1T5 't is weer tijd voor ok voor STATF ni pes mm i KINDERCOATS Attentie, lezers van „OOK VOOR JOU" DINSDAG 17 MAART 1964 DE LEÏDSE COURANT PAGINA 3 Grfm&UCCM. zó zacht zó geurig Lulirtr naar ,'t la waar lijd voor North Stat»", mat da Dutch Swing Collega Band o.l.*. Pater Schllparoort «ia Radio Veronica-au 11.16. co. 10.30, di, 19.00, do. IMS u. (Advertentie) De Doeshofmolen bij Leiderdorp na de restauratie door de Rijnlandse Molenstichting. Op de achtergrond de eveneens herstelde molen van de Achthovensepolder. Tentoonstelling „PASSIE EN VERRIJZENIS" in Haarlems Bisschoppelijk Museum AAN DE Haarlemse Jansstraat staat een museum waarheen te weinig kunstminnenden de weg we ten te vinden, niettegenstaande ach ter de deftige, zeventiende eeuwse gevel (Nd. 79) van het voormalige patriciërshuis in de kringen van oud heidkundigen welbekende collecties bevinden: het (Haarlemse) Bisschop pelijk Museum voor Religieuze Kunst. Nu is het waar, dat tot voor kort de beheerders van dit museum wei nig de grote trom roerden. lm tegen stelling met andere musea in den 'lande, die regelmatig in het nieuws komen met tijdelijke tentoonstellin gen uit eigen of anders bezit. Ook is het waar, dat het tot voor betrekkelijk kort, weinig beant woordde aan de eisen die tegenwoor dig aam musea worden gesteld, waar echter weer tegenover staat, dat het intieme karakter van (voormalig) woonhuis bleef-bewaard. Met betrekking tot beide gevallen wil de huidige conservator, de heer J. A. J. M. Verspaandonk pr. andere wegen gaan bewandelen: doeltreffen der kleur van de tentoonstellings- wanden (voor zover dat het karak ter van bepaalde opstellingen niet aantast) en periodieke tentoonstellin gen van bepaalde delen uit het mu- seumbezit. Op het ogenblik is zo'n tijdelijke expositie ingericht onder de titel „Passie en Verrijzenis". Deze ten-, toonstelling omvat onder meer laat middeleeuws beeldhouwwerk (het museum bezit een in kunstkringen vermaarde oollectie houtsculpturen), schilderijen, paramenten, handschrif ten, miniaturen, oude drukken, hout sneden, gravures en ivoren, waarin Lijden, Dood en Verrijzenis van Christus zijn afgebeeld. TIET IS GEEN grote tentoonstel- ling. Ze omvat slechts enkele kabinetten, maar de kwantiteit vèr- liest zich in het liaht van de kwa liteit. Zo ligt er het bekende Getij den - en gebedenboek uit het z.g. legaat Enschede, Nederlands werk uit. het einde van de vijftiende eeuw. Het museum bezit een mooie collectie van pl.m. 160 handschriften. Een aantal prachtige houtsculpturen vult een der wanden in karakteristieke opstelling. Hier trekt een opmerkelijke kruis draging de aandacht. Dit Noord-Ne derlandse werk uit de jaren 1470-1480 moge dan wat „boers" aandoen in zijn Breugihelachtige figuren, het is niet temin een zeer mooi stuk. In een der vitrines hangen prachtige paramen ten, waarbij vooral het borduurwerk van een kazuifel uit pl.m. 1520 op valt, afkomstig van de kerk van Ou de Towge en waarvan de overleve ring wil, dat het heeft toebehoord aan de latere Paus Adriamus VI. We wijzen voorts op een aantal ivo ren, w.o. Frans werk uit de tweede helft van de 14e eeuw, soms met on miskenbare Byzantijnse invloeden. We wijzen op het 16e eeuwse drie luik „Calvarië" van een Hollandse meester, gelijkelijk laat-gotisch en vroeg renaissance. Er hangen werken van Jacob de Wit, o.a. diens merk waardige „Typologieën van het Oud en Nieuw Testament" (1726), van Thomas de Keyser, Bramer, Van Haelbeck en anderen. Geen specta culaire namen weliswaar, maar schil ders, die toch grote verdiensten heb ben, doordat ze schilderden voor de schuilkerken van hun tijd. Er is een kabinet met gravures, waaronder 'n Verrijzenis van 1596 van Hendrik Goltzius en tenslotte een vitrine met incunabelen en postincunabelen, ver lucht met hand-gekleurde houtsne den. Foto: „Kruisdraging", Noord-Neder landse houtsnijkunst, gedateerd 1470- 1480 WIJ SCHREVEN reeds dat het Haarlemse Bisschoppelijk Mu seum voor Religieuze Kunst veel te weinig bekendheid geniet. Het nor male bezoek ging de 2500 per jaar Tot nu toe niet te boven. Tot grote vreugde van conservator Verspaan donk trok de eerste tijdelijke ten toonstelling van Kerstmis in de maan den januari en februari méér be zoekers dan in het gehele eerste half jaar van 1963. Dat schijnt een be vestiging van de stelling, dat tijde lijke - meer „bepaalde" - tentoon stellingen de gang naar een mu seum stimuleren. Behalve de reeds genoemde col lecties houtsculpturen en handschrif ten, kan het museum bogen op het bezit van een aantal pronkstukken, zoals de beroemde monstrans van Purmerend, in 1958 een der mooiste edelsmeedwerken van de tentoonstel ling „Middeleeuwse kunst der Noor delijke Nederlanden" in het Rijksmu seum te Amsterdam (jammer van de overigens zeer kostbare, later bijge voegde luna), het bekende portret van de laatste pastoor van de Leidse Pieterskerk, de prachtige St. Petrus •en St. Paulus en enkele andere wer ken van late middeleeuwers. Het museum mag zich voorts ver heugen in het bezit van een te raad plegen bibliotheek, waaronder een zeer mooie verzameling antieke wer ken. De tentoonstelling „Passie en Ver rijzenis" 'blijft geopend tot lil mei elke woensdag Jongensmarkt Stoeisterke, waterafsto tende Terlenka. Geheel wash and wear met nylon voering. In *6 leuke kleuren Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 2 Jaar met kleine stijging per maat b.v. 4 laar 22.75 IêT=T3 ?*16>1 'li êTTTTej ii (Advertentie) VOORSCHOTEN VERHOGING REINIGINGSRECHTEN W. P. PRINS van de reÉmgingsdienst beïnvloedt de begroting en de rekening van de alg. dienst. Nadelig saldo in 1960 li30.470,61. Opbrengst rechten 26.068,65. Nadelig saldo voor 1964 De huidige tarieven voor het op- J™*?-*! ftS?brengst halen van huisvuil te Voorschoten iS'.' „„_r dateren van 1960. Het nadelig saldo ^^Un ^n in 1960 op 12,40 per woning, voor 1964 zal dit 15,53. Gelet op de fi nanciële positie van de gemeente is het niet verantwoord de hogere kosten voor rekening van de ge meente te nemen. B. en w. wijzen erop, dat de huidige opbrengst van 9,75 per woning niet hoog is, in dien de omvang van de dienstver lening in aanmerking wordt geno men. Per week 2 ophaalbeurten, ^terwijl 36 a 40 een tweede em mer gebruiken. De huidige grond slag voor de reinigingsrechten was gebaseerd op de personele belasting. Thans stellen b. en w. voor een emmertarief in te voeren. In de con cept-verordening is echter een be paling opgenomen, dat op verzoek gratis een tweede emmer zal wor den geledigd bij een gezinssterkte van 4 of meer minderjarige niet verdienende kinderen. Datum van ingang zal zijn, de eerste dag van de maand, volgende op dlie van de koninklijke goedkeuring. Het nieu we tarief zal vermoedelijk een meeropbrengst van rond 33.000,- geven. OPENSTELLING DUIVENVOORDE. MUSEUM Met ingang van vandaag is het mu seum „Kasteel Duivenvoorde" weer voor belangstellenden opengesteld. Rondleidingen zullen op telefonische aanvrage plaats hebben dinsdag- don derdags en zaterdags des morgens om 10 uur en half 12, 's middags om 2 uur en half vier. De telefonische aanvragen (01717 3752) moeten vóór tien uur v.m. wor den gedaan. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat dames mei naaldhakken in geen geval zullen worden toegelaten. RIJP WETERING R.K. V.V. „Rijpwetering". Mor gen, woensdagavond, is het voor de leden van de V.V. „Rijpwetering" om half zeven trainen op het voetbal veld. RIJNLANDSE MOLENSTICHTING JUBILEERT Gisteravond werd met een jubi leumavond het vijfjarig bestaan ge vierd van de Rijnlandse Molenstich ting. Op de drukbezochte bijeenkomst in het Rijnlandhuis waren vele nota belen van stad en land, zoals mr. R. Hotke, de hoofddirecteur van de Rijksdienst voor monumentenzorg, mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van Rijnland en de burgemeesters van Leiderdorp, Noordwijk, Hazers- woude, Warmond en Zoeterwoude. Na het welkomswoord gaf de voor zitter, de heer A. Bicker Qaarten, het woord aan jhr. dr. L. W. E. van Heurn, secretaris van de Stichting, ting. Jhr. Van Heurn belichtte in kort bestek de activiteiten van de Rijn landse Molenstichting, die opgericht is met het doel om buiten gebruik gestelde poldermolens in het Zuid- Hollandse deel van het Hoogheem raadschap van Rijnland in stand te houden en voor verval te behoeden. In de afgelopen vijf jaar heeft de Stichting acht molens gekocht en ge restaureerd. Het meest spectaculair voor buiten POGING TOT OMKOPERIJ OP TREINROVERSPROCES? In het proces tegen de plegers van de grote treinroof in Engeland - buit 26 miljoen gulden - is gisteren een lid van de jury met de mededeling gekomen, dat een buitenlander heeft geprobeerd hem om te kopen. De rechter schorste de zitting ge durende twintig minuten. By de her vatting verklaarde hij, dat de jury de komende week een nog grotere dan de gebruikelijke zorgvuldigheid dient te betrachten opdat niemand kan beweren dat er iets mis is. „Wij zullen tot een vonnis in deze zaak komen", aldus de rechter. Op de openingsdag van het pro ces - het is nu al acht weken aan de gang - is ook al de veronderstelling geuit, dat vijf juryleden zouden kunnen zijn omgekocht. De pleidooien in deze zaak zullen waarschijnlijk vandaag ten einde zijn. Er staan elf mensen terecht, van wie er één schuld heeft bekend. Zeven anderen - vier mannen en drie vrouwen - die van heling wor den verdacht maar dit niet toege ven, zullen afzonderlijk worden be recht. Het dorpje Weissenbach, op de noordelijke helling van de berg de Meissner, nabij Kasel in West-Duist land, dreigt in de bodem te verzin ken als gevolg van ondergraving van de berg door neerstromend water. Mogelijk zal de gehele bevolking van 240 zielen haar woonsteden moeten verlaten. zijn wel de herstellingswerkzaamhe- den geweest aan de molen „de Zel den van Passé", vlakbij de Rijksweg 4a onder Zoeterwoude. De ergernis over de deerniswekkende toestand heeft de Stichting door de geslaagde algehele restauratie doen omslaan in grote vreugde over de mooie aan winst voor het Hollandse landschap. Duur onderhond In de Rijnstreek staan ruim hon derd molens, waarvan de meeste ge lukkig in goede staat. Maar wanneer een molen niet meer gebruikt wordt, treedt het verval snel in. Per jaar wordt voor het schilderwerk van een molen alleen al ruim f 1600 neerge teld. De Rijnlandse molenstichting wil iedere molen geheel in de vroe gere staat herstellen en ook maai- vaardig maken. De molen van de Vrouwe-Vennepolder moest bijvoor beeld al voor de beëindiging van de restauratie in gebruik gesteld wor den voor de noodbemaling van de polder. Vele gelukwensen Na het verslag van de secretaris sprak mr. R. Hotke namens het Rijk zijn gelukwensen uit voor het suc cesvolle werk, dat de Stichting in de korte tijd van haar bestaan had ver richt. Naar het voorbeeld van de Rijnlandse molenstichting zijn in het gehele land andere stichtingen ont staan. Mr. Hotke legde er de nadruk op, dat het Rijk nooit spijt gehad heeft van de gegeven subsidie. Hier na werd nog het woord gevoerd door mr. F. Schokking, dijkgraaf van Rijn land, ir. H. Kuiperi voor de Prov. Molencommissie voor Zuid-Holland, de heer L. van de Steur, voorzitter KZR en Motorver. „De Kaag" en tot slot door de burgemeester van Zoe terwoude. Na de koffiepauze werd aan de hand van dia's'het werk van de Stichting uitvoerig toegelicht. MALEISISCHE TEGENMAATREGELEN De Maleisische regering is begon nen met het nemen van „geheime te genmaatregelen" om aan de Indo nesische infiltratiepogingen in Singa pore en Malakka het hoofd te bie den. De maatregelen zijn genomen nadat vrijdag op de kust bij Kota Baroe (Noord-Malakka)) een kist met mu nitie voor een „breru gun" was ge vonden. De politie zei, dat de kist 78 banden 20 mm munitie bevatte, die in zeer goede staat verkeerde. Dorpelingen zeiden, dat de kist het stempel van de Indonesische re gering droeg, en dat in het zand bij de kist de afdruk van het schoeisel van een kikvorsman was gevonden. In Johore (Zuid-Malakka) en Sin gapore, waar ook meldingen van lan dingen zijn geweest, zijn de politie en het leger in staat van paraatheid gebracht. Lezers van „Ook voor Jou", graag een ogenblik jullie aan dacht voor het volgende. Wij werden door lezeres Marian Post opmerkzaam gemaakt op een kleine fout, die afgelopen zaterdag in de jeugdrubriek is geslopen. Waar vermeld wordt, dat we jullie briefkaarten vóór donderdag 2 april verwachten, moet je namelijk lezen: vóór donderdag 26 maart. Schrijf dus je favoriete plaat op de briefkaart en daaronder de plaat, die je nóóit meer wil horen en stuur hem vóór don derdag 26 maart aan de redac tie „Ook voor Jou", Leidse Courant, Papengracht 32, Lei den. Niet vergeten, gauw doen!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3