hoe ziet zo n jacht er nu uit BEDRIJFSLEVEN MAAKT ZWITSERSE REIS VAN JEUGDORKEST MOGELIJK WilmS floet Australië helpt Maleisië militair CHROESJTSJOW NAAR EGYPTE? Vragen rond nieuwe funktionaris in Westduitse „Bundeswehr" Gezinsdrama op Curasao WOENSDAG 18 MAART 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Het concert, dat het Jeugdkamerorkest a.s. aaterdag 21 maart in de Zui- i®ue^®?ier"Ï5st d* ïl-j -a. a.o volgende week naar Zwitserland derkerk geelt, is in aekere zm een afscheidsconcert, want de volgende vertrekt om enige concerten te week vertrekt het orkest voor een reeks concerten naar Zwitserland. Deze geven. reis naar Zwitserland ligt al in de nog korte geschiedenis van het orkest opgesloten. In 1959 kwam het Jeugdorkest van Zürich hier in Nederland enige concerten geven. Zij brachten toen ook een bezoek aan Leiden. De leden werden hier bij particulieren ondergebracht, er werden bijzondere banden aangeknoopt en het jaar daarop werden de Nederlandse vrien den uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Zürich. Tijdens dit bezoek is langzaam het idee gegroeid, om in Leiden een dergelijk orkest ook op te richten. Terug in Nederland werden de handen ineengeslagen en is het Jeugdkamerorkest opgericht. NEDERLANDSE KUSTVAARDER OP DE ROTSEN De Nederlandse kustvaarder „Le- nie" is vannacht bij het eiland Bard- sey in het St. George's kanaal op de rotsen gelopen. De „Lenie" seinde om hulp, waarop een sleepboot en een reddingsboot zijn uitgevaren. La ter werd gemeld, dat de coaster vlot was gekomen en op eigen kracht zijn weg kon vervolgen. De „Lenie", uit Steendhm, 400 brt. was leeg, op weg naar Holyhead aan de Engelse westkust, waar het schip in dok zal gaan. Vermoedelijk door het slechte weer was de „Lenie" ongeveer zestig mijl ten zuid-oosten van Dublin aan de grond geraakt Australië zal Maleisie voorzien van aanmerkelijke hoeveelheden munitie, uitrusting en kleine vliegtuigen, zo heeft de Australische minister van defensie, Paul Hasluck, gisteren be kendgemaakt. Dit jaar en in 1965 zal de opleiding van Maleisische militai ren in Australië belangrijk worden versneld. De Maleisische strijdkrach ten zullen worden bijgestaan door een klein aantal Australische, offi cieren en manschappen zolang de opleiding van him eigen personeel nog niet voldoende is gevorderd, zei hij. Peron wil terug naar Argentinië De afgezette voormalige Argentijn se presient en dictator generaal Juan Domingo Peron heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Madrileense tijdschrift „Juan Perez" verklaard: „In 1964 zal ik in Argen tinië terugkeren en dan zullen wij wel zien wat er gaat gebeuren". Peron verzekerde, dat zijn gedrag in Spanje geen Argentijnse eis tot zijn "uitlevering kan rechtvaardigen. „Ik ontvang hier slechts particuliere en politieke vrienden", verklaarde hij. V er sterkingen naderen omsingelde expeditie in Peru Vliegtuigen hebben gisteren wapens proviand, medicamenten en een nieu we radiozender afgeworpen boven de open plek in het oerwoud van Oost- Peru, waar een peruviaanse militaire expeditie door Indianen is omsingeld. Eerder was gemeld, dat de radio van de expeditie zijn uitzendingen abrupt had gestaakt en dat er weinig hoop meer bestond, de omsingelden te kun nen redden. De versterkingen die on derweg zijn, zouden nu niet ver meer van het bewuste gebied af zijn. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de aanvallers in het bezit zijn van radioapparatuur, want zij schijnen 'n boodschap van de omsingelden te hebben onderschept waarin deze meldden, rooksignalen te zullen ge ven om de taak van de vliegtuigen te vergemakkelijken. Kort daarna stegen namelijk van verscheidene plaatsen in het gebied rookzuilen op, waardoor de vliegtuigen zich niet konden oriënteren. De piloten hebben in de omgeving van de open plek in het oerwoud pa paverveldjes waargenomen. Mogelijk kweken de Indianen de papaverplan ten onder leiding van de smokkelaars in verdovende middelen. Dit zou dan ook de aanval op de expeditie ver klaren. Het gezaghebbende Egyptische dag blad Al Ahram meldt, dat de Sowjet- russische eerste minister en partijlei der, Nikita Chroesjtsjow, in mei een bezoek van tien tot veertien dagen aan Egypte zal brengen, dit te gele genheid van de viering, medlo-mei, van de voltooiing van de eerste fase van de bouw van de dam van As- soean en het verleggen van de Nyl- bedding. KUNT 1/ 1 HAGEL VK3 ZIE ft JNONZE SHOWROOM WIJ ZIJN TEVENS OP STAND 303a VAN HISWA - GOEDKAMP SPORTHUIS Haarlemmerstraat 182-184 Leiden Telefoon 24872 (Advertentie) BEDRIJFSLEVEN GEÏNTERESSEERD In 1961 kwamen de Zwitsers, die over grotere kapitalen schijnen te kunnen beschikken, weer de Rijn af zakken voor een reeks concerten in Nederland. Inmiddels groeide het Jeugdkamerorkest voorspoedig en vorig jaar werd de eerste interna tionale ervaring opgedaan tijdens een weekend in Krefeld. Men merk te, dat het niet zo moeilijk was, als het wel leek. Nu is ons Jeugdorkest aan de beurt om naar Zwitserland te gaan. Het is een erezaak geworden om nu zo goed mogelijk voor de dag te ko men, want de Zwitsers beschouwen de Leidenaars min of meer als pleeg kinderen. De Zwitserse uitnodiging was ge makkelijk geaccepteerd, maar wie betaalde de reis? De leden zelf kon den alleen dit niet opbrengen. Een kleine blik in het financiële jaar overzicht leert ons, dat het Jeugd kamerorkest geen goede geldbeleg ging is. Wij willen hiermee niet zeg gen dat er roekeloos met het geld wordt omgesprongen, verre vandaar. Van de ongeveer 1500 die per jaar binnenkomen (contributies en dona ties), moet de zaalhuur voor de re petities, de dirigent en de aanschaf van de bladmuziek betaald worden. Een reis- naar Zwitserland zit daar dus echt niet in. Er is daarom dit jaar een financiële aktie gevoerd bij het bedrijfsleven en deze is tot grote opluchting van de leden volkomen geslaagd. En zo kon er dus ernstig gedacht worden over de reis. DRIE CONCERTEN Op donderdag 26 maart vertrekt het gezelschap met de bus naar Zwitserland. Na hun aankomst in Zwitserland worden de orkestleden ondergebracht bij de ouders en dona teurs van het Züricher Jeugdorkest. Als iedereen uitgerust is van de lan ge busreis geven zij concerten in Schaïfhaüsen, Zug en Zürich. In Zü rich wordt' het Jeugdorkest door het gemeentebestuur ontvangen en ook de Nederlandse Consul-generaal heeft alle medewerking toegezegd. Het bezoek aan Zwitserland zal te vens worden aangegrepen om nader kennis te maken met de inwoners en het land. Op het programma staat hetzelfde concert, dat zaterdag 21 maart hier gegeven wordt, nJ. werken van, Vi valdi, Handel, von Weber, Andries- sen, Mozart en Beethoven. De solis ten van a.s. zaterdag n.l. de sopraan Lenie Stevens-Ridderhof en Henny Ravenstein, viool, gaan ook mee. Wanneer het JKL weer in Neder land terug is wacht het nog een paar drukke maanden. Het ligt n.l. in de bedoeling dit seizoen nog concerten te geven in Katwijk, een voor het Leids Volkshuis, een voor het Rem- brandt-lyceum, en het traditionele concert voor Toonkunst. In septem ber hopen alle leden het vijfjarig be staan te vieren. Het officiële Oostduitse persbureau ADN meldt, dat Erhard „volgens be richten uit welingelichte kringen, die in nauw contact staan met de West duitse bondskanselier", verleden week alle bescheiden over de persoon van generaal Heinz Trettner, de inspec teur-generaal van de Bundeswehr, heeft opgevraagd. Tevoren zou Er- hard enkele malen een „scherp" on derhoud hebben gehad met de West duitse minister van defensie, Von Has- sel, die de generaal in bescherming had genomen, aldus ADN. Erhards persoonlijke ingrijpen in deze zaak is volgens het Oostduitse persbureau een gevolg van het feit, dat „een hooggeplaatste ambtenaar van een Navo-land" de kwestie onder zijn aandacht bracht en aandrong op een „snel en volledig" onderzoek naar heu verleden van Trettner. Het hoofd van de persdienst van de Oostduitse regering, professor Albert Norden, beschuldigd generaal Trettner enige tijd geleden op een persconferentie van moord op de inwoners van Guer nica en Rotterdam en op Italiaanse verzetstrijders, aldus ADN. Het persbureau Reuter berichtte dinsdag uit Rome, dat twee commu nistische leden van het Italiaanse par lement de regering hebben gevraagd een onderzoek in te stellen naar de Oostduitse berichten, volgens welke Trettner in 1944 de leiding had van represailleacties tegen Italiaanse ver zetsstrijders en burgers als bevelheb ber van de vierde Duitse parachutis- tendivisie. „OOSTDUITSE PROPAGANDA" Regeringskringen in Bonn verwier pen de beschuldigingen tegen Trett ner als „Oostduitse propaganda". Kanselier Erhard heeft volgens hen geen onderzoek naar de persoon van de generaal ingesteld en heeft even min met de minister van defensie, Von Hassel, over Trettners verleden gesproken. In Nederland niet bekend. In ons land heeft men tot dusver re geen verband kunnen leggen tus sen de naam van Heinz Trettner en de jaren 1940-1945. De naam Heinz Trettner is niet bekend bij het rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam, noch bij de krijgs- gechiedkundige sectie van het hoofd kwartier van de Kon. Landmacht in Den Haag. Waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft een 21- jarige moeder op Curasao getracht haar vijf kinderen van het leven te beroven. Twee hunner, een jongen van bijna zes jaar en een meisje van drie, hebben het leven gelaten. Ver moedelijk zijn zij door verdrinking omgekomen. De drie andere kinderen werden in een ziekenhuis opgeno men. Twee van hen verkeren in le vensgevaar. De moeder werd na haar daad ter verpleging naar een ziekgohuis over gebracht. De 27-jarige vader die la ter thuiskwam, kon geen verklaring voor het gebeurde geven. Men weet nog niet precies de toe dracht van het drama. Een groot moeder van de kinderen die op be zoek kwam, vond twee kinderen op de vloer liggen. Een arts constateer de, dat ze waren overleden. Vermoed wordt dat de moeder hen in een teil water heeft verdronken. De drie an dere kinderen lagen op bed met he vige braakneigingen. Zij roken naar petroleum. Zij werden onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen. De Cliambel III, het jacht, dat een Fransman liet bouwen b(j een Zaandamse werf. (van onze speciale verslaggeefster) We liepen rond op het jacht van een Franse industrieel Niet als gast van deze Fransman, ook niet als lid van de beman ning. Nee, het schip, de Chambel ni, lag nog bjj de werf te Zaan dam en we werden rondgeleid door de heer De Beer, directeur van scheepswerf De Beer, omdat wij zo graag eens wilden weten hoe zo'n jacht er nu eigenlijk van binnen wel uitziet. Zo'n luxe jacht, waarvan de bouwkosten ruim twee en een half miljoen gul den bedragen en dat in onze gedachten zoiets als een sprookjes- jacht is, onbereikbaar en haast onwerkelijk Maar als we daar dan lopen op het jacht, dan is het helemaal niet zo onwerkelijk. Alleen maar mooi, heel erg praktisch, smaakvol en comfortabel. Dan zien we hoeveel ruimte er is in een boot van 42 meter lengte en 7 meter breedte en we begrijpen beter hoeveel moeite het heeft gekost zoiets schoons te maken. MACHINEKAMER IS GROTER DAN DIE VAN KUSTVAARDER Schoenen uit! De messroom is een gezellige ruim te, uitgevoerd in licht schilderwerk met teakhout en rood leren, bekle ding. Er is veel praktische bergruim te en we zien hier weer de etenslift die in verbinding staat met het kombuis. Op onze kousenvoeten komen we in de hut van de eigenaar. Niet uit eer bied trekken we onze schoenen uit, maar alleen omdat alles mooi schoon en nieuw aan de eigenaar overge dragen moet worden Daar staan we dus, onze schoenen op een krantje buiten de deur, in een ruimte van ongeveer zeven bij vijf meter, geheel betimmerd met formica in essen hout kleur, gevat in teakhouten lijsten. De deurknoppen die in het hele schip van brons zijn, zijn hier verguld. Het geheel is smaakvol ingericht met hoekbureau, toilettafel, twee bedden, drie commodes, twee rustbank»!, SPROOKJE IN TEAKHOUT EN VELE ZACHTE KLEUREN Hun eigen smaak spreekt dus uit de inrichting en aankleding van het schip, zodat een eigen, bepaalde sfeer al duidelijk merkbaar is. Dan komen we bij het dagverblijf van de eigenaar. Een kantoorruimte met een bureau, een bank en boeken kasten. Waren we even vergeten op een jacht rond te lopen, de koperen roeden in de kasten, die de boeken voor vallen behoedéh, helpen ons er weer aan herinneren. Door mid del van een eigen radiotelefonie kan Als vrouw ben je natuurlijk een beetje stil en overweldigd als je in de machinekamer staat. Zo'n ruim te van zes bij acht meter, waar we de. eerste ogenblikken niets anders zien dan motoren, schakelborden, handles en draden. Onbegrijpelijk dat hier mensen zijn, die in staat zijn dit alles uit elkaar te houden, die precies op de hoogte zijn van het gebruik van al die knoppen en kra nen en die ook nog weten waar al die zilverkleurige buizen betrekking op hebben. Terwijl we naar al die onbegrijpe lijke zaken kijken, horen we dat de machinekamer nog groter is dan die trouwder terrein. Onvoorstelbaar dat er in zo'n jacht ruimte is voor een keuken, waarin de onze van thuis gemakkelijk rpnd kan draaien. Een vierkante kombuis, geschilderd in een gebroken wit en al dat schil derwerk weer afgewerkt met ma honie lijsten. Een groot blankstalen elektrisch for nuis, staat huiselijk en gezellig te wachten. Boven dè uittrekbare tafel de knoppen om het fornuis te be dienen. Verder een soort lichtsigna leringstableau, dat met de hutten in verbinding staat, een ingebouwd ijs- kastje, kastjes pas gemaakt op het serviesgoed en een etenslift. van een grote coaster. We zien de automatische C02 brandblusinstalla- tie. we leren dat het heel gewoon is dat we zoveel draden zien, omdat men in een machinekamer nu een maal niets van dat al bedekt, om overal snel en gemakkelijk bij te kunnen komen. Zo'n machinekamer is werkelijk im ponerend. We begrijpen nu veel be ter dat hier zeer vakkundig perso neel nodig is. Wist u dat er, gedu rende de reis steeds twee man wacht lopen En dat de belangrijkste taak tijdens dat wachtlopen luisteren is? Scherp luisteren. Keukengeheimen De kombuis is voor ons wat ver Eén der gastenhutten. Als luchtverversing een afzuigin stallatie. Is het wonder dat er op zo'n varend huis een bemahning van acht man en een kapitein nodig is Elk van die bemanningsleden heeft een eigen hut met een bureautje, een wastafel en kasten. Die hutten, met een betimmering, uitgevoerd in teak, terwijl de multiplex wanden allemaal in een andere kleur geschilderd zijn, zó mooi en zó glad, dat het wel for mica lijkt. In deze personeelsafdeling zien we ook de koelruimte met ijskast, twee aparte douchecellen en twee aparte toiletten met blauw sanitair. kasten en een dik vast tapijt op de vloer. Toch missen wij nog iets. Als wij ons indenken eigenaresse van zo'n beeldschoon jacht te zijn, dan zouden we ons een boudodr wensen. Zo'n. gezellig, intiem hoekje om eens even onszelf te kunnen zijn De aangrenzende badkamer heeft meteen ons hart veroverd. De muren zijn, bekleed met een soort formica met een speciaal ontworpen dessin, een wit fond met zwart getekende mannetjes en scheepjes. Hierbij een geel bad, een gele wastafel en een gele w.c. Denkt u zich eens even in. Geel, rose en turkoois We mogen weer even onze schoenen aantrekken, maar in de eetsalon, asm de voorkant van 't schip, blijven ze weer op een krant staan. Opvallend mooi is hier de ovale teakhouten tafel, ingelegd met sterren en cir kels, helemaal volgens eigen ontwerp van de werf. In de deksalon gemak kelijke banken met beeldige kussens, een ijskastje om de drankjes koel te houden en een speciaal glaswerk kastje. Alles even aantrekkelijk, al leen nu nog een beetje onbewoond.. Dat de kapitein een eigen hut heeft is wel haast^ vanzelfsprekend. In de aangrenzende douchecel is alles geeL Verder rekent men aan boerrd op veel logees. Er zijn drie tweeper soons hutten, elk met een eigen bad kamer. Zo'n badkamer heeft weer een speciaal ontworpen formica be kleding. De één met drukke tro pische voorstellingen, de ander met niets dan afbeeldingen van lucht ballonnetjes. Bij de „tropische" bad kamer alle inventaris, zoals wastafel en dergelijke in roze tint, bij de an dere dat alles in een beeldig tur koois. Vrolijk en gezellig, al had het naar onze smaak wat minder kleu- ug mogen zijn. Natuurlijk is dit al les zo ingericht met de eigenaars. De eetsalon. Op de vloer een beeldig vast pantertapqt. We zien hier de ovale teakhouten tafel met ingelegde sterren en cirkels. al varende contact opgenomen wor den met het bedrijf ergens op het vaste land, alle zakelijke bel ar en kunnen dus ononderbroken behar tigd worden. Telefoon en oliestook1 Aan boord zijn verder alle moderne navigatiemiddelen, zoals radar, auto matische piloot, echolood en auto matische richtirigzoeker. Dat er te lefoon door het hele schip is, ver wondert ons al niet meer. De olie- stookverwarming en de air-conditio ning vinden we ook vanzelfsprekend, waaraan u kunt zien hóe gauw luxe went. Op het sloependek hangen een open boot van 5% meter lengte en een TuTbocraft bootje Deze laatste boot heeft geen schroef, waardoor er vrijwel geen diepgang nodig is en men dus op elke plaats gemakkelijk aan land kan komen. Desnoods vliegt men er zó het strand mee op. Vanaf dit dek kunnen we net de flying bridge voor buitenbe sturing bij stralend weer zien. Ook zijn er nog twee automatisch opblaasbare i reddingsvlotten aan boord. Ze zien er uit als heel grote, volgepropte plunjezakken Onvoor stelbaar dat deze vlotten in opgebla zen toestand overdekt zijn en plaats bieden aan acht personen en een hoeveelheid voeding. We hebben het hele schip gezien en we zijn er trots op dat het in ons land gebouwd is, op die werf in dat kleine onbekende Zaandam, waar die Franse miljonair onze grootste werf op het gebied van jachtbouw wist te vinden. Een poosje later stonden we weer in-tevreden in ons eigen huis. (Nadruk verboden) BETTY TEELING

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10