Gelijkspel verdiende meevaller voor Oranje GOED DEBUUT VAN VERDONK BELGEN KREGEN TE VEEL TIJD VOOR DE VERDEDIGING ZEGE VAN JONG ORANJE GEEN MOMENT IN GEVAAR VACANTIE Machine-Bankwerkers Flinke Werkkrachten MAANDAG 23 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT Zou het dan toch gèbeuren? Vier minuten was de tweede helft oud. Een solo van Muller. Een gericht schot dat echter juist te hoog was. Drie minuten later. Vertwij feld kopte Jean Cornells, nadat doelman Nicolay gepas seerd was, de bal van de doellijn. Zou het Nederlands kwartiertje in de 98ste „Derby der Lage Landen" dan eindelijk terugkomen. Het ge beurde niet. Het kon ook niet. Verder dan een zeker ver diend 0-0 gelijk spel kwam de ploeg van Elek Schwartz, die naast klasse toch teveel tekortkomingen toonde, niet. Doelpunten maken een voetbalwedstrijd nu eenmaal attractief en daarom is het moeilijk, enthousiast te zijn over de 98e interland tussen België en Nederland, al was de puntenverdeling voor Oranje bepaald een meevaller. Men kan waardering hebben voor de Nederlandse de fensie, die de gevaarlijke Belgische aanvallers het sco ren hebben belet, maar daar staat tegenover, dat van de voorhoede, het goede spel van debutant Lambert Ver donk en het harde werken van Piet Kruiver ten spijt, toch weinig uitging. De Belgische achterhoede, minder hecht dan die van Oranje, werd slechts zelden aan grote druk blootgesteld en daarmee is het doelpuntloze gelijke spel, het eerste in de lange reeks ontmoetingen tussen beide landen, in feite verklaard. gen. Muller had het echter gezien. De kleine Ajacied onderschepte de bal en lanceerde onmiddellijk de scherp opgestelde Kruiver, die even aan de bewaking van de fors ingrij pende Plaskie was ontsnapt. Het rei kende hoofd van Kruiver tikte de bal over de te ver uit zijn doel ge komen Nicolay, maar de lat stond een treffer in de weg. Nog was het gevaar niet geweken. Kruiver stortte zich gretig in de richting van de te rugspringende bal, maar ditmaal was Nicolay net iets sneller. In de volgende minuten bewezen de Belgen, dat zij tot meer in staat waren dan zij tot dusver hadden ge presteerd. Virtuoos De wijze waarop de Nederlanders het op zich al defensieve 4-2-4 systeem speelden was de voorname oorzaak van het ontbreken van doelpunten. Nederland vond zaterdag in „Bosuil" een variant die de oranje-voorhoede eigenlijk opslag kansloos maakte. Hoe goed Bennie Muller en Fons van Wissen in het middenveld hun werk ook deden, ze moesten hun onder steunende taak te veel verwaarlozen. Te lang duurde het voor de bal ein delijk de weg naar de voorste linies had gevonden. Keer op keer kregen de Belgen tijd hun op zich al hechte verdediging te consolideren. En kwam er eens een snelle pass, die de Rode Duivels zou kunnen verrassen, dan was de Nederlandse aanval nog niet gereed om in de slag te gaan. Vooral voor de rust was Kruiver of Nuninga, die in deze ontmoeting nauwelijks is op gevallen, meestal alleen in het voorste gelid. Pummey Bergholtz, eenzaam op de rechtervleugel, was onbereikbaar doordat hij teveel steun moest mis sen. Slechts als Lambert Verdonk, de 19-jarige debutant uit Eindhoven, die vorig jaar nog successen boekte bij de amateurclub Hoensbroek, in de aan val betrokken was, dreigde er vaak accuut gevaar voor de Belgen. George Heylens, een van de sterkste Belgische verdedigers, had de grootste moeite met de PSV'er die onvermoeibaar bleek. Debutant Lambert Verdonck (mid den) in duel met doelman Nicolay (liggend) en Raskin (rechts). Op de achtergrond Glaessen. Vooral Van Himst werd ineens bij zonder actief. Nadat Claessen een schitterende omhaal van hem had besloten met een schot, dat de uit gelopen Pieters Graafland nog met een ijlings uitgestoken been kon stop pen. probeerde het Belgische wonder kind het zelf. Vanaf de rand van het strafschopgebied vuurde hij onver wacht laag in de hoek, maar weer redde een bliksemreactie van Graaf land. De fraaiste demonstratie van Van Himsti ongeëvenaarde techniek volgde nog geen zestig seconden la ter. Horizontaal in de lucht hangend tikte hij met de buitenkant van zijn rechtervoet de bal uit een pass van Claessen ineens langs de verbijsterde Pieters Graafland. De lat redde Ne derland Na dit alles was het des te ver rassender, dat de tweede helft werd geopend met een offensief van Ne derland. Muller leidde het in, door na op het middenveld de bal ver overd te hebben, in hoog tempo op te rukken in de richting van Nico lay, langs het uitgeschoven been van Hanon en ook langs de door een schijnbeweging uit zijn balans ge brachte Heylens. Voordat de in pa niek toestormende Plaskie hem be reikte, had Muller al in volle vaart een schot afgevuurd, dat zijn doel maar net miste. Aanval op het Belgische doel. Piet Kruiver in een kopduel met de Bel gische doelman Nicolay, die hoog op springend de bal wegstompt. nade in de ogen van de deze middag onverslaanbare Pieters Graafland en aan de andere kant liet Kruiver uit een pass van Bergholtz de bal drie maal op zijn rechtervoet stuiten om vervolgens hard naast te schieten. Toen Kruiver even later gehaakt werd, mocht Schrijvers voor de twee de maal een meter of vijftien buiten het strafschopgebied een vrije trap nemen. Ditmaal bouwden de Belgen wijselijk wel een muurtje, waarin Schrijvers vergeefs een gat probeerde te schieten. Het laatste woord was aan België. Nog eenmaal leefden de Rode Duivels al hun fantasieën uit in een aanval, die ten slotte Van den Berg een kans bood. De kopbal van de linksbinnen miste echter de goede richting. Blessure Onheilspellend Gevaarlijk Toch heeft het er lange tijd niet naar uitgezien, dat de man aan het scorebord in het oude stadion werke loos zou blijven. De Belgen toonden reeds dadelijk na de aftrap van mid denvoor Van Himst een voorliefde voor de aanval en daarbij liepen de combinaties zo soepel, dat het de vele Nederlanders onder de 50.000 toeschouwers angstig om het hart werd. Vergeleken bij de ingewikkel de aanvalspatronen, die de Rode Dui vels op de grasmat legden, staken de schaarse tegenacties van Oranje maar pover af, hetgeen echter niet bete kende dat Nederland geen kansen kreeg. Doelman Nicolay moest zelfs ver uit zijn doel komen om de agres sieve Kruiver te stuiten en onmid dellijk daarop moest debutant Jean Plaskie de blonde Nederlandse aan valsleider zelfs op niet correcte wijze een halt toeroepen. Aanwijzingen langs het lijntje door Elek Schwartz. Aangezien dit op ruim 35 meter van het doel gebeurde, achtten de Belgen het niet nodig om veel aan- 'dacht aan een „muurtje" te beste den en zij schrokken daarom des te meer, toen linkshalf Daan Schrijvers ondanks de grote afstand hard op de rechter benedenhoek richtte. Geluk kig voor België had Jean Nicolay beter opgelet, maar het kostte toch wel een hoekschop. Uit die corner vuurde Muller ook al dreigend, het geen de Belgen deed besluiten iets terug te doen. Dit streven kreeg ge stalte in een verrukkelijke charge op links, waar de kleine Wilfried Puis met een onnavolgbare schijnbewe ging Van Himst de vrije ruimte in stuurde. De voorzet van de aanvals leider was precies op maat voor de van rechts naar binnen komende Ro ger Claessen, die in volle vaart kei hard in het zijnet schoot. België ging nog even door. Van den Berg strandde op buitenspel. Puis dwong Haak een corner weg te geven en Claessen kopte van ver over. Nederland, geschrokken, be paalde zich gedurende het tweede kwartier nagenoeg volledig tot ver dedigen. De ver teruggekomen Mul ler kapte talrijke aanvallen af en werd voor Van Himst een ware sta in-de-weg, Schrijvers verdedigde zich tegen de stormlopen met de allure van een routinier en ook Kraay greep vaak voortreffelijk in. Kortom, Oran je hield stand. Oranje in de aanval Langzaam ebde het Belgische of fensief weg en Nederland begon heel voorzichtig weer wat naar voren te komen. Het begon allemaal heel on schuldig met een wat chaotische te genstoot op links, waar Verdonk en Nuninga uiteindelijk de bal kwijt raakten aan de knap spelende rechts back George Heylens, die met een verre trap voor opluchtig wilde zor- Het was jammer, dat Nederland op dat moment niet doorging, maar Bel gië liet komen. Een België, dat in eens weer erg graag een doelpunt wilde. De Rode Duivels boetten ech ter aanzienlijk aan kracht in, toen Van Himst ongeveer een half uur voor het einde geblesseerd naar de rechtervleugel verhuisde. Wel was ook Claessen, die de middenvoor plaats overnam, gevaarlijk genoeg, maar het spel van de Standardspeler miste de genialiteit van een Van Himst en daardoor hadden Kraay c.s. met hem minder moeite. T egenaktie geniet U bij ons van 27 JULI TOT 10 AUGUSTUS 1964 Maar vóór die tijd zouden wij graag zien, dat onze ONDERHOUDS DIENST uitgebreid wordt met enige Voor onze productielijnen TREKKERIJ PERSERIJ CONTRoLE zoeken wij in dag- en tweeploegendienst. Sollicitaties bij de Personeelsafdeling. Voor een bezoek na kantoortijd kunt U telefonisch een afspraak maken onder no. (01710)32846. N.V. Nederlandse Koperenbuizenfabriek ZIJLDIJK 22 LEIDERDORP jfcAdvtrterö») Weer kwam na al dit Belgische vuurwerk een dreigende tegenactie van Oranje als een complete ver rassing. Bij een hoge voorzet van Bergholtz gingen Kruiver en Plaskie de lucht in voor hun zoveelste kop duel. Bijna alle voorgaande duels wa ren door Plaskie gewonnen en deze wetenschap bewoog wellicht Nicolay er toe een meter voor zijn doellijn deze strijd op hoog niveau als toe schouwer te blijven volgen. Als het om een doelrijpe kans gaat, kan Krui ver echter net nog iets meer dan ge woonlijk. Zo ook nu. Voor eenmaal reikte het blonde hoofd hoger dan dat van de Belg. De geschrokken Nicolay kon met zijn vingertoppen de kopbal nog juist tot hoekschop verwerken. Laatste offensief In het laatste kwartier werd fel voor de overwinning gestreden. Een laag schot van Hanon vond geen ge- Een spelmoment voor het Neder landse doel. Links Daan Schrijvers, op de knieën Guus Haak en geheel rechts Bennie Muller. TWEE DOELPUNTEN VAN CHARLIE BOSVELD Wanneer uit het Belgische B-elftal, dat zaterdagmiddag op het Rotter damse Sparta-kasteel kansloos met 41 tegen Jong Oranje ten onder ging, mettertijd de vervanging voor de nationale ploeg moet komen dan ziet het er voor onze Zuiderburen, somber uit. Wat de elf Belgen de 7000 toeschouwers lieten zien, miste elke samenhang. De Nederlandse ploeg heeft het dan ook helemaal niet moeilijk gehad. Ook niet toen het ruim twintig minuten voor het eind signaal de teugels liet vieren en het verder wel geloofde. Wel konden de SPORT-TOTO ENGELSE POOL GAF VEEL HOOFDBREKENS Er zijn zondagavond nog geen mel dingen binnengekomen van deelne mers aan desporttoto die 12 of 13 uit slagen goed hadden ingevuld. Voor de bijzondere, prijs, groot f 25.000, geldend voor de nummers 1 t/m 8, waren reeds 60 gegadigden. Een deelnemersaantal van 515.929 zorgde voor een totale inleg van f581.411,-. De eerste prijs bedraagt f 115.120,- en de tweede prijs f 76.746. België-Nederland Jong Oranje-Belgie B Blackburn-Everton Chelsea-W. Bromw. A. Notts. For.-Sheff. W. Sheffield U.-Leicester West Ham U.-Arsenel Wolverh. W.-Burnley Hamb. SV-Meider. SV Nurnberg-Borrusia D. Preussen M.-Karlsruhe Schalke '04-Eintr. Fr. Stuttgart-Kaisersl. 1 2 Belgen kort voor tijd de eer nog red den, maar dat was meer een presen tje van de Nederlandse verdediging dan eigen verdienste. De in het rood gestoken Neder landse ploeg startte direct in hoog tempo en het werd al snel duidelijk, dat de Belgen niet tot grote daden zouden komen. De wedstrijd was nau welijks vijf minuten oud toen de goed stuwende Tilburger Vriens, de bal fraai opbracht, een listig passje door de Belgische verdediging gaf en Bos veld in staat stelde met een simpele voetbeweging te scoren: 10. Jong Oranje bleef aandringen. Bos veld en Giesen kregen een kans toen de Belgische verdediging miste, maar beide keren redde Mortiers fraai, vooral bij de kopbal van Gie sen. Eenmaal werden de Belgen nog gevaarlijk toen Peeters na een com binatie met Stockman, die van Kem per overigens weinig vrijheid kreeg, hard inschoot. Nadat ook het tweede doelpunt door Bosveld gemaakt was, kwam Nederland op 30 toen Frans Geurtsen, die door zijn eenbenigheid vele kansen verloren liet gaan, na een solo via Mortiers doel trof. Na een goed begin in de tweede helft zakte het spelpeil toen Heynen na vijf minuten- uit een hoekschop van Giesen Jong Oranje op 40 had gebracht, aanzienlijk. VERSLAPPING De Nederlandse ploeg geloofde het wel en het pleit niet voor de Bel gen dat zij van deze „verslapping" geen profijt konden treken. Wel kwa men zij nu iets meer in de aanval, maar tegen de solide verdediging waarin vooral Romeyn opviel, kre gen de Belgen niet veel kansen. Kas- przack en Stockman schoten enkele malen maar telkens redde Doesburg goed. Enkele minuten voor tijd kwam dan eindelijk de enige Belgische tref fer. Na een voorzet van rechts waar op de gehele Nederlandse achterhoe de miste, kon Kauweniberghs onge hinderd inschieten: 41.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9