een stuk OUD-KLM-DIREKTEUR EN AUTEUR HANS MARTIN OVERLEDEN Bewogen getuigenis van Nederlandse officier in Auschwitzproces PETER LORRE OVERLEDEN DINSDAG 24 MAART 1964 VUt LgïDBB COURANT SMOKKELWAAR OP NEDERLANDS SCHIP Heroine en opium ter waarde van naar schatting 160.000 gulden zijn vandaag door de douane in Sydney in beslag genomen aan boord van het Nederlandse schip „Straat Claren- se". De smokkelwaar was verborgen in een luchtkoker. Naast de verdoven de middelen trof men eveneens 300 transistorradio's aan met een geza menlijke waarde van ongeveer 40.000 gulden. OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK In Opper- en Neder-Oostenrijk en in Burgerland is ernstige schade aan gericht door overstromingen. Verscheidene bruggen en huizen zijn verwoest en vele gezinnen in de drie provinsies zijn geëvacueerd. Smeltende sneeuw en regen hebben ook in andere delen van Oostenrijk overstromingen veroorzaakt. Downingstreet ten, het statige huis in Londen, dat al door zoveel staatslieden van wereldfaam is bezocht, heeft deze week wel een bijzonder prille bezoekster gehad. De Britse premier, sir Alec Douglas Home, ontving nJ. in zijn ambtswoning zijn dochter mevr. Diana Wolfe Murray, die sir Alec's twaalf dagen oude kleindochtertje Fiona Grizel had meegebracht. Trots als een pauw poseerde de opa-premier met de nieuwste aanwinst van de familie Vanmiddag is in het crematorium te Westerveld het stoffelijk overschot verast van de heer Hans Martin, die, na geruime tijd in een ziekenhuis in Den Haag te zijn verpleegd, in de nacht van donderdag op vrijdag j.l. op 77-jarige leeftijd is overleden. Op verzoek van zijn familie is aan het heengaan van de heer Martin eerst na de crematie bekendheid gegeven- Hans Martin vormde met dr. A. Plesman en met P. Guilonard van 1938 af de directie der KLM. Martin was de grondlegger van de rugge- graat van de toenmalige KLM, de lijn op Batavia die nog voor de oor log kon worden doorgetrokken naar Australië. Hans Martin werd op 9 november 1886 te Leiden geboren als zoon van de etnoloog K. Martin. Hij bezocht de HBS, deed staatsexamen, be kwaamde zich door zelfstudie in tech nische vakken en in kunstgeschiede nis. Van 1908 tot 1909 was hij als cor respondent van de toenmalige „Nieu we Courant" correspondent in Italië. De luchtvaart had al vroeg een greep op de jonge Martin, die in 1909 het correspondentschap voor de „Liz" Taylor in de clinch Zo onstuimig werd de film ster Elisabeth Taylor zondag avond in de Amerikaanse stad Boston door haar „fans" be groet, dat zij met rug-, nek- en armklachten naar haar hotel kamer moest worden gebracht, waar haar pijnstillende midde len werden toegediend. „Liz" en haar (nieuwste) man, Ri chard Burton, waren aangeko men uit Canada, waar zij kort geleden in het huwelijk zijn getreden. Ook Burton werd door de opgewonden menigte toegetakeld. Jeugdige bewon deraars trokken Liz Taylor aan het haar. De filmactrice was volgens haar woordvoerder, John Springer, „bijna bezwe ken". Enkele jaren geleden heeft ze een zware rugoperatie on dergaan. Burton was „woest" over de manier, waarop ze ont vangen waren. „Nieuwe Courant" verruilde voor dat van de NRC. Dat vervulde hij tot in 1914 de eerste wereldoorlog uit brak, toen hij oorlogscorrespondent in Albanië werd van het Algemeen Handelsblad. Tijdens die oorlog heeft hij verscheidene „journalistieke be trekkingen" gehad, tot 1921 was hij chef buitenland van „Het Vader land". Op 1 mei 1921 trad hij bij de nog prille „Koninklijke luchtvaart maat schappij voor Nederland en koloniën" in dienst als algemeen secretaris. In 1928 kreeg hij, naast het alge meen secretariaat, de zorg voor de verwezenlijking van de luchtlijn Am- sterdam-Batavia. In 1934 werd hij hoofd van de dienst Amsterdam-Batavia, in 1938 onder-directeur der maatschappij, in 1940 waarnemend directeur en in 1945 directeur. Het aantal boeken en verzenbun dels, dat sinds 1908 van zijn hand is verschenen is aanzienlijk. Na 1950 kwamen o.a. „De grote dwaasheid", „Branding" en „Hoog spel". Over enige tijd zal worden uitgegeven „Het onvervulde", dat Vrijwel tegelijkertijd in Scandinavië zal uitkomen. Het merendeel van het werk van Hans Martin is in vele talen vertaald. Het aantal deelnemers aan de 7e Pax Christi-Voettocht naar Den Bosch van 2 tot 5 april, is dit jaar bijzonder hoog: 3100 ingeschreven trekkers verdeeld over 12 routes en 136 kapittels (gesprekgroepen). Daar dit jaar geen oud-routiers wer den uitgenodigd betekent dit dat in feite 800 eind-examinadi van middel bare scholen meer aan de voettocht deelnemen dan vorig jaar. Toen wa ren er 2600 deelnemers. 146 priesters gaan als aalmoezenier mee. Het the ma van de voettocht Den Bosch is: „eerlijkheid". Donderdagmiddag 2 april komen de deelnemers naar Den Bosch. Langs twaalf verschillende routes verzamelen de routiers zich zaterdag avond weer in Den Bosch, waar kar dinaal Alfrink zondagmorgen een pontificale H. Mis opdraagt. De Pax Christibewegir.g organi seert tijdens het weekeind van 30-31 mei voor de vijfde maal de Voettocht Amsterdam-Laren. Deelname aan de voettocht staat open voor alle jon geren tussen 20 en 30 jaar, terwijl ouderen mee gaan als gesprekspart ner. Praktiseren in Polen Kath. Poolse officieren, die de harmonie in hun gezinnen willen bewaren, brengen vaak hun carrière in gevaar omdat de autoriteiten van hen eisen, dat zij ook in hun particuliere leven het atheisme uitdragen. Zo moest nog niet zo lang geleden een officier in burger kleding uit zijn huis sluipen voor een geheime ontmoeting met zijn vrouw en 8-jarig dochtertje, dat haar eerste H. Communie zou doen. Op verzoek van zijn vrouw ging de officier met de witte kleren van het bruidje in een tas naar een park, waar het meisje zich verkleedde op een door bomen afgeschermde plek. De officier ging een uur later weer met de tas naar de plek terug om zijn dochtertje de ge legenheid te geven haar gewo ne kleren aan te trekken. Dit incident, dat beschreven werd in het blad van het Pool se leger, illustreert wel het di lemma waarvoor vele officie ren, wier vrouwen erop staan, dat het gezin praktizerend ka tholiek blijft, zich geplaatst zien. Het probleem is acuut ge worden, omdat *de autoriteiten de militaire dienst beschouwen als een gelegenheid om de „kwezelachtige" opvattingen van vele jongemannen te cor rigeren. Het euthanasie-proces Beklaagde Hans Hefelmann heeft maandag, tijdens de voortzetting van het euthanasie-proces in Limburg, meegedeeld, dat als inleiding tot Hit- Iers groots opgezette euthanasie-actie „T-4" een viertal geestelijk gestoor den, in bijzijn van de geestelijke va ders van het euthanasie-programma, met koolmonoxyde werden gedood. Als aanwezigen bij deze handeling noemde Hefelmann Hitiers lijfarts, Karl Brandt, „Reichsartzeführer" Leonhard Conti en drie andere lei dinggevenden, te weten professor Werner Hey de, Philipp Bouhler en Viktor Brack. Hefelmann zei zich te kunnen her inneren, dat ongeveer 60.000 geestes zieken tijdens de actie om het leven werden gebracht. Tienduizend pa tiënten zouden volgens hem de „slachtoffers van enkele gouwleiders" geworden zijn. jonge, belegen, oude. Edammer of Goudse Toen zanger Willy Alberti een bezoek bracht aan de Hiswa-Goed Kamp tentoonstelling in het Amsterdamse RAI-gebouw werd hij door een van de standhouders verrast met een gouden werpmolen. De zanger probeerde zijn nieuwe aanwinst prompt boven een goudvissenkom. Een neuspunt, welke bij start en landing omlaag gedraaid kan worden om de vlieger een beter zicht op de grond te geven, is een van de op vallendste kenmerken van 't door Lockheed ontworpen supersonische verkeersvlieg tuig. Het model van de romp staat op ware gTootte in de Amerikaanse fabriek. Op de bovenste foto de rompneus, zoals deze eruit ziet tijdens de vlucht, waarbij snelheden van 3.200 km (3x zo snel als het geluid) mogelijk zijn. On der ziet men hoe de neus voor de landing 15 graden wordt neergelaten. Bij de start gaat de neus 10 graden omlaag. Door de speciale con structie en de vele glasven sters zal de vlieger voldoende zicht hebben om zelfs bij min der gunstige weersomstandig heden zijn snelle vogel aan de grond te zetten. Tijdens het Auschwitz-proces in Frankfort heeft gisteren een Neder landse marineofficier als getuige de huiveringwekkende toestanden in het buitenlager van Auschwitz, Birke- nau, geschetst. „Wij hadden eens in een nacht 1.184 doden", aldus getuige de kolo nel der mariniers A. F. van Velsen, die in 1941 in Nederland door de SS werd gearresteerd en wegens staatsgevaarlijke handelingen naar Auschwitz werd gedeporteerd. Hij zei, dat de voedselsituatie kat^stro- faal was. De gevangenen leken al spoedig op wandelende geraamten. In de periode dat Franz Hofmann, die zich eveneens tijdens dit proces te verantwoorden .heeft, kampop zichter was waren in Birkenau naar schatting van de kolonel 25.000 tot 30.000 mensen in de gaskamers om gekomen. De Nederlandse officier zei de beklaagde Boger ook als „de beul van Ostrolenka" te kennen, de naam waaronder hij in Auschwitz be kend stond. SS'ers omgekocht „Wij hadden de SS'ers tot het nul punt gedemoraliseerd, omdat wij hen met voorwerpen van waarde, die wij uit het zigeunerkamp betrokken, had den omgekocht", aldus de Nederland se marineman. Kolonel Van Velsen vertelde nog, dat Josef Mengele, de kamparts, zeil' zestien tweelingen had doodgescho ten, na ze gebruikt te hebben voor zijn medische proeven. Met tranen in zijn ogen zei de kolonel, dat Mengele die in Zuid-Amerika een toe vluchtsoord heeft gevonden de kinderen op hun gemak stelde alvo rens hen met zijn eigen pistool bij het crematorium te doden. Een andere getuige, Jakob Kro- nauer, vertelde aanwezig te zijn ge weest bij het ophangen van elf ge vangenen en een SS'er, die in ge- vangenenkledij was gestoken. Os wald Kaduk, een der beklaagden, had de SS'er een klap in het gezicht gegeven. Kaduk sprak tegen, dat zich een SS'er onder de gehangenen be vond. Hij gaf toe, een bankje te heb ben weggetrapt waarop een der ge vangenen stond. Op een andere keer waren twee priesters in een ton ge stopt, die daarop in het water werd gerold. Toen ze bijna dood waren werden ze eruit gehaald, waarna ze naar een veldkeuken moesten krui pen met een metalen etensbakje in hun mond. Daarna werden ze door een SS-officier doodgeschoten. Het proces wordt donderdag voortgezet. De acteur Peter Lorre, bekend uit vele griezelfilms, is gisteren dood aangetroffen in zijn woning in Hol lywood. Lorre, die op 26 juni 1904 te Rosenberg in Hongarije geboren werd, was kennelijk getroffen door een hartaanval. Hij liep op 17-jarige leeftijd van huis weg om zich bij een toneelgezelschap te voegen. Lorre begon zijn loopbaan als ac teur in Wenen. Hij speelde ook bij het gezelschap van Berthold Brecht in Berlijn. Hij kreeg een contract in Hollywood voor zijn spel in de Duit se film „M", waarin hij de rol ver tolkte van een ziekelijke kinder moordenaar. In 1935 ging Lorre naar Hollywood, waar hij in de loop der jaren optrad in tientallen griezel films. Lorre, die gescheiden leefde van zijn vrouw Anna Marie, heeft een dochtertje van tien jaar. De acteur leed al jaren aan te hoge bloeddruk. Blijkens een maandrapport van de „BEA" de „British European Air ways", heeft deze luchtvaarmaat schappij vorig jaar een hogere winst dan ooit tevoren gemdbkt. Deze be draagt naar schatting dertig miljoen gulden. Tijdens een persconferentie in Bussum rijn nadere bijzonderheden bekend gemaakt over de Tellem-exneditie Op de foto de leider van de expeditie Herman Haan en Dldier van Boekenberg. die het beeldverslag voor de TV fllmd»

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9