PEKKS KOUDE OORLOG MET RUSLAND Chinezen vergeten nooit dat Moskou hen vroeger steeds in de steek liet AFKEER DOOR GEDREVEN TOT OP KLEINZIELIGE Sinds veertig jaar Heeft Mao Tse Toeng gelijk? Het is een onmogelijke opgave in één artikel een synthese te geven van 't Chinees Russische geschil. Tientallen boeken en duizenden artikelen zijn hierover bereids geschreven. In de jongste tijd volgen de Chinese en Russische nota's elkaar snel op, en beschuldigingen en scheldpartijen lichten geleidelijk een tipje op van de sluier over een nauwelijks voorbije periode. Het is dan ook ondoenlijk in kort bestek ook maar de grieven van beide partijen op te sommen of het drama te be lichten want e en,drama" is dit geschil wel Scherper en duidelijker dan waar ook, kan men in Peking constateren hoe diep de kloof is, die tussen China en de Sovjet- Unie is ontstaan. Als de Chinezen de Russen uitmaken voor „revisionisten", dan klinkt dit woord in hun mond beledigender dan als zij het Westen en in het bijzonder de Amerikanen uit schelden voor „imperialisten". De regering van Peking, die de pers beheerst, dirigeert een anti-Sovjetcampagne, die bij de Chinezen des te gemakkelijker inslaat omdat zij alles wat blank is of van blanke herkomst, in zekere zin wantrouwen. Het volk reageert ongeveer zoals het Nederlandse volk in de bezet tingstijd. Nu bijvoorbeeld fruit en groenten dit jaar overvloediger voor handen zijn dan in vorige jaren, heet het: ,,Het duidelijkste bewijs, dat zij - dat zijn de Russen - er met al les vandoor gingen!" Men kan zioh buiten China moeilijk voorstellen hoever de Chinezen hun afkeer voor de Russen doordrijven, vaak tot op het kleinzielige af. Zo ben ik eei uur te laat gekomen bij de Russische ambassadeur in Peking, die mij voor een diner had uitgeno digd, omdat mijn ohauffeur, hoewel ik die via mijn tolk nauwkeurige in structies had gegeven, voorwendde, dat hij de Russische ambassade niet wirt te vinden en vervolgens ver dwaald was. Het Chinees-Russische geschil wortelt in een ver verleden en het vertoont voorts verscheidene aspec ten in die zin, dat het door meer dan één factor is beïnvloed. ,,Het ijs vriest geen drie voet dik in één nacht", zegt een Chinees spreek woord. De Chinese communisten zijn niet vergeten, dat Moskou hen in de steek liet toen Tsjang Kaj Sjek de Kwo- mintang oprichtte e:i hun bevel gaf hun revolutionaire legers te ontbin den en met Tsjang samen te werken. Zij zijn evenmin vergeten, dat Mos kou nog in 1949, onmiddellijk - voor hun overwinning nog met Tsjang Kai Sjek onderhandelde om de Russische belangen in Sinkiang veilig te stellen. Eerst in 1950, na Mao's bezoek aan Moskou, kreeg China de eerste fi nanciële hulp van de Sovjet Unie. Het bedrag was belachelijk laag (300 miljoen dollar) in vergelijking met de enorme rijkdom, die de Sov jet-Unie verwierf uit de ontmante ling van de industrie in Mantsjoerije. Deze ontmanteling moest - vreemd genoeg - gelden als „herstelbetaling" door Japan na Ruslands goedkope „overwinning" in 1945. Maar vooral de laatste jaren heb ben de incidenten tussen Rusland en China zich opgestapeld. In juni 1959 heeft de Sovjet-Unie eenzijdig en zon der waarschuwing de honderden con tracten verbroken voor de bouw van fabrieken en zodoende het gehele Chi nese industrialisatie-programma in de war gestuurd. Eveneens in 1959 - aan de voor avond van het bezoek van Chroesj- tsjov aan de Verenigde Staten - heeft Rusland het Chinees-Russische koord van oktober 1958 opgezegd en geweigerd China de toegezegde atoomgeheimen te verschaffen. Nog in 1959 zou Chroesjtsjov tijdens de be roemde gesprekken van Camp David de eis hebben laten varen, dat Ame rika Formosa moest afschreven voor het de regering in Peking kon erken nen. In de zomer van 1960 riep Moskou plotseling de Sovjet-deskundigen te rug, die ter beschikking van China waren gesteld en deze deskundigen vertrokken hals over kop. Dit jaar tenslotte deelde de Sovjet- Unie de Chinese leiders mee, dat zij een overeenkomst had gesloten met de Amerikaanse regering en voor taan gekant was tegen de versprei ding van kernwapens. Deze laatste „slag" heeft China erg getroffen en het gehele Russische beleid sedert 1959 wordt er thans voorgesteld als een onderdeel van een reusachtig coanplot. Papieren tijger Dit „complot" vertoont meer dan één aspect. Het eerste is van ideolo gische aard. Mao Tse Toeng is een consequente Marxist: h{j roemt nog altijd de „universele draagwijdte van de weg van de Oktoberrevolutie". Hij zegt voorts met klem, dat ,,de revo lutie een noodzaak is voor de volke ren, die nog onder de heerschappij van de imperialisten en de kapitalis ten leven... dat de volkeren die de weg naar het socialisme reeds zqn ingeslagen de revolutie moeten vol tooien". Trouw aan zijn ideologie blijft de Chinese leider geloven, dat er onont beerlijke en te verantwoorden oorlo gen bestaan: de eigenlijke revolutio naire oorlog, die de kapitalistische heerschappij aan het wankelen moet brengen. Hij weigert aan te nemen dat het bestaan van kernwapens die onontbeerlijke en zgn. te verantwoor den oorlogen verbiedt, zoals de Sov jets denken. Het ergert hem, dat Chroesjtsjov beweert: „De atoom bom kent geen klasseonderscheid. Het is de historische zending van de communisten de strijd van de volke ren tegen het gevaar van een wereld oorlog met kernwapens te organise ren en te leiden! Het ergert Mao nog meer, dat de Sovjets nu verkondigen, dat elke oorlog thans onvermijdelijk een wereldoorlog wordt en met kern wapens zal worden uitgevoohten. Mao Tse Toeng houdt staande, dat Chroesjtsjov in feite wijkt voor kapitalisten en capituleert door te wijken voor de kernbom-chantage. De onontbeerlijke en gewettigde oor logen moeten, aldus de Chinese lei der, ook nu nog mogelijk zijn! Men mag dus het gevaar van een kernoorlog niet onderschatten. Maar niet iedere oorlog behoeft een kern oorlog te worden. Zijn er in Korea, Cuba en Algerije geen revolutionaire oorlogen tot een goed einde gebracht zonder dat er kernwapens werden aan gewend? Waarom zouden de Aziati sche volkeren dan geen strijd kunnen voeren tegen het kapitalisme zonder een kernoorlog te ontketenen? Chroesjtsjov's antwoord daarop luidt als volgt: „Wie zich niet wil inspannen om de wereldoorlog uit 't leven der volkeren te bannen om een massale mensenslachting en de ver nietiging van de beschaving te ver mijden, verdient veroordeeld te wor den... Het is duidelijk, dat de Chine se kameraden het gevaar van een kernoorlog onderschatten". Maar het dovemansgesprek wordt voortgezet: „Waarom zou onze ideo logie haar optimisme moeten verlie zen? vraagt Peking zioh af. Niet de mens zal door het kernwapen worden vernietigd maar het kernwapen door ken", aldus een Chinese regerings woordvoerder op 1 september jl„ „dan zou slechts de helft van de we reldbevolking van drie miljard er aan ten offer vallen. Maar de prole tarische helft zou overblijven om de laatste imperialisten te begraven De Chinese leiders zijn inderdaad in hun binnenste van oordeel, dat een kernbom met het vermogen 200 miljoen mensen te doden, er in Chi na nog vijfhonderd miljoen in leven zou laten. Dezelfde bom zou in de Sovjet-Unie of in de Verenigde Sta ten de gehele bevolking uitroeien. Dit onthutsende argument maakt iedere verdere discussie natuurlijk een Russisch spreekwoord, dat voor die situatie als geknipt is: „Men kan het hoofd van de ene mens niet op de schouders van de andere plaat- Dit verschil in het bereikte ontwik kelingspeil verklaart waarom in Chi na nog Stalins uur slaat. door Raymond Scheyven (oud-minister van Economische Zaken in België) de mens, wiens scheppend genie spoe dig een „anti-kernwapen" zal uitvin den. Wij zqn er vast van overtuigd, dat de mens niet overwonnen kan worden door de bom en daarom noe men wij haar een „papieren tqger". Maar ons ideologisch optimisme maakt ons nochtans niet overmoedig. Onophoudelijk hebben wq een alge meen kernwapenverbod bepleit en wel een verbod op de produktie, de proeven, het opslaan van voorraden en op het gebruik van kernwapens. Bovendien hebben wij herhaaldelijk voorgesteld het gebied van de Stille Oceaan kernwapenvrij te maken en 'n ruim atoomvrij gebied in te stel len, dat alle landen zou omvatten, die de Oceaan raken, de Verenigde Sta ten inbegrepen". Veel incasseren De Chinezen beseffen niettemin wel dat de Verenigde Staten nooit zullen instemmen met een ontwapening, die in feite de revolutionaire oorlogen zou aanmoedigen. Zij rekenen dus met de mogelijkheid van een kernoorlog. „Mocht een kernwapenoorlog uitbre Een dorpsmarkt in China, waar de hoeren hun eigen produkten mo gen verkopen. onmogelijk. Het staat vast, dat de Chinezen vertrouwen op het „incasse ringsvermogen" van hun zeer talrij ke bevolking.... Het tweede aspect van het Chinees- Russische geschil houdt verband met het verschil in ontwikkelingspeil. In China slaat het uur van Stalin en in Rusland dat van Chroesjtjov. Nog op het 21ste congres van de Russische communistische partij in 1959 zei Ohroestsjov: „Theoretisch zou het juister zijn aan te nemen, dat de so cialistische landen min of meer te gelijkertijd zullen overgaan naar de hogere fase van de maatschappelij ke ontwikkeling: de communistische samenleving". Wq zijn thans wel ver van die theorie verwijderd! De Sovjet-Unie is er zich van bewust, dat zij een aanzienlijke voorsprong heeft op China. Chroesjtsjov belooft voortdurend, dat het tempo van de opmars naar de vooruitgang zal wor den versneld. Hij kan e- niet langer aan denken de middelen, die hij no dig heeft om het ontwikkelingstempo van de Sovjet-economie op te drijven, te besteden aan verre revolutionaire oorlogen. Hij kan er zelfs niet aan denken op China te wachten. In Peking heeft een Sovjet-histori cus het volgende heldere beeld van de toestand gegeven (geciteerd naar „Snow, the other Side <-f the River' blz. 662)„Zeker, wij vormen twee socialistische landen, twee landen, die het kapitalisme vijandig gezind zijn. Die vijandigheid brengt ons samen maar ieder van ons is tevens het pro- dukt van een nationale geschiedenis en wij bevinden ons op een verschil lend peil van de revolutionair? ont wikkeling. China doorloopt nu de etappes, die wij dertig jaar geleden hebben afge legd.... Wij genieten van een hoger le venspeil; ons volk heeft dagelijks nieuwe behoeften en verlangt dat die worden bevredigd. Wij kunnen van on ze mensen niet langer de opoffering vragen, die de Chinezen zich opleg gen. Wij vinden dat het erg genoeg is, laten wij een weinig rust nemen: de socialistische wereld leeft toch in vei ligheid. De Chinezen zien dat anders. Zij willen dag in dag uit de maxi male prestaties leveren en klagen er dan over, dat onze machines niet te gen dergelijke inspanningen bestand zijn. Zij zijn zeer trots. Zij willen op gelijke voet worden behandeld. Wij hebben het recht geëerbiedigd te worden veroverd. Zij vechten nog voor dit recht. Zij zullen het bereiken op htm manier, die voor hen onge twijfeld de geschiktste is. Er bestaat Misverstand Trots en hoogmoedig zqn de Chine zen! In Peking hoorde ik voortdurend hetzelfde refrein: „De Sovjets heb ben altijd de mond vol over hulp, die zij ons verleend hebben. Maar zij zeg gen nooit een woord over de aanzien lijke steun, die wq hun gegeven heb ben. Wij hebben ten dele de grond stoffen geleverd voor de Spoetniks en de kernwapens. De Sovjet-Unie heeft ons credieten verleend, zeker, maar het ging om bescheiden bedragen, de rentevoet was vrij hoog en bovendien hebben wij er al een deel van terug- g ^tort en wij zullen niet nalaten de Sovjet-Unie tot de laatste kopek te rug te betalen". De Chinese nadruk op de bijdrage aan de Russische vooruitgang is als het verwijt van de pot tot de ketel. Eén van de laatste Sovjet-nota's bevat immers de volgende zinsneden, die door de herhaling zonder meer vernederend worden: „Wij hebben China geholpen.... Het Sovjet-volk heeft zijn bezit edelmoedig gedeeld met zqn Chinese broeders.... Dank zij de actieve hulp van de Sovjet- Unie kon China 198 hypermoderne be drijven bouwenMet Russische sa menwerking heeft China nieuwe dustrietakken opgericht.... Duizenden Chinese specialisten en arbeiders heb ben hun opleiding gekregen in de Russische scholen... De Sovjet-Unie verleent haar technische medewer king aan China... Welk volk zou niet geprikkeld wor den door dergelijke dingen? Wat de Chinezen echter het meest heeft ge kwetst is, dat zq onophoudelijk van de Russen hebben moeten horen: „Wij hebben u moeten helpen". Hoe is het mogelijk, dat de Sovjets niet hebben ingezien, dat zij van China de profeet en de „specialist" van het commu nisme voor arme landen zouden kun nen maken door het hun hulpverle ning te ontzeggen? De woningbouw in Rood-China gaat nog zeer traag maar er ver rijzen toch flats, die voor vele Chinezen ware paleizen zgn. Ze zijn echter vooral bestemd voor de voor aanstaanden in de partij Thans probeert China niet alleen zijn buurlanden in beroering te bren gen; het is in de gehele wereld aan wezig overal waar ontwikkelingslan den de revolutionaire strijd beginnen. Betwist gebied Berooiden Zo komen wij vanzelf terecht op de Chinese roeping, het Chinese messia nisme. „De grote verdienste van Mao Tse Toeng", zo schreef de hui dige president van de republiek, Lioe Sjao-Tsji, in 1946, „is, dat hq de Chi nese en Aziatische vorm van het marxisme heeft geconcipieerd. Marx en Lenin waren Europeanen, die in een Europese taal hebben gesproken over de Europese geschiedenis en problemen. Zq hebben zich niet be ziggehouden met Azië en China. China is een land, dat gedeeltelijk in de feodaliteit en gedeeltelijk in 'n koloniaal bewind leeft en zqn zeer tal rijke bevolking leeft voortdurend aan de rand van de hongersnood... Ande re volkeren in Zuidoost-Azië, die in dezelfde omstandigheden verkeren, ondergaan vanzelfsprekend de in vloed van China". De Chinese communisten hebben nimmer nagelaten de volkeren van Azië of van het Zuid-Oosten te beïn vloeden. Zelfs op het hoogtepunt van de Chinees-Russische vriendschap ge droegen zij zich reeds als de dyna mische vleugel van het internationa le communisme. Maar de Chinese ambities zijn gegroeid in evenre digheid met de verzwakking van de Chinees-Russische banden. Voorbij is de tijd, dat de Sovjet-Unie de revo- Het Chinees-Russische geschil wordt tenslotte nog aangevuurd door China's territoriale aanspraken. Ik had dit v/el vermoed verleden jaar, toen ik mij afvroeg waarom de Rus sen zo'n haast maakten met de „be zetting" van Siberië. De tqd van de vermoedens is er uit; thans eisen de Chinezen bijna openlijk het gebied van Port Arthur op, Dairen, de Amoer-eilanden en het gebied van de Oessoeristroom, en zelfs enkele stre ken van Mongolië en van het uiter ste Oost-Siberië. De territoriale problemen zijn het scherpst gesteld in Sinkiang. Deze provincie in het centrum van Azië heeft steeds de belangstelling genoten zowel van Rusland als van China. Sinkian is rijk aan ertsen en petrole um en wordt bewoond door een niet- Chinese bevolking, verwant aan de bevolking van de Sovjetzijde van de grens in het gebied van het Bal'kasj- meer en in de Illivallei. Al die gebieden hebben de Russen volgens de Chinezen verkregen door middel van verdragen, die een ver slagen en verzwakt China werden opgedrongen. Daarom moeten die verdragen herzien worden. In 1950 had Stalin verklaard, dat hij wel wilde onderhandelen over de herziening var de „dictaten". Maar kortgeleden heeft Chroesjtsjov ook op dat gebied de destalinisatie ingeluid met de verklaring, dat, als men, dan toch eeuwen in de geschiedenis terug wilde gaan om uit te maken aan wie dit of ander grondgebied behoort, men beter kan beginnen bij de peri ode, toen er nog geen staten en geen grenzen bestonden. Kabarovsk, dat ik in 1962 be zocht, drukte als het ware een uitdaging aan het adres van China uit. Het ligt nauwelijks dertig kilometer van de grens in 't gebied ten oosten van de Amoer, dat de Chinezen door de Tsaren werd „ontstolen". Het wordt door de Sovjet-Unie ge- industrialiseerd als een specta culaire bevestiging van Rus lands rechten. En verleden jaar vertelde mij een Russisch academielid met een knipoogje: „Natuurlijk industrialiseren wij Siberië om economische rede nen. Maar het is mogelijk, dat wij ook politieke motieven heb ben...!" (Copyright Opera Mundi)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11