19. KREYMBORG-TIP OVERHEMDEN 75 PARAGNOSTEN PARASITEREN OP HET LEED VAN DE MEDEMENS" VRIJDAG 20 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Bel-O-Fast en tricot nylon, uni of streepdessins, boordmodel klassieke punt of rondo, diverse mouw lengten. Per stuk 11.90 2 stuks_^343tT PER 2 STUKS Stille Rijn, t.o. Hartebrugskerk Tentoonstelling in de Boerhaavezaal wordt opgebouwd Wordt vervolgd. n Inspekteur Gosker sprak voor onderwijzers Op het feest van hun afdelingspatroon St. Jozef kwamen de onderwijs gevenden van de afd. Leiden en omstreken van de St. Augustinusvereni- ging bijeen voor een overladen feestprogramma. Om half zeven 's avonds begon men met een gedialogeerde avondmis in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest. In een korte predikatie sprak de geeste lijk adviseur van de afdeling, rector Th. van Vugt, over „roeping voor iedereen" en „het beroep, dat de Vader op ons allen doet". EN TOCH Hierna toog men door de stromen de regen naar restaurant „Zomer- zorg", dat deze avond van „Winter- zorg" blijk gaf, door de in groten getale opgekomen onderwijzers (es sen) en kleuterleidsters een smake lijke koffiemaaltijd voor te zetten. Het bleek een goede gedachte van het afdelingsbestuur mr. J. W. Gos ker, inspecteur van politie te Arn hem, als spreker aan te trekken. In een „one-man-show" van twee uur leidde de heer Goskar de aanwezi gen door de wereld van de para psychologie, de wetenschap, die de buitenzintuiglijke waarnemingen, zo als telepathie en helderziendheid, bestudeert. Een uur lang hield spre ker de zaal in de ban van het para normale door demonstratie en test experimenten. De bewondering van de toehoorders uitte zich in vele „oh's" en „ah's", de spanning steeg met de minuut en de kreten van ver bazing waren niet van de tame lijk bedompte lucht. En toch „PARAGNOZEMS" En toch, het was allemaal „nep", zoals de heer Goskar het noemde. Een uur lang had hij de zaal voor de gek gehouden, een uur lang had hij gespeculeerd op de goedgelovig heid van het toch zeker niet on-intel- ligente publiek. Het tweede uur van zijn „séance" gebruikte hij om aan te tonen, waarom en op welke wijze dit bedrog had plaats gehad. Daar hij de zaal duidelijk had aangetoond hoe gemakkelijk het is iemand te bedriegen onder het mom van een paragnostische séance, viel het hem hierna des te lichter de zaal met uit eenlopende voorbeelden en uitgebreid documentatiemateriaal te overtuigen van het feit. dat paranormale ver schijnselen niet te exploiteren zijn. „Spontane, volkomen willekeurige experimenten en gedachten zijn mo gelijk, maar het is ten eenen male onmogelijk paragnostische gedachten te exploiteren", aldus spreker. Hij waarschuwde de aanwezigen, dat ne gentig procent zo geen honderd van de zich noemende paragnosten notoire bedriegers zijn, die in dure privé-consulten parasiteren op het leed van de medemens. Met een hu moristische variant op het originele woord, kwalificeerde hij de heren oplichters tot slot als „paragnozemsf', waarna een dankbaar en langdurig applaus zijn deel was. Hierna hield een klein deel van de aanwezigen onder leiding van 't be stuur nog een korte, maar noodzake lijke vergadering, waarin de afge vaardigden werden gekozen voor de algemene vergadering van de Sint Augustinusvereniging, die op 31 maart te Amsterdam zal worden ge houden. AAA/ /RPR TREDFORT TAPIJT 120 br. f 27,50 p. m. Alle kleuren voorradig Ook zeer geschikt voor trappen. VRAAGT PRIJSOPGAAF TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING W. J. ZIRKZEE werkt ook met 2 naalden - electrisch BE5322EEEiEl EE3EX3E3S32E3 BRAND IN DE NOORDERSTRAAT „Deinende dobbers buigend split" in Leiden Op woensdag 25 en donderdag 26 maart draait in de grote zaal van „De Burcht", Burgsteeg hoek Nieuw- straat in Leiden, de film „Deinende dobbers buigend split". Deze anderhalf uur durende ge luidsfilm in kleuren is de eerste hoofdfilm over de Nederlandse sport- visserij. In januari beleefde de film zijn première in Amsterdam. Op bei de data is er slechts één voorstelling, n.l. om acht uur 's avonds, onder aus piciën van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. .Deinende dobbers buigend split" geeft een totaalbeeld van de Nederlandse sportvisserijhet vissen op snoek, snoekbaars, baars, zeelt, karper, voorn (met vaste stok, werp hengel en vlieghengel), brasem en platvis, wordt gedemonstreerd door experts als Jan Schreiner, Van Onck, Klaas Wories, Cor van Beurden, Jos Peeters, e.a. Kaarten zijn verkrijg baar bij de Leidse hengelsportwinke liers. Vanavond zal door drs. J. N. van Wessem, direkteur van de Laken hal, in de Boerhaavezaal de tentoon stelling worden geopend van schil derijen, beeldhouwwerk en grafiek van zeven jonge kunstenaars. Bo venstaande foto van Chris Stapels toont het zevental in de rommelige entourage van een tentoonstelling in opbouw. Het zijn van links naar rechts: Hans Barends, Jolanda Mul der, Marry Hövig, Vincent van Mas- trigt, Ernst Nagel, Pieter van Delft en Frans de Wit. Prof. Belinfante „Koloniale toestand" in Panamakanaalzone Prof. mr. A. D. Belinfante, hoogle raar in de rechtswetenschap aan de universiteit van Amsterdam, verge lijkt de verhoudingen in de streek van het Panamakanaal met „een ko loniale toestand". Prof. Belinfante heeft met twee juristen uit Zweden en India veertien dagen in Panama vertoefd om een onderzoek in te stel len naar het vlagincident, dat oor zaak was van een breuk tussen Pa nama en de Ver. Staten. Prof. Belinfante gebruikte in zijn mededeling het woord „koloniaal", omdat in het land twee gemeen schappen wonen zonder onderlinge betrekkingen. Hij doelde op de ho gere salarissen en speciale voorrech ten voor de Amerikanen in de ka naalzone, die er oorzaak van zijn, dat de Panamezen hen als een „bevoor rechte klasse" zien. Een andere oorzaak van de wrij vingen was volgens de hoogleraar dat de Amerikanen dikwijls gevoe lens van superioriteit ten opzichte van de Panamezen aan de dag leg gen. Hij wees er ook op, dat vele Panamezen verklaren, dat de Ame rikanen in de kanaalzone meren deels afkomstig zijn uit de zuidelijke staten met hun rassenscheiding. „Op sociaal gebied komt nog enige vorm van rassenscheiding voor, hoewel niet officieel". Een man, die beweert een broer te zijn van Martin Bormann, Hitiers broer nog in leven is en in de Bra ziliaanse politie verklaard, dat zijn broer nog in lev enis en in de Bra ziliaanse staat Matto Grosso woont. Gistermiddag is er om 17.00 uur te Leiden brand uitgebroken in een woning in de Noorderstraat 11 nabij het gemeentelijk Reinigingsbedrijf. De begane grond is in gebruik bij een aannemer; de eerste verdieping wordt bewoond door de gezinnen Den Dopper en op de tweede etage door de familie Weida. Mevrouw Weida had om kwart voor vijf de fles van de oliehaard bijgevuld en was daarna naar beneden gegaan. Een kwartier later hoorde zij een luide knal; zij rende naar boven en zag de kamer in lichterlaaie staan. De brandweer wist de brand te beperken tot de tweede verdieping, die echter totaal uitbrandde. De eerste verdieping en de woning gelijkvloers hebben alleen maar waterschade. Leidschendam, Voorschoten en Voorburg stichten gezamenlijk verpleeghuis Notariële akte gisteren gepasseerd Gisteravond waren in het ge meentehuis van Leidschendam bij eengekomen de burgemeester van Leidschendam, Voorschoten en Voor burg met een aantal vertegenwoor digers van genoemde gemeenten om op officiële wijze de notariële acte te tekenen voor de stichting van een verpleeghuis voor langdurige zieken en demente bejaarden. De bijeenkomst werd voorgezeten door de burgemeester van Voorburg, jhr. mr. A. Feith, die in gevoelvolle woorden de nood klaagde voor de vele bejaarden, die na een moeizaam leven geholpen moeten worden. Het bejaardenhuis „Prinsenhof" geheten, zal gebouwd worden voor gezamenlijke rekening van genoem de gemeenten en zal een geheel zelf standige stichting zijn die, zoals wet houder ten Heuvelhof van Leid schendam het nog eens uitdrukkelijk betoogde, het particulier initiatief of kerkelijke instellingen niet in de weg zal staan. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door 15 vertegenwoordigers van elke gemeente vijf leden. Voor Leidschendam hebben daarin zitting wethouder J. ten Heuvelhof voor zitter, A. A. van Delft, K. D. Dorsman, H. P. Greuter en dokter J. H. Uhl. Voor Voorschoten wethouder G. Schrama, notaris G. J. Boom, mevr. A. Ddamant-Elias, dr. P. S. Pels en mr. dr. J. P. J. de Wilde en voor Voorburg wethouder mevr. A. G. Plate-Lichtenfoelt, mej. A. den Boes- tert, J. Gosschalk, drs. J. P. de Heij en H. Hulsman. Het verpleeghuis zal gebouwd wor den in het uitbreidingsplan „Prin senhof" aan de Veurse straatweg in de onmiddellijke omgeving van de stichting „Hulp en Heil". LEIDSCHENDAM MIS VOLGENS SLAVISCHE RITUS IN ST. JOSER-OPIFEX Het feest van St. Josef is door de parochie St. Josef Opifex op indruk wekkende wijze gevierd. In de mor gen had een gezongen H. Mis plaats waarbij de kinderen van de katho lieke scholen de gezangen uitvoerden en ook al!le kinderen ter H. Tafel naderden. Des avonds werd een H. Mis opge dragen volgens de Slavische ritus door pater Methodius O.F.M. Cap., van het Pokroffklooster te Voorburg. Het grote kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet, waaronder door de voltallige geestelijkheid van de beide parochies. Oók aalmoezenier Simonsma woonde de plechtigheid bij. Alle aanwezigen waren ziender ogen bewogen door de H. Handelin gen en de Slavische zang door het Russisch Katholiek kerkkoor uit Den Haag dat de gezangen onder leiding van mej. Caecilia Amdriessen op in drukwekkende wijze ten gehore bracht. Vele gelovigen gingen tevens ter Communie onder beide gedaanten. Voldaan over de schone liturgie was de dienst te ongeveer 21 uur ten einde. Aanrander gearresteerd De Haarlemse politie heeft gister avond in de Haarlemmerhout de 24- jarige monteur M. ten B. aangehou den, die ervan verdacht wordt een aantal meisjes lastig gevallen te heb ben. De laatste tijd kwamen er bij de politie klachten binnen van meis jes, die zeiden lastiggevallen te zijn door een man met een rode baard. De politie vond een man met een rode baard. Na overbrenging naar het bureau van politie bekende deze tien tot vijftien maal meisjes van vijftien tot twintig jaar in de Haar lemmerhout en zeven meisjes in Bloemendaal te hebben aangerand. Een half uur voor hij in Haarlem werd aangehouden, had hij een meis je in Bloemendaal lastig gevallen. Bisschopswijding mgr. Jan de Reeper Gisteren op de feestdag van St. Jo zef, is mgr. Jan de Reeper uit de Congregatie van Mill Hill in de ka thedrale basiliek van zijn geboorte plaats Den Bosch tot bisschop ge wijd. Mgr. de Reeper werd 27 janu ari j.l. benoemd tot bisschop van Ki- sumu in Kenya, nadat hij 3 jaar apostolisch prefect onder de Masai- bevolking van Kenya was geweest. Meer dan duizend belangstellenden waren in de St. Jan bijeen, toen de stoet met consecrator Mgr. W. M. Bekkers, de wijdeling en de mede- consecratoren Mgr. Frederic Hall en Mgr. Mauritius Otunga, de basiliek binnenschreden, terwijl het koor van Mill Hill-studenten uit Roosendaal en Tilburg het „Ecce Sacerdos Mag nus" van Dr. A. van Vliet M.H. zong. De plechtigheid speelde zich af aan een altaar, dat voor deze gelegenheid in het centrum van de kerk opge bouwd was. BRANDWEERMAN WAS PYROMAAN De geheimzinnige pyromaan, die een tiental jaren zijn sinister werk in Zürich verrichtte, blijkt 'n brand weerman te zijn. Gearresteerd om 'n heel andere reden hij had oneer bare handelingen gepleegd beken de de man, dat hij 35 branden had gesticht die een schade van een mil joen Zwitserse fr. veroorzaakten. Uit het onderzoek is gebleken, dat de brandweerman handelde onder in vloed van sexuele obsessies. NATIONALISATIE IN BIRMA De revolutionaire regering van Birma heeft woensdag alle particu liere winkels, pakhuizen en make laarskantoren in Rangoon genatio naliseerd. De maatregel werd officieel over de staatsradio bekendgemaakt. Gezegd werd, dat er geen andere op lossing was omdat „buitenlandse en binnenlandse kapitalisten en hun stromannen hebben samengespannen om essentiële levensbenodigdheden uit de staatswinkels op te kopen om deze op te slaan en op de zwarte markt te brengen" KRUPP IN MOSKOU Krupp heeft gisteren de persbe richten tegengesproken, dat een vast kantoor in Moskou zou zijn geopend. De onderneming is wel in Moskou vertegenwoordigd, maar door iemand die in een hotel woont. Hij reist op en neer tussen Moskou en Essen en zijn taak is het contact te onderhou den tussen de exportafdeling en het Russische ministerie van handel. De grootste Russische orders betroffen tot dusver de bouw van chemische fabrieken ten behoeve van de land bouw. Er gaat minder dan vier pro cent van Krupps totale export naar de Sowjet-Unie. MEDISCHE DIENSTEN Leiden en Omgeving Leiden Gedurende het komende weekend nemen waar (wijzigingen voorbehouden) dkt. Van Leeuwen, Van der Brandelerkade 28, tel. 20412; dkt. Van Leeuwen, Haagweg 60, tel. 26509; dkt. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 31337; dkt. H. Jasperse, Witte Singel, tel. 24961; dkt. Frijling, Johan de Witstraat 49, tel. 51873. Voor tand artsdiensten zie de raamborden. Apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Alkemade en Leimuiden Dkt. Van der Werf, Koppoellaan 1, Rijp- wetering, tel. 01712-202; dkt. Van Ha- selen, Kerkstraat 91, Oude Wetering, tel. 01713-217. Alphen aan den Rijn Dkt. W. Cornet, Kievitstraat 48, tel. 3697. Apotheek Somberg, Wilhelminapark 67. Wit-Gele en Groene Kruis zuster G. Burger, Kerkstraat 7, tel. 2506. Bodegraven Dkt. E. Boll, Wil- helminastraat, tel. 2113. Wijkverple ging zr. P. Conradi, Pr. Bernhard- straat, tel. 2086. Boskoop Dkt. Pompe, tel. 2038. Wijkverpleging zr. v. Dam, tel. 2141. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. Van der Kaaden, Hoofdstraat 14, tel. 5114. Apotheek Lisse en Hillegom: Lissese Apotheek, Vierkant, Lisse. Wijkverpleging zus ter E. Snellenberg, Maarten Tromp straat. Tandarts Bollenstreek H. A. Meulemans, Lisse, Gladiolenstraat 31, tel. 4297. Katwijk aan den Rijn Dkt. C. J. Hagen, tel. 3222. Apotheek Prince- straat 3, tel. 2755. Katwijk aan Zee Dkt. A. F. Beij- derwelle, tel. 2182. Apotheek zie Kat wijk aan den Rijn. Koudekerk aan den Rijn Wijk verpleging zuster Van der Leer, B. G. Cortslaan 34, Leiderdorp, telef. 01710-23109 (óók voor Hazerswoude- Rijndijk). Bij ongevallen aan de Rijn dijk tel. 01714-278. Dokter: zie Lei derdorp. Langeraar en Nieuwveen Dkt. J. Nooter, Woubrugge, tel. 01729-104. Wijkverpleging zuster Eijs, tel. 01725- 777. Leiderdorp Dkt. M. P. Hennink, Mauritssingel 166, Leiderdorp, telef. 33686. Wijkverpleging zie Koudekerk aan den Rijn. Apotheek R. v. Breest Smallenburg is geopend. Leidschendam Dkt. Van der Mee, tel. 4535. Groene Kruis, tel. 3449. Am bulance tel. 3923. Lisse Dkt, N. Bet, Nassaupark 43, tel. 3996. Tandarts Bollenstreek en apotheek zie Hillegom. Noorden en Nieuwkoop Dkt. B. P. Visser, Simon van Capelweg 16, Noorden, tel. 01724-203. Nieuwveen Zie Langeraar. Noord wijk Dkt. J. van Nes, tel. 2405. Wit-Gele Kruis zuster J. Laa- per, tel. 2338. Apotheek alleen De Duinrand. Noordwijkerhout en De Zilk B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 02533 - 2285. Tandarts Bollenstreek zie Hillegom. Wijkverpleging Wit- Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest Dkt. J. B. Hugen- holtz, Wilhelminapark 2, tel. 51390. Wit-Gele Kruis zuster Van der Kleij, tel. 52426, b.g.g. 33773. De Oegst- geestse Apotheek is op zondag 22 maart gesloten van 8 uur tot 24 uur. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. J. M. van Nes, Hoofdstraat 155, tel. 7119. Wijkver pleging zuster Meijssen, Jacoba van Beierenweg 1, Voorhout, tel. 02532- 7796. Tandarts Bollenstreek zie Hil legom. Voorhout Dkt. A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 02532-7393. Voorschoten Dkt. J. E. James, Leidseweg 51, tel. 2520. Warmond Zie Voorhout. Wassenaar Dkt. H. W. Plink, Prinses Marielaan 6, tel. 2850; dkt. H. S. Boogaart, Storm van 's Grave- sandeweg 1, tel. 4466. Apotheek Si- derius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge Zie Langeraar. Zwammerdam Dkt. K. Gill, Zwammerdam, tel. 01726-2527.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3