Tl „Gouden" Die Leythe viert feest ondanks bouwzorgen KREYMBORG OVERHEMDJE KREYMBORG Botenhuis en plankier „pas" 33 jaar oud Janssen weert zich prachtig in tijdrit en blijft leider Prinses Irene zoekt een geschikte kerk DINSDAG 17 MAART 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Men zou toch zeggen, dat sinds de Spanjaarden voor de Leidse veste natte voeten kregen, de Leidenaars het water innig aan de boezem drukken. Helaas, de vandaag vijftig jaar bestaande roei- en zeilvereniging „Die Leythe", denkt er niet altijd zo over. De Leidse roeiers kijken soms met angstige blikken naar het kabbelende water onder het plankier aan het Galgewater„Immers", zo denken ze, je kan nooit weten Het is per slot van rekening al drieëndertig jaar oud. En dat water kan best koud zijnNee, eerst wanneer de nieuwbouw er door komt, behoeft Die Leythe niet zo voorzichtig over het plankier te schuifelen. Maar wan neer dit gebeurt? Voorlopig ziet het er nog niet naar uit tot de huidige omvang. En nu, by de viering van het tiende lustrum, staat het er nog steeds. Goed, het is af en toe wel eens geverfd en er zijn wel nieuwe planken ingekomen, maar verder is alles bij het oude geble ven. Niet afkerig... Toch zijn de Die Leythe-leden niet afkerig van het water. Hoe kan het ook anders! Vijftig jaar lang schrijft men de boten af om een half uurtje of langer op het water te zijn, hun kert men naar het plankier om uit de wind en in de zon ontspanning te zoeken, toert men door het polder landschap, wordt er getraind om bij de wedstrijden de oranjezwarte kleuren van Die Leythe hoog te hou den. Nee, afkerig is men nietAl leen de angst om er doorheen te gaan. Voorspoedige groei Het botenhuis met alles wat daaraan vast zit (of hoort te zitten) is de grootste zorg van gouden Die Ley the. Immers, toen men op 17 maart 1914 het voorbeeld van dp studenten (Njord) volgde en ook de roeisport ging beoefenen, leidde dit tot de op richting van de burgerroeivereniging Die Leythe. Op een overweldigende belangstelling had men eigenlijk niet gerekend. De 62 leden die er bij de oprichting waren, werden er vijf jaar later reeds 200 Begrijpelijk dat de gebouwen te klein werden. In twee étappes (1923 en 1931) werd het gebouw en plankier uitgebreid DAMMEN Varkevisser gelijk met Van Prooijen Beslissingswedstrijd moet winnaar aanwijzen Ook de laatste ronde in de pro vinciale strijd om de Coca-Cola-Cup heeft nog geen beslissing over de overwinning gebracht.. De Katwij- kers Cees Varkevisser, die na de voorlaatste ronde samen met de Rot terdammer Fokke de Jong de leiding had, deelt na de zaterdag in Den Haag gespeelde laatste ronde nog steeds de leiding, maar nu met een andere Rotterdammer: Theo van Prooijen, Van Prooijen, die de bes te kansen op de eerste plaats had, maar deze in Den Haag verspeelde. Het is dus geworden wat we verle den week reeds verwachtten. Cees Varkevisser won van de Hagenaar Dolle en de Rijnsburger N. Imming was Varkevisser behulpzaam door Fokke de Jong een nederlaag toe te brengen. Daarnaast wilde de Voor burger De Koning geen willig slacht offer zijn van Van (Prooijen remise) en ziedaar het resultaat: Varkevis ser en Van Prooijen staat nog een herkamp te wachten. Want er kan slechts één winnaar zijn. Uitslagen negende en laatste ron de: A. J. Bom-N. Delicaat 20; A. Dolle-C. Varkevisser 02, N. Im- ming-F. de Jong 20; A. van der Star-M. van der Vlerk 20 regl.; J. de Koning-Th. van Prooijen 11. Uitgestelde partijen: M. van der Vlerk-Th. van Prooijen 02 regL; A. J. Bom-M. van der Vlerk 2—0 regl.; M. van der VlerkN. Imming 0—2 regl. De voorlopige eindstand luidt: 1 C. Varkevisseh (Katwijk) 913, 2 Th. van Prooijen (Rotterdam) 9 13; 3 N. Imming (Rijnsburg) 911; 4 F. de Jong (Rotterdam) 911; 5 J. de Koning (Voorburg) 910; 6 A. Dolle (Den Haag) 9—9;« 7 A. v. d. Star (Den Haag) 9—9; 8 A. J. Bom (Den Haag) 98; 9 N. Delicaat (Rot terdam) 96; 10 M. v. d. Vlerk (Vreeswijk) 9—0. De succesvolle gestuurde dames yier van „Die Leythe" na het beha len van de officieuze Europese titel in 1953 in Kopenhagen. Van links naar rechts G. Boere (stuurvrouwe), B. Vochtele (slag), M. van Lith, A. de Mey en E. Lafeber (boeg). De presidente van het Deense organisa tiecomité overhandigt stuurvrouwe G. Boere de kampioensmedaille. genstander(s) een emmer te hangen, de grote toertochten en de jaarlijkse schoolroeiwedstrijden, waarvoor de 50-jarige vereniging zich het laatste tiental jaren zeer inspant door boten en coaches gedurende een maand aan alle middelbare scholen af te staan. Het kost soms wel eens een riempje, vorig jaar waren het er 14, maar na een maand van hard oefe nen komen er steeds behoorlijk roeiende schoolvieren op het water... Prestaties om trots op te zijn Met het ledental is het niet altijd in stijgende lijn gegaan. Gedurende de economische crisis van de derti ger jaren liep het aantal sterk ach teruit (tot ongeveer 90), terwijl de oorlogsjaren weer een stijging te zien gaven. In 1946 waren het er 218 en sindsdien is het ondanks de grote toename van jonge leden op hetzelf de peil gebleven. Want, wanneer de jongeren de middelbare school ver laten en gaan studeren, verlaten ze Die Leythe om naar een studenten vereniging te gaan Het neemt echter allemaal niet weg, dat Die Leythe blijft wat het is. Een oergezellige vereniging, die echter op het gebied van prestaties zijn mannetje staat. Want wanneer het er om gaat, dan wordt de strijd- geest over de Leidenaars vaardig. Hiervan zijn de talloze bekers en medailles het sprekendste bewijs. Trouwens, ook de keren dat een oranje-zwarte ploeg de Nederlandse titel veroverde en de vaderlandse kleuren In het buitenland bij de Europese kampioenschappen verde digde mogen niet uitgevlakt worden. Programma Het spreekt welhaast voor zichzelf dat Die Leythe het tiende lustrum niet-zonder meer voorbij laat gaan. Er is een reeks festiviteiten op touw gezet, waarvan het eerste, revue-ca baret met bal na, zaterdagavond reeds is gehouden. Zondag 26 april vinden op het Galgewater de lus- trumroeiwedstrijden plaats (met feest na bij „Njord"), terwijl één van de hoogtepunten van het feest een week later wordt gehouden. De roei tocht voor leden naar Hoogmade, waar voor restaurant De Does han dicapwedstrijden worden gehouden. In de avonduren met de gehele vloot een lampionnentocht door de Leidse grachten. Zaterdag 23 mei is het ab solute hoogtepunt, wanneer de oud leden een tocht naar Allemansgeest maken, waarna in de middaguren de receptie bij Njord wordt gehouden. De festiviteiten worden besloten op 28 juni met de dit keer extra feeste lijke Merentocht. ...TRIOMFEN... r\E GROOTSTE triomfen uit U het Die Leythe-bestaan komen op naam van de dames jonge vier, die driemaal ach tereen, van 1953 t.m. 1955 het Nederlands kampioenschap veroverde. Maar dit niet al leen. De dames E. Lafeber, A. de Mey, M. van Lith en B. Vochtelo werden in 1953 te vens officieus Europees kam pioen, in 1954 tijdens deze wedstrijden tweede en in 1955 tenslotte vijfde. f"\E EERSTE overwinningen werden behaald in de strijd om de Willem Hultzerbeker (1919, 1920, 1925, 1926, 1944, 1948), terwijl 1926 de eerste nationale kampioen opleverde: de gladde twee met H. de Vries en J. Lange van der Valk met Nan Njan als stuur man. Een ploeg die tijdens de Europese kampioenschappen in Luzern 3de werd. |N 1929 diende de tweede Ne- derlandse kampioen zich bij Die Leythe aan: de gladde vier en in 1937 werd G. Velds na tionaal kampioen in de gladde skif, evenals de twee daarop volgende jaren. Twee Neder landse kampioenen leverde 1947 op: de gladde twee heren en dames gladde vier. De da mes prolongeerden hun titel in 1948 en de heren heroverde deze in 1949. NATIONALE RAAD VOOR ROEPINGEN Binnenkort is de oprichting te ver wachten van een Nationale Raad voor Priester- en Kloosterroepingen, die zich ten eerste ten doel stelt de roe pingen tot het priesterschap en de religieuze staat te bevorderen en ten tweede de werving te regelen. Voor zitter ervan wordt mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haar lem, in wiens bisdom een dergelijke raad op diocesaan niveau reeds be staat. Een bisschoppelijke commissie on der voorzitterschap van drs. J. L. M. Martin, directeur van het Philosophi- cum van het Bossche groot-semina rie te Haaren, heeft de oprichting van de Nationale raad voorbereid. In de Nationale Raad zullen behal ve de zeven bisdommen vertegen woordigd zijn de Stichting Priester religieuzen in Nederland, het secreta riaat van vrouwelijke religieuzen en de Stichting Broeder-congregaties in Nederland. Gezellige sfeer Ruim een minuut Dit heeft echter niet mogen ver hinderen dat Die Leythe een begrip in de Leidse sportwereld is gewor den. Niet alleen om zijn uitstekende staat van dienst (met als hoogtepunt een officieus Europees kampioen schap), maar ook om de bijzonder gezellige sfeer van het verenigings leven. Revues, de training voor wed strijden, de jaarlijkse onderlinge, waarbij men nog wel eens wil win nen door achter de boot van de te- VOLLEYBAL KVC tweemaal gelijk SVL verliest weer KVC kwam dit weekeinde twee maal binnen de lijnen en beide ma len moesten de Katwijkers genoegen nemen met een gelijkspel. In de strijd tegen Delta (Dor drecht) moesten de KVC'ers een 2-0 voorsprong geheel uit handen geven en ook in de wedstrijd tegen PVC (Den Haag) hadden de Katwijkers lange tijd de beste kansen op de zege. Ook nu nam KVC een voorsprong, 2-1, maar een fel vechtend PVC trok door een 17-15 setzege de score nog juist gelijk. In de hoofdklasse gaf kampioens kandidaat Orawi (Dordrecht) 't in complete SVL geen enkele kans. Het werd wederom een stevige 3-0 ne derlaag voor SVL. Dames: SPANNING DUURT VOORT Met een ruime 3-0 zege onderstreep te Argos haar meerderheid in de wedstrijd tegen het reserveteam van KVC en daar ook de wedstrijd van KVC tegen het Alphense DES in 'n 3-0 zege voor de Katwijkse dames eindigde, blijft de spanning in de strijd om het kampioenschap onver minderd voortduren. Nederlandse zeilers naar Frankrijk en Italië In Cannes worden van 22-28 maart en van 30 maart-5 april respectieve lijk de internationale Franse kam pioenschappen en de Europese kam pioenschappen in de Draken-klasse gezeild. Voor deze wedstrijden hebben twee Nederlandse Draken-équipes in geschreven, n.1. die van W. van Duijl met als bemanningsleden J. Jong kind en H. J. Scholtz en de équipe van drs. J. Bier met de bemannings leden C. Kurpershoek en L. Hofstee. Op 24, 25 en 26 maart zullen in San Remo voor-Olympische wed strijden in de Finn-klasse en op 28, 29 en 30 maart in Monaco voor-Olym pische wedstrijden in de FD-klasse worden gehouden. In de Finn-klasse hebben drie Nederlandse zeilers in geschreven, W. Maarse, H. Willems en D. Wayboer. Aan de wedstrijden in de FD-klasse zullen drie Neder landse équipes deelnemen t.w.: B. Verhagen en N. ie Jong, J. Schone- veldt en S. de Jong en U. Jager en G. Walinga. pe gereden, een rit rond Nice, die diverse moeilijkheden kent. Na de achtste étappe luidt het al gemeen klassement: 1. Janssen 37.10.34; 2. Annaert 37. 11.35; 3. Altig 37.13.19; 4. Forestier ,37.13.32; 5. Planckaert 37.14.32; 6. Ramsbottom 37.14.39; 7. Anquetil 37. 15.13; 8. Mahé 37.15.15; 9. Simpson 37.15.22; 10. Seis 37.15.29; 11. Gelder- mans 37.17.05; 12 Milesi 37.17.13; 13. De Roo 37.18.11; 15. Zilverberg 37. 18.50; 16. Post 37.20.42; 33. Van der Ven 37.49.00. Het puntenklassement wordt aan gevoerd door Altig met 94 punten, voor Janssen met 91. voorsprong Met nog slechts één étappe te rij den, heeft onze landgenoot Jan Jans sen, nog steeds de beste kans op de eindoverwinning van Parijs-Nice. In de maandag gereden achtste étappe, die bestond nit een rit van 143 kilo meter en een individuele tijdrit van 34 kilometer, heeft Janssen zijn trui met succes verdedigd, maar zijn eer ste plaats in het klassement is di verse malen in groot gevaar geweest. Het eerste gedeelte van de étappe stond namelijk in het teken van een gevaarlijke ontsnapping, waaraan, gelukkig voor Janssen, geen grote concurrenten deelnamen. De twaalf vluchters, onder wie onze landgeno ten De Roo en Van der Ven, de Fransman Forestier en de Brit Simp son, bouwden al snel een grote voor sprong op, die aan de finish ten slotte ruim 11 minuten bedroeg. Daarmee had Janssens' grote bela ger Forestier zijn achterstand tot op 1.07 teruggebracht, Simpson tot op 1.16 en De Roo op 1.57. POULIDOR GEEFT OP De tijdrit, waarin de lastige Col de Teghine was opgenomen zou de beslissing gaan brengen. Jan Jans sen heeft zich in deze rit „van de waarheid" zijn leiderspositie waardig getoond. Met een achterstand van slechts 25 seconden legde hij beslag op de zeer eervolle tweede plaats achter Duitslands „wielertrein" Rudi Altig. Maar ook in deze rit was het geluk met de Nederlander. Op het moment, dat de Fransman Raymond Poulidor in het klassement op 3.38, de rit op tien kilometer van de fi nish praktisch in zijn voordeel had beslist hij lag 2,18 vóór op Altig en 2.46 op Janssen kwam hij in de afdaling van de Teghine in bot sing met een volgerswagen. Zijn fiets brak doormidden en de mate riaalwagen van zijn ploeg was op dat moment in de nabijheid van zijn landgenoot Jean Claude Annaert, die achter Janssen de tweede plaats in het klassement bezette. De volkomen wanhopige Poulidor moest diverse minuten wachten op het materiaal, hetgeen hem kansloos maakte voor de overwinning, die voor het grijpen scheen, zodat de Fransman maar tot opgave besloot Intussen weerde Janssen zich in de slotfase zo goed dat hij op An naert nog 26 seconden uitliep en nu een voorsprong van ruim een minuut heeft. Vandaag wordt de laatste étap- ZWEMMEN Robbenzwemsters naar Praag Drie Nederlandse zwemsters, de Robbenmeisjes Ineke Heemskerk, Marian Heemskerk en Ineke Tige- laar, zullen zaterdag en zondag aan internationale wedstrijden in de Tsje chische hoofdstad Praag deelnemen. Omdat de 45-jarige koopman K.H. uit Roterdam met zijn auto op rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) het verkeer in gevaar bracht, heeft de politie in Delft hem bekeurd. H. bestuurde zijn auto terwijl hij zich met een elektrisch apparaat zat te scheren. Zijn snelheid was 80 kilo meter. Prinses Irene en haar verloofde weten ondanks de besprekingen van de laatste weken nog steeds niet, waar zij hun huwelijk kerkelijk zul len laten inzegenen. Na een gezamen lijke trip langs katholieke kerken in Utrecht vorige week maandag zet prinses Irene nu de speurtocht voort naar een kerk, die aan de eisen van het hof beantwoordt. De prinses heeft nu haar verkenningen uitge breid tot Amersfoort. Zondagmiddag heeft zij een uitge breid bezoek gebracht aan de Kruis kerk aan de Liendertseweg. Pastoor H. A. Demmers leidde de prinses, die werd vergezeld door een vriendin, rond. De Kruiskerk werd zes jaar gele den gebouwd en heeft ruim duizend zitplaatsen. Ook de vorig jaar ge opende Mariakerk aan de Maatkamp- weg in Baarn trok haar belangstel ling. Zondagmorgen zowel als zon dagmiddag is prinses Irene zeer lang durig in deze kerk geweest. HTM komt bijna 9 miljoen tekort Tijdens het debat over het open baar vervoer heeft de wethouder van Economische Zaken, mr. R. M. van Reenen, in de vergadering van de Haagse gemeenteraad maandagmid dag medegedeeld, dat het tekort van de HTM over 1964, naar verwacht wordt, 8'/s k 9 miljoen gulden sal bedragen. De heer mr. F. H. Piket (prot. chr.) bracht in zijn betoog naar vo ren, dat het vraagstuk van het open baar vervoer door de gemeente slechts tot een afdoende oplossing zal worden gebracht, als de rijks overheid financieel op krachtdadige wijze zal bijspringen. „Het mag im mers", zo zei hij, „de rijksoverheid niet onverschillig laten, dat het ver keer tijdens de spituren op een wel haast chaotische toestand gelijkt". Hij pleitte verder o.m. voor ver hoging der frequentie en de reis- snelheid gedurende de spitsuren door zoveel mogelijk prioriteit te verle nen aan het openbaar vervoer, door het creëren van vrije banen en het weren van langparkeerders in de city, waardoor deze tijdens de spits uren minder verstikt zal zijn dan thans. Ook achtte hij het maken van zoveel mogelijk ondergrondse lijnen, in ieder geval te beginnen bij de grote verkeerspleinen en in de bin nenstad noodzakelijk. Vrijwel geheel Marokko is in de nacht van zondag op maandag door een aardbeving opgeschrikt. Talloze mensen vluchtten naar bui ten en brachten de nacht in de open lucht door. De beving, die met een zwaar gerommel gepaard ging, werd ook in Spanje en Portugal waarge nomen. In verschillende Portugese plaatsen ontstonden scheuren in ge bouwen. Het epicentrum van de be ving lag vermoedelijk in de Golf van Cadiz, in de Atlantische Oceaan, wit en streepdesslns Makkelijk wassen niet strijken 7 Jaar nft kleine stijging per maat Alléén geldig 18 maart. STILLE RUN (tegenover de Hartebrugskerk) (Advei teniit Kampen zit zonder stroom Kampen en omgeving zijn maan dag in diepe duisternis gehuld ge weest als gevolg van een kabelbreuk, veroorzaakt door een drijvende bok, die in het Keteldiep een over de ri vier gespannen hoogspanningskabel raakte tijdens het varen naar Kam pen. Met behulp van ijlings getroffen provisorische voorzieningen gelukte het omstreeks half elf de Kamper binnenstad weer van licht te voor zien. De storing begon om tien over acht. Het kan nog wel enige dagen duren voor men voor geheel Kam pen en omgeving het ongemak -heeft overwonnen. Achter het Schouwburggebouw- Zuid is gistermorgen de eerste paal geslagen voor het viaduct op de Zui delijke Maasoever, als eindpunt voor de Rotterdamse metro. In 1967 zal dit project gereedkomen. Na Marika Kilius, de schone Duitse schaatsenrijdster, die onlangs prof is geworden, heeft nu ook haar partner, Hans Jürgen Baumler, een grammo foonplaatje gemaakt. In een studio in de buurt van Frankfort werd een opname gemaakt van zijn lievelingslied 'hang down your hat Tom Doo- ley". Tijdens de repetities bediende Marika met „vaardige" hand de drums

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10