DRUM SPORTSHIRTS De Nerveuze Nerviërs DE SCHADUW VAN EEN MAN I DRUM HALF ZWAAR - HEEL LEKKER REGELINGEN VOOR NATIONALE HERDENKING OP 4 MEI A.S. PvdA TEGEN DE HUURVERHOGING SLEEPBOOT DOOR SLEEP OVERVAREN DINSDAG 24 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 El IU KI- De Commissie Nationale Herden- sluiting van deze bedrijven kan wor king heeft, met instemming van de den voorgeschreven. Wel dient vanaf minister-president, de volgende richt- 18 uur de exploitatie zodanig te ge- lijnen vastgesteld voor de avond van schieden, dat hieraan elk vermake- 4 mei 1964. lijkheidsaspect ontbreekt. De Nationale Herdenking van al len burger zowel als militair dia sinds 10 mei 1940, waar of wan neer ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen, zal dit jaar worden gehouden op maan dag 4 mei. Van des avonds 18.00 uur tot zons ondergang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok wor den gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht", die zal aanvangen van een punt, dat niet verder dan ongeveer 30 minuten ver wijderd is van die plaats in de ge meente of naburige gemeente, waar de slachtoffers de dood hebben ge vonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Van 20.00 uur tot 2 minuten daar na, zal op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht worden geno men. Aan de burgerij wordt ver zocht, deze plechtige stilte overal en algemeen in acht te nemen. De weg naar de plaats der plech tigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen worden afgelegd. Vlag gen en vaandels zullen niet worden medegevoerd; toespraken zullen bij voorkeur niet worden gehouden. In aansluiting aan en in overeen stemming met bovenstaande program ma zullen in de kerken of in andere gebouwen herdenkingsbijeenkomsten worden gehouden. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het gewenst, dat de burgemeesters er voor zorg dragen, dat die avond geen openbare vermakelijkheden worden geboden. Daar de Horecabedrijven hun normale dienstverlenende func tie moeten kunnen blijven vervullen impliceert het voorafgaande niet, dat Gedurende de periode van 18 tot 21 uur dient de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radio programma's. Deze richtlijn kwam tot stand in overleg met het bedrijfschap Horeca. In overleg met het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond wordt de leden van die bond ver zocht bij de exploitatie van hun za ken op passende wijze rekening te houden met het karakter van de na tionale herdenkingsavond. In het bij zonder zij gewezen op de wenselijk heid van 18 uur tot 21 uur geen licht reclame te bezigen. Tricot nylon sterk en koel, dus.... 'n Ideaal shirt voor 't voorjaar. In 'n wip ge wassen en zo droog. In 5 favoriete jongenskleuren. Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 4 jaar laat veelal alles te wensen over. Om dit punt gaat het volgens dr. Vonde ling, want een huurverhoging heeft alleen zin als de huurder er wat van terug krijgt. Dr Vondeling herinner de er aan dat bij de huurverhoging van 1957 de helft van de verhoging in een pot moest worden gestort, waaruit dan te zijner tijd verbeterin gen zouden kunnen worden gefinan cierd. Een soort van gedwongen spaarsysteem voor de huiseigenaren noemde de heer Vondeling deze maatregel, die door de vorige rege ring ongedaan werd gemaakt. Als het systeem zou zijn voortgezet, zou er volgens een ruwe sohatting van de P. v. d. A.-fractievoorzitter nu ƒ500 miljoen in de pot zijn gestort, waar voor naar zijn mening heel wat oude woningen hadden kunnen worden verbeterd. KONINGIN SCHENKT DIREKTEUR RVD SIGARETTENDOOS Koningin Juliana heeft dr Lam- mers, directeur van de Rijksvoorlich tingsdienst, een zilveren sigaretten doos cadeau gegeven als bewijs van waardering voor zijn werk rond de verloving van Prinses Irene en Don Hugo Carlos. Op de doos staan een J en een B gegraveerd. ZOETERWOUDE Onderlinge Brandwaarborg Mij. had gunstig jaar Het staat nu al vast dat de Twee de Kamerfrcatie van de P. v. d. A. te gen de huurverhogingsplannen van de regering zal stemmen. Dit heeft de Tweede Kamer-fractievoorzitter van deze partij, dr. A. Vondeling, gister avond in een politieke televisie-uit zending aangekondigd. In tegenstel ling tot de huiseigenaren meent dr Vondeling, dat er de laatste dertien jaren wel het een en ander met de huren is gebeurd. Wie in 1951 per week tien gulden huur moest beta len, betaalt nu veelal ƒ22.en gaat volgens dr Vondeling op 1 juli 25 betalen. Het kernbezwaar van de P. v. d. A. tegen de voorgestelde huur verhoging is, dat de meeste huurders er geen betere woning voor krijgen. Het onderhoud van de wo ningen noemde dr Vondeling niet alleen gebrekkig, maar ook het woongerief Met 28 leden hield de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij de jaarvergadering in café Roeleven te Zoetermeer. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer L. A. Droogh, met grote tevredenheid con stateren dat het afgelopen jaar weer ^eer gunstig was verlopen; voor gro te rampen werden we gespaard en er kon dan ook een reductie van 65 pet. op de premie gegeven worden. Dat ook de aanwezige deelnemers over de gang van zaken tevreden zijn bleek hij de bestuursverkiezing, waarbij de aftredende heren A. J. v. Bennekom, J. Vaneman en N. H. Berg met algemene stemmen wer den herkozen. Secretaris Jac. N. v. d. Salm bracht een keurig verslag uit over 't boek jaar 1962-1963. Hieruit bleek, dat 't aantal deelnemers is gestegen ty>t 467, het verzekerd kapitaal is de 21 miljoen gulden ruim overschreden, het reservefonds is f79.000.- groot, de gemaakte winst ad f 2900.- wordt bijna geheel geboekt als tegoedschrij ving voor de leden, bij 'n ongunstig jaar kan dit ledenkapitaal voor een groot gedeelte als reserve worden aangesproken. Zonder op- of aanmerkingen werd de rekening over 1962-1963 goedge keurd en vastgesteld. Medegedeeld werd dat per 1 april de premiën bij de commerciële maat schappijen met 10 pet. omhoog zul len gaan en dat dit bij de Onder linge niet zal gebeuren en waar schijnlijk ook over geheel 1964 niet nodig zal zijn. Verder werd er op gewezen dat er reeds geruime tijd gelegenheid is tegen zeer voordelige premiën alle Varia verzekeringen af te sluiten. Voor degenen die een brandblus- apparaat aan willen schaffen is er 'n regeling dat door de vereniging een flinke reductie op de koopsom wordt gegeven. Kapitein verdronken In het Noordzeekanaal te Amster dam is vanochtend ter hoogte van 't Barnegat (nabij de Hembrngpont) de sleepboot „IKA-Goedkoop" van de N.V. Reederij Goedkoop door haar eigen sleep, de zeegaande M.S. „Geestland" zodanig aangevaren dat zij water maakte en kort daarna zonk. De kapitein van de gezonken sleepboot wordt vermist. De machi nist en de matroos zijn gered. De „IKA-Goedkoop" had de „Geestland" (1937 brt.) juist van de kant getrok ken toen het ongeluk gebeurde. De vermiste en naar alle waarschijn lijkheid verdronken kapitein, wiens overschot zich nog in de sleepboot zou bevinden, is de heer C. Wortel uit IJmuiden. Het ongeluk gebeurde vanochtend om kwart voor zeven ter hoogte van Zij kanaal H. De ge zonken „IKA-Goedkoop" ligt dicht bij de Noordwal van het Noordzee- kanaal. De „Geestland", een fruit- boot van de rederij Waling Van Geest en Zoon te 's Gravenzande, had 2 maanden bij de NDSM in het dok gelegen en was op weg naar zee voor een proefvaart. De oorzaak van het overvaren van de sleepboot is nog niet bekend. De rijkspolitie te water uit de hoofdstad stelt een ondt jek Op 1 april zal ter gelegenheid van de vijfentwintigste verjaardag van het einde van de Spaanse bur geroorlog een amnestie worden af gekondigd, zo heeft de Spaanse mi- nister van voorlichting, Iribarne in Madrid bekendgemaakt. Uit de (oude) „Leydsehe Courant" 24 Maart 1795 Naauwkeu- rig Verslag van de zo Onver- wachten als Roemrijke, en te gelyk Eerste Zeetogt, van Neerlands dapperen Admiraal Generaal Prins Willem den Vyfde, benevens deszelfs luis terrijk aankomst in Londen; een stuk van het hoogste aan belang voor de Aanhangers van den Dierbaaren Willem den Pinkenier, als waar in wy kun nen zien wat die Vader des Vaderlands voor het Heil van Nederland al niet gedaan heeft: de Prys is 5 en 1 halve Stui ver, en zyn te bekomen by de uitgevers van de Catalogussen van Kinsbergen en van der Hoop en alom. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske ÜESsi (Advertentie) Aetherklanken WOENSDAG 25 MAART 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7 00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte ork.muz. gr. 8.30 Internat, volkslie deren en -dansen. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Waterstand. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Mod. kamermuz. gr. 10.30 Jezus steeds eenzamer, over denking. 11.00 Gewijde muz. gr. 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (34). 11.45 Lichte gram. 12.30 Me- ded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrum. kwartet. 12.53 Gram., evt. akt. 13.00 Nws. 13.15 Licht in strum. trio. 13.35 Mod. ork.muz. gr. 14.00 The Crucifixion, Passiemuziek v. Stainer gr. 14.55 Mod. gram. 15.20 Samenzang: Geestel. liederen. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Eurojazz: jazz- muz. uit het hoge Noorden. 17.45 Klass. pianomuz. gr. 18.10 Meisjes koor: Geestelijke liederen. 18.30 Het Spektrum: lezingen. 18.45 Mod. ka mermuz. gr. 19.00 Nws en weerpraat- je. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heils kwartier. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Koorzang gr. 20.00 Passie-Kerkdienst. 20.35 Mattheus- passion van Johan Theile. 21.25 Act. 21.40 Klass. kamermuz. gr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Klass. gram. 23.15 De levensstijl van pro testanten in de stille week, lezing. 23.35 Oude kamermuz. gr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 1000-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om ca. 7.30 Van de voorpag.). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lich te gram. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Och- tendgymn. voor de vrouw. 9.10 Mod. muz. gr. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Lichte gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Licht ens. met zang sol. 12.10 Pianoduo: lichte milz; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel kwartet: lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Klein vrouwenkoor. 13.35 Licht ens. 14.00 Kamerork.: klass. en mod. muz. 14.45 Gram. 14.50 Lesgeven is leuk, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.40 Voor de zieken. 17.20 Tango-rumba- ork. 17.50 Reg.uitz.: Geven en ne men. Tips voor en van weggebrui kers. 18.00 Nws. 18.15 Lichte gram. 18.20 Uitz. van de Anti-Revolutio naire Partij. Tot u spreekt mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de Anti- Revolutionaire Partij. 18.30 Lichte instrum. kwartet 18.50 Muz. voor kinderen gr. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Huisvrouwen bereiden Pesach voor, Joodse uitzending. 19.30 Dans- ork. met zangsol. 20.00 Nws. 20.05 Licht ork. 20.35 Ik heb u lief, mijn Nehederland, klankbeeld. 20.50 Con- certgebouwork. en sol.: Klass. en mod. muz. In de pauze 21.40- 21.50): Voordracht. 22.30 Nws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Jazz-uit- zending. 23.15 Licht gram. 23.30 Licht instrum. sextet. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, inter nat. jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.50 Voor de kinderen. 19.30 Het Kruis, onze enige hoop, docum. film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.00 Brandpunt. 20.45 Piste, variétéprogr. 21.25 Wonder aan de Donau, TV-spel. 22.00 Het land van onze kinderen: dl 3: Werk en wel vaart. 22.30 Zie de mens: 6e Vasten- epiloog. NTS: 22.45-22.50 Journaal. VPRO: 20.45 Grazige weiden, speel film. 22.15-22.45 Pianorecital (her haling). 52) Ik geloof niet, al was ik onsterfe lijk, dat ik ooit het gelaat van Mau rice zal vergeten. Zijn wangen wer den asgrauw en gedurende enige se conden staarde hij mij met een soort ongelovige afschuw aan. Indien er nog enige twijfel aan zijn schuld bij mij was overgebleven, dan werd die schuld gedurende deze dramatische seconden ten volle bewezen. Met zichtbare inspanning herstelde hij zich voldoende om tegen mij te lachen. „Sapperloot, Stuart, wat maak je ons onnodig ongerust. Wij vreesden al, dat je in de kreek was geval len", zei hij met bevende stem. „Neen", antwoordde ik vriende lijk, „'t was alleen maar myn hoed, die er in viel. En terwijl ik het voor werp in kwestie van mijn hoofd nam, zei ik: „Kijk eens", en hield hem te gen het licht, zodat zij allen het gat van de kogel konden zien. „Grote heanel!" riep York, „wat moet dat betekenen?" Hij greep de hoed en begon de beschadiging met grote belangstelling te onderzoeken, terwijl sir George met niet minder nieuwsgierigheid over zijn schouder het belangwekkende voorwerp gade sloeg. ,Het betekent",, antwoordde ik, „een schade van minstens vijfenze ventig shilling, 't Is een van de beste van Lincoln en Bennet". Toen begon ik, Maurice voortdurend vriendelijk aankijkend, mijn veelbewogen en onderhoudend verblijf op het eiland in geuren en kleuren te vertellen. Toen ik mijn verhaal geëindigd had, ontstond er een korte stilte, die eindelijk door six George werd ver broken en hem met zijn bekende scherpzinnigheid, de koe bij de ho rens deed grijpen. „Mm maar dat is moord aanslag, koelbloedige moordaanslag" hakkelde hij van opwinding. „Ik zou het eerder als hoedenver- nieling beschrijven", zei ik koel, „maar de bedoeling schijnt tamelijk duidelijk geweest." Maurice, wie het nog niet gelukt was de vieze stuwing van bloed en gal, van zijn gelaat naar de plaats van herkomst terug te dringen, on derbrak mij met een vloek, ,,'t Zijn natuurlijk die vervloekte moeras ja gers geweest", riep hij. „Ik heb vroe ger ook wel eens ruzie met hen ge had, maar zoiets had ik nooit ver wacht." „Wat bedoel je?" vroeg York ter wijl hij van de hoed naar Maurice keek. „Ik bedoel, dat er- troepen schob bejakken geregeld langs de kust dwalen en in de eenden jacht hun be staan zoeken. Men had mij al voor hen gewaarschuwd, toen ik deze bui tenplaats kocht. Die kerels denken, dat het moeras hun eigendom is en niemand anders het recht heeft er te schieten. Ik heb al heel wat staaltjes van hun brutaliteit gehoord, maar ik heb nooit kunnen denken, dat zij tot zo iets in staat waren." Nu wendde hij zich tot mij. „Beste kerel", sprak hij, „ik kan je niet zeggen, hoe zeer het mij spijt, dat ik je heb uitgenodigd om op jacht te gaan." Ik dacht, dat ik hem precies kon zeggen hoeveel spijt hij had, maar ik vergenoegde er mij mede, zijn hand, welke hij mij hartelijk toestak, te drukken. „Wees maar niet bekommerd, Maurice", zei ik. „Dergelijke kleine voorvallen komen meermalen voor." „Je neemt het bijzonder kalm op, Northcote", viel sir George uit. „Als het mij overkomen was, zou ik de gehele vervloekte omgeving hebben laten arresteren, dat bezweer ik je." „Ik zal de zaak in handen-van de politie stellen", zei Maurice. „Zou je denken, dat je die twee kerels kan herkennen?" Ik zou graag ja gezegd hebben, alleen maar, om de uitwerking op zijn gelaat te zien, maar ik bedacht, dat het een beetje gevaarlijk was, dit te beweren, met het oog op een on vermijdelijke aanraking met de po lities „Ik zou er niet op durven zweren", zei ik, „maar die hulpvaardige vreemdeling uit „De Ploeg", zal 't wel kunnen. Hjj zag hen beter dan ik." Dit zou, dacht ik, zonder Billy te compromitteren, Maurice op z'n minst een onaangenaam kwartiertje bezor gen. „Nu, ik vind het schandelijk", barstte Vane los, „meer dan schan delijk. 't Is allemaal de schuld van de regering, die de verschillende klas sen tegen elkaar opzet. Als het aan mij lag schoot ik ze allen zonder uit zondering neer." Het was mij niet geheel duidelijk, wie de denkbeeldige slachtoffers van sir George waren, doch zijn opvat ting kwam mij nogal redelijk voor. „Misschien zou het wel de voorkeur verdienen er vanavond niet verder over te spreken", stelde ik voor. „Ik vind het niet nodig, om voor een hoed het gehele huis in rep en roer te brengen." Het gelaat van Maurice verhelder de enigszins. „Je hebt gelyk, Stuart", zei hij. „De dames zouden er maar zenuwachtig van worden. Wij zullen morgenoch tend direkt naar Woodford gaan en met de commissaris spreken. Ik zal zorgen, dat die schurken opgespoord worden, reken daar vast op." Met deze geruststellende verzeke ring, gingen wij van elkaar, om ons voor het diner te kleden. De maal tijd en ook het overige gedeelte van de avond ging aangenaam voor bij. Lady Baradell en miss York wa ren zeer spraakzaam en plaagden ons met onze karig gevulde weitassen, welke het resultaat waren van onze groots opgezette expeditie en die slechts drie eenden bevatten. Ik had wel eens willen weten, wat zij gezegd zouden hebben als zij ge weten hadden, welke buit er moge lijk nog bovendien thuisgebracht had kunnen worden. Ik ging vroeg naar bed en voor de variatie bracht ik een nacht zonder avonturen door. Ik was zo gewoon ge raakt aan onderhoudende schone vrouwen en schermutselende moorde naars, dat ik mij werkelijk verwaar loosd gevoelde. Was de avond kalm geweest, de dag beloofde beweging genoeg met zich mede te brengen. Met deze overwe ging troostte ik mij en stelde mij, gerust gesteld, ter dispositie van Mor pheus. Onze gang naar het politiebureau werd de volgende morgen aan het ontbijt zeer handig ter sprake ge bracht. „Zeg, Stuart, ik moet voor zaken even naar Woodford", kondigde Mau rice aan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2