't is weer tijd voor Geen vrouw de ruimte in Komt er een torenflat naast Huis ter Duyn? HTAT nieuwe verpakking DINSDAG 24 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NOORD WIJK Naar wij vernemen zou de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) behorende tot de z.g. Zwolsmangroep, het voornemen koesteren te Noord- wijk op een open terrein naast het Huis ter Duyn een zeer hoog flatge bouw te stichten. Men sprak zelfs van enkele tientallen verdiepingen. Zo als bekend heeft de Zwolsmangroep enige tijd geleden grote belangen in Noordwijk verworven. Bij de navraag bij de E.M.S. en het gemeentebe stuur van Noordwijk wilde men een en ander noch bevestigen noch ont kennen. WASSENAAR Dokter C. A. Eindhoven, de nieu we directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Wassenaar, die op 1 januari j.l. dr. J. J. Wafelbakker opvolgde, zal zich binnenkort kunnen vestigen in zijn definitieve woning aan de Prin- senweg nr. 1. Tot op heden hebben de heer en mevrouw Eindhoven een voorlopige huisvesting betrokken. Over enkele weken verhuist de kleu terschool, de thans nog is gevestigd is het pand Prinsen weg 1, hoek Kerk- dam, naar een nieuw gebouw aan de Hof camp weg. Het pand, dat dan vrij komt, zal door de gemeente worden verbouwd voor de nieuwe bestem ming. Op de benedenverdieping komt namelijk de kantoorruimte voor de G.G. en G.D., die op het ogenblik is gevestigd in het raadhuis. Op de eer ste verdieping komt de woonruimte voor de familie Eindhoven. BIJZONDERE TENTOONSTELLING OP RIJNLANDS LYCEUM Hoofdschotel van het programma van de „tijdweek" op het Rijnlands Lyceum, gewijd aan de Gouden Eeuw, is de tentoonstellng die door een aantal uit leerlingen gevormde werkgroepen is voorbereid. Het is verrassend te zien, wat deze leer lingen aan materiaal voor de expo sitie hebben bijeen weten te bren gen. En het bijzonder leerzame van dit werk is, dat het materiaal niet alleen werd bijeengebracht, maar dat het zo werd bewerkt, en van toe lichtingen voorzien en bestudeerd, dat de leden van de werkgroepen ook in staat zijn er de bezoekers een interessant verhaal .over te vertel len. Gelegenheid om de tentoonstel ling te bezoeken is er nog vanavond van 8 tot 10 uur. LAFV-fotowerk werd deskundig beoordeeld De grote belangstelling voor de bij eenkomst van de Leidse Amateurfoto- grafenvereniging in de bovenzaal van rest „De Doelen" ging gisteravond uit naar de visie en het oordeel, dat de heer Maschhaupt had over het fotowerk van de LAFV-leden. De heer Masch haupt, docent in de kleurenleer, ver zorgde in januari jl. voor de LAFV een lezing over „Psychologie en este- tica der kleurenkeuze" en gaf toen de LAFV-leden reeds tal van waardevolle tips onder meer inzake de wetten der juiste kleurenkeuze en de combinaties van kleuren bij de kleurenfotografie. Enige tientallen LAFV-leden hadden gisteravond uiteraard hun fotoprestaties meegebracht om deze aan het bij uitstek deskundig oordeel van de heer Masch haupt te onderwerpen. Alvorens hiertoe over te gaan gaf de heer Maschhaupt eerst een deskundige uiteenzetting van de vele facetten, die door de amateur-fotograaf in acht die nen te worden genomen. „Men fotogra feert als het ware om bepaalde evene menten nog eens te herbeleven en ook een medemens in deze herbeleving te laten delen, dus dient men er voor alles voor te zorgen, dat de foto een zo ge trouw mogelijke afspiegeling van de werkelijkheid is", gaf spreker als al gemeen advies. Hij was er bepaald een groot tegen stander van om eigen narigheden en zuivere privézaken op de gevoelige plaat te vereeuwigen en deze aan an deren openbaar te maken. In dit kader wees hij op de z.i. vaak afschrikwek kende foto's in tijdschriften en z.g. „bou levardbladen", die vaak op sensatie- lust en z.g. sociale bewogenheid zijn afgesteld en aan het oorspronkelijke doel van genoemde herbeleving ver voorbijschieten. Vervolgens gaf spreker een interes sante beschouwing over de zo uitermate belangrijke details, waarop de amateur- fotograaf moet leten om de beste re sultaten te bereiken. Hij wees daarbij o.m. op de verschillende standpunten (hoge of lage) van waaraf de fotograaf zijn opnamen kan maken de keus van de juiste objecten en belichtingstijden, de juiste regie indien men b.v. mensen in het landschap fotografeert, het ge bruik van de filter, ook bij kleuren foto's en het goede moment van afdruk ken teneinde b.v door een voorbijva rend schip e.d. een aardig decor te krij gen. Met enkele voorbeelden toonde sprsker eveneens aan van welk een grote waarde het voor een goede foto kan zijn als men ook let op de juiste omlijsting van het gekozen te fotogra feren object o.m. door simpelweg enige voorbijvliegende vogels mede te foto graferen. Aan de hand van de in zijn inleiding genoemde details gaf spreker hierna een beschouwing over de gepro jecteerde prestaties van de LAFV-le den, gepaard gaande met een leerzame opbouwende kritiek. Kaatste Berichten FC Zürich lootte tegen Real Madrid In Amsterdam heeft dinsdag de loting plaatsgevonden voor de halve finales van de Europese voetbaltoer nooien. Het resultaat is als volgt: Eur. beker voor landskampioenen: Borussia DortmundInter Milaan; FC ZürichReal Madrid. Eur. beker voor bekerhouders: Glasgow CelticMTK Boedapest; Olympique LyonSporting Lissabon Na afloop van de loting zijn diver se data voor de wedstrijden in de halve finales vastgesteld. De belang rijkste zijn: FC ZürichReal Madrid op 22 april; Real MadridFC Zürich op 29 april of 6 mei (eventuele derde wedstrijd 2 da^en later in Madrid). Borussia DortmundInter Milaan op 15 april; Inter MilaanBorussia Dortmund op 29 april. zó zacht zó geurig G/$m&ucan Luister naar ,,'t la weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. (Advertentie) Amerika stuurt (van onze correspondent) Houston (P P) - De Verenigde Staten hebben momenteel negen nieuwe astronauten in opleiding, negen mannen die de eerste groep van zeven man, waaruit Glenn, Schirra, Carpenter, Cooper, Grissom en Shephard kwamen, zal aanvullen. Deze mannen zijn bestemd om mee te doen aan de volgende fase van de ruimtevaart, namelijk na het nu voltooide Mercuryprogramma, het Gemini-programma, waar bij twee astronauten samen in één capsule een reis door de ruimte zullen ondernemen. Later zullen deze mannen ook een belangrijke rol gaan spelen bij de derde fase, het Apolloproject, maar dan zal inmiddels een derde groep astronauten zijn opgeleid. Wij hebben een bezoekje mogen brengen aan „The Manned Spececraft Center" te Houston in Texas, waar deze mannen hun opleiding krijgen. Natuurlijk waren wij wel nieuwsgierig om te weten, hoe 't gaat met de selectie van astronauten. Welke maatstaven legt men aan en waar aan moet een man voldoen om astronaut te kunnen worden Het is ongetwijfeld een vraag die velen bezig houdt. Nieuwe groep astronauten in opleiding Bij de verrassing van sneeuw in maart kregen de bèwoners van de Zwit serse stad Zürich nog een tweede verrassing te verwerken, toen kamelen uit de stedelijke dierentuin werden ingeschakeld als trekdieren voor sneeuwploegen. Het leverde voor de persfotografen een aardig plaatje op, dit plaatje.... TOEN DE N.A.S.A. bekend maakte, dat de mogelijkheid be stond voor de opleiding van een tweede groep astronauten, meld den zich honderden aan. Dit wa ren officiële sollicitaties na de oproep. Sinds er sprake was van i een asferonautenopleiding hadden echter honderden mannen en jon gens, maar ook gehuwde vrouwen en meisjes op de een of ande re manier de NAS.A. benaderd hopende een kans te krijgen voor deze opleiding en de begeer de wereldroem in aanmerking I te komen. Uiteraard bewandelt de N.A.S.A. de normale weg en gaat men niet op deze „wilde 1 sollicitaties" in. Uit de honderden serieuze solli- citanten heeft men 253 mannen uigekozen. Hoe werden deze sue- 1 cesvolle sollicitanten geselec teerd en waarom waren er geen vrouwen bij? Het antwoord op het laatste vin den we in de eis, dat een adspi- rant astronaut een goed geoefend straalvlieger moet zijn. Aangezien er in de Verenigde Staten tot nu (toe geen enkele vrouw straalja- gerervaring heeft, vallen de da mes al vanzelf af. Voorts moet 'n sollicitant burger va de Ver enigde Staten zijn. Hij moet een goede technische opleiding heb ben gehad, hij mag niet ouder dan 35 jaar en niet langer dan één meiter tachtig zijn. Boven, dien moet hij beschikken over een krachtige geest en in staat zijn om zowel geestelijk als licha melijk heel wat te verduren. Wanneer de kandidaat hieraan voldoet, is hij geschikt voor de opleiding en lette men verder niet op onbelangrijke bijkomstigheden als ras of geloof, die spelen in het geheel geen roL DE SCHi: "NG Wat betreft het testen van de kandidaten op geestelijk en licha melijk gebied, twee van de aller belangrijkste punten, ging men niet over één nacht ijs. De 253 uitgezochte mannen zijn zwaar beproefd door een uitgebreide groep van deskundi; i en weten schapsmensen. Uiteindelijk ble ven er 31 man over die in aan merking kwamen voor de medi sche en andere proeven. En van deze groep bleven er tenslotte negen man over. Deze medische en psychische tes ten waren er alle op gericht, om te schiften. Zij toonden dui delijk aan, welke mannen geeste lijk aft lichamelijk niet in top-con ditie waren. Bovendien werd er bij de ande re proeven speciaal aandacht be steed aan de mogelijkheden van de kandidaten om met anderen samen te werken. Belangrijk was, dat daartoe een grote psychische geschiktheid aanwezig was. Dat men deze eis stelde is ook volko men voorstelbaar. Wanneer deze mannen in de toekomst met twee of drie tezamen de ruimte in zul len gaan, is een uitstekende ver houding tussen de astronauten en een grote bereidheid tot per fecte samenwerking van het aller grootste belang. Nadat de 31 marmen waren ge test, gingen de proefwerken in een oomputor en met de uitsla gen voor zich schaarden de N.A. S.A-experts zich rond de tafel om een zeer belangrijke beslissing te nemen. Zij kozen negen mannen uit, waarvan menselijker wijs ge zegd kan worden, dat zij waar schijnlijk geschikt zijn voor het vak vam ruimtevaarder. De resul taten tijdens de opleiding en ten slotte de verrichtingen in de praktijk zuilen eerst kunnen uit wijzen of de genomen beslissin g juist was. De negen nieuwe astronauten in opleiding zijn: Elliot M. See, Ja mes A. LovaU, Edward H. White, Charles Conrad, Neil A. Arm strong, James A. McDivitt, Tho mas P. Stafford, Frank Barman en John W. Young. DE FIJNSTE KEUKEN AL ZIJN de dames in de Vere nigde Staten dan nog niet in het stadium, dat ze in opleiding krui nen worden genomen voor ruim tevaarster, ze hebben toch in veel gevallen een belangrijk aan deel in de opleiding van d; astro nauten. Er zijn vrouwelijke spe cialisten bij de N.A.S.A, die ver schillende taken volbrengen. Wij zagen bijvoorbeeld Beatrice' Fin- kenstein, een voedselexpert. Zij waakt ook tijdens de opleiding over het voedsel dat de astronau ten nuttigen. Reeds tien jaar lang houdt zij zich bezig met 't voed selprobleem voor mensen in de ruimte. Zij ontwierp een tube, zoals wij die kennen voor tand pasta en dergelijke, waarin ge concentreerd voedsel werd ge daan. Deze vorm van voedselopneming is namelijk bij uitstek geschikt wanneer de ruimtevaarder in het gewichtloze stadium verkeert. Hij kan dan de tube openen en hem bevestigen aan het apparaat je aan zijn ruimtepak, waardoor hij kan eten en drinken. Miss Finkenstedn ke~t als voed seldeskundige precies de chemi sche samenstelling en de voe dingswaarde van verschillende voedingsmiddelen. Zij weet ook welk voedsel pre cies geschikt is voor mensen in de ruimte. Want het is namelijk mogelijk, dat iemand op aarde goed reageert op een bepaald voedsel, maar dat de reactie by een verblijf in de ruimte geheel anders is. Voor deze „fijnste keuken ter wereld" heeft zij een speciale studie gemaakt en zo is zfj in staat bij een eventuele ruimtereis het juiste voedsel voor de astronaut samen te stel len, voedsel dat per man ook nog kan verschillen, omdat de een hier op en de ander daarop het best reageert. Zo zien we dat er meer aan vast zit, dan wij o- genschijnlijk zouden vermoeden. EEN GEMAKKELIJKE STOEL De geweldige versmellings- krachten waaraan een ruim tevaarder tijdens start en terug komst in de aardse atmosfeer wordt onderworpen, vormen ook een probleem waarmee de des kundigen zich nog steeds bezig houden. Met dit soort onderzoe kingen houdt zich een speciaal team bezig, waarbij ook kapitein Nina Morison werkt. Zij is bio loge en werd aangezocht voor de ze groep omdat zij de ontwerpster is van een speciale stoel voor straalvliegers. Deze „gemakke lijkste stoel van ons universum" maakt het deze vliegers mogelijk om een non-stopvlucht van niet minder dan 80 uur uit te voeren, zonder dat zij "zitmoedlijkheden" krijgen. Nina Morrison is dan ook ver antwoordelijk voor de zitplaats van de astronaut. Zij heeft tot taak zitplaatsen in de capsules te ontwerpen, die aan alle eisen voldoen en het de astronaut zo comfortabel moge lijk maken. De stoel is uiteraard ook van het grootste belang bij start en landing, wanneer de ruimtevaarder die enorme ver snellingskrachten moet doorstaan. De constructie van de zitplaats moet zo zijn, dat deze de astro naut helpt die moeilijkheden zo goed mogelijk te overwinnen. Hiertoe heeft Nina Morrison een speciaal "honingraatsysteerr" ont worpen, dat fantastisch blijkt te voldoen. Een andere medewerkster is ma joor Elizabeth Guild van de lucht macht. Zij is een oorspecialiste en zij houdt zich hoofdzakelijk bezig met de problemen die lig gen bij het helse kabaal dat de astronaut verduren moet bij zijn lancering en andere auditieve pro blemen bij zijn verblijf in de ruimte. Zo hebben verschillende vrou wen een belangrijke taak als pioniers van de ruimtevaart, hoofdzakelijk op wetenschappe lijk gebied. De astronauten zijn hen daarvoor dankbaar. i negen nieuwe astronauten. Van links naar rechts, van boven naar beneden M. See, James A. Lovell, Edward H. White, Charles Conrad, Neil A. Armstrong, lames A. MgDhott, Thomas Stafford, rank Borman en John W. Young. ZELFDE NORTH STATE

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3