VERDELING EN BESTEDING LUISTERGELDEN VAN 1961 Omroepen zullen boeken open moeten leggen Aardgasgroep op Voorjaarsbeurs zeer succesvol Grafische CAO goedgekeurd Minister overweegt hoger salaris voor Tweede-Kamerleden Streekplan „Bloembollengebied" door Kroon goedgekeurd Begrenzingen staan natuurlijke groei van woonkernen niet in de weg BRANDWEER RAMT TRAM NOORDWIJK VOORHOUT WARMOND Haagse politierechter DONDERDAG 19 MAART 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA 1» Minister Bot van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschapppen heeft be- kendlgemaakt hoe het luistergeld over liööl is besteed. Gegevens over latere jaren had hij nog niet. In 1961 kwam 49,8 miljoen gulden aan luistergeld binnen. Na aftrek van inningskosten en van de kosten voor de regerings commissaris en de Radioraad bleef ruim 46,5 miljoen gulden over. Voor binnenlandse zenders werd 1,8 mil joen voor de Wereldomroep twee miljoen gulden uitgegeven. Ongeacht de bijdragen, die de om roepverenigingen uit eigen middelen (lidmaatschappen, abonnementen) voor uitzendingen beschikbaar stel den, werden de overblijvende mil joenen als volgt besteed: (in guldens) N.R.U AVRO K.R.O N.C.R.V VARA V.P.R.O Ikor R.V.U R.V.D C.v.K Wereldomroep Luistergeld verhoogd tot 18 gulden per jaar Zoals reeds in een deel van de op lage van ons blad van gisteren werd medegedeeld heeft mevr. Van So meren gistermiddag in de Tweede Kamer haar omstreden motie over de omroepen ingetrokken. De minister is de Kamer tegemoetgekomen in de wil om niet verder dan 18 gulden te gaan met de verhoging van de luis tervergunning. Deze kost thans 12 gulden. De minister had de Kamer vergunning gevraagd om desnoods verder te kunnen verhogen tot 24 gulden. De motie van mevr. Van Someren-Downer (WD) vroeg van dt regering de verhoging van het luistergeld van 12 tot 18 gulden uit te stellen tot de omroepen hun finan ciële huishouding uit de doeken had den gedaan, inclusief eigen inkomsten uit abonnementen en contributies. De Kamer heeft na het intrekken van de motie het wetsontwerp tot verhoging van het luistergeld daarna aangenomen met 85 tegen 40 stem men. Minister Bot heeft de Kamer beloofd, dat hij bij de omroep-orga- nisaties op de spoedige vrijwillige opening van zaken zal aandringen. Ook wat de eigen inkomsten betreft. De minister noemde deze openheid een morele plicht Zonder omroep bekostigd uit Rijksmiddelen zou er ook geen omroepgids zijn, aldus de minister. Mevrouw Van Someren vond het bij deze steun van Kamer en minister niet nodig een nieuwe motie in te dienen nu de Kamer in feite al zo'n grote morele steun ge geven had aan de gedachten, die aan de motie ten grondslag liggen. Zij zei, dat zij de Kamerleden de moeite wilde besparen om zich in allerlei De aardgasgroep die de afgelopen tien dagen de Voorjaarsbeurs in Utrecht heeft geëxposeerd is bijzon der tevreden over de behaalde resul taten. Dit is namens deze groep op de Jaarbeurs medegedeeld. Het ge halte van de bezoekers werd goed genoemd en er is zelfs sprake van een commerciëel succes, alhoewel de thans gelegde contacten eerst veel later in definitieve orders zullen worden omgezet. De opzet van deze expositie noemde men geslaagd, om dat zowel de handel alsook een groep consumenten voorgelicht is over de mogelijkheden die er met name voor de ruimtelijke verwarming zijn. Ook de exposanten van de „tech- ni-show", die een bedrag van rond drie en een half miljoen gulden neer telden om hun machinerieën en ge reedschappen aan de beursbezoekers te kunnen tonen, zijn bijzonder tevreden. Optimitische geluiden kwamen er ook van de Amerikaanse .deelnemers. Hier was men bijzonder ingenomen met de organisatie van de beurs en de service die werd verleend. De vertegenwoordiger van de Ameri kaanse inzending, mr. R. Chapman, verwacht dat Utrecht weer de beste beurs van het jaar voor de Ameri kanen zal zijn, evenals dat het vo rige jaar het geval was. Aan welke beurzen Amerika dit jaar nog deel zal nemen, is nog niet bekend. Over het aantal bezoekers heeft de jaarbeurs niet te klagen gehad. Hal verwege de beurs lag dit reeds 40 procent boven dat van de overeen komstige periode in de vorige beurs. De Jaarbeurs hecht overigens weinig aan de kwantiteit, omdat de beurs niet primair een „kijkbeurs" is. Daar om gaat een vergelijking met mani festaties in de RAI bijvoorbeeld mank. Het vorig jaar bezochten 106.000 belangstellenden de beurs. bochten te wringen door tegen een motie te stemmen die zij met de mond wel belijden. Zij riep daarmee echter zoveel tegenstand, dat ver schillende kamerleden haar vroegen om de motie dan toch maar in te dienen, dan konden zij tenminste met overtuiging tegenstemmen. Verschil lende Kamerleden, onder wie de heer Albering (KVP) hadden n.l. al uit de doeken gedaan, dat het niet mo gelijk is de omroepverenigingen te verplichten volledig inzage te geven van hun inkomsten en uitgaven, ook van dat deel, dat zij van de abonnees op hun omroep verkrijgen. Op de vraag om een andere motie reageer de mevr. Van Someren met kreten: „als u zo graag wilt, dient u dan zélf een motie in". Voorts zei zij: „als de Kamer tegen zou stemmen zou ik dat een beschamende vertoning vinden" Tijdens haar betoog (foto) geraak te mevrouw Van Someren in discus sie met de heer H. W. van Doorn van de KVP. IN HET GEDRANG Inderdaad waren wel alle partijen het er over eens, dat grotere open heid over alle bestedingen wel ge wenst is. De KVP'er Albering zei, dat hij zou willen, dat de omroepor ganisaties vrijwillig opening van za ken zouden geven. 'Ook de heer Voogd (PvdA) begeerde meer open heid evenals de heer Kieft (AR), die nog even met mevr. Van Someren slaags raakte toen hij beweerde, dat de federatie van omroepvereniging niet tegen een publicatie van de cij fers zouden hebben geageerd, als de minister „wat langer had aange drongen". Minister Bot zette nog uiteen, dat het personeel van de omroep er de dupe van zou worden als de verho ging van het luistergeld werd uitge steld. Alle middelen zijn uitgeput zei de minister. De bouw van studio's komt in het gedrang en de bouw van een FM-zender. Van de zijde van het Centraal Bu reau voor de grafische bedrijven in Nederland wordt medegedeeld, dat de collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf in Neder land (de zogenaamde technische cao) door de Stichting van de Ar beid gisteren is goedgekeurd. De goedkeuring betreft alle punten, waaromtrent bij de onderhandelin gen overeenstemming tussen partijen werd bereikt en waarover door het Centraal Bureau bij circulaire van 5 februari aan de bedrijfsgenoten me dedeling werd gedaan. Tussen werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf was overeen gekomen dat de contractuële uur lonen met 10 procent worden ver hoogd. Hierbij waren de 5 procent van 1 januari inbegrepen. De ruimte naar bovenminimale beloning wordt in het kader van de ondernemings gewijze differentiatie vergroot met 5 procent Verder is overeengekomen: uit breiding van de vakantie tot mini maal drie weken, de vierde gemeen teklasse vervalt, de leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt teruggebracht van 25 op 24 jaar, opneming van een minimum in- Jkomen garantie en verdere realise ring van gelijke beloning van man nen en vrouwen. 17.065.009.19 2.198.434.46 2.124.535.48 2.039.750.88 2.122.293.30 340.709.63 159.373.70 17.636.35 20.869.88 44.351.40 26.132.964.27 4.129.126.88 30.262.091.88 Overschot 1961 11.409.337.17 Van dit overschot werd gestort in de res. binnenl. omroep 9.037.098.57 en in de reservé Wereldomroep 2.372.238.42. Uit het overzicht blijkt niet, dat uit voorgaande jaren reserves aanwezig waren. In het wetsontwerp tot verho ging van het luistergeld tot achttien gulden per jaar is echter gesteld, dat het aantal radiotoestellen niet is ge stegen; de exploitatiekosten stegen wel en bovendien vergen het nieuwe. F.M.-zendernet en de studiobouw gro te bedragen. Volgens de minister sloe gen de reserves om in dreigende te korten. Het ligt in de lijn der ver wachtingen, dat te zyner tijd ook de gegevens van volgende jaren publiek zullen worden Daarnaast is er het verlangen van de Kamer inzicht te krijgen in de financiële situatie van de omroepverenigingen. TAPTEMELK BINNENKORT OOK IN LITERFLESSEN. Taptemelk zal waarschijnlijk bin nenkort in literflessen verkocht mo gen worden. Het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel heeft beslo- tén, een verordening hierover te doen voorbereiden. Op het ogenblik mag verpakte tap temelk alleen in halve-literflessen verkocht worden. Losse verkoop is en blijft verboden. BEURSSLUITING. Het ministerie van Financiën deelt mede dat de beurzen voor de geld en fondsenhandel op 27 maart (Goe de Vrijdag), 30 april (verjaardag H.M. de Koningin) en op 5 mei (Be vrijdingsdag) gesloten zullen zijn en dat die dagen voor de geldleningen als bedoeld in afd. 5 der beursvoor- schriften 1914, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. Minister Toxopeus beraadt zich over het optrekken van de schade loosstelling die de leden van de Twee de Kamer krijgen. Dit deelde de mi nister in de Eerste Kamer mede. Hoe de verhoging precies wordt geregeld kon hij nog niet zeggen. Momenteel genieten de Tweede Kamerleden een schadeloosstelling van f 12.000 per jaar. Daarboven krijgen zij een kostenvergoeding, die groter wordt naarmate zij verder van Den Haag wonen. Deze vergoeding ligt tussen f 13.000 en f 6.000 per jaar. De Kroon heeft goedkeuring verleend aan het streekplan „Bollen- gebied", vastgesteld bij besluit van de Staten der provincie Zuid- Holland op 19 april 1961, zulks met uitzondering van een stuk gfond te Warmond, dat bestemd is tot agrarisch bedrijf, waaraan goedkeuring is onthouden. Een groot aantal gemeentebesturen en particulieren hebben destijds tegen dit plan bezwaar ingediend. Uitgangspunt en doel van dit plan zijn geweest te voorkomen, dat de Bollenstreek door de snelle groei van de dorpskernen het karak ter van overwegend agrarisch gebied zou verliezen en tevens de grondgebruikers een redelijke zekerheid te geven, dat zij hun be drijf op hun gronden kunnen voortzetten. Hiernaast werd met het streekplan beoogd mogelijkheden voor verbetering van het wegen stelsel open te houden en voorts rekening te houden met de be tekenis, die het gebied voor de recreatie heeft. NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER f 1.12 in beker of pot De Kroon heeft in het algemeen ingestemd met de wijze, waarop deze belangen in het plan een regeling hebben gevonden. De besturen van verscheidene ge meenten hebben in beroep aange voerd, dat bij de vaststelling van het streekplan geen juiste belangenafwe ging zou hebben plaats gehad en ten gevolge daarvan niet voldoende ruim te is gereserveerd voor woon- en in dustriële bebouwing. Dienaangaande zegt de Kroon ondermeer: daargela ten de mogelijkheid om in de toe komst, indien dit nodig zou blijken, het streekplan ten aanzien van de omvang van stads- en dorpsgebieden te herzien, staan de thans aangege ven begrenzingen van deze gebieden een natuurlijke groei van de woon kernen niet in de weg. Voorshands is er dan ook voor vergroting van de als stads- en dorpsgebied aange geven terreinen geen aanleiding. Overigens moet, gezien het karak ter van deze streek, een verzwaring van de bevolkingsdruk door het aan trekken van forensen, die niet aan de streek gebonden zijn, zoveel mo gelijk worden vermeden. Voorts is de Kroon van mening, dat naast de mogelijkheid, welke het streekplan biedt om bij uitbreidings- Gistermiddag rond vier uur zijn in de Wolphaertsbocht in Rotterdam zuid een brandweerauto en een tram met elkaar in botsing gekomen. Drie brandweerlieden werden naar een ziekenhuis vervoerd met lichte ver wondingen; gewonden onder de trampassagiers zijn niet gemeld. De brandweerwagen was op weg naar een binnenbrand. De brandweer ploeg die, direct nadat de eerste wa gen door de tram was uitgescha keld, uitrukte kon met weinig moei te dit vuur bedwingen. Volgens de geldende regels heeft een brandweer auto voorrang boven een tram. plan afwijkingen van het plan toe te staan, verruiming van de moge lijkheden tot industriebebouwing bui ten de stads- en dorpsgebieden niet kan worden toegestaan, omdat daar door de opzet van het plan zou wor den doorkruist. De Kroon merkt verder nog o.a- op, dat niet aannemelijk is gemaakt, dat het voor Hillegom aangewezen gebied voor de eerstkomende 20 jaar ontoereikend zou zijn. Wat Noord wijk betreft verzet zich de grote waarde van het duingebied voor de recreatie tegen verdere uitbreiding van de bebouwing in de duinen, terwijl een verdergaande be bouwing in de Zuidduinen bovendien de toch reeds geringe open ruimte binnen Katwijk en Noordwijk zoü aantasten. Het stichten van een verzorgings kern op het terrein, grenzende aan de zuidzijde van het waterwingebied in Noordwijk komt de Kroon, gelet op de geringe afstand van het Lange- véld tot Noordwijkerhout niet nood zakelijk en uit landschappelijk oog punt ongewenst voor. De Kroon oordeelt voorts, dat de in het plan aangegeven begrenzingen een verdere expansie van het dorp Voorhout aanzienlijk beperken, doch voldoende ruimte laten voor de nor male uitgroei van dit dorp. De moge lijkheden voor industriële vestiging in Voorhout dienen binnen de gren zen van de als dorpsgebied aange geven gronden te worden gezocht. De Kroon oordeelt, wat bezwaren van Warmond betreft, dat zowel het belang van de recreatie als het be houd van het natuurschoon aan de Itagerplassen door de in het plan gèlegde bestemming gediend wor den. Het perceel in Warmond, dat door de Kroon niet goedgekeurd is, be treft het terrein, oorspronkelijk'be stemd voor de bouw van een accu- mulatorenfabriek. Thans hebben Ge deputeerden deze bestemming gewij zigd in die van agrarisch gebied, maar de Kroon heeft gemeend, dat de mogelijkheid dient te worden opengehouden, de oorspronkelijke bestemming te doen volgen. „Het gebeurde echt in mijn zenu wen", betoogde een 38-jarige huis vrouw uit Bodegraven voor de Haag se politierechter, waar ze zich had te verantwoorden, omdat ze in een zelf bedieningswinkel twee pakken kof fie, 'n doos schoensmeer, een worst, paar veters, potje vet en nog wat snuisterijen had weggenomen. „Rare zenuwen", vond de officier van justitie, „want u hebt op bijna iedere stand wat gepikt": Geen wonder dat een verkoopster de vrouw „op de korrel" kreeg en toen zij de zaak wilde verlaten, kreeg verdachte een tikje op de schouder. „Ik schrok ervan", aldus verdachte. „Kan ik me onder uw omstandig heden begrijpen" stemde de rechter in. „Ik had het allemaal best kunnen betalen, maar heb er in de zenuwen niet aan gedacht", hield verdachte vol. Maar u rekende wel de andere goederen af, die u bovenin de tas had gelegd, constateerde de officier. „Dat andere zag jfc over het hoofd", aldus verdachte. De officier geloofde geen woord van het verhaal. „Een ordinaire winkeldiefstal", luidde zijn oordeel, „die eigenlijk zon der meer met gevangenis moet wor den bestraft", voegde de officier er aan toe. Vanwege het blancostrafblad wil de hij' nu nog volstaan met f 75 boete of 15 dagen hechtenis en twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. De rechter veroordeelde conform de eis. GEKNOEI MET KENTEKENPLAAT „Met dat geknoei in kentekenpla ten kunnen we de grootste last krij gen", constateerde de officier van justitie. Een vrachtrijder uit Alphen aan den Rijn, die terecht moest staan, had n.l. de kentekenplaat van de ene auto op een andere gezet. Toen controle plaats vond, werd het verwisselen van de platen ont dekt. „Wanneer er dan iets gebeui t, is het moeilijk om de eigenaar van een auto te vinden", zei de officier en daarom eiste hij tegen verdachte f 100 boete of 20 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. De inbeslaggenomen kentekenplaat werd verbeurd verklaard. Nederland is zo slecht nog niet. „Nederland is een parel van een land" en zijn praktijk van overleg en samenwerking tussen overheid, vak bonden en werkgeversorganisaties is een schoolvoorbeeld voor vele andere landen, zo heeft David A. Morse, di recteur-generaal van het Internatio nale Arbeidsbureau te Genève dins dag verklaard op een persconferen tie in Den Haag. De heer Morse die een bezoek van een dag aan Nederland heeft ge bracht, verklaarde echter wel ver baasd te zijn over het gebrek aan belangstelling in Nederland voor de problemen van de automatie en de moeilijkheden die de invoering daar van met zich mee zullen brengen. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer, die dinsdag een korte be spreking met de heer Morse heeft gehad, had hem deelgenoot gemaakt van zijn bezorgdheid over het ge brek aan Nederlandse belangstelling op dit punt en geinformeerd naar de studies die een speciale werk groep van de internationale arbeids organisatie over de automatie maakt. De heer Morse kon mededelen, dat er plannen worden ontworpen voor een internationaal documentatie- en voorlichtingscentrum in Genève, waar gegevens over de problemen der automatie uit de gehele wereld zullen worden verzameld ten be hoeve van de 110 aangesloten lan den. Hij dacht, dat het gebrek aan be langstelling voor deze problematiek in Nederland het gevolg was van de krappe arbeidsmarkt. Doch dit nam volgens hem niet weg, dat men het terrein van te voren moest verken nen, teneinde maatregelen gereed te hebben om moeilijkheden bij de ver wachte ontwikkeling der automatie te kunnen ondervangen. Brigadier semi-prof 36. „Memento nostro calcare!" zei snorremans-Angelico, wat zoveel wil de zeggen als: denk om de sporen, die we achterlaten „Si, si! Certamente!" antwoordde Dia vol o en meteen begaf hij zich op weg. Hij ging de sporen uitwissen. Hij haalde het ijskarretje uit de auto van Sjouwerman en Vrachtjes en vatte nogmaails de hengseltjes daarvan beet. Toen begaf hij zich naar de in gangspoort van het opslagterrein en laat die poort nu toevallig niet af gesloten zijn! Even wierp de schurk een speurende blik naar links en rechts. Nee, niemand te zien! Pijl snel rende hij nu de weg op en wel dra had hij een mooi plekje gevon den, waar hij het bezwarende ijskar retje verstoppen kon. Hoeplaaa. met een gezwinde zwaai zwenkte de dikzak het erf op van de aldaar woon achtige boer Knolleneus. Het witte jasje en het ijs wagentje schoof hij sluw achter de hooibergToen rende hij terug naar het stations-em placement en hij was maar net op tijd ook, want nauwelijks zat hij in de koelwagen, of daar gingen ge wichtige dingen gebeuren. Daar kwam namelijk zo'n klein locomo tiefje aanrijden van de soort, die de spoormannen een sik noemen. Zo'n „sik" is een klein, maar dapper ma chientje, waarmee je in een wipje een aantal wagens in de juiste volg orde kunt rangeren. Zo wordt er op snelle wijze een mooie trein gevormd en dat geschiedde nu ook hier Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6