POLITIE Straffen van 18 en 15 jaar in Haagse moordzaken Sovjet-spion dook zes jaar onder in Griekenland V HOOGOVENS IJMUIDEN WU WETEN HET. DINSDAG 17 MAART 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA 13 18 jaar gevangenisstraf met ter be ach ikking stelling van de regering, luidt het vanmorgen uitgesproken vonnis van de Haagse rechtbank in de zaak tegen de 21-jarige elektricien E. v. R. en 15 jaar gevangenisstraf, eveneens met ter beschikking stelling van de regering voor de 20-jarige loswerkman K. H. De twee Hagenaars waren de hoofd verdachten in deze zaak van de moord op de 58-jarige weduwe A. C. van Ca- pelle-Lugtigheid, aan de Hugo Verriest- straat te Den Haag in de nacht van 30 op 31 januari Zij werd met een staaf ijzer doodgeslagen toen het tweetal in haar woning een inbraak pleegde en de weduwe ontwaakte. In de nacht van 24 op 25 januari was de 39-jarige nachtwaker C. P. van der LEIDSCHENDAM Op 16 maart 1957 schreef mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, aan de katholieken van Leidschen- dam-Nootdorp en Den Haag-Marlot, dat met ingang van 17 maart 1957 in Leidschendam een nieuwe parochie zou opgericht worden met als pa troon-heilige St. Jozef-Opifex. Te vens werd met ingang van deze da tum tot pastoor van de nieuwe paro chie benoemd de z.e.heer A. A. J. Buys. Deze toen nieuwe kerkelijke ge meenschap is dus heden 7 jaren oud en zij, die de stichting van de nieu we parochie tot op heden hebben meegemaakt, kunnen getuigen, dat pastoor Buys een waardevol katho liek centrum in het grote uitbrei dingsplan-Noord tot stand heeft we ten te brengen. Pastoor Buys streeft er naar zijn parochianen steeds dichter bij elkaar te brengen. De door hem gestichte prachtige kerk geeft daarvoor een welkome gelegenheid. Bij de herdenking van het zeven jarig bestaan van de parochie en van het zevenjarig pastoraat zal donder dagavond op de feestdag van St. Jo zef door de paters Capucijnen van het klooster te Voorburg, een plech tige H. Eucharistieviering volgens de Byzantijns-Slavische ritus gehouden worden. Voor Leidschendam is dit een bijzondere aangelegenheid en pastoor Buys vertrouwt er op, dat vele parochianen deze plechtigheid zullen komen meevieren. Ook niet- katholieken zijn die avond van harte welkom, 't Haagse kerkkoor zal voor de gewijde Griekse gezangen zorg dragen. Lugt in een fabriek aan de Schapen laan eveneens door dit tweetal met een staaf ijzer doodgeslagen. De rechtbank constateerde in het vonnis, dat geen moord bewezen kan worden geacht om dat de opzet niet vaststaat. Wel achtte de rechtbank bewezen de poging tot diefstal met geweldpleging de dood ten gevolge hebbende. Dit voor beide ge vallen. De officier van Justitie had 14 dagen geleden tegen deze verdachten levenslange gevangenisstraf geëist. De 26-jarige in Suriname geboren ceféhouder H. B. veroordeelde de recht bank wegens medeplichtigheid aan dief stal, heling en het verbergen van voor werpen waarmee de misdrijven werden gepleegd, tot 5 jaar gevangenisstraf en eveneens ter beschikking stelling van de regering. In de zaak tegen de 46-jarige Surinamer H. W. achtte de rechtbank niet bewezen, dat hij medeplichtig moet worden geacht aan de dood van de nachtwaker omdat hij onbekend zou zijn geweest met wat zich in de fabriek afspeelde terwijl hij op de uitkijk stond. De rechtbank veroordeelde deze verdachte tot 4 jaar gevangenisstraf eveneens met ter beschikking stelling van de regering. OEGSTGEEST Geslaagd - Aan de Technische Ho geschool te Delft is geslaagd voor het'kand. examen civ. ingenieur de heer A. Hoekstra. Geboren: Mario, zn. van G. A. van der Zwan en N. E. Roest; Johanna Titia, dr. v. P. J. van Duin en T. Ver loop; Elisabeth Geertruida Maria, dr. van C. G. J. van der Geest en G. M. de Jong; Allard Willem Meindert, z. v. G. van Wielink en A. Bolding: Jo hanna Maria, dr. v. J. Bloemendaal en R. H. Wendt; Sylvia, dr. v. C. van der Pluym en J. A. M. Rasser. Ondertrouwd: Pieter Rijnsburger, 23 jaar, en Geertje Susanna Lange- rak, 20 jaar (Leiden). MAFIA-LEDEN AANGEHOUDEN Een van de voornaamste leiders van de Mafia in Palermo, de 60-ja rige Leopoldo Cancellieri, is gister nacht aangehouden in het huis van een vriend waar hij zich maanden lang verborgen had gehouden. In Corleone heeft de politie de hand kunnen leggen op Carmelo Lig- gio, die wegens drie moorden werd gezocht. Hij is een broer van Luciano Liggio, de beruchte doder die al twee jaar voortvluchtig is. WILT V IETS WETEN Prepareren Hoe kan ik een witte konijnenhuid prepareren vraagt mevr. K. Antwoord: U maakt een mengsel van 120 gram zout en 125 gram aluin en lost dit op in 2 liter kokend wa ter. Zodra dit water koud is, voegt U er een klein beetje zwavelzuur aan toe. Leg het vel hier 24 uur in. Dan spant U de huid op een raam, schaaf vlees- en vetdelen goed af en laat de huid drogen in de lucht. Daarna bestrooit U de onderkant met talk poeder en trekt U de huid over de ronde kant van een tafel heen en weer, zodat hij soepel wordt. Met grote vreugde en dank aan God geven wij U ken nis van de geboorte van een zoon STEPHANUS FRANCISCUS MARIA W. J. v. Harteveld A. J. H. M. v. Harteveld- v. Zandwijk Jacinta Jos Leiden, 16 maart 1964 Zeemanlaan 37hs JAN WOLVERS en RIET ZWETSLOOT geven U hierbij, mede na mens hun ouders, kennis, dat zij elkaar het H. Sa crament van het Huwelijk zullen toedienen op don derdag 2 april 1964 a.s. te 10 uur in de parochiekerk van O.L.Vr. Geboorte te Hoogmade. Daarna zal tot hun intentie een plechtise H Mis wor den opgedragen om zegen over hun huwelijk te vra gen Hoogmade. 16 maart 1964 Ke-kstraat 71 v Klaverweijdenweg 25 Gelegenheid tot felicite ren: v Klaverweijdenweg 25, op 29 maart van 2.30 5 uur. Toekomstig adres: Europap'entsoen 42, Hoogmade. Gevraagd: MEISJE voor winkel en huishou ding Groenten en fruit handel Henk Aueustinus. Kerkstraat 105A, Noord wij kerhout, tel. 2778. Voorzien van het Sacrament van het H. Oliesel overleed geheel onverwacht, mijn innig geliefde man en onze lieve zorgzame vader, behuwd- en grootvader, broer, behuwdbroer en oom, de heer JOHANNES ADRIANUS LODEWICUS FRIESEMA echtgenoot van mevrouw Hendrica Petronella van Steen op de leeftijd van 77 jaar. Leiden: H. P. Friesemavan Steen Heerlen: A. L. Friesema H. E. FriesemaCollé Elly Theo Hans Tiny Leiden, 16 maart 1964 St. Janshof 13 (Haarlemmerstraat) De overledene is opgebaard in de aula van begra fenis-associatie Ad Sanctos, Lange Mare 69, Lei den. Bezoekuren: dinsdag van 3-4 uur en van 6.30- 7.30 u. en woensdag van 3-4 uur. Rozenkransgebed: dinsdagavond te 7 u. in de aula. Woensdagavond te 7.30 u. wordt de kruisweg voor de overledene gebeden in de kerk. De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden don derdag 19 maart a.s. in de parochiekerk v. O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph (Herensingel). De gele zen H. Mis te 7.45, de gezongen H. Mis v. Requiem te 9.30 u., waarna de begrafenis te 10.45 u. op de r k. begraafplaats „Zijlpoort". arresteerde stervende spion in geheime kamer Luitenant-kolonel JOHN BAKER WHITE Uit het leven van spionnen Bij het aanbreken van de dag had een aantal agenten van de Griekse veiligheidspolitie een slecht onderhouden arbeiderswoning in Athene omsingeld. Het was llf november 1951. De voordeur was geforceerd terwijl in het huis agenten zich een weg baanden naar een geheime kamer. Door een opening zagen ze een draadloze zendinstallatie en een man, die in haast documenten aan het verbranden was. Een officier beval de man naar buiten te komen, maar hij negeerde dit bevél. Toen de agenten opdracht kregen hem uit het huis te halen klonk er een enkel schot. Na een paar minuten werd de man naar buiten gedragen terwijl bloed uit een wond aan zijn slaap vloeide. De politie bracht hem direct naar een ziekenhuis maar het mocht niet meer baten. Drie uur later stierf de man zonder een woord te hébben gezegd. Nicholas Vavoudes, de meesterspion van de Sovjets had de hand aan zichzelf geslagen Hij verkoos zelfmoord boven het vuurpeloton Door mijn contacten met de parti- sanen in Griekenland gedurende de Duitse bezetting en met de militaire missie van de Sovjets, die na de be vrijding in Athene kwam, ben ik het een en ander aan de weet gekomen omtrent deze Sovjet-spion Vavoudes. Vavoudes was in Odessa geboren reeds jaren lang lid van de Griekse communistische partij en speciaal opgeleid voor" „ondergronds" werk. Daar hij Russisch sprak was hij dus zeer geschikt om te worden toe gevoegd aan de militaire missie van de Sovjets in Griekenland en wel als tolk. Hij leek veel op een taaie partisaan maar hij was meer. Hij was een onverschrokken en ge durende enige tijd een succesvol ge heim agent. Toen de Russische missie in 1946 Griekenland verliet verdween Va voudes eveneens en de veiligheids politie nam aan, dat hij naar Rus land of Bulgarije was vertrokken. In werkelijkheid echter was hij ,,on dergedoken" en het duurde bijna zes jaar voor dat door de Grieken werd ontdekt. Het spionagecomplot, dat hij had opgebouwd bestond uit enkele merkwaardige mensen maar geen ervan was zo merkwaardig als Demetrius Batses. Toen ik in het voorjaar van 1949 terug ging naar Athene nam een vrouwelijke officier van politie me mee naar een feest in de luxueuze flat van Batses. Hij was de zoon van een be kend admiraal, rijk, goed-ontwik- keld en een vooraanstaande figuur in het Atheense society-leven. Zijn eerste vrouw was de dochter van een conservatief politicus; zijn twee de vrouw, Lilian Calamaro, de doch ter van een rijke Italiaanse indus trieel. Batses handelde in allerlei .zwarte' artikelen zoals Amerikaanse nylons, Schotse whisky en Engelse gin maar hierover wil ik het verder niet hebben Hij was daarnaast de betaalmeester van de illegale Griekse communisti sche partij. Hij hield er een koerier- systeepi op na, dat het geld binnen- bracht van Parijs via Marseille en werkte samen met de spionagegroep van Vavoudes. Hierin zaten o.m. Ni colas Belogiannes lid van het centra le comité van de communistische partij en vrouw Elli Ioannides. Men werkte met twee radiozenders, waar van de een verborgen was in de ruim te, waar Vavoudes later zelfmoord pleegde en de andere in een villa. Een reserve-zender was verborgen in een hoenderpark. Stroom inlichtingen Via deze geheime zenders verzond Vavoudes een stroom van inlichtin gen naar de Sovjet-post in Boekarest. Inlichtngen vooral jver de Griekse en Nato-strijdmachten. Vlak voor Kerstmis 1950 ontving Vavoudes zyn eerste waarschuwing in twee code- boodschappen uit Boekarest. Meege deeld werd, dat een van zijn zenders gevaar voor ontdekking liep. Deze tp kon alleen maar afkomstig zyn van een Sovjet-agent by de Griekse veiügheidspolite. Vavoudes stopte met zyn uitzendingen maar toen er niets gebeurde begon hy opnieuw. Maar nu sloot het net zich om hem heen. Belogiannes en Elli Ioannides wer- den gearresteerd en n oktober 195U_ hield de veiligheidspolitie een ste ward aan toen hy van boord ging in Piraeus. Men vond 500 Engelse pon- dem op hem. Het spoor ledde naar Batses, die zich ophield in een obscuur hotel en hy was de volgende, die gearres teerd werd. Tegen het einde van de maand hadden de agenten de plaat sen van de beide zenders gepeild. In de vroege morgen van 14 november sloegen zij toe. Vavoudes had zyn laatste bericht uitgezonden De kogel, die ëij zichzell in liet hoofd schoot bespaarde hem een lan ge gevangenisstraf en het onvermijde lijke einde Het bespaarde hem ook de andere dageraad - nl die van 30 maart 1952, bij het licht van de koplampen van drie legertrucks, Bat ses Arghyriades en Caloumenos hoofd personen in het spionagecomplot van de Russen in Griekenland, vielen voor de geweren van "en vuurpeloton. (Copyright OPERA MUNDI). 3? Woningruil Leiden Heerlen. Aangeb. Heerlen: eengez. woning met vier slaapk., douche, tuin (nw woning), huur 85.- p.mnd. Gevr. Leiden of omg.: wo ning, flat geen bezw. Br. onder no. 1495 bur. v.d. bl. Pakken oude couranten 5 kg. 0.75 Verkrijgbaar aan ons bureau Noordwijkerhout DE LEIDSE COURANT Voor: ABONNEMENTEN ADVERTENTIES DRUKWERKEN bij: J. de Winter KERKSTRAAT 24 De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te llmuiden vraagt spoedig een tiental goede krachten ter opleiding tot r»i mLai Deze pijpbewerkers zullen na de opleiding, welke 3 tot 6 maanden zal duren, bij de Technische Diensten van het bedrijf worden geplaatst voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Leeftijd van 25 - 40 jaar. Tot aanbeveling strekken: - enige ervaring In las-, pijp- of bankwerk - opleiding L.T.S. of L.W.P. (Centrum voor Vakopleiding) doch ook ongeschoolden kunnen in aanmerking komen. Voor hen, die door omstandigheden niet tot een door hen gewenste vakopleiding zijn gekomen, is dit een goede kans. Opleiding en latere werkzaamheden geschieden in dagdienst. Schriftelijke sollicitaties onder nr. U 712 te richten aan: Hoogovens - IJmuiden, perso neelszaken, gebouw „Buiten hof", met vermelding van naam, voornaam, volledig adres, ge boortedatum, opleiding en de werkzaamheden die tot heden werden verricht. Het bruto-weekloon inkl huurbijslag bedraagt f 137.50. Voor gehuwden komen woningen bêechikbaar. Bent u om en nabij de 30? 't Opbouwen van uw toekomst vergt veel energie. Drink PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Deze geneeskrachtige wijn met zenuwster kende, bloedvormende en opbouwende be standdelen verhoogt uw weerstand. Alleen verkrijgbaar bij apotheker of drogist NOO^nwiJK BINNEN AGENTSCHAP DE LEiDS^ COURANT Voor: ABONNEMENTEN ADVERTENTIES DRUKWERKEN P. C. W. MOLEN KAMP MartolGnstraat 14 Telefoon 4327

Leidse Courant | 1964 | | pagina 13