Welsprekendheid op de Leidse markt KASTEN Kleermaker stak erop los REEDS 46 GEGADIGDEN VOOR OLIE-ONDERZOEK OP NOORDZEE GEVESTIGDE PERSONEN IN LEIDEN Regering moet haast maken met verlaging belasting MAANDAG 23 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TACHTIG JAAR BIJ DEZELFDE BAAS Morgen hoopt de heer Chr. Jagers te Den Haag zijn 98ste verjaardag te vieren. Een feit, dat buiten de kring van familie en vrienden geen opzien zal baren, maar dat toch wel opmer kelijk is als men weet dat hij van die 98 jaar er binnenkort 80 in dienst van dezelfde werknemer, een Haagse pharmaceutische groothandel (N.V. dr. H. Nanning) zal hebben doorge bracht. 10 mei 1884 trad de heer Jagers bij de grootvader van zijn huidige werk gever in dienst. Hij is thans chef van de afdeling kina. Met pensioen wil hij niet, „want dat zou mijn dood zyn". HOGEWOERD 99 LEIDEN TELEFOON 22536 Feest van studentenvereniging trok aandacht van radio en televisie Kroon, die met ware virtuositeit Loco-burgemeester S. Menken is bloembollen aan de man bracht. De saterdag „erestandwerker van de jury, die werd gevormd door leden vereniging van Standwerkers in Ne- van de studenten-welsprekendheid- derland" geworden. De officiële oor- vereniging, lette by de beoordeling konde was zelfs uitgeschreven in op welbespraaktheid, originaliteit, be- Soestdijk, hetgeen te danken is aan schaving en verkoopskwaliteit. Derde het feit, dat de voorzitter van de des- werd mevr. J. W. Kassing met pot- betreffende vereniging in Soestdijk planten en twee S. Roe met horloges, woonachtig is. Op het televisie-beeld zag men nog Deze hoge onderscheiding kreeg hij enige pogingen van jurieleden van ter gelegenheid van het standwer- „Exercendo" om plastic kleedjes aan kersconcours, dat door de heer Men- de man te brengen. Dat daarbij zeer ken is geopend en dat werd georga- veel gevoelsmotieven werden gehan- niseerd ter gelegenheid van het 24e teerd, die de huisvrouwen moesten lustrum van de studentenvereniging overhalen om de plastic kleedjes te voor Welsprekendheid „Exercendo", een eerbiedwaardige bond, die dus hu „7. al 120 jaar bestaat. Winnares van de derde pms: mevr. De opening vond plaats op markt J. W. Kassing met potplanten, op de Hooglandse Kerkgracht, waar ook het woord werd gevoerd door de heer Sally Roe, de bekende voorzitter van de vereniging van Standwerkers, welke vereniging een sectie is van de vereniging van Marktkooplieden, waarvoor namens de afdeling Leiden de heer H. St ikke lorum (Japie) het woord voerde. Ook sprak de heer B. v. d. Vlerk, voorzitter van „Exer cendo". Er was nog een tweede ere-stand- werker op deze, dag, n.l. de heer Henk van Stipriaan, bekend radio- en televisiefiguur, die aan 't hoofd stond van een radio- en televisie delegatie, die de omroepverslaggeving ver zorgde. De Leidse markt is daarna goed in de ether geweest. Om half drie werd een radio-repor tage in het VARA-programma aan dit standswerkersconcours te Leiden ge wijd. 's Avonds verscheen de Leidse markt op het beeldscherm in het N.T.S.-journaal. Daar zag men ook de prijswinnaars aan het werk. De eerste prijs was voor de inder daad met veel talent werkende J. N.T.S.-journaal aan het werk bij de plastic-kleden-stand waar bestuurs leden van „Exercendo" demonstreer den, dat de welsprekendheidsvereni ging niet voor niets haar bestaan tot 120 jaar heeft kunnen rekken. kopen, ligt voor de hand. Om vijf uur was de beslissing van de jury, die zich om vier uur in het Gulden Vlies terugtrok bekend. Er waren prijzen van 250.— en 100.—. Hoog gewaar deerd werd ook de verkoper van re pen chocolade, die over zeer veel spraakwater kon beschikken: „gooi dan je pet maar in het water en ga er zelf onder liggen". Een schlager van de bollenverkoper was: „de mi nister heeft de ambtenaren verboden bloemen op hun bureau te zetten om dat dat niet gezond is in een slaapka mer Drie personen, twee mannen en 'n vrouw zijn vanochtend in een woning aan de Westravenstraat in Utrecht met een mes bewerkt door de 30- ja rige Utrechtse kleermaker Z. Een van de slachtoffers, een 25-ja- rige Griekse arbeider, werd zwaar gewond, hij liep steken in de rug op. Een andere man, een 37-jarige Utrechter werd eveneens in de rug gestoken, terwijl het derde slachtof fer, 'n vrouw van 28 jaar, in de borst werd getroffen. Oorzaak van dit dra ma: de kleermaker was verbolgen over het feit dat de vrouw een ver houding met hem had verbroken en een nieuwe had aangeknoopt met de jonge Griek. De opsporingsactiviteiten die nu gaande zijn hebben tot doel het vinden van verdere voorkomens in de Nederlandse bodem, maar wellicht nog meer het vergaren van gegevens die het beeld van de geologische gesteld heid van het Noordzeegebied moeten aanvullen. Jhr. mr. J. H. Loudon, president-directeur van de Koninklijke Shell Groep, heeft dit zaterdag avond meegedeeld in een toespraak tijdens het jaardiner van de Buiten landse Persvereniging in Nederland in het Kurhaus in Scheveningen. Jhr. Loudon, die sprak over de activiteiten van de olie-industrie op de Noord zee, zette uiteen, dat de Noordzee een bekken uit bezinkingsgesteenten be dekt. Olie en gas kunnen in dit soort gesteenten voorkomen. Zijn in zo'n bekken aanwijzingen van olie en gas gevonden, en dat is hier het geval, n.l. aan de oostkant in Nederland en in zekere zin aan de westkant in Yorkshire in Engeland, dan wekt het tussenliggende gebied de belang stelling van de oliemaatschappijen op. De complicatie hierbij is echter, dat dit tussenliggende gebied door de Noordzee bedekt is DUURDER Aangezien het boren in zee, gesteld dat men daar toestemming voor krijgt, aanmerkelijk duurder is dan op het vasteland, ligt het voor de hand dat men begint met boringen die dicht bij de kust op het land wor den aangezet, teneinde daaruit ge ologische gegevens te verzamelen die door extrapolatie het beeld onder de zee aanvullen. Met de tot nu toe bekende gege vens in de hand kan gezegd worden dat er inderdaad goede gronden zijn om het onderzoek naar de aanwezig heid van aardolie en/of aardgas on der de Noordzee serieus aan te vat ten. Vandaar dan ook, dat de Ko- ninklij ke/Shell Groep, evenals vele andere maatschappijen het zijn er nu al 46 in 10 verschillende combi naties bereid is uitgebreide explo ratiewerkzaamheden in het Noordzee gebied te beginnen en daarvoor aan zienlijke bedragen te reserveren. JURIDISCHE PROBLEMEN Sprekende over de juridische vraagstukken die, naast de techni sche, om een oplossing vragen, her innerde Jhr. Loudon aan de in 1958 gesloten conventie van Genève, die de soevereine rechten voor de uit oefening van de mijnbouw op het zg. „continentale plateau" buiten de drie- mijlszone toekende aan de aangren zende kustlanden. Na gezegd te hebben, dat tot nu toe 21 landen deze conventie hebben geratificeerd en dat de inwerkingtre ding pas geschiedt na de 22ste ratifi catie, verklaarde hij, dat toch ook dan nog niet onmiddellijk de boor torens op de Noordzee zullen ver schijnen, want met de nieuw verkre gen soevereiniteit dienen de onder scheidene Noordzeelanden nieuwe aangepaste mijnwetgevingen voor de onderzeese gebieden in te voeren. Vooral voor Nederland klemt dit zeer, omdat de thans bestaande vrij heid van boren tot zeer onordelijke toestanden zou kunnen leiden. De vraag is zelfs of de oliemaatschap pijen ooit bereid zullen zijn met een volledig kostbaar opsporingsprogram ma op zee te beginnen indien er niet een moderne wetgeving is die deze opsporing in ordelijke banen leidt. Naar jhr. Loudon begreep, is de Nederlandse regering zich volledig bewust van de noodzaak en de ur gentie van een nieuwe mijnwetge ving voor de Noordzee. Een moderne petroleumwetgeving gaat uit van ex clusieve exploratierechten op een be paald en welomlijnd gebied, met automatische overgang naar ontgin ningsrechten indien binnen dat ge bied olie of aardgas wordt gevonden. Het bestuurslid R. E. Katz aan het werk in zijn stand. Naast hem de radio- en T.V.-repor- ter. Gevestigde personen in de week van 4 t.m. 11 maart W. Helmich en fam., bankwerker, Plantsoen 45. P. A. Steenhuisen en fam., filiaal houder, Vollersgracht 10c. J. Loof en fam., boekdrukker, Brahmslaan 31. M. E. BiloLampe en fam., röntgen- laborante, Ravelstr. 17. H. Bartels en fam., tekenleraar, Stationsplein 142. J. Schmidt en fam., koopman, w.w., woonw.kamp. J. de Groot en fam., techn. ambtenaar, Burggravenlaan 169. A. Touw en fam., bioloog, Op- penheimstr. 57. J. Zwiers, onderwij zeres, Hoogl. Kerkgracht 22. C. M. A. Bruijnincks, Hekkensteeg 15. H. J. B. du Pon, Lammenschansweg 49. L. Voorhoeve, Korevaarstr. 3. B. Ste- renborg, cafetariahouder, Korevaar- straat 23. L. J. M. Meijer, marechaus see, Temminckstr. 38. E. K. P. Cool, botanisch laborante, Herenstr. 144. A. P. M. Blom, kapster, Haagweg 138. T. L. Pan, kellner, Pieterskerkkoorst. 26. C. M. Uitermark, kantoorbedien de, Drie Octoberstr. 18a. A. M. Was senaar, laborante, Rijnsburgerweg 119a. C. A. A. E. Helders, ass. huish., Hooigr. 11-29. G. Zanette, ijsbereider Herenstr. 43D. L. Mula, gieterij-arb., Nw Beestenmarkt 8. T. A. van Beèk. kantoorbediende, J. van Stolberghof 51. H. van de Vis, militair, Noord- einde 2a. E. H. M. Leuring, 1.1. ver pleegster; H. T. van Velzen, 1.1. ver pleegster; M. v. Kruijl, 1.1. verpleeg ster; C. R. T. CoenenVishnudatt, verpleegster; C. P. Beemsterboer, 1.1. verpleegster, allen Rijnsburgerw. 10. A. P. JansenGerstel, verpleegster, Meermanshof 17. H. van Tuijl, J. van Goijenkade 19. C. J. van Horzen, Thorbeckestr. 40. M. de KlerkCra- ma, v. d. Werfstr. 47. H. van Dam, van 't Hoffstr. 45. M. M. E. de Jong, Noordeinde 50. F. J. Rutgers, Witte Rozenstr. 48. A. T. H. P. Versmissen, houttechn. adviseur, Spaarnestr. 53. J. H. de Stigter, apothekersass., Boer- haavelaan 37. J. F. M. C. Geertsen, fabr. arbeidster, Plantsoen 53. A. J. van Mierlo, kok, Calandstr. 64. C. J. Bruin, verkoper, Sumatrastr. 44a. L. Louwerse, techn. ambtenaar, v. d. Brandelerkade 5. J. Verhoef, ana liste, v. Oldenb.str. 35. J. R. M. de Brabander, machinemonteur, Haar- lemmerstr. 295a. G. B. M. Wieberneit verkoopster, Jan van Houtkade 24. M. Donkersloot, evangeliste, Antil- Venstr. 174. H. J. G. van der Waals Sierat, Julianastr. 23. A. C. A. Mak Hoge Morsweg 76. C. A. G. M. van de Pas, Levendaal 39. E. Beer, Klik- spaanweg 39. C. W. de Groot—Nieu- wijhuys, Morskade 4. A. van Walsum, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10. J. F. M. T. van Koppen, Hogewoerd 76. L. C. Verzijden, Pieter Bothstr. 17 C. de Jong, 1.1. verpleegster, Houtln 55. L. T. Pelzer en H. J. Meijer, mili tairen, Noordeinde 2a. L. H. M. Wit- teveen, groepsleidster, de L. de Kan- terstr. 30b. M. H. H. van Schaik, schoonheidsspecialiste, Vijf Meiplein 28. P. J. Engels, militair, Breestr. 108. P. B. M. van Hall, leraar, Hoge Rijn dijk 192. T. T. van Zuijlen, maatsch. werkster, Morskade 8a. J. J. Haar lem, metselaar, Sumatrastr. 44a. A. Kuipers, secretaresse, Steenschuur 7. Gevestigde personen in de week van 12 t.m. 18 maart H. Groete- laers, militair, Noordeinde2a. A. J. M. van Eijl, Zoeterw. singel 18. J. Hoogland, ass. huish., Mezenstraat 2. P. G. G. M. Schuiten, Witte Singel 27. H. S. Goei The, Roodborststr. 28. K. Wamsteker, Rapenburg 88. P. H. T. J. Slee, Brederostr. 15. M. v. d. Burgt, verpleegster, le Binnenvestgr. 30. H. J. Ligtvoetvan der Bijl, Charl. de Bourbonhof 44. H. J. Mol, techn. ambtenaar, Groenoordstr. 25. J. M. Wendt, gezinsverzorgster, Acaciastr. 6. M. J. M. van de Reijken, Verdam- straat 22. K. Dinboli, Klikspaanweg 38. Z. Tan, lasser en M. U. Erdogan, machine-monteur, beiden Nw Bees tenmarkt 8. P. M. K. Deichsel, kan toorbediende, Lammermarkt 27. C. M. A. de Zeeuw, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10. M. A. E. Chorus Menken, secretaresse, Zaanstr. 69. I. T. Ho, Witte Singel 27. M. A. C. R. Swarttouw, Stationsweg 21. E. W. Bot, Witte Singel 27. A. P. Meijer, Thorbeckestr. 48. H. A. Verheij, mi litair, Noordeinde 2a. A. Sander, hulp i.d. huish., Korevaarstr. 1. M. V. Hollants. 1.1. verpleegster, Rijns burgerweg 10. C. A. A. Bol, Heren gracht 45a. J. M. A. van der Zand, Noordeinde 50. P. A. Baum, 1.1. ver- Voorzitter St. Eloy De voorzitter van de Kath. Me- taalbewerkersbond St. Eloy, de heer P. Brussel, heeft op de vergadering van het algemeen bestuur te Utrecht gezegd, dat de regering haast moet maken met belasting-verlaging door het opschuiven van de progressielijn en vermindering van de progressie. Een arbeider, in een gezin met vier kinderen die als gevolg van de laat ste loonsverhoging 100 in plaats van 90 gulden verdient moet drie en een kwart gulden belasting betalen tegen één gulden negentig voorheen. Daarmee is zijn loonsverhoging al met 1.35 verminderd. Voeg daarbij de verhoging van de prijzen en de loonsverhoging is al vrijwel te niet gedaan. De heer Brussel zei, dat elk uitstel van de regering ten aanzien van de belastingvermindering een latere oplossing moeilijker maakt. Spr. sprak ook zijn bezorgdheid uit over de prijsontwikkeling, een zorg, die gelukkig door de regering wordt gedeeld. pleegster, Rijnsburgerweg 10. A. M. van Beerschotenden Ouden, Plant soen 1. M. J. Helmond, boekhouder, Breestr. 26. P. J. Hornstra, Klik spaanweg 10. W. P. Kruijswijk, Rood borststr. 36. C. M. Kaspers, 1.1. ver pleegster, Hooigr. 62. D. C. M. A. Bre- derooHuijgen, chem. analyste, Scholtenstr. 13. H. I. E. Potgieser, Zoeterw .singel 97. A. Sacharias, tim merman, Kemperstr. 3. W. E. Bouw man, Verdamstr. 22. H. A. M. Huur- deman, etaleur, Rijn en Schiekade 3. D. I. M. van Sprang, secretaresse, Lange Mare 71a. P. C. Goosen, jour nalist, Obrechtstnaat 18. Schadevergoeding voor Belgen in Kongo Een vergoeding van 54 miljoen gul den voor de sohade, die Belgen in Kongo hebben geleden en een nieuwe regeling voor de door de voormalige Belgische kolonie overgenomen bui tenlandse schuld bij de overdracht van de souvereiniteit zijn twee be langrijke punten van het de vorige week in Leopoldstad gesloten akkoord tussen België en Kongo. De Belgische minister van buiten landse zaken, P. H. Spaak, die de overeenkomst tijdens een vierdaagse bezoek aan Kongo de vorige week met premier Adoela uitwerkte, heeft dit in Brussel op een persconferentie medegedeeld. Gevluchte Rus naar schip teruggehaald De eerste stuurman van een Sow- jetrussisch koelschip, de -Vladivostok, dat in de haven van kaapstad ligt, is gisteren overboord gesprongen. Hij zwom naar een even verder liggende Japanse treiler. De stuurman werd echter overmeesterd door andere op varenden van het Russische schip. Het incident gebeurde enige uren nadat de Vladivostok, een wilvis- vaarder van 17.149 ton, op de terug weg naar de Sowjet-Unie de haven van Kaapstad was binnengevaren om nieuwe voorraden in te slaan en een zieke zeeman aan wal te brengen. Nadat de stuurman, die vermoede lijk politiek asiel wilde vragen, de 160 meter naar de Taiyo Maru had afgelegd, renden de anderen over de kade naar het Japanse schip, waar zij de stuurman bonden, sloegen en naar de Vladivostok terugdroegen. Zuidafrikaanse politiemannen, die dit wilden verhinderen, werden op zij geduwd. De kapitein van het Russische schip beweerde, dat de eerste stuurman al maanden lang werd bewaakt en on der medisch toezicht stond omdat hij tijdens de lange reis geestelijke afwijkingen vertoonde. Prinses Anne Marie van Denemarken, de verloofde van koning Constantijn van Griekenland, Genève naar Kopenhagen gevlogen. Foto: met een ferme zoen van haar vader werd zij op vliegveld Kas trup verwelkomd. is uit Athene via het Kopenhaagse

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3