4 uur GEZONKEN Grote hinder door lage waterstanden VEERBOOT OM EVNEDERLAND In de Raamsteeg zakte zware kraan ,door de vloer' DINSDAG 17 MAART 1964' DE LEIDSE COURANT TUSSEN N-BRABANT EN OVERVLAKKEE De veerboot Beatrix van Den Bom mel, die de dienst onderhoudt tussen Dintelsas en Sluishaven, is vannacht omstreeks vier uur voor de steiger van Sluishaven gezonken. De veer boot was geladen met enige vracht wagens en personenauto's. De boot, onder commando van kapitein H. Ver aart, vertrok voor de laatste dienst om zeven uur van Dintelsas naar Sluishaven. Alles verliep normaal tot men vlak voor de Sluise haven kwam. Hier liep de boot waarschijnlijk door de zuiging, veroorzaakt door de lage waterstand op een strekdam. Om bij de ponton te komen moest nu gewacht worden op hoog water (vannacht om streeks vier uur). Via de patrijspoorten ging het schip echter steeds meer water ma ken, zodat zowel de brandweer van Ooltgensplaat als die van Den Bom mel gealarmeerd werden. Met draag bare pompen wisten zij de veerboot drijvend te houden, waardoor deze voor de ponton kon komen. Voor de ponton liggend zou als eerste een met kunstmest geladen vrachtwagen van de veerboot rijden. Toen de vracht wagen al met zijn voorwielen op de BARBARA HUTTON TROUWT MET PRINS De schatrijke Amerikaanse Barbara Hutton heeft meegedeeld, dat ze van plan is in het huwelijk te treden met de Laotiaanse prins Doan Vinh. Het huwelijk zal vermoedelijk binnenkort worden gesloten in de Mexicaanse stad Cuernavaca, waar Barbara Hut ton een zeer fraaie woning heeft. De prins, die voor ingenieur heeft gestudeerd en sinds enkele jaren de schilderkunst beoefent, is Boeddhist en Barbara Hutton heeft er naar het schijnt in toegestemd, het geloof van haar toekomstige echtgenoot aan te ponton stond, drukte de vracht het schip echter omlaag, waardoor het overhelde en nog meer water maakte. Plotseling zonk de boot. Dit ging zo snel, dat de 70-jarige machinist A. Kolderweijer, die in zijn kooi in het vooronder lag, ternauwernood kon worden gered. Met een ziekenwagen werd de bejaarde machinist, die doornat was geworden, naar een zie kenhuis in Dirksland gebracht. Zijn toestand is redelijk. De auto's die zich op de gezon ken veerboot bevonden zijn door het water uiteraard beschadigd. Over de grootte van de aangerichte schade is echter nog niets definitief bekend. Ook de veerboot en de ponton zul len reparatiewerkzaamheden moeten ondergaan. VIKING-SCHIP VERMIST Een „Viking"-schip, dat op 10 maart uit een haven in het noorden van de Adriatische zee vertrok en waarmee de bemanning de Atlanti sche oceaan wilde overtsteken, wordt vermist, zo meldt het Zuidslavische persbureau „Tanjoeg". Een helikopter van de Zuidslavi sche luchtmacht heeft het schip twee dagen vergeefs gezocht en aan alle schepen in het gebied is om in lichtingen verzocht. De Amerikaanse geschiedkundige en archeoloog Robert Marks voerde het bevel over het Viking-schip. Het vaartuig had wel een motor, maar er waren geen navigatie-instrumen- ten aan boord. De bemanning bestaat uit 10 koppen, onder wie Zweden en Noren. Het lag in de bedoeling, dat het schip Lissabon zou aandoen en van daar zou oversteken naar New York om dan via Groenland, IJsland en Noorwegen naar Lissabon terug te keren. Men wilde bewijzen, dat de Vikingen reeds lang voor Columbus naar Amerika reisden. Het 24 meter lange vaartuig werd destijds gebouwd voor de film „The long ships". LEIDEN Het Rijksinkoop- en verkoopbu reau voor boter zit zonder een onsje boter. Zelfs de 4000 ton Amerikaanse boter en de 500 ton Franse boter, die in opdracht van het Produktschap voor Zuivel waren aangekocht, zijn op. De verwachting is dat tal van detaillisten voor Pasen niet aan de vraag zullen voldoen, omdat ook de binnenlandse botervoorraad vrijwel is uitgeput. Reeds eerder zonder. Het is wel eens meer voorgekomen dat het VIB (rijksinkoop- en ver koopbureau voor boter) maar heel weinig boter had vijf jaar geleden op 22 maart 1959 werd met zes ton een dieptepunt bereikt maar een leeg VIB heeft men niet meer ge kend sinds de jaren van schaarste vlak na de oorlog. Bij het ministerie van Landbouw meent men dat de krappe boterposi- tie in de eerste plaats veroorzaakt is door de geringe melkproductie. Deze is in 1963, onder invloed van de strenge winter 1962-1963, de vermin dering van de veestapel en de toene ming van de vraag naar en dus ook de produktie van vlees, aanzienlijk achtergebleven bij die van het voor afgaande jaar. Het ministerie leidt uit de laatst bekende „momentopname", een steekproef van begin september 1963, af, dat er in de zomer 1964 waar schijnlijk weer minder melkkoeien zullen zijn dan in de zomer 1963. Be gin september 1963 waren er name lijk 4Va procent minder droogstaande drachtige koeien en gedekte koeien dan een jaar daarvoor. Ten tijde van die momentopname waren er vier procent minder melkkoeien en was de melkproduktie per koe ook vier procent minder dan een jaar tevoren. Produktschap schuldig? Ook in het begin van dit jaar bleef de melkproduktie achter bij een jaar geleden. Daarom wordt van verscheidene zijden het Zuivelschap zelf als de schuldige aangewezen, omdat er niet tijdig genoeg maatregelen zouden zijn getroffen. Ook in het buitenland is thans geen boter te koop, zodat Nederland volkomen is aangewezen op zijn eigen binnenlandse produk tie en deze produktie dekt op het ogenblik slechts 60 procent v$n de behoefte. Maandagochtend zijn op de Oudezijds Voorburgwal nabij het Amsterdamse stadhuis de eerste parkeermeters geplaatst, welke woensdag in gebruik zullen worden genomen. Luxe auto onder last bezweken Op het sloopwerk van de gebou wen van Parmentier in de Raam steeg is gistermiddag een ongewoon ongeluk gebeurd dat, niettegenstaan de de materiële schade, die het heeft opgeleverd, wondergoed is afgelo pen. Een 25 ton zware mobiele kraan van de n.v. S. A. van Leeuwen was bezig een der uit het gebouw ge sloopte zware ketels voor verder transport op een vrachtwagen te til len. De kraan stond daartoe „gestem peld" op een deel van de voormalige fabrieksvloer. Toen de last in de ta kels zweefde, zakte plotseling een der stempels door de bodem heen, met gevolg dat de kraan kantelde. De „hijs" kwam terecht op een ge- Sarkeerde automobiel, een Opel 'lympia, gelukkig onbemand. Het dak van de auto werd als het ware op de zitbank gedrukt. De top van de hijsarm versplinterde een raam in de gevel van het pand Raam steeg nr. 69. Een arbeider, die naast de kantelende wagen stond, kon nog op het laatste ogenblik opzij sprin gen. De gekraakte auto was juist even tevoren door de bestuurder, de ga ragehouder Stipdonk uit Voorscho ten verlaten, voor een bezoek aan een nabijgelegen accubedrijf. De wa gen was het eigendom van een ze kere heer Zonderop uit Leiden, die de wagen, waaraan nog enkele voor zieningen moesten worden aange bracht, van Stipdonk had gekocht. De auto zou juist die avond worden afgeleverd. Er moest een tweede kraan bij te pas komen om de stoomketel van de vernielde auto te Lichten, opdat de gekantelde kraan weer in zijn juiste stand kon worden gebracht. Nadat deze vakkundig geschoord was, zodat hij geen kuren meer kon uithalen, kon de ketel met vereende krachten op een grote vrachtwagen worden gedeponeerd. Het geval trok natuurlijk veel be kijks. Ook wethouder. C. Piena kwam dit „openbare werk" in ogenschouw nemen. ■sSSS&i PTT-agentschaphouder gebruikte PTT-gelden voor zijn cafetaria In Hilversum is een postagentschap aan de Riebeeckgalerij met onmid dellijke ingang gesloten wegens ver duisteringen, gepleegd door de fi liaalhouder, die met de gestolen PTT- gelden de tekorten in zijn cafetaria heeft trachten aan te zuiveren. De eigenaar was natuurlijk genoodzaakt er twee gescheiden boekhoudingen op na te houden. De man heeft be kend ongeveer 3000 gulden aan PTT- gelden ten eigen bate aangewend te hebben. Proefboringen in Hoeksche Waard „American Overseas Petroleum Ltd", de exploratiemaatschappij van de Caltex-groep, heeft medegedeeld dat ten noordoosten van Strijen in de Hoeksche Waard een proefboring zal worden verricht. In dit gebied zijn het laatste jaar uitvoerige seismi sche onderzoekingen ondernomen. Met het voorbereidende werk voor de proefboring is vandaag begonnen. Binnenkort zal dezelfde maatschap pij, zoals onlangs is gemeld, borin gen beginnen op Ameland en bij St.- Annaparochie. EERSTE KAMER STELT VRAGEN OVER JHR. VAN PANHUYS In het voorlopig verslag op de be groting van buitenlandse zaken stelt de Eerste Kamer weer de moeilijk heden rond de persoon van de Ne derlandse ambassadeur in Spanje, jhr. Van Panhuys aan de orde. En kele leden dringen er nogmaals op aan dat deze ambassadeur zo spoe dig mogelijk zal worden teruggeroe pen, omdat zij zich niet aan de in druk kunnen onttrekken dat hij niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Een straffe, aanhoudende oosten wind veroorzaakt in de kustgebieden een lage waterstand, zoals sedert mensenheugenis niet meer is voorge komen. In Zeeland staat het water bij eb anderhalve meter lager dan normaal. Op de waddenzee blijven de laatste dagen zelfs bij hoog tij zand platen droog, zodat er thans vaak zandstormen over de wadden woe den. Zelfs in het zuidoosten van Drente bij Giethoorn, waar men meestal ge plaagd wordt door de overlast van water, moet men de waterstand op peil houden door de sluizen bij Zwartsluis in werking te stellen. Ook op de grote rivieren is de lage wa terstand te merken. De schippers hou den er rekening mee, want dit ge beurt ieder voorjaar en men maakt zich er niet druk meer over. Anders is het in Harlingen. Zelfs bij lage waterstand is in normale AMSTERDAMSE POLITIE ZOEKT WURGER De Amsterdamse politie heeft ge durende het afgelopen weekend naar stig gezocht naar een man, die ge kleed is in een monty-coat met ca puchon, en die vrijdagavond aan de Oude Zijds Achterburgwal getracht heeft een publieke vrouw in haar kamer door wurging om het leven te brengen. Hij heeft de vrouw zolang de keel toegeknepen, dat zij enige tijd buiten bewustzijn is gebleven. Na zijn wurgingspoging heeft de man het hazepad gekozen. De vrouw, die enige tijd later weer bij kennis kwam, heeft op eigen kracht het huis van haar buren weten te bereiken, die de politie op de hoogte hebben gesteld. De politie heeft tot nu toe geen spoor van de dader kunnen ontdek ken. MINISTER SPAAK IN KONGO De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Spaak, is gisteren uit Brussel naar Leopoldstad ver trokken. Hij zal daar besprekingen voeren met de Kongolese regering om de geschilpunten uit de weg te rui men, die in augustus van het vorig jaar de ondertekening van een nieuw verdrag tussen België en zijn voor malige kolonie in de weg stonden. In Kongo verblijven naar schatting 45 a 50.000 Belgen. omstandigheden de haven toeganke lijk voor schepen tot vijfduizend ton, maar nu moet praktisch ieder schip op hoog water wachten om binnen te kunnen komen. Het verschil is nu al drie dagen lang drie meter. Het verkeer met de Wadden eilanden is praktisch stil komen te liggen. Op het Abt, een grote zandplaat, zitten op dit ogenblik een sleepboot en vier binnenschepen vast. Omdat het va ren praktisch onmogelijk is gewor den, kampt men op de Wadden eilanden met de olieboringen met grote achterstanden. De Rijkspolitie te water is een kijkje gaan nemen bij de gestrande schippers, maar re den tot ongerustheid hoeft er niet te zijn, want de schippers nemen het nogal gemoedelijk op. Er is blijkbaar voldoende eten aan boord. Ook in Zeeland heeft men grote hinder van de lage waterstanden. De veerdiensten ondervinden grote moeilijkheden. Zo moest zondag de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder enkele uren worden gestaakt. In Zee land is het gevaar voor dijk- en oevervallen niet denkbeeldig. In vele plaatsen in het binnenland zijn de grachten drooggevallen en zijn de riviertjes tot kleine stroom pjes ingeschrompeld. ERHARD: EEG- PARTNERS BRENGEN STABILITEIT WESTDUITSE ECONOMIE IN GEVAAR De Duitse bondskanselier, Ludwig Erhard, heeft in Hannover verklaard, dat de inflatie in andere EEG-landen een bedreiging vormt voor de stabili teit van de Westduitse economie. Hij maande de Westduitse EEG-partners alsmede Zwitserland en Oostenrijk zich op economische gebied te ma tigen. Op het congres van de christen-de mocratische partij zei Erhard, dat de Westduitse economie zelf buiten gewoon levendig is, maar dat dit in hoofdzaak het gevolg is van „het ge brek aan monetaire discipline in an dere landen, wat tot uitdrukking komt in de sterk stijgende kosten en prijzen". Erhard betoogde, dat de Yfestduitse stabiliteit voortvloeit uit de in 1963 betrachte matiging in de binnenland se economie. De bondsrepubliek zou echter ernstig met inflatie worden bedreigd als „overdreven looneisen" de ingevoerde inflatie nog zouden versterken. „DOOD VAN BIRKENAU" DEED ZIJN MOND OPEN In het voortgezette proces te Frankfort tegen voormalig personeel van het concentratiekamp Ausch witz heeft de voormalige SS-man Wilhelm Boger, bijgenaamd de „dood van Birkenau", die tot nog toe hard nekkig het stilzwijgen had bewaard, voor het eerst zijn mond open ge daan. Met kefte woorden wees hij de beschuldigingen van twee voor malige „kapo's", kampbewoners die over de anderen toezicht uitoefenden, omtrent het neerschieten van gevan genen met een geweer, van de hand. Boger sprong van de beklaagdenbank op en ontkende ooit met een geweer door het kamp gelopen te hebben. Zelfs met zijn dienst-pistool had hij nog nooit geschoten. Een der getuigen had gezegd dat er, als Boger verscheen gemompeld werd: „Daar komt de dood". Boger gaf toe, dat hij meer dan één bij naam zoals de „dood van Birkenau" gehad had, maar zo zei hij, „ik moest toch een mij gegeven opdracht uit voeren". Géén Dan >zi| n ,hij' Enige ogenblikken, voordat 't rund gisteren op het Rotter damse abattoir geslacht zou worden, zag het dier kans er in gestrekte draf vandoor te gaan. Algemene opschudding onder het abattoir-personeel, dat wist en kon zien dat het dier beslist geen koe was. Dan is het een stier, dacht iedereen, en er werden inder haast enige (koeien-) schonen opgetrommeld om het dier te verleiden. Maar het beest liet zich eenvoudig niet verleiden en blééf lopen. Urenlang heb ben mensen, in hun jacht bij gestaan door enkele lieftallige koebeesten, achter de vluchte ling aangezeten. En eindelijk, na een uitputtende jacht, wist men het dier met een goedge- richt schot zijn reeds vastge stelde lot te doen ondergaan. De koeien, die zo jammerlijk tevergeefs hadden meegejaagd, dropen echter spoedig teleur gesteld af: de vluchteling was geen stier, maar een os! Eveneens werd kritiek uitgeoefend op de handelwijze van zijn ambtge noot bij het Vatikaan. Vele andere leden van de Eerste Kamer vragen minister Luns of de regering van mening is dat de ambassadeur in Spanje wel berekend is voor zijn taak. Eveneens vroegen zij of dr. J. G. de Beus wel de juiste man op de juiste plaats is als vertegenwoordi ger van ons land bij de Verenigde Naties. Dit naar aanleiding van zijn onlangs verschenen boek „In Rusland, momentopnamen en perspectieven". Hieruit blijkt, dat hij onvoldoende begrip heeft voor het communisme en dat hfj rassistische opvattingen huldigt. BOEREN IN COLUMBIA VERMOORD Twee en twintig landbouwers zijn maandag vermoord toen de vracht wagen, waarmee zij op weg waren naar de plaats Florian in het Colum- biaanse departement Santander Del- sur door struikrovers werd overval len. Men beschikt nog niet over na dere gegevens over deze massamoord. Een grote ravage ontstond maandagochtend op en langs de Elmpterweg onder Roermond toen de trailer va i een grote auto-transporteur uit Antwerpen uit een flauwe bocht vloog en in een lager gelegen veld terecht kwam. De combinatie vervoerde acht nieuwe auto's van de fabriek in Keulen naar Genk in België. Twee van deze wagens werden een eind weg geslingerd en liepen ernstige schade op, twee andere wagens, die wel op de transporteur bleven staan, werden eveneens ernstig beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De foto geeft een overzicht van de ravage.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9