markten wellicht als de restanten weest, is bekend. De oudste duinen, kunnen worden gezien. Veel van het een hoge zandrug tussen uitgestrek- opgetekende is door calamiteiten, te moerassen, gevormd door een der zoals branden en de Spaanse oorlog in deze streek uitmondende Rijnar- verloren gegaan. Voorschoten is men - vrijwaarden de bevolking voor echter in de gelukkige omstandigheid overstromingen. In de bossen huis- nog een geschreven geschiedenis van- de het wild en in de wateren leefde af het jaar duizend te bezitten in de de vis, het voedsel van de toenma- notulenboeken van de parochie. De- lige bewoners. ze zijn n.l. niet vernietigd tijdens de Hier ontstonden de oude nederzet- terugtocht der Spanjaarden na het tingen, waaruit in later tijden Wasse- beleg van Leiden in 1574. Door de naar, Voorschoten, Voorhout, Noord- innige verbintenis van dorp en pa- wijk, Katwijk en andere dorpen ont- rochie, terwijl bovendien de „clerc", stonden. Die grote zandrug was ech- d.i. de geestelijke, zo goed als altijd woonde streek De toenmalige be-Een oude prent van het voormalige ter niet ononderbroken, want het autoriteit was die kon windhebbers van Voorschoten vonden „Huis ter Horst" te Voorschoten, een overeenstemming als volgt verdeeld: gebied waar zich nu de oude kern „scnven bevatten deze notulenboe- dat all best en m kon het gebeu. van Wassenaar bevindt en dat van ken zowel kerkelijke aangelegenhe- d t gtomDwiik oDenliik trouw het huidige Voorschoten b.v. waren den als beschrijving van meer profa- ren' dat bt°mpw«k openlijk trouw door een groot moeras van elkaar ge- ne zaken, als vechtpartijen, brand de^iegaanbare "imrtfindlng, afs Te £^efhT^ van S wel meent te zien in de tegenwoor- «.tense J-n-rB-1^ flet.en tegen de hervorming. rond gravin Ada van Holland. Omstreeks de achttiende eeuw was Voorschoten een dorp van renteniers. gens organiseerde. De „Vacantiedienst voor Jongens en Meisjes" van de Stich ting de Katholieke Jongensclubs, orga niseert dit jaar een viertal kampen (waaronder drie zeilkampen) voor jon gens in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar en een viertal zomerkampen (waaronder een zeilkamp) voor meisjes in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar. Belangstellenden kunnen zich voor na dere inlichtingen wenden tot de Va cantiedienst voor Jongens en Meisjes, Jan van Nassaustraat 113, Den Haag. Op een niet beveiligde overweg nabij Maarheze is gistermorgen een 22-jarige fabrieksarbeider, rijdende op een bromfiets door de trein Am- sterdam-Maastricht gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en had een kind. Na aanrijding is gisteren over leden in het Bredase St.-Ignatiuszie- kenhuis de 18-jarige scholier J. Busz- ta uit Dongen. De jongen werd ern stig gewond, tQgn hij met zijn brom fiets in botsing kwam met een per sonenauto op de kruising Vierwin- denstraat-Nassausingel te Breda. - Ifurs TkR ZToXST -zzrr der buitenplaatsen en heerlijke hof- andere on- en gerechtigheden, zo- en, de,pastoor van, Stompwijk ruk was. RilEwijk Z.-H. WONING-TOEWIJZING HAAGSE AGGLOMERATIE De gemeenten in de Haagse agglome ratie hebben het woningbouwcontingent 1964 voor dit gebied (4860) in onderlin- woningwet prem. onges. 's-Gravenhage dige Papeweg of Papelaan. Totaal 1924 860 2076 4860 zend bestaat er geschreven ge- OEGSTGEEST UV1CW.VIV.U w. lü In verband met een structuurwijziging gjj deze verdeling is rekening gehou- De geschiedenis van de Voorscho- Rijke stedelingen kochten hier grond van bet Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk den met de reële bouwmogelijkheden, tense kerk is lang en boeiend, en bouwden er hun monumentale zijn de kampen voor meisjes die in nl. aanwezige bouwplannen, ter be- Het was een grote kruiskerk met hofsteden en buitenverblijven. De het verleden door het Katholiek Vrou- schikking zijnde bouwrijpe grond, het veel kapellen, in die tijden toonaan- grote tuinen daarvan strekten tot aan welük Jeugdwerk werden georgani- z0 efficiënt mogelijke gebruik van de gevend voor de hele streek langs de de Vliet. Restanten van deze huizen seerd, overgegaan naar de Stichting De bouwcapaciteit en de continuïteit in de Rijn. De hervorming vond practisch zijn zowel in Voorschoten als in Katholieke Jongensclubs, die in het bouwbedrijvigheid in elk der gemeen- ers, zegt Voorburg nog steeds te vinden. verleden alleen zomerkampen voor jon- ten. RAADSAGENDA De raad van Oegstgeest vergadert geen ingang bij de plattel op woensdag 1 april te 19.30 uur in v. d. Gouw. Het platteland van Hol de raadzaal. land heeft er geen hand naar uitge- Agenda, o.a.: Advies van b. en w. stoken. De onruststokers moeten over het beroepschrift van de hèer worden gezocht bij de plattelandadel, A. J. Grootenboer tegen de afwijzen- die aasde op de inkomsten en pre- de beschikking op zijn verzoek om benden van parochie en haar instel- vergunning voor de bouw van een lingen. Jan van Duvenvoirde en Ja- bungalow aan de Lange Voort; in- cob van Wyngaerden waren hier de trekking van het raadbesluit van 22 eerste onruststokers. Ze treiterden de december 1963 tot wijziging van de pastoors en stuurden de godsdienstoe- Algemene Politieverordening en tot feningen in de war. Ze moesten ech- opnieuw vaststelling van dit besluit; ter vluchten, de een werd watergeus, verlening van subsidie voor de res- de ander bosgeus. tauratie van het pand De Voscuyl 17; beschikbaarstelling van een krediet T -j t voor de aankoop van vuilnisemmers; NIa het Beleg van Leiden kwam er verkoop van een strookje grond bij f1 verandering m de toestand. Ve- het perceel Wilhelminapark 1 aan de le stedelingen trokken naar het plat- heer W. Kreeft (kosten f25.-); voor- «eland en bouwden binnen de ruïne schot-krediet ten behoevé van de van 8c kerk van Voorschoten. De schooltandverzorgingbeschikbaar- ?panp??1^ j" pasteh bij hun af«°cht stelling van grond aan de Ponyclub 8e tactiek 8er verschroeide aarde toe. „Pegasus"; verhoogd krediet voor de 'n 1584 verrees een nieuw kerkge- voorbereiding van de uitbreiding der 5?°!™' ,®eanarJ^al"^ "hef" rioolwaterzuiveringsinrichting; 't ma- het oude. We weten allemaal hoe het ken van een lozing ten behpeve van .«ie nieuwe religie werd staate- de percelen Haarlemmertrekvaart godsdienst en de, papisten werden 22b en 22c; verlening van een aan- hurgers van 8c tweede rang. Opval* vullend krediet voor de verbouwing 'end was dat de boeren de oude leer van het gymnastieklokaal aan de trouw Weven, de adel met knechten Juffermanssö-aat (kosten f 16.000); en meiden waren gereformeerd De beschikbaarstelling van een krediet roomsen vele ,eJ Ja'?.J" voor verbetering van de oprijlaan herk «rihrim heiend we?H Hoor naar kasteel Oud-Poelgeest (kosten bediend f20.000); verlening van een aanvul- een Jezuïetenpater, lend bouwvoorschot c.a. voor verbe- Leidschendam werd het middelpunt tering van bouwplan I van de wo- van het overgebleven Rooms-katholi- ningbouwver. „Buitenlust" (kosten cisme in deze streek. Van hieruit f85.343). trokken priesters door de gehele be- 148 Eurowoningen worden gebouwd in Alkemade Nakr wij gisteren reeds uitvoerig hebben gemeld worden in de gemeente Alkemade 148 z.g. Eurowoningen gebouwd. Hierbij nog een schets van deze huizen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10