Grote belangstelling bij opening van „Dever"-tentoonstelling te Lisse Clublokaal Voetbalvereniging te Nieuw koop in gebruik genomen NIEUWE OPENBARE SCHOOL IN NIEUWKOOP GEOPEND Een kleurige mannendracht MAANDAG 16 MAART 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA „Dit klublokaal kwam tot stand de vereniging met deze prachtige ac- Ook burgemeester M. P. van der door eendrachtige samenwerking van commodatie rond haar veld. Weijden had grote bewondering voor leden en donateurs in hun vrije Hij hoopte op blijvende grote be- de wijze, waarop deze oude koestal uren. 14 maart 1964". Dit staat als langstelling van het gemeentebestuur tot een prachtig clublokaal is omge- fraaie muurschildering van Wim voor de sport, daar één terrein voor toverd. Hij hoopt dat de sportvereni- Kwakkenbos boven de bar in het een groeiende vereniging veel te wei- ging een goede toekomst moge heb- nieuwe klublokaal en vertelt daar- nig is en het verheugde spr. te heb- ben en dat de huidige gemeenteraad mee in sobere woorden een mooi ben vernomen, dat de gemeente ook na zijn vertrek als burgemees- stuk werk ten bate van de voetbal- reeds terreinen heeft aangekocht ter volgend jaar, de sport steeds een sport in Nieuwkoop. voor de aanleg van een flink sport- warm hart moge toedragen. veldencomplex. Na verdere bezichtiging bleek, dat Verscheidene personen, die 's mor- Hij hoopte ook, dat het Nieuwkoop ook de kleedlokalen met wasgelegen- gens de opening van de openbare moge gelukken te promoveren, heden en douches doelmatig waren school hadden meegemaakt, ont- Mocht het echter tegen zitten met de ingericht, een enorm verschil met de moetten elkaar zaterdagmiddag weer sportieve prestaties, laat dan de armzalige accommodatie in de voor in het knusse en keurig ingerichte goede geest er niet onder lijden. malige houten voetbalkeet. klublokaal van de sportvereniging, dat in gebruik genomen zou worden. Voorzitter J. de Groot verwelkomde burgemeester, wethouders, raadsle den, vertegenwoordigers van de Goudse Bond en vele andere belang stellenden. Hij was met reden trots, dat met financiële medewerking van de gemeente en daadwerkelijke me dewerking van een geestdriftige jeugd van een oude koestal zulk een fraai en praktisch ingericht klublO' Aan de lange lijdensweg van bijna Eerst moest het gezelschap naar 10 jaar, die voorafging aan de bouw buiten voor onthulling van de naam van een nieuwe openbare school te van de school, die „Pieter de Graaf- kaal werd gemaakt. Hartelijk dankte Nieuwkoop is thans definitief een ein- school" heet. Dit geschiedde door mej. hij allen, die hiervoor hun krachten de gekomen. Het oude uit 1895 da- N de Graaf, dochter van het voor hebben gegeven. terende gebouw aan de Kerkstraat, malige Hoofd van de O.L.S., die dit De voorzitter van de Goudse Bond, dat om vele redenen niet meer vol- gedurende bijna 40 jaar was en die de heer P. Slingerland, feliciteerde deed aan de eisen des tijds, is nu m het oude Nieuwkoop een zeer ge- vervangen door een fraaie vierklas- ziene figuur was. sige school, naar ontwerp van ge- Weer binnen, gaf burgemeester M. meentearchitect A. Buys, gelegen in P v. d. Weyden een overzicht van de het uitbreidingsplan, waar het groot- vele pogingen, die b. en w. met be ste deel van alle onderwijs in de hulp van alle mogelijke instanties gemeente is of wordt geconcentreerd, ondernomen hebben sinds 1955, om Zaterdagmorgen vond de officiële de oude school vervangen zien te krij- „Jeugdige" stiefvader van Churchill jarig De stiefvader van sir Winston Churchill, Montagu Porch, is zondag 87 jaar geworden. Porch is bijna drie jaar jon ger dan zijn beroemde stief zoon. Hij werd Winstons stief vader, toen hij in 1918 met diens moeder, de weduwe Churchill, trouwde. Zij was twintig jaar ouder dan Porch en stierf drie jaar na het hu welijk. gen door een nieuwe. Nu is de kroon op al dat werk gezet en een kroon die er in alle opzichten zijn mag. De burgemeester wenst de gemeente, de inspektie, hoofd en personeel, de be stuurders van Volksonderwijs van ingebruikneming plaats. „PIETER DE GRAAFSCHOOL" In de gezellige aula waren vele ge nodigden aanwezig, o.a. burgemees- fiuuraers van voiKsonaerwijs van ter M. P. v.d. Weyden met echtge- harte geluk met deze fraaie aanwinst note, inspekteur L. Schipper van de ^en hehoeve van het onderwijs m Inspektie Alphen a. d. Rijn, de wet- d.eze Semeente en dankt ook rntvoe- houders E. H. v. Dam en N. Zwart, ailen' dl?aan da b»™ ,°f voor- gemeentesekretaris P. Oskam, ge- bereiding hebben meegewerkt, meentearchitekt A. Buys, verschelde- 0oJ inspekteur L. Schipper is ver- ne raadsleden, hoofden van scholen, heugd, dat er weer eens n nieuwe afgevaardigden van schoolbesturen fhoolm^ijn inspektie kan worden en van Volksonderwijs. geopend. Hij maakt terecht nog eens duidelijk, dat het aan hem niet heeft gelegen, dat zo'n lange stagnatie is ondervonden, daar aanvankelijk geen vervangingsscholen werden toege staan. Zodra deze beperking werd opgeheven, heeft hij onmiddellijk deze school als eerste op de urgen- tielijst geplaatst. De inspekteur vindt het een prachtige school, waarin het een plezier moet zijn te mogen wer ken. De heer Van Tuyl, voorzitter van Volksonderwijs uit Amsterdam, biedt de ouderkommissie een zilveren as bak aan. Hij hoopt, dat de kinderen hier zullen worden opgevoed tot goe de mensen met eerbiediging van ieders overtuiging. Woorden van gelukwens spraken nog de heer Van der Harst als voor zitter van de plaatselijke afdeling van Volksonderwijs en de heer L. A. P. Stoppelenburg namens de fraktie Gemeentebelang, die in de Raad reeds jaren voor deze nieuwe school heeft geijverd. Het laatste woord was aan de heer G J. Linnekamp, die als hoofd van de openbare school begrijpelijk met zijn personeel wel het gelukkigst was. Na gebruik van een verfrissing had den de aanwezigen gelegenheid het gebouw te bezichtigen, waarover een ieder vol lof was. Zaterdagmorgen is te Lisse onder grote belangstelling de tentoonstel ling geopend georganiseerd door het bestuur van de Stichting DEVER. Onder de aanwezigen werden o.a. op gemerkt weth. Jac. de Graaf, ver schillende raadsleden met hun echt genoten, vertegenwoordigers van verschillende organisaties, hoofden van scholen en onderwijzend perso neel uit Lisse. Aanvankelijk zou de officiële opening verricht worden door burgemeester mr. Th. J. de Graaf, doch wegens bijzondere om standigheden moest deze vrijdag avond het Stichtingsbestuur doen weten, dat hij wegens het bijwonen van een begrafenis de opening niet kon verrichten. In zijn plaats werd deze opening nu verricht door de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer A. M. Hulkenberg. Groot is het enthousiasme der „Vrienden van Dever", dat gepaard aan een sterke zin voor realiteit aan „Dever" een eigentijdse bestemming VOORSCHOTEN Agenda gemeenteraad De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bij eengeroepen op vrijdag 20 maart a.s. 's avonds om 8 uur. In behandeling zullen komen o.a. de navolgende agendapunten: voorstel van de com missie van Strafverordeningen tot 't nemen van verschillende verkeers maatregelen; voorstel van b. en w. tot verhoging van de reinigingsrech ten; het vaststellen van een nieuwe verordening tot heffing en invorde ring van keurlonen; het aangaan van een nieuwe pachtovereenkomst met de exploitant van het gemeentelijke tennisbanencomplex en het verlenen van medewerking voor de stichting van een tweede protestants-christe lijke ULO. Tentoonstelling Van 24 maart t/m 28 maart 1964 a.s. zal er in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan een tentoonstelling wor den gehouden van moderne schilde rijen en beeldhouwwerken door ver schillende kunstenaars. Openstelling tweede Gezondheids centrum Dinsdag 17 maart a.s. zal het tweede gezondheidscentrum op normale wijze in gebruik worden ge nomen. De consultatiebureaus van de verschillende doktoren gelden voor de moeders uit de Vlietwijk. Zij wor den gehouden op dezelfde tijden als in het eerste Gezondheidscentrum aan de Wijngaardenlaan. Bloedgroepbepaling Het onder zoek inzake de bloedgroepbepaling voor de leerlnigen, die vervolgonder wijs genieten is thans geëindigd. Voor dit opderzoek hebben zich 774 leer lingen van de in totaal 971 leerlin gen aangemeld. Dit is 79.7 pet. De niet door particuliere bijdragen ge dekte kosten, welke voor rekening van de gemeente komen, bedragen f48.50. In overleg met de stichting Gezondheidszorg wordt thans nage gaan over te gaan tot het doen on derzoeken van een volgende catego rie. VERKEERSMAATREGELEN Op voorstel van de commissie van voorbereiding van de strafverorde ningen stellen b. en w. van Voor schoten in het belang van de vrij heid en de veiligheid van het ver keer voor, om de navolgende ver keersmaatregelen te treffen: 1. het aanwijzen als voorrangskruising voor het in de Raadhuislaan met de Bethlehemstraat/Van Heuven Goed hartstraat; de Raadhuislaan met Vlietzicht/Prof. Asserlaan. Dus prac- tisch wordt de Raadhuislaan voor- rangsweg; 2. het instellen van een wachtverbod voor de Prins Maurits- laan aan een zijde; 3. het instellen van een wachtverbod voor de Wil genlaan aan beide zijden. PACHTCONTRACT TENNISBANEN In 1961 besloot de raad van Voor schoten het gemeentelijke tennisba nencomplex voor de tijd van 5 jaren te verpachten aan de heer W. P. J. v. d. Bijl, alhier, voor een pachtsom van f4.600.-. In mei 1961 werd deze som verhoogd tot het maximum van f4830.-, zulks in verband met 't aan brengen van extra voorzieningen, zo als het maken van een oefenmuur, het aanschaffen van scheidsrechter stoelen, enz. In juni 1963, na de ver groting van het tennispark met meer dere banen, zijn extra kosten ge maakt. Het is nu de bedoeling om met ingang van het nieuwe seizoen, de volledige kosten van het gehele complex door middel van de pacht te verhalen. Rekening houdend met on voorziene kosten achten b. en w. verantwoord de nieuwe pachtsom te stellen op f 8.250.- per jaar. wil geven, een rustpunt, een centrum van ontmoeting, een bindende factor tussen oud en nieuw, aldus de heer Hulkenberg. De beroemde rechtsgeleerde, mr. Simon van Leeuwen uit een Lissese familie gesproten, die tihans in brons zetelt voor de Haagse Hoge Raad, vermeldt het ontgraven der funda menten van een oude achtkantige to ren in 1624. Misschien is dit inder daad het oudste Dever geweest, de woonplaats van Conradus Aper of De Ever, die in 1221 onder de trouwste edelen Van graaf Willem I wordt ge noemd. Gerard Dever, ridder, hout vester van Holland woonde honderd jaar later waarschijnlijk op een twee de Dever, waarvan het restant op een tekening als „Ruïne van het oude huis Dever" wordt aangeduid. De machtige heer Reinier Dever, de trouwe zaal van Graaf Albrecht, is de bouwer van het sterke huis, waar van de ruïne stormen en tijden heeft getrotseerd. Later is Dever door de wijzigingen en aanbouw weer een nieuwe fase ingegaan als jonker Jo- han van Metenesse er woont en aan de verdrukte doopsgezinde Vlamin gen een wijkplaats biedt, zoals dit zelfde Dever in later tijden voor de roomsgezinden een schuilplaats zou zijn. Het is voor het Stichtingsbestuur van Dever bemoedigend van de bur gemeester van Lisse belangstelling te mogen ondervinden door diens betui ging van sympathie voor het streven van de Stichting. Hierdoor aangemoe digd is de Stichting Dever voortge gaan datgene te doen, wat zij als plicht duidelijk voor ogen zag. Een der beste architecten in den lande heeft zij bereid gevonden een basis plan te ontwerpen voor het herstel van deze burcht, die door deskundi gen een „hoogst belangwekkend en uniek monument" genoemd wordt. Het bestuur van de Stichting nodigt de gemeente Lisse uit, mede te den ken, op welke wijze aan Dever de meest waardige bestemming „ten al gemene nutte" gegeven kan worden. De heer Hulkenberg besloot zijn rede met het uitspreken van de wens dat ook in de toekomst Dever moge. zijn, wat het altijd is geweest, hecht en sterk, ridderlijk en groot. Op wel ke wijze deze Nieuwe Dever-fase tot in details in het huidige en toekom stige leven van Lisse kan worden ingevoegd, is een interessante op dracht. De heer Van Hulkenberg nodigde vervolgens de aanwezigen uit een rondgang door de tentoonstellings zaal van het Parochiehuis te willen maken. OUDE MAN KOMT OM BIJ BRAND Zaterdagavond is bij een brandje in zijn woning op de eerste etage op de Insulindeweg in Amsterdam de 71-jarige stucadoor D. Sjollema door verstikking om het leven ge komen. Omstreeks kwart voor zes ontdek ten achterburen de brand. Zij waar* schuwden door luidkeels geroep de bewoners van de boven gelegen ver diepingen. Deze trapten de deur in bij de heer Sjollema. De rookontwik keling belette hen naar binnen te gaan. De inmiddels gealarmeerde brand weer slaagde er spoedig in met één straal op de waterleiding het vuur te blussen. In de woonkamer vonden ze het stoffelijk overschot van de al leen wonende heer Sjollema. Vermoedt wordt dat een defect aan de petroleumkachel de oorzaak van de brand is. Grote diamantvondst voor Zuid-afrikaanse kust In de diamantconcessiegebieden voQr de kust van de provincies Zuid- west-Afrika en Noordkaap bevinden zioh de rijkste diamantvelden die ooit ter wereld zjjn gevonden, zo heeft de president van de Marine Diamond Corporation tijdens het weekeinde in Kaapstad bekendgemaakt. In het ge bied van Chamais Reef ten zuiden van Luderitz zijn reserves ondekt die naar schatting 350 miljoen rand waard' zijn. Op het ogenblik is de op brengst 2Ve maal zo groot als de pro- duktie te land van de Consolidated Diamond Mines of South West Airi- ca Ltd, aldus de president van Ma rine Diamond. Soebandrio volgende maand naar Nederland? Dr. Subandrio, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, zal begin volgende maand Nederland bezoeken, zo meldt het Indonesische dagblad Suluh Indonesia. Het blad, het officiële orgaan van de nationalistische partij, schrijft, dat dit het eerste bezoek van een hoge Indonesische functionaris wordt sinds de twee landen drie jaar gele den de betrekkingen afbraken we gens het geschil over West-Irian. Dr. Subandrio is volgens Suluh Indone sia uitgenodigd door zijn ambtgenoot mr. Luns. Het gesprek zou voorna melijk gaan over het versterken van de economische betrekkingen. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Indone sische ambassade in Den Haag heb ben vanochtend in antwoord op vra gen meegedeeld, dat hun over het tijdstip van minister Subandrio's be zoek aan Nederland nog niets be kend is. Overstromingen in Groot-Brittannië Het afgelopen weekeinde hebben zich in Groot-Brittannië tal van over stromingen voorgedaan na sneeuw stormen en zware regenval. Minstens vier mensen verloren als gevolg daarvan het leven. Zondagavond sneeuwde het in bijna geheel Enge land, van Surrey tot de Schotse grens. In Schotland, waar zware sneeuwval eerder op de dag vele ver keerswegen onberijdbaar had ge maakt, strandden honderd auto's bij overstromingen in de Drumochterpas. Daar kwam een automobilist om het leven. Japanse zelfmoord-piloot werd Franciscaan De 38-jarige Japanner Takaioeki Matsoeo is zaterdag in Padua tot priester gewijd. Matsoeo is tijdens de tweede wereldoorlog piloot geweest. Hij maakte deel uit van een zoge naamde kamikaze zelfmoord-een heid. In 1949 werd hij katholiek en vijf jaar later trad hij in bij de Fran ciscanen. Over enkele maanden gaat pater Matsoeo naar Japan. Onmid dellijk na zijn terugkeer in zijn va derland zal hij zijn moeder dopen, die onlangs verklaard heeft katho liek te willen worden. LAWINE EIST VIJF DODEN Vijf skiërs, van wie drie vrou wen, zijn zaterdag om het leven ge komen toen een lawine in de Fran se Alpen bij de Val d'Isère een groep van acht skiërs bedolf. Allen waren afkomstig uit Lyon. KORTE GOLF Een Siamese tweeling, die op 31 december van het vorig jaar was ge boren, is in Frankrijk met succes ge scheiden. De kinderen, jongens, had den ieder een onafhankelijke bloeds omloop. Zij waren onder de navel met elkaar verbonden. Tijdens de opvoering van het blijspel „Oefening bij de brand weer" op een feest van brandweer lieden in de Westduitse plaats Wehr- block brandde dit weekeinde niet ver van de feestzaal een grote boer derij tot de grond af. De schade wordt geraamd op ongeveer 100.000 mark. Aardschokken zijn gisteravond gevoeld in Madrid, Lissabon, Opor to en Rabat. De kracht van de schokken varieerde van licht tot zeer sterk. In de Italiaanse plaats Chiggia hebben artsen zaterdag de neus aangehecht van een driejarig meis je, nadat deze door een hond was afgebeten. Een ouder zusje had het neusje op de grond gevonden en was met het kind naar een zieken huis geijld. Een 14-jarig Italiaans meisje is zondag, vier dagen vóór de officiële opening, per auto door de nieuwe tunnel onder de grote Sint Bern- hard van Italië naar Zwitserland vervoerd. Het kind heeft een nier- aandoening en de Italiaanse arts achtte vervoer per vliegtuig of trein naar Bern ongewenst. Ook mannen stellen het bezit van een heerlijke warme trui beslist op prijs. Het enige verschil met ons vrouwen is, dat de heren der schepping over het algemeen niet in staat zijn zo'n heerlijke trui dagelijks in het koude seizoen te dragen. Want veel mannen zijn niet in staat om overdag in een trui te werken. Dit neemt echter niet weg, dat er velen zijn die prompt, wanneer ze vrij zijn, zo'n vlotte trui willen aantrekken. Het geeeft ze een heerlijk gevoel van vrijheid en ongedwongenheid, terwijl zo'n kledingstuk vlotter staat dan het gedegen costuum en veel warmer zit. Bovendien kun nen zij zich zó gekleed wat nonchalanter aan hun knutselwerk of hobby wijden. Natuurlijk zijn er truien in verschillende dessins en kleuren, wat dat betreft is er veel keus. Wij presenteren hier een leuke trui gemaakt in de kleuren wit, donkergroen en rood. Het grootste deel van de trrn is wit het halsgedeelte met moderne rolkraag en de manchetten zijn donker groen, evenals de onderste rand, maar in de brede balken met ruitmotieven speelt rood de hoofdrol, terwijl het donkergroen dienst doet als aflijning van de ruiten. Hier en daar komt bok het wit nog even in de ruiten door schemeren. Dit is het prototype van ee«i echt leuke, kleurige, gezellige herentrui. Echt iets voor hem ELIAT MARTINS Brigadier Piet en de semi-prof 32. De dikke Diavolo liet zich voor zichtig uit de vrachtauto zakken en sloop in de richting van het empla cement. Behendig klom hij over het hekje en voorzichtig ging hij op on derzoek uit. Nu eens liep hij hier, dan weer daar, al maar uitkijkende of hij ook wagens zag, die bestemd waren voor Italië. Ondanks zijn on gewone dikte bewoog blok jas zich onhoorbaar en zo kwam het, dat de ijverige rangeerder Hermanus H. Olyrook hem niet opmerkte. Her manus had een zéér ingewikkelde taak te vervullen bij de spoorwegen en deze taak rustte zwaar op zijn toch al niet overmatig brede schou ders. Hermanus vatte zijn werk zeer ernstig op en hij een meester in het toeteren op het bekende spoorweg- klephooratje, dat aan een speciaal spoorwegtouwtje om zijn schouders hing. Met behulp van dit spoorweg- klephoorntje leidde Hermanus het rangeren in goede banen en als hij niet behoefde te toeteren, dan moest hij papieren plakken op de goede renwagens, welke papieren nauwkeu rig aangaven in welke richting de betreffende wagen vertrekken zou. En zo stond Hermanus hier bij een grote goederenwagen met penseel en papier. Hij was zó in beslag geno men door zijn plakwerk, dat hij niets bemerkte van blo^jas, die steeds om het hoekje keek „Nou, nou.mompelde Herma nus, „Deze wagen mot ook ver van huis! Helemaal naar Italië. Helemaal naar Fiorenza!"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6