S)e CcidóeSoii^cmt LANCIA kRuisweq V.N.-legertje op Cyprus vandaag „operationeel" Opstand Braziliaanse marine BELGISCHE ARTSEN MET „PAASVAKANTIE" klassewagens bel voor proefrit wassenaar lemco n.v. Directeur J. F. J. M. KOENS Directeur J. F. J. M. KOENS BUREAUS: PAPENGRAGHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEM EIS OMSTREKE1S VRIJDAG 27 MAART 1964 54e JAARGANG No. 16.188 Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,75 RUSTIG OP 'T EILAND Secretaris-generaal Oe Thant heeft in een rapport aan de Vei ligheidsraad meegedeeld, dat de V.N.-strijdkr achten op Cyprus hun functies vandaag hebben aanvaard. Hij schreef, dat het V.N.-leger een onpartijdig en ob jectief orgaan is, dat geen enkele verantwoordelijkheid draagt voor de politieke kwesties, en op geen enkele manier daarop invloed zal uitoefenen. Oe Thant zegt ervan overtuigd te zijn, dat het V.N.- leger een belangrijke rol zal spe len bij het herstel van de orde en het normale leven op het eiland, op voorwaarde dat het medewer king krijgt van alle betrokken regeringen, de twee Cyprische gemeenschappen en de politie op het eiland. De Canadese militairen die deel uitmaken van 't VN-leger op Cyprus, hebben gisteren van hun comman dant, de Indiase generaal Prem Gya- ni, te horen gekregen, dat zij „strikt onpartijdig" moeten zijn en het volk van Cyprus hun moeilijkheden met de grondwet zelf moeten laten op lossen. De bijna duizend Canadezen vormen met de Engelse militairen de eerste elementen van het VN-leger, VERBETERDE TOTO DE WIJZIGINGEN die de regering in de zojuist bij de Tweede Ka mer ingediende voorstellen voor een nieuwe „wet op de kansspelen" heeft aangebracht, kunnen zonder enige twijfel bij aanvaarding door de volks vertegenwoordiging tot een aanzien lijk verbeterde regeling leiden van de „voetbaltoto" en hetgeen daaraan nu in één wettelijk kader is toege voegd. Wat die voorgestelde verbetering betreft: het is om meer dan een re den verstandig, dat is tegemoetgeko men aan de reeds in het debat om het nu nog tot eind december a.s. geldend bestel krachtig gevoerde pleidooi de hoofdprijs niet tot slechts f 50.000 te beperken, maar daarvoor in de plaats een ton toe te staan. Dat zou zo zei men toen de animo voor de toto levendiger houden, de buitenlandse concurrentie verminde ren en vooral de sport meer (finan cieel) ten goede komen. Die pleiters blijken gelijk te hebben gehad, in alle drie de genoemde opzichten en het is daarom goed, dat de regering dat gelijk heeft erkend. De opbreng sten van de toto waren sterk aan het teruglopen en in een land, dat uit de overheidsmiddelen betrekkelijk wei nig aan sport-voorzieningen doet, moeten wel andere bronnen worden aangeboord. Het is ook juist, dat de inleg wat groter zal mogen zijn, al is die wij ziging van vrij ondergeschikt belang. DAT DE REGERING niet tegemoet wilde komen aan de verlangens om een groter percentage van de op brengsten aan prijzen en kosten te besteden, zou men kunnen billijken, evenals de afwijzing meer dan 52 toto's per jaar te mogen houden of zelfs met fictieve wedstrijden en dus zuivere loterijen te werken. De ver binding met de sport mag niet tezeer teloorgaan, zo was de begrijpelijke overweging daarbij. Men zou het met geheel logisch kunnen achten, dat speciaal in ver band met dat laatste argument in de nieuwe wet ook de hazardspelen en de speelautomaten zijn geregeld. Dat zijn immers toch wel zaken van een andere allure, maar er is veel te zeggen voor de aanbeveling, dat de thans zozeer in verschillende wet ten verspreide regelingen in één ka der worden gebracht. In het bijzon der voor de rechterlijke behandeling van deze toch wel moeilijke materie is veel voor die bundeling te zeggen. Dat geldt dan met name ook voor de regeling van de Staatsloterij, waar in eveneens aantrekkelijke verbete ringen zijn aangebracht: uitbreiding van het aantal loterijen per jaar vooral. HET IS TE HOPEN, dat de voor stellen een goed onthaal bij de Kamers zullen vinden, waartoe ech ter wel gerede kans aanwezig lijkt. Anders dan in 1960 komt de rege ring nu niet met een vrij krenterige suggestie inzake de hoofdprijs, reden waarom de toenmalige ontwerpen in de Eerste Kamer sneuvelden. Geluk kig, dat aan het later ingediende ont werp toen een tijdelijk karakter werd gegeven, zodat verbetering in het vooruitzicht kon worden gehouden. We maken ons sterk, dat het ka binet, dat de taak van vernieuwing van de sporttoto terecht spoedig als een van zijn belangrijke taken ter hand heeft genomen ermee eer in de Kamers zal inleggen; al zullen de principiële bezwaren van destijds bij enkele politieke groeperingen na tuurlijk wel niet verdwenen zijn. Maar dat is niet gelegen aan de hoogte van de prijzen .1 dat afgelopen nacht om vier uur met zijn werk is begonnen. De Finse, Zweedse en Ierse contingenten vol gen nog. In een communiqué van de VN werd gezegd, dat het VN-leger voor lopig zal bestaan uit het Canadese contingent en de Engelse troepen die er nu zijn, verminderd met degenen die door het Canadese contingent zijn vervangen. Er werd niet in gezegd of het VN-leger van de vuurwapens ge bruik zal maken bij het vervullen van zijn plicht. Het communiqué gaf geen bijzonderheden. Gisteren was *t rustig op het eiland. Verdragen Turkse kranten berichtten, dat de Turkse regering overweegt herzie ning van het verdrag van Lausanne te vragen, dat betrekking heeft op de Griekse eilanden in de Egeïsche zee, wanneer Griekenland de eis van aartsbisschop Makarios, de verdra gen van Londen en Zürich op te heffen, blijft steunen. Ongeveer 3000 leden van de zee- strijdkrachten in Brazilië zijn in op stand gekomen tegen het militaire ge zag nadat zij een uitdrukkelijk bevel van het ministerie van marine, waar bij het hun verboden was aan politie ke betogingen mee te doen, hadden overtreden. Zij weigeren 40 van hen te laten arresteren en hebben zich verschanst in het gebouw van de vak bond voor metaalarbeiders, waar zij woensdagavond een vergadering ge houden hadden. Donderdagavond leek de zaak geregeld te zullen wor den en de troepen die de rebellen omsingelden, hadden zich terugge trokken. Maar in de loop van donderdag nog steeg de spanning zodanig, dat de Braziliaanse marine in haar geheel in staat van alarm gebracht werd en president Joano Goulart zich naar Rio terugspoedde in plaats van naar Rio Grande do Sul te gaan, waar hij de feestdagen wilde doorbrengen. Bovendien heeft de minister van marine, admiraal Silvio Motta, zijn ontslag ingediend. De directe aanleiding tot het con flict gaat terug tot dinsdag. Op die dag strafte het ministerie van marine zeven onder-officieren, die deel ge nomen hadden aan politieke betogin gen. Woensdag breidde de onrust zich uit en werden nog vier onder-officie ren gearresteerd. Woensdagavond kwamen ongeveer 3.000 marine-mannen in uniform in het hoofdgebouw van de metaalar beidersbond bijeen en gaven uitdruk- f s Britse eerbiedn voor apartheid De Britse ambassadeur in Z. Afrika, sir Hugh Stephenson, zal volgende maand ter gele genheid van de verjaardag van koningin Elizabeth van Enge land een receptie geven voor leden van alle rassen. Leden van de Zuidafrikaanse regering en ambtenaren zullen niet wor den geïnviteerd „uit eerbied voor de wensen van de Zuid- Afrikaanse regering", aldus 'n woordvoerder van de Britse ambassade. king aan hun wens, deel 'te nemen aan de zijde van de arbeiders en boe ren aan de strijd tegen de „voor rechten". Het 'ministerie vaardigde onmiddellijk een arrestatiebevel uit tegen 40 onder-officieren, die als de leiders van de rebellen werden be schouwd. Een groot aantal marine mannen, die aan de bijeenkomst deel nemen, verschansten zich in het ge bouw van het vakverbond en riepen hun kameraden op, zich bij hen aan te sluiten. Volgens de geruchten zou inderdaad een eer' die de rebel len uit het gebo est verdrijven, „overgelopen" zij i Britse ambtenaren moeten Zanzibar verlaten De regering van Zanzibar heeft bekend gemaakt, dat alle Britse amb tenaren met uitzondering van scheepsmachinisten en -officieren, artsen en tandartsen vóór 30 april het land moeten verlaten. Degenen die mogen blijven kun nen in hun huidige werkkring wor den gehandhaafd op basis van 't be staande contract. De andere Britse ambtenaren die in dienst willen blij ven en hiervoor toestemming heb ben van de betrokken minister van Zanzibar, moeten 'n nieuwe arbeids overeenkomst sluiten, die wellicht minder voordelig voor hen zal zijn dan het tegenwoordige contract, al dus de bekendïi^iking. Iedereen wil schijnbaar weg De Keniase minister van binnenland se zaken, heeft bekendgemaakt, dat inwoners van Zanzibar niet tot Ke nia zullen worden toegelaten. Men sen afkomstig uit Zanzibar, die zich in Kenia ophouden, worden geacht zulks illegaal te doen. De maatrege len zijn getroffen, omdat de econo mie van Kenia gevaar dreigt te lo pen door de grote stijging van het aantal aanvragen om een inreisvisum van de zijde van Zanzibar. Donderdag is de drukte aan de Nederlands—Duitse gre ns langzaamaan op gang gekomen. Hoewel er van lange filevorming nog geen sprake was, „liep het somtijds toch al aardig aan". Terwijl zij het woord „staking" vermijden is donderdag in België een actie begonnen van de bij de cen trale beroepsvereniging aangesloten artsen. Volgens hun mededelingen zijn 10.000 van de ongeveer 12.000 Belgische artsen bij de centrale be roepsvereniging de syndicale ka mers bij de actie betrokken. Communistisch concilie Raymond Guyot, lid van het poli tieke bureau van de Franse commu nistische partij, heeft gezegd, dat zijn partij aandringt op een zo spoedig mogelijke bijeenkomst van alle com munistische partijen in de wereld, ..met het oog op de ernst van de situatie in de boezem van de inter nationale communistische beweging". In een mededeling aan het centrale comité van de Franse communisti sche partij hekelde Guyot fel „de sektarische en avontuurlijke hou ding" van de leiders in Peking en de door hen ontplooide „ondermij nende en opportunistische activiteit". In Oost-Berlijn is de bestuurder van een autobus, die in mei 1963 ge tracht had met zijn voertuig door de Berlijnse muur te rijden, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ook de inzittende acht passagiers kregen zware straffen opgelegd. Door het instorten van een ge bouw in Benha, vijftig kilometer van Cairo gelegen, zijn donderdag zestien mensen gedood en negen gewond. Gevreesd wordt, dat zich nog meer slachtoffers onder het puin bevinden. De aangesloten artsen zou zijn op gedragen uiterlijk zaterdag met „va kantie" te gaan om niet eerder dan 1 april terug te keren. Intussen zal overal in België een wachtdienst worden ingesteld om dringende ge vallen te kunnen behandelen. De actie van de Belgischë artsen komt nog vóór het einde van de „wapenstilstand", waartoe werd be sloten in afwachting van de resulta ten, die de onderhandelingen tussen de regering en de geneesheren over het conflict over de nieuwe ziekte en invaliditeitswet zouden opleveren. De „wapenstilstand" eindigt op 1 april. Dinsdag a.s. zouden de betrokken partijen elkaar op een beslissende vergadering ontmoeten. Van de zijde van de artsen is medegedeeld, dat indien deze bijeenkomst geen oplos sing voor de geschillen brengt, de „vakantie" zal worden omgezet in 'n „staking". De grootste bezwaren van de art sen tegen de nieuwe wet, die op 1 januari van dit jaar van kracht is geworden, zijn de bepalingen over "t honorarium en de kosteloze medische verzorging van bepaalde groepen in validen, gepensioneerden, weduwen en wezen. Volgens sommige berichten zouden de artsen een minimuminkomen eisen van 750.000 Belgische frank per jaar, 54.000 gulden, voor een 40-uri- ge werkweek met drie visites en drie consultaties per uur. Dit zou echter een aanzienlijke ver hoging van het honorarium met zich meebrengen. De artsen hebben echter tegenge sproken. dat het geschil heit honora rium betreft. Volgens de syndicale kamers gaat het om beginselen, die de controle van de ziekenfondsen vol gens de nieuwe ziekte- en invalidi teitswet op de artsen betreffen en die ook het beroepsgeheim zouden aan tasten. (Advertentie) Driemaal viel de Man onder een houten kruis 't was tegen Pasen en wij vierden feest Hij liep spitsroeden een bloedig carnaval bruiste door de straten wij versperden de weg aan vrouwen die Hem troosten wilden wij wilden niets van het spektakel missen driemaal viel de Man onder Zijn kruis wij wilden het eind van het feest niet missen een voorbijganger moest Hem bij 't dragen helpen want hangen moest de Man aan Zijn kruis wij lachten om de vrouw die Hem 't gezicht kwam drogen van zweet en bloed een deerne, zei men in de stad wij balden de vuist en scholden en schaterlachten driemaal viel Hij onder Zijn zware kruis druipend van bloed en zweet in 't heetst van de middag verdween de bloedrode zon achter nachtsluiers. Toen was het-gebeurd. WILLEM VAN HORSTENDAAL Voor volautomatische wasmachines (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aanhoudend koud Boven Scandinavië ligt' een krach tig gebied van hoge luchtdruk waarin zich droge en koude lucht bevindt, zodat daar over het algemeen weinig bewolking voorkomt. Boven Italië en Noord-Afrika daarentegen ligt een groot lagedrukgebied waarlangs war me lucht over de Balkan naar het noorden stroomt, vooral in de hogere luchtlagen. In de gebieden waar de warme lucht tegen de koude omhoog- glijdt valt op uitgebreide schaal neer slag. Dit is het geval in het Alpenge bied, Zuid-Duitsland en Tsjecho-Slo- wakye. In de hogergelegen streken valt de neerslag in de vorm van sneeuw. De kans, dat dit neerslaggebied zich tot ons land zal uitbreiden is betrek kelijk klein, aangezien boven ons land een rug van hogedruk ontstaat, nu de 'kleine storing op de Noord zee die de laatste dagen het weer heeft beïnvloed, langzaam wegtrekt. De wind wordt hierdoor oostelijk en voert koude lucht uit Noord-Duits- land aan. Helaas komt hierin veel be wolking voor zodat de kans op opkla ringen nog steeds klein blijft. ZON- en MAANSTANDEN 28 Maart: zon op 6.24, onder 19.07; maan op 19.31, onder 7.03. Hoogwaterstanden 28 Maart: v.m. 3.35; n.m. 15.50. KORRELTJE Verandering van werk is reeds ont spanning.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1