EX-SERGEANT NAAR ONBEWOOND EILAND IN DE CARIBISCHE ZEE SAMMY DAVIS Jr. VANNACHT IN CARRÉ EN 11 APRIL OP TV VRIJDAG 20 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA aan de zoute haring visserij met be hulp van het sleepnet zullen gaan deelnemen, mogen uitvaren. De tweede helft van de trawlschepen volgt op maandag 25 mei. Dit be sluit is gistermiddag genomen door het Produktschap voor Vis en Vis- produkten. De Amerikaanse zanger-acteur en cabaretier Sammy Davis jr., is donder dag met het KLM-toestel uit Parijs, dat in de Franse hoofdstad 25 minu ten op hem had gewacht, onder grote belangstelling aangekomen op Schip hol. Hij zal vrijdagnacht in Theater Carré in Amsterdam optreden voor de Avro-televisie, welke op 11 april a.s. een uitzending aan hem wijdt. Foto: met een grote bos Nederlanderse tulpen kon Sammy ondanks de regen op Schiphol opgewekt blijven lachen. Een 169-jarige vrouw is gisteren in Turkije overleden. Zij laat zeven zoons, negen dochters en 87 kleinkin deren na. Vijftig personen werden licht gewend toen op het station van Hann over donderdagavond een lokomotief op een stilstaande trein inreed. Ze ven gewonden moesten in een zieken huis worden opgenomen. HARINGVANGST VANAF 20 MEI Woensdag 20 mei na acht uur des morgens zullen de schepen ter haring visserij mogen uitvaren. Dan zal ook de helft naar boven af te ronden van de haringtrawlschepen, welke Het college van B. en W. van Wor- merveer, dat onlangs heeft besloten tot sluiting van de fabriek van tall- olie van „Naarden-Kemi" N.V., over weegt thans deze sluiting voorlopig op te schorten. Zoals bekend besloot het college tot sluiting van de fabriek op grond van binnengekomen klach ten over door de fabriek veroorzaak te stank en overlast. Het college heeft gistermiddag vergaderd met de di rectie van de fabriek. GEEN GROENTE Wat hij zal ontberen is vermoede lijk groente, doch eventueel vitami netekort kan hij opheffen door het slikken van vitaminepillen, die hij BEFAAMDE SHOWMANEVEN IN NEDELAND Het is de Avro-TV eindelijk gelukt Amerika's grootste showman naar Nederland te halen. Sammy Davis jr. Zijn agenda is zo volgeboekt, dat er van een langdurig ver blijf op Hollandse bodem geen sprake kan zijn. Sam my „Little Giant" Davis treedt momenteel op in „L'Olympia" te Parijs en komt tussendoor naar Car ré om vannacht zijn one- man-show op ampex vast te leggen. Manager kwam voor Toon Hermans Vrij plotseling zijn de reeds langlopende onderhandelingen tot een goed einde gekomen. De manager van Sammy, Sol Shapiro, vloog naar hier om voorlopige contracten met Toon Hermans af te sluiten voor een aantal optreden? in Amerika, o.a. op Broadway. De Avro hoorde hiervan en wist Shapiro te bewegen om te be middelen voor een Nederlands TV-optreden van Sammy Da- vis Jr. De rest weten wij: De kleine neger komt vrijdagnacht in Carré, na de voorstelling van The Sound of Music, met zijn one-man-show. Artistieke duizendpoot Sammy Davis jr. is op het Ogenblik één der best betaalde Amerikaanse artisten en te recht. Davis is de nieuwe, mo derne Fred Astaire. Hij is een uitstekend zanger, qua stijl, qua stem. Hij acteert zeer goed en speelt practisch alle mu ziekinstrumenten die gemaakt zijn. Hij imiteert met gemak: Ray Charles, Louis Armstrong, Frankie Laine enz. Zijn imita ties zijn niet te onderscheiden van de werkelijke stem. Mede hierdoor wordt hij 's we relds grootste „entertainer" genoemd. Zijn „Sporting Life"- rol in „Porgy and Bess" bracht hem grote faam, de doorbraak tot het grote publiek. Daarvóór trad hij al op in alle grote nachtclubs, in Las Vegas' Sands Hotel, Los Angelos' Ci- ro's. Londen en Parijs Verleden jaar vloog Sammy Davis jr. naar Londen. Met enige bevreemding zag het pu bliek deze vrij kleine man het immense toneel opkomen. Zij waren alleen uit nieuwsgierig heid naar het theater gekomen. Eerst dacht men voor de gek gehouden te worden. Was dat nu „die grote Sammy Davis?" Aan het eind van diezelfde avond kende het applaus geen einde. Een jaar later kostte het de BBC veel moeite Sam my voor de TV naar Londen te krijgen. BBC en publiek waren bereid vele ponden neer te tel len, voor deze Davis. Een op treden meemaken van Sammy Davis jr. is een belevenis. Geen toneel is te groot voor hem. Hij is overal. Van Londen vloog hij over naar Parijs. Optreden in L'Olympia", maar ook niet voor lang, want veel werk wacht hem in de States. Nog grote toekomst De in 1926 geboren Sammy Davis jr. is nu al zo'n 25 jaar in het „vak"; desondanks zegt men, dat hij aan het begin staat van zijn grote carrière. Hij staat constant op de Ame rikaanse hitparade, komt gere geld in de een of andere show en maakt ook af én toe een film. Sammy Davis jr. beschikt over een keiharde wilskracht. In 1954 verloor hij door een auto ongeluk het gezichtsvermogen van zijn linker-oog. Maar hij sloeg zich door de moeilijkhe den heen en kwam triomfan telijk terug. Ook de rassen- strijd moet hij aan de lijve on dervinden, maar hij strijdt met alles wat in hem is voor de ge lijkheid der rassen. Vorig jaar liep hij voorop in de mars naar Washington en wellicht om al les nog meer kracht bij te zet ten, trouwde hij met de blanke Zweedse filmster May Britt. Als u vrijdagnacht niet in Car ré bent, zorg dan wel 11 april voor uw TV-scherm te* zitten, om te genieten van de vele ta lenten van Sammy Davis jr. bij zich heeft. Direct vaar voor langzame uitput ting is er niet, want hij kan steeds radiografisch contact opneme'n met een ontvanger in Caracas, aan gezien hij een hypermo derne kortegolfzend- en ontvanginstallatie bij. zich heeft, waarmee hij zijn contactman in Venezuela kan bereiken. Mocht de toestand kritiek worden dan staat in Venezuela een helikopter klaar om hem op te halen. Over zijn zender hoopt hij driemaal per week een uitgebreid verslag van zijn ervaringen te geven. Hoe goed Anton zich wellicht zal kunnen be helpen (zijn Franse voor ganger slaagde daar trou wens slecht in, want die viel binnen 4 maanden 18 kilo af)eenzaam zal hij zeker zijn, maar daarover maakt hij zich de minste zorgen. Hij heeft geen boeken of tijdschriften bij zich, „maar ik las toch nooit veel", zei hij bij zijn vertrek en hij kan zich nauwelijks voorstellen, dat de eenzaamheid hem men taal in de war zal brengen, zoals wel het geval was met Georges de Caunsr, HARDE TRAINING Anton is vooral in tech nisch en praktisch opzicht goed getraind. Bij de Commandotroepen heeft men hem geleerd hoe hij zich in benarde omstan digheden moet behelpen en hij heeft dagenlang van „eigen vangst" moeten le ven. Daaronder bevonden zich zelfs gebraden mol len. De zo geharde serge ant heeft echter geen en kele trop ener varing en kent dus de hete zon niet. In Venezuela krijgt hij eerst een week de tijd om te acclimatiseren, waarrta een verslaggever van De Telegraaf en twee schip pers hem per boot in 10 uur varen naar het eiland je zullen brengen en hem daar de eerste dag bij zijn installatie zullen helpen. Dan komt echter onher roepelijk het moment van afscheid, het moment waarop Anton van de Wa ter de strijd tegen de een zaamheid én de honger moet beginnen. Die honger zal wellicht uitblijven. Hij is optimis tisch gestemd. Hij krijgt eieren van zijn kippen en mogelijk van andere vo gels, hij zal vis vangen en wild strikken en zijn hon den zullen hem op de jacht kunnen helpen. Hij heeft een dubbelloops jachtge weer met hagel bij zich en een onderwaïerbuks. DUISTERNIS Maar 's avonds dreigt hem de verschrikking: het duister. Hij heeft geen an dere lamp bij zich, dan een zaklantaarn, waarop hij zuinig moet zijn. Hij zal zich moeten behelpen bij het licht van de maan en dat van een kampvuur, dat overdag met een brandglas moet worden ontstoken. Eén klein probleempje, tenminste voor hem, is het afscheid van de sigaretten. Hij rookte er tot vandaag toe dagelijks een stuk of 15, maar hij krijgt ze niet mee naar het eiland en doet dus en passant afstand van het rookgenot. Even min heeft hij een horloge bij zich, als Robinson Cru- soë zal hij zich wat de tijd aangaat moeten oriënte ren op de zon. Op Schiphol deden zijn reeds bejaarde ouders hem uitgeleide, evenals zijn vriendinnetje, de 20-jarige Ineke van Kesteren uit Ommen. Ook de burge meester van het naburige Dalfsen, de heer J. M. E. Volgers, nam op Schiphol afscheid van hem. Zal Anneke het halen DRAADBREUK TUSSEN DEN HAAG SS EN LEIDSCHENDAM Om vijf uur gisteren heeft zich tus sen Den Haag Staatsspoor en Leid- schendam een draadbreuk voorge daan. De treinen moesten op dit traject over „verkeerd spoor" rijden en enkele diensten werden opgehe ven. De reizigers ondervonden hier door enige vertraging. Na ongeveer een uur werd het normale treinver keer hervat. Varkensmarkten geschorst in noord- en oost- Nederland De minister van Landbouw en Vis serij heeft met ingang van vrijdag de varkensmarkten in Groningen, Fries land, Drente, Overijssel en in de Gel derse Achterhoek geschorst. I Verder zal het verboden zijn var- kens te vervoeren in het gedeelte van Overijssel en Gelderland, dat is gele- gen tussen de Vecht, de IJssel, de jTTTTi MMfMHrW'Hfr* Rijn en de grens met Duitsland. Het //f vervoer van slachtvarkens boven L< zestig kg is onder bepaalde voor- A waarden toegestaan. Deze maatregelen, die nodig zijn f M in verband met een dreigende uit- Jr breiding van het mond- en klauw- f - zeer in de oostelijke provincies zullen f H voorlopig tot 14 april a.s. van kracht blijven. De Zweedse prinses Margare- 1 'K tha op 30 juni in het huwelijk F treden met de Londense zakenman WÊk John Ambler. Het huwelijk zal wor- - jÊÈÈ^^ÊEKIÊ^ÊÊIBÊÊBtÊÊÊÊm. den gesloten op het eiland Oeland voor de Zweedse oostkust, waar de. moeder van de bruid, prinses Sy- Anneke Gronloh, die zaterdagavond op de finale van het Eurovisie liedjes billia, onlangs een luxueuze villa festival ons land zal vertegenwoordigen,gefotografeerd in de sneeuw vóór heeft gekocht. de befaamde Chinese toren in het Kopenhaagse vermaakscentrum Tivoli. Het besluit houdt in, dat de dag van de Nederlandse zeevisserij dit jaar op zaterdag 16 mei zal worden gevierd en dat de schepen geduren de de Pinksterdagen gepa vtbeerd in de visserijhavens te kijk zullen lig gen. De feesten zullen dit jaar in Scheveningen worden georganiseerd. Als datum, waarop voor het eerst de nieuwe haring mag worden aangé- voerd, werd vastgesteld 24 mei en de dag daarop volgend mag de „Holland se Nieuwe" aan de afslag ter ver koop worden aangeboden. Kinder pos tzegels brachten in 1963 3,3 miljoen op Vorig jaar zijn er ruim 33 miljoen kinderpostzegels verkocht, die samen aan toeslagen ƒ2.344.440.85 opbrach ten. Aan de kinderpostzegelactie 1963 hebben ongeveer 550.000 leerlingen van 8300 scholen meegedaan. Hun prestaties overtroefden die van 1962 nog: hun omzet steeg namelijk met 140.000 zakjes kinderzegels en 110.000 mapjes prentbriefkaarten. De plaatselijke comité's in driehon derd steden en dorpen verkochten voor meer dan een miljoen gulden aan zegels en kaarten, terwijl de loketambtenaren van de PTT voor nog eens een half miljoen postzegels aan de man brachten. Met elkaar was de netto-opbrengst van de actie danik zij de activitetien van kinderen, comité's en ambtena ren 3.300.000 gulden, dat wil zeggen 275.000 gulden meer dan in 1962. Bij de start van de kinderpostzegelacties in 1924 was de opbrengst 50.000 gul den. Die steeg daarna tot 250.000 gul den in 1946, één miljoen gulden in 1953, twee miljoen gulden in 1957 en drie miljoen in 1962. Sluiting stankfabriek Worraerveer opgeschort? Met een uitrusting, waarvan Robin son Crusoë in zijn stoutste dromen nog geen voorstelling had, is gister avond de 23-jarige voormalige ser geant van het geharde corps comman dotroepen Anton van de Water uit Oud Leusden van Schiphol per DC- 8 vertrokken naar het onbewoonde eilandje Ave de Sotavento nabij de Nederlandse Antillen in het Cari- bisch gebied. Er wacht hem daar een soortgelijke vuurproef als die, welke vorig jaar de Franse radioverslag gever Georges de Caune binnen vier maanden veranderde in een geeste lijk en lichamelijk wrak. De laatste toog naar een eveneens droog en heet onbewoond eiland in de Stille Oceaan, het ogenschijnlijk idyllische Eiao, 1400 km van Tahiti. De Nederlandse Robinson Crusoë gaat thans pogen zijn record te ver beteren op een der wegens water gebrek volslagen onbewoonde Aves (vogel) eilanden, maar hij heeft bij de commandotroepen een perfecte opleiding voor dit bar-eenzame le ven gehad en hij krijgt waarschijn lijk uit Venezueala 20 kippen inclu sief kippenvoer, alsmede twee jacht honden mee. WATERGEBREK Het ergste probleem, waarmee een schipbreukeling op Ave de Sotavento zou worden geconfronteerd, n.l. het watergebrek, zal naar Anton hoopt hem weinig onoverkomelijke moei lijkheden opleveren. Er is n.l. een meertje van l1/* km lengte en 800 meter breedte met brak water en hij heeft in zijn uitrusting een simpel, doch effectief distilleerapparaat en al dus niet van dorst omkomen. Boven dien kan hij met het gedistilleerde water zijn visvangst koken en dan later visvet van het water scheppen, waarmee hij gevogelte in een pan kan braden. Hij zal slapen in een eerste klas kampeertent met 'n com fortabele slaapzaak op een luchtbed en hij zal zich dagelijks met 'n gilet- ternes je, scheerkwast en -zeep van zijn stoppelbaardje kunnen ontdoen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9