VOORZITTTER DO-C VERWACHT GEEN SPOEDIG EINDE VAN CONCILIE Geruisloze hervorming van Curie Terlenka geborduurde val 11.50 19.75 21.75 Laten we wèl wezen WEGPIRAAT REED DOOR Het Parool wil eigen zender voor radio en televisie in Amsterdam Ondanks grote tegenstelling: Arts weigert belasting inzage in kaartsysteem KLEUTER STIERF AAN DOSIS SLAAPTABLETTEN ZATERDAG 21 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Hoewel Paus Paulus het Concilie zo snel mogelijk en wel liefst na de derde zittingsperiode, die van 14 september tot 20 november te Rome gehouden wordt schijnt te willen beëindigen, twijfelt dr. L. G. M, Alting von Geusau, hoofd van het Nederlands Docu- mentatie-Centrum-Concilie in Rome, er aan, dat de derde zitting het einde van het Concilie zal brengen. Alles pleit voor een snelle beëindiging: de hoge kosten, die aan het Concilie zijn verbonden; de reeds tot uiting gekomen „doorbraak"; het doorvoeren van her vormingen als het nieuwe kerkelijke wetboek en de Curie-hervor ming (welke beter kunnen geschieden in een „normale" dan in een Concilie-toestand) en ook het feit, dat veel Concilie-vaders op zien tegen langdurige afwezigheid uit hun bisdommen. Toch zullen nog meerdere schemata en dus een zeer groot aantal proble men ter sprake komen. Ook zullen verscheidene schema's nog af gehandeld moeten worden. Het is de vraag, of dit in de tijdsduur van een derde zitting mogelijk zal zijn, aldus dr. Alting von Geu sau op een persconferentie in Utrecht Prettige sfeer in Theologische Commissie Dr. Alting von Geusau verklaarde, dat vermoedelijk een nieuw regle ment voor het Concilie wordt uitge werkt teneinde de discussies in de Concilie-aula vlotter te doen verlo pen dan voorheen en eindeloze her halingen te vermijden. Wat betreft het bekende schema 17, dat de grote problemen in de relatie Kerk en Wereld betreft wereldbevolking, oorlog en vrede, sociale rechtvaardig heid enz. was hij van mening, dat de voorbereiding hiervan zoveel moeilijke problemen met zich brengt dat behandeling in de komende der de zitting onwaarschijnlijk moet wor den geacht. NA-CONCILIAIRE „CONCILIES" Een vierde zitting acht dr. Alting von Geusau dan ook onvermijdelijk. De uitvoering der Conciliebesluiten zal naar mening van dr. Alting von Geu sau vermoedelijk worden toever trouwd aan z.g. post-conciliaire ra den (concilia). Deze raden zouden een permanent karakter hebben en voortdurend contact onderhouden met de bisschoppenconferenties der diverse landen. Dit betekent prac- tisch, aldus dr. Alting von Geusau, dat deze raden het werk overnemen van de z.g. congregaties der Curie. Dit kan niet anders gezien worden, dan als een geruisloze hervorming van de Curie in de geest van de Con cilie-vaders. De nieuwe conciliaire raden zullen naar verwacht wordt, ondergebracht worden in het paleis van Lateranen, dat aanvankelijk Paus Johannes be stemd had als onderdak voor de be- stuursinstanties van het bisdom Ro- Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, is dezer dagen uit Rome teruggekeerd. Hij is lid van de Theologische -Commissie voor het Concilie en op de persconferentie gaf hij een inzicht in de verwachtin gen, die ten aanzien van het verdere verloop van het Concilie leven. Volgens Haarlems bisschop heerst er onder de bisschoppen een meer optimistische stemming dan de jour nalisten het tijdens de tweede zit ting lieten voorkomen. Onder ons is de bijna unanieme mening: „Al komt er geen stuk meer uit en door, dan nog is het Concilie geslaagd!" al dus mgr. Van Dodewaard. STEMMING AMICAAL Van 2 tot en met 14 maart hebben de leden van deze commissie zeer hard gewerkt. De sfeer in deze ver gaderingen was zeer goed, collegiaal en zelfs amicaal, zo vertelde mgr. Van Dodewaard; een heel andere stemming vergeleken bij die tijdens de werkzaamheden in de vorige zit ting. Het schema over de Kerk een der belangrijkste agendapunten van het Concilie is opnieuw door de theologische commissie in studie ge nomen en omgewerkt aan de hand van 4000 tekstveranderingen, welke de Concilievaders hebben voorge steld. Nog twee bijeenkomsten zullen nodig zijn, voordat het schema ge reed is voor behandeling in de derde zitting. Het schema over de Kerk, dat in stemming gebracht zal worden, ziet er als volgt uit: Het eerste hoofdstuk, dat handelt over het mysterie, dat de Kerk is, heeft men aangepast aan de wensen der Concilievaders. Het lidmaatschap heeft men een mysterie gelaten. Het eerst is gezocht naar hetgeen alle christenen bindt, aangepast aan de bijbelse taal. Het tweede hoofdstuk over het volk Gods is uitgebreid. Hierin is de theologische achter grond van het lekenapostolaat die per uitgewerkt. Het derde hoofdstuk over de collegialiteit is geheel her zien in overeenstemming met de wensen der grote meerderheid van de Concilievaders. Er is geen sprake meer van oppo sitiegroepen binnen de theologische commissie, aldus mgr. Van Dode waard. De tegenstand is blijkbaar door discussie en overdenking ge heel verdwenen. DIAKONAAT Ook de vraagstukken over het dia- konaat zijn in het schema inge voegd, maar de bisschoppenconferen ties is de vrijheid gelaten over het invoeren of toelaten van de gehuwde diaken. In het schema is ook iets over de priesters ingebracht, die tot dusver niet werden vermeld. In het vierde hoofdstuk is met name veel meer MGR. VAN DODEWAARD Concilie toch al geslaagd... over de evangelische raden en over hen, die deze beleven, ingevoegd. Dit heeft tot gevolg, dat de sche mata over de priesters en de reli gieuzen alleen nog maar juridische kwesties te regelen hebben, hetgeen na het Concilie gebeuren kan. MARIA: GEEN RAKET Het vijfde en laatste hoofdstuk van het schema over de Kerk handelt dan over Maria. Hierin wordt ge steld, dat Maria „een der onzen is", de eerste verloste en de eerste gelo vige tussen ons en niet meer, zoals de bisschop van Mainz sommige zij ner collega's verweet: „Jullie heb ben van Maria een soort raket ge maakt, hoog aan de hemel, een raket die niet meer bij de mensen terug komt". Maar Maria is ook „das Ur- bild der Kirche", het oerbeeld van de Kerk: zij gaf Christus aan ons, zoals de Kerk Christus nog steeds aan ons geeft. Maria bezit naast Christus als enige reeds de verheer lijking. 48 om. hoog. Bijpassende STORES GORDIJNEN 160 cm. hoog 200 cm. hoog IETS APARTS KOOPT U BIJ: Haarlemmerstraat 179 (hoek Hooglandse Kerkkoorst.) We hebben het gisteren in de krant kunnen lezen: Miss Rund 1964 is gekozen. Een dikbil viertanden vaars, als u begrijpt wat daarmee wordt bedoeld. Een Miss dikbil dus; 't is zonde dat ik het zeg. Het Rund is dus opgenomen in de rij der miss-onsterfelijken. Belau- werkranste en ge-erelintte schoonheden als Miss bril, Miss Holland, Miss Europa, Miss world, Miss universe, Miss druif, Miss tulp, Miss punt. Allemaal miss wat de klok slaat en dat is niet mis. Ik houd wel van dat missengedoe. Het geeft fleur aan het grauwe leven, hetgeeft inhoud aan de kranten en is een niet mis te verstane uiting van cultuur. Daarom wek ik iedereen op, die maar een miss te missen heeft*, voor het voetlicht te treden. Er is nog plaats genoeg; kom dus maar op met miss geit, miss hengst of miss poes. Alleenlaten we wèl wezenniet in badcostuum. Laten we het netjes houden. NIEUW STATION TUSSEN DEN HAAG EN LEIDEN strafzaak tegen twee los-arbeiders. broers, beiden uit Dordrecht. Hij had wegens een door deze twee gepleegde brutale inbraak in een café resp. 5 en 8 maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank ontsloeg de glunderen de verdachten van rechtsvervolging, omdat op een klein onderdeel de dag- De plannen tot de bouw van een vaarding niet juist was gesteld. Aan- nieuw station in Den Haag in de lijn gezien ze niet twee keer voor het- Den Haag H.S.-Leiden zijn definitief, zelfde feit voor de rechter gedaagd zo deelt N.S. mee. De naam van het kunnen worden komen ze er wel station wordt „Den Haag Mariahoe- heel goed af. ve". Het station is geprojecteerd tus- sen de Hofzichtlaan en de Landschei- dingsweg. Met ingang van de nieuwe dienst regeling per 31 mei zal er in het zui delijk stadsdeel van Rotterdam, Lom- bardijen, een nieuwe halte worden geopend tussen Rotterdam-Zuid en Barendrecht. Wilde achtervolging BRIL NIET DUURDER De prijzen van brilleglazen en mon turen zullen niet worden verhoogd, zo heeft de Federatie van Neder landse Opticiëns Organisaties mede gedeeld. De Federatie heeft op het ministerie van Economische Zaken een verhoging van de loontoeslag voor de bewerking van brilleglazen besproken, maar het ging bij deze besprekingen uitsluitend om een ,T eventuele verhoging van het door achtervolging isgis- het ministerie van sociale zaken vast- termiddag in Delft een automobilist, gestelde vergoedingsbedrag, die na een ongeluk was doorgereden, De toesl was berekend op aangehouden De man, de 48-jarige de loonindex van 19B7. Sindsdien is W.K uit Delft, die geen rijbewijs be- de toeSlag nooit verhoogd, hoewel zat, kwam op de hoek Oostsingel- de loonindex met 61 punten steeg. Groenlandselaan m botsmg met de D„ Federatie van Opticiëns Organi- 61-jarige motorrijder P. H. V. uit De 3anes blijft van mening, aldus haar Lier. De motorrijder en zijn voertuig verklaring,-dat de brilleglazen tot en bleven aan de motorkap haken en mej. de eenvoudige dubbelfocusgla- werden een meter of twaalf meege- zen zonder bijbetaling aan zieken- sleurd. De automobilist bracht daar- fondspatiënten moeten worden ver- op zijn wagen tot stilstand, reed ach- strekt. De Federatie is met de over- teruit, waardoor de motor loskwam heid overeen gekomen, dat de „open en ging er toen snel van door, achter- concurrentie" bij brilmonturen IN WERELDNOOD ONSYASTENOFFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht Bollenseizoen geopend Bloemenmeisjes voerden revue op in Haarlem B. en w. van Haarlem en de stich- wiivuiiwi.iv. piu.iiuu.uivi. in ting Haarlems bloei hebben gister- door twee automobilisten. Zij geen geval zal leiden tot prijsverho- avond het begin van de lente en de „Het Parool" heeft een omroepor ganisatie voor de bevolking van het stadsgebied van Amsterdam gesticht onder de naam „Stichting radio-om- fabriek blijft gesloten In tegenstelling tot de verwachtin gen van de directie van „Naarden Kemi" blijft de sluiting van het tall- oliebedrijf te Wormerveer gehand haafd.. Gisteren heeft het gemeen tebestuur van Wormerveer besprekin gen gevoerd op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. Gisteravond om zeven uur vond ten gemeentehuize te Wormerveer een bespreking plaats tussen het Wor- merveerse gemeentebestuur en een drietal directieleden van „Naarden Kemi". Na afloop van de bespreking, die om acht uur eindigde, deelde men na mens het gemeentebestuur van Wor merveer mede, dat de sluiting van het bedrijf niet opgeschort wordt, maar gehandhaafd blijft. Hedenmorgen zou een nieuwe be spreking tussen gemeentebestuur en de directie van „Naarden Kemi" plaatsvinden. Inmiddels is ook van vatobondszijde geageerd etgen de sluiting. De vak bonden zijn ontsticht, dat ze vooraf niet door het gemeentebestuur van Wormerveer zijn gekend in de te tref fen maatregelen. roep- televisiezender Het Parool. Aanvragen voor een zendmachti ging zijn al gericht tot de ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Verkeer en Water staat, zo deelt Het Parool mede. De nieuwe omroeporganisatie wil haar aandacht en activiteiten richten op nieuws en informatie over het plaatselijk gebeuren in al zijn facet ten, zoals kunst en cultnnr, sport, politiek, verenigingsleven, ontspan ning, amusement. Voor wat de tele visie aangaat meent Het Parool, dat exploitatie alleen mogelijk zal zijn wanneer in bescheiden mate ook re clameboodschappen kunnen worden uitgezonden. Het bestuur van de nieuwe stich ting bestaat uit dezelfde leden als die van de stichting Het Parool, te weten: prof. mr. P. Sanders (voor zitter), de heren S. J. Carmiggelt en F. J. Goedhart, drs. J. Meijer, drs. Van Norden, prof. mr. I. Samkalden, ir. H. Vos, en mr. J. C. S. Waren- dorf. De radioprogramma's zullen gedu rende de gehele dag, de televisiepro gramma's om te beginnen enkele uren per dag worden uitgezonden. De stichting zal de radioprogram ma's gaan uitzenden via de FM (frequentie-modulatie) -banden. Voor de televisieuitzendingen zal gebruik worden gemaakt van de z.g. decime- tergolven, die voor kleine geografi sche eenheden uitzendingen van goe de kwaliteit mogelijk maken. De toekomstige zender van Hett Parool zou een bereik moeten hebben van ongeveer tien kilometer, te rekenen vanuit de stadskern van Amsterdam. Hierdoor zullen ook Amstelveen, Badhoevedorp, Tuindorp Oostzaan, Landsmeer, Broek in Waterland, Die- men, Weesp en Abcoude de zender kunnen ontvangen. wisten de wegpiraat in de Mijnbouw- straat klem te rijden, maar K. kon weer ontsnappen. Korte tijd later werd hij opnieuw klem gereden. Op die plaats passeerde juist een politie auto. Uit woede heeft K. nog de wa gen, die hem de weg versperde, ge ramd. De motorrijder is met een hersen- gmg. INBREKERS VRIJUIT DOOR FOUT IN DAGVAARDING JONG LEVEN IN AVIFAUNA Ook in het internationaal bekende vogelpark „Avifauna" zijn vele teke nen die er op wijzen, dat met de lente het nieuwe leven haar rechten ten- en bloemengroei door de aan houdende koude nog wat tegen ge- houdend van de lente (20 maart) het levens licht in het park aanschouwden wa ren de ganzen en wel een soort uit Australië afkomstig, namelijk de Cheriopses. Het jonge volkje voelt Een der eerste soorten vogels, die zich ondanks de frisse temperatuur herneemt. Weliswaar wordt de plan- nog voor de officiële aankondiging al best thuis in het park. opening van het bloembollenseizoen 1964 gevierd met een feestelijke re ceptie in het Frans Halsmuseum. Tevens werd het feit gevierd, dat de Haarlemse bloemenmeisjes tien jaar geleden voor het eerst in het stadsbeeld van Haarlem verschenen. T 4-4- u« J Bloemenmeisjes die in de loop der - officier van Justitie by de jaren medewerking hadden verleend schudding in het ziekenhuis opgeno- rechtbank te Dordrecht hoorde vrij- aan de jaarlijkse actie waren aan- men. dag met spijt de uitspraak aan in de wezig en verscheidene droegen de japonnen die zij vroeger gedragen hadden. Ria Hooy had een revue geschre ven die bloemenmeisjes opvoerden en verder zorgden de vuurpeil uit Den Haag, Cobie Schreyer en Ronny Potsdammer voor enige vrolijke num mers. DEEL VAN BOEDEL EX-KEIZER WILHELM TERUG Na een afwezigheid van vijfenveer tig jaren is een aantal waardevolle kunstvoorwerpen, meubelen, tapijten en tafelservies uit het particuliere bezit van ex-keizer Wilhelm II, de laatste regerende vorst van Duits land, die in 1941 in Doorn overleed, in Berlijn, teruggekeerd. Meer dan drie jaren hebben de on derhandelingen tussen Nederland en West-Duitsland over de teruggave van dit keizerlijke bezit aan de fami lie Hohenzollern geduurd. Uit de bezittingen van de ex-keizer, die toen zij in 1919 uit de keizerlijke residenties in Berlijn en Potsdam naar „Huize Doorn" werden overge bracht bijna zestig spoorwagons vul den, is een selectie gemaakt, die door vier uit West-Berlijn afkostige ver- huisauto's naar Hannover is overge bracht. Vandaar ging het grootste deel naar de burcht Hechingen, het stamslot van de Hohenzollerns, en de rest naar de Westberlijnse woning van prins Louis Ferdinand, een klein zoon van de ex-keizer. Overeenstemming CAO veilingen De werkgeversvereniging voor de Tuinbouwveilingen en de werkne mersorganisaties, te weten de Neder landse Christelijke Beambtenbond, de Algemene Bond „Mercurius" en de katholieke bond van Personeel in de Handel, hebben overeenstemming be reikt over een nieuwe c.a.o. per 1 februari jl. voor het personeel werk zaam bij de veilingen. De besprekingen waren dit keer nogal moeilijk, omdat er ten aanzien van de invoering van de vrije zater dag in eerste instantie geen overeen stemming tussen partijen mogelijk bleek. Uiteindelijk hebben partijen elkaar gevonden op de volgende re sultaten: le een salarisverhoging van 10 pet., 2e een uitbreiding van de vakantie tot 15 werkdagen, 3e de invoering van 52 vrije halve dagen, waarvan ten minste 26 op zaterdag zullen val len en 4e een uitbreiding van de uit kering bij ziekte en ongeval. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal woensdag 25 maart geen aduiëntie verlenen. Tegen de oogarts J. K. Pameijer uit Deventer is gisteren voor de rechtbank te Zutphen een boete ge- eist van f 250,- omdat hij geweigerd had zijn patiëntenkaarten ter be schikking te stellen van controleurs van de belasting. De arts beriep zich bij zijn weigering op het beroepsge heim van medicus. De plicht tot geheimhouding van een accountant achtte de oogarts op een lager niveau liggen en in dit verband kon hij deze dan ook niet erkennen. De belastingdienst vindt, dat aan de hand van de kaarten moet kunnen worden gecontroleerd of de aan de belasting verstrekte gegevens VRAGEN OVER PLAATS KRUIS ANTENNE Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (PvdA) heeft ernstig bezwaar tegep de eventuële plaatsing van een zogenaamde kruis- antenne in een opgerept en uitge strekt Nederlands natuurgebied- De Belgische en Nederlandse re gering hebben overleg gepleegd over de gezamenlijke oprichting van een onderzoekinstallatie van 2.000 meter lengte bij 100 meter breedte (een zgn. kruisantenne) met bijbehorende gebouwen en veiligheidszones. Hij wil van de minister weten of het waar is dat de minister-president, zonder voorafgaand planologisch onderzoek, een Nederlands natuurgebied voor deze installatie heeft aangewezen dan wel enkele van deze gebieden voor uiteindelijke keus heeft aangeboden. De heer Van der Goes van Naters is van oordeel, dat de kruisantenne beter in het minder dicht bevolkte België kan worden opgericht. In het kath. ziekenhuis te Almelo is gisteren de driejarige Mar ja Ma- bel uit Almelo overleden. Het kind was eergisteravond opgenomen, na dat het een grote dosis slaaptablet ten had opgegeten. Het meisje had die gevonden in een handtasje van haar moeder. juist zijn. Een schaduwkaartsysteem zou onvoldoende zijn, omdat dan niet meer gecontroleerd kan worden of bij iedere patiënt wel een boek- houdkaart is. De raadsman van de arts vroeg ontslag van rechtsvervolging of vrij spraak. De advocaat voerde over macht aan, daar het conflict van plichten, waarin de arts geraakt is, hem niet kan worden verweten. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Vrije tijdsbesteding meer in huis In het ontspanningsleven van de Nederlandse bevolking neemt het be zoek aan openbare vermakelijkheids- instellingen een steeds kleiner wor dende plaats in. Het aantal bezoe kers van bioscopen, voetbalwedstrij den, concerten en toneelvoorstellin gen neemt af. Een zelfde ontwikke ling treedt op in de actieve muziek beoefening: het aantal personen, dat een of ander muziekinstrument be speelt, is de laatste jaren gedaald. Deze gegevens staan vermeld in een zojuist verschenen publikatie van het C.B.S., de eerste in een reeks, die zal verschijnen over twee onder zoeken naar de vrijetijdsbesteding. NIEUWE CAO'S Drie CAO's hebben gisteren de goedkeuring gekregen van de loon- commissie in de Stichting van de Arbeid. Het zijn de collectieve ar beidsovereenkomsten voor het be- roepsgoederenvervoer, de landarbei ders en de journalisten. De CAO's voor het administratief personeel in het grafisch bedrijf en het admini stratief personeel van de dagbladen wachten nog op goedkeuring. Werkgevers en werknemers heb ben ook overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO voor personeel van de tuinbouwveilingen. Behalve een salarisverhoging van 10 pet zijn beide partijen akkoord gegaan met een uitbreiding van het aantal va kantiedagen tot 15, invoering van 52 vrije halve dagen, waarvan er min stens 26 op zaterdag moeten vallen en betere uitkeringen bij ziekte en ongeval. Bij ziekte of ongeval zal een personeelslid, dat tenminste een jaar in dienst was gedurende drie jaar zijn netto salaris uitbetaald worden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10