A. A. de Vries geeft goochel- lessen over geheel de wereld DE GETUIGEN VAN JEHOVA DONDERDAG 19 MAART 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA S Leidenaar op toernee in Amerika De mensen willen in de hoed kijken Toen de Leidse clown-goo chelaar A. A. de Vries (38) drie jaar geleden een demon stratie zou gaan geven aan collega's, die op de goochel- beurs van een bekende goo- cheldealer waren samenge komen weigerde hij op te tre den. Er was geen tafel en de ruimte om te goochelen was piepklein. Om toch iets te doen,^deed hij 'n paar trucks die hij al in het goochelblad had gepubliceerd. Maar hij wijzigde zijn tactiek. Omdat ledereen op zijn vingers zat te kijken gaf hij na elke toer 'n uitvoerige toelichting over het hoe en het waarom. En dat sloeg zo in, dat hij al spoedig verzoeken kreeg om herhaling. Dit is het begin geweest van een lezingen cyclus, die Anverdi (want dit is zijn toneelnaam) al naar vele landen heeft gebracht; vorig jaar nog naar een toer nee door Amerika en die hem per 2 april aanstaande weer op de boot naar New York plaatst voor een nieuwe serie lezingen in de Verenig de Staten De mensen vinden het veel mooier om de trucs uit de doeken te zien doen. „Ik geef voorlichting aan goo chelaars van grote en kleine clubs in Amerika. Je zou het een goochel- cursus van één avond kunnen noe men. Dikwijls gebeurt het dat een zelfde club van goochelaars me nog eens voor dezelfde lezing terug vraagt omdat zij het nog eens op hun gemakje willen zien. PLASTIC In deze tijd van plastics liggen er voor de goochelaars weer hele gebie den open. Plastic is goedkoop en buigzaam, is licht en neemt maar weinig plaats in. Dank zij dit mate riaal krygt men een nieuwe stijl en nieuwe ontwikkeling in de goochel kunst, een kunst, die overigens bijna" zo oud als de wereld is. In de kern van de trucs is over het algemeen weinig variatie, maar wel in de wijze van presenteren. Weke lijks heb ik nieuwe ideeën en die geef ik in lezingen prijs aan collega's en amateurs, die zulk een stoomcur sus op hoge prijs stellen. WEER KUNSTWERK GESTOLEN UIT BELGISCH MUSEUM In België is dinsdag voor de twee de keer dit jaar een diefstal in een museum gepleegd. De dader kon ech ter worden aangehouden. Zijn buit, een miniatuur, waarvan dé waarde in 1949 was geschat op 5.000 Belgi sche franken, kon worden achter haald. De diefstal werd gepleegd door een 42-jarige Amerikaanse zeeman in het museum Smith van Gelder in Ant werpen. Hij ontvreemdde een 17de- eeuwse tekening van 14 bij 9 centi meter van Heinrich Bentel, die op de eerste verdieping aan de wand hing. Binnen anderhalf uur wist de poli tie aan de hand van een persoons beschrijving de dader in het interna tionale zeemanshuis in Antwerpen op te sporen. De vorige maand werd sensatie veroorzaakt door de diefstal van Ru bens' beroemde werk „De Neger koppen" uit een Brussel museum. Na enkele dagen kon de dader worden opgespoord en het schilderij aan het museum worden terugbezorgd. Sindsdien is er zowel in het Bel gische parlement als in de pers aangedrongen op een betere bewaking van de kunstschatten in België. Het vorige jaar werden uit twee andere Brusselse musea bij inbraken sierra den en andere voorwerpen met een waarde van twee miljoen Belgische frank (bijna 150.000 gulden) gesto len die niet meer terecht zijn ge komen. NOORDKATANGESE REGERING AFGEZET Premier Jason Sendwe van Noord- Katanga en zijn provinciale regering zijn, naar eerst thans wordt verno men, zondag j.l. afgezet op een bui tengewone zitting van het provinciale parlement. Het besluit werd met een overweldigende meerderheid geno men. Sendwe is de leider van de Ba- loebakat, die in Katanga 600.000 le den telt. Tot opvolger werd gekozen de voorzitter en oprichter van de PPC (Kongolese progressieve partij) Noembi, die een geheel nieuwe rege ring zal samenstellen. In Baloeba-kringen in Katanga heeft het afzetten van Sendwe en zijn regering hevige beroering ge wekt. BETOGING MAROKKAANSE STUDENTEN IN MOSKOU Tientallen Marokkaanse studenten zijn vanochtend de Marokkaanse am bassade in Moskou binnengedrongen om hun misnoegen kenbaar te maken over de recente politieke vonnissen in Rabat. In het gebouw brachten zij borden aan met opschriften als „laat de politieke gevangenen vrij" en „alle macht aan het volk". De studenten ongeveer 50 in getal, willen het ambassadegebouw 24 uur lang bezetten. Onlangs zijn in Marokko elf oppo sitieleiders ter dood veroordeeld. DR. VAN ROIJEN IN LONDEN De nieuwe Nederlandse ambassa deur in Engeland, dr. J. H. v. Roijen, is gistermorgen met zijn echtgenote in Londen aangekomen. Dr. v. Roijen werd op het vliegveld ontvangen door hoge functionarissen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken en leden van zijn ambassade. Vergadering van r.k. Kruideniers Ook de eeuwenoude geschiedenis van een goochelkunst is zeer inte ressant. Vroeger was de grens tussen magie en goochelkunst zeer vaag. Bekende „wonderdoeners" van vele eeuwen geleden vallen nu door de mand als doodgewone goochelaars.. Daar vertelt Anverdi in zijn lezing eveneens iets van. Na enkele lezin gen in New York komt hij voor le zingen onder meer in de volgende plaatsen: Monteral, Vancouver, Pitts burg, Baltimore, Boston, Norfolk, Kansas City, Cleveland, Buffalo, Mia mi. Deze trip duurt tien weken. „Ik heb helaas verschillende uitnodigin gen af moeten zeggen. Het gaat hier dikwijls om clubs, waarvan maar enige tientallen mensen lid zijn: kleine groepjes goochelaars, waar voor het heel prettig werken is. Na deze toernee gaat Anverdi terug naar het goochelconcours in Oakland in New York, waaraan zeker duizend goochelaars zullen deelnemen. Ook optreden in Duitsland, Barcelona en Engeland staat op het programma. En dan te bedenken dat de heer De Vries nog maar nauwelijks thuis is van een bezoek aan Zweden. Duistere zaak rond gewonde Sowjet-officier De openbare aanklager in Frank fort heeft gisteren een onderzoek ge opend naar de toedracht van de ge beurtenissen, waarbij een officier van de Sow jet-Russische militaire missie in Frankfort op 10 maart jl. in een achterbuurt van Frankfort een aan tal messteken opliep. De officier, wiens naam door de openbare aanklager werd gegeven als kapitein Vistrow, werd met 'n aan tal steekwonden in een achterstraat van Frankfort aangetroffen en on derging een spoedbehandeling in een Amerikaans militair hospitaal ter plaatse. De politie zou nog geen enkel spoor van de dader hebben gevonden. Even min kon worden bevestigd, dat de officier door een vrouw zou zijn ge stoken.- Amerika heeft vloot van 12 Polarisduikboten De Amerikaanse marine heeft gis teren meegedeeld over een vloot van 12 polaris-onderzeeërs te beschikken. De twaalfde kernonderzeeër, de „Alaxander Hamilton", voegde zich begin van dit jaar bij de strijdkrach ten in het oostelijk deel van de At lantische oceaan en de Middellandse zee, aldus de mededeling. Ieder schip is uitgerust met 16 polarisraketten. BRITS PROTOTYPE NEERGESTORT Een van de twee prototypes van het Britse vliegtuig „Bac 1-11" is woensdagmiddag op het vliegveld van Wisley in Surrey neergestort. Het vliegtuig verloor bij de landing te veel vaart, raakte de grond, kaatste tien meter omhoog en kwam daarna op de neus terecht. Er vielen geen slachtoffers bij de „harde landing" Het landingsgestel werd vernield. Het eerste prototype van de „Bac 1-11" was in oktober neergestort tij dens het beproeven van lage snel heden. Daarbij kwamen de zes be manningsleden om het leven. Nadien leverde de fabriek nog twee van de ze prototypes af en een daarvan is nu eveneens neergestort. De getuigen van Jehova vormen een sekte, die sterk het accent legt op de verwachting van een nieuwe aarde. Zij brengen een boodschap, die inhoudt de val van de christenheid, de val van het rijk van Satan en de opstand van de doden met de nabije toekomst van het duizendjarige rijk. Aldus pater Francino, kruisheer uit Uden, voor de verzamelde leden van de kring Lei den van de Ned. R.K. Kruideniershond, gisteravond in Café-restaurant Van der Heijden. Jammer dat de belangstelling zo gering was. De getuigen van Jehova zijn ge- diags-adventisten. Maar ook dezen sticht door de Amerikaan Charles konden zijn zoekende geest niet tot Taze Russell. Russell (1852-1916) was rust brengen en daarom begon hij zelf streng Calvinistisch opgevoed, maar aan de bestudering van de H. Schrift. (Advertentie) ging spoedig over naar de zevende Hij stichtte het Bijbelgenootschap „de Wachttoren", dat in 1913 werd veranderd in „de Internationale ver eniging van ernstige bij bel vorsers" en later weer in „Getuigen van Je hova". Naar de tweede leider wor den ze ook wel de Rutherfordbewe- ging genoemd MISREKENING Met zijn bijbeluitleg beging Rus sell twee kardinale fouten: in de eerste plaats door deze uitleg te ge ven zonder er ooit een voorstudie van gemaakt te hebben en vervolgens door zich op de twee moeilijkste boe ken te werpen, nl. Daniël en Het Boek der Openbaring. Hij verloor zich dan ook in de mysterie der getallen. Immers deze boeken staan vol met getallen, maar de letterlijke beteke nis is niet altijd de juiste. Hij meen de zelfs de geboortedatum van Adam vast te kunnen stellen. Zo werd ook uit de Bijbel het einde der wereld berekend en vastgesteld op 1874, ver volgens 1914, tenslotte op 1947, maar nu zeggen zij, is slechts het begin van de tijd van het einde aangebroken. In 1916 stierf Charles Russell, 64 jaar oud. Zijn arbeid dwingt bij vriend en vijand respect af. Hij heeft „de Wachttoren" gesticht en 38 jaar zelf vervuld. Een Schriftstudie in ze ven delen plus verscheidene brochu res geschreven en vele redevoerin gen gehouden. De overtuiging, dat de mens geen angst voor de eeuwigheid hoeft te hebben, dreef hem tot deze uitzonderlijke prestaties. NEGATIEVE LEER De leer van de getuigen wordt ge kenmerkt door het negatieve karak ter. Uitgangspunt is het christendom. God is geen geest, de H. Geest bestaat niet. Christus is alleen maar zijn voornaamste schepsel. Christus' dood aan het kruis en Zijn verrijzenis wor den geloochem. Hun zondebegrip is zwak, God heeft ieder mens de ken nis gegeven om te weten wat zonde is. De Jehova-getuigen zijn principi eel pacifist, want de mens is immers geschapen als een vrij kind van God en daarom is iedere organisatie ver werpelijk en dus ook de verdediging van zo'n organisatie als de staat. Zij kennen de volwassenen-doop en geen echte zondagsrust, want zondags kun nen zij werken voor Jehova. Zij staan vooral bekend door hun grote zendingsijver, offervaardigheid en onderlinge hulp. HERDENKING De voorzitter, de heer W. T. v. d. Holst, bedankte de spreker voor de lezing en roemde vooral de kleurige verpakking, waarin zij gebracht was. Verder verzocht hij de aanwezigen de heer G. van der Krogt uit Zoeter- woude te herdenken, penningmeester van de Middenstandsbond en lid van de Kruideniersvereniging, die on langs is overleden. De heer J. C. J. Lambermont, voor zitter van de Leidse kring van de NRKM, bracht verslag uit over de bijeenkomst van de middenstanders in Scheveningen ten aanzien van de verticale prijsbinding-plannen van de regering. uit de zuiverste tabakken Ontevreden over Belli Ruby's verdediger aan de kant gezet De „Dallas morning news" van van daag heeft gemeld, dat de advocaat Meivin Belli door de zuster van Jack Ruby is afgezegd als diens voor naamste verdediger. Zoals gemeld werd Ruby zaterdag ter dood ver oordeeld wegens moord op Oswald. Mevrouw Eva Grant, de zuster van Ruby, schreef woensdag aan Belli, dat diens diensten niet langer op prijs werden gesteld, aldus het blad. Mevrouw Grant had gezegd, dat Ruby en zijn familie ontevreden wa ren over de manier waarop Belli hem had verdedigd en verontwaar digd waren over de tirade die hij na het vonnis zaterdag afstak. Belli riep na de uitspraak uit dat deze „een overwinning van de dweperij" was en zei toen, dat hij de zaak tot in hoogste instantie zou verdedigen. President Nasser van Egypte heeft een uitnodiging van koning Hoessein om binnenkort Jordanië te bezoeken, aanvaard. Koning Hoes sein zal Frankrijk bezoeken op de thuisreis van een verblijf in de Ver enigde Staten in April. In novem ber brengt de Jordaanse koning een officieel bezoek aan Frankrijk. Een voorgenomen reis naar Saoedi-Ara- bië gaat niet door. VERKEERSPLEIN GOVWSLUIS TE ALPHEN BIJNA GEREED PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM (Advertentie) De Zuidslavische strden Zagreb en Ljubljana zijn woensdagmiddag door een sterke aardbeving opge schrikt. Er werd evenwel geen scha de aangericht. Het epicentrum van de beving lag 60 km ten zuiden van Ljubljana. Ook in Triëst is woensdagmiddag een aardbeving waargenomen, de he vigste sinds veertig jaren. Onder de bevolking ontstond een paniekstem ming. De beving duurde twintig se conden. Amerikaanse vlieger wordt niet vrijgelaten De Russische autoriteiten hebben gisteren een tweede Amerikaans ver zoek om vrijlating van de gewonde vlieger, die op 10 maart boven Oost- Duitsland werd neergeschoten, ge weigerd. Het hoofd van de geneeskundige dienst van de Amerikaanse lucht macht in Europa, kolonel Hennessen, bracht gisteren een bezoek aan de gewonde, die deel uitmaakte van de bemanning van drie, die het bran dende RB-66 verkenningsvliegtuig levend wisten te verlaten. Hij wordt verpleegd in een Russisch militair hospitaal in Maagdenburg. Het ver zoek van de Amerikaanse officier om de gewonde mee te mogen nemen, werd afgewezen. Ook zijn verzoek in Maagdenburg te mogen blijven om de gewonde mi litair persoonlijk te kunnen verple gen werd niet ingewilligd. De ver blijfplaats van de twee andere be manningsleden is het westen niet be kend. AMSTERDAMSE RAAD HEFT WILDE AUTOMARKT OP. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Amsterdamse gemeenteraad gis termiddag een voorstel aanvaard om de algemene politieverordening zo danig te wijzigen dat de wilde (maandagse) automarkt vdor het Olympisch Stadion voortaan verbo den zal zijn. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de klachten van omwonenden, die veel overlast van de automarkt ondervonden en van kopers die op de automarkt zijn bedrogen. STAKING IN BRAZILIë De Braziliaanse werknemers van de Amerikaanse telgraafmaatschap- pijen in Brazilië zijn vandaag, met uitzondering van hen, die op de af delingen pers en radio werkzaam zijn, in staking gegaan. Men ver wacht, dat de werknemers van an dere telegraafmaatschappijen zich uit solidariteit met hun collega's bij de ze staking zullen aansluiten. De staking is het gevolg van het ontslag, dat met ingang van 22 april a.s. aan alle werknemers van de Ame rikaanse radio- en telegraafmaat schappijen, die hun werkzaamheden in Brazilië gaan staken, is aangezegd. Zendelingen moeten Soedan verlaten De Soedanese minister van binnen landse zaken heeft de Amerikaanse zendelingen in de provincie Blauwe Nijl bevolen het land te verlaten. De zendingen hebben tot nu toe gewerkt in het zuiden van deze provincie, vooral in Roseires bij de Ethiopische grens. De gouverneur van de provin cie heeft volgens het ministerie ge rapporteerd, dat de zendelingen zich met „ondergrondse activiteiten" zou den hebben bezig gehouden. De Soedanese regering had in fe bruari reeds 272 katholieke en 28 protestantse geestelijken uit 3 Zuid- Soedanese provincies uitgewezen. Gemaskerde bandieten hebben woensdag een roofoverval gepleegd op een bank in een der Londense voorsteden. Zij renden de kamer van de directeur binnen. Toen deze ech ter op een alarmschei wilde drukken, schoten zij hem neer, waardoor hij zwaar gewond werd. De bandieten ontsnapten, zy het zonder buit Het grote verkeersplein nabij Gouw- sluis te Alphen a, d. Rijn is nu bijna lrlaar. De verkeerslichten zijn opgehe ven en de gehele rotonde wordt nu ge bruikt zij het dan hier en daar nog over één rijbaan. Dit verkeersplein vormt aan de oost zijde van de hefbrug over de Gouwe een uiterst belangrijke verbinding in de over enkele weken open te stellen provinciale weg Gouwsluis-Boskoop, welke weg weer deel uitmaakt van de Een der laatste obstakels, die de open stelling in de weg stond was het ver keersplein Gouwsluis, dat nu dan zo goed als klaar is. Gisteren zijn de bekende blauwe rich tingsborden door de ANWB geplaatst De nieuwe ladderwagen van de ge meente Alphen deed daarbij voor het eerst dienst

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3