Duizenden vochten om zijn opgebaarde lichaam te zien Bijbels onderwijs in een Israëlische dierentuin D'hroijlninN niawbMD']Uj7irtw Lenin regeerde „zijn' Russen met een ijzeren knoet Slechts een nietig mannetje in een slobberig bruin pak Heel Moskou was in rep en roer op die bitter-koude januaridag, veertig jaar geleden. Als een lopend vuurtje verspreidde zich het nieuws door de strak en sttyf bevroren stad. Het gebeurde op 21 januari 1924. Lenin, de machtige onoverwinnelijke Lenin was dood. De onbehouwen kleine man met zyn bruine slobber- pak, die een tsaar had weggejaagd en die in zyn land de grote held was, had zyn laatste adem uitgeblazen. Het Russische volk kon het nauwelijks verwerken, dat deze man, hard als een bikkel zijn naam duidt er op een gewone dood kon sterven. De indruk, die zyn persooniykheid op de massa had gemaakt, stond als een soort godheid in hun hersenen gegrift. Nu moesten ze hem zelf zien. In het begin met honderden, later by duizenden tegelijk groepten ze rondom het dode lichaam van de man, die eens hun heer en meester was geweest. Ze stonden in lange rijen, ze duwden, ze drongen en vochten soms wreed onder elkaar in hun drang om een glimpje te zien van de man, die hen had geregeerd! gebrek heerste, weigerde diezelfde Lenin de boeren een handje te helpen, zodat ze by duizenden van honger om kwamen. „Het is maar een kleinigheid als er bij zo'n groot volk twintig miljoen doodgaan", heeft hy gezegd met een grimmige lach, even de schouders ophalend. De hongersnood duurde voort. Gro te groepen van de bevolking werden uitgeroeid. Toch weigerde de „man van yzer" ook maar een vinger uit te steken. „Je moet de hongerigen niet verwennen" beweerde hg - „daar maak je ze maar slap mee..." Zo was zijn houding. Verbazingwekkend, vooral toen na bijna drie jaar daar na datzelfde volk hem zo'n uitzonder lijke aanhankelijkheid betoonde. Toch was dit echt gemeend. Van 21 januari tot zijn begrafenis, zeven dagen later, lag zijn stoffelijk over schot opgebaard in het Kremlin in 'n rode houten kist op een baar van schitterend rood fluweel. Rusteloos en wreed Lenin had een verbazingwekkende kracht tentoongespreid. Wreed, ruste loos, revolutionair - hij was het alle maal tegelijk geweest. En zijn volk aanbad hem... Gedurende zijn betrek kelijk korte leven van 54 jaar had Le nin - geboren als Vladimi Ilyich Ulia- nov in 1870 - wel het een en ander gedaan om op deze wijze verafgood te worden. Van het moment af, dat hij aan de macht kwam, had hij met een niets ontziende terreur het volk zijn wil opgedrongen. Het zat eigenlijk wel in de familie. In 1887 werd zijn oudere broer dood geschoten omdat hij geprobeerd had tsaar Alexander III te vermoorden. Opvallend was, dat na dit voorval Lenin's werkelijke streven naar poli tieke macht begon. Zijn fanatieke veronderstellingen en revolutionaire ideeën brachten hem echter al spoe dig in moeilijkheden. Hij werd aan de Universiteit .van Kazan verwijderd wegens zijn „on gezonde" politieke opvattingen. In 1898 werd hy naar Siberië verbannen wegens het leiden van een kleine re volutie. Verbannen en verguisd maar hy bleef doorvechten! Het was een stormachtig begin van een stormachtige carrière. Hij stond bekend als een uitgesproken revolutio nair, als een beroepssamenzweerder. Hg ging zelfs tegen zgn eigen party in en veroorzaakte een afscheiding. Het gevolg was dat er twee groepen - de Bolsjewieken en de Mensjewieken - tegen elkaar in actie kwamen. Lenin leidde de Bolsjewieken en tiranniseer de ze onophoudelijk en meedogenloos. „Geef me de beschikking over een organisatie van onvervalste revolutio nairen en ik zet heel Rusland op zijn kop", zo moet hg eens gezegd hebben! Vrees Hij hitste de boeren op, organiseer de terreur-overvallen en verzette zich zonder ophouden tegen alles, dat het stempel van „wet en orde"droeg. Het was geen gemakkelijk leven. Hg maak te vijanden binnen en buiten zgn groep Bolsjewistische anarchisten. Hg re geerde ze met de "knoet. Toen de par tij in moeilijkheden kwam, organi seerde hij gewapende overvallen op banken en postkantoren om de kas weer te spekken. Op die wijze groei de het aantal Bolsjewieken snel. Bij het uitbreken van de Eerste We reldoorlog vormden de Bolsjewieken een gevaarlgke macht. In het jaar 1917 waren ze in staat de grote slag - de verdryving en tenslotte de uitroei ing van het tsaren-gezin. Het was een dramatisch, hoewel bloedig, suc ces. Lenin had zgn doel bereikt. In no vember 1917 betrok hij het Kremlin, het voormalige bolwerk van de auto cratie. Van dat ogenblik af durfde niemand hem tegen te spreken. De genen, die het toch waagden, verdwe nen.,. Toch was deze korte, flinke heerser met zyn verstandige, helde re en diepliggende ogen niet direct een dictator. Een van hen Zgn slobberige bruinepak paste nem nooit, zgn das was altyd kreu kelig en de totale indruk, die men van hem kreeg was niet direct ver heffend. Maar zgn grote eenvoud werd door het Russische volk bijzon der gewaardeerd. Onder de vaak op zichtig geklede tsaar hadden ze ge brek geleden. Ze leden het nu nog onder Lenin maar het onderscheid was weggevaagd. Ze voelden, dat hg een van de hunnen was. Maar toch toen er in 1921 in Rusland opnieuw Relikwie Lenin was nog gekleed in zyn ge- bruikeiyke bruine pak. Op zgn borst waren de onderscheidingen van de Rode Banier en het lidmaatschap van het Centrale Bolsjewistische Uitvoe rende Comité gespeld. Rondom in het mausoleum hingen rode en zwarte vlaggen. Een groot hamer-en-sikkel embleem wAs gedrapeerd boven de kist. Zgn lichaam moest gebalsemd worden en niet begraven - het moest dienen als een soort relikwie voor alle communisten. Twee Russische ge leerden moesten zich op de hoogte stellen van de methoden van de oude Egyptenaren. Zij experimenteerden en maakten f. 15.000.- onkosten voordat hun werk, volgens hun idee, goed konden doen... s Nachts prepareerden ze het li chaam voor de eeuwigheid. Overdag stroomde de menigte in geordende rijen 'voorbij de kist. Plotseling vol trok zich echter een ingrijpende wij ziging, twee dagen voor de begrafe- nisdienst. Lenin moest toch worden begraven - en niet worden bijgezet -n een of andere ruimte. Moskou was verslagen en in paniek. Duizenden haastten zich om hun dode held te zien Van ver buiten de stad, soms na tien tallen kilometers gelopen te hebben, kwamen ze. De queue leek op een hevig vechtende mensenmassa en de Rode wachten rondom het mausole um konden daar weinig aan verande ren. De mensen bleven vechten en schreeuwen. Ze liepen elkaar af en toe onder de voet. Een tydlang heerste er een com plete chaos die eerst met bruut geweld in goéde banen kon worden geleid. Verstijfde vingers Het vroor dertien graden op de hel dere morgen van de begrafenis. La ter op de dag daalde de thermometer nog verder. Wéinigen trotseerden die felle koude om de begrafenisstoet door de. straten van de Russische hoofdstad gade te slaan en Lenin de laatste eer te bewijzen. Degenen, die er toch waren, stonden dicht tegen el kaar en keken koud en zwygend toe. De vyf mannen, die waren uitge kozen als dragers bleken al spoedig niet meer tegen hun taak opgewassen te zyn tengevolge van de felle kou. Een paar minuten later moesten zelfs de plaatsvervangers worden vervan gen en zo ging het door Slechts één drager zette grimmig en onverzettelgk -door. Hy weigerde zyn plaats af te staan en deed zgn ijskoude plicht tot het bittere einde. Die man heette Joseph Stalin! Hij was iemand, waarvan Lenin eens ge zegd had: „Iiy deugt niet voor de communistische part#!" Toch moest hy op die januarl-dag in die hevige kou, toen hy zyn toe- wydlng toonde, gefolterd zyn door angst. Lenin werd begraven, precies volgens het schema, maar de macht hebbers moesten op hun oorspronke ïyke beslissing terugkomen. Vier jaar later, in 1928 werd Lenin's graf ge opend. Zyn stoffelgk overschot werd bygezet in een mausoleum by het Kremlin. Zelfs vandaag nog trekt Le nin's laatste rustplaats duizenden „pelgrims". Maar de drogers hebben hun zwak heid tijdens de begrafenis duur moe ten betalen. Vier van de vyf: Kame- nev Tonisky, Zinovlev en Boekharin werden korte tyd later doodgescho ten De overlevende was natuuriyk Joseph Stalin! GRAHAM WILSON. (Copyright Opera Mundi) In een Jeruzalemse dierentuin vormen dieren een schakel tussen bijbelse wijsheden en moderne zoölogische wetenschap Prof. A. Shulov d/SÜtr Mevrouw Anna Cahane kreeg een pasgeboren leeuwtje aangeboden. ALS WE ONZE JEUGD voor de keuze zouden stel len naar een zon dagsschool of een dierentuin te gaan, dan zouden zij on getwijfeld de laat ste kiezen. Maar als men zondags school en dieren tuin op een prettige wijze weet te com bineren dan wordt het tezamen beslist bijzonder aantrek kelijk Toch was dit niet precies hetgeen prof. Aharon Sholov door het hoofd speelde 'oen hy de dierentuin van Jeruzalem inrichtte om zyn studenten in de zoölogie vertrouwd te maken met het dierenleven. By het maken van de opschriften van de dieren op de hokken ontstond echter plotse ling het idee, nameiyk, de Bybel onder de aandacht te brengen van de bezoekers van de dierentuin door de opschriften op de kooien uit te breiden met Bybelse teksten, waarin die bewuste dieren genoemd werden. Op een duiventil werd byv. de volgende tekst aangebracht: „De roep van de tortelduif werd gehoord in ons land", Hooglied 11, vers 12. Op zeven na zgn alle dieren, die in de Bijbel worden genoemd (85 zijn het er) vertegenwoordigd in de dierentuin van Jeru zalem. Dat de Israëlische jeugd inderdaad blij is met dit bijzondere dierenpark moge blijken uit het feit, dat kortgeleden een groep stu denten een pasgeboren leeuwtje aanbood aan mevr. Anna Cahane, presidente van de Vrouwenliga voor Israël, een Amerikaanse organisatie, die het werk onder de jonge Israëliërs stimuleert en steunt. HET DIERENPARK dat schitterend is gele gen op een terrein van tien hectare bij Jeru zalem en dat beplant is met pijnbomen, vijgen, eucalyptus en olijven, staat onder toe zicht van prof. Sholov en de stad Jeruzalem. Menigeen; die van uit de tegenwoordige ver warde wereld deze fraaie tuin bezoekt, zal moed putten uit de hoopvolle profetieën van Jesaja, die hg daar onder ogen krijgt: De wolf en het lam zullen tezamen weiden en Zg zullen hun zwaarden omsmeden tot ploeg scharen en hun speren tot sikkels en de oor log zal niet meer geleerd worden... (Copyright Opera Mundi) WMlHiFMiS'uumjTOis. Bezoekers maken een bybelse tocht langs de kooien van dieren, die in de boeken van de Hebreeuwse geschriften worden genoemd. Op de borden staat het aangegeven.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15