s S Eindelijk: damesschoen met naaldhak uitgebannen Marine-blauwe lente-modes Sweet sixteen: swingende mode MEER OVER MASKERS LUCHT ZIT VOL GEVAREN Zelf verven en behangen TIPS VOOR DE HUISVROUW Rokken wijd en geplooid door|^2SSE Zij is kapitein Na Italië en Parijs nu ook Amerika Dit is meer dan een normaal mode nieuwtje. De naaldhak is uitgebannen. Na Italië en Parijs heeft nu ook Amerika de dames schoen met de naaldhak de rug toegekeerd. Daarmee komt langzamerhand een einde aan een modetijdperk, welke ?ds geen andere in onze tijd zoveel protesten en schandalen, verboden en heftige discussies ontlokt heeft. De naaldhak gaat verdwijnen. Artsen en juristen, leraren, chefs en schoonmaaksters juichen doch anderzijds treuren vele honderdduizenden vrouwen bij het verdwijnen van deze scho^nmode. Tien jaar lang het summum van elegance "Als men er ouderwets wil uitzien moet men schoenen met naaldhakken dragen" zo schreef dezer dagen Ame rika's modedictator Eugenia Shap- pard. Dit maS <*e tegenstanders (sters) van de veelomstreden naaldhakken voldoe ning geven. De naaldhak past niet meer in ons huidige modebeeld, dat in Parijs, Florence en Rome alsook in Amerika en Duitsland meer als ooit tevoren op tweed, op de "Uniform- look" - kortom afgestemd zijn op een sportieve lijn. En daarbg past de naaldhak niet meer, zo zei onlangs Bohan van het huis Dior in Pargs. En terecht, maar men is er zeker van dat het tijdperk van de naaldhak niet zomaar teneinde zal lopen. Zoals zg'n gehele bestaan omweven is met sehan dalen zo zal ook het verdwijnen met protesten gepaard gaan. Want, de naaldhak was van het begin af aan meer als een simpel pilaartje voor mooie benen, meer als een om te rui len accessoire van de mode. De naaldhak was tien jaar lang 't summum van elegance. De naald hak werd geboren in het schilder achtige Italiaanse schoenmakers dorpje Varese en ze is een van de grote sensaties geworden van onze naoorlogse schoenenmode. Sinds 1955 heeft men de naaldhak van seizoen tot seizoen' steeds meer toegespitst. Ze werden zelfs met edel stenen opgesierd alsmede omwonden met fluweel en zijde. Spoedig werd de naaldhak in massaproduktie vervaar digd en dit werd tevens het begin van het einde van deze bijzondere hak. Nu eerst namelijk kwamen de vele tegenstanders van de naaldhak in ac tie. Artsen en voetdeskundigen waar schuwden: 90 pet van alle voetklach ten zijn terug te voeren op 't dragen Schoonheidsspecialiste Bepaalde soorten gezichtmaskers zijn thuis te maken. Het doel van een masker is, de huid te reinigen en onreinheden naar de oppervlakte te krijgen. Indien uw huid droog en teer is, dan dient u een masker te kiezen dat een zachte werking heeft. Open poriën kunnen vernauwd wor den en huidweefsel kan worden ge voed. Het is dus de moeite waard eenmaal per week een masker te ne men indien men boven de 25 is en elke 5 dagen een masker als men over de 40 jaar oud is. Indien men boven de 35 is, moet men geen make-up aanbrengen tot aan de kaaklijn. De verzorging van de hals is minstens zo belangrijk en de huid dient net zo zorgvuldig als het gelaat gereinigd te worden, alvo rens de schoonheidsbehandeling wordt toegepast. Als u niet direct een masker wilt, maak dan eens een mengsel van ha vermout met melk en een dessertlepel citroensap. Masseer dit mengsel in gezicht, hals en handen. Uw huid wordt er lichter en zachter van. Dit mengsel blijft niet goed zitten, maar kan voor tussendoortje goed dienst doen. Hier volgt nu een citroensaprecept voor de behandeling van een zeer verwaarloosde huid. Meng 2 lepels poederstijfsel met twee lepels ci troensap en genoeg melk om een dik ke pasta te krijgen. Breng die eerst aan langs de kaaklijn en laat het drogen. Verdun het restant met warm wa ter en breng op gelaat en hals aan. Laat tien minuten zitten en spoel af met lauw water op een dikke prop watten. van te hoge hakken. De spitse hakken veroorzaken ontstekingen en kneuzin gen. Ook directeuren van scholen en bu reaus bonden de strijd aan tegen de naaldhak: In meisjesscholen werd het dragen van naaldhakken verboden. Op het bureau van een bank werden de meisjes beleefd gevraagd pantoffeltje te dragen, als zg de bureauruimten betraden. De pantoffels werden zelfs door de bank beschikbaar gesteld. Goed en gezond? Niettemin wezen geleerden er met behulp van ingewikkelde meetappara ten op, dat het dragen van hoge hak ken goed en gezond was. Was de naald hak daarmee weer in ere hersteld? De protesten tegen de naaldhakken duurden onverminderd voort maar de dames trokken er zich niets van aan De naaldhak handhaafde zich ondanks allerlei ongemakken als het blijven ste ken in asfaltwegen op hete dagen, het zwikken van de voet op ongemakke lijke straten, enz. Thans echter schijnt de naaldhak toch op zijn re tour te zijn, hoewel deze wel nooit ge heel zal verdwijnen. De mannen die de mode bepalen in de wereld hebben zich voor een be langrijk deel van de schoen met de naaldhak afgewend en dat is veelbe tekenend want de dames volgen de mode-koningen, zij het ook vaak schoorvoetend. Zij willen nu eenmaal niet voor ouderwets aangezien worden Vrouw veroverde zes gouden medailles De Sovjet-atlete Lidia Skoblikova die geschiedenis heeft gemaakt door vier gouden plakken bij de Olympi sche winterspelen te veroveren, heeft de afgelopen jaren regelmatig records gebroken. Zij maakte voor het eerst naam in de schaatswereld tijdens de Olym pische winterspelen van 1960 in Squaw Valley, toen zij een wereldrecord van 2 min. 25 sec. vestigde voor de 1500 meter Zij kreeg ook een tweede gou den medaille voor de 3000 meter. Met de vier gouden medailles die zij in Innsbruck verwierf, heeft zg er nu dus in totaal zes. Lidia is een bijzondere vrouw. Maar zg kan niet verklaren waar om zij zoveel sneller kan schaatsen dan welke andere vrouw ter wereld ook. Zij fronst de wenkbrauwen als zij erover nadenkt. ,,Ik heb geen idee", zegt ze. "Ik train en concentreer mijzelf', vertelde ze. Zij heeft dit al gedaan sinds zij elf jaar oud was. Haar ta lent voor het schaatsenrijden werd toen ontdekt en zij kreeg een speciale training ter ontwikkeling ervan. Thans is zg 24 en het schaatsen bete kent een belangrijk stuk van haar le ven. Verven. Mevrouw R. E. R. heeft een eetkamerstel van licht hout, dat nog maar vier jaar oud is maar nogal geleden heeft van de kinderen. Zij zou het stel nu graag verven. Dat kan, maar het is nogal een karwei Eerst met de allerfijnste staalwol al le vlekken wegwrijven. Dan als het hout schoon en kaal is de houtverf aanbrengen op een opgevouwen doek en met de nerf mee, zoals men dat uitdrukt. Laat de verf een nacht dro gen en breng dan de lak aan Menigeen, die het rookgordijn zag, dat zich op een windstille dag boven een industrie stad uitstrekte, zal zich afgevraagd hebben: „Is deze overal neerdalen de rook niet schadelijk voor onze gezondheid?" De vraag stellen is zo goed als haar beant woorden. De toeneming van gevallen als bron chitis en andere long aandoeningen in grote steden is ongetwijfeld te wijten, voor een deel althans, aan de steeds toenemende verontrei niging van de lucht. Oppervlakkig gezien zou een afdoende rook- bestrijding het euvel verhelpen. Hiermee is evenwel het probleem niet opgelost. Behalve de zichtbare rook, spe len ook onzichtbare dampen een zeer be langrijke rol. In het bijzonder schijnen zwa velzuurverbindingen 'n funeste invloed uit te oefenen. Zg'n deze chemische verbindingen inderdaad zo schadelijk? Experi menten op kleine dieren hebben dit onomstote lijk bewezen en men neemt aan dat dit te vens voor de mensen geldt, ofschoon hier om begrijpelijke redenen proefnemingen achter wege moesten blijven. Volstrekt onschade lijke brandstof is niet alleen technisch moei lijk te bereiken doch zou ook uitermate kost baar worden, zodat het goedkoper zou zijn, wan neer iedereen zich een bontjas zou aanschaf fen. Rookvrije brand- WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT stof is tevens een indi vidueel probleem. Velen zullen een gezellig haardvuur node mis sen. Toch behoort het op vele plaatsen op deze aardbol tot het verleden en' kent de jeugd dddr deze ge- noegelijke warmte al leen nog maar van „ho ren zeggen". De verwarming van de ziekenkamer thuis is in vele gevallen nog niet eens zo eenvoudig. Een continue elektri sche- of gasverwarming maakt de lucht veel te droog en het bakje wa ter ter verhoging van de vochtigheidsgraad helpt niet meer dan een druppel op een gloeien de plaat. Iedere arts zal U weten te vertellen, dat deze droge lucht de oorzaak kan zijn van wat hij noemt: Paroxys male rhinorrhoea. Dat wil zeggen periodiek optredende aanvallen van waterige afschei ding uit de neus, die vaak gepaard gaat met niezen en soms met tra nende ogen. Een beeld, dat overeenkomst toont met hooikoorts, doch dat optreedt als er in geen velden of wegen hooi te bekennen valt. Indien er behoefte bestaat gedurende lan gere tijd de ziekenka mer te verwarmen kunt u naar mijn mening, het beste gebruik maken van een goed functio nerende oliekachel, die met gezuiverde petro leum wordt gestookt, mits u voor een goede ventilatie in het ver trek kan zorgen. Woninginrichting Het zelf verven en behangen is zo gemakkelijk geworden, dat zelfs een jonge en onervaren huisvrouw er ple zier in kan krijgen. Maar prachtige foto's van dames, die verfkwasten hanteren terwyil hun man goedkeu rend toekijkt kunnen misleidend zg'n. De amateur-doe-het-zelver moet na melijk wel enige kennis hebben van de gereedschappen, die hij gebruikt en de werkwijze om een karwei tot een goed einde te brengen. Het is niet nodig om alles tegelij kertijd te doen indien men gaat ver ven, behangen of repareren. Beslis eer rustig welk karwei het eerst gedaan moet worden. Meet en meet nog eens om er zeker van te zijn hoeveel U nodig heeft. Bekijk daarna nauwkeu rig welke gereedschappen en derge lijke U nodig heeft. Bij het schatten van de hoeveelheid behang en verf eerst de rechte stuk ken opmeten en dan wat extra nemen voor ramen en hoeken. Zoek eerst uit of het nieuwe behang dat U hebt gekozen over de oude laag aangebracht kan worden of dat de oude laag eerst afgekrabd moet worden en of de nieuwe uitgekozen verf wel voldoende zal dekken. Tafelmat. Gebruik nooit zeep voor het reinigen van tafelmatten van stro. Doop een doek in zout water, wrijf hiermee over de matten en droog ze af. Het zout voorkomt, dat het stro geel wordt. Geelgeworden zijde. Echte zg'de die een jaartje ouder geworden is, heeft de neiging geel te worden. Het is moeilijk de witheid te herstellen. Soms lukt het met een soort wolwit maar het is belangrijk eerst op een klein stukje te proberen of de zijde dit verdragen kan Is de zijde geel geworden, dan is het misschien beter het materiaal te verven. Laat dit bij een deskundige doen en waarschuw deze te voren dat de zijde oud is. Witte vlek. Een witte vlek op een tafelblad, veroorzaakt door hitte, moet op de volgende manier behan deld worden. Wrijf over de plek met de fgnste soort staalwol tot deze verdwenen is. Dan de kleur herstel len met verf, vernis of schoenpoets in de juiste kleur. Wat de Pa rij se shows uitwezen: Parys heeft een nieuwe vriendelijke modestijl gelanceerd, die ongetwijfeld met vreugde zal worden begroet. De kragen zyn teruggekomen. Sommige zijn van organdie en afgezet met een gekleurde band, andere zijn vleugelvoriuig. De meest intrigerende kraag is echter wel een bandje van organdie hoog om de nek gestrikt boven een ovale halslijn. De mouwen zyn vaak accordeon achtig geplooid en hangen als het ware als tweeling-lantaarns langs een con trasterend pakje. Een nieuwe en uitermate charmante mouw, die in vele Paryse collecties op de voorgrond is getreden is de nauwe mouw met een witte bloem by de pols De tailles variëren van verlengd tot normaal en hoger. De rokken zijn meestal wgd en veelal geplooid: plat te plooien, stolpplooien of geplisseerd. Er zijn dit jaar zelfs nieuwe plooi- soorten ontworpen door de grote cou turiers. Marine-blauw is de grote kleur voor de komende lente. Het *s De jongere teener, vooral de studente, heeft dit jaar in Amerika zo'n grote invloed op de mode, dat verscheidene grote zaken, een soort mode- raad hebben ingesteld waar jon geren zitting in hebben. Deze groepjes komen eenmaal in de week in hun vrije tijd bijeen, meestal een uurtje op zaterdag morgen, om met het personeel te bespreken, wat in voorraad moet worden genomen. In een of twee van deze winkels maken de meisjes kennis met de jon ge clientèle en ook zijn er enige klan ten in de moderaad opgenomen, zo dat men een nog betere indruk krggt van wat de juffrouw-teener in New- York verlangt. De inkopers in de zaken waren in Bg de mantelpakken hebben zy ook een woordje meegesproken. Het klas sieke mantelpak vonden zij te duur voor hun bescheiden zakgeld. Prakti scher waren volgens hen pakjes met vestblouses, die veel meer mogelgk- heden bieden. Met zo'n pakje kunnen zij een garderobe samenstellen, die voor vele gelegenheden geschikt is. De teenagermoderaden komen in bg na alle grote Amerikaanse steden bij een en wisselen gedachten en ideetjes met elkaar uit betreffende wat nieuw is in htm woonplaats in de Verenig de Staten. Een gek idee, dat als grap je in New York begonnen is, heeft schoenfabrikanten uit het hele land opgejaagd het na te volgen. Gekke zolen De zolen van flatjes worden beschil derd met gelakte bloemen of cartoon tekeningen. Als de meisjes Bi it; fisi het begin niet zo ingenomen met het idee want zij hadden een voorgevoel dat allerlei modegrapjes onverkoop baar zouden blijken en tegen uitver- koopprijzen van de hand gedaan zou den moeten worden. Maar zij hadden zich niet zo bezorgd behoeven te ma ken. De teenagermoderaden hebben zo veel publiciteit gekregen over hun werk, dat de kleding, die zij dragen, al populair was voor deze in de eta lages kwam. Linnen of leer Als mantel voor de lente verlang den en kregen zij een stijl met taille op heuphoogte van lichtgewicht wol met een afneembare Peter Pan-kraag van linnen of leer. Als de kraag van linnen was, dan bestelden zg bij de hoedenmaker bijpassende hoedjes Als de kraag van leer was, dan ontwier- zij hun eigen leren zuidwester- hoedjes en laarsjes van ongeveer 20 cm. hoogte. ten kunnen zg de verzamelde menig te in een zaal ermee amuseren. De meisjes hebben de lange formele avondjapon met wijde rok' en lijfje met stroken verplicht gesteld voor elk meisje dat er op een rendez-vous zo aantrekkelijk mogelgk uit wil zien. Vaak zijn kussentjes op de heupen aangebracht om helemaal het idee van een „Southern Belle" te krijgen. En zij zg'n erin geslaagd het aan zicht van de handtas te doen vera-n deren. Wat zij nodig hadden, zeiden ze, was meer ruimte, genoeg om boeken en schoenen te kunnen opber gen. Het is nu een soort schooltas ge worden, gemaakt van dikke stof en afgezet met leer. De teenagermoderaad vroeg en kreeg ook japonnen met verhoogde taille, wijde rok, lange mouwen en grote kragen, veel gebloemde katoen op donkere achtergrond en mantels in contrasterende stof. Al deze dingen veroveren met grote snelheid een plaats op de eerste rang van de nieu we lentemode. Sweet sixteen en de kleding, die ze draagt. Haar nieuwe lenteman tel, links is van lichtgewicht wol en met een verlaagde taille. De wit linnen kraag met zwart boordsel afgezet en de boche passen bij haar Voor 's avonds houdt zij van een romantisch uiterlijk. De lange, formele japon die zij kiest, rechts, is bij de heupen verbreed en de boothals is afgezet met een strook, die ook haar schouders be- mooie kleur bij dag maar ze is 's avonds ongetwijfeld tweemaal zo chic! Bij deze modekleur wordt voor al helder karmozijn rood, lichtgeel en vleeskleurig chiffon gedragen of het zo goed bij het blauw passende wit. Chamois-kleuren zijn ook belangrijk van diepe tinten (bijna kameelkleurig) tot bgna wit. Ook kunnen deze kleu ren heel goed samen met wit, grijs of natuurlijk het best van aJles met ma rine-blauw. Groen wordt dit jaar ook in zeer veel tinten uitgebracht. Mid del-blauw en elke lichtere kleur blauw zijn echter taboe in deze lentemode. Vat men alles samen dan komt het eigenlijk hierop neer, dat wit aan bei de zijden van de oceaan de belangrijk ste plaats inneemt! Katoen populair Katoen zal deze zomer erg popu lair zijn. Ook bedrukt-linnen met een bloem-motief zal nog de aandacht trekken. Nieuw en interessant is het wol-damast, geweven in keper, na- ringgraten en strepen. Mantelpakken hebben jasjes met al le mogelijke lengten en wijdte maar haast altijd met geplooide rokken. Het kunnen uniform-jasjes, bolero's of vestjes zijn. De blouse is even belangrijk als het jasje, dat er over gedragen wordt De meeste zijn met korte mouwen en zijn in de taille gerimpeld. Mantels zijn recht en nauw met een enkele of dubbele rij knopen en gewoonlijk een klein ceintuurtje op de rug. Schoenen worden vrijwel allemaal In lichte tinten vervaardigd, meestal met een hielbandje. Ook zullen er de ze zomer weer vele schoenen met open neuzen te zien zijn! Nancy White. (Van Harper's Bazaar) Vrouwen van achter het IJzeren Gordijn komen steeds weer met ver rassingen. Verleden week kwam Da- nuta Wallas in het nieuws, omdat zy de enige Poolse vrouw is, die de functie van kapitein bekleedt. Dit feit kwam aan het licht toen de kapitein van het schip, waarop zij werkzaam was, ziek werd en mevrouw Wallas hewerk overnam. Mevrouw Wallas, een rood-harige van 32 jaar oud, is beslist een vol hardende vrouw. Het ministerie van marine weigerde 18 maal haar voor opleiding te accepteren. Maar zelfs een ministerie is er huiverig voor tot in de eeuwigheid „neen" te blijven ?en en dus kon mevrouw Wallas 7 jaar geleden met haar opleiding be ginnen. Haar tienjarig zoontje blijf huis onder de hoede van oma. Op haar reizen heeft mevrouw Wal las verscheidene andere vrouwel'jke kapiteins ontmoet onder wie twee Rus sische en een Duitse. De Russische zijn geweldig zegt zij. Ze zijn groot als mannen met zware stemmen. Zo zou ik niet willen zijn. Ik rook niet en ik gebruik vrijwel i alcohol. Ik ben dus niet hele maal wat men zich van een voorstelt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8