ZWEMBAD IN ZUID- HERKENBARE VORM WEST BEGINT AAN TE NEMEN Reklame in televisie bleek vruchtbaar onderwerp Vechtstreek was in 16e eeuw al gezocht kastelen-gebied Weerbericht DONDERDAG 19 MAART 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA 4 Ledenvergadering K.K. kleuterleidsters Gistermiddag hebben de katho lieke kleuterleidsters, aangesloten bij de R.K. Vereniging van Onder wijsgevenden „St. Augustinus" van kring Leiden in een der bovenzalen van rest. Van der Heijden te Leiden hun ledenvergadering gehouden on der leiding van de voorzitster, mej. A. Righart van Gelder, die de ver gadering om ongeveer half vier opende. Na haar welkomstwoord aan de leden en de genodigden, de heer J. H. Rotteveel, die 't districts- bestuur van de St. Augustinus ver eniging vertegenwoordigde, en de heer J. D. Douma, oud-inspecteur van Politie te Rotterdam, werden door de secretaresse, mej. J. M. van der Fluit, de notulen voorgelezen, die zonder belangrijk commentaar werden goedgekeurd. Enkele problemen rond het indie nen van voorstellen door de leden aan het districtsbestuur werden af doende besproken. Na enkele mede delingen over een excursie naar een kleuterschool te Haarlem en de ko mende Congresdagen, die op 22 april te Leiden zullen worden gehouden, besprak de heer Douma aan de hand van een serie dia's de verkeerop- voeding van de kleuters. Hij was van oordeel, dat allereerst de ouders voor deze opvoeding geïnteresseerd moeten worden, en hij herinnerde in dit verband aan de recente ge beurtenissen in Mariaheide, waar men verkeersopvoeding en verkeers- onderwijs de tijd ver vooruit is. Dat er echter nog zoveel ongelukken gebeuren, weet de heer Douma, die als lid van het Verbond voor Veilig Verkeer enige tijd geleden ter plaat se de situatie in ogenschouw heeft kunnen nemen, aan het feit, dat de ouders niet in de gelegenheid zijn hun kinderen naar school te bren gen. Aan het slot van zijn beschou wing gaf hij een overzicht van de wijzen, waarop op kleuterscholen onderwijs in „verkeer" gegeven kan worden, erop wijzend, dat de ideale manier van onderwijs nog niet ge vonden is. Na een korte pauze, die viel tus sen de beschouwing van de heer Douma en het vertonen van de dia's, werd de aanwijzing van de afgevaar digden voor de Congresdag bespro ken. Jeugdparlement met veel discussies Nachtvorst staat snelle afwerking in de weg „Het zit ons de laatste dagen niet mee, maar het moet toch voor het komende seizoen klaar komen", aldus de opzich ter ter plaatse. Het gaat hier om het openlucht zwembad, dat in opdracht van de gemeente Leiden wordt gebouwd aan de Voorschoterweg in Leiden Zuid- West. Het zit Werninks Beton- en Aan nemingsmaatschappij N.V., die in sa menwerking met de Ned. Heidemij. deze aanwinst voor zwemminnend Lei den bouwt, inderdaad niet mee: de strenge nachtvorst van de laatste dagen is geen factor, die het werk bespoedigt. Daar komt nog bij, dat de arbeiders aldus één van hen ook veel last ondervinden van de echt nog niet aan- genamen temperaturen overdag. DOORWERKEN! Maar: er wordt doorgewerkt, met man en macht. De machinegebouwtjes staan voor het grootste deel al overeind. De wanden voor de twee grote bassins wachten nog slechts op de „finishing touch",, het recreatie-terrein een groot grasveld langs de zuidoostelijke en zuidwestelijke boorden van het bad Concours standwerkers op Leidse warenmarkt Tien standwerkers hebben inge schreven voor het Nationaal Concours te houden op de warenmarkt (Nieuw- straat) te Leiden, zaterdag a.s. geor ganiseerd door „Exercendo". Voorts kan nog worden medege deeld, dat een groot gedeelte van deze actie door de V.A.R.A. zal worden uitgezonden. Tevens is toegezegd dat een radio- of televisie-artiest na de opening zal optreden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anita dr v. L. H. Marce- lis en M. Vlasveld; Jeroen zn v. E. J. de Geus en M. A. Vermeulen; Ja cobus zn v. B. van der Plas en C. Korenhoff; Marco Rudolf zn v. A. J. Kemp en A. H. Groen; Maria Elisa beth dr v. J. Waasdorp en G. Bron; Sara Miranda dr v. J. I. Fielemon en C. Flanderhijn; Monique Hélène dr v. A. de Vink en J. Siere; Elisa beth Francisca dr v. L. M. Bouw meester en E. C. Goedemans; Moni que Corinne dr v. F. Krau en C. A. Kuiter. Ondertrouwd: H. J. Takken en P. Mak; R. P. de Groot en C. M. J. Maaskant; J. J. W. Pieterse en T. P. M. Rosdorff; C. A. Oliemans en W. van der Broek; Jonkheer F. W. Bur- mania van Humalda van Eijsinga en A Moret; C. J. Langezaal en W. M. van Haasterecht; J. Langeveld en G. Kapaan; P. C. Vink en G. A. Werter; W. J. Stouten en C. C. Boutard; W. K. J. Regeer en L. Tisseur; P. Phi- lippo en J. Seriier; L. W. H. Bijland en I. E. W. van de Kamp; K. van Klaveren en M. Karei; G. A. Spek en H. I. W. van Leuken; L. G. F. en J. M. M. Habraken; O. Hoekstra Retz en L. C. Nieboer; C. van der Leek en E. M. Bink; J. F. W. Bee- renfenger en M. Huiskes. Gehuwd: W. A. Vincent en M. C. van de Wiel. Overleden: C. M. Penseel 79 jaar, vrouw; J. H. Pen 47 jaar, echtgen. v. H. Booij. In het „diepe" staat al wat water. Of de temperatuur ervan zich voor een partijtje zwemmen leent, ljjkt hoogst onwaarschijnlijk. dat wordt aangelegd door de Ned. Heidemij is al helemaal klaar, het kleu terbassin rond, zoals in het Leider- dorpse bad is ongeveer half klaar, maar hier is het wachten op het einde van de nachtvorst. PARKEERGELEGENHEID De hoofdgebouwen, waarin o.m. de kassa, een verblijf voor het badperso- neel en kleedgelegenheden voor de ba ders zullen worden ondergebracht, be ginnen een reeds herkenbare vorm aan te nemen, alleen de vorst staat een snel lere afwerking nog in de weg. Tussen de hoofdingang van 't zwem bad en de Voorschoterweg komt een ruime parkeergelegenheid, maar dit is zo ongeveer nog het enige, waaraan nog begonnen moet worden. Het hoofdgebouw, zoals het er nu (nog) uitziet. Over een paar maanden staat hier een fraai bouwwerk, dat het bad een groots aanzien zal geven. Lezing voor Tuinbouw en Plantkunde Op de Haagweg voorbij de afsplit sing naar de Churchill aan is gisteren een bus-passagier door een bromfiet ser aangereden. Uit de bus, die kwam van de rich- De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond in het Gereformeerd Jeugdhuis haar maan delijkse bijeenkomst gehouden. In zijn hartelijk welkomstwoord richtte de voorz., de heer J. H. Smit, zich dit maal in het bijzonder tot de heer J. de Bruyn te De Meern (Utr.), die 'n lezing hield over het onderwerp: „De buitenplaatsen aan de Vecht voorheen en thans." De heer De Bruyn, leraar bij het tuinbouwconsulentschap te Utrecht, maakte als amateur-historicus een uitgebreide studie van de oorsprong en de historie van de kastelen en bui tenplaatsen, die voorheen en veelal ook thans langs de oevers van De Vecht domineerden. Hij vertelde al lereerst een en ander over de Vecht zelf, waarvan over de oorsprong ver ting Voorschoten stapte ter hoogte van perceel 186 een 22-jarige schilder uit Katwijk. Hy stak zonder op het verkeer te letten het fietspad over met gevolg, dat hjj werd aangereden door 'n bromfiets. De bestuurder van de bromfiets, H. Janson uit Leiden, kreeg een hersenschudding en een rechterschouderfractuur, de voetgan ger een lichte hersenschudding. Een van de leerlingen van de Don Bosco-(lagere-)school aan de De Sitterlaan meldt heet van de naald, dat na schooltijd vanmiddag rond twaalf uur de 12-jarige Hein Crispijn door het ijs van de vijver achter de school is gezakt. Het was aan het doortastend optreden van Erik Looy te danken, dat de drenkeling niet al te lang in het koude water behoefde te verkeren. Erik waagde zich op het ijs met hulp van twee shawls en klas genoten en slaagde er in Hein op het droge te brengen. Ere wien ere toe komt! schillende meningen bestaan. Zeker is wel, dat dit vaarwater al voor de Romeinen van belangrijke betekenis was. Het gesproken woord toelichten de met tal van zwart-wit en kleuren dia's, nam hij zijn gehoor in gedach ten mee op een tocht langs de kaste len en buitenplaatsen, waarvan de meeste door de 16de eeuwse edelen werden gebouwd; later kwamen zij in handen van rijk geworden regenten en Amsterdamse kooplieden. Naast de kastelen kwamen later ook de kapi tale buitenplaatsen, waarbij prachtige tuinen werden aangelegd, waarvan vele ook thans nog hun 17de eeuwse oorspronkelijke aanleg hebben behou den. Jammer, aldus de heer De Bruyn dat inmiddels zoveel van historische waarde verloren is gegaan, doordat enerzijds zowel de kastelen als bui tenplaatsen van functie veranderden en anderzijds, omdat er slechts een ruïne of in het geheel niets meer overbleef. Enkele kastelen en buitenplaatsen hebben in de loop der eeuwen be roemde bewoners en bewoonsters ge had, waaronder Jacoba van Beijeren, de graaf van Hoorne, Johan van Ol- denbarneveldt en Jacob van Lennep. die er mede toe bijdroegen, dat de Vechtstreek zo'n grote vermaardheid kreeg. Aan de hand van meerdere fraaie kleurendia's liet spr. zijn „tochtgenoten" zien, dat enkele ka stelen, mede door de nodige restau raties voor het nageslacht bewaard bleven en dienen tot prachtige histo rische musea, die een bezoek alleszins waard zijn. Wat de oorspronkelijk ka pitale buitenplaatsen betreft, deelde spr. o.a. nog mede, dat hiervan slechts nog een enkele in particulier bezit is. De overige zijn thans het eigendom van gemeenten en stichtingen en die nen als o.m. gemeentehuizen, wees huizen, pensionaten, onderwijsinstel lingen e.d. In meerderheid vóór Het Leids Jeugdparlement hield gisteravond zijn tweede zitting met een debat over de commerciële tele visie. Een vijftigtal politiek geïn teresseerde jongeren hebben (nog) niet in de Raadszaal, maar in de Trouwzaal ten stadhuize getuige kunnen zijn van een vaak boeiende discussie, waarbij de diverse partij en geen blad voor de mond namen. Nic Booy (PvdA), die deze avond als inleider optrad en als zodanig de ministerrol kreeg toebedeeld, verde digde een motie, die als voornaam ste strekking een afwijzing van iede re vorm van reklame inhield.. Wood row Rullman (VVD) was van mening, dat de commerciële te levisie kon worden ingevoerd, om dat niets er tegen pleitte. Het argu ment van de „minister", dat door de invoering van reclame in de tv aan het grootbedrijf nieuwe kansen tot monopolisering werden geboden, zo dat het toch al zo moeilijk renderen de kleinbedrijf hiervan extra lasten zou moeten dragen, werd door ARP- woordvoerder Aart Dronkert niet ontvankelijk geacht. Het kleinbedrijf kan zich naar zijn mening evengoed verenigen in belangengroepen, die ■■yoor reklame moeten zorgdragen. De KVP-fractieleider Boudewijn Ottervanger vroeg een principiële scheiding in de opvattingen van het Parlement t.a.v. de commerciële t v (CTV) en reklame in de t v (RTV). Hij vroeg ..minister" Boov of diens onaanvaardbaar voor beide begrip pen gold. Dit bleek niet het geval te zijn. Voorts informeerde Boudewijn Ottervanger naar een regeling van vergunningen. Wie wordt de con cessionaris? Leidse Agenda DONDERDAG 19 MAART St.-Augustinusver. Bescherm- feest van de afdelingspatroon St.-Jo sef. 18.30 Uur avondmis in de kapel van de Eerw. Zusters Carmelitessen, Oude Vest 45. Na de H. Mis koffie maaltijd in Café-Rest'. Zomerzorg. Stationsweg. Hierna lezing door de heer J. W. Gosker. Tenslotte korte vergadering. Modehuis De Groot. Modeshow in Café-Rest. Van der Heijden, aan vangstijden 14.30 en 20 uur. Centre Culture! Francais de Leyde. Lezing door Jean Porcher in het Universiteitsgebouw aan het Rapen burg. Aanvang 20 uur. VRIJDAG 20 MAART Contact Commissie Kinderbescher ming. Prof. dr. Diepenhorst over „Waarheen met onze strafrechtelijke sancties?" in het R.K. Lidwinaschool, Lammenschansweg 6. Aanvang 20 u. VIRO „Indrukken uit de Sovjet- Unie" door mr. A. C. A. Drake. Nat. Levensverzekeringsbank n.v., Rapen- hurg 8. Aanvang 20 uur. Leidse smalfilm Liga, 8 uur, in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk. Utrechtse smalfilmers vertonen hun films. BIOSCOPEN De films in de week van 19 t/m 25/3 zyn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: „Minnaressen en intriges", (volw.) Dag 2 30, 7.00 en 9.15 uur Zondag. 2.30. 4.45. 7 00 en 9 15 uur Wo: Marilyn Monroe Story", 18 jr. Lido: „Zorro blijft Zorro", 14 jr. Dag 230. 15 en 9 16 uur Zondag: 2 30. 4 45. 7.00 en 9 15 uur Luxor: „Cleopatra",. 14 jr. Dag. 2 en 8 uur. Zond. 2, 5 Reklame vooraf Tenslotte werd de motie-Booy in haar geheel verworpen en vervan gen door een voorstel van AR, CHU, KVP en VVD, waarin reklame in de televisie niet werd verworpen, mits deze reclame in de zgn. Beierse vorm werd gegoten, d.w.z. vóór de aan vang van de normale programma's. Aan deze normale programma's zou den de uitzenders van de reklame- boodschappen dan geen deel mogen hebben. De CPN bracht nog een motie ter tafel, waarin gepleit werd voor ware democratie, ook in aetherzaken. Zo dat ook aan de CPN zendtijd moest worden verleend voor politieke uit zendingen. Met de VVD tegen en de KVP onthouden, ging het Jeugdpar lement hiermee accoord. Deze tweede zitting van het L.J.P. kan als geheel zeer geslaagd worden beschouwd en de aanwezige Jonge ren gaven dan ook blijk van een groeiende belangstelling voor dit hernieuwd initiatief in het Leidse politieke jongerenleven. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEERSOMSLAG Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, aan de kust krachtige zuidoos telijke wind en koud. Daarna wind ruimend naar zuidelijke richtingen en stijging van tem peratuur. Vannacht geen vorst meer. Hel weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON onbew. 1 zw. bew. 0 geh. bew. 3 zw. bew. 3 hagelbui 3 regen 6 zw. bew. 4 motregen 5 motregen 3 regen 7 regen 19 regen 13 zw. bew. geh. bew. 5 geh. bew. 1 regen 2 regen 10 geh. bew. 8 zw. bew. 16 1. bew. 16 geh. bew. 15 1. bew. 21 zw. bew. 17 —2 5 11 PAUZE BEURSOVERZICHT De aandelen KLM die de laatste tijd sterk in koers zijn gestegen, on dergingen vandaag een vrij gevoelige koersreaktie. Vanmorgen werd in dit fonds dalend gedaan 79,50 tot 76. Op de officiële beurs werd de koers geadviseerd op 77, tegen gis teren 80,60. De omzet in KLM be droeg woensdag circa een half mil joen gulden nominaal. De stukken kwamen een dollar lager uit New York vandaar, dat de stemming voor KLM vanmiddag op het Damrak aan de flauwe kant was. Het is vandaag wel de stilste beurs- dag geweest van deze week. Er wa ren geen punten waaraan de hoofd fondsen zich konden vastgrijpen voor een stemming, hetzij vast of flauw. Men vond het volkomenn normaal dat de koersfluctuaties van de inter nationale waarden gedurende het eerste beurshalfuur, weinig afweken ten opzichte van het voorgaande slot- niveau. Een gunstige uitzondering maakten Hoogovens. Dit fonds ver beterde vijf punten tot 631. Het gaat de Amerikaanse staalmaatschappijen uitstekend, die van West-Duitsland goed. De fondsen van de staalmaat schappijen in West-Duitsland zijn de laatste maanden zeer sterk in koers opgelopen, zo ook die van Dortmund Hörder, waarin Hoogovens 'n groot belang heeft. Men is op het Damrak van mening, dat de koers van hoogovens te laag is ten opzichte van de aandelen van de Westduitse Staalmaatschappijen. Aku en Unilevers openden praktisch onveranderd op 527 en 140.70. Phi lips een halve gulden hoger op 150.30. Hieruit blijkt dat de beurs waarde hecht aan de gunstige jaar cijfers van het Philipsconcern, die eergisteren werden gepubliceerd. Kon. olie opende een halve gulden lager op 151.10. Later op de middag kwam er toch nog wat leven in de brouwerij waardoor de hoofdfondsen over de gehele linie konden aantrek ken. Philips tot 150.80, Unilever 141.10, Kon. olie 151.70, Hoogovens 633 en Aku tot 528. De leidende cultures konden hun vaste stemming van gisteren niet al leen geheel handhaven, ze deden er nog een klein schepje bovenop. Dit mede op het bezoek binnenkort van de Indonesische minister van buiten landse zaken Soebandrio aan ons land voor besprekingen over samen werking op economisch- en cutureel gebied. „OM EEN JONGEN" OF „OM EEN MEISJE"! Ingaande op opmerkingen bij de overgang van Prinses Irene in de katholieke gemeenschap en haar ge lijktijdige verloving met een Room se Spaanse prins heeft p. N.G. van Doornik een belangwekkend artikel geschreven in „De Vragende Mens". Op lichtvaardige wijze wordt bij een katholiek-worden „om 'n meisje", „om 'n jongen" de oprechtheid van een veranderde geloofsovertuiging in twijfel getrokken. Pater v. Doornik, die 20 jaar het bekeringswerk in de „Una Sancta" leidt, publiceert de uit slag van een onderzoek: Hoeveel pro cent gaat met het katholiek geloofs onderricht door, wanneer de omgang met de partner verbroken wordt? Uit zijn gegevens blijkt, dat na 6 maan den ongeveer 60 pet. doorging en na 9 maanden 85 pet. Bij verbreking van de band na opname in de Kerk bleef ruim 90 pet. het katholieke ge loof trouw. Zijn ervaring is, dat niet-katholie- ken, die de uiterlijke vorm van de Kerk over 't algemeen niet sympa thiek vinden, bij kennismaknig met het wezen der Kerk zo geboeid wor den, dat het hen „gewoonlijk niet meer loslaat". PLIST Studio: ,,De grote stilte (Prol.) (str volw Dag 2 30. 7 00 en 9 15 uur Zondag- 2.30. 4.45. 7 00 en 9 15 uur Trianon: „De geheimzinnige ruiten vrouw", 18 jr. Dag 2 30. 7 00 en 9 15 uur Zondag 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: „Sappho, de Venus van Les bos", 14 jr. Dag 2 30 7 15 en 9 19 uur Zondag 2 30 4 45 7 15 en 9 15 uur Maandag t.m. woensdag: „Hellegebroed", (volw.) MARKTBERICHTEN 's-HERTOGENBOSCH, 18 maart 1964, Vee Aanvoer 8367; Runderen 2079, Graskalveren 462, Vette kalve ren 1413, Nuchtere kalveren 1369. Schapen 166, Lammeren 48. Geiten 11. Fokzeugep 19. Slachtvarkens 393. Lopers 9, Biggen 1678, Slachtrunde- ren 729, Prijzen: Melk- en kalfkoeien 8501475; Guste koeien 7501160: Graskalveren 430—575; Kalfvaarsen 10501475; Klamvaarsen 8651015: Guistevaarsen 825—950; Pinken 590 780; Nuchtere kalveren voor tok en mesterij 70210: Weideschapen 100150; Drachtige ooien 140—175 Drachtige zeugen 500630; Lopers 110125; Biggen 7892; Slachtrun- deren extra kwal 4.25 4 40: idem le kwal. 4.054.20; idem 2e kwal. 3.50 3.90; idem 3e kwal. 3.103.40; Vet te stieren 3.954.20; Worstkoeien 2.70 2.90; Vette kalveren le kwal. 2.95 3.20; idem 2e kwal. 2.702.90; idem 3e kwal. 2.40—2.60; Nuchtere slacht- kalveren 1.30—1.60; Slachtzeugen le kwal. 1.952.00; idem 2e kwal. 1.80 —1.90; Slachtvarkens 2.102.25; Vette schapen 1.201.50; Vette lam meren 125—165; Overzicht, aanvoer, handel en prijzen: Melk- en kalfkoei en, groot, redelijk, weinig verande ring van prijzen; Guiste koeien, rui mer, flauw, duur; Jongvee, groter, rustig, staande prijzen; Vette kalve ren, zeer groot, prijsh., prijsh.; Nuch tere slachtkalveren, ruim, goed. ge handhaafd; Schapen en lammeren, beperkt, flauwer, prijsh.; Fokzeugen, normaal, gemakkelijk, vaster; Lopers en biggen, groter, williger, aantrek kende prijzen; Slachtveer, ruim, lui, GOUDA, 19-3 *64. Kaas. - Op de kaarmarkt alhier zijn heden aange voerd 16 partijen. Eerste kwaliteit noteerde 2 69-2.76, tweede kwaliteit 2 60-2.68 per kg. De handel was goed. BARNEVELD, 19 3 '64. Eieren. - Aanvoer 1 800.000 stuks, handel vlug. Prijzen (in per 100 stuks). Eieren van 57/65 gram 12.75-13 90. Alg. prijs 13.30.Kg-prijs 2.16, op basis van 61.5 gram. Pliumvee Aanvoer 32.000 stuks. Handel in kippen traag, in kuikens vlug. Prjjzen (in f per kg) slaehtkip- pen lichte 1 50 1 65. zware 1.70-1.85, slachtkuikens 1.85-2.10.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4