De baby van „Sydney Cove" is thans een volwassen natie De magneet goud trok n miljoen mensen aan DE LEIDSE COURANT PROFICIAT, AUSTRALIË (Bijzondere medewerking) ^EDERLAND miste de eerste boot naar Australië niet", zei onlangs een Australische collega, „want het waren Nederlandse zeelui, die Aus tralië ontdekten. Maar de Nederlanders misten wel de landaansluiting, want zij verzuimden om Australië in bezit te nemenWe konden die Australiër slechts gelijk geven. Inderdaad, niet onze voorouders, maar de Engelsen waren het, die Australië in hun rijk opnamen. Het begin van deze „aansluiting" ligt in het jaar 1788. Het was een heel eenvoudig begin. In 787 had de brik „Supply" Engeland verlaten met bestemming het verre, onbekende Zuidland oftewel Australië. De reis was lang en moeizaam ge weest. De officieren, de bemanning en de passagiers waren daarom blij, toen er op 26 januari 1788 land In zicht kwam. De gezagvoerder ging met een aantal mannen aan land. Hij noemde de landingsplaats Sydney Cove. Thans ligt daar de wereldstad Sydney. Hoe die landing en de korte plech tigheid nadien precies in hun werk gingen, is door niemand opgetekend. Wij weten slechts, dat de gezagvoerder de marine-officier kapitein Ar thur Phillip de Engelse vlag liet hijsen, een salvo deed afvuren en een toast uitbracht. Na deze drie handelingen was de geboorte van de thans zo moderne staat Australië een voldongen feit. Hoe groeide de „Baby van Sydney Cove" op? Bijna elf miljoen Australiërs hebben op 26 januari hun na tionale feestdag („Australian Day") op bijzondere wijze her dacht. Op die dag was het 175 jaar geleden dat een Engelse marine-officier de grondslag legde voor de kolonie, die is uitgegroeid tot de mogendheid Australië. De 26e januari is dus een dag, die een tocht op ze venmijlslaarzen door Austra- lië's geschiedenis ten volle rechtvaardigt, ook omdat er zoveel Australiërs zijn van Ne derlandse afkomst. Er is ruimte voor de opvatting, dat de mensen, die de ..Supply" naar Australië bracht, niet de meest ideale grondstof waren voor de opbouw van een nieuwe natie. Kapitein Phil lip had namelijk tot taak om in dat verre land een strafkolonie op poten te zetten. Zijn „passagiers" waren bannelingen en gevangenbewakers. Onder die bannelingen of gedepor teerden waren stropers, zakkenrol lers en andere min of meer misda dige elementen. Er waren onder hen echter ook en dat is te weinig be kend! tamelijk veel geestkrach tige en ondernemende mannen, die men „thuis" liever kwijt wilde zijn, daar men ze als „lastig" of „politiek ongewenst" beschouwde. De toen in Engeland vigerende strafwetten maakten het mogelijk om bedrijvers van kleine vergrijpen en politieke „buitenbeentjes" gevoelig te treffen. Verbanning was een straf, die de En gelse rechters vaak uitspraken. Doch wat hier ook van zij, de jonge nederzetting bij Sydney -Cove had het in den beginne verre van gemak kelijk. De uit Engeland meegebrach te graansoorten bleken niet bestand tegen het klimaat in het nieuwe land. Het vee ontsnapte en verdween in de wildernis, die in die dagen reikte tot de zee. Men had te kam pen met tekorten aan zaad. werktui gen en bruikbare arbeidskrachten Soms dreigde er hongersnood voor de kolonisten. Slechts nieuwe voor raden, aangevoerd uit het moeder land. konden dan uitkomst brengen. En talrijk waren de bevoorradings schepen allerminst. Ondanks alle moeilijkheden en te genslagen slaagden de kolonisten er toch gaandeweg in om het land onder de knie te krijgen. Zij kweekten nieuwe graansoorten, die in Austra lië bleken te voldoen. Pioniers dron gen over de Blauwe Bergen door in het' binnenland. Daar vonden zij uit gestrekte en grazige weidegronden. De schapen, waarover zij in den be ginne beschikten, bleken in die stre ken te gedijen. Later importeerde men merino's uit Zuid-Afrika en ne- grettis uit Engeland. De schapenteelt bloeide op. De reusachtige kudden, die zo kenmerkend zijn voor Aus tralië, werden geformeerd. Thans telt Australië bijna 160.000.000 scha pen en is Australië de grootste wol producent ter wereld. Terecht zegt men, dat „de Australiërs"-op de rug gen hunner schapen naar de wel vaart reden". Doch niet alleen nieu we schapensoorten, ook vrije kolonis ten vestigden zich in de eerste helft der vorige eeuw in Australië. Zij brachten betere landbouwmethoden en betere werktuigen mee. De „Baby van Sydney Cove" begon meer en meer het uiterlijk en het innerlijk van een natie te krijgen. MISSTANDEN DAT DIE THANS volwassen zijnde baby te kampen had met kinderziek ten, valt niet te ontkennen. Om streeks 1800 waren er namelijk mis standen in het nieuwe land. Zij von den voor een belangrijk deel hun oorsprong in het (militaire) New South Wales Corps, dat in 1789 in Australië gelegerd werd. De man schappen en, vooral, de officieren van dat Corps misbruikten hun po sitie. Zo verdienden zij bijvoorbeeld grote sommen gelds door de manier, waarop zij het hen gegeven monopo lie voor de verkoop van sterke drank hanteerden. Sommige officieren ver gaarden in Australië's jeugdjaren aanzienlijke fortuinen. Een even felle als vastberaden te genspeler vonden zij en vond ook de groep baatzuchtige ambtenaren in Gouverneur William Bligh. Het con flict tussèn de profiteurs en de gou verneur kwam op 26 januari 1808 tot een dramatische ontknoping. De officieren van het New South Wales Corps ontketenden op die dag hun ..Rum Rebellie". De opstandelingen dwongen de gouverneur zelfs tot ont slag. Schijnbaar waren zij dus over winnaars, in feite echter opende die „Rum Opstand" de ogen van velen. Dientengevolge verdwenen de mis bruiken geleidelijk uit de jonge sa menleving. Veel dankt Australië aan het heilzame en goede bestuur van Gouverneur Macquarie. Deze be windsman was het ook, die „Austra lia Day" het karakter van een natio nale feestdag gaf. Op 26 januari 1818 de „Baby van Sydney Cove" werd die dag dertig jaar kondigde hij de volgende proclamatie af: Gouverneur Macquarie gelast het afvuren van een eresalvo door dertig kanonnen van de bat terij te Dawes Point, Sydney, tèT herdenking van de dertigste ver jaardag van de eerste landing. Hij heeft verder bepaald, dat handwerkslui en arbeiders, die in dienst zijn van het Gouverne ment, ter ere van die herdenking die dag niet behoeven te werken en dat elk hunner een extra toe wijzing proviand van het Gou vernement zal ontvangen. In de jaren 1820-I860 verrichtte men in het nieuwe land veel verken- nlngs- en pionierswerk. In 1824 trok ken Hume en Hovell als eersten over land van Sydney naar Bass Strait. In 1829 maakte Stuart 'n tocht langs de Murray-rivier tot diep in (wat nu heet) Zuid-Australië. In 1829 ont stond voorts de eerste vrije neder zetting in Australië's Verre Westen bij de Swan-rivier. Vijf jaar later brachten ondernemende figuren als Henty, Batman en Fawkner het Dis trict Port Phillip (nu Victoria) tot leven. Van Diemen's Land (Tasma- nië) veranderde omstreeks die tijd van een rauwe strafkolonie in een opbloeiende agrarische gemeenschap. Reeds vóór 1850 trokken veel emi granten („landverhuizers" noemde men hen in die dagen) naar Austra lië om zich daar als vrije kolonisten te vestigen. Het zielental bedroeg al meer dan een half miljoen, toen het land op 26 januari 1851 „Australia Day" opgewekt vierde. Niemand be sefte toen echter, dat er kort nadien een hoogst belangrijke gebeurtenis plaats zou vinden, die van vérstrek kende invloed was op de loop der Australische geschiedenis. GOUD,'GOUD, GOUD!!! EEN PAAR WEKEN vóór de viering was er in Sydney een schip aange komen uit San Francisco. Tw^e,Aus traliërs waren ®pdebarqueerd: Ed ward Hargraves en James Esmonds. Zij hadden hun geluk beproefd op de Californische goudvelden en wilden dat ook gaan doen in Australië. Goud was beider doel. Esmonds ging naar het District Port Phillip. Hargraves trok naar het gebied van Bathurst in Nieuw-Zuid-Wales. Het duurde geen drie weken of Hargraves had goud gevonden en daarom geldt hij als de ontdekker van goud in ont- ginbare hoeveelheden in Australië. Esmonds had zes maanden later suc ces, toen hij bij Clunes een van Aus tralië's rijkste alluviale goudvelden ontsloot. Weinig dingen zijn er, die de koloni satie en immigratie zó stimuleren als goudvondsten. Dit bleek ook in Aus tralië. Uit alle landen der aarde stroomden goudzoekers naar dat ver re land. Het waren ruwe klanten, die een moeilijk leven leidden. Hun energie en rondborstigheid drukten een 9tempel op het ontluikende Aus tralische volkskarakter. Zij brachten in het nieuwe land de geest van ka meraadschap, nog steeds een der ka rakteristieke en aardigste eigen schappen van de Australiërs. De komst der goudzoekers was tevens de oorzaak van ingrijpende sociale en politieke veranderingen. De „dig gers" waren niet gediend van de heerschappij der „schapenbaronnen" en de hooghartige houding der hoog te paard zittende ambtenaren en of ficieren. Er ontstonden herhaaldelijk conflicten. Deze vonden hun hoog tepunt in de opstand van „Eureka Stockade". De goudzoekers vochten onder het embleem van het Zuider kruis later opgenomen in de Aus tralische vlag voor hun rechten en hun vrijheden. Zij verloren de strijd. Dertig hunner sneuvelden. Maar zij wonnen de vrede! Hun aan voerder, de Ier Peter Lalor, werd in later jaren een bekwaam en geacht voorzitter van het parlement van Victoria. De goudzoekers zaaiden het zaad der democratie in Australië. Dat zaad ontlook en wierp vruchten af van ho^e kwaliteit. In twintig jaren tijds van 1850 tot 1870 trok de magneet goud bijna een miljoen mensen naar Australië. Ook na 1870 nam de bevolking ge stadig in aantal toe. De democrati sche geest doordrong de gemeen schap. De. koloniale status bleek niet te handhaven. In 1901 werden .daar- hm' Engëland's zes Australische kolo niën Nieuw-Zuid-Wales. Victoria. Queensland, Zuid-Australië, Tasma- nië en West-Australië samenge smeed tot een zelfstandige en onaf hankelijke staat, het Gemenebest van Australië. De „Baby van Sydney Cove" werd bij die gelegenheid meer derjarig! DE TWINTIGSTE EEUW IN DE EERSTE helft onzer eeuw ontplooide de jonge staat zich tot een welvarend en vooruitstrevend land. In het vuur van twee wereld oorlogen werd de jonge natie gehard. De economische wereldcrisis der ja ren dertig trof ook Australië en werkte daar, als in sommige andere landen, louterend. Uit de moeilijke jaren rees de Australische natie krachtig, zelfbewust en vol vertrou wen op. Internationaal glnfc Austra lië een rol van betekenis spelen. Tot aan de tweede wereldoorlog was Australië een land van primaire pro- duktie. Landbouw en veeteelt waren de welvaartsbronnen. Onder invloed van de oorlog en dank zij de ontdek king van rijke erts- en steenkool- voorraden ontplooide het land na 940 een industriële bedrijvigheid van betekenis. Ja, het werd zelfs expor teur van staal! Wol en graan zijn weliswaar nog steeds de belangrijk ste uitvoerprodukten, maar de in dustrie neemt hand over hand toe. De na 1945 sterk aangezwollen golf van immigranten versterkte niet slechts het zielental der bevolking, maar werkte ook bevruchtend op de industriële ontplooiing en op Aus tralië's internationale positie en con tacten. Een-en-drie-kwart eeuw geleden aanschouwde de „Baby van Sydney Cove" het levenslicht. Op de plaats van zijn geboorte staat thans de we reldstad Sydney met 2.184.000 inwo ners! De „Baby van Sydney Cove" is een onafhankelijke mogendheid geworden, een democratische staat, die alom gerespecteerd wordt. Deze staat is een koninkrijk, want de En gelse koning (in) is krachtens de Aus tralische grondwet koning (in) van Australië. Als de Australiërs op 26 januari hun nationale feestdag vieren,weten zij, dat hun land niet langer een geïso leerde Europese nederzetting is „er gens in het zuiden van de Pacific", maar een jonge mogendheid met een open oog voor de moeilijkheden en mogelijkheden der toekomst. Een jonge mogëndheid, die hechte vriend schapsbanden heeft met tal van Europese en Aziatische landen en die met die vrienden in internationaal verband samenwerkt voor het heil en het welzijn van allen. De Australiërs zien hun nationale feestdag niet als een nationale de monstratiedag. Zij zullen op 26 janu ari het is dan zomer in hun land! naar buiten trekken, naar de stranden en rivieren, de wildernis en de bergen in. Zij zullen de zon en de vrije natuur opzoeken. En de vele niet-Australiës in hun land er stu deren enige duizenden jongemensen uit Aziatische landen aan Australi sche onderwijsinstellingen zullen zij meenemen, want zij zijn gastvrij en huldigen nog steeds de typisch- Australische opvatting, dat „a man is as good as his mate"! Ook in Nederland zullen de Austra liërs „Australia Day" vieren. Vele Nederlanders zullen dat in feite of in gedachten met hen doen, want on ze voorouders misten weliswaar de „landaansluiting", maar zij ontdek ten Australië. En dit is waarlijk niet de enige reden, waarom de banden tussen Australië en Nederland, tus sen Australiërs en Nederlanders ook, zo talrijk en zo hecht zijn. Proficiat, Australië! Rechts onder: De inheemse bevolking van Australië wordt meer en meer ingeschakeld in de gemeen schap. maar er zijn toch (ge lukkig) nog inheemse Jagers van de oude stempel in het binnenland. Rechts boVen: Sydney. Australies oudste en grootste stad (bevolking bijna 2.200.00 zielen) is ge bouwd ter plaatse waar op 26 januari 1788 kapitein Phil lip de eerste Engelse kolonie in Australië stichtte. Links boven: Toen kapitein Phillip op 26 januari 1788 bij Sydney Cove landde, liet hij de En gelse vlag hijsen. Hij liet een salvo afvuren en bracht met zijn mannen een toast uit op George in, koning van Enge land. Dit was de geboorte van de „Baby van Sydney Cove". Links onder: Waar veeteelt op grote schaal is. vindt men cowboys. Dus ook In Australië. Zü zijn ruiters naar hun aard en er Is vrijwel geen paard, dat zii niet de baas worden, al is het ook nog zo wild!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15