3)e£eidóe(2otVzatit Griekse Cyprioten willen V.N.-macht naar hun hand zetten Russen laten Amerikaanse vliegers binnenkort vrij Staking bij Sabena AMERIKAANSE ZWARTE LIJST MAANDAG 23 MAART 1964 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 BENJAMIN GIGLI(ÜLA) KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telel. 2.09.35 Red. 2.00.15. 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten beiorflnB 3.38.39 (tossen 11.30 en 19.00 Giro 10.30.03 Abonn, 0,18 p.w., 3,35 p. mnd„ 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1,15 Onenigheid over EEN DAGJE ER OP UIT INCIDENT BIJ JERUZALEM Volgens een Israëlische militaire woordvoerder heeft gistermiddag een Zwitserse toerist ernstige ver wondingen opgelopen, toen een Jor daanse post bij Ramat Rachel, in het gebied van Jeruzalem, het vuur opende op twee toeristen, hoewel deze zich duidelijk op Israëlisch grondgebeid bevonden. De Jordaanse autoriteiten hebben meegedeeld, dat de Jordaanse sol daat, die op de toeristen geschoten heeft, gearresteerd is. I Jli Turkse Cyprioten profiteerden van Op de Zweedse meren zijn dit StrOOK niemandsland het zachte voorjaarsweer door er met weekeinde vijf personen slachtoffer hun gezinnen op uit te trekken ten geworden van de vroege lente. Za- De Griekse Cyprioten hebben zich noorden van Nicosia. Op de grote terdagavond reed een wagen met 2 gisteren, bij monde van de minister weg die hier van Nicosia naar de jongens en 2 meisjes over een be- van binnenlandse zaken Polykarpos berSen van Kyrenia loopt was veel vroren meer. De wagen zakte door Georkatjis, voor het eerst uitgespro- verkeer. Op hoge punten en waar het ys en de twee meisjes verdron ken voor opheffing van de strook we8en elkaar kruisen, hielden gewa- ken. Zes jongelui in een wagen die niemandsland tussen de Griekse en Pende Turkse Cyprioten een oogje erachter reed, ontsnapten aan de de Turkse wijk in de hoofdstad Ni- *n het zeil. Ook in Nicosia zaten zon- dood doordat de auto halverwege cosia. In een verklaring voor het dag veel mensen op hun balkon of bleef hangen. In een ander meer, bij Cyprische persbureau betoogde de 1x1 café'#- Stockholm, verdronken drie mensen. minister, dat „opheffing van de strook noodzakelijk is voor het her stel van de orde. omdat zij de nor male betrekkingen tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten belemmert". „De strook niemandsland is een ele ment van scheiding, niet van een heid", aldus de minister. De Britse militairen die tot dusver zoveel mogelijk de orde op het eiland hebben gehandhaafd, hebben her haaldelijk verklaard, dat de strook van essentieel belang voor de vei ligheid is. De leiding van de vredes macht van de V.N., die de taak van de Britten gaat overnemen, wil de strook ook handhaven. Er kunnen dus moeilijkheden tussen de Cypri sche regering en de troepen van de V.N. ontstaan. Minister Georkatjis zei voorts, dat de Grieks-Cyprische leiders „van de internationale vredesmacht verwach ten, dat zij met de regering samen werkt". „Zij verwachten ook van- deze macht", zo vervolgde hij. „een volledige coördinatie op alle gebie den waar maatregelen nodig zijn om de orde te herstellen". Een Britse militaire woordvoerder in Nicosia noemde gisteravond de toestand „zeer rustig". Van ernstige incidenten op het eiland was in het weekeinde geen melding gemaakt. Gangsters „versterken" Maleisische gelederen Gevecht in Serawak „Gangsters" en leden van misdadi ge geheime sekten hebben zich in grote getale als vrijwilligers opgege ven voor dienst in het leger van Ma leisië, dat nu versterkt wordt met het oog op „confrontatiepolitiek" van In donesië. Een woordvoerder van de politie van de staat Perak in Noord- Malakka deelde zaterdag mee, dat de meesten van hen golden als on verbeterlijke misdadigers, maar die nu „hun leven willen beteren en het land verdedigen". Een militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat zaterdag in het dis trict Loendoe een treffen van een uur heeft plaats gehad tussen een patrouille Britse commando-troepen en een 30-tal Indonesische terroris ten. Deze laatsten behoorden waar schijnlijk tot het Indonesische leger. De patrouille, die ver in de myider- heid was, moest zich tenslotte met 1 licht gewonde terugtrekken. Aan de Indonesiërs werden vermoedelijk en kele verliezen toegebracht. GEWONDE WERD AL UITGELEVERD De Sowjet-Unie heeft de V.S. laten weten, dat de 2 overgebleven vlie geniers van het Amerikaanse verken ningsvliegtuig, dat op 10 maart boven Oost-Duitsla::d werd neergeschoten, „in de naaste toekomst" zullen wor den vrijgelaten. Dit heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, gisteren te Washing ton bekendgemaakt. Het gaat om de 30-jarige Meivin Kessler en de 35-jarige David Hol land. Zij worden in de Russchische kazerne in Oost-Duitsland vastgehou den. De luitenant-vlieger Harold Welch, die een arm en een een had gebro ken, toen hij met zyn valscherm naar beneden kwam, werd zaterdag vrij gelaten. Met een Amerikaanse zie kenauto werd hij uit het ziekenhuis van Maagdenburg naar West-Duits- land gebracht. INCIDENT GESLOTEN Rusk deed de mededeling in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. Nadere bijzonderheden ver meldde hij niet. Wel zei hij, dat de V.S. zullen maatregelen nemen om herhaling van dit soort incidenten te Gips van Venus liet los De Venus van Milo, het beeld uit de Griekse oudheid dat gisteren na 'n zeereis van een maand in Yokoha ma aankwam, blijkt zeer licht be schadigd' te zijn. Gelukkig hadden alleen enkele gipsplekken in 't mi- dengedeelte van het lichaam en in de vouwen van het kleed beneden de heup losgelaten. Hier was het beeld vroeger al gerestaureerd. Franse en Japanse deskundigen in Tokio heb ben de beschadigingen inmiddels al weer bijgewerkt. De Venus zal van 8 april tot 17 mei worden tentoongesteld in 't museum voor westerse kunst in Tokio. De Franse regering stelde het beeld ter beschikking als vriendschapsgebaar in verband met de Olympische Spe len in de Japanse hoofdstad. voorkomen. Volgens hem was 't toe stel een RB-66 -*■ op 10 maart, ten gevolge van een „vergissing" in de navigatie 130 tot 140 mijl uit de koers geraakt. De V.S. beschouwden het incident thans als gesloten, teneinde zich met de Sowjet-Unie met belang rijker zaken bezig te houden, zoals de kwestie van een consulaire con ventie tussen de twee landen. In de oude basiliek van Sint Paulus buiten de muren in Rome heeft Paus Paulus zondag de viering van Palm- Pasen bijgewoond. Foto: terwijl hij een palm in de han den houdt wordt de Heilige Vader de basiliek rondge dragen in zijn draagstoel. Cuba eist teruggave van hefschroefvliegtuig ■In een nota aan de Amerikaanse regering eist Cuba de teruggave van het hefschroefvliegtuig, dat vrijdag door twee gevluchte Cubanen naar Key West, in de staat Florida, werd overgevlogen na een gevecht aan boord, waarbij de vlieger werd ge dood. Bovendien eist de Cubaanse re gering de uitlevering van he». twe4 tal, die zij beschuldigt van desertie, diefstal, hoogverraad en moord. Een Amerikaans vliegtuig staat ge reed om met het lijk van de omgeko men vlieger en 4het bemanningslid dat naar Cuba terug wil, naar Cuba te vertrekken zodra uit Havanna toe stemming voor deze vlucht zal zijn verkregen. De beide gevluchte Cuba nen zouden alleen tegen hun wil kunnen worden uitgeleverd na een uitleveringsprocedure voor het Ame rikaanse gerecht. Hangende het verdere onderzoek zal het hefschroefvliegtuig nog door de Amerikaanse autoriteiten worden vastgehouden. De ongeveer 200 technische contro leurs van de Belgische nationale luchtvaartmaatschappij Sabena zijn vanochtend in staking gegaan. Zij eisen een aanpassing van hun sala rissen met 20 procent. De staking zal tot gevolg hebben, dat woensdag geen vliegtuigen van de Sabena kunnen opstijgen. De con troleurs zijn verantwoordelijk voor de luchtvaardigheid van de toestel len. De reeds gecontroleerde kunnen nog vertrekken; met deze vliegtuigen zullen tot woensdag de diensten kun nen worden uitgevoerd. Honderden doden bij gevechten in India Bij gevechten tussen Hindoes en Mohammedanen in de Indische plaat sen Jamsjedpoer en Roerkela, die 3 dagen hebben geduurd, zijn volgens vandaag ontvangen gegevens twee honderd mensen gedood. De ongeregeldheden begonnen don derdag nadat een trein met Hindoe vluchtelingen uit Oost-Pakistan door de twee plaatsen* was gereden, op weg naar Midden-India, waar de Hindoes een nieuw leven willen op bouwen. Andere Hindoes, die met de ruchtelingen in de trein hadden ge sproken, vielen daarna Mohamme daanse winkels en woonhuizen bij 't station aan. De opwinding verspreid de zich over de achterbuurten en ba zars van de oude stad. In beide ste den was het gisteren rustig. Ongeveer 150.000 vluchtelingen zijn tot dusver dit jaar uit Oost-Pakistan India binnengekomen, zo werd zater dag in Nieuw Dehli bekendgemaakt. NIEUWE VERDEDIGER VAN RUBY De nieuwe verdediger van de op 14 maart ter dood veroordeelde Jack Ruby, de uit Houston afkomstige Percy Foreman, is gisteren in Dallas aangekomen. Hij bracht een bezoek aan zijn cliënt. Vorige week ontsloegen Ruby en zijn familie Meivin Belli, de advo caat die tijdens het proces de leiding had van Ruby's verdediging. Engeland loopt weer gelijk niet „Europa" Als Engeland vanwege de zomertijd zijn klokken een uur gaat vooruitzetten, moet dit altijd met veel vijven en zessen gaan. Vannacht om twee uur was het weer zover. Voor de heer Stanley Humphries en zijn 16 medewerkers was het een zorgelijke nacht. Er moes ten maar eventjes 13.891 open bare en semi-openbare niet- particuliere klokken een uur vooruit worden gezet. Ze wa ren er gisteren maar mee be gonnen. Wat de tijd betreft lopen Engeland en het „con tinent" nu weer gelijk. De Amerikaanse luitenant-vlieger Harold Welch, die ge wond geraakte toen hij met de twee andere leden van de bemanning uit een R.B. 66 straal verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht sprong, toen dat op 10 maart boven Oost-Duits gebied werd neergeschoten, is door de Russen vrijgelaten. Zaterdagmiddag werd hij door een ziekenwagen van de Amerikaanse luchtmacht van het Russisch militair hospitaal in Maagdenburg naar West-Duitsland gebracht. De foto toont Welch op een draagbaar in het gips na zijn aankomst op het vlieg veld Wiesbaden-Erbenheim. HU werd later naar het Amerikaanse hospitaal in Wiesbaden gebracht. Richard verzon Bormann-verhaal De man die sinds enkele dagen verklaarde Richard Bormann, een broer van Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann te zijn, heeft be kend, dat hij het verhaal heeft ver zonnen. rit is gisteren in politiekrin gen in de Braziliaanse stad Sao Paulo vernomen. De man zegt nu Richard Rolnik te heten. Met zijn verhaal over Bor mann had hij, naar zijn zeggen, de jacht op Bormann willen stimuleren die hij verantwoordelijk acht voor 't doden van zijn (Rolniks) familie in de tweede wereldoorlog. Donderdag had Rolnik tegenover de Braziliaanse politie verklaard, dat Martin Bormann in de omgeving van Dourados in het binnenland van Bra zilië zou wonen. Hij zou zich „Engel" noemen. In West-Duitsland verklaar de familieleden van Bormann daarop, dat Martin geen broer Richard had. Oostduitsers schoten op Westduitse jongens De Oostduitse grenspolitie heeft gisteren op drie Westduitse jongelui van 15 tot 21 jaar geschoten, die bij Witzenhausen, 30 km ten oosten van Kassei, bij een wandeling in het grensgebied even over de grens kwa men. Eén van hen werd ernstig ge wond, 'n tweede liep lichte kwetsu ren op en de derde bleef ongedeerd. Martinique is zo Frans mogelijk President De Gaulle van Frankrijk heeft zondagavond in een toespraak tot plaatselijke politici te Fort de France op het eiland Martinique, ver klaard, dat Frankrijk welbewust zijn koloniën in Afrika zelfstandigheid heeft gegeven, omdat Afrika een con tinent was met een eigen beschaving en eigen talen. Hier op Martinique lagen de za ken echter anders. Frankrijk had hier zijn beschaving heengebracht. Alles was hier Frans. De Gaulle kreeg een geestdriftige ontvangst toen hij zondag op het eiland arri veerde. Duizenden mensen juichten hem toe. Het Amerikaanse blad „Journal American" heeft het bestaan gemeld van een lijst waarop de namen zou den voorkomen van 847 personen die „een ernstig gevaar" opleveren voor de veiligheid van de Verenigde Sta ten. De lijst zou in 1957 door de vier jaar later gestorven leider van het bureau veiligheid van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken aan vrienden in Washington zijn toevertrouwd. Volgens het blad zou eenkopie van de lijst onlangs onder de leden van de volksverte genwoordiging hebben gecirculeerd, waar zij grote opwinding veroorzaak te. Het document, dat sedert 1957 is bijgehouden, moet de namen bevat ten van pro-communisten, homofie len, alcoholisten en seksueel ont spoorden. Schoolmeisje werd schatrijk Een dertienjarig Engels school meisje heeft van een oom een for tuin van meer dan tien miljoen-gul den geërfd. Tot haar 21ste zal zij het echter met wat zakgeld moeten doen, want haar moeder is van plan om de erfgename op te voeden „als een gewoon meisje". De erfgename heet lady Camilla. Als dochter van een ook al overle den broer was zij het nauwst ver wante nog in leven zynde familielid van de hertog. Lady Camilla is op het ogenblik leerlinge van een meisjespensionaat. Zij krijgt van haar moeder vyf gul den zakgeld in de week. „Ik vind dat al vrij veel en ik ben niet van plan er voorlopig verandering in te bren gen", meent de moeder. „Mijn doch ter is een gewoon en normaal meis je zonder extra dure smaak of kost bare voorkeuren en ik wil dat zij zo blijft". In het dorp Milleit in W.-Soe- dan zijn meer dan honderd mensen gestorven aan vergiftigd bronwater. Het Zuidslavische blad „Politika Ekspres" wil weten hoeveel Zuidsla- ven er honderd jaar en ouder zijn. Het heeft al van meer dan duizend mannen en vrouwen bericht ontvan gen, dat zij de honderd jaar gepas seerd zijn. Er waren er nogal wat by, die zeiden meer dan 120 te zyn. Paasmis op bordes van de St. Pieter Paus Paulus zal op Paasmorgen twee H.H. Missen opdragen, een om 8 uur in de parochiekrek Santa Mari deirUlivo in een der buitenwijken van Rome, de tweede om 11.30 uur op het bordes voor de St. Pieter. Na deze H. Mis richt de H. Vader zijn Paasboodschap tot de wereld vanaf het buitenloggia van de St. Pieter, en geeft hij de zegen „Urbi ot orbi" (voor stad en wereld). Gistermorgen heeft de paus de palmwijding verricht in de basiliek van St. Paulus buiten de Muren. ALPINISTEN GERED Twee hulpploegen bij elkaar veertien man hebben vier berg beklimmers (twee Polen, een Zwit ser en een Duitser) gered die vier dagen vast hebben gezeten in het massief van de Dent d'Herens in Wallis, op meer dan 4.000 meter hoogte. Een helikopter had de man nen voorzien van levensmiddelen, dekens, brand hout en medicamen ten. De twee Polen waren gewond bij een val van honderd meter, die zij aan elkaar gebonden hadden gemaakt. Een derde alpinist vertoon- ernstige bevriezingsverschijnselen. Zij zijn in een ziekenhuis in Zermatt opgenomen. De vierde is ongedeerd. Uit een museum in Milaan is een schilderij, voorstellend „De ge seling van Christus" en toegeschre ven aan de school van de zestiende eeuwse Italiaanse schilder Caravag- gio, gestolen. De diefstal is vermoe delijk gepleegd door Italianen, die zich voordeden als Franse toeristen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's IETS MEER WIND Gedurende het weekeinde vulde res tanten van een oud depressiegebied boven West-Europa verder op. Op ver schillende plaatsen vielen daarbij buien, waarvan sommige met onweer of hagel. Vooral in het Waddengebied handhaaf den zich echter ook uitgestrekte mist- gebieden waarin de temperatuur niet hoger werd dan omstreeks 5 graden, terwijl in het binnenland temperaturen voorkwamen van ongeveer 14 graden. De begrenzing van de vochtige en zach te lucht welke uit het zuiden was aan gevoerd en de in noordelijke gebieden nog steeds aanwezige koude lucht is op een paar honderd km. van ons land tot stilstand gekomen en liep maandagmor gen nog van Polen naar Sleeswijk-Hol- stein. Inmiddels is het hogedrukgebied in Scandinavië weer in betekenis toe genomen maar een nieuwe depressie op de oceaan gaat zich in de richting van West-Europa uitbreiden, zodat de koude lucht geen noemenswaardige vorderin gen in onze richting zal kunnen maken. Verwacht moet worden, dat morgen overdag de winden in ons land alweer iets zullen gaan toenemen uit zuid tot zuidoost, waarbij er een kans is op wat regen. In het temperatuurverloop komt nog weinig verandering. ZON- en MAANSTAIVDEN 24 Maart: Zon op 6.35, onder 19.01; maan op 14.35, onder 5.35. Hoogwaterstanden 24 Maart: v.m. 0.17; n.m. 12.47. KORRELTJE

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1